WA-premie voor auto stijgt ƒ100 4Geflitsteautomobilist bedreigt politie met dood Oorzaak ongeval is mysterie DE STEM DE STEM Plan: retourkaartjes op PSD-veerboten Trein rijdt baanwerker dood Borst wil eind aan efficiency kortingen Opel roept 250.000 auto's terug ken Heeft u vragen over uw abonnement? j Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 Automobilist: I het gebeurde J in een flits! lidsrechters Gevolg nieuwe wetgeving Vrees voor crisis na ondergang van Japanse bank 'Stoompage' op internet druk bezocht Voor controllers HOFAM" Over tien jaar 70 procent meer drugsverslaafden Rolling Stones naar Amsterdam ER 1997 BIO Q-9 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG Babangida vanavond in basis Ajax tegen Bochum PAGINA Vroegste veerdienst pont Breskens vervalt 'Winkels in Terneuzen langer open' PAGINA Zeeuwse dichter Boutens krijgt eerherstel PAGINA bel (070) 300 15 50 (24 uur per dag) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en I streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst eri E I cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. I Uw aboraiementskeuze is*. Q een proefabonnement van 6 weken voor 31,- I of een abonnement waarbij n De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving93,50* 1 Per kwartaal d.m.v. acceptgiro....ƒ97,50 I I U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:......, Adres: I Postcode:Plaats: g Telefoon:Bank/Gironr:g Handtekening:..... Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: I Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, g Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND FOTO ANP werd opgevoerd, wel hoor, Sinterklaas, id die door moest gaan idheiligman althans, an Pollemans noemde woonachtig in Spanje een voetbalkenner bij :n deed de juist geleden ig tegen Veendam (0-2) af met: „Hij heeft ons il gebracht vanavond." ilaas-figuur bleek niet spitsvondig toen-ie utter Pollemans tot 'su- en zelfs 'super-voor- itriep. s kortom een dolle boel sponsorhome, maar je menigeen piekeren: loet er in hemelsnaam komen van een betaald -organisatie waar ze Sinterklaas geloven'. ienieuwd welke spelers op het verlanglijstje (J.N.). AN de twaalf onofficiële upporters onderhouden p internet, waarvan de l op het wel en wee van ;ericht is, is een actie be- waarin aandacht wordt gd voor de fouten die de srechters in het betaalde il zouden maken. Op de re van 'Fanzine De Rat', am is geïnspireerd door ernational Rat Verlegh, open brief gepubliceerd n door de makers van de et falen van de scheids- :rs aan de kaak wordt ge- Bezoekers van de site ■n verzocht öm met het en van een formulier hun riming kenbaar te maken. Rat'-webpagina is een e op de KNVB-actie. aal, verziek het niet'. Zelf n de NAC-internetters: als supporters vinden dat k eens aandacht besteed worden aan de heren in wart. Wij - de supporters ille clubs - moeten steeds constateren dat de dsrechter van tegenwoor- riet consequent fluit. Een voorbeelden en punten ns aan het hart liggen: de >eeft voor een overtreding et strafschopgebied geen t, de ander een gele kaart reer een andere een rode t. De nieuwe buitenspelre- rordt maar soms toegepast, ie overtredingen worden gezien of door de vingers en', zijn enkele van de vele rijten die op de site staan, nog toe hebben zo'n twee- ierd cybernauten gerea- I op de 'Rat'-actie. netsurfers: 'Fanzine De K vinden op http://www.wesi ant.net/nacfanzine il: naczine@concepts.nr IJ •edactie: Peter Vierenhalm agen: Leon Krijnen en John Van onze redactie binnenland Den Haag - Autoverzekeringen worden een stuk duurder als gevolg van nieuwe wetgeving. Het Verbond van Verzekeraars voorspelt dat de gemiddelde premie van een WA-verzekering met ruim 100 gulden omhoog gaat. Het kabinet is van plan automo bilisten te verplichten schade van fietsers en voetgangers te vergoe den, ongeacht de vraag wie schuld heeft. Dat maakt volgens verzekeraars een premiever- 55 gulden per jaar no- De uitbreiding van het ver haalsrecht in de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die op 1 ingaat, maakt volgens een premieverhoging van on geveer 48 gulden per polis nood- zakelijk. No-claim De nieuwe risico-aansprakelijk heid hoeft echter geen gevolgen te hebben voor de no-claimkor- van de automobilist. Dat schrijft minister Sorgdrager (Jus titie) in een toelichting bij het «tsvoorstel verkeersveiligheid, dat zij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De verzekeraars erkennen dat ten goede bescherming van 'zwakke' verkeersdeelnemers van belang is. Jan de andere kant wijst het ver hond erop dat consumenten er moeite mee hebben dat fietsers en voetgangers na een ongeval altijd ludwigshafen (ap) - De Duitse *gigant Opel is in heel Europa teig met het terugroepen van 250.000 auto's. Een Opel-woord- voerder bevestigt dat in alle mo tten met een 1,4 of een 1,6 liter motor met 16 kleppen verschil- ®de onderdelen verwisseld moeten worden. Dat zou vooral gelden voor de modellen Corsa en Astra die tus- s® augustus 1993 en januari 'WD gebouwd zijn. De wagens «orden al sinds de zomer terug roepen. Bet terugroepen is door de on derneming nooit openbaar ge maakt omdat het volgens de woordvoerder niet gaat om voor veiligheid relevante onderde el- Het is niet bekend hoeveel 'e'terugroepen kost. schadeloos worden gesteld. Met een dergelijke aanpak heeft 84 procent van de Nederlanders moeite, zo blijkt volgens het Ver bond van Verzekeraars uit onder zoek. Letselschade De verzekeraars vinden dat in het kabinetsplan niet duidelijk is in hoeverre fietsers en voetgangers verantwoordelijk zijn als zij au tomobilisten letselschade toe brengen. In het wetsvoorstel wordt dit aan de rechter overge laten. De automobilist moet dus maar afwachten of hij schadever goeding ontvangt voor letsel dat hij buiten zijn schuld heeft opge lopen. In het wetsvoorstel staat dat een zwakke verkeersdeelnemer aan wie opzet of bewuste roekeloos heid is te verwijten niet voor ver goeding van letselschade in aan merking komt. Het.Verbond van Verzekeraars denkt dat het er op neer zal ko men dat in nagenoeg 100 procent van de gevallen de schade zal worden vergoed. Het Verbond denkt dat de rechter een 'zwakke' verkeersdeelnemer niet snel in de kou laat staan, zelfs al is het een dronken fietser die door rood licht rijdt. De uitbreiding van de verhaals- mogelijkheden bij uitkeringen wegens arbeidsongeschiktheid zal in ieder geval volgend jaar al tot een premieverhoging leiden. Het Verbond adviseert zijn leden tot een verhoging met 8 procent, in de praktijk ongeveer 48 gul den. In de toekomst kunnen uitke ringsinstanties de hele uitkering verhalen, terwijl dat nu alleen nog kan voor het deel dat boven de hoogte van de AAW-uitkering uitgaat. Voor een verplichte ver- keersverzekering voor iedere ver keersdeelnemer voelen de verze keraars niet veel. Dit ideetje van ANWB en Veilig Verkeer Neder land zou volgens het Verbond neerkomen op een bedrag van 1250 gulden per jaar voor een ge middeld gezin. De gedachte erachter is dat ie dereen voor zijn eigen schade verzekerd is. Volgens de verze keraars is de naleving van zo'n verzekeringsplicht zonder legiti matieplicht niet te controleren. Vari onze verslaggever Amsterdam - Beleggers zijn bang voor een financiële crisis door de ondergang van het grote Japanse effectenhuis Yamaichi. De schokgolf die de sluiting van Yamaichi in Azië en West-Euro pa teweegbracht, deed ook Wall Street fors dalen. De Dow Jones- index ging met 113 punten om laag. Eerder op de dag moesten de West-Europese beurzen ook al flink terug. Amsterdam moest ruim 23 punten inleveren. Met bezorgdheid wordt gekeken naar de beurs van Tokyo, die gis teren dicht was. Gevreesd wordt dat de maatrege len van de Japanse regering om de gevolgen van de val van Ya maichi te beperken, beleggers weinig vertrouwen zullen inboe zemen. De Nederlandsche Bank heeft een bewindvoerder aangesteld bij de Nederlandse vestiging van Ya maichi om te voorkomen dat het moederbedrijf het leeghaalt. Alle 28 werknemers komen op straat te staan. ZIE OOK ECONOMIE - A6 graaf: „Mocht ik in Noga"" ülijk met schaatsen. Dan et in het AZ van trainer Va» ex)trainer. „Met Van Ha 3 zei zelfs geen goedemorge tm (de volgende Europac V krant: „Mijn filosofie w ff I nstander. Veel clubs lVt sn dan de opponent. De met plezier naar het sta Rijswijk (anp) - De speciale «oompage' van sinterklaas "P internet trekt tienduizen- n bezoekers. Sinds de start va& de pagina (www.sint.nl) "P 15 november is al ruim 000 maal een pagina beke- «31. Volgens gegevens op de Pagma zelf is er behalve aan- uit Nederland ook ge-, e8eld buitenlands bezoek, «ader meer uit de VS, België het Verenigd Koninkrijk. e Stoompage' is een initia ls van de Stichting Sint en stichting Nationaal Sint ooiaas Comité. De inter- keva* onder meer Mietjes, plaatjes, histori- "e weetjes en gedichten. Van onze verslaggever Middelburg - Mogelijk zijn de komende zomer retourkaartjes te koop voor automobilisten die met de ponten van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD) de Westerschelde oversteken. Op verzoek van de WD-fractie onderzoekt gedeputeerde J. Hennekeij die mogelijkheid. De PSD hanteert in de zomer een hoog tarief, vooral voor een per sonenauto plus caravan. De re- creatie-ondernemers en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten me nen dat zulke tarieven de recre anten afschrikken om de boot te nemen. Maar volgens Gedepu teerde Staten is daar tot nu toe niets van gebleken. Desondanks is Hennekeij bereid om te onderzoeken of een retour tje ingevoerd kan worden. Zo'n kaartje moet dan wel minder kos ten dan twee enkeltjes. „We moeten kijken of een retour tje niet nadelig is voor de inkom sten van de PSD. Het kan echter ook zo zijn dat de invoering daar van de kas van de bootdienst mis schien ten goede komt omdat er dan meer aanbod is," aldus de ge deputeerde. Hij verwacht dat hij binnen en kele maanden duidelijkheid kan geven. In ieder geval voor de zomerpe riode aanbreekt. Van onze verslaggever Made - Een 35-jarige auto bestuurder uit Gorinchem is gistermorgen volledig door het lint gegaan nadat hij op de A59 merkte dat hij ge flitst werd. De man bedreig de politieagenten met de dood, trapte een deuk in een politieauto en vernielde later op het bureau het interieur van een ophoudkamer. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) hield gister morgen een controle op de A59 ter hoogte van de afslag Made. Volgens een woordvoerder van het politieteam Geertruiden- berg/Made reed de Gorinchem- mer met hoge snelheid in de richting van Zonzeel. „Hij had haast wegens zakelijke beslommeringen," aldus de po litiewoordvoerder. „Toen hij bemerkte dat hij werd geflitst, raakte hij zo over zijn toeren dat hij de eerste de beste afslag nam. Daarna is hij weer de A59 opgegaan om vervolgens bij de radarauto te stoppen." De Gorinchemmer slingerde de agent die in de radarauto zat, allerlei doodsbedreigingen naar zijn hoofd. Die wist via zijn mobilofoon en kele collega's te alarmeren die verderop stonden. Toen zij ter plaatse kwamen, verschanste de man zich in zijn auto en weiger de hij die open te doen. De agenten zagen niettemin kans om het portier via een openstaand raam te openen. „Vanaf dat moment was hele maal geen gesprek meer met hem mogelijk. Het schuim stond op zijn mond. Ook de agenten die kwamen assisteren, werden met de dood bedreigd." De man is vervolgens aange houden en naar het politiebu reau van Raamsdonksveer ver voerd. Bij het instappen zag de man kans een deuk in het por tier van de politie-auto te trap pen. Onderweg gooide hij allerlei pa perassen, die op de achterbank lagen, uit het raam. Ook op het bureau wist de poli tie de man niet tot bedaren te brengen. „Hij vernielde het interieur van de auto en bedreigde de hulpof ficier van justitie," aldus de woordvoerder. De Gorinchemmer, die volgens de politie niet gedronken had, is overgebracht naar het politie bureau in Breda. In een later stadium, toen de man enigszins was gekalmeerd, is hij verhoord. die zichzelf niet wegcijferen: de Post-HBO opleiding tot Qualified Controller® ntve Af en toe zon Hogedruk boven Noord-Rusland houdt buien boven Enge land op afstand. Vandaag wisselend bewolkt en droog. In de ochtend kans op mistbanken. De wind is matig. (ADVERTENTIES) Jeugdig enthousiasme overspoelt de Tweede Kamer De honderdvijftig passagiers konden een uur na het ongeval de trein verlaten en overstappen in bussen. foto cor viveen Van onze verslaggever Breda - Bij werkzaamheden langs de spoorlijn Breda- Prinsenbeek is gisterochtend een 25-jarige baanwerker uit Sittard overleden, nadat hij door een trein was geraakt. De man, werknemer van een Sit- tards aannemersbedrijf, was in opdracht van de NS bezig met het trekken van kabels ter hoogte van de fietsenstalling achter het NAC-stadion. Dit werk gebeurde op enkele me ters afstand van de buitenste spoorbaan, buiten de zogeheten 'vrije ruimte' die de breedste trei nen nodig hebben om te passeren. Voor het treinverkeer waren geen snelheidsbeperkende maatrege len van kracht. Hoe het ongeval toch heeft kunnen plaatsvinden, is nog niet bekend. Bij het noodlottige ongeval liep een collega, die een graafwagen- tje bestuurde, een hoofdwond op. Een derde werknemer kwam met de schrik vrij. Railned, de organi satie belast met de veiligheid van het spoorwegnet, verricht onder zoek naar de toedracht van het ongeval. Volgens een woordvoer der zal het zeker enkele maanden duren voordat Railned zijn on derzoek heeft afgerond. De zaak is ook gemeld bij de arbeidsin spectie en justitie. Het ongeval gebeurde rond half elf gisterochtend. De Limburgse spoorwerker heeft vermoedelijk te dicht bij het spoor gestaan toen de sneltrein Breda-Rotterdam langskwam. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot werd om half twaalf door een be grafenisonderneming afgevoerd. Twee jaar geleden kwamen bij een spoorwegongeval in Mook drie baanwerkers om het leven. Na dat ongeval werden scherpere veiligheidsmaatregelen aange kondigd. „Het is de vraag of de voorgeschreven maatregelen zijn nageleefd," zegt een woordvoer der van de NS. Volgens hem was ter plaatse wel een veiligheids man aanwezig, die moest waar schuwen voor naderende treinen. In de trein zaten ongeveer hon derdvijftig passagiers. Zij moes ten, ter hoogte van de trainings velden van NAC, een uur wach ten tot zij verder konden reizen. Om half twaalf konden zij de trein verlaten; een toiletdeur uit de trein diende als loopplank om een (droge) sloot over te steken. Twee BBA-bussen stonden klaar om de reizigers richting Dor drecht te vervoeren. Drie passagiers waren op weg naar Schiphol; zij konden per taxi proberen alsnog hun vlieg tuig te halen. Onder hen bevond zich een jongeman die via Hong kong naar Australië onderweg was. Het treinverkeer tussen Breda en Lage Zwaluwe heeft als gevolg van het ongeluk bijna twee uur stilgelegen. Vanaf 12.30 uur kon den de meeste treinen weer rij den. Rijswijk (anp) - Over tien jaar telt Nederland zeventienduizend drugsverslaafden; een stijging met 70 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting In formatievoorziening Drugsge bruik, waarvan het RTL Nieuws gisteren de voornaamste conclu sies openbaarde. Om de explosief groeiende populatie drugsver slaafden hulp te kunnen blijven bieden, moet de verslavingszorg flink worden uitgebreid. Er zou den zo'n vijftienhonderd banen bij moeten komen. Dat kost naar schatting 120 miljoen gulden ex tra per jaar. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de sub sidiëring van de verslavingszorg. Van onze verslaggeefster Oosterhout - Instellingen in de gezondheidszorg krijgen in de volgende regeerperiode niet meer te maken met effi- ciency-kortingen. Tenminste, als minister Borst (Volksge zondheid) daarover iets te zeggen krijgt. Dat zei Borst - bij de verkiezin gen van volgend jaar tevens lijst trekker van D66 - gisteren in cul tureel centrum De Bussel in Oos terhout, waar ze zitting had in een forum en een inleiding hield. De efficiency-korting, waar de zorginstellingen de laatste jaren enkele malen mee te maken kre gen, was bedoeld om het manage ment te dwingen doelmatiger en efficiënter te werken. „Als het aan mij ligt, mag daar een einde aan komen," aldus Borst. „Het leek of de instellin gen meer geld kregen. Met de ene hand gaven we ze iets extra's maar met de andere hand pakten we dat weer terug. Dat werkt de motiverend. Als ik nog meedraai in de volgende periode wil ik in zetten op een structurele groei in het zorgbudget van 2 procent en ervoor zorgen dat dat niet op een andere manier gekort wordt. Op deze manier stimuleer je veel meer dat mensen zelf pogingen gaan doen om de boel zo te orga niseren dat er winst geboekt wordt." A. Rosendaal, directeur van het Oosterhoutse Pasteurziekenhuis onderschreef Borsts woorden. „Je gaat eerder zoeken naar moge lijkheden om doelmatiger te wer ken als je daarvoor beloond wordt, in dit geval doordat je het geld naar eigen inzicht voor je in stelling mag besteden." Amsterdam (anp) - De Rolling Stones komen naar Nederland. Ze zullen tijdens hun huidige we- reldtoernee 'Bridges to Babylon Tour '97-'98' optreden in de Am sterdam Arena. De data van de Nederlandse con certen van de Rolling Stones worden vandaag bekendgemaakt door directeur L. Ramakers van concertorganisator Mojo Con certs. Het zal waarschijnlijk de zomer worden, omdat de groep tot fe bruari door de Verenigde Staten en Canada toert en daarna Zuid- Amerika en Azië aan de beurt zijn. 2 KATERNEN DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 8eurs A5 Economie A6 Sport BI B2 2eeland Cl t/m C4 Grote Gids D1t/mD3 RTV-programma's D4 DE STEM

de Stem | 1997 | | pagina 1