KNVB wil minder politie bij voetbal r Vernieler De Graaf wordt fractieleider van D66 BVD let scherper op Turkse extremisten Dakservice Commissaris Breda: 4We zijn al terughoudend' Dochter Pandy bekent moorden Duisenberg: 4Ik ben de beste' Nieuw onderzoek naar seks-affaire Patrick Kluivert Op zoek naar werk DESTEM heeft vandaag ruim 260 vacatures Maak er werk van Kabinet eens met totaal verbod op tabaksreclame Patrick huivert DE STEM NIEUW Blond engeitje~döet t extra, ma-vr 12-2?!, ook escort.0032-75814665 OPPINGSBEDRIJF Reparateur Sinterklaas Diepvries/koelkast Metselwerken Stuc-, metsel- LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 ,37e JAARGANG Vanonze verslaggever Breda/Zeist - De KNVB wil dat dé politie onderzoekt of er niet minder agenten kunnen worden ingezet bij voetbal wedstrijden. Bovendien zou de mobiele eenheid publieks vriendelijker kunnen optre den. veiligheidscoördinator W. van Rhee van de KNVB wekt de ontvangst door een peloton ME vaak juist agressie op. Afge lopen week reisden de voorzit ters van verschillende betaald- voetbalclubs mee met hun sup porters. „Hun verhalen komen op hetzelfde neer. Ze werden re gelmatig op een vervelende ma nier ontvangen. Heel provoce rend," aldus Van Rhee gister middag. De oproep van de KNVB om de vermindering van de politie-in- zet te onderzoeken komt aan de vooravond van de wedstrijd NAC-Fortuna in Breda. Een wedstrijd waarvoor de politie in Breda de inzet heeft verhoogd van 35 naar 75 mensen. Volgens districtschef J. Peters van de politie in Breda heeft dat uitsluitend te maken met de ge beurtenissen na afloop van de wedstrijd tegen Willem II. Voor de rest voelt hij zich absoluut Den Haag (anp) - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) moet controleren of Turkse organisaties in Nederland de inte gratie van hun landgenoten belemmeren. Zelf zal minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken zonodig contact opnemen met de Turkse regering om ongewenste beïnvloeding vanuit Turkije tegen te gaan. Dat schreef de VVD-bewindsman in een brief aan de Twee de Kamer over de activiteiten van organisaties in Neder- Het gaat onder meer om de e Wolven en de Turkse Fe deratie Nederland (TFN). Dijkstal wijst erop dat de BVD wel onderzoek heeft gedaan naar Turks extremisme in het alge- ittaar tot nog toe de TFN buiten schot heeft gelaten. Dat ook niet nodig, omdat de TFN officieel de integratie in de Nederlandse samenleving onder schrijft. Volgens Dijkstal zijn er e'chfer aanwijzingen dat elementen (bin nen de TFN wel degelijk Tuïks- nationalistische denkbeelden uit en functioneren als het verlengstuk van de Turkse Natio nalistische Actiepartij MHP. Dergelijke elementen komen ove rigens ook buiten de TFN voor. In werkelijkheid wil dit soort bewegingen binnen de Neder landse samenleving aan het be houd van een traditioneel-Turkse identiteit bijdragen. Ze streven 'en dominantie van Turkse waar den en belangen na, die zij probe- jen te verwerkelijken door ge bruik te maken van de maat schappelijke ruimte die ons land b'edt. Dat streven is tegenoverge steld aan de doelstellingen van bet integratiebeleid van de rege- Brussel (belga) - De oudste dochter van de van moorden verdachte Hongaarse, in Brussel wonende dominee Andras Pandy heeft bekend dat ze zelf twee_familieleden "eeft doodgeschoten. Het ®u gaan om Kaaïmoeder Dona en een.van haar broers. Ue 39-jarige Agnes is bij in aal vijf moorden betrok ken, waarvan in iedergêval wee als dader, aldus justitie 'n Brussel. Ze wordt daarom Beschuldigd van moord en medeplichtigheid ---.aan ?„00rd' Agnes stapte sinds regelmatig naar de po rie om de verdwijning van La. releden aan te geven. 'J richtte daarbij de be schuldigende vinger op haar er- Dominee Pandy zit ast voor moord op zijn twee "Vrouwen en vier van zijn ™t kinderen. In een van r ™e huizen in Brussel onlangs de resten gevon- en van drie personen. ring," aldus Dijkstal. Dijkstal wijst erop dat ook de Turkse regering het Nederlandse integratiebeleid bemoeilijkt. Dat gebeurt onder meer door dienst plicht voor te schrijven voor in Nederland geboren Turkse man nen en door de overkomst van Turkse imams. ZIE OOK WEEKEND - E3: De bevlogenheid van Stella Braam Frankfurt (anp) - Wim Duisen berg ziet zichzelf als de beste kandidaat voor de nog op te richten Europese Centrale Bank (ECB). Dit zei hij gisteren op een bankencongres in Frankfurt. „Ik ben de beste, tuurlijk," zei de huidige president van het Eu ropees Monetair Instituut (EMI), de voorloper van de ECB. Dui senberg was tot voor kort de eni ge kandidaat, maar de Franse regering schoof - tot ontzetting van Nederland - onlangs de Franse bankpresident Jean- Claude Trichet naar voren. Premier Kok zette gisteren in de wandelgangen van de Europese banentop in Luxemburg in voor de Nederlande kandidaat. De banentop leverde echter niet meer duidelijkheid op over de kansen van Duisenberg. OP BUITENLAND - A5: Europees akkoord over werkloosheid Amsterdam (anp) - Het Openbaar Ministerie wil toch een strafrech telijk onderzoek naar de van ver krachting beschuldigde voetbal ler Patrick Kluivert openen. Kluivert, nu spelend bij AC Mi lan, werd dit voorjaar beschul digd van verkrachting - samen met een paar vrienden - van een 20-jarige Amsterdamse vrouw. Hij werd echter niet vervolgd we gens gebrek aan bewijs. De advocaat van de vrouw, mr. A. Moszkovicz, maakte daartegen bezwaar. De Amsterdamse pro cureur-generaal volgt hem nu en adviseert het onderzoek tegen Patrick Kluivert te heropenen. Volgens Moszkowicz vindt de procureur-generaal het merk waardig dat de politie de vrouw destijds adviseerde, geen aangifte te doen. Ook meent de procureur- generaal dat te. snel is besloten om niet te vervolgen. niet aangesproken door het ver haal van Van Rhee. „Van de 75 mensen die wij inzetten, is een derde van de mobiele eenheid. Bovendien staat de ME in princi pe nooit in het stadion. Pas als de situatie uit de hand loopt, komt de ME het stadion binnen," aldus Peters. De inzet van de politie in Breda is volgens hem altijd een mix van mensen in burger, bereden briga de, 'platte petten', honden en ME. „De ME wordt altijd achter de hand gehouden. Wordt er ech ter met stenen gegooid, dan moet de ME wel optreden omdat al leen die daarvoor is uitgerust. En zelfs dan vallen er gewonden, zo als afgelopen dinsdag." Normaal gesproken blijft de ME bij het gastenvak uit de buurt. Van Rhee beaamt dat de politie- inzet bij voetbalwedstrijden in Nederland al lager is dan in welk ander land ter wereld ook. „Maar het kan nog lager. Echt. We heb ben er de laatste tijd goede sta dions bijgekregen en er zijn nog meer gunstige ontwikkelingen. Maar de politie blijft heel star sommige wedstrijden al jaren lang onterecht als risicoduels aanmerken. Daar moeten ze eens góed naar kijken," aldus Van Rhee. Bij de korpschefs valt het voor stel van de KNVB in elk geval in goede aarde „Wij zijn het van harte eens met minder inzet van vooral ME, maar dan moeten er wel aanpassingen komen in bij voorbeeld de infrastructuur," zegt C.K. Bakker, korpschef van Gelderland-Midden en binnen de Raad van Hoofdcommissarissen belast met de portefeuille voet balvandalisme. Bakker doelt op bijvoorbeeld het aanbrengen van (meer) hekken of het aanleggen van tunnels (bij de Kuip in Rotterdam), waardoor supportersscharen uit elkaar kunnen worden gehouden zonder tussenkomst van de politie. „Bij een wedstrijd als Feyenoord- Manchester onlangs had met een betere infrastructuur de inzet van ME veel kleiner kunnen zijn," denkt Bakker. Amsterdam (anp) - De Am sterdammer die gistermorgen in het Amsterdamse Stedelijk Museum een schilderij van Barnett Newman vernielde, is hoogstwaarschijnlijk dezelfde gefrustreerde kunstenaar die in 1986 precies datzelfde deed met Newmans Who's afraid, of Red, Yellow and Blue III. Een ontdane museumdirecteur Rudi Fuchs zei gisteravond dat personeelsleden van het Stedelijk de man hebben herkend toen zij hem na zijn daad aanhielden. De verdachte, de 44-jarige G.J. van B., maakte een verwarde indruk. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Gisteravond was hij alweer op vrije voeten. Volgens de politie is voor dit delict geen preventieve hechtenis mogelijk. Doelwit van B.'s vernielingsdrang was ditmaal het doek Cathedra. Het schilderij uit 1951, van 5,45 bij 2,44 meter, werd grondig be werkt met een stanleymes. De vorige keer strafte de rechter de vernieler met acht maanden cel. Ook kreeg hij een 'museum verbod' van een half jaar. Sinds dien is hij al herhaaldelijk in het Stedelijk gesignaleerd. Hij wordt dan doorgaans met zorgvuldig heid omringd, aldus Fuchs. „Maar we kunnen als openbaar museum niemand buitensluiten." De politie kon gisteravond nog niet met zekerheid zeggen dat het inderdaad om dezelfde dader gaat. Daarvoor is een speurtocht door de justitie-archieven nodig die, zo kreeg de Amsterdamse wethouder Bakker (Cultuur) te horen, nog wel even kan duren. „Het is een bureaucratie als in 1800," verzuchtte de wethouder. Bakker is het met de museumdi recteur eens dat de beveiliging van het Stedelijk adequaat is. Het patroon van de aangebrachte sneden vertoont opvallende gelij kenis met de beschadigingen des tijds op Who's Afraid of Red, Yel low and Blue HI. Ook toen was er sprake van grote horizontale ha len en een paar kleine verticale kerven. Voor de rechtbank zei de dader later dat zijn actie een ui ting was van 'museumkritiek' en verzet tegen de abstracte kunst, waarvan Newman een represen tant is. De restauratie van Who's Afraid of Red, Yellow and Blue HI door de Amerikaanse restaurateur Daniel Goldreyer, voor 814.000 gulden, zorgde indertijd voor meer ophef dan de vernieling zelf. De gemeenteraad stond op z'n kop Museumdirecteur Fuchs (tweede van rechts) gaf gisteravond uitleg over de vernieling. Het bescha digde schilderij is op zijn kop gelegd, de messneden zijn afgedekt met tape. foto anp toen onderzoek door het Gerech telijk Laboratorium uitwees dat de Amerikaan het schilderij ge woon had overgeschilderd. Het is nog niet bekend wie Cathe dra mag herstellen. Ook de om vang van de schade staat nog niet vast. Directeur Fuchs gaat ervan uit dat er permanente littekens zullen blijven. „Maar een mooie oude dame met littekens kan ook mooi zijn." Waarschijnlijk zullen alleen de 'wonden', vijf sneden met een totale lengte van vijftien meter, worden gedicht en gehecht. In tegenstelling tot de vorige keer is de schade geheel door de verze kering gedekt. Pikant detail is dat de omstreden restaurateur Goldreyer Cathedra ooit aan de achterkant verstevig de, waardoor de schade nu relatief beperkt bleef. Cathedra is sinds 1975 in het bezit van het museum. Barnett Newman (1905-1970) geldt als één van de grootste schil ders uit de New Yorkse school en is beroemd om zijn grote mo nochrome (éénkleurige) schilde rijen. (ADVERTENTIES) ACATURES Van onze Haagse redactie Den Haag - Thom de Graaf is de nieuwe fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer. Hij volgt Gerrit Jan Wolffens- perger op, die gisteren door het kabinet benoemd werd tot voorzitter van de NOS. De Graaf versloeg gisteren in een stemming onder de fractieleden mede-kandidaat Roger van Box tel met 12 tegen 9 stemmen bij 3 onthoudingen. Van Boxtel blijft vtce-fractievoorzitter. De Graaf verwacht een vruchtbare samen werking met zijn 'goede vriend'. „Tussen Roger en mij zitten geen politiek-inhoudelijke verschillen, hooguit verschillen in stijl van leiding geven. Maar we zitten op dezelfde tandem: ik voorop en hij achterop. We trappen even hard en liefst ook in hetzelfde tempo." Van Boxtel accepteert de uitslag van de stemming. „Als je meedoet aan een verkiezing, moet je ook aanvaarden dat er een keuze wordt gemaakt. Daar moet je niet moeilijk over doen." De 40-jarige De Graaf zei dat niet hij, maar beoogd lijsttrekker Els Borst partijleider is van D66. „Ik ben geen junior-partijleider of de partijleider van straks. Ik ben gewoon de fractievoorzitter van nu." Hij vindt zijn nieuwe functie 'een fantastische uitda- Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland zal een Europees totaalreclamever bod in grote lijnen steunen Het kabinet vindt wel dat re clame mogelijk moet blijven op alle tabaks-verkooppun ten. Dat schrijft minister Borst (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Borst constateert dat Nederland waarschijnlijk de doorslaggeven de stem zal hebben bij het beoor delen van een nieuwe Europese richtlijn. Die verbiedt vrijwel alle tabaksreclame, zowel in de media als op reclameborden. Ook spon soring van evenementen .door de tabaksindustrie wordt verboden. Formule 1 Vanwege de gevaren voor de ge zondheid vindt de minister dat Nederland zich moet aansluiten bij de Europese meerderheid, al wil zij reclame bij tabakswinkels blijven toestaan. Een uitzonde ring voor sommige evenementen, zoals Engeland heeft bedongen voor Formule-1 races, wijst het kabinet af. De EU-richtlijn zal overigens pas op z'n vroegst over 2,5 jaar in gaan. Vice-premier Dijkstal zei gisteren te hechten aan een over gangstermijn: veel cultuur- en sportevenementen zijn sterk af hankelijk van tabaksreclame. Juist gisteren wees een NIPO-en- quête uit dat een meerderheid (55 procent) in Nederland tegen een reclameverbod op tabak is. Slechts 18 procent is daar vóór. De enquête is gehouden in op dracht van de tabaksindustrie. Vervelend De grootste sigarettenfabrikant in Nederland is Philip Morris (Marlboro) met een fabriek in Bergen op Zoom. Woordvoerder J. Wilhelmus zei gisteravond in een reactie het kabinetsbesluit te betreuren, „Het is heel vervelend. We had den goede afspraken met de over heid over de regulering van de ta baksreclame. Het is jammer dat die niet nagekomen worden." Maar de strijd is volgens hem nog niet gestreden: „De Tweede Ka mer moet er nog een oordeel over vellen en er is een groot deel van de Kamer dat hecht aan de af spraken die we gemaakt heb ben." Ook is het volgens Wilhelmus nog helemaal niet duidelijk wat het Europese reclameverbod uitein delijk zal inhouden. „Het kan nog alle kanten op. Als het ene land een komma wil ver anderen, willen andere landen ook weer iets anders." OP BINNENLAND-A3: Tabaksreclame zet lobbyisten in bewe ging ■i i a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. i Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31.- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, j Per maand d.m.v. automatische afschrijvingf 32,50* g Aanstaand lijsttrekker Els Borst (rechts) van D66 had gisteren heel wat af te zoenen. Eerst was scheidend fractievoorzitter en nieuwe NOS-voorzitter Wolffensperger aan de beurt, daarna Thom de Graaf (links), zijn opvolger als fractieleider. foto wfa a Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.. Per kwartaal d.m.v. acceptgiro.. 93.50* ..ƒ97,50 D66 staat in de peilingen op een gevoelig verlies, maar De Graaf rekent op een kentering. „We hebben nog een paar maanden de tijd om de kwaliteiten van onze zeven bewindslieden over het voetlicht te brengen. We zullen keihard werken aan een goede uitslag." Wolffensperger verlaat de Twee de Kamer 'zo spoedig mogelijk', wellicht komende week al. „Ik wil mijn opvolger alle ruimte ge ven", aldus de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van de NOS. Hij begint zijn nieuwe functie op 1 januari. Wolffensperger, tijdens de vorige kabinetsperiode media-woord voerder van D66, vond dat hij de kans om de NOS te leiden niet kon laten lopen. „Zo'n aanbod krijg je maar eens in ie leven." OP BINNENLAND-A4: - De zoon van Van Mierlo is .paestaan - Wolffensperger: een realist in omroepland V kiest voor aucomarisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode-Plaats: Telefoon:Bank/GIronr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naai Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBUD VOOR ZUIOWfST-NfOfRIANO DE STEM 8 710311 000225" I I I I I ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 oosendaa) ..„Pret in rfhi udith 28j blond Wendv ?q DONKERQtes-sgSffi B76-5657977/06-52782837 SINT heeft nog enkele tjes over voor een huisbe zoek. Bel 0165-561707 maak een afspraak voor de nog echt taal regelt 't emaal' ontvangen, adviseur van Reaal. het zakelijk adres. jorletter(s) m/v* 's avonds: Utrecht rhalen wat niet van toepassing is >- ti t. 'ALLEMAAL REPARATIE met garantie zonder voorriikosten en onderhoudsbedrijf Voor al uw pannendaken bitumendaken. Lekkages of vernieuwingen, bel' 076-5220844 of 0653882768 tegelwerk en compl ver bouwingen. 076-5422924 itopping 6 KATERNEN De Binnenkrant A2 U A3/A4 A5 A6 A7 Sport "1 t/m B3 Zeeland C1 t/m C5 's 02102 Ragazzi M Weekend E1 t/m E5 kleintjeskrant Gids RTV-programma' Oosterschelde wordt voor sportvissers steeds schraler WEEKEND <LwfflÈb I ZONDAG t Ir' MIN. MAX F Somber weer De zon krijgt dit weekeinde nauwelijks een kans. Er is veel bewolking. Zondag kan er een hardnekkige nevel of "mist zijn. Wind is er niet veel, regen van enige betekenis wordt niet verwacht. Popbladen speuren naar nieuwe trends RAGAZZI PAGINA PAGINA PAGINA Coördinator Krook voorziet stortvloed aan wereldrecords Toeristische routes goed voor economie PAGINA Politie rolt drugsbende op na aanhouding Will Tura veertig jaar aan de top in Vlaanderen

de Stem | 1997 | | pagina 1