TENTE Weer even wennen een n het Aan de voordeur... HE JA, DAT KEN I Kijken is verslavend Verstand van varkens ÖB STEM ZEELAND P.C-KERKDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Natuurgebieden Zwinweide en Groote Gat geadopteerd Aflevering 538 Koe in de bus ?ïee (uitt de A'T MAOR VOOR NIKS IS EEH! ikbaar fl wouwken aoit'r g\en moeite mee, maor jao, da was nou ook zo geen wonder vaneigen. i wezen zag zé dank n'n eerluken mens zijn en dank geen twee kommen zi :n recht op aol En nou weet'k ook wel, wachte nog 'n week of twee, drie, ze mee open op de rommelmart, maor zeg nou zelf: da's toch tzelde nie ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 C5 je ook bent, watje ook doet, wenberg Keukens en Bad- lers heeft verrassend veel ie suggesties voor onbekom- d koken en baden. Een ecialiseerd bedrijf dat zich lelijk inde markt onder- idt door een geheel eigen In onze showroom worden kern, badkamers, wand- en rtegels en accessoiresgepre- 'eerd van bekende merken. lanes len-Leur 1 high-tech bedrijf met jduceren automobiel- gekoppeld aan host jr over de landsgren- ;terbedrijven in Enge- nobbel heeft en weet dient af te handelen, at op een klein, inter- beter wil zijn dan de in een klein team en u vreemd is en als u ir staat, die veeleisend nbieert, moet wel aan angevuld met een ennis; op alle niveaus IS WORD-gebruikster, ir", staat midden in het rend. Wonende in een DIE KOP op de voorpagina van de Woensdagkrant klopte na tuurlijk niet; 'GS: Geen kabel, toch betalen voor beelden', juist het ontbreken van beel den van de kersverse Zeeuwse omroep is het probleem voor mensen die niet op de kabel aangesloten zijn. Vooralsnog, maar dat is mijn mening, mis- senze niet veel, daar in de hui sgebieden. In de opstartpe- riode gaan enthousiasme en ge brek aan ervaring nog hand in hand. gen schrale troost voor wie wel uil, maar niet kén kijken. Een mens is tenslotte een nieuws gierig wezen en het is irritant wanneer je noodgedwongen af moet zien van de nieuwste nieuwigheid omdat je ergens midden in de polder woont. Daar had je nou net niet aan gedacht toen je droomde van rust en privacy. En dat er ge woon betaald moet worden is natuurlijk een kwestie van bur gerzin. Iedereen weet dat wan neer er een administratie in het leven geroepen moet worden ïoorwel en niet aangeslotenen, het tientje onmiddellijk ver drievoudigd zou worden om de kosten te dekken. Kijken, we doen het zo graag. Rekkende halzen, zoekende ogen; een primitieve oerdrift die niet te onderdrukken valt. In Zeeuws-Vlaanderen hebben we nog geen schermen om tus sen de twee weghelften te zet ten na een ongeval omdat onze wegen te smal zijn. Maar ook hier maken 'ramptoeristen' het de politie en de brandweer van tijd tot tijd moeilijk. Éjken, instinctief naar alles wat beweegt. We kunnen niet anders, het is een ingebouwd mechanisme om ons te helpen overleven, Een menselijke, niet te onderdrukken eigenschap waarop op vele manieren wordt ingespeeld. Het knipperlicht bij de brug, het zwaailicht op de bietenwagen, de pinkende cursor op mijn computer scherm, alles om onze gedach- tenstroom te onderbreken. At tentie, attentie! De reclamewe reld maakt druk gebruik van dit principe; kantelende wan den langs het voetbalveld lei- GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: gereformeerde kerk, 10 en 17 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen: Opstandingskerk, 10.45 u. ds, Klap. Zaamslag: gereformeerde kerk, 10 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. J. Burger, 15 u. ds. R. van der Wolf. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. A. Geelhoed. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15u. ds. A. van Ek. Woensdag 26 november: dankdag 14.30 en 19.30 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. 'Open Doors'. Hulst: (het Ravelijn) 10 u. dhr. Sijnhaven VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: geen dienst. Retranchement: geen dienst. Nieuwvliet: 10 u. ds. G. van de We tering (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. T. Postma (HA). Goes: geen dienst. Middelburg: zie Vlissingen. Vlissihgen: 09.30 u. zr. C. Rezel- man (HA). S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. R. Wasterval. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos. Oostburg: (Nederlands hervormde kerk) 10 u. ds. C. van Duinen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. J. de Jager. HERVORMD ZEEUWS VLAAN DEREN Grote Kerk: 10 u. Ds. De Boer Goede Herderkerk: 10 u. Ds. Van Alderwegen, 19 u. vesper Opstandingskerk: 10 u. Ds. Heij- ting WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond, 11 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 19 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulpnes. zat. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 19 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Van Acker, tel. 0114-313167. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zo. 12 u. tot ma. 20 u. past. Van Waterschoot, tel. 0115-491990 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Eggermont, tel. 0115-451882. Oostburg - De natuurgebiedjes Zwinweide bij Retranchement en Het Groote Gat bij Oostburg worden geadopteerd door het Ad viesbureau RBOI en Grafisch Bedrijf Pieters, De Stem Weekbla den ontfermt zich over de Vliedbergen nabij Goes. De natuurge biedjes worden beheerd door Het Zeeuws Landschap. Sinds enige tijd probeert die stichting met succes bedrijven een natuurgebied te laten adopteren. De ondernemingen geven een bijdrage voor het beheer en in ruil daarvoor worden ze vermeld in de uitgaven van het Zeeuws Landschap en kunnen ze met gasten speciale ex cursies maken door de gebiedjes. Tot nu toe zijn veertien gebie den geadopteerd. ENKELE MAANDEN nadat we met deze rubriek begonnen waren - dik tien jaar geleden - kregen we van A. van Huff el uit Kruispolderha ven een lange tekst getiteld 'De Laatste Botjes van de Vier Varensge zellen' toegespeeld. We hebben er al die tijd niets mee gedaan, omdat we niet wisten of het een 'gedicht' was of een lied en zo het lastste het geval is, of het hier in de streek bekend was. Nu kregen we onlangs het negende jaarboek van de Vereniging tot Be houd van de Historie van Philippine toegestuurd en wat lazen we daarin? Voor De Braakman ingepolderd werd moest er grondonder zoek gedaan worden. Dat gebeurde door pulsen, door lange in de grond geplaatst buizen, de puls op en neer te bewegen. „Daarbij zong een Philippinenaar soms een pracht van een lied over een zeeman," staat er letterlijk. „Daarna volgt (ongeveer) de tekst zoals wij die van Alois van Huffel kregen. Het is een lang verhaal zodat we het over drie afleveringen moeten uitsmeren. In Philippine moeten ze het maar eens oppoetsen en bij gelegenheid eens ten gehore brengen. Als er nog geen feest is waarop dat kan gebeuren, valt er wellicht wel iets nieuws voor te organiseren! DE LAATSTE BOTJES VAN DE VIER VARENSGEZELLEN De geschiedenis, die ik u ga vertellen, Bevat de lotgevallen van vier varensgezellen En ze is zo treurig, 't is goed, dat u dat weet, Dus houdt bij voorbaat een zakdoek gereed Om de tranen uit uw facie te drogen Want wie dit aanhoort met krukdroge ogen, Het is niet om te vitten Maar die heeft geen hart in z'n ribbenkast zitten. Stel u voor de zee, zonder eind of begin, En daarop een bootje, met vier mannen er in, Die tien lage dagen op de baren reeds dobberen Omgeven door haaien, die hen op willen slobberen. Het begin van 't verhaal, dat wordt u reeds helder Hun schip, dat leek schipbreuk en ging naar de kelder Maar zij waren bijtijdes in het bootje gestapt En zo met z'n vieren de dood ontsnapt. En daar dreven dan Jan, Japik, Krelis en Piet En tuurden al dagen in 't eindeloos verschiet. Of er geen schip voor hun redding op kwam dagen Want de honger begon aan hun magen te knagen. Toen hebben ze zonder ze te bakken of te stoven De zolen van hu schoenen gekloven Na nog eens twee dagen zei de volmatroos Piet: Jongens, zo gaat het echt langer niet. Er waren nog mensen die wat toe wilden sturen, maar ze kennen het adres niet. Welaan: Van Vollenhovenstraat 5, 4561 JJ Hulst. Pegam. an de klant geheel nerciële wijze, oek je een rondreis ze. iploma op Dervaring. goede telefoonstem, lime openingstijden ïiservaring binnen en De infobijeenkomst van de Van Sleuwengroep afgelopen woensdag in Oostburg leek naarmate de avond vorderde verdacht veel op een klucht. Een zaal bomvol argwanende West-Zeeuws-Vlamingen die weieens wilden horen wat de varkensboeren uit Brabant hen te vertellen hadden. De komst van de megastallen naar de ge meente Oostburg heeft, op z'n minst, veel teweeg gebracht. Ie dereen heeft de laatste maan den zo'n beetje een eigen kijk op deze 'varkensinvasie'. De kijk op de 'varkensinvasie' is, zoals bekend, hoofdzakelijk negatief. Want de duizenden varkens zorgen voor stank in de West-Zeeuws-Vlaamse polder en daar maken de varkensba ronnen geen vrienden mee. De poging van Van Sleuwen om weer wat goodwill bij de bevol king terug te krijgen door een bijeenkomst te beleggen bleek deze week dweilen met de kraan open. De meesten waren in eerste in stantie bereid het verhaal van de Van Sleuwengroep aan te horen. Stankbestrijding, dat zou de kern van de presentatie moeten worden. Een verhaal over maatregelen die het var kensbedrijf neemt om de stank zoveel mogelijk te beperken. De Van Sleuwengroep had op voorhand kunnen weten dat een goede voorbereiding van deze avond essentieel was om de zaak niet te laten escaleren. Maar nee. De uitleg begon met een voordracht uit de bijbel, ge volgd door natuurgeweld en het wereldvoedselprobleem. Daar waren de nuchtere West- Zeeuws-Vlamingen niet voor gekomen. Wel voor antwoord op hun vele vragen. Maar Van Sleuwen zelf liet zich niet zien. Hij liet zich vertegenwoordigen door zijn vertegenwoordiger Peterse. En die wist absoluut geen raad met het spervuur van-vragen. Maar het meest opmerkelijke standpunt van de bedrijfslei der, op een vraag vanuit de zaal, luidde als volgt: „Ik heb niet zoveel verstand van varkens. Meer van koeien." (SS) De politie - nog altijd je beste vriend - maakt in de partijk van alledag wat mee. Ernstige en minder ernstige ge beurtenissen. Soms zelfs ook lachwekkende. Die laatste voorvalletjes leiden nu en dan wel eens tot enige meligheid onder de agenten. Neem van de week. Krijgt de politie in Middelburg - midden in de nacht - een melding bin nen dat er aan de Stromenweg een koe bij de bushalte staat. Toch maar even kijken, dus agenten er op af. Want een koe op de weg kan een gevaar ople veren voor (andere) weggebrui kers. Ter plaatse echter geen koe. En wat noteren de dienders dan in hun rapport? „Zeker op de bus gestapt..." Rest deze vraag: welke bus? De discobus soms? (LvW) t krijg je een opleiding e trainingen, ar tijdens de opleiding e het SEPR-diploma g te behalen, stenvergoeding van anuari 1998. enst bij D-reizen als ;n biedt je dan een ■den. :te flexibel inzetbaar hier een baan die het ;t voor de heren). int u binnen 14 dagen V., Postbus 308, 4870 ootste onafhankelijke delijke en deskundige inst bieden wij de ■n Direkt, die 7 dagen n wij telefonische Dat was afgelopen week voor Sinterklaas toch weer even wen nen, toen hij na een lange reis weer voet op Zeeuws-ïHaamse bo dem zette. De Sint, zo fluisterde één van zijn knechten terloops, had in zijn privé-manege in Spanje verzuimd zijn dagelijkse rij- oefening te doen. En dat had gelijk gevolgen: de schimmel pro testeerde van het plotselinge gewicht op zijn rug; ternauwer nood kon worden voorkomen dat het trippel-trappelpaardje op hol sloeg. foto wim kooyman r I december ai. n«r: inkels Selectie Jbels \M Hoofddorp mensen zonder een id van het opleidings- ng- telefonisch 'Duidelijke boodschap: Wegwezen! Want aan de (voor)deur wordt niet gekocht. foto wim kooijman De mensen zouwen makaor de kop ingeslogen èn om d'r toch maor op tijd bij te zijn. •De kommen zijn tenaostenbij op!" zeet'r enen en toen wast kot vaneigen te klein. Mampen, voorkruipen, pootje lappen, stiekum nijpen en makaor aon uldere jas trekken. wt was geeneens waor wattie vent zeej, ij docht: „Ik neem z'ier 's te stekken!" Wits bij de bus van DE STEM passeede week, jao, ik sting d'r ook bij daor ij gelijk in. twee bonnekes, inderdaod jao, twee, al kreede evegoed maor een kom per gezin. 'flor ik zeej't'r eerluk bij tegen da meisen: „Die een is echteluk voor mijne zeun. le leeste krant ook. Wog nie zo lank nee, maor da kom omdattij nog maor pas saomeweun. "r mijne zeun zeej'k nognaor waoreid, maor dingen-ier die maoktent wel eel bont. k' eurert naom nie noemen, anders gao't vergaolken zo eel de parochie rond. flflfc r voar mijn moeder ook een krijgenvroog ze, en da meisen maokten geen bezwaor. zouw bijngo gezeed èn: „Da za nie meevallen buurvrouw, voor ouw moeder, ge zij zelf al 82 jaor. iy0rnaor foonniksis eeh! Üemensen verzinnen de gekste dingen, ongelogen waor. ormijn moeder...agge zeifin de tachetug zijt...deenkt tan toch 's even naor! 9 tan da't voor ouw oudste meisen is of zoiets, of lik azze kik: voor mijne zeun. or jao, da was wel waor vpneigen, omdattie sins kort mee zijn meisen saomenweun. a een tijdelijk contract aire voorwaarden zijn ®oete kopen - k'weet s toch nie tzelde as ou "toenk wel zeggen EE geloofden mij op mij eel meer as 'n kwartjen zullen die nie doen, daor gaot nie om - voor niks krijgen, ook al ist dan maor 'n ommozele stene kom. z'r echt nie zuinug mee waoren, want lik ank daorbots al zeej, da't nie voor mijn eigen was. „Ier pakt'r ou maor twee mee!" Door Marjon Sarneel den onherroepelijk de aan dacht af van het spel en naast de benzinepomp staan grote verlichte borden waar, om de zoveel seconden een ander plaatje in verschijnt. Met z'n allen terug naar de toverlan taarn. Het irriteert mij als ik merk dat ik al voor de derde keer ongewild naar die sigaret- tencowboy kijk. Kijken, het is blijkbaar versla vend. Naar een schip dat door de sluis vaart. Naar de tractor die over de akker rijdt. On weerstaanbaar dringen de be wegende rode letters op de dis play zich op aan mijn ogen. Duizend keer lees ik doelloos dezelfde boodschap terwijl ik op het donkere veerplein op de boot wacht. Kijken en dan vooral lekker vrijblijvend. Een leuke aanrij ding bijvoorbeeld of iemand die met z'n skeelers op z'n bek gaat. Niet zo lang geleden kwam één van mijn dochters bebloed en verbijsterd thuis. Na een val had ze aan belang stelling geen gebrek gehad; mensen keken vanuit hun auto, stapten van hun fiets, onder braken hun wandeling om te kijken. Maar niemand, hele maal niemand had aan het kind gevraagd of het wel ging. Of ze wel thuis kon komen. Terwijl ik haar verhaal aanhoor, zie ik meteen een soort horror-script voor me; mijn kind dat daar he lemaal ontdaan en gekneusd staat. Een groep volwassenen om haar heen. Doodse stilte. Mijn kind verbijt haar pijn, haar schaamte en haar tranen terwijl de kijkers alleen maar kijken. Stompzinnig kijken. Alles is goed, als het maar be weegt. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van: Liselotte van Werkhoven, De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op en of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar Post bus 145, 4530 AC Terneuzen.

de Stem | 1997 | | pagina 27