Internetten op straat met Sidonia Rekenboeven en stormgod verslaan IRKT nj De nieuwe Nortons zijn minder agressief Echte aanraders onder cd-roms voor kinderen v/m Vanwaar die koudwatervrees, heren van de Casema? «tl li lfc| sBf [Dagblad De Stem] INTERNET E5 http://www.stem.nl 31 l ICTIE IE (m/v) INTERFACE Het HCC-gekkenhuis Honderd kranten Hall of fame TV-gidsen Online Thuisgebruik groeit Spellingsspel Nationale Helpdesk NIWI ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 Reacties: j E-maiMeon@krijnen.com CHIPS BITES /an de internationaal pspecialiseerd in in pmen. |tures voor ^functioneel produc- in 3- en/of |jw taak het zelfstan- nende werkzaamhe- hinebediening, een- Bn kwaliteitszorg. uit het verwerken auitgiettechnologie. net teamgeest. I met technische affi- suwkunde/ rkzaamheden, werk- Ide teams, binnen de de gehele Martens eer A. Kuipers, team-1 É.v., telefoonnummer Sttentie van hem rich-1 ehandeld. I Kan onze verslaggever 1 vanaf volgende week maandag kan op twaalf punten in Arnhem en Nijmegen op straat over het Internet gesurft worden. Via het dozijn Internetzuilen dat PTT felecom bij wijze van proef in deze steden gaat installeren, kan ook elektronische post verstuurd evorden (e-mail), is toeristische informatie te verkrijgen en kan J opstaat de regionale krant gele- I jen worden. 1 PTT Telecom ziet de ranke zui- 'Sidonia' genaamd, als een 'logisch vervolg op de telefoon cellen'. „Vroeger waren veel mensen afhankelijk van de tele fooncellen omdat ze zelf nog geen toestel hadden. Dat is nu met het Internet ook het geval. Overal hoor je erover, maar lang nog niet iedereen heeft toegang tot het Internet", aldus Marian van Hooij van PTT Telecom. De kosten voor het gebruik van de zuilen zijn gelijk aan het nor male tarief dat voor telefoonver keer gerekend wordt en er kan afgerekend worden met een tele foonkaart, een Chipper of een Chipknip. De Sidonia-zuil is uit gerust met een beeldscherm, een stevig toetsenbord (om e-mail te typen) en een solide, ingebouwde muis. De zuilen zijn zoveel moge lijk vandaal-bestendig uitge voerd, al wordt er rekening mee gehouden dat de PTT-monteurs ook wel eens op pad zullen moe ten om Sidonia te repareren. Via de openbare zuilen kan het hele, wereldwijde Internet be reikt worden, maar het eerste keuzemenu verwijst de gebruiker naar een aantal vaste deelnemers aan het project, zoals de WV, Dagblad De Gelderlander, Loes- je en Tref.nl, een dienst van de Rabo-bank. Een aantal aanbie ders van informatie neemt zelf de telefoonkosten voor zijn reke ning. Wie deze pagina's bezoekt raakt geen saldo kwijt van zijn telefoonkaart of Chipknip. Een deel van de informatie wordt speciaal voor de Sidonia ontwik keld. Zo zijn er stadsplattegron den in te vinden die voor een kwartje op papier afgedrukt kunnen worden en kunnen toe risten via de zuil een hotelkamer reserveren. Op den duur krijgen de zuilen ook een voorziening om een taxi te bestellen. Vergelijk bare palen zijn tot nu toe alleen in Amsterdam te vinden, maar die bieden volgens Van Hooij veel minder uitgebreide moge lijkheden. Het gaat in Arnhem en Nijmegen om een proefproject van een half jaar. Bij gebleken succes zal het aantal Internetzui len worden uitgebreid. Goed nieuws voor de sinterklazen die in het bezit zijn van een cd- rom-speler. De snel groeiende collectie cd- roms voor kinderen is uitgebreid met enkele aanbevelenswaardige titels. Door René van der Velden (organisatie met 21 filial i in Noordwest-Brabant, Albert Heijn b.v. ^endaal zijn wij op zoek per week hr een schoolverlater of jjtatieve jongen of meisje !g of die een opleiding een winkelfunktie. ijspraak maken vöor een Jn verzoeken wij je om heer van Gils, bedrijfs- 1-532112. |en langs komen kan na- B.V., Beethovenlaan 4, •akket aan de 320.000 wrichtheid, es, positionering in de •trale thema's zijn. rkzaam en vindt en wij graag in contact Ie leiding van de illega rayonmanagers rrantwoordelijk voor het ïvert een bijdrage aan erkzaam in de directeur zorg. jn: id binnen het rayon ganisatie en planning :ers, de ere zorgaanbieders, fcijfers in het jaarplan en van de resultaten HBO of academisch eidszorg. iiszorg. Salariëring oop in schaal 14 sn door de I08408. sr a.s. richten aan >akel-Houben, hoofd VELDHOVEN. Bladerend door de nieuwe aan winsten valt op dat het accent meer ligt op het educatieve maar tevens dat de speel- sterk verbetert. Min- en geschreeuw en de ze keer zelfs een alleraardigst in teractief sprookje. Na een druilerige zondagmiddag cd-rommen' met twee kinderen ran 9 en 7 springen er twee plaat jes uit: Geheim Nummer van Meulenhoff en Jumbo en Payuta en de stormgod van Ubi Soft. Geheim Nummer is een rekenspel voor kinderen van 7 tot 10 jaar. Het is een aangename training in optellen, aftrekken, vermenig vuldigen en delen tot 100. De re kenopdrachten zijn ontwikkeld door het Freudenthal Instituut van de Universiteit van Utrecht en afgestemd op het moderne re kenonderwijs. Het kind achter de computer kruipt in de rol van een detective die een bende van rekenboeven oprolt. Daarbij moeten diverse rekenproblemen worden opgelost net behulp van geheime num mers en vingerafdrukken. Kennis van de tafels 1 tot en met 10 strekt tot aanbeveling. He vormgeving is bijzonder fraai, De nieuwste spellen: het accent ligt steeds meer op het educatieve aspect, terwijl de speelse aanpak sterk verbeterd is. foto reuter de helpfunctie in de figuur van muis Nibble is niet storend en de achtergrondmuziek is spannend. Nadelen zijn dat het allemaal een tikkeltje traag gaat en dat het na verloop van tijd een beetje saai wordt omdat de spelletjes op het zelfde neerkomen. Maar kind (9) concludeert: 'Heel leuk!'. Groot ste nadeel is onbetwistbaar de prijs: 99,95. Noordpool Voor een bijzonder aangename verrassing zorgde Payuta en de stormgod voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Een fraai interactief sprookje dat zich afspeelt op de Noordpool. Kiagnyk, de God van de Storm, ontvoert de mooie Opiak. Niemand durft in actie te komen, behalve de kleine eskimo Payuta die alle gevaren trotseert om zijn grote zus te bevrijden. Deze cd-rom biedt de keuze tus sen een 'geleid verhaal' en een 'vrij parcours'. Bij het geleid ver haal wordt het sprookje verteld als een tekenfilm vol fraaie beel den, het vrije parcours biedt ruim tweehonderd interacties, liedjes en spellen op drie niveau's. De spelletjes zijn nu eens een keer niet afgeleid van het eeuwige Me mory en andere dooddoeners. Het verhaal wordt in drie talen ver teld, de Nederlandse versie levert een prettige Vlaamse tongval. Niet goedkoop, maar dit schijfje is zijn prijs (ƒ89,95) beslist waard. Beginners Om een oordeel te kunnen vellen over de cd-rom-serie Click! speelden we De Boerderij maar dat had net zo goed Het Circus, Broer en Zus, Pret in de ruimte, Sprookjes, Verkeer of Verjaardag kunnen zijn. De complete serie telt twaalf plaatjes die ook af speelbaar zijn op de cd-speler, maar muzikaal stelt het niet veei meer voor dan de gemiddelde achtergrondmuziek in de super markt. De makers richten zich op kinderen van 3 tot 9 jaar. De puz zels komen echter niet verder dan zestien stukjes terwijl een kind van 9 op de parketvloer al gauw honderd stukjes in een kwartier legt. Conclusie: de serie is vooral ideaal voor beginnende cd-rom- spelers. De plaatjes zijn speel- klaar en hoeven niet eens geïn stalleerd te worden op de harde schijf. Click! biedt de bekende spelle tjes, uit te voeren bij vijftig een voudige tekeningen en in vier ta len. Kind van 7 vindt het alle maal 'heel mooi' en een belang rijk pluspunt is de prijs: 24,95. Kan zo door de schoorsteen. Rapport Vrijwel alle cd-roms bevatten de zogeheten educatieve elementen, verpakt in spelletjes en dat heet dan spelend leren. Daar hebben de samenstellers Addo Stuur (au teur van kindercomputerboeken) en Eric Jan van Dorp (docent middelbare school) van de serie Edupakket van Bruna zich niets van aangetrokken. Op deze cd- roms ga je letterlijk de klas in. Je kiest voor Meester Eric Jan of Juffrouw Joyce en vervolgens komt het aan op gedegen kennis en keiharde cijfers die je terug vindt in je rapport. Is dat sto rend? Ben je gek. Leergierige kin deren gaan immers graag naar school. Edupakket 3 bestaat uit woord dictee, meten en maten, procen ten, Romeinse cijfers, ons zonne stelsel en Meesterbrein ofwel het bekende Mastermind. Bij de re kenlessen wordt een calculator bijgeleverd. Alles op drie niveaus en de inhoud is aan te passen door ouders en leerkrachten. Bij scholing thuis, met een uitgebrei de handleiding, voor een redelij ke prijs: 39,90. Systeemeis Tot slot een waarschuwing. Het komt regelmatig voor dat een plaatje met als systeemeis 8 Mb niet te draaien is met 8 Mb. Dat komt bijvoorbeeld voor bij Ray- man Junior, 500 wiskunde- en leesoefeningen voor kinderen en bij De avonturen van Professor Geinstein. De arrogante zenuw pees Geinstein stottert en hapert er in zijn probleemwinkel op los en zijn filmpjes doen hetzelfde. 'Pentium aanbevolen' wordt tus sen haakjes vermeld. Maak daar maar 'vereist' van. Een 486'er met 8 Mb lijkt anno 1997 niet meer dan kinderspeelgoed. Hoor Jan Koesen Peter Norton is een levende le gende in de computerij. Vanaf te prilste begin van de pc maak te hij verrekte handige utilities, hulpprogramma's waarin de be sturingssystemen Dos en Win dows niet of nauwelijks in voor- Het begon met een simpel je voor kopiëren, verwij- en verplaatsen, maar veg werden de Nortons poter en agressiever. De laatste lichtingen waren naar mijn ge wei te agressief. Ze vertraagden Jo machine en ze waren er later "ouwelijks uit weg te branden. Bovendien streden ze om de heerschappij met als gevolg rare oeldingen en crashes, wen ik de allernieuwste Norton Antivirus voor Windows NT en 95 ter beoordeling kreeg alsmede de Norton Uninstall Deluxe, ook voor NT en 95, besloot ik mijn hoofdsysteem daar niet aan te wagen. Maar gelukkig beschik ik over een losse, volledig zelfstan dige harde schijf, waarin ik on bevreesd van alles kan testen. Verziekt een nieuweling die har de schijf, geen nood, hij wordt geformatteerd en opnieuw van Windows 95 voorzien en het le ven gaat verder. Maar beide programma's waren van meet af aan zo soepel, rustig en functioneel dat ik ze na een week op het hoofdsysteem zette. En daar blijven ze voorlopig staan. Wat een virusprogramma doet is langzamerhand wel bij iedereen bekend. Deze Norton is zeer grondig en snel. Vanzelfsprekend is hij zoals dat in kreupel Neder lands heet live te updaten, dat wil zeggen, een druk op een knop en hij gaat naar Leiden om daar het nieuwste bij te tanken. Dat doet de Uninstall ook uitstekend. De virusridder heeft tevens au- toprotect die gaat draaien tel kens als je de pc start, maar hij is gelukkig uit te zetten als je bij voorbeeld problemen hebt met een configuratie. Er is ook de mogelijkheid voor inoculatie, waarmee bestanden net zo be schermd worden als een fragiele long met een griepprik. Voor de rest een onopvallend, op de ach tergrond werkend programma dat ook - althans via de browser Netscape - bestanden gehaald uit Internet doorploegt op virus sen. En dat laatste wordt met de dag nuttiger en noodzakelijker. De Uninstall werkt ook prima, maar is veel aanweziger. Een programma is geïnstalleerd, je wilt het weer verwijderen, maar ergens in de darmen van je pc blijven nog resten achter, met name in het Register. En dat kan vervelend uitpakken. Vroeger werkte ik veel met Cleansweep dat het prima deed. Maar Nor tons Uninstall is toch weer mo derner en veelzijdiger. Je kunt autócleanen, waarmee hij auto matisch bestanden schoonmaakt. Dat vind ik toch een griezelige optie. Ik wil per se zelf toestem ming kunnen geven voor dat soort operaties. Voorts zitten in de Uninstall uti lities zoals System Watch, Moni tor Installation en InstallGuard. Daarmee worden programma's in de gaten gehouden. De bedoe ling is dat je weer helemaal naar je oude systeem terug kunt gaan als een nieuw programma je niet bevalt. Dat is op zich mooi. Wel merkte ik dat die System Watch nogal wat tijd nodig heeft. Je zit minuten te wachten en je weet dan niet eens of hij nog bezig is of gecrashed. Ik heb die bewaker uitgezet toen ik op mijn voor de zoveelste maal geopereerde pc weer vertrouwde programma's ging zetten. Maar ik zal hem ze ker gebruiken als ik er iets nieuws en ingrijpends op zet. (Norton Antivirus 4.0 179 excl. btw, vanaf 15 november in het Nederlands voor 159 en Norton Uninstall Deluxe Engels 89 excl. btw). Ik wed dat het niet lang meer duurt ''internet is net zo vergeven van al- Wei prijzen als de film-, de boek- en e muziekwereld. Wat dat betreft open we een beetje achter in Neder- ™d, waar inmiddels jaarlijks zoveel boekenprijzen uitgedeeld worden, Mt niemand nog lijkt te weten of ze, behalve de PC Hooftprijs dan, eigen- 'i* nog wel iets voorstellen. Links en rechts worden weliswaar al wat voorzichtige initiatieven ont- Pjooid. Bijvoorbeeld door providers uit de homepages die ze 'hosten' <W top-tien samenstellen, of wat zij e mooiste vinden een week of wat J! b'oemetjes of etalage zetten. Ma9r d'r is hier in Nederland, voor mij bekend, nog niet zoiets als a P(- Hooft of een MTV-Award of on Oscar-uitreiking voor websites, j" 5 °at wel zo is zal ik het na van- aa9wel horen. 'Amerika, Groot-Brittannië en Au- raiie zijn ze al een stuk verder met 'soort grappen. De ene award na andere wordt er uitgeschreven. e «gelopen week kregen we op De em 0nline een mailtje in de bus n een Amerikaanse prijsvraag voor webkranten in allerlei categorieën. Daar konden tot nog toe alleen maar Amerikaanse kranten aan mee doen, maar ze hebben er nu een ca tegorie 'buitenlands' aan toege voegd, en als we dan even vijftig dol lar overmaakten mochten we ook meedoen. Waarom niet, eigenlijk, wie weet... Als je zo'n wedstrijd 'nation wide' als eerste begint, is het gemakkelijk na men kiezen. Wat de 'Official Austra lian Internet Awards' derhalve pre cies voorstelt, weet ik niet, maar het vertrouwen wordt wel gewekt door de kwaliteit van de winnaars. Want in de categorie 'personal' kwam ik een oude bekende tegen: Fischer West. Diens fantastische website heb ik, even in mijn archief kijken, al in augustus als een digitale natte droom aangeprezen. Ik moet overigens weer eens even bij hem aan de bel trekken, want nadat ik hem vier maanden geleden had la ten weten dat-ie, als-ie daar in Bris bane tenminste iemand kon vinden die Nederlands kon lezen, een paar stichtelijke woorden over zijn mooie portfolio in cyberspace kon vinden. Enthousiast liet-ie me weten dat-ie zowaar een paar Hollanders kende en dat-ie me als dank een van zijn 'prints', en daar bedoelde hij een zeefdruk mee, zou doen toekomen. en het is wellicht nog meer dan met zijn zeefdrukken ook. Waarbij aangetekend dat er gods- gruwelijk veel uren in kunnen gaan zitten voordat een site in de steigers staat, nog meer voordat-ie ergens op begint te lijken en nog veel meer voordat-ie een beetje af en naar te- Door Léon Krijnen Dat ding moet nog steeds aanko men, maar da's misschien alleen maar een geval van 'snail mail'. Hoe dan ook, in augustus had Fischer West al een Amerikaanse wedstrijd gewonnen die hem 10.000 (Ameri kaanse) dollars had opgeleverd, en daar komen nu de nodige kangoe roedollars bij, Waarmee hij een van de zeer weinigen is die überhaupt geld met een 'personal site' verdient, vredenheid is. Dat, en dan praat ik wat betreft mijn privé-escapades al leen nog maar over stappen één en twee, is iets wat ik de afgelopen maanden wel geleerd heb. Intussen probeer ik nog steeds om minstens een uurtje per dag aan mijn eigen domein te besteden en als dat dan een paar keer per week lukt, worden er toch weer een paar stenen gemet seld. 'Ssssssst,' schreef ik eergisteren aan PIK, die nu ook een eigen domein heeft, en nog gratis en snel ook. Lijkt mij ongeveer hetzelfde initiatief als Page4Life dat deelnemers gratis en levenslang homepage en e-mail- adres aanbood, maar dat terziele ging aan een gebrek aan sponsors. Maakt niet uit, want als je niets be taald hebt, kun je jezelf ook niet echt bekocht voelen, en als er dan anderen komen die het weer een tijdje volhouden, ben je daar weer onder de pannen. Op die manier heeft PJK zijn domein pjk.ml.org ver sierd, en of iedereen nu maar even een bijdrage in het gastenboek wil zetten. Om u over de drempel te hel pen: er staat daar ook een aardige en smaakvolle 'badpakkensite'. Dat 'ssssttt, niet verder vertellen' van mij sloeg op een andere tip die hij me verstrekte. Dat ik hem nu toch maar verder vertel zal hij mij wel ver geven, want ze komen er toch wel achter. Ik heb wel vaker wat geschreven over Tucows. Op die shareware-site kun je alles vinden wat én met Win dows én met internet te maken heeft. Barstensvol programma's, net jes en overzichtelijk gerangschikt en tientallen mirror-sites over de hele wereld die redelijke download-tij den garanderen. Er is nu een Neder landse mirror bijgekomen, op de site van een van de kabelboeren die ook internet aanbieden, die helemaal loopt alsof de duivel op zijn hielen zit. Een link ernaartoe vindt u op de internetpagina van De Stem Online. Dat die mirror nu nog zo snel is komt natuurlijk ook omdat er nog maar zo weinig mensen via een kabelleveran cier het net opstuiven. Waarmee de onvermijdelijke vraag zich aandient, in mijn geval aan de Casema in Bre da: waar blijft-ie, heren? U heeft al lang een kabelnet in de grond ge stopt waarmee u iedereen, naast ra dio en televisie, nog veei meer aan kan bieden. Wanneer krijgen we voor een tientje of drie per maand onbeperkte en bliksemsnelle inter- net-toegang? Kom op, we snakken ernaar! Vanwaar die koudwater vrees? Het jaarlijkse gekkenhuis voor de Nederlandse computer aars: de HCC-dagen in Utrecht. Meer dan honderdduizend koopjesjagers persen zich volgend weekend drie dagen lang door de Utrechtse Jaarbeurs. Wie alvast in de stemming wil komen, én voor wie er liever virtueel dan lijfelijk bij wil zijn, kan terecht op de website van de HCC-dagen. Het adres kunt u vinden op de inter netpagina van De Stem Online. Wie geïnteresseerd is in wat Amerikaanse kranten schrij ven over het wereldnieuws, kan bij Newsworks de archie ven van meer dan honderd kranten raadplegen. Een search op Iraq en threat bijvoorbeeld levert 24.333 treffers op. De 250 'meest relevante' worden desgewenst op het scherm gebracht en kunnen worden nagelezen. Niet alleen voor journalisten - sommige bijdetijdse van onze collega's maken graag gebruik van deze fontein van informatie - onmisbaar. De dienst bevat gerenommeerde kranten als de Washington Post en de Chicago Tribune. Een link naar de site staat op de internetpagina van De Stem Online. Wie op de hoogte wil blijven van leuke nieuwe shareware kan terecht in de Shareware Hall of Fame. Regelmatig worden hier probeerversies aangeboden van programma's die er op een of andere manier uitspringen. De meest re cente keuze is het programma Black Widow, dat web-sites scant en de structuur ervan laat zien, zodat de websurfer meteen kan overzien waar aardige bestanden zitten die hij kan downloaden. Maar volgende week kan er weer een an der pakketje worden aangeboden. Een link naar Wugnet en de Hall of Fame staat op de internetpagina op De Stem Online. Wie kent niet de vervelende ervaring dat een favoriet tv- programma ineens niet doorgaat of is verschoven naar een later tijdstip. De tv-gids blijkt dan ineens niet meer actu eel te zijn. De omroepen zelf zijn zich daar terdege van bewust en hebben daarom een nieuwe service op Internet in het leven geroepen. Avrobode, Mikro Gids, NCRV Gids, Televizier en TV Studio verzorgen gezamenlijk TV-Update, een web site met de meest actuele programma-informatie. Ook de programma-gegevens van de meest bekende bui tenlandse zenders zijn in een tijdtabel op te vragen. In de rubrieken films, sport, jeugd, soaps en popmuziek, geven de omroepen meer specifieke informatie en in sommige ge vallen ook links naar externe informatiebronnen. Wie erg gehecht is aan zijn eigen omroepblad kan doorklikken naar de bijbehorende website. TV-Update kent eigenlijk maar één manco: de gegevens van de commerciële zenders worden wel opgenomen, maar de nadruk ligt toch bij de programma-gegevens van de meewerkende omroepen. U vindt de voorpagina van de TV-gidsen Online op de internetpagina van De Stem On line Multiscope Marketing Services onderzoekt elk half jaar het Internetgebruik in Nederland. Uit het meest recente onderzoek, waarvoor ruim 2600 Internetters online een en quêteformulier invulden, blijkt dat steeds vaker van huis uit wordt ingelogd. Ongeveer 72 procent van de onder vraagden gaat thuis het Internet op, twaalf procent meer dan een jaar geleden. Het gemiddelde aantal Interneturen per gebruiker is afge nomen van 38 naar 34 uur per maand. Het lijkt er dus op dat er wat selectiever wordt geïnternet. Uit het Multisco- pe-onderzoek blijkt ook dat de Navigator van Netscape opnieuw enig terrein verliest ten opzichte van Microsoft Explorer als favoriete browser, het marktaandeel van de Navigator zou nu 58 procent bedragen (was 62), terwijl dat van de Explorer nu zou uitkomen op 41 procent. Op de internetpagina van De Stem Online vindt u een link naar de belangrijkste resultaten van het Multiscope-on- derzoek. Natuurlijk is het gewoon reclame, maar aardig is het wel: het online spellingsspel De Dicteetor op de website van Henkei Benelux. Slaag je erin tien woorden op een rij juist te schrijven of je naam in de wekelijkse Top 100 te spelen, maak je kans op de cd-rom De Dicteetor. Dat blijkt een prima hulpmiddel met meer dan tweeduizend woorden om die lastige nieuwe spelling onder de knie te krijgen. Vol gens Henkei hebben ruim duizend bezoekers het spel op internet al gespeeld, van wie er vijftig in staat waren om de Dicteetor te verslaan en de cd-rom te winnen. Op de internetpagina van De Stem Online staat een link naar de site van de producent van Pritt, Buddies en andere kantoorbenodigdheden. Computergebruikers met vragen of problemen kunnen voortaan terecht bij de vorige week geopende Nationale Helpdesk. In geval van ongehoorzame printers, cd-Rom spelers of besturingssystemen kan de pc-gebruiker voor een gulden per minuut bellen naar 0900-2222222. Deze telefonische vraagbaak is een initiatief van Pieter de Klerk, ondermeer oprichter van Planhold Computers en is elke werkdag tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds bereikbaar. De Nationale Helpdesk biedt op software-gebied onder steuning voor MS-Dos, Novell en Windows (for Work groups) 3.x, '95 en NT. Het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke infor matiediensten levert haar maatschappijwetenschappelijke informatie nu ook via Internet. Een databank met titels van 155.000 artikelen uit 180 sinds 1979 in Nederland gepubliceerde tijdschriften is bereik baar via de website van het NIWI. Naast de titels zijn in de databank ook gegevens opgeno men van ruim 60.000 in Nederland verschenen rapporten, boeken en aanverwante literatuur. Vaak zijn deze uitgaven niet in de normale boekhandel te krijgen, maar via de Rap portencentrale zijn kopieën op te vragen van de volledige documenten. Ook is het mogelijk om bepaalde uitgaven te lenen. De database (een link staat op internetpagina van De Stem Online) is gratis beschikbaar tot 1 januari 1998. Daarna re kent het NIWI 500 per jaar voor een gebruiker tot 1250 per jaar voor netwerken tot 500 gebruikers. ■S 'tej

de Stem | 1997 | | pagina 45