Weekend r ogen. risten sten m/v Cs Eila Kalsbeek: her true story erwijs- «STEM u i De Beiaard: unct-directeur/ sleerkracht (m/v). ■DOL BANT De Filipijnen gelden onder sekstoeristen nog steeds als een lusthof. Vooral bij mannen die-jkleine kinderen willen misbruiken. Hoewel de campagnes tegen deze vorm van misdaad harder worden, blijkt het kwaad nog ruim aanwezig. In de straten van Manilla duikt ook een bekende mythe op; via seks met kinderen raak je schoon. Door Dirk Veilenga 11111 lewonnen worden bij Erik Penders, eiaard tel. 0162-470535 aties, vergezeld van een C.V. d'®^ a.s. gericht te worden aan: Sticnt h js in de Gemeente Oosterhout, t.a. s-Commissie R.K. Basisschool rat 2 4904 MB Oosterhout l ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 E2 Jonge meisjes paraderen in een bar in Manilla voor een publiek met vooral buitenlandse mannen. foto's Hollandse hoogte net ETEN VAN OPTIEK- EN DELS RUIM HONDERD NAMEN, WAARONDER OR VAN GROENEVELD ENSTEN VOOR DE FILIALEN. LEN IN BREDA, Onderwijs in de Gemeente Oosterhout school waarin gewerkt wordt aan de j van de kinderen. Centraal staan s kennisoverdracht, creativiteit, kun- evoelens, leren omgaan met eikaar. ;hool met 190 leerlingen, bestaande uit 10 personen, sn leuke woon- en werkomgeving. 3 ontstaat door uitbreiding van f°r" re voor de functie van een een vacature voor 38 uur thousiaste mee-denker die: jeeft aan onderwijskundige vernie de school; antal directietaken op zich te oerne de rol vervult met betrekking tot o vernieuwingen in de onderbouw; r is; de in de onderbouw, specifiek in Kind als koopwaar trwijs is een vacature voor verricht u de volgende elastmetingen en het igen van evaluaties. oden en bij voorkeur pakketten (met name SPSS) in gegevens en het opstellen I wordt voorlopig vastgesteld en bedraagt maximaal een volledige weektaak. met de heer H. van Opstal, 076-5250643. kunt u - tot 5 december a.s. - richten aan Hogeschool eren, hoofd Personeel mstperspectieven in een Heeft u belangstelling of matie? Schrijf naar Groeneveld v., ta.v. de heer B.W. Benschop, AR Dordrecht. Inde eerste scene zie je haar door de glazen draaideur de bar binnenkomen. Kordate pas, papieren onder de arm, tas losjes over de schouder. Ze lacht en schuift soepeitjes aan bij een groepje heren, haar drankje staat al klaar. Zomoeten we Ella Kalsbeek introduceren. Een bevlogen, werkende vrouw in de glamour-am- biance van een roodbeklede en -belichte bar. Daarna nemen we wat afstand, de camera plijdt over de gangen en langs de front desk can wat een luxe hotel in New York blijkt te rijn. Zo vangen we de binnenkomst van een donkerharige jongeman, die zich behoedzaam tussen de mensen door naar het getinkel van de bar manoeuvreert. Na een snelle reeks chao- fehe beelden zien we hem nog net onopval lend de bar verlaten. Tien tellen later staat het gezelschap van Ella Kalsbeek op en wordt ont dekt dat haar schoudertas gestolen is. [en hotelbeambte belt de politie. Ella schudt verbijsterd haar hoofd. 'Dat dit juist ons moet gebeuren,' fluistert ze. Binnen enkele minuten verschijnen twee agenten om de aangifte op te nemen. 'Ja, mevrouwtje, zo pakken wij hier de (Miinaliteit aan,' zegt de oudste en zwaarste agent. 'Let's do it to them before they do it to is,' Dan laten we de kijkers weten dat we hier te maken hebben met een delegatie van parle mentsleden die zich in hun eigen land bezig houden met justitie. Ze hebben een missie.' kij ken hoe de misdaad in New York wordt bestre den. Ella en haar groep komen uit Nederland, liet land van de dubieuze kroongetuigen en de fantastische vormfouten. Waar politie en justi tie hun tanden stukbijten op Etienne U., Juliët, de Hakkelaar, Bouterse en Van Mesdag, (an mevrouw Kalsbeek opgeven wat er in de gestolen schoudertas zit? Ja, dat kan ze. Een fo totoestel, pas gekocht, een credit card en waar- schijnlijk een paar tissues, ongebruikt. Geen bankpasjes. Air Miles, klantenkaart van de Bij enkorf, kristalzegeitjes? Een beetje vreemd, moeten we de kijkers laten denken. Ook de po- litieman vindt het wel erg weinig voor een da mestas. Hij klapt zijn notitieboekje dicht en we zien hem zoeken naar getuigen. Een blonde man met een donkerrood colbertje hoort zijn waag aan en schudt zijn hoofd. Hou 'm in beeld als de politie verdwijnt. Zodat het idee blijft hangen: er is iets met die kerel! De volgende ochtend komt de jongere agent he tas terugbrengen. Ach, kleinigheidje. Dan stapt hij weer in de politiewagen, die weg scheurt met zwaailicht. De camera draait lang zaam naar de achterbank en daar zit de tasjes rover. In uniform! Met z'n drieën maken ze grappen. Komen die Hollanders thuis met op gewonden verhalen over het perfect werkende opsporingsapparaat in New York. Haha, leuke dunt. Oké, mannen, en dan nu op naar een gek h de Bronx die zijn gezin heeft uitgemoord. Terug naar de blonde man in de hoek, die voortdurend koffie drinkt. Hij pleegt een tele foontje met iemand in Suriname en het is dui delijk dat hij met iets crimineels bezig is. Direct hearna zien we dat de Newyorkse politie zijn 'optegenkomt in een computerarchief. Op dat moment wordt duidelijk dat de blonde man in het rode jasje de Nederlandse delegatie ge buikt als dekmantel voor een drugstransport, •ier, vijf Amerikaanse patrouillewagens zetten onmiddellijk koers naar het hotel. Maar de blonde man is niet dom. Hij hoort de sirenes en verlaat het hotel via een brandtrap aan de achterkant. Hij springt in een busje met open portier en draaiende motor. Er zit een vouw achter het stuur. Naast haar ligt een tas- ie; M schoudertas! De vrouw is Ella Kalsbeek. 'I v'st uit de voering van de tas een boekje. Van Baantjer, bet heet 'De Cock en de treuren- kater'. Er zitten geen bladzijden in, maar W zakje met wit spul. Hij stopt het grijzend in ajjn mobiele telefoon. "ito de lange rit naar Chicago worden ze aangehouden, wegens te hard rijden. Ella Kals- eek toont ijzig kalm haar papieren. De agent osedt blozend zijn verontschuldigingen aan. Ze stapt uit in een voorstad en neemt.de onder grondse richting downtown. In een schoolge- ouw krijgt de Nederlandse delegatie een de monstratie van de politie. Hoe men criminali st onder de leerlingen tegengaat. Er worden toespraken gehouden en ondertussen ien wij hog de blonde man ais lokvogel con ti krijgt met een omvangrijke drugsbende tieges?'0'^"5 wor^ 9earresteerc'- IRT-opera- Mfr <fet lees je natuurlijk niet in de krant. In laatste shot zien we een klein berichtje: i,?,oer lands Kanr|erlid in New York beroofd'. El- la Kalsbeek lacht breed. Door Hans Rube „Ik ben Elsa. Mijn stiefvader was de eerste man die me misbruikte. Daarna volgde de rest van het dorp. En een heleboel buitenlanders. En pooiers. Mijn laatste klant gaf me aids. Een buitenlander waarschijnlijk. Ik heb genoeg van dit leven. Ik wil niet meer. Ik ben Elsa. Ik ben elf jaar." Elsa treedt op in een televisiespotje tegen seksueel mis bruik van kinderen dat deze maand in première is gegaan in de Filipijnen. Want, helaas, daar leven nog heel veel jon gens en meisjes als Elsa. Manilla. Een miljoenenstad aan het andere einde van de wereld. Doorlopende verkeerschaos. Talloze daklozen. Tienduizen den mensen die met hangen en wurgen het hoofd boven water houden. Naar schatting zestigduizend jonge kinderen worden in de Filipijnen in de seksindustrie misbruikt. Ondanks acties van de overheid lijkt het kwaad niet uit te roeien. Het me rendeel van deze .kinderen leeft in Manilla, op straat of in bordelen waar ze als slaafjes worden geëxploiteerd. Als tegen zes uur 's avonds de nacht is gevallen, combineert Manilla op een merkwaardige manier het beste en slechtste van de oriënt en de geïndustrialiseerde wereld. Een warme lome avond, mooie tropische planten, druk verkeer, crimi naliteit, geweld en zware luchtvervuiling. Bars hebben hun kerstverlichting ontstoken. Straatverkopers leuren met si garetten, per stuk te koop. Pooiers lokken klanten. De me tropool Manilla, met ongeveer tien miljoen inwoners, be staat uit zeventien zelfstandige gemeenten, met elk hun ei gen lokale bestuur. Ermita was van oudsher een lusthof voor buitenlanders, met honderden clubs en bars. Sinds de nieuwe burgemeester de ene club na de andere laat sluiten, zwermt de penose uit. Stadsdeel Pasay heeft nu de grootste rosse buurt, maar ook in Mahati, het zakendistrict, en in andere wijken duiken nieuwe gelegenheden op. 's Nachts zijn de straten van Manilla ronduit gevaarlijk. Wapens zijn hier overal te koop. Gewoon in winkelcentra, of via advertenties in de krant. Een revolver voor een paar tientjes, een politiepistool voor honderd piek. Tijdens een avondwandeling: „Vrouw, meneer?" „Een studente dan?" „Liever een lief klein meisje?" „Oh, ik zie het al, meneer valt voor jongetjes. Ik heb er genoeg!" men," zegt Edwin Buruny. Hij is twintig, leefde jaren op straat. Nu probeert Edwin kinderen van straat te plukken, om ze onder te brengen in een opvangcentrum. Hij zwerft - pet op, klep in de nek - langs de parken en de kades. Spreekt overal jongeren aan. „Zelf ben ik ook op jonge leeftijd van huis weggelopen. Ik lag hier in Manilla in een park te slapen, toen twee kinde ren naar me toe kwamen. 'Kom met ons mee,' zeiden ze. Ze wisten een aardige buitenlander die lief voor ze was en die hun geld gaf." „In het begin vind je het alleen maar leuk, je weet niet dat je iets verkeerd doet. Later verlies je je eigenwaarde. Dat vertel ik ze. Ook ik heb alles gedaan om in leven te blijven: gebedeld, gestolen, opgelicht, sigaretten verkocht. Nu ga ik naar schooi, omdat iemand de moeite nam me van straat te halen." Hij wil kinderen naar het centrum halen om ze 'scholing' en 'vertier' te bieden. „En eten. De jongste is drie jaar, leeft met zijn zusje op straat." Armoede is maar een deel van het probleem, zegt Edwin. „Verstoorde familierelaties, zoals bij het 'aan boord gaan', de toeristen en al die ménsen die veel geld verdienen in de seksindustrie, de bestuurlijke organen, de politie en zelfs de hotels die het misbruik van kinderen op hun kamers to lereren. Er zijn een heleboel redenen te bedenken waarom kinderen in het foute milieu terechtkomen." De kindhoertjes worden te veel gezien als kern van het probleem, zegt Edwin, voor hij zijn weg langs de zelfkant vervolgt. „Volwassenen willen ons 'rehabiliteren', als ze iemand uit de goot halen. Wij vinden dat een rotwoord. Wij hebben niets fout gedaan, we zijn misbruikt, we moe ten geheeld worden in plaats van heropgevoed." Kerk Een hoop organisaties is inmiddels wereldwijd acties be gonnen tegen kinderexploitatie. Conferenties, zoals enke le weken geleden in Oslo en vorig jaar in Stockholm zijn daarvan een voorbeeld. ChildRight Worldwide, Kinderen in de Knel, Unicef, Ecpat, UNAIDS, Lilianefonds: het lijstje groeit. Ook reisorganisaties, overheden en in de Fi lipijnen zelf de machtige katholieke kerk proberen de seksindustrie wind uit de zeilen te halen. Hun weg is nog lang. Na een week kranten lezen in de Fi lipijnen ontstaat een somber beeld van de menselijke mo raal: een groep van 24 Australische pedofielen, onder wie twee priesters, is het land uitgezet wegens misbruik van voornamelijk jongetjes. Tientallen berichten van kinderen die zijn ontvoerd, op weg naar school. Van januari tot sep tember 662 aangiften van kinderverkrachting in Manilla alleen. Twee kinderen ontvoerd bij een busstation terwijl hun moeder een kaartje kocht. Het meisje, negen jaar, wordt in een bordeel teruggevonden. Haar broertje van een paar maanden oud blijft vermist. Volgens het bericht is hij doorverkocht aan een bedelbende. De politie waar schuwt voor een organisatie die, op bestelling, 'seksslaaf - jes' in Manilla levert. De groep rooft in de provincie kinde ren op speelplaatsen. Ondervoed Op de tv in de hotelkamer, een uitzending van Unicef-Fi- lipijnen. Met ook al een trieste opsomming van de gezond heidssituatie van de kinderen in dit land: elk jaar sterven er 150.000 voor ze vijf jaar zijn, 4,4 miljoen kinderen zijn ondervoed, volgens een peiling op scholen. Na het eten wacht Derek Jones, werkzaam bij de Verenig de Naties in Genève op de afdeling die zich bezighoudt met aids. Hij gaat straks een nacht op pad met Reach Out, een club mensen die jeugdprostituees als doelgroep heeft. Jones maakt een filmreportage voor de VN over kinderen en aids, het thema van Wereldaidsdag op 1 december aan staande. „Want," zegt hij, „weet je dat veel van die sekstoeristen al leen maar kinderen willen, omdat ze denken dat die geen seksueel overdraagbare ziekten hebben? Dat ze geloven dat ze door seks met kinderen zelf 'schoon' worden?" Een wijd verspreide mythe duikt op in de Filipijnen. „Ik ben Elsa. Ik ben elf jaar. Ik heb aids." Sociaal werkster Rita opereert in de straten van Melate, vlak bij het oudé uitgaanscentrum van Ermita. Ooit ver kocht ze als straatverkoopster sigaretten in deze wijk. Te genwoordig probeert ze straatkinderen van de ondergang te redden, met een opvangprogramma dat onder meer geld krijgt van het Lilianefonds. De kinderen kunnen terecht in een schamel onderkomen, op de tweede verdieping van een oud pand achter de kerk. Op een plein vlakbij, achter het grote Manilla-Sofitel, hangen de pooiers en hun 'koopwaar'. Rita spreekt ze aan. Joy, half Chinees half Filipina: „Op mijn elfde ben ik thuis vertrokken. Ja, toen ben ik met buitenlanders meege gaan." Ze is dik in de twintig nu. „Trots op wat ik doe ben ik niet, maar ik kan me wel een kamer veroorloven." Ze krijgt een paar honderd pesos per dag, twee tientjes. Deze nacht zijn er weinig kinderen te bekennen in Melate. 'Contactman' John weet waarom. „Ze zijn bang. Gisteren is hier een Arabier gepakt die drie dagen lang een jongen van twaalf op zijn hotelkamer heeft gehouden. Dat kind moest naar het ziekenhuis. Op zes plaatsen gehecht." Wat gebeurde met de Arabier, vraagt Rita. „Hij heeft de ouders twintigduizend pesos betaald (125 gulden) en de politie het dubbele. Toen mocht hij vertrekken." Als we willen, kan John wel wat 'regelen'. „De jongste die ik vanavond heb is dertien. Daar loopt ook nog een ouder meisje, negen maanden zwanger, die kun je voor 700 pesos de hele nacht meenemen." Celstraf Soms zijn ze nog maar een jaar of acht, zegt Dolores Alfor- te. Ze is de grote vrouw achter Ecpat in Manilla, een orga nisatie die ten strijde trekt tegen het sekstoerisme en de exploitatie van kinderen in Azië. „Veel prostituees vertel len ons dat ze zijn begonnen toen ze elf of twaalf jaar wa ren. Daarna komen ze nooit meer los van dat bestaan. Dolores jaagt op buitenlanders die in de Filipijnen kinde ren misbruiken. Zo verzamelde ze bewijzen tegen de Ne derlandse student Martijn die momenteel een celstraf uit zit wegens seksuele omgang met Filipijnse kinderen. „Datzelfde proberen we nu met een Zwitser." In het blad dat ze uitgeeft, prijkt deze maand een 'Wanted'-affiche, met de politiefoto's van een 42-jarige Canadees. „Hij ter roriseert al jaren onze eilanden. Is al eens veroordeeld voor het verkrachten van een achtjarig kind, maar de politie liet hem weer lopen." Ze 'focust' niet alleen op Westerse mannen, zegt Alforte. „Dat was in het begin wel zo, toen we in 1991 begonnen. Tegenwoordig kijken we naar alle zaken die met het ex ploiteren'van kinderen te maken hebben. De handel in kinderen, de kinderpornografie en het gebruik van com putertechnologie daarbij bijvoorbeeld. We zoeken naar wettelijke middelen om de politiek en de politie onder druk te zetten, zowel lokaal als op bredere schaal: wereld wijd." Het onderwerp leeft in de Filipijnen, de overheid werkt mee. In de rosse buurten zijn de controles opgevoerd. Campagnes via radio en tv moeten een verandering in de mentaliteit van de eigen bevolking op gang brengen. „Onze grootste vijand vormen de politiekorpsen. Zij be schermen de pooiers, ze eten zelf mee van de opbreng sten," zegt Alforte. In de branche gaan dan ook vele mil jarden dollars om. „Het is gemakkelijk om de handel we reldwijd te verspreiden. Het enige dat je nodig hebt is een camera en een computer. Je schiet hier je plaatjes en met een druk op de knop verstuur je het, naar Japan, de VS of Europa. Overal duikt kinderporno uit ons land op." Een paar jaar geleden bezocht Alforte een congres over kinderporno in Tokio. „Veel van de foto's die we daar za gen, waren gemaakt in de Filipijnen. Op een daarvan stond een meisje, een jaar of elf, net zo oud als mijn eigen dochtertje. Ze had hetzelfde jurkje aan als mijn kind. Toen ik thuis kwam, heb ik dat meteen weggegooid. Mijn man en dochter waren woedend, ik kon het niet uitleggen. Nog steeds weten ze niet waarom ik dat mooie jurkje nooit meer wilde zien." Ahyat Barko noemen ze het: 'Aan boord gaan'. We zwer ven over de kades van de baai van Manilla. Hier hebben tientallen jaren de Amerikanen hun oorlogsbodems afge meerd, tegenwoordig liggen er voornamelijk vrachtsche pen uit Korea. Dolores Alforte vertelde van een fenomeen waar ze moei lijk een vinger achter kan krijgen. Iets dat nauw samen hangt met de mentaliteit van de samenleving: ouders die hun kinderen 's avonds naar een schip brengen, om die de volgende ochtend weer op te halen. Moeder en kind varen met een bootje van de kust naar het schip, moeder neemt de pesos in ontvangst en gaat dan weer naar huis, „De he le gemeenschap weet het, en berust erin." Inderdaad, bootjes varen af en aan. Langs diezelfde kade staan nog veel meer kinderen. Zwer vertjes, die van alles willen doen voor een handjevol geld. „Het is een gemakkelijke manier om aan de kost te ko- Gevangen in het web van de seksindustrie. Maria (12), Nenina (10) en Edna (13) wachten in hotel Miami in Ma nilla op klanten.

de Stem | 1997 | | pagina 39