Gestel' feest voor Groenendaal Top voor vrouwenjudo ver weg Ajax ontsnapt door laat doelpunt Witschge aan puntverlies 4 Volleybalteam houdt Brazilië lang bezig Dorpsgenoten loodsen veldrijder naar tweede zege in superprestige I Ner aanwezigheid van Romp triomfeert in Berlijn DESTEM SPORT B3 Gevolgen val hinderen Van der Poel I ism'aten z'en ^at 0saka met SPORTNIEUWS KORT ïMBER 1997 B2 I I I MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 t/Vesterveld; Van der Hoe- illems), Van den Brom (16 in en Van Hintum (75. Van Trustfull, Perovic, Reu- )k; Machlas en Korsten. NGEN: Lodewijks (57. Dar- onardo. Koeman, Veenhof Atteveld, Huizingh en Pee- Bombarda (46. Magno) '8. Wattimury). 1-1 (0-0). 51. Landzaat 1-0, lers 1-1. Scheidsrechter oeschouwers: 4530. Gele >vic, Lammers (RKC). i Duijnhoven; Falix (76 i, Luypers (62. Vermeulen^ i De Jong; Landzaat, Vol' dens en Heubach; Bouma d (74. Taiwo). Dijk; Kalezic, Bozovic (60. i), Hill en Bogers; Kuiperj ihl (88. Dos Santos), Niel- n der Pennen; Lammers en eegte. TOPSCORERS s (Vitesse) 18, en (Ajax), Hamming (Fortu- Bilde (PSV) 9, de Nooijer (Sparta), Dechei- trecht), El Khattabi (Heeren- veladze (Ajax) 8, jida (Ajax), Cocu (PSV) 7. PROGRAMMA ig: Volendam - FC Gronin- -NAC. De Graafschap - NEC, Sparta ord, FC Twente - Volendam, ht - Roda JC, Vitesse - PSV, NAC, Ajax - Fortuna S. Door Bert Willemsen Amsterdam - De 49.600 bezoekers aan de Amsterdam Arena wreven zich zaterdagavond bij de wedstrijd Ajax-De Graafschap de ogen uit. Waren ze misschien drie dagen te vroeg gekomen? Want de speelwijze, mentaliteit en hardheid waarmee De Graafschap zich te weer stelde, leek als twee druppels water op de wa pens waarmee VfL Bochum zich morgen Ajax van het lijf wil houden inliet UEFA-cuptoernooi. De Graafschap kwam daarmee ver, héél ver, Pas vier minuten voor het einde toverde Richard Witschge de winnende treffer uit de hoge hoed (1-0). Een vrije Toeschouwers: 7000. Rode 5. Smulders (Eindhoven, Gele kaart: Steyn, Faerber n Haag), Van de Rijt, Greven /en). ^ARLEM 5-3 (2-2). 20. Van de 1, 30. Van de Weert 1-1, 32. Brink 1-2, 38. Langerak 2-2, de Weert 3-2, 63. Hasselbaink Langerak 4-3, 75. Huiberts 5- dsrechter: Luyten. Toeschou- {22. Gele kaart: Opdam (A2), laarlem). - FC ZWOLLE 2-2 (1-0). 18. 1-0, 70. Boekweg 1-1, 87. 1, 89. Bruin 2-2. Scheidsrech- k. Toeschouwers: 5135. Rode 35. Kooyman (Emmen, 2x 55. Nuorela (FC Zwolle, 2x ,ele kaart: Oostrum (Emmen), Haar, Smit, Kromheer (FC Bijzonderheid: trainer Grie- Emmen naar tribune ge- EAD EAGLES - HERACLES 7-0 Stegeman 1-0, 19. Michels2- ichels 3-0, 36. Leferink 4-0,41. r 5-0, 61. Tammer 6-0, 67. u 7-0. Scheidsrechter: De Toeschouwers: 5500. Rode 2. Burns (Heracles, 2x geel), lart: Wiggers (Go Ahead Eag- in der Mije, Kolmschot (Hera- VEENDAM 0-2 (0-1). 13. De 0-1, 58. Oosting 0-2. Scheids- Vink. Toeschouwers: 1000. caart: Verberne, Hellemons, id (RBC). N BOSCH - CAMBUUR 0-4 (0- -lendriksen 0-1,45. Hendriksen Van der Laan 0-3,89. Keizer 0- ieidsrechter: Van Meerkerk, louwers: 2854. Rode kaart: 72. ksen (Cambuur). Gele kaart: er Hoorn, Burg, (Den. .Bosch), hof, Goulooze (Cambuur). TOPSCORERS der Laan (Cambuur) 18, in (FC Zwolle), Langerak (AZ) de Weert (AZ) 12, berts (AZ), lliohan (ADO Den Jong (ADO Den Haag), Henar jr) 9, -nmer (Go Ahead Eagles), De TOP Oss), Van de Brink (Haar- faterink (FC Den Bosch), Van urn (Emmen), Taihuttu (TOP I PROGRAMMA g: FC Zwolle - GA Eagles, lag: Cambuur - VW, Eindhoven rlsior, Haarlem - Emmen, Hei- Sport - Dordrecht, Heracles- TOP Oss - Telstar, Veendam - FC losch. ag: AZ - ADO Den Haag. trap van Oliseh trof toevallig zijn hak, waarna de bal precies voor zijn voeten rolde. Ook bij de beslissende uithaal van Witschge bleef het geluk Ajax trouw. De uitblinkende doelman Olyslager kreeg zijn hand net niet goed genoeg achter de bal om het schot voldoende van richting te veranderen. „Zo gaat het al honderd jaar bij Ajax," mokte Graafschap-trainer Fritz Kor- bach. Maar zijn gevoel voor humor raak te hij niet kwijt: „Ronald de Boer vertel de me laatst dat hij niet meer in het cen trum van Amsterdam durft te komen. Hij is bang van geluk zo onder de tram te lo pen...." De Duitse oefenmeester verliest niet graag. Daarom koos hij voor de behou dende strijdwijze waarvan Bochum zich morgenavond ook zal bedienen, Alleen Ibrahim hoefde zich niet bezig te houden met verdedigen. Rzasa en in mindere mate Viscaal hadden bij vlagen ook de blik vooruit gericht, alle anderen spij kerden de defensie dicht. Eerder dit seizoen liepen PSV en Feye- noord zich te pletter op de muur uit de Achterhoek. Beide keren bleef het 0-0. Ajax leek hetzelfde te overkomen. De counters van De Graafschap maakten de Amsterdammers knap nerveus. Ze kwa men heel goed weg bij een fraai schot van Lindenbergh tegen de kruising. In de tweede helft trof Dani ook de om lijsting van het doel, op de valreep be zorgde Witschge Ajax een nauwelijks verdiende zege. „Witschge scoort niet veel maar hij maakt wel belangrijke doelpunten," zei Ajax-trainer Olsen. „Tegen NAC deed hij dat ook al. Tijdens de wedstrijd hadden we weinig reden om te lachen. Nu kunnen we dat gelukkig wel." Ajax knijpt de handjes dicht dat het een cruciale fase van de competitie zonder kleerscheuren doorstaat. „We zitten niet alleen in een periode met minder goed voetbal, bovendien komt ook nog een aantal spelers uit de lappenmand," gaf Olsen aan. Toch staan er naast het ene gelijkspel te gen Roda JC louter overwinningen op de rekening. De voorsprong op de concur rentie is zo groot dat Ajax het zich kan veroorloven om gedurende een competi tieduel als dat tegen De Graafschap re kening te houden met zijn activiteiten op Europees niveau. De spelers die een bles sureperiode achter de rug hebben, moes ten wedstrijdkiiometers maken. Lau- drup en Blind stonden in de basisploeg, Babangida en Rudy kwamen in de loop van de wedstrijd opdraven. „Ingecalcu leerde risico's", noemde Olsen het. Of hij daarbij ook rekening had gehouden met het spreekwoordelijke geluk van Ajax, zei de trainer niet. AJAX - DE GRAAFSCHAP 1-0 (0-0). 86 Witschge 1-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 46.942. AJAX: Van der Sar; Tobiasen, Blind (78. Ru dy), Oliseh en Frank de Boer; Ronald de Boer, Gorré (62. Babangida) en Witschge; Dani, Arveladze en Lauarup (66. McCarthy). DE GRAAFSCHAP: Olyslager; Wilnis, Hen driks, Redeker en Lindenbergh; Nok, Te Braak, Viscaal (80. Victoria) en Godee; Ibra him (74. Breetveld) en Rzasa. Door Ad Pertijs Sint Michielsgestel - Theo Groenendaal kon zijn emoties amper onderdrukken. „Je hebt gezien hoe het veldrijden leeft in Sint Michielsgestel," sprak de organisator met een door ontroering overslaande stem, nadat zijn verre fami lielid Richard Groenendaal eindelijk voor eigen publiek een superprestigecross had gewonnen. 'Gestel' ging compleet uit zijn dak. Nog meer dan de triomfator zelf. De zoon van Reinier is het dit seizoen immers gewend te winnen. Gisteren kwam zijn ze- geteller op acht te staan. De drie keer dat hij niet won, waren tweede en derde plaatsen zijn Theo Groenendaal, zijn mede werkers en de rest van Sint Michielsgestel haalden gisteren hun eerste grote slag binnen. Nummer twee en drie moeten eind januari en begin februari in Denemarken volgen. „Dan ko- Van orize verslaggever Sint Michielsgestel - Na zijn tweede plaats in de wereldbe kercross van Praag (zaterdag) streed Adrie van der Poel ook gisteren tijdens de SP-rit van Sint Michielsgestel lange tijd mee om de ereplaatsen, h de slotfase moest de wereld kampioen van 1996 echter afha ken. „Ik kan geen kracht meer zetten," klaagde de Raborenner. Zaterdag was hij hard gevallen in Praag. Een tuimeling die voor Dieter Runkei, de wereldkampi oenvan 1995, de weg naar de ze ge had geopend. Van der Poel: „Ik gleed onderuit en viel daarbij hard op mijn bil. En die voel ik nog steeds." De tweede plaats in Praag bracht Van der Poel in de wereldbekers- land op gelijke hoogte met Groe nendaal, die derde werd. De Zwitser Runkei rijdt net als het merendeel van zijn landgenoten 'oornamelijk in eigen land. „Hij was echt super," zei Groenen- men we met een dubbele wereld titel naar huis," sprak Theo Groenendaal euforisch. Die ene is uiteraard voor Richard, de ande re moet voor hemzelf worden. Straks op het UCI-congres in Mittelfart wordt beslist over de toewijzing van het WK van het jaar 2000. 'Gestel' is in een nek-aan-nek-ra- ce verwikkeld met Heerlen, de trouwe wereldbekerpartner van de UCI. De KNWU heeft een lich te voorkeur uitgesproken voor Sint Michielsgestel, maar Groe nendaal vreest desondanks een vuil een-tweetje tussen de inter nationale wielerunie en de Lim burgers. Dinsdag 2 december keurt de UCI het parcours in Bra bant. De grote publieke belang stelling gisteren, de zege van Ri chard Groenendaal en het en thousiasme dat dat teweeg bracht, waren voor Theo Groe nendaal een welkome warme steun in de rug zo kort voor het UCI-bezoek. Veelvraat Richard Groenendaal won al eens eerder in zijn woonplaats. In 1994 pakte hij op de golfbaan de nationale titel (veldrijden welte verstaan), later in het jaar won hij de plaatselijke cross, die toen nog niet meetelde voor de super prestige. Zo speciaal vond hij de zege daarom ook weer niet. „Ik ben vooral blij over de manier waarop ik heb gewonnen," zei de veelvraat. Een valpartij (slipper tje) en een lekke band dwongen hem twee keer tot een achtervol ging- „Vorige week in Gavere was het parcours zo zwaar, dat ik al na een kwartier wist dat ik ging winnen. Vandaag was het anders. Twee ronden voor het einde kon het nog alle kanten op: van de eerste tot de tiende plaats. Het is mooier om van start tot finish te leiden. Dit is echter leuker, al rgetal: 4. 77: 8402344. r 6: 739056. o_ Rp sche lotto: 2-4-17-24-26-37. Re jgetal: 20. 6960452. Willem II de komst van Adil Ramzk Marokko die nog tot 1j aanse Udinese. In het ka tussen Willem II en Udine® n dit seizoen bij de Tilburg ker, dit seizoen nog niet aan Italië maximaal vijf spel®" rorden ingezet. erkstellingsvergunning J derhalf keer het gemiddeld aan die eisen voldoet, is der contract bij Udinese dat lisvesting te betalen, 3 j :en bij Willem II. ede periode tweede periode gewonnen «gen thuis Eindhoven m mten als AZ, maar kon door ini winst. 1 paar onnodige fouten vroeg j" de rallypointset, de echte, be- iwenden het beslissende gaatje i» Oranje's vierde duel in de wand Champions Cup: 3-2 (9-15 U-1515-13 15-12 10-15). verschil tussen de olympi- I scm kampioenen van Barcelona I w Atlanta was klein en school in I 'Personele.bezetting. Bij Brazi- II bert Bitencourt, bij Neder- a™de afwezigheid van Bas van e Goor. De nieuwe leider van j®nje kreeg last van het rechter- venbeen en bleef na de eerste '"aan de kant. an de Goor stond het aanvoer- E P af.aan Henk-Jan Held, J'gaan zijn 374e en voorlaatste I Crft en zÜn Pfek aan Albert I «Ma. Die deed dat meer dan oorlijk, maar bracht, alleen al I Jf ziin geringere bekendheid m"te, minder dreiging in het liaanse wielerbond istappen overgel oud aang®^ >haalde Alfre X x w echnisch directeur. is heeft een verleden 76, stond dert rennen. In zijnPeTl veroverd. Hi] gekregen als bh] ar en inmiddels e wielrennen ititels nctie Int- tr°k zateniag een I tn J:6 ^vissel op Guido Görtzen I stp u'n Schuil. Vooral de eer- liei P^d®1» 22 side-outs) wil- If,een geweldenaar in huis llwj ,f>e^aaid. Schuil deed met I en vijftien niet veel voor iNadri r' I. "ne matige duels (een ronduit Aö STvJ H HFC M— Richard Groenendaal op weg naar zijn achtste zege van dit seizoen. Tokio (anp) - Het niveau dat bij de Europese volleybalkam pioen past, was er zaterdag. De vechtlust ook. Het leidde tegen Brazilië, na de verrassende gemakkelijke zege op Cuba meteen NIEUWS KOR' I rï0'' tQTeen goede wedstrijd maar net niet tot de begeerde doet het wel zeer in je buik van de spanning." Het is bekend dat Groenendaal moeite heeft met het presteren onder spanning. De afloop deed hem dan ook goed. „Ik weet nu dat ik ook als het even wat minder draait, een wed strijd nog naar mijn hand kan zetten." Ook al omdat Groenend aal de derde plaats van de dag er voor in Praag (waar de tweede wereldbekerwedstrijd werd gere den) als een serieuze nederlaag had ervaren. Hij dacht dat een aantal blessures hem te pakken had. Een maand geleden in Stein- maur klapte hij achterover van de fiets, toen tijdens het inrijden plotseling een lint over de weg was gespannen, vorige week viel hij hard in Gavere. „Sinds Stein- maur heb ik last van een stijve nek. Dat geeft problemen in de bochten. De spierblessure van Gavere veroorzaakte afgelopen woensdag koorts. Ik was even bang dat ik dit weekeinde niet kon rijden. Emoties In de boeide finale van de SP- cross van gisteren voelde Groe nendaal de pijntjes niet meer. Mario de Clercq sloot zich aan bij Groenendaal, Wellens en Nijs (de man die de ontsnapping op gang had gebracht). De Brabander wist wat hem te doen stond: weg wezen, want De Clercq is in een spurt moeilijk te kloppen. Bij het ingaan van de laatste ron de demarreerde het pas 19-jarige Vlaamse supertalent Bart Wel lens. Groenendaal volgde. „Ik zag al snel dat Bart de kracht niet had om door te gaan." De Rabo renner nam daarop het initiatief over. „In iedere bocht nam ik alle mogelijke risico's en daar tussen in heb ik overal 'volle bak' door gereden. Omkijken kon ik niet - zo hard ging het - maar het pu bliek hield me perfect op de hoogte. 'Twee meter', 'drie me ter'. Zo wist ik steeds waar de an dere zaten. Ik reed puur op hun emoties. Pas in de tuin van Braks (de oud-minister verleent ieder jaar 'recht van overpad', red.) zag ik met eigen ogen dat ik het ging halen." Praag. WB Veldrijden: 1. Runkei (Zwi) 59.11, 2. Van der Poel (Ned) 0.14, 3. Groenendaal (Ned) 0.18, 4. Vervecken (Bel) 0.38, 5. De Clercq (Bel) 0.43, 6. Van Santvliet (Bel), 7. Pospisil (Tsj), 8. Pontoni (Ita) 0.48, 9. Schatti (Zwi) 1.09, 10. De Vos I.16, 23. Boezewinkel 3.40. Stand: 1. Groenendaal 80 punten (1 overwinning), 2. Van der Poel 80, 3. Runkei 64, 4. De Clercq 42, 5. Vervecken 41. St. Michielsgestel. Superprestige veldrijden, tweede wedstrijd/ 1. Groenendaal (Ned) 58.38, 2. De Clercq (Bel) 0.11, 3. Nijs (Bel) 0.13, 4. Wellens (Bel) 0.26, 5. Van der Poel (Ned) 0.35, 6. Simunek (Tsj) 0.46, 7. Daelmans (Bel) 0.47, 8. Pontoni (Ita) 0.58, 9. Vervecken (Bel) 0.59, 10. De Roose (Bel) 1.00, II. Boezewinkel 1.01, 14. Lubber man 1.52, 17. Veldkamp 1.56, 18. Schrader 2.27,19. De Vos 2.13, 20. Nijland 2.52. Stand: 1. Groenendaal 30 punten, 2. Van der Poel, Wellens, De Cler cq 23, 5. Vervecken 21. slechte tegen China en bepaald geen geweldige tegen Japan en Australië ondanks de zeges) had Gerbrands zaterdag tenminste reden voor tevredenheid. „Einde lijk een beetje emotie. Het heeft even geduurd voordat ze dat doorhadden. Eigenlijk is dit jaar ons alles komen aanwaaien. Bij het EK hebben we maar één weekeinde goed gespeeld. Daar voor was het meestal na ander halve set wel bekeken. Maar hier, ook tegen Aziatische tegenstan ders die goed zijn voorbereid, is het hard vechten. Want we heb ben wel veel kwaliteit, maar de juiste instelling moet je ook op bouwen." Tokio. World Grand Champions Cup. Mannen, vierde ronde: China - Japan 3-1 (8-15 15-13 15-12 15-11), Neder land - Brazilië 2-3 (9-15 12-15 15-13 15-12 10-15), Cuba - Australië 3-1 (15-3 12-15 15-4 15-12). Stand: 1. Brazilië 4-8 (12-3), 2. Cuba 4-6 (10-6), 3. Nederland 4-4 (9-8), 4. China 4-4 (6-8), 5. Japan 4-2 (8-9), 6. Australië 4-0 (1-12). Programma vandaag: Australië - China, Japan - Brazilië, Nederland - Cuba. Vrouwen, vijlde ronde: Cuba - Japan 3-0 (15-7 15-13 17-15), Zuid-Korea - Rusland 0-3 (6-15 11-15 5-15), Bra zilië - China 3-0 (15-6 15-6 15-9). Eindstand: 1. Rusland 5-10 (15-3), 2. Cuba 5-8 (13-6), 3. Brazilië 5-6 (12- 6), 4. China 5-4 (8-10), 5. Japan 5-2 (4-13), 6. Zuid-Korea 5-0 (1-15). Door Herman Wissink Den Bosch - Het kan met het Nederlandse vrouwenjudo al leen maar beter gaan. De top pers die Nederland in huis had, stopten nagenoeg alle maal om diverse redenen. Om het ontstane gat te dichten zal er hard gewerkt moeten wor den. Zaterdag bleek tijdens het Nederlands kampioen schap in de Maaspoort in Den Bosch weer dat de Judobond Nederland de afgelopen jaren vergeten is om naar behoren te investeren. Bondscoach Marjolein van Unen beaamt dat er een gapend gat is gevallen nu judoka's als Jessica en Jenny Gal, Angelique Seriese en Claudia Zwiers afhaakten. „We kunnen ons als judobond geen brede basis permitteren. Er is veel energie en geld gestoken in de groep die naar de Olympische Spelen in Atlanta ging. Dat die generatie massaal zou stoppen, was niet verwacht." Het NK toonde aan dat er bij de judogeneratie die zich nu aan dient nog veel werk gedaan moet worden, wil aan de wens van Van Unen voldaan worden. Van Unen denkt tijdens de Olympische Spe len in Sydney in 2000 toch weer te kunnen oogsten. Tekenend was dat Karin Kien- huis, een van de weinige overge bleven geroutineerde judoka's, op haar sloffen voor de derde achtereenvolgende keer natio naal kampioen kon worden. Volgens bondscoach Van Unen is geld het toverwoord. „Eigenlijk zouden we meer tijd moeten heb ben om met de nationale ploeg te trainen. Nu gebeurt dat alleen op zondag. Het is voor die meiden juist belangrijk dat ze trainen te gen sterke tegenstanders. De kernploeg is daar bij uitstek ge schikt voor. Maar om meer tijd te krijgen om met de kernploeg te trainen, ontbreken de financiële middelen." Het instellen van een aantal regionale steunpunten, zo als binnen het judo wel eens wordt gesuggereerd, ziet Van Unen niet zitten. Van het Nederlands kampioen schap raakte Van Unen niet be paald opgewonden. „Ach, wat stelt het NK eigenlijk voor. Je kan van het niveau van sporters pas echt wat zeggen als ze op in ternationale toernooien in actie komen. Daar is te zien welke jong talenten we in huis hebben waar mee we omhoog moeten. De Nederlandse bondscoach is niet de enige die niet echt warm loopt voor de kampioenschappen. Tijdens het NK voor mannen wa ren de tribunes nog zeer goed ge vuld, zaterdag werden de blauwe stoeltjes van de Bossche Maas poort nagenoeg alleen bezet door nieuwsgierige familieleden die wilden zien hoe hun pupil het er vanaf bracht. Kans Door de afwezigheid van de top waar Nederland de afgelopen ja ren furore mee maakte, kon het aanstormend talent zijn kunnen tonen. In de lichtgewichtklasse tot 48 kilo was het verrassend Pa tricia Kalsbeek, die de kampioe ne van vorig jaar Audry Coppens opzij zette. In de categorie tot 52 kilo maakte Scarlet van der Tooi en dankbaar gebruik van de af wezigheid van Tamara Meijer die met een gebroken teen moest af zeggen. Jennifer de Wringer (tot 56 kilo) spon garen bij de afwezigheid van Jessica Gal, die vorig jaar nog goud meenam. Nancy van Stokkem (tot 61 kilo) kwam net als Karin Kienhuis (tot 72 kilo) haar titel verdedigen. Wat Kien huis wel lukte, ten koste van Mi randa van de Broek, mislukte bij Van Stokkem. In de finale ging Van Stokken na een zware strijd ten onder tegen Deborah Graven- stein. Edith Bosch benutte de afwezig heid van de zwangere Claudia Zwiers om nu eens het goud te pakken. Vorig jaar moest Bosch nog genoegen nemen met een bronzen plak. In de zwaarge wichtenklasse, boven 72 kilo, ze gevierde de zwaarlijvige Franpoi- se Harteveld. UITSLAGEN NK vrouwen, Den Bosch. Tot 48 kg. Finale: Kalsbeek w.v. Cop pens na beslissing. Om derde plaats: Van Gurp w.v. Marrewijk ippon, Po lak w.v. Schepers yuko. Eindstand: 1. Kalsbeek, 2. Coppens, 3. Van Grup en Polak. Tot 52 kg. Finale: Van der Tooien w.v. Bitsch beslissing. Om derde plaats: Meulendijks w.v. Klopstra ippon, Li- bosan w.v. Winters yuko. Eindstand: 1. Van der Tooien, 2. Bitsch, 3. Meu lendijks en Libosan. Tot 56 kg. Finale: De Wringer w.v. Dousi ippon. Om derde plaats: Van Gestel w.v. Sanders ippon, Havezaat w.v. Butter waza-ari. Eindstand: 1. De Wringer, 2. Dousi, 3. Van Gestel en Havezaat. Tot 61 kg. Finale: Gravensteijn w.v. Van Stokkum beslissing. Om derde plaats: Peters w.v. Dijkman ippon, Verhoeven w.v. Gerritsjans ippon. Eindstand: 1. Gravensteijn, 2. Van Stokkum, 3. Peters en Verhoeven. Tot 66 kg. Finale: Bosch w.v. Boontje (waza-ari). Om derde plaats: Wyatt w.v. Hassing ippon, Meyer w.v. Jan sen yuko. Eindstand: 1. Bosch, 2. Boontje, 3. Wyatt en Meyer. Tot 72 kg. Finale: Kienhuis w.v. Van de Broek ippon. Om derde plaats: Van Zeijl w.v. Paasen ippon, Van der Meulen w.v. Maasen waza-ari. Eind stand: 1. Kienhuis, 2. Van de Broek, 3. Van Zeijl en Van der Meulen. Boven 72 kg. Finale: Harteveld w.v. Sneevliet beslissing. Om derde plaats: Van der Spil w.v. Breed ippon, Moors w.v. Peperkamp ippon. Eind stand: 1. Harteveld, 2. Sneevliet, 3. Van der Spil en Moors. Lastige laatste week in Giro Milaan - Het venijn in de Ronde van Italië zit volgend jaar vooral in de laatste week. Op het programma staan dan zware bergetap pes en twee tijdritten. De organisatoren hebben zaterdag in Mil aan het programma voor de Giro 1997 gepresenteerd. De start is in Nice. Het is voor het eerst dat de Giro in Frankrijk start. Zowel voor tijdrijders, sprinters als klimmers is er iets van hun gading, zo menen de organisatoren van de 81e editie, die plaatsvindt van 16 mei t/m 7 juni. De negentiende rit is de langste, 240 kilometer van Cavalese naar Montecampione. Aan de start in Nice komen twintig formaties van negen renners. Na 22 etappes en 3839 km is de finish in Milaan. Roda JC gaat door met Delwarte Kerkrade - Roda JC licht de optie in het contract van doelman Gregory Delwarte. De jonge, getalenteerde Waal, pas 19 jaar oud, blijft na dit seizoen nog vijf jaar in dienst van de Kerkraadse club. Delwarte tekende deze zomer evenals Damjanac en Kassmann een éénjarige verbintenis bij Roda, met een optie voor een langere pe riode. Wat Damjanac en Kassmann betreft, wacht de bekerwin naar voorlopig met het lichten van de optie. De Belgen Van der Heyden en Martens blijven voorlopig bij Roda, maar mogen weg van Hendriks. Huybens niet beschikbaar voor interlands Zoetermeer - Marcel Huybens is niet beschikbaar voor de eerste drie interlands van de nationale basketbalploeg in de EK-kwalifi- catieronde. De 30-jarige basketballer van EBBC Den Bosch met 44 interlands op zijn naam is door zijn club niet vrijgegeven. Het zelfde geldt voor guard Wierd Goedee en Jong Oranje-speler Han- no Schoenmakers. De medische staf van EBBC wil bij het trio wa ken voor overbelasting. Bondscoach Van Kersschaever neemt maandag zestien basketbal lers mee naar de uitwedstrijd tegen IJsland. Het duel is woensdag het eerste uit de kwalificatieronde voor het EK van 1999 in Frank rijk. De selectie bestaat uit: Bennes (Amsterdam), Van Dinten, Te Velde (Bree), Faydherbe, Van Houten, Rouwhorst (Donar), Hammink (Alba Berlin), Nahar (Aris Saloniki), Melis, Ormskerk (Figuierense), Van Root- selaar (Houthalen), Van der Sluis (AST Gent), Van Teeseling (Charleroi), Tuinstra (Gent), De Voogd (Ulm) en Van Woerkom (Matterburg). Iran en Australië in evenwicht Teheran - Iran en Australië hebben in hun eerste wedstrijd voor het 32e en laatste ticket naar het WK voetbal gelijkgespeeld (1-1). Australië nam na achttien minuten de leiding door een doelpunt van Kewell. Even voor de rust maakte Iran gelijk door Azizi. De tweede wedstrijd is op 29 november in Melbourne. Beide doelpunten kwamen van spelers die in Europa him geld ver dienen. De jonge Kewell speelt bij Leeds United, Azizi is prof bij FC Köln. Kewell had in de spits van coach Venables de voorkeur gekregen boven voormalig NAC-speler Graham Arnold. Teheran. WK-kwalificatie, play-olf. IRAN - AUSTRALIË 1-1 (1-1). 18. Kewell 0-1, 40. Azizi 1-1. Toeschou wers: 100.000. Return 29 november in Melbourne. Gleis begeleidster volleybalsters Zeist - Kirsten Gleis is door de Stichting Top Volleybal Nederland (TVN) met onmiddellijke ingang aangesteld als teambegeleidster van de Nederlandse vrouwenvolleybalploeg. De 28-jarige oud-in ternational moet tevens als vertrouwenspersoon van de speelsters functioneren. De benoeming van Gleis is een gevolg van harde kri tiek de afgelopen weken op bondscoach Bert Goedkoop. Hem werd onder meer gebrek aan communicatie met de speelsters ver weten. Gleis, ook oud-manager van het vrouwenteam, begon haar werk zaamheden dit weekeinde al met het voeren van gesprekken met speelsters en begeleiders van de selectie. Ze is rechtstreeks verant woording verschuldigd aan directie en bestuur van TVN. Toch weer fusiegesprekken turnbonden Beekbergen - De fusiebesprekingen tussen de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond (KNGB) en het'Koninklijke Nederland se Christelijke Gymnastiek Verbond (KNCGV) zijn onverwacht heropend. Vorig jaar nog was er bij de ledenvergadering van het KNCGV geen benodigde driekwart meerderheid te vinden voor een samensmelting. Schaatster Fedotkina weer in opspraak Calgary - Svetlana Fedotkina is opnieuw het middelpunt van een dopingrel. De Russische schaatsster, in januari 1996 twee jaar ge schorst voor gebruik van stanozolol, is spoorloos. Fedotkina vluchtte vorige week woensdag uit Calgary op het moment dat de internationale schaatsunie (ISU) een nieuwe (out-of-competi- tion)eontrole wilde houden. Fedotkina trainde het afgelopen jaar in China, het enige land waar de unie geen dopingcontroles mag houden. Als de schaatsster wederom positief wordt bevonden, wacht haar waarschijnlijk een levenslange schorsing. Oostenrijk en Hongarije willen EK Wenen - Oostenrijk en Hongarije hebben definitief besloten zich gezamenlijk aan te bieden voor de organisatie van de Europese ti telstrijd voetbal in 2004. De regeringen van beide landen hebben daartoe gisteren een overeenkomst getekend. Gielen derde in marathon Lissabon Lissabon - Marco Gielen is zondag als derde geëindigd in de ma rathon van Lissabon. Bij de vrouwen ging de zege naar de Duitse Dreher, in 2.33.59. Lissabon. Marathon. Mannen: 1. Musyoki (Ken) 2.16.32, 2. Tara (Eth) 0.01, 3. Gielen (Ned) 0.39. Vrouwen: 1. Dreher (Dui) 2.33.59, 2. Barmasai (Ken) 5.24, 3. Makolova (WRu) 5.43. Trofeo Fausto Coppi voor Ullrich Milaan - Jan Ullrich krijgt de Trofeo Fausto Coppi. Dit is de on derscheiding voor de beste wielrenner ter wereld. De Duitser won dit jaar de Ronde van Frankrijk. In de verkiezing door gespeciali seerde journalisten uit drie werelddelen, kreeg Ullrich meer stem men dan de Fransman Laurent Jalabert en de Italiaan Marco Pan- tani. Ullrich krijgt de onderscheiding uitgereikt voor de start van Milaan-San Remo op 19 maart. Berlijn (anp) - Zaterdag stond er in Berlijn een fonkelnieuwe auto van Zweedse makelij ter waarde van 45.000 gulden klaar voor Bert Romp. Dat was de beloning voor de 39-jarige Brabander, die hoorde bij de winst in de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker. Met Burg's Mr. Blue was Romp alle rivalen te snel af. Het betekende de vierde Nederlandse zege in zeven kwalificatiewed strijden. Peter Geerink won in Oslo en Amsterdam, Wout-Jan van der Schans was het sterkst in Helsinki. Voorts waren er twee tweede plaatsen (Romp, Van der Vleuten) en drie derde klasseringen (Van der Vleuten, Raymakers en Tops). Berlijn. CSI/W. Wereldbekerwedstrijd, na barrage: 1. Romp (Ned) Burg's Mr Blue 0 straf- punten, 31,36 seconden, 2. Melliger (Zwi) Calvaro 0-33,75, 3. Nieberg (Dui) Esprit 0-34,50, 4. Raymakers (Ned) Jewel's Classic'Touch 0-34,62, 5. Smith (GBr) Tees Hanauer 0-35,21, 6. Nicolas (Fra) Vondeen 0-38,86, 7. Helena Weinberg (Dui) Ferdinand 4-32,82, 8. Tebbel (Dui) Radiator 4-33,96. Stand West-Europese liga na zeven wedstrijden: 1. Van der Vleuten (Ned) 48 punten, 2. Kirchhoff (Dui) 47, 3. Geerink (Ned) 46, 4. Weinberg 40, 5. Nieberg 39, 6. Romp 37, 7. Raymakers, Smith (GBr) 35. Grote Prijs, na barrage: 1. Ludger Beerbaum (Dui) PS Priamos 0-31,38, 2. Markus Beerbaum (Dui) Lady Weingard 0-31,63, 3. Geerink/Royal Bravour 0-31,65, 4. Michael Whitaker (GBr) Ashley 0-31,72, 5. Melliger/Calvaro 0- 33,37, 6. Ehning/Panama 0-33,40. Dressuur, Grand Prix: 1. Werth (Dui) Amaretto 1793 punten, 2. Van Gruns- ven (Ned) Gestion Cocktail 1784, 3. Wirths (Dui) Souveran 1739, 4. Zeilin- ger (Dui) Peron 1735, 5. Theodorescu (Dui) Arak 1727. Kür (kwalificatie wereldbeker): 1. Werth/Amaretto 78,22 procent, 2. Van Grunsven/Gestion Cocktail 77,69, 3. Wirths/Souveran 77,29, 4. Van Olst- Koch (Den) Dempsey 74,25, 5. Otto-Crepin (Fra) Lucky Lord 72,94, 6. Zei- linger/Peron 72,70, 7. Weyand (Dui) Carlos 71,74, 8. Kyrklund (Fin) Flyin- ge Amiral 71,28. Stand in de Europese zone na vier wedstrijden: 1. Van Grunsven 72 punten, 2. Werth 64, 3. Van Olst-Koch 41, 4. Imke Bartels (Ned) 34, 5. Wirths 30.

de Stem | 1997 | | pagina 15