EU-kritiek op aanpak pest gehandhaafd Irakez bespio Unscoi 'Moorde Is 'Van Mierlo te vriendelijk tegen Suriname' 'Het ging alleen nog maar om de macht' Millennium-probleem te lang onderschat 1 Canada zend team naar Pi til Politie wist videobanden mishandeling DE STEM BINNENLAND Financiële gevolgen onduidelijk Wien van den Brink: rechtlijnig en wars van mistgordijnen DE STEM COMMENTAAR FNV spant kort geding aan tegen Jorritsma Hond of stok BINNENLAND KORT 'Fraude kinderbijslag geen incident' D66 wil fors bezuinigen op Defensie Automobilist rijdt in op schoolkinderen Holland Casino weigert gokverslaafden Woltjer opvolger Van Traa Privé niet door het stof voor Irene Zwaardere straffen in Geldnetzaak Securitel-wetten blijven rechtsgeldig Aparte bijdragen voor zorgverlening pESTEM Inspectieroutes v bil Nfl i i i i i WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Regeringsfractie WD vindt dat minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) 'te vriendelijk' is tegen de Su rinaamse regering. Volgens de liberalen moet Van Mierlo van Suriname eisen dat ze afstand doet van de beschuldi ging dat Nederland betrokken was bij de vermeende couppoging in de voormalige kolonie. Dat heeft WD-Kamerlid Weis glas gisteren verklaard. De Twee de Kamer praat vandaag met Van Mierlo en minister Pronk (Ont- wikkelingssamenwerking) over de betrekkingen met Suriname. Die zijn gisteren verder onder druk komen te staan door het dreigement van de Surinaamse president Wijdenbosch om de re latie met Nederland te verbreken. „De Surinaamse regering onder mijn leiding heeft ernstige twij fels over het voortbestaan van de relatie met Nederland op deze wijze," zei Wijdenbosch bij de herdenking van 22 jaar onafhan kelijkheid in Paramaribo. Een EU-inspectiecommissie on der leiding van de Italiaan Belloli toonde zich in een rapport uiterst kritisch over vooral de admini stratieve aanpak van de varkens pestcrisis in Nederland. Na over leg met Fischler zei Van Aartsen enkele weken geleden in Brussel dat de ergste kritiek echter weer van tafel zou gaan. Wijzigingen Volgens Fischlers woordvoerder zullen er wel enkele wijzigingen worden aangebracht. De kern van de kritiek blijft echter over eind. Het rapport heeft echter nog geen 'finale status' bereikt. Van Aartsen zei eerder dat het rapport nog geen enkele status had, omdat het nog niet officieel is gepresenteerd. Het rapport zal niet ingaan op eventuele strafkortingen die Ne derland staan te wachten. Daar over neemt Fischler zelf een be slissing. De varkenspestcrisis Amsterdam (anp) - De video banden van de politie waarop te zien was dat een 53-jarige man uit Hoorn tijdens de Eu rotop deze zomer bij een de monstratie in elkaar werd ge slagen, zijn gewist. Dat blijkt uit het onderzoek dat de rijksrecherche naar de zaak heeft ingesteld, zo heeft het slachtoffer, rijksambtenaar J. Quakernaat uit Hoorn, gisteren meegedeeld. Demonstratie Quakernaat liep de zaterdag voorafgaand aan de Eurotop met zijn vrouw en dochter mee in een grote demonstratie, waaraan tienduizenden mensen uit ver scheidene landen deelnamen. Toen het tot rellen kwam, wilde het gezin de demonstratie verla ten. Vijf leden van de mobiele eenheid riepen Quakernaat toen iets toe en begonnen vrijwel direct te slaan en te schoppen op zijn hoofd en rug. De man moest per ambulance naar het ziekenhuis, waar hij vijf hechtingen in zijn hoofd kreeg. Omstanders hebben het incident gefilmd. Ook zijn volgens Quakernaats advocaat, mr. J. Veldman, vanuit een politieauto video-opnames gemaakt, die nu zouden zijn ge wist. Met opzet gewist, aldus Veldman gisteren. Een woordvoerder van de politie zei dat alle banden, ook het ruwe materiaal, naar de Commissie voor de Politieklachten is gegaan. Het slachtoffer heeft inmiddels aangifte gedaan van poging tot doodslag. Vervolgd Veldman hoopt binnenkort van hoofdofficier van justitie J. Vrak- king te horen of de vijf agenten worden vervolgd. Justitie in Am sterdam wil nog geen commen taar geven op de bewering dat de banden gewist zijn. Burgemeester Patijn van Amster dam moet zich in het openbaar excuseren voor de massa-arresta ties tijdens de Eurotop. Dat eisen maatschappelijke organisaties uit heel Europa in een petitie die zij gisteren op diverse Neder landse ambassades hebben aan geboden. De Stichting Naar een Ander Europa maakte dat giste ren bekend. „Ik vind het heel gezond als Suri name op eigen benen wil staan, op afstand van Nederland. Maar dat hoeft niet gepaard te gaan met af blaffen," aldus Weisglas. Volgens hem moet Suriname zich 'volwas sen' opstellen en geen ongefun deerde uitspraken doen over de betrokkenheid van Nederland bij een staatsgreeppoging. „Stel dat België met zo'n beschuldiging zou komen. Dan zou er veel veront waardiging zijn." Het Kamerlid vindt dat Van Mierlo 'iets minder moet accepteren'. „De Neder landse regering mag verlangen dat Suriname afstand neemt van die beschuldiging." WD en oppositiepartij CDA zijn gepikeerd over de Surinaamse opstelling. WD-leider Bolkestein noemde de weigering van Wijden bosch om Pronk te ontvangen gis teravond 'ongehoord'. In het ra dioprogramma 'Met het oog op morgen' zei hij dat Van Mierlo of Kok zich niet moeten laten ont bieden in Paramaribo voor een gesprek op hoog niveau, zoals Wijdenbosch heeft voorgesteld. „Hij moet maar hier naartoe ko men," aldus Bolkestein. WD-Kamerlid Weisglas wees er op dat de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname op de tocht komt te staan als Wijden bosch met Pronk geen nieuwe af spraken wil maken over de beste ding van 600 miljoen gulden die Suriname nog te goed heeft. „Als Suriname ook de komende weken weigert met de minister te praten dan zouden ook de ambtenaren niet meer moeten praten. En dan droogt de hulp op." Het CDA herhaalde gisteren het voorstel om het Nederlandse ont wikkelingsgeld voor Suriname over te hevelen naar de Wereld bank of het Internationaal Mone tair Fonds. Op die manier hoopt de fractie te voorkomen dat de Surinaamse bevolking het slacht offer wordt van de gespannen di plomatieke betrekkingen. Ook de regeringsfracties van PvdA en D66 zijn ongelukkig met de Suri naamse opstelling. De fracties vinden echter dat Nederland toch nog wat geduld moet hebben. Brussel (anp) - De Europese Unie handhaaft op hoofdlijnen de kritiek op de Nederlandse aanpak van de varkenspest. Overleg tussen Europees commissaris Fischler en minister Van Aartsen van Landbouw heeft niet geleid tot 'substantiële wijzigingen' van een kritisch rapport. Het is nog onduidelijk welke financië le gevolgen dit zal hebben voor Nederland. kost Nederland naar schatting 4 miljard gulden. De Europese Commissie zou daaraan voor on geveer de helft bijdragen. Een woordvoerster van het mi nisterie van Landbouw bena drukte dat Brussel nog geen defi nitief standpunt heeft ingeno men. Minister Van Aartsen heeft na het rapport van Belloli wel een nieuwe versie onder ogen gehad en met commentaar terugge stuurd naar Brussel. Wanneer de EU definitief oordeelt, is nog niet bekend. Minister Van Aartsen trekt vijftig miljoen gulden uit voor de op koop van mestproductierechten van varkenshouders. De bedoe ling is dat de regeling vrijdag in de Staatscourant gepubliceerd wordt, zodat boeren zich vanaf 1 december kunnen inschrijven. Dat heeft het ministerie gisteren aan de nieuwe varkens voorman C. van Gisbergen meegedeeld. Van Gisbergen, die maandag avond als opvolger van Wien van den Brink werd benoemd, is blij met de voortvarendheid van het ministerie. In het overleg met het ministerie heeft hij gepleit voor een regeling met zo weinig moge lijk voorwaarden. De vakgroep varkenshouderij komt vandaag bij elkaar om te reageren op de voorstellen van het ministerie. Veel ruimte voor inbreng van de sector is er echter niet, zo zei Van Gisbergen na afloop van het overleg. Meer tijd De Tweede Kamer wil meer tijd om zich voor te bereiden op het wetgevend overleg over de her structurering van de varkenshou derij. Daarom is het vergader schema over dit onderwerp aan gepast. Dat meldde de voorzitter van de Kamercommissie voor Landbouw, Piet Blauw, gisteren na afloop van een procedurever gadering. Oorspronkelijk stond voor 1 de cember een eerste wetgevend overleg gepland. Maar de Kamer heeft nu de behoefte aan extra tijd om de antwoorden van mi nister Van Aartsen op hun grote hoeveelheid schriftelijke vragen te bestuderen. Wien van den Brink: „Ik ben niet haatdragend. Door Twan van Lierop Wraakgevoelens heeft Wien van den Brink niet na zijn aftreden als voorzitter van de muitende LTO-vakgroep varkens houderij. „Ik heb mijn opvolger Chris van Gisbergen al gefeliciteerd. Een goede vriend, al is zijn rug wat minder recht." Wien van den Brink lijkt eerder opgelucht dan aangeslagen. Eindelijk is hij verlost uit de slangenkuil van de LTO-vakgroep varkens houderij. Zaterdag stapte hij op als voorzitter toen hij zich volledig geïsoleerd wist door de leden van de vakgroep. „Ik ben meer voor de voeten gelopen door de boerenbestuurders dan door de ambtenaren van het ministerie van Landbouw," stelt hij vast. Het werk op zijn varkens- en rundveebedrijf in Putten bevalt Wien van den Brink uitste kend, vertelt hij in de keuken van zijn boerde rij, waar hij zijn bekende pijp stopt. Thuis heeft hij het lang niet zo druk als tijdens zijn korte voorzitterschap, dat in het teken stond van varkenspest, de onderhandelingen met minister Van Aartsen over de herstructurering van de sector en de bijna voortdurende strub belingen in de vakgroep. „Ik heb het gevoel alsof ik drie jaar gewerkt heb in het afgelopen jaar." Geliefd Hij houdt van duidelijke taal, is vooral bij boeren geliefd om zijn recht-toe-recht-aan- stijl. „Vanaf mijn aantreden in januari hebben de leden van de vakgroep mij niet geaccep teerd en hebben ze aan de poten van mijn stoel gezaagd. Men heeft mij ontzettend kwalijk ge nomen dat ik voorzitter bleef van de Neder landse Vakbond Varkenshouders (NW). Met een in het begin heb ik al moeten dreigen met aftreden om drie NW-ers als adviseur te kun nen aanstellen." Voorzitter van de LTO-vakgroep én voorzitter van de vakbond, Van den Brink heeft zelf nooit enig,probleem gezien in zijn 'twee pet ten'. „Je moet met één mond spreken en het belang van de hele sector verdedigen, daar gaat het om. Ik heb een stijl die boeren aan spreekt, maar bestuurders niet. Ik ben be hoorlijk rechtlijnig en houd niet van mistgor dijnen. Bovendien wilde ik de macht bij de varkenshouders leggen en niet bij de geweste lijke besturen. Dat leidde in de vakgroep tot een pure machtsstrijd, omdat de gewesten hun invloed niet wilden opgeven voor landelijke belangenbehartiging. Op het laatst was ieder een bezig om achter mijn rug om met het mi nisterie te praten. Het ging niet meer om het belang van de varkenshouders, het ging alleen nog om de macht. Met zo'n vakgroep kon ik niet meer verder." Vage punten Bot en compromisloos, zo staat Van den Brink bij menigeen bekend. „Dat imago klopt niet. Ik ben een hard onderhandelaar, maar ik weet ook dat je soms wat water bij de wijn moet doen. Niemand heeft ooit in mijn gezicht ge zegd wat ik fout deed. Het ging telkens om va ge punten. Niet-communicatief, wat moet ik daar nou mee?" „Ik zou door mijn actieverleden niet het goede gezicht zijn voor de varkenshouders. Als dat zo is, dan is Wim Kok niet het juiste gezicht voor de Nederlandse samenleving. Toen ik na de watersnood actie voerde voor schadeloos stelling van getroffen boeren, deed hij nogal narrig. Ik zei tegen hem: 'Ik ken de minister president nog uit zijn vorige leven als iemand die het lef had om omwille van 1 procent heel Door Paul Kokke Den Haag - Wanneer op 3 ja nuari 2000 een 106-jarige een oproep in de bus krijgt om weer naar school te gaan, is dat geen onoverkomelijk pro bleem. Wanneer de intensive care-afdeling van een zieken huis stilvalt wel. Tussen die twee uitersten kan het zogenaamde millennium probleem zich afspelen wanneer overheid, diensten en bedrijfsle ven niet tijdig in staat zijn hun software en computerprogram matuur aan te passen voor de overgang van 1999 naar het jaar 2000. Het millennium-probleem is in Nederland nog steeds zwaar on derschat. Een uit mei van dit jaar daterend onderzoek van PA Consulting toont aan dat ver schillende overheids- en be drijfssectoren denken dat het al lemaal wel mee zal vallen. Maar ondertussen bereidt de landelij ke overheid zich voor op nood scenario's. Al was het maar om de energie-voorziening tijdens de eeuwwisseling veilig te stel len. Eind volgend jaar moeten de meest belangrijke systemen zijn Jacob Kohnstamm. foto anp aangepast. Zelfs wanneer Ne derland in staat is het probleem op tijd te tackelen ('een illusie', zei Millennium Platform-voor zitter Timmer gisteren), is het nog maar de vraag of dat ook in het buitenland zal lukken. Al leen de VS en het Verenigd Ko ninkrijk zijn op tijd met de aan pak begonnen. Nederland be vindt zich ergens in de Europese middenmoot. Staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Za ken) is belast met de 'millen nium-coördinatie' bij de over heid. Volgens hem gaan de de partementen nog te laks met het software-probleem om. Zij moe ten officieel begin december de onderzoeksresultaten over de toestand van hun automatise ring bij Kohnstamm hebben in geleverd. Met nog een week te gaan heeft hij nog niets binnen. Kohn stamm kan dan ook niet zeggen in welke mate het millennium probleem zich bij de Rijksover heid kan voordoen. Intussen is het Millennium Plat form bezig een arbeidspool op te zetten om het dreigende tekort aan automatiseringspersoneel op te vangen. In de praktijk zal dat betekenen dat program meurs die in de vut zitten of in middels met pensioen zijn ge gaan, waarschijnlijk weer tijde lijk worden ingeschakeld. Voor de vut'ers levert dat weer een probleem op omdat zij formeel hun oude werkzaamheden niet mogen oppakken. Ook wordt ge dacht aan het inhuren van bui tenlandse software-specialisten, met name uit India. Volgens staatssecretaris Kohn stamm moet bij de overheid waarschijnlijk veel programma tuur worden aangepast. Intussen zien hij en Timmer de klok lang zaam, maar eigenlijk nog veel te snel, verder tikken. Er resten overheid en bedrijfsleven nog slechts zevenhonderd dagen en dat is geen dag teveel. Wie zijn zaakjes op 1 januari 2000 op orde heeft, hoeft dan nog lang niet uit de problemen te zijn, zo bleek gisteren. Een pro ductiebedrijf dat te maken heeft met toeleveranciers die het mil lennium-probleem niet op tijd hebben onderkend, zal daar ook de nadelen van ondervinden. Er moet sprake zijn van een bij- na-paniek, zei Platform-voorzit ter Timmer gisteren. Pas dan zal men de ernst van de situatie in zien. Wanneer de verantwoorde lijke ambtenaren en bedrijfslei ders een paar jaar geleden bij de kiosk een computerblaadje had den gekocht over de dreigende millennium-chaos, had zelfs die bijna-paniek achterwege kun nen blijven. Nu blijft de angst wanneer op 31 december 1999 de klok twaalf uur slaat. Nederland lam te leggen'. Sinds wanneer is het verboden om ergens tegen te protesteren?" Van den Brink öïïtkent dat hij verbitterd is of wraakgevoelens koestert. „Geen moment. Ik heb mijn opvolger Chris van Gisbergen al ge feliciteerd. Ik ken hem al jaren, hij is een goe de vriend van mij, al is zijn rug wat minder recht. Hij is meer een bestuurder van de oude stempel, wat sneller tot compromissen bereid en een wat minder harde knokker dan ik." Intriges „Het zuiden is weer aan de macht," weet Van den Brink, die NCB-voorzitter Anton Vermeer een hoofdrol toedicht in de intriges binnen de vakgroep. „Hij heeft steeds de bedoeling ge had om mij weg te krijgen, al heeft hij dat nooit openlijk tegen mij gezegd. Als ik hem te genkom, zal ik hem gewoon een hand geven, maar daarna wel even kijken of ik al mijn vin gers nog heb. Ik ben niet haatdragend, maar ik weet nu hoe hij in elkaar zit." Over minister Van Aartsen: „Iedereen meent dat ik voortdurend ruzie heb gehad met Jo- zias, maar dat is absoluut niet waar. Je moet ook het lef hebben om ronduit te zeggen dat hij ook dingen goed deed. Hij zorgde op mijn aandringen voor een opkoopregeling, waar door boeren op redelijke wijze schadeloos ge steld werden. Ook herstructurering vind ik op zichzelf een goede zaak, evenals inkrimping van de varkensstapel. Dat moet dan echter wel gaan via een warme sanering, die de sec tor ten goede komt." Van Aartsen hoeft overigens niet op medewer king van Wien van den Brink te rekenen, als de generieke korting van de varkensstapel met een kwart doorgaat. „Dan zal hij mijn varkens zelf moeten komen halen. Waartegen ik me vervolgens zal verzetten." Utrecht (anp) - De Vervoersbond FNV zal in kort geding van mi nister Jorritsma (Verkeer) eisen dat zij stopt met de aanbestedin gen in het openbaar vervoer zo lang de aanbevelingen van het rapport-Laan over werkgelegen- heidsgaranties niet in de plannen zijn opgenomen. „Wij hebben besloten het uiterste te doen om verdere acties die het publiek zouden schaden, te voor komen," aldus woordvoerder B. Duim gisteravond. De bond eist verder dat Jorritsma de provin cies Drenthe en Groningen op dracht geeft de aanbevelingen van het rapport-Laan in de daar al lopende aanbestedingsproce dures te verwerken. Maandag brak in het Noorden een staking in het streekvervoer uit. De chauffeurs eisen hardere garanties voor behoud van de werkgelegenheid nu een aantal gebieden wordt opengesteld voor concurrentie. Twee jaar geleden kwam de commissie-Laan tot de conclusie dat bij aanbestedingen al het vervoerspersoneel in de aan te besteden gebieden over dient te worden genomen door de nieuwe werkgever. VERDACHT IS nog niet veroordeeld, dat is een der grondregels van een beschaafd rechtssysteem. Maar een verdachte wiens naam en toenaam door justitie bewust in de publiciteit wordt gebracht, is in de ogen van het publiek zo goed als schuldig. Een officier van justitie, denkt de ar geloze lezer en kijker, slaat immers niet zo hard op de trom als hij niet over karrenvrachten onbetwistbare bewijzen beschikt. De Surinaamse chef defensiestaf Boerenveen bevindt zich in die situa tie. Vier jaar lang heeft de Nederlandse justitie een gerechtelijk voor- onderzoek gedaan naar diens rol in een cocaïnebende onder leidinj van zijn kameraad Bouterse. En van dat onderzoek is geen geheim qe- maakt. Super-procureur-generaal Docters van Leeuwen heeft tot od het televisiescherm kond gedaan van de grote resultaten die de Neder landse misdaadbestrijders in dit kader binnen handbereik hadden. Nu ineens en ongeveer op de dag dat een door Boerenveen aange- spannen zaak tegen zijn vervolgers voor de Haagse rechtbank zou die nen, laat het Openbaar Ministerie weten het onderzoek te sluiten, Er is onvoldoende bewijs. Deskundigen die inzage gehad hebben iri het dossier noemen dit een eufemisme. Er is in al die jaren niet meer dan één getuige gevonden, die iets belastends over Boerenveen te melden weet. Surinaamse machthebbers, als Bouterse en president Wijdenbosch, be weren al tijden dat de openlijke actie van het Nederlandse Openbare Ministerie niets anders is dan een neokoloniale politieke manoeuvre Het zou de bedoeling van Nederland zijn in te grijpen in de Surinaam se verhoudingen. Bouterse en zijn partij moesten in diskrediet ge bracht worden, zodat de voormannen van het vorige bewind de ver kiezingen konden winnen of naderhand de macht weer over konden nemen. In Nederland zijn deze suggesties als te dwaas voor woorden afgedaan. Dat kan niet langer. Nu de met veel bombarie aangekondigde zaakte- gen Boerenveen van het ene moment op het andere terzijde is gelegd, ontstaat er tegelijkertijd twijfel aan de waarde en waarachtigheid van de overige beschuldigingen. Desi Bouterse is door het seponeren van de zaak tegen zijn vriend Boe renveen niet meteen een lelieblanke engel geworden - de december moorden blijven bijvoorbeeld op zijn conto staan - maar justitie zal op korte termijn met feiten moet komen, dus met een openbare tenlaste legging. Anders blijft de schijn tegen en wordt de indruk niet wegge nomen dat de onafhankelijke Docters van Leeuwen een stok gezocht heeft om de hond te slaan. Maar, als dat zo is, in opdracht van wie? Dat is een Kamerdebat waard. Den Haag - Volgens staatssecretaris De Grave (Financiën) is de fraude met kinderbijslag in Turkije geen incident. De Grave zei gisteren in de Tweede Kamer dat ook in andere landen wordt gesjoemeld met uitkeringen. „Ik heb signalen gekregen dat de WAO-keuringen in Marokko bepaald niet altijd bevredigend ver lopen," aldus De Grave. De staatssecretaris verwacht dat een nieuwe wet op de export van uitkeringen veel fraude zal voorko men. Den Haag - D66 vindt dat het volgend kabinet enkele honderden miljoenen guldens moet bezuinigen op Defensie. Het vrijgemaak te geld kan vervolgens worden ingezet om bestaande knelpunten Op oïiflenMjS, zorg en milieu aan tep'akken: D66-'deféHbieWdöt'd- voerder Hoekema stelt vast dat landmacht, luchtmacht en marine met minder toekunnen, zeker-als de taken en de middelen van de krijgsmacht nog eens nader tegen het licht worden gehouden. Vooral grotere internationale samenwerking en verdere taakspe- cialisatie kan het nodige opleveren, aldus Hoekema. Overschild - Een 29-jarige automobilist uit Siddeburen is giste ren op een landweg tussen Appingedam en Overschild, ingereden op een groep schoolkinderen. Vijf kinderen raakten ernstig ge wond van wie twee in kritieke toestand. Alle vijf liggen in het zie kenhuis. Het tragisch ongeval gebeurde omstreeks half acht op de Graauwedijk bij Overschild. De automobilist botste bij het inha len van een andere auto, frontaal op de groep fietsende schoolkin deren in de leeftijd van 12 tot en met 13 jaar. Hij verklaarde de kinderen niet te hebben gezien. Den Haag - Holland Casino heeft vorig jaar 1975 gokverslaafden de toegang geweigerd. Daarnaast kregen 1169 gasten met 'ver schijnselen van problematisch spelgedrag' een bezoekbeperking opgelegd. De maatregelen maken deel uit van het nazorgsysteem van Holland Casino. Dat schrijven minister Wijers (Economische zaken) en staatssecretaris Schmitz (Justitie) in antwoord op Ka mervragen van het GPV. De Kamerleden Schutte en Middelkoop maakten zich zorgen over misstanden in het Holland Casino in Nijmegen, waar een speler een schuld van meer dan een ton bij el kaar gespeeld had terwijl een ander in enkele maanden 23.000 gulden verspeelde. Den Haag - PvdA-Kamerlid Woltjer is gisteren gekozen tot de nieuwe voorzitter van de Kamercommissie Buitenlandse Zaken. Hij volgt PvdA-er Van Traa op, die vorige maand bij een auto-on geluk om het leven kwam. Eisso Woltjer (55) is onder meer woordvoerder Europese zaken van de fractie van de PvdA. Hij kwam in 1994 in de Kamer, nadat hij vanaf 1979 vijftien jaar on afgebroken namens de PvdA in het Europees Parlement had ge zeten. Amsterdam - Privé hoeft geen advertentie in De Telegraaf te plaatsen om potentiële kopers van het weekblad te waarschuwen dat het deze week afgedrukte interview met prinses Irene, anders dan in het blad staat vermeld, zonder toestemming van de prinses is gepubliceerd. Prinses Irene eiste zo'n advertentie maandag in kort geding, maar de fungerend rechtbankpresidente doet pas volgende week donderdag uitspraak, zo liet zij gisteren aan de partijen weten. De advertentie zou op dat moment geen enkele zin meer hebben. Arnhem - Het Arnhemse gerechtshof heeft in de Duivense Geld netzaak drie verdachten hoger gestraft dan de rechtbank in Arn hem. Zo kreeg een van de hoofddaders een jaar extra en werd aan twee vriendinnen van hoofddaders geen werkstraf maar een ge vangenisstraf opgelegd. De 34-jarige Amsterdammer Joop V., die van de rechtbank in Arnhem twaalf jaar had gekregen, werd in hoger beroep tot der tien jaar veroordeeld. Den Haag - Overtredingen wegens verboden wapenbezit en het rijden onder invloed blijven strafbare feiten, ook al zijn deze zo genoemde Securitel-wetten niet op tijd aangemeld bij de Europe se Unie in Brussel. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. Ne derlands hoogste rechtscollege oordeelt zelfs dat er voor de Wet wapens en munitie niet eens technische voorschriften zijn in de zin van het Securitel-arrest van het Europese Hof. Den Haag - Gemeenten zullen het komend jaar aparte bijdragen voor verslavingszorg, maatschappelijke opvang en vrouwenop- vang ontvangen. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) stemde er gisteren na druk van de Tweede Kamer mee in bijdragen voor verslavingszorg en maatschappelijke opvang te scheiden. In to taal is in 1998 222,7 miljoen gulden beschikbaar. Door Bob van Huèt Londen - Heel Groot-Brittar heeft de foto's gezien van HtH nhrey, de verdwenen Down! I gtreet kat. Maar de vraag luidt I was dit wel de echte Humphrey?* een mise-en-scene met een dubtB ganger, ingehuurd om een sinistB waarheid te maskeren? Terwijl er toch heel wat serieus nier I te melden was, bijvoorbeeld uit Jaj I en Zuid-Afrika, beheerste de zwerf, I ter Humphrey gisteren de voorpagii I van zowel de Britse kwaliteitskran I als de tabloids. De politieke kattenh I terie leidde tot serieuze verklarin* van regeringswoordvoerders. De z. Van onze correspondent Washington - Volgens Ameriki hebben Iraakse geheime agent voor met groot succes VN-wap' Bagdad wist zo precies welke wa penfaciliteiten door de teams be zocht zouden worden en kon eventueel verboden materiaal tij dig verstoppen. Het Witte Huis heeft de spionage bevestigd. Bewijs ervoor is gele verd door de U-2 vliegtuigen, die voor de VN in het kader van de wapeninspecties verkennings vluchten boven Irak uitvoeren. Unscom, de speciale VN-commis- sie die verantwoordelijk is voor de eliminering van Iraks massa vernietigingswapens, doet zijn inspecties zonder voorafgaande aankondiging. Uit het U-2 mate riaal zou blijken dat de Irakezen het programma van de teams kenden en ruim tevoren wisten welke faciliteiten zouden worden bezocht. Volgens het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie, is Irak heel wel in staat de wa peninspecteurs langs electroni- sche weg af te luisteren. Anderen suggereren lekken in de commu nicatie tussen Unscom en het VN-hoofdkwartier in New York. Groot lijkt de verrassing over de Iraakse spionage niet. De Ameri kanen gaan ervan uit dat het re gime van Saddam Hussein niets nalaat om de wapeninspecteurs dwars te zitten en zand in de ogen te strooien. Wel wordt opgemerkt dat die activiteiten aan betekenis Jakarta - De Canadese regering speciale apparatuur naar Indonesii. leider Muchtar Pakpahan te onder; I n: h n O] d, d< he op ziB hij ee ne ml E: Pakpahan ligt sinds acht maan den in een ziekenhuis in Jakarta. Om een goede diagnose van zijn longaandoening te kunnen stel len, hebben Pakpahan en zijn ad vocaten maanden geleden al ver zocht om een onderzoek in het buitenland. Dit is door de Indo nesische autoriteiten afgewezen. De vakbondsleider zit gevangen vanwege vermeende 'subversieve' ac ri I hc in re nc st a in Boor Wilko Voordouw Parijs - Hij maakte hartverscheur foto's. En vreest dat in de kome maanden de media over de hele we opnieuw van zijn werk gebruik z maken. ■.De massaslachtingen in Algerije zijn «ng niet afgelopen. Ik vrees dat het m den nog jaren door zal gaan." Deze zomer 'haalde' Hamid vrijwel voorpagina's van de kranten. Aller met de foto van een ongeveer vijftigja' vrouw. Ze schreeuwt het uit. Met haar kerhand houdt ze haar sluier vast. Me rechter maakt ze het gebaar van het smjden van de keel. We schrijven eind gustus. De vrouw woont in Rais, op kleine twintig kilometer van Algiers °tale familie is enkele uren eerder moord door een commando van mos mndamentalistische terroristen, schreeuwt haar woede en verbijste amid - zijn echte naam houdt hij aliig geheim - maakte de foto voor r ranse persbureau AFP. Hij was de mtograaf ter plekke, nkele weken later maakte hij een n een vrouw die uit emotie flauw e wordt vastgehouden door een an ^aar kinderen zijn vermo onnT n ziin doorgesneden door een la^man^0 van de GIA, de Gewapend itische Groep. Weer vindt de sla

de Stem | 1997 | | pagina 4