Maar goed dat beroemde bands niet lang bestaan Van Dik Hout klimt naar eredivisie HIER HAD UW ADVERTENTIE KUNNEN STAAN iden reacties: vind je jezelf heel interessant, heb je een goed idee of wil je gewoon „Ik ben best een vrolijk iemand", zegt Martin Buitenhuis van zichzelf. Maar in zijn liedjes zingt hij de blues van zich af: 'nu doet het pijn, nu doet het pijn, nu doet het pijn'. Van Dik Hout is doorgestoten naar de eredivisie. Door Rob Musters Vorige week werden The Spice Girls in Span je door het publiek uitgejouwd, omdat ze weigerden foto's te laten maken door de aanwezige journalisten. Een week eerder nam de meidengroep verveeld de MTV- Award Best Group in ontvangst. Als de po pulariteit van de meidengroep gaat dalen, breekt er waarschijnlijk paniek uit. Niet al leen bij de fans, maar ook op de redacties van de popbladen voor jongeren. „Welnee. Zo gaat het altijd," meent eindre dacteur Marcel Lee van de Hitkrant (oplage 64.000). „Als een band nog niet bekend is, dan kan alles. Interviews van een uur, uitge breide fotosessies, niets is te dol. Hoe be roemder ze worden, hoe minder tijd de ster ren voor de pers vrijmaken. The Backstreet Boys deden in het begin absoluut niet moei lijk. Nu ze populair zijn, gaan de managers plotseling allerlei eisen stellen. Interviews worden persconferenties. Foto's moeten snel voor een optreden genomen worden en dat is nog niet eens het ergste. Tegenwoordig delen ze cd's uit waarop een kant en klaar interview staat. Dat kun je dan overschrij ven. Een exclusief gesprek is er niet meer bij. Daardoor drukken alle popbladen hetzelfde verhaal af. Op de lange duur haken de fans dan af. Zo ging het een paar jaar geleden met Take That, nu met The Spice Girls en bij de volgende hype Hanson, nu nog enthou siast en open, zal het ook wel zo gaan." „De terugval van The Spice Girls voelden wij al een beetje aankomen," zegt redacteur Peter Schnitzler van het één jaar oude, maar zeer populaire muziekblad Break-Out (op lage 100.000). „De kiosken worden nu over spoeld door Engelse en Duitse fotobladen met allerlei specials van The Spice Girls. Het aantal verkochte Break-Outs blijft echter ge lijk. Wij hebben een trouwe lezerskring. De fans kopen die extra bladen er gewoon bij. Het is trouwens maar goed dat beroemde bands niet te lang bestaan, wantje weet soms niet meer wat je nu weer moet schrij ven. We grijpen alles aan. Als een van The Backstreet Boys zijn haar heeft geknipt, dan hebben wij er weer een verhaal bij. Daar moet je ook nog mee uitkijken, want de fans weten alles. Als er iets niet klopt. Dan bellen de lezers meteen op en vragen of we 'soms stront in onze ogen hebben'. Het houdt ons in ieder geval scherp." De muziekbladen houden op hun beurt de lezers weer goed in de gaten. Steeds als er De popbladen raken niet in paniek als The Spice Girls minder populair worden. Door Ann Bouwma De muzikale plaatsbepaling van een Ne derlandstalige rockband: ergens tussen Marco Borsato en The Scene? Rechts er van, meent Buitenhuis (28). In elk geval niet er tussen. En blues is het ook niet. Misschien in de teksten, maar de muziek is toch wel helemaal van de jaren negentig. Dan kijkt hij zuinig bij het woord grunge. Dit kenmerk is de groep uit Den Helder toegeschreven ten tijde van hun debuut Van Dik Hout, drie jaar geleden. Ook de opvolger Vier Weken ontkwam er niet aan. „Misschien omdat onze muziek wat steviger klinkt, dan wordt die link al snel gelegd. Maar grunge is heel wat anders." Inderdaad. De tintelende muziek op de derde cd Kopstoot van een vlinder lijkt in de verste verte niet op het rauwe gitaar- werk uit Seattle. En toch. De manier waar op de melodie soms over een akkoord glijdt, of de passie die doorklinkt in een refrein doet er sterk aan denken. „Grunge is wel muziek die ons heel erg aanspreekt, ook door de mentaliteit die ervan afstraalt. Het is begonnen als een kruistocht tegen de nep-artiesten en voor gekookt succes. Integriteit is niets iets, wat je je kunt aanmeten. Je bent het of je bent het niet. Maar ik streef er wel naar. Ik zal mijn stem niet lenen voor een recla mespotje van een afwasmiddel." „Muziek moetje wegvoeren," vindt Bui tenhuis, „het moet je meenemen naar een ander gebied. Misschien naar onbewuste i gedeeltes in jezelf, die je via muziek kunt bereiken. Melancholie is daar een goed instrument voor." Dat zit zowel in de teksten als in de mu ziek. Ze houden elkaar subtiel in even- I wicht als een paar, dat de tango danst, j Buitenhuis zingt mooi op een bijna aarze-J lende manier en gebruikt in een enkel I nummer zelfs zijn kopstem. De plaat ademt een sfeer van rust, van openheid, I waarin geen spoortje agressie te beken- I nen valt. „Misschien komt dat wel, omdat we op I de Veluwe hebben gezeten. Midden in het bos, midden in de winter. Je durfde amper hard te praten als je buiten liep, zo indrukwekkend was de natuur." Gevoelsschetsen, noemt hij zijn songs. Er wordt twijfel in uitgedrukt en verlangen. Maar soms ook machteloosheid. „In veel nummers leg ik mijn eigen doen en laten onder de loep. Als een vorm van zelfkritiek: dat je niet inslaapt maar goed in de gaten blijft houden waar je mee be zig bent." Hij schrijft bij voorkeur 's ochtends, fris van de lever. Met een idee kan hij tijden rondlopen, tot de juiste muziek zich aan dient om het uit te werken. Dan moet het De vorige maand op 15-jarige leeftijd overleden Danny van der Hoek uit Hoogvliet wordt begin volgend jaar mo gelijk de eerste Nederlander die voor een deel in de ruimte zijn laatste rust plaats vindt. Een oom is een inzamelingsactie begon nen om enkele grammen as van de jon gen, samen met de overblijfselen van ongeveer twintig anderen, aan boord te krijgen van een Amerikaanse raket. Het was de laatste wens van de jonge Hoog- vlieter, bij leven een fervent fan van de ruimteserie Star Trek, dat na zijn dood zijn as de ruimte zou worden ingescho ten. De ruimtereis van Danny's as wordt ge organiseerd door het bedrijf Celestis in Houston in de Amerikaanse staat Texas. Eerder dit jaar vlogen al stoffelijke res ten van onder anderen Star Trek-acteur Gene Roddenberry en hippiegoeroe Ti mothy Leary met een Pegasus-raket de dampkring uit. Volgens zegsman Paul Malicki van Celes tis gaat de as van Danny als het goed is op een nog nader te bepalen datum in de eerste drie maanden van volgend jaar met een Taurus-raket van de Ameri kaanse marine de ruimte in vanaf een basis in Dulles in de staat Virginia. Celes tis koopt plek in het ruimtevaartuig. Dat wordt in eerste instantie gelanceerd om een bijna 200 miljoen gulden kostende satelliet uitte zetten. De asresten wor den daar in kleine urnen aan bevestigd. „Hoe lang de satelliet en de urnen in de ruimte blijven ronddraaien is niet ze ker," zegt Malicki. „Dat kan variëren van achttien maanden tot tien jaar. Daarna verbrandt alles in de damp kring." De oom, Karl Heinz van Hardeveld, is druk doende om (onder andere via In ternet) de benodigde 15.000 gulden voor de ruimtebegrafenis bijeen te krij gen. Celestis vraagt 4800 dollar (ruim 9000 gulden) voor de reis. Verder is geld nodig om familie van Danny in staat te stellen de afscheidsceremonie in de Ver enigde Staten bij te wonen. een nieuwe trend opduikt, dan moet het popblad dat zo snel mogelijk weten. Popma gazine Top Tien (oplage 105.000) heeft haar ogen en oren constant gericht op de jonge rencultuur. Hoofdredacteur Dick Kooiman: „Als ieder een plotseling groene sokjes gaat dragen, dan weten wij dat. Wij sturen overal journa listen op af. Bij grote evenementen, house- parties of popconcerten zijn we altijd aan wezig. Wij willen de lezers op de hoogte houden. Daarom hebben we continu vier verslaggevers in Engeland en vier in Amerika om de laatste nieuwtjes van de popsterren door te geven. We richten ons niet op rod dels en ellende. Top Tien is een positief blad. We zijn de Story niet. Daarnaast krijgen we veel informatie van de platenmaatschappij en en hebben direct contact met de mana gers van de bands." Break-Out pakt het anders aan. Hoofdredac teur Leo van Rooijen: „We hebben ook cor respondenten in andere landen, maar we proberen vooral onze lezers zoveel mogelijk bij het blad te betrekken. We letten scherp op de reacties die we krijgen. Iedere twee weken stoppen we tweeduizend enquête formulieren in het blad met vragen over de artikelen. Als bepaalde onderwerpen niet aanslaan dan gaan ze eruit." Volgens Break-Out journalist Peter Schitzier is R&B het nieuwe toverwoord: „Alles wijst erop dat het de nieuwe trend wordt. Vijfen zeventig procent van de nieuwe bands zegt dat ze R&B maken. Toch slaat een band als Hanson ook aan, juist omdat het anders is. De Nederlandse zangeres Anouk staat op drie in de hitpara de met een soort Golden Earring-achtig rocknummer. Je kunt dus moeilijk voorspel len wat populair gaat worden, maar R&B maakt een goede kans." De journalisten van de popbladen houden zich niet alleen met muziek bezig. Ook an dere bezigheden van de jeugd worden bij gehouden. Schnitzler: „Het is een leuk vak, maar je bent er constant mee bezig. De hele dag kijk je automatisch om je heen of je nieuwe kleding of andere gebaren ziet. Je luistert naar opvallend taalgebruik en houdt het uitgaansleven bij. Op straat, op televisie en in disco's. Het gaat maar door. Wij zijn behoorlijk trendvolgend. Het blad richt zich volledig op wat er nu onder jongeren leeft." Hij geeft een voorbeeld: „MTV is uit. leder een kijkt naar het muziekkanaal The Music Factory (TMF). Je kunt het verstaan en ze zenden constant videoclips uit. Daar wordt veel naar gekeken, omdat MTV de laatste tijd over is gegaan op spelshows. Wij krijgen geregeld brieven over bands die de fans op TMF hebben gezien. Break-Out journalisten kijken dan ook vaak naar dit kanaal om bij te blijven. Om dezelfde reden kopen veel jongeren muziekbladen. Ze willen op de hoogte blijven. Ik denk dat de popbladen nog lang blijven bestaan, want het Internet is ontoegankelijk. Het duurt veel te lang voordat je informatie over je favoriete band op het scherm hebt. Als je dan nog iets van een andere band wil opzoeken ben je weer een hele tijd bezig." Martin Buitenhuis, zanger van Van Dik Hout. foto boy tee in één keer op papier. „Anders is het niet voordat door lagen van zelfbescherming gelukt. Wat moeilijk gaat, raakt nooit af." en leugentjes om bestwil de kern bloot Zo ontstaan hele persoonlijke songs, die komt. een kwetsbare opstelling verlangen. Bui- „Ik heb me ook wel eens afgevraagd: zal tenhuis heeft daar geen moeite mee. ik dit niet wat meer gaan verbloemen, zo- „Omgekeerd kun je het ook als een be- dat het niet zo hard en direkt overkomt? perking zien, wanneer iemand niet kwets- Maar dan merkte ik al gauw, dat het baar wil zijn. Die beperking wil ik niet nummer er veel minder van werd. Dus je hebben." moet wel. Het liedje gaat vóór, daar moet Het meest persoonlijke uitdrukken, dat is je je voor opofferen. Dan probeer ik in een doel waar menige singersongwriter derdaad dat allerlaatste laagje er ook af naar streeft. Maar vaak duurt het jaren te pellen." Wie ben je, hoe oud ben je en waar woon je? Ester Michielsen, 17 jaar uit Chaam Gebruik je drugsI alcohol? in het weekend drink ik weieens Safari, verder niks. Wat doe je en waarom? Ik doe de detailhandelschool, want ik wil later een ei gen zaak in mode beginnen Waar ben je trots op? Dat ik nu op deze opleiding zit Wat is je grootste wens? Later dus die eigen winkel openen. Wat vind je lelijk aan jezelf7 Ik heb nogal een witte huid, dat vind ik wei lelijk. Verder zou ik wel iets dikker willen zijn. Ik vind me zelf zo dun. Ben je godsdienstig? ik ben katholiek, maar ik ga maar één of twee keer per jaar naar de kerk, meestal met kerst. Ik vind wei dat je niet per se naar de kerk hoeft te gaan om te geloven. Dat kun je thuis ook. Van wat voor soort muziek hou je? R&B vind ik mooi, bijvoorbeeld Puff Daddy. En ik hou ook wei van een beetje mellow house. Wat is het leukste dat je de afgelopen week gedaan hebt? Uitgeweest in de Laarhoeve, dat is in België. Daar is het altijd leuk want er zijn veel bekenden. Bij een aanslag in Egypte is deze week een grote groep toeristen gedood. Stel dat jij voor volgende week een reis naar Egypte had geboekt, zou je dan nog gaan Nee, dat zou ik niet doen want er volgen misschien nog wei meer aanslagen. Waar schaam je je voor? Ais je op straat loopt en je struikelt ineens ofzo. Als iedereen dat ziet, dan schaam ik me wel. Waar heb je een hekel aan Aan slecht weer en de bus missen. Vooral de combi natie van die twee. Waar kan je je enorm over opwinden? Als iemand zijn recht niet krijgt. Wat doe je het liefste alleen? Een boek lezen, daar heb ik niemand bij nodig. wentelteefje} d e L c 3* foto kees van dongen

de Stem | 1997 | | pagina 36