Hoofdstad wil 'huis ver bod' kunstvandaal Van den Brink: bewonderd en verguisd Groot onderzoek naar echtheid Zonnebloemen Van Gogh VVD wil4beroep* burger inperken Meerderheid in Tweede Kamer wil zestienjarige in krijgsmacht Aarden: aartsvader der christen-radicalen Vrijheid is te koop Shiva 'luistert naar' Freek Wanneer gaat uw geld profiteren van de beurs? Vernieling Cathedra van Newman Kampeer Caravan RAI '97 28 nov. t/m 3 dec. BINNENLAND KORT DE STEM BINNENLAND A3 SVB stuit op Turkse fraude kinderbijslag Kort geding ECT tegen acties SHB Easyjet trekt aanklacht tegen KLM in VSB'BANK Amsterdam (anp) - Er komt een internationaal weten schappelijk onderzoek naar de echtheid van De Zonne bloemen van Van Gogh. Het Van Goghmuseum in Amster dam, de National Gallery in Londen en de Japanse verze keraar Yasuda, die alledrie een Zonnebloemen-schilderij bezitten, hebben het initiatief genomen tot dit Zonnebloe men Research Project. De afgelopen tijd zijn er van di verse kanten vraagtekens ge plaatst bij de echtheid van met name het exemplaar van Yasuda. Zo kwam de Britse kunstexpert Geraldine Norman vorige maand na anderhalf jaar onderzoek tot de conclusie dat het in 1987 voor 75 miljoen gulden bij Christie's gekochte doek 'vrijwel zeker' een vervalsing is. De kunstschilder en restaurateur Claude-Emile Schuffenecker zou in 1901 het origineel van Van Gogh uit 1888 hebben gereproduceerd. Hij be zat daarvoor niet alleen de vak- Amsterdam (anp) - De Amsterdamse wethouder van Cultuur, Bakker, overweegt een kort geding aan te spannen tegen de man die afgelopen week het schilderij Cathedra van Barnett Newman zwaar beschadigde. Hij wil een 'huisverbod' laten op maken in de Kamer. Met zwaar dere straffen zou het ook moge lijk zijn om kunstvernielers na hun aanhouding langer vast te houden. De dader kwam nu kort na vernieling van het schilderij vrij. In het Stedelijk Museum staat nu aldoor een medewerker in de toe gangshal die de man kan herken nen en hem de toegang zal weige ren. Museum-directeur Fuchs heeft de uitlatingen van de man als een ernstige bedreiging opge nomen. Hij is teleurgesteld dat de man zo snel weer vrij is gekomen. „Dit is iets anders dan vandalis me, waartoe het nu wordt gere kend," stelt Fuchs. Zowel Fuchs als Bakker stelt dat de beveiliging van het museum adequaat is. „Dit type aanslagen kun je niet voorkomen. Je doet alles om het te verhinderen, maar dit is abnormaal publiek," stelt Fuchs. Staatssecretaris Nuis van Cul tuur wil met musea-directeuren en minister Sorgdrager van Justi tie bekijken welke maatregelen er nodig en mogelijk zijn om ver nielers van kunstwerken buiten de deur te houden. Hij vindt het 'geen slecht idee' om kunstvandalen via een kort ge ding toegang tot musea te weige ren. De D66-bewindsman ziet ook wel wat in het beveiligen van musea met elektronische toe gangspoorten. Een werkwijze die in veel buitenlandse musea ge woon is. ZIE OOK COMMENTAAR - A4 Aanleiding tot die stap zijn uitla tingen van de verdachte, zater dag in het Radio 1 Journaal, die de gemeente als een dreigement beschouwt. De man suggereerde dat hij het niet bij deze daad zou laten. Bakker heeft het museum alvast opdracht gegeven de verdachte de toegang te weigeren. Of dat ju ridisch is toegestaan, is de vraag, maar Bakker neemt tot die tijd de verantwoordelijkheid voor de consequenties voor zijn rekening. Volgens de Amsterdamse wet houder zal D66-Kamerlid Dit- trich, een partijgenoot, de kwes tie van zwaardere straffen voor vernielers van kunst aanhangig (ADVERTENTIE) op de van „cKSiujfxOH-pe- VSB BeyrsprofijtSparerirWèl hei rendement, niet het risico. Aanpak zware fraude in takenpakket LRT Zeist - Het Landelijk Rechercheteam (LRT) gaat zich ook richten op het aanpakken van zware fraudezaken. Het team krijgt er daarvoor dertig mensen bij. Het team moet in juni 1998 op sterkte zijn. Met de nieuwe taak komt het LRT tegemoet aan wensen van uit de bank- en verzekeringswereld. Terpstra wil staatssecretaris VWS blijven Rijswijk - Staatssecretaris Terpstra, verantwoordelijk voor wel zijn en sport, wil ook in een volgend kabinet van de partij zijn. Zij wil haar huidige functie 'heel graag' voorzetten. Ze zei dit zater dag voor de VARA-radio. Haar 'sollicitatie' kwam enkele dagen nadat met name de PvdA haar beleid in de Tweede Kamer scherp bekritiseerde tijdens het debat over de begroting van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Eric van Sauers wint Camerettenfestival Rotterdam - Het Cameretten Cabaretfestival 1997 is gewonnen door Eric van Sauers. Zowel jury als publiek koos de Amsterdam mer zaterdagavond tot de beste cabaretier van het Rotterdamse festival in het Luxor Theater. De jury noemde Van Sauers in haar rapport 'een sterke persoonlijkheid met een eigentijdse voorstel ling'. Fonds voor veilige speeltuinen Utrecht - Speeltuinen kunnen een bijdrage van maximaal 20.000 gulden krijgen om de veiligheid van hun toestellen te vergroten. Het VSB-fonds en Jantje Beton zijn daartoe een project begonnen. Het nieuwe fonds 'Speel op zeker' is uitsluitend bestemd voor plaatselijke organisaties die speelvoorzieningen beheren, zoals speeltuinverenigingen, buurt- of wijkverenigingen, bewoners- groepen en in bepaalde gevallen ook schoolbesturen. Meer assistentie voor Wegenwacht Den Haag - De ANWB heeft het aantal contracten met garagebe drijven die inzetbaar zijn bij extreme weersituaties, uitgebreid. Ongeveer vijftig bedrijven over geheel Nederland kunnen nu mon teurs leveren als de Wegenwacht het aantal hulpaanvragen bij plotseling opkomendende ijzel en zeer strenge vorst niet aankun nen. Internationale prijs voor jonge Tilburgers Leipzig - Tom van Diessen (16) en Erik van Alphen (16), leerlingen van het Koning Willem II College in Tilburg, hebben in Leipzig tijdens de internationale wedstrijd voor jonge onderzoekers de In ternational Colloquium Prize gewonnen. Ze kregen de prijs voor hun ontwerp van een procédé om chemisch afval milieuveilig in bakstenen te verwerken. Het is de derde keer dat beide jonge on derzoekers met hun procédé in de prijzen vallen. In februari won nen zij de nationale wedstrijd voor jonge onderzoekers. In septem ber wonnen zij de Europese wedstrijd, georganiseerd door de Eu ropese Unie, in Milaan. Duitse bestuurder CP'86 omgekomen Rotterdam - De Duitse neo-nazi A. Zimmermann, lid van het hoofdbestuur van de extreem-rechtse partij CP'86, is gisteren bij een verkeersongeval in Duitsland om het leven gekomen. Bij het ongeluk kwamen nog twee Duitse neo-nazi's om. Een van hen is T. Kubiak, die net als Zimmermann jarenlang nauwe banden onder hield met Nederlandse neo-nazi's. Zestig nieuwe tips over bankovervaller Hengelo - Bij de politie Twente en andere Nederlandse korpsen zijn afgelopen weekeinde zestig nieuwe tips binnengekomen over de voortvluchtige bankovervaller die op 14 november een overval pleegde op de Volksbank in Bocholt. Dat gebeurde naar aanlei ding van een compositiefoto die zaterdag op de televisie ver scheen. Tijdens zijn vlucht schoot de man een automobilist dood en gijzelde hij drie automobilisten. In Hengelo stapte hij uit de au to en ging te voet verder. Vanaf dat moment is hij spoorloos. /EMBER 1997 A2 MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 Rijswijk (anp) - Als er één bekende Nederlander is die uiteenlopende reacties op roept bij mensen, is het boe renleider Wien van den Brink. De 52-jarige boer uit het Gelderse Putten wordt bewonderd, maar ook ver guisd. De mensen die hem bewonde ren, zijn vooral te vinden onder de gewone, praktizerende var kenshouders, die dagelijks in de stal te vinden zijn. Ze waarde ren hem om zijn duidelijke taal, zijn recht-toe-recht-aan-stijl en zijn grote kennis van de boeren- praktijk. Daar tegenover staan mensen die wat minder makkelijk met Van den Brink door een deur kunnen. Ze hebben juist moeite met zijn botte manier van on derhandelen en verwijten hem een gebrek aan communicatie. Volgens deze mensen werkt zijn compromisloze opstelling niet goed in het politiek overleg met minister en Tweede Kamer. In deze groep gaat het vooral om mede-bestuursleden. Ook in de politiek zijn er mensen die open lijk hun antipathie tegen Van den Brink uiten. Van den Brink, zelf eigenaar van meerdere boerenbedrijven, kreeg landelijke bekendheid tij dens de overstromingen in 1995. Hij maakte zich toen hard voor een vergoeding van honderd procent voor de schade die de land- en tuinbouw had geleden. Een jaar daarvoor had hij - uit onvrede met de bestaande be langenbehartiging bij de land- bond voerde hij onder andere actie tegen het mestbeleid en de regeling voor de identificatie en registratie van varkens. Bij het actievoeren schuwde hij onge wone methodes niet. Zo 'gijzel de' hij ooit mestboekhoudingen en was zijn vakbond nauw be trokken bij de boycot tegen de mestboekhouding. Mede door deze militante vorm van aandacht vragen voor de problemen, was het voor de 'ou de' bestuurders van de LTO-Ne- derland even schrikken toen Van den Brink vorig jaar geko zen werd als voorzitter van de vakgroep varkenshouderij van LTO. Vooral de bestuurders uit de zuidelijke regio's, die het van oudsher voor het zeggen hadden in de varkenshouderij, hadden grote moeite met Van den Brink. bouworganisaties - de Neder landse Vakbond Varkenshou ders (NW) opgericht. Met deze Wien van den Brink, foto anp noem maar op." Voor het Zonne bloemen Research Project zal een commissie van internationale deskundigen worden samenge steld. Namen zijn nog niet be kend. Waarschijnlijk zal de com missie zijn werk in de National Gallery doen, waar de drie schil derijen dan enige tijd zullen wor den samengebracht. De woord voerster schat in dat de naspeu ringen één a anderhalf jaar zullen vergen. Het is de bedoeling dat de resultaten te boek worden ge steld. Rijswijk - De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) heeft aanwijzin gen dat gezinnen in Turkije mo gelijk op grote schaal frauderen met aanvragen voor kinderbij slag uit Nederland. Het gaat om Turken die op grond van hun ar beidsverleden in Nederland recht hebben op kinderbijslag. Uit een beperkt onderzoek in een deel van Turkije is gebleken dat een aantal aanvragers valse ver klaringen geeft over het aantal kinderen. Het is waarschijnlijk dat ambtenaren van de burgerlij ke stand in Turkije daar tegen betaling aan meewerken. De uitvoeringsinstantie wil een omvangrijker onderzoek gaan doen in samenwerking met Turk se autoriteiten. De SVB heeft staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken over de fraude in gelicht. Rotterdam (anp) - Het container- overslagbedrijf ECT in Rotter dam is de voortdurende acties van havenpoolers (SHB'ers) bij zijn vestigingen beu. In een kort geding dat vandaag om half elf dient voor de president van de rechtbank in Rotterdam, eist ECT een verbod op met name poortblokkades door actievoe rende SHB'ers. Sinds de aankondiging van de re organisatie bij de SHB is ECT meerdere malen het doelwit ge weest van poortblokkades. Afge lopen vrijdag nog blokkeerden actievoerders de Delta-terminal op de Maasvlakte bijna de hele middag. Rijswijk (anp) - De verbeten juri dische strijd tussen de Britse 'prijsbreker' EasyJet en de KLM is verleden tijd. EasyJet heeft zijn aanklacht tegen de KLM bij de Europese Commissie ingetrok ken. De KLM spreekt van een 'verstandig besluit'. EasyJet-eigenaar Stelios Haji-Io- annou stelt dat de KLM zich niet meer schuldig maakt aan oneer lijke praktijken. Hij doelt op het besluit van de KLM de tariefver laging van EasyJet in juli niet te volgen. De prijs van een enkeltje Londen-Amsterdam ging toen een tientje omlaag naar 89 gul den. Sindsdien is de bezettings graad van de EasyJet-vliegtuigen gestegen van veertig naar tachtig procent. EasyJet stapte vorig jaar naar de Europese Commissie, nadat de Nederlandse maatschappij - in reactie op de stuntprijzen van de Britse maatschappij - haar tarie ven op de route tussen Amster dam en Londen verlaagde. Vol gens EasyJet zou de KLM zich daarbij schuldig maken aan prijsdumping door onder de kost prijs te vliegen. Op die manier zouden de Neder landers proberen de kleine Britse maatschappij uit de markt te drukken. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 0800-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB. Daar kom je verder mee. Intemeh www.vsb.nl een ffOTtlJ onderneming Van onze Haagse redactie Lunteren - WD-leider Bolkestein wil dat de juridische procedures voor grootschalige projecten worden bekort, evenals de beroepsmogelijkheden voor burgers. Hij zei dat zaterdag in Lunteren op een bijeenkomst van de bestuur dersvereniging van de VVD. De juridische procedures voor projecten als de hogesnelheids lijn, de Betuwelijn en Schiphol zijn in de ogen van Bolkestein niet doelmatig. De politicus sprak van 'onduidelijke en wis selvallige besluitvorming, die tatale juridische gevolgen' kan hebben. Ook zette hij vraagtekens bij de talrijke mogelijkheden van burgers en instellingen om be sluitvorming te vertragen. „Er ®ag niet voor elk wissewasje een procedure gevoerd wor den," beklemtoonde de WD- leider. „Ik ben er voorstander van de burger actief te betrekken bij de voorbereiding plus het be sluit (inspraakoverleg), maar ik ben er ook voor om die minder repressieve mogelijkheden te geven." Bolkestein vindt per project 'één keer bezwaar, één keer be roep en één keer hoger beroep' meer dan voldoende. Voorburg (anp) - De gisteren overleden voormalige politi- CUs Jacques Aarden was de aartsvader van de roemruch te groep christen-radicalen die zich in 1968 losmaakte van de Katholieke Volkspar- Jij (KVP). Zij stapten uit de W-fractie en gingen in de kamer verder als Groep- Aarden, om later op te gaan PPR. Aarden bleef vervol gens Kamerlid tot 1972. In 973 volgde zijn benoeming °t lid van de Raad van State. De onvrede van de christen-ra- H^ivr611 was vo°ral gevoed door /;acht van Schmelzer' van 14 oktober 1966, waarin de KVP- actie onder aanvoering van de eenmalige fractieleider Schmelzer per motie een einde maakte aan het kabinet- Cals/Vondeling van KVP, PvdA en ARP. Aarden kenschetste de beruchte nacht enkele jaren terug feite lijk als een strijd om de macht in de KVP tussen Cals en Schmel zer. Cals was naar zijn zeggen eigenlijk tegen de zin van Schmelzer in premier geworden en 'Norbert had zich daar bij moeten neerleggen'. Aarden heeft de bewuste nacht niet zelf in de Kamer meege maakt. Hij moest in het zieken huis onder het mes. „Ik zeg: 'Norbert, wat gaat er gebeuren, je gaat toch geen gekke dingen doen?' 'Maar Jacques', zegt hij, 'je denkt toch niet dat ik het ka binet laat vallen, zo erg ben ik nog niet, je kunt rustig naar het Jacques Aarden. foto anp ziekenhuis gaan'. De nacht van Schmelzer was voor mij geen politieke breuk, maar een lies breuk." Jacobus Maria Aarden (11 augustus 1914) uit het Bra bantse Terheijden belandde na zijn doctoraal economie aan de Katholieke Economische Hoge school Tilburg in 1940 op het toenmalige ministerie van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Drs. Aarden werd in 1945 direc teur-secretaris van het Rooms Katholiek Centrum voor Staat kundige Vorming. Hij was vanaf 1946 twintig jaar lid van de ge meenteraad van Voorburg en werd in 1962 gekozen in de Tweede Kamer. Aarden had een reeks publica ties over politieke en economi sche onderwerpen op zijn naam staan. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil in de toekomst zestienjarigen als beroepsmilitair toelaten tot de krijgsmacht. Nu werft het le ger onder jongeren vanaf 17,5 jaar. WD'er Van den Doel stelde afge lopen weekeinde voor om de mi nimumleeftijd te verlagen tot zestien jaar. PvdA en CDA steu nen zijn voorstel. D66 wijst het plan af. Door de minimumleeftijd voor beroepsmilitairen te verlagen, zullen zich aanzienlijk meer jon geren melden voor het leger, ver wacht Van den Doel. Veel jonge ren gaan na de leerplichtige leef tijd van zestien jaar in de burger maatschappij aan de slag, omdat ze niet in het leger terecht kun nen. Nu moeten militairen-in-oplei- ding 17,5 jaar zijn, omdat ze pas op achttienjarige leeftijd naar buitenlandse missies (vredesope raties) mogen worden uitgezon den. Van den Doel zou graag zien dat zestienjarigen tot hun acht tiende zowel een militaire als een civiele opleiding krijgen. Dit laatste maakt een terugkeer op den duur naar een burgerbaan namelijk een stuk gemakkelijker. De PvdA vindt dit laatste een voorwaarde om te kunnen in stemmen met een leeftijdsverla ging voor beroepsmilitairen in de krijgsmacht. PvdA-Kamerhd Zijlstra pleit voor een militaire opleiding in combinatie met werk in de burgermaatschappij. CDA- Kamerlid Hillen schaart zich achter zijn collega's Van den Doel en Zijlstra. Het voorstel van de WD'er wordt volgende maand bespro ken tijdens de behandeling van de defensiebegroting. Minister Voorhoeve (Defensie) matigt zich nog geen oordeel aan over het WD-plan. De vakorganisatie van militairen AFMP is gechar meerd van het idee. bekwaamheid, maar hij had ook een motief: gebrek aan erkenning als groot kunstenaar. De experts van het Van Goghmuseum, S. van Heugten en L. van Tilborg, zijn er nog steeds van overtuigd dat het naar Japan verhuisde Zonnebloe men-schilderij een echte Van Gogh is. „Maar aan de welles- nietes-discussie moet een einde komen," vinden zij. Het onder zoek van Norman borduurt voor al voort op de bevindingen van de Fransman Benoit Landais. Hij kwam met drie argumenten om De Zonnebloemen van Yasuda tot onecht te bestempelen: het doek is niet gesigneerd, het ont breekt in de briefwisselingen van Van Gogh en het is op een veel grover soort linnen geschilderd. Het museum in Amsterdam werpt tegen dat Van Gogh wel vaker verzuimde een schilderij te signeren, dat lang niet alle wer ken in zijn correspondentie voor komen en dat er bovendien brie ven verloren zijn gegaan. Ook is bekend dat Van Gogh en Gau guin ooit gezamelijk twintig me ter grof jute opkochten, wat het afwijkende materiaal zou kunnen verklaren. „Maar voor een echt onderzoek komt wel meer kij ken," benadrukt de woordvoer ster van het Van Goghmuseum. „Omdat wij de laatste maanden zo veelvuldig zijn aangevallen, wordt het tijd voor een krachtig weerwoord. Maar wij willen niet in de voetsporen treden van die amateurs en zo maar wat roepen. Vandaar dat we de doeken nu in alle facetten gaan inspecteren, met röntgenfoto's, monsters en Het Rijksmuseum hield gisteren in Amsterdam open dag. Veel bekende Nederlanders vertelden ver halen over en bij voorwerpen in het museum. Ook Freek de Jonge maakte zijn opwachting. Op de voorgrond de Indiase godin Shiva. foto anp Brittannië en Ierland: ;wolking en van tijd tot 'en; in het oosten kans paar opklaringen. Ver lat er een stevige zuid- wind. Middagtempera- issen 6 en 12 graden, en Luxemburg: Wolken maar vooral op maan- k hier en daar zon. Vrij- eral droog en een toene- zuidoosten wind. Mid- iperatuur omstreeks 5 L. - en Midden-Frankrijk: noordoosten eerst mis- wat zon, verder be- Maandag vooral in het kans op regen, mis- met onweer; dinsdag Iders kans op neerslag. I in het westen veel wind. gtemperatuur uiteenlo- amper 5 graden rond sburg tot meer dan 10 in idee en Bretagne. Frankrijk: Maandag eerst ■n daar zon. Later meer king en vooral dinsdag jp een paar buien. Maxi- teenlopend van een graad n de omgeving van Lyon a graad of 15 in het uiter- iden. e: In het oosten misschien nat zon. Verder overwe- bewolkt en van tijd tot uien, ook met onweer en westen en zuiden hier en reel neerslag, lame dinsdag veel wind. agtemperatuur in het bin- nd rond 12 graden; langs sten maxima tussen 15 en aden. rische Eilanden: Zonnige den maar ook een paar re- of onweersbuien, met na- p dinsdag. Middagtempe- ir ongeveer 24 graden. >rca en Ibiza: Maandag zon; later meer bewolking oral dinsdag enkele buien, :hien met onweer. Mid- smperatuur omstreeks 18 :n. Half tot zwaar bewolkt, idag in het zuidoosten nog paar regen- en onweers- dag opnieuw een toene- Je kans op buien, dan van lesten uit. :t noorden misschien mist. [agtemperatuur uiteenlo- van een graad of 8 in het den tot dicht bij 20 graden icilie. kenland en Kreta: Maan- half tot zwaar bewolkt en ook kans op onweer. g van het westen uit g en meer zon. Middag- leratuur tussen 14 en 19 en. sland: Eerst nog rustig, be lt, nevelig en hier en daar ig weer, maar geleidelijk meer wind en opklaringen, ima tussen 0 en 6 graden. ;enrijk: In het zuiden, en t ook het oosten, veel be ring, maar overwegend 'S- j i de noordflank van de Al- zonnige perioden. ima iets boven het vries- is 'u[|pjo6 'pueqnd 'puoq i

de Stem | 1997 | | pagina 3