Lik-op-stuk beleid lijkt aanlokkelijk Euro akko werf RTL4 en -5 moeten zich schikken naar Nederlandse regels Telewerk-kantoor als file-oplosser Politiek is verdeeld over benoeming De 'zoon van Van Mierlo' is opgestaan Urker vuurtoren in de steigers Wolffensperger: een realist in omroepland DE STEM BINNENLAND PESTEM Werkbezoek New York Mogelijkheden taakstraf uitgebreid Nieuwe zorg over borstimplantaten DE STEM KEf COMMENTAAR 'Vluchtelingen ex-Joegoslavië kunnen niet terug' Rode Kruis krijgt 20 miljoen extra Geheime camera is taboe Asielzoekers Ieder land kr Vruchtbare Ideeënbodem' ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 Hilversum (anp) - De televi siezenders RTL4 en RTL 5 moeten voortaan de Neder landse sponsor- en reclamere gelgeving eerbiedigen. Ook komen zij onder toezicht van het Commissariaat voor de Media, zo heeft dit instituut gisteren te verstaan gegeven aan moedermaatschappij Holland Media Groep (HMG). De maatregel vloeit voort uit de recente aanscherping van de Me diawet. Tot nog toe hoefden RTL4 en RTL5 zich slechts naar het - minder strenge - Luxemburgs recht te schikken, omdat beide stations op papier in het Groot hertogdom zetelen. Het commissariaat is echter tot de conclusie gekomen dat de belang rijkste programmabesluiten over RTL4 en RTL5 worden genomen door functionarissen (redacteur, eindredacteur, hoofdredacteur, programma-directeur en direc teur) in Hilversum, waar het kan toor van HMG staat. Daar werkt ook het overgrote deel van het personeel. Op grond van deze criteria vallen de zenders volgens artikel-4 van de Media wet zoals die sinds 1 september van kracht is, onder Nederlandse bevoegdheid, oordeelt het com missariaat. De omroeporganisa ties krijgen tot 6 januari de tijd een Nederlandse licentie aan te vragen en tot 1 maart om, indien nodig, de programmering aan te passen. Tot die tijd gedoogt het commissariaat de bestaande si tuatie. Volgens voorzitter H. Koetje heeft het commissariaat nog niet in kaart gebracht welke program ma's de maatregel treft. „Ons toe zicht begint pas op 1 maart, maar we geven natuurlijk niet voor niets een overgangstermijn om or de op zaken te stellen. Program ma's in de categorie van de Vijf Uur Show en Koffietijd en ook so aps zouden wel eens te zwaar ge sponsord kunnen blijken. In dat geval zullen wij aanpassingen ei sen. Ook zullen we streng gaan letten op bijvoorbeeld tijdstippen waarop RTL4 en RTL5 geweld films uitzenden." HMG wilde gis termiddag niet inhoudelijk reage ren. „We gaan eerst eens rustig de stukken bestuderen," was alles wat een woordvoerder kwijt wil de. Overigens komen ook de com merciële radiostations Sky Radio 100.7 FM en Classic FM onder Ne derlandse rechtsmacht, omdat dat vanaf 1 september voor elke om roep geldt die via een zogeheten aardse zender uitzendt. Door Marianne Wuite New York - De fracties van WD en CDA voelen wel iets voor de manier waarop de politie in New York de onveiligheid in de stad bestrijdt. De New Yorkse politie hanteert sinds enkele ja ren een lik-op-stuk beleid voor alle vormen van criminaliteit en boekt daar grote successen mee. Onder de recent herkozen burge meester Giuliani is de misdaad in de stad fors gedaald en de veilig heid toegenomen. De New Yorkse politie is veel nadrukkelijker dan voorheen aanwezig op straat en voert een zogeheten 'nul-toleran- tiebeleid'. Dit betekent dat agen ten ook mensen aanhouden die zeer kleine overtredingen be gaan. Zo wordt urineren op straat niet langer getolereerd en worden mensen al opgepakt als ze zwart rijden in de metro of een biertje drinken op de openbare weg. De gedachte achter de aanpak van de politie is dat in een stad waar veel geoorloofd is, ook veel gebeurd. De politie gaat uit van de zogeheten 'gebroken ruit- theorie', die erop neer komt dat een kapotte ruit in een gebouw leidt tot verdere verloedering als die niet direct wordt gemaakt. CDA-Kamerlid Koekkoek, lid van de parlementaire delegatie die in New York de bestrijding van de misdaad heeft bestudeerd, opperde aan het einde van de reis dat het 'nul-tolerantiebeleid' ook in Nederland toegepast kan wor den. „De gebroken ruit-theorie spreekt mij aan. Het is goed voor de veiligheid en gaat verloede ring tegen." Volgens WD-Ka- merlid Vos moet het systeem al leen in probleemwijken worden ingezet. PvdA en ook GroenLinks staan terughoudend ten opzichte van de werkwijze, maar sluiten niet uit dat de benadering bruikbaar is als aanvulling op het beleid van de politie om kleine crimina liteit te voorkomen. D66-Kamer- lid Dittrich voelt niets voor in voering van dit systeem in Neder land. Nog feller is hij erop tegen om het alleen in te zetten in pro bleemwijken. „Je moet geen on derscheid in handhaving ma ken." De Kamerleden vinden allemaal dat de aanpak in New York te fors is en dat de straffen te hoog zijn. Ook vinden zij dat de politie veel te weinig aan preventie doet en ten onrechte niets doet om cri minelen weer op het rechte pad te krijgen. Het optreden van de New Yorkse politie staat overigens in de Vere nigde Staten steeds meer ter dis cussie. Herhaaldelijk duiken in de media berichten op over bruut optreden van agenten. Het meest gruwelijke incident vond plaats in september, toen vier agenten een Haïtiaanse immigrant met een wc-ontstopper verkrachtten. De Amerikaanse douane wil met Nederland een 'taskforce' opzet ten om de toevloed van vooral kinderporno vanuit ons land aan te pakken. Het grootste deel van de porno dat de Amerikaanse douane in beslag neemt blijkt nog steeds uit Nederland afkomstig te zijn. De wens van de Amerikanen werd overgebracht aan de Ka mercommissie voor Justitie die op werkbezoek was in New York. Den Haag (anp) - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is een haalbaarheidsonderzoek begonnen naar de mogelijkheden van telewerken door rijksambtenaren. Het ministerie wil met name van de drieduizend rijksambtenaren, die langs de Al 2 Gouda-Den Haag wonen, weten of er behoefte is aan thuiswer ken of aan een goed bereikbaar telewerk-kantoor, bijvoorbeeld in Zoetermeer. Dagelijks reizen er zo'n twaalf duizend ambtenaren naar Den Haag. Vooral voor de circa drie duizend ambtenaren, die hinder ondervinden van de dagelijkse fi les op de A12, zou telewerken een uitkomst kunnen zijn. Aan het onderzoek van Verkeer en Water staat doen acht departementen mee. In juli moeten de resultaten van het onderzoek uitmonden in een toekomstplan. Verkeer en Water staat heeft zelf al goede ervarin gen opgedaan met telewerken. De fusie van drie provinciale afde lingen van Rijkswaterstaat tot één directie Noord-Nederland, gevestigd in Leeuwarden, leidde tot veel woon-werkverkeer. Als onderdeel van het sociaal plan bij de fusie werd een proef met telewerken begonnen. De proef was dermate succesvol, dat het aantal deelnemers (aanvan- Den Haag (anp) - Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een verruiming van de mogelijkheden om een taakstraf op te leggen. De taakstraf kan volgens het voor stel van het kabinet voor ieder delict waar een vrijheidsstraf op staat worden opgelegd. De maxi male duur van de taakstraf is 480 uur, waarvan ten hoogste 240 uur als werkstraf en 240 uur als leer straf. Tot nu toe werd de leerstraf alleen bij wijze van experiment toegepast. kelijk dertig) in een jaar tijd ver dubbelde. Zestig medewerkers werken nu één of twee dagen per week thuis. Vanaf dit jaar krijgen alle medewerkers in de drie noor delijke provincies de kans op te lewerken. Het project heeft on langs een telewerkonderschei ding van de Europese Commissie gekregen. Rijswijk (anp) - De risico's van siliconen borstimplantaten blij ken nog groter dan gevreesd. Bij na allemaal zullen zij binnen twintig jaar scheuren. De conclusie van een overzichts artikel in het wetenschappelijke blad The Lancet is dat de implan taten in sterkte afnemen naarma te zij verouderen en neiging ver tonen te gaan lekken. De silico nen inbrengsels, die ooit zijn om schreven als tikkende tijdbom men, lijken dat inderdaad te zijn. Een door het blad aangehaalde studie vond dat 11 procent van de vrouwen een gescheurd implan taat had na acht jaar, de helft na twaalf jaar en 95 procent na twintig jaar. Sommige Britse des kundigen noemen de uitkomsten in het artikel verouderd. Er is geen rekening gehouden met de verbeteringen die de afgelopen jaren in de constructie zijn aan gebracht. „Het is onzin om te stellen dat bijna alle siliconen-borstimplan- taten binnen twintig jaar zullen scheuren", zei een woordvoerder van de Britse vereniging van plastisch chirurgen. De nieuwe NOS-preses was falie kant tegen overspannen pogingen van de NOS om op te bieden te gen Sport7 om betaald voetbal op de buis te brengen. Dan krijgt de kijker de rekening gepresenteerd en zal de overheid zijn subsi diëring van de publieke omroep moeten staken, betoogde Wolf- fensperger begin 1996. Wolffensperger verzette zich ja ren tevergeefs tegen het etiket van kroonprins van het boeg beeld van D66, Hans van Mierlo. De als rationalist en progressief- liberaal geafficheerde Amster dammer ambieerde het lijsttrek kerschap van de D66 niet. Hoog uit wilde hij een post in het vol gende kabinet. Samen met Jacob Kohnstamm, nu één van de staatssecretarissen van Binnen landse Zaken, behoorde Wolffen sperger jarenlang tot de veelbelo vende jongere generatie die het estafettestokje van de generatie genoten van Van Mierlo zou over nemen. Geleidelijk aan verbleekte de glans van de jeune premier nadat hij als fractievoorzitter zijn par tijgenote minister Winnie Sorg- drager van Justitie onvoldoende Gerrit Jan Wolffentpif! voormalig kroonprins WJ NOS geparachuteerd. F0T0 rugdekking bood toen de Kamer haar hard aanpakte. leiding vormde de 'gouden na druk' voor voormalig Pr0^ generaal Van Raridwijck, een de slachtoffers van de DH- Door Wilko Voordouw Brest - Het congres Franse socialisten, di einde in het Bretons wordt een grote voor premier Lionel Hij is ongekend pop het land. Maar liefst 61 procent H'ansen zegt Jospin te Wen. Ook binnen de pa onomstreden. Ruim 84 van de partijleden st door Jospin onderteke Ie- Het is voor het ee ange tijd, dat de Fran ten zich als een e senteren. bijeenkomst van de 1500 partijvertegenwo ln Brest wordt door de ®ers al omschreven noogmjs> Jospin heet o'lenspel de paus die istische kerk voor ei schisma heeft behoed e omstige partijleider n°llande bekleedt de ro caris. De vuurtoren van Urk staat dezer dagen in de steigers. Het baken uit 1844 op het voormalige eiland in de Zuiderzee is hard aan een opknapbeurt toe. Die krijgt het nu. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA is 'niet enthousiast' over de benoe ming van D66-fractieleider Wolffensperger tot voorzitter van de nieuwe raad van be stuur van de NOS. „In zijn tijd als mediawoordvoer der was hij eerder voor het beper ken van de publieke omroep, dan voor het behoud ervan. Nee, ik gun Wolffensperger zijn benoe ming van harte, maar politiek in houdelijk is het natuurlijk vol strekt onlogisch," aldus CDA- mediaspecialist Beinema. Hij zei het te betreuren dat een politicus de NOS gaat leiden. „Staatssecretaris Nuis heeft al tijd nadrukkelijk gezegd dat een zakelijk iemand de NOS zou moe ten gaan leiden. Wat is er van die doelstelling overgebleven, vragen wij ons af." Beinema riep Wolf fensperger op zich in te spannen voor het behoud van de publieke omroep. De SP is woedend en spreekt van 'een politieke benoeming'. Woordvoerder Poppe heeft in middels een aantal Kamervragen ingediend. „Blijkbaar is de poli tieke kleur van de kandidaat be langrijker dan zijn kwaliteit en kundigheid," aldus Poppe. De meeste omroepen in Hilver sum zijn evenmin wild-enthou- siast over de nieuwe NOS-trojka. Avro, KRO en NOS spreken van 'vertrouwen'. De Tros geeft Wolf fensperger het voordeel van de twijfel. De Vpro spreekt van 'ge mengde gevoelens'. De Ncrv hoopt dat er in het vervolg beter naar 'Hilversum' wordt geluis terd. De benoeming van Wolffen sperger is volgens vice-premier Dijkstal geen politieke benoe ming geweest. „Dit is geen kabi netsbeslissing." Het besluit om de D66'er te benoemen, is genomen door staatssecretaris Nuis van Cultuur in overleg met de omroe pen. „Als Wolffensperger niet ge schikt was bevonden, hadden de omroepen wel 'nee' gezegd," al dus Dijkstal. Hij noemde Wolf fensperger een 'modern denker over het media-bestel'. Den Haag (anp) - Gerrit Jan Wolffensperger (53) is inmediazal ken geen onbeschreven blad. Tot zijn aantreden als fractievoor-J zitter van D66 was hij onder meer mediawoordvoerder van® fractie in de Tweede Kamer. Hij toonde zich een uitgesproken realist: vóór reclame op zondag (1991) omdat het zoveel geld ir het laatje brengt, en voor een populair 'verdiennet' dat, ook al vanwege het geld, TROS en Veronica binnen het publieke bestaj moest houden. Van onze verslaggever Brussel - Mare Dutroux voor het eerst sinds zijn a tatie in augustus 1996 pers gereageerd op de schuldigingen van ontvo en kindermoord. In een brief aan de Frans jg-ant La Dernière Heur weert Dutroux onschuldig i aan de dood van Julie, Mi An en Eefje en hun overliji beschouwen als een 'versi kelijk drama'. Door Marianne Wuite New York - Net als de poli tie in Nederland wil ook de New York Police Depart ment graag weten of er cor rupte dienders rond lopen. Om die op te sporen heeft de NYPD een heel simpele me thode. Ergens in het politie bureau leggen ze geld of drugs neer. Een verborgen camera houdt in de gaten of er een agent is die het stie kem in de broekzak steekt. De fuik voor corrupte politie agenten is één van die opspo ringstrucjes die de Nederland se Kamerdelegatie heeft opge stoken van de Amerikanen tij dens het bezoek aan New York. Maar het lijkt voorgoed uitge sloten dat de Nederlandse poli tie de methode ooit mag gaan toepassen. Zoiets roept wan trouwen op in een korps en dat is niet goed, vindt de Kamer. Angst Toch hoeft de Nederlandse po litie niet met angst en beven het debat in de Kamer over het wetsvoorstel voor de opspo ringsmethoden tegemoet te zien. Het bezoek van de Ka merleden aan de Verenigde Staten zal er niet toe leiden dat de wetgeving voor de opspo ring nog verder wordt dicht ge timmerd. Integendeel. Minister Sorgdrager (Justitie) wacht een Kamermeerderheid die de ge reedschapskist van de politie juist verder wil vullen dan zij van plan is. Het zag er even naar uit dat de Kamer op basis van de ervarin gen in New York zeer strikt in de leer zou worden. De Kamer leden waren immers zeer ge schrokken van het beeld dat op de eerste dag van hun bezoek was geschetst over de uiterst repressieve Amerikaanse aan pak. Een rechter, een hoogle raar, een advocaat en een poli ticus vertelden dat politie en justitie aangemoedigd door de politiek en een angstige samen leving, steeds verder de gren zen in de opsporing oprekken. Tegelijkertijd vindt iedereen het prima dat verdachten steeds meer in hun rechten worden beperkt. In de loop van de week, na ge sprekken met politie, justitie, FBI en de Drugs Enforcement Administration, verdween de schrik en groeide de overtui ging dat het in Nederland niet zo'n vaart zou lopen. „De Ame rikaanse samenleving is nu eenmaal hard en politie en jus titie zijn daar een spiegel van. We moeten in het oog houden dat wij een andere, sociale tra ditie hebben," zei CD A-Ka - merlid Koekkoek. Menselijk oogpunt PvdA-Kamerlid Kalsbeek vond het 'uit menselijk oogpunt' tra gisch dat Amerikanen in hun sterk repressieve aanpak zo weinig aandacht voor preven tie hebben. Maar met haar con cludeerden de andere Kamerle den in koor dat Nederland in elk geval wel 'op de juiste lijn' zit en door de IRT-enquête zelfs op de VS vooruit loopt. De Kamer gaat tenslotte op in structie van de enquêtecom missie in een wet vastleggen wat de politie in de strijd tegen de misdaad precies mag. In de Verenigde Staten geldt min of meer nog het uitgangspunt dat de politie alles mag wat niet bij wet verboden is. En daarin schuilt het gevaar dat de politie gretig gaat experimenteren en er een wildgroei aan dubieuze opsporingsmethoden ontstaat, weet de Kamer uit ervaring. „Ik denk dat we blij mogen zijn dat we een enquête hebben ge had. We hebben daardoor veel meer zicht op wat er bij ons ge beurt dan de Amerikanen hier," aldus D66-Kamerlid Dittrich. Vanuit die herwonnen zeker heid is de Kamer in New York ook direct gaan sleutelen aan het wetsvoorstel van Sorgdra ger. Zo vindt een Kamermeer derheid dat de ministers de po litie te weinig speelruimte bie den om de techniek van afluis teren effectief te kunnen inzet ten. Sorgdrager vindt dat de politie geen afluisterappara tuur mag plaatsen in een wo ning van een verdachte. Dat druist naar haar mening in te gen het grondwettelijke recht op privacy. De Kamerleden hebben van hun Amerikaanse gespreks partners begrepen dat afluiste ren een 'lachertje' wordt als de politie van woningen moet af blijven. Dan maar liever wat minder privacy-bescherming en wel afluisteren in woningen, is de conclusie. Voor WD-Ka- merlid Vos gaat dat eigenlijk nog niet ver genoeg. De voor malige advocaat zei tot verbijs tering van sommige collega's dat mensen die misdaden ple gen wat hem betreft helemaal geen privacy hebben. Kamermeerderheid Ook heeft een Kamermeerder heid van CDA, VVD en PvdA besloten dat Sorgdrager zeker met een wetsvoorstel voor 'deals met criminelen' moet ko men. Volgens de Amerikanen is die methode waarbij een crimi neel in ruil voor een belastende getuigenis strafvermindering krijgt, erg effectief. Sorgdrager twijfelt na kritiek van rechters en de advocatuur, of er wel een wettelijke regeling moet ko men, maar koerst aan op een botsing met het parlement als ze daarvan afziet. Kamerlid Koekkoek kondigde al strijd baar aan, dat hij zelf nog voor de verkiezingen met een wets voorstel voor deals komt als Sorgdrager op de rem blijft staan. De Kamerleden sloten donder dagavond laat het officiële be zoek in New York tevreden af, nadat ze in een politiebus een tocht hadden gemaakt door de grimmige straten van de Bronx. In de sterk verpauperde wijk konden ze opnieuw conclude ren dat de situatie in Neder land gelukkig lang niet zo ern stig is als in sommige delen van de VS. Een politieagent wees hen daar nog eens fijntjes op. „Ik ken in de Bronx maar twee soorten mensen," zei hij, „da ders en slachtoffers." Amsterdam - De honderdduizen den in Nederland en Duitsland verblijvende vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië kunnen voorlopig niet terugkeren naar Bosnië-Herzegovina. Dit melden welingelichte bronnen uit ex- Joegoslavië. De vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië kunnen al leen terugkeren als ze willen wo nen in gebieden waar ze volgens etnische afkomst bij passen. Maar dat is in strijd met de vredesak koorden van Dayton. Den Haag - Minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) heeft het internationale Rode Kruis in totaal twintig miljoen gulden ex tra toegezegd voor activiteiten in diverse conflictgebieden, zoals Somalië, Sudan, Colombia, Cam bodja, Afghanistan, Sierra Leo ne, voormalig Joegoslavië, Con go-Brazzaville, Sri Lanka. Ook krijgt de organisatie een miljoen gulden voor.chirurgische en or thopedische hulp aan slachtof fers van antipersoneelsmijnen. Den Haag (anp) - Banken, win kelcentra en andere bedrijven mogen geen camera's gebruiken voor beveiliging en toezicht als dit niet kenbaar is voor het pu bliek. Camera's mogen alleen worden gebruikt voor een duide lijk omschreven doel. Een doel dat bovendien niet op een andere wijze kan worden bereikt. Dat zijn enkele van de regels die het kabinet gisteren voor came ragebruik heeft opgesteld. Beel den van camera's mogen niet lan ger dan nodig worden bewaard. Met de nieuwe regels, vervat in de notitie Cameratoezicht, rea geert het kabinet op het rapport In Beeld Gebracht van de Regis tratiekamer. HET SCHIJNT wereldwijd bekend te zijrvzegt het kabinet. In de ot» van asielzoekers zijn Nederland en Duitsland aantrekkelijke toevlucht! oorden. De fors gestegen aantallen vluchtelingen die hier hun heil zo! ken, vormen het bewijs voor die stelling. Die toestroom plus in Duitsland gemaakte schattingen dat ruim miljoen asielzoekers in de startblokken staan om naar West-Europa t" trekken, zorgt voor nervositeit in de Nederlandse politiek. Staatssecr! taris Schmitz van Justitie moet herhaaldelijk in de Tweede Kamerver schijnen om uit te leggen hoe ze het heikele probleem gaat aanpak ken. In haar betogen zit één consequente factor: de voortdurende aan scherping van het beleid, maar wel met een humaan oog voor de H te' vluchtelingen die Nederland aandoen. De nieuwste plannen varl Schmitz zijn weer daadkrachtiger dan de voorgaande voornemens die een rem op de ongebreidelde vluchtelingenstroom zouden moeten zetten. Asielzoekers zonder documenten of met valse papieren moeten zon der pardon worden uitgewezen. Er worden afspraken gemaakt met andere Europese landen over de manier waarop wordt omgegaan met de internationale regels en er komt een speciale taakgroep die 'men- sensmokkel' gaat bestrijden. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het pakket maatregelen dat Schmitz gaat nemen. De veelgeplaagde staatssecreta ris heeft een zo brede instemming nog niet vaak mogen meemaken Het is echter nog maar de vraag of ze lang kan teren op dit voor haar heuglijke moment. In de praktijk zullen de plannen van Schmitz niet gemakkelijk uitvoer baar zijn. Juridische specialisten hebben de staatssecretaris"er herfiaal-, delijk op gewezen dat de huidige wetgeving niet toelaat dat asielzoe kers zonder papieren met het eerste vliegtuig naar het land van her komst worden teruggestuurd. De meesten komen terecht in de daar voor bestemde asielprocedure. De gedachte om de omringende Europese landen op één beleidslijn te krijgen, is ook niet nieuw. Steeds weer blijkt dat het hemd nader is dan de rok. Er zijn geen signalen dat de bereidheid om tot een gezamenlij ke aanpak van het probleem te komen, nu wel aanwezig is. Staatssecretaris Schmitz heeft de krachtige taal gebezigd waar een groot deel van de volksvertegenwoordiging al geruime tijd om vra Veel effect zal het niet sorteren. Luxemburg (anp) - De E ren in Luxemburg overe lijke aanpak van de wer' een half jaar een actiepl ke manier het banengroe Volgens het akkoord blijve staten zelf verantwoordelij het werkgelegenheids Jaarlijks moeten ze aan verantwoording afleggen o vorderingen van hun eigen plannen. Er komt geen ma norm voor de werkloosh Europa. Volgens de laatste zitten momenteel 17,8 r. EU-burgers zonder werk. Tot een verlaging van de B arbeidsintensieve reparati sten komt het vooralsno Nederland had dat graag om de werkgelegenhei schoen-, fietsen-, en kleer te bevorderen. Tal van lid Duitsland voorop, zijn huiverig voor de financiële gen. Ze zijn bang belast komsten te derven. Helemaal gesneuveld is het plan nog niet. De Europese missie komt binnenkort m voorstel die experimenten lijk moet maken. De lande den naar vrije keuze deze ven kunnen uitvoeren, op waarde dat ze over de eige niet tot concurrentieve" leiden. De ministers van Financië ten in een later stadium d nitieve knoop doorhakken verwacht dat dat nog 'een lijk gesprek' wordt. Kok z teren desondanks blij te zi hij erin is geslaagd het p principe overeind te houd hield er vooraf rekening m de zaak zou kunnen kap Dat hebben we weten te v men." De regeringsleiders kwam teren ook overeen dat jeug langdurig werklozen s aandacht moeten krijgen, landen moeten binnen vi maatregelen treffen zodat j ge werklozen binnen een Ir werk hebben of worde* schoold. Voor langdurig zen geldt een termijn v jaar. Landen met uitzon veel werklozen, zoals (ADVERTENTIE) Door onze Haagse redactie Den Haag - Tot vervelens toe herhaalde hij: „Dit is geen keuze voor de junior-partijleider of assistent-partijleider van straks, maar een keuze voor de fractievoorzitter van nu." Thom de Graaf (40) miste giste ren node de ervaring om het met natuurlijke overtuiging over het voetlicht te brengen. Net als en kele maanden geleden, toen hij in een kranteninterview zei: „Het ergste dat je in de politiek kan overkomen, is dat je in de rol van kroonprins wordt geduwd." Wreed is dus diens lot, want van kroonprins van Gerrit Jan Wolf fensperger is mr. De Graaf ver worden tot kroonprins van par tij-oprichter Hans van Mierlo, naar zijn voorletters kortweg 'Hafmo' genoemd. Beoogd lijst trekker Els Borst is immers slechts een tussenpaus. De Graaf moet nog een paar jaar geduld oefenen, maar dat is hem als proto-type van het D66-ge- nootschap wel toevertrouwd. Hij geldt als braaf-intellectueel, good looking (lang, slank, de hoofdtooi quasi ongekamd en netjes gekleed) en hij beschikt over een warmzoet stemgeluid waarover Willem Duys niet raakt uitgepraat. In 1977 - De Graaf was net twin tig - werd hij politiek actief in D66. Hij heeft het van geen vreemde, want pa Theo was Ka merlid voor de KVP en burge meester van onder meer Nijme gen. Th om begon als voorzitter van de D66-afdeling Nijmegen. Tot zijn vertrek naar de Tweede Thom de Graaf, de kroonprins van Hafmo. Kamer, in mei 1994, maakte hij deel uit van de Leidse gemeente-j raad. Overdag was De Graal laatstelijk plaatsvervangend-di- recteur Politie bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Doo| gebrek aan politieke ervaria werd niet hij, maar wijlen Maar-jj ten van Traa (PvdA) vooraM van de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden) Als vice-voorzitter dwong Dej Graaf niettemin veel respect a bij zijn collega's en anderen. t

de Stem | 1997 | | pagina 4