OPEN DAG DE STEM ceiijk «Toeristische eur. j routes motor van economie Politie rolt met aanhouding van Sassenaar drugsbende op Vernieuwing stad en dorp kan doorgaan Politie houdt grootschalige drugsactie bij Sas van Gent Kunstmestfabriek Hydro Agri is 'harteloos voor gepensioneerden' I Hogeschool vandaag Meer horeca langs alle fietsroutes 80 uur werkstraf voor bedreiging en geweld j^est-Brabant C1 Speciale regeling voor vervuiling Verdronken Land van Saeftinghe Onderzoek naar effecten Vrouw steekt in streekbus vrouw met injectienaald Verkeersdode in Goes "oor Frank Deij Sluiskil/Axel - Gepensioneer- van kunstmestfabrikant %dro Agri in Sluiskil (HAS) 'oelen zich onbeschoft en har ploos behandeld door de di rectie. Pe directie verhoogde begin dit eenzijdig en tegen bestaande opraken in de premie van de ge- teioneerden voor de collectieve ®ktekostenverzekering met Wig tot dertig procent, terwijl "actieve personeel slechts een Wage verhoging kreeg praktijk komt dat per huis- Wen neer op een verhoging van gulden per jaar. De gepen- derden zijn verbolgen en heb- (ADVERTENTIE) Va« 10.00 -15.00 Bel voor ^■"essen/locaties: >°V6) 52 50 550 ben inmiddels juridische stappen ondernomen om de verhoging on gedaan te maken. Zij schrijven ook moedermaatschappij Norsk Hydro aan. Veel meer nog dan het geld doet de 'onbeschofte' manier waarop de directie is omgegaan met de gepensioneerden zeer, zeg gen J. Vermeulen, M. Hezemans en J. Riemens die aan de wieg staan van een belangenvereniging van gepensioneerden. Inmiddels hebben 65 oud-werknemers zich aangesloten. De directie negeerde tot twee keer toe een verzoek tot een gesprek met de gepensioneerden en rea geerde pas toen de gedupeerde oud-werknemers dreigden met het inschakelen van de pers. „Toen kregen we opeens toestem ming, let wel, toestemming voor een gesprek. Het is een schande dat je op latere leeftijd nog voor zulke dingen moet vechten. We voelen ons als oud vuil weggezet. De meesten van ons hebben twin tig, dertig, soms veertig jaar en langer voor de fabriek gewerkt en dan word je op deze manier be handeld." Het drietal vindt dat de directie het solidariteitsbeginsel loslaat en de gepensioneerden laat op draaien voor de gestegen kosten van de collectieve ziektekosten verzekering. „De mensen die er nu nog werken, hebben te maken met een verhoging van twee tot drie procent. Wij met twintig tot dertig procent. En dat terwijl zwart-op- wit is afgesproken dat ons aandeel in de collectieve ziektekostenver zekering na ons pensioen gelijk zou blijven met de mensen die werken. HAS probeert door deze handelwijze een financieel voor deel te behalen over de rug van de gepensioneerden. De gepensioneerden wijzen erop dat de hoogte van de premie altijd werd bepaald door de gemiddelde kosten van alle deelnemers. „Door dit principe is er door de huidige gepensioneerden in de actieve pe riode steeds bijgedragen aan de hogere kosten op latere leeftijd," schrijven zij in een brief aan di recteur J. Duerloo. De gepensioneerden spreken er ook schande van dat Hydro Agri de laatste twee jaar de hoogte van de pensioenen niet aanpast. Er wordt immers flink winst ge maakt door het bedrijf die tot ex tra bonussen voor het werkend personeel heeft geleid. „Ook hier zijn we teleurgesteld voor het in eerste instantie negeren van de beleefde verzoeken om een onder houd door mensen van wie velen sinds de wederopbouw van het bedrijf direct na de oorlog jaren in solidariteit hebben gewerkt. Steeds konden de actieven van toen, zoals dat werd genoemd, re kenen op een deftig pensioen. In een reactie op de briefschrijver nodigt de directie de gepensio neerden uit voor een overleg in de cember. Veel hoop koesteren de gepensioneerden niet, zeggen Ver meulen, Hezemans en Riemens. Ze zijn bang dat de directie simpel weg zal zeggen dat er niets aan te doen valt. van 'laamse Koerier p deze pagina's- ax 0114-372.771 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 Zeeland Van onze verslaggever Midelburg - Voor de bestrijding van olievervuiling is voor natuur gebied het Verdronken Land van Saeftinghe een aparte regeling no dig. Als voorbeeld kan dienen de speciale regeling die door de gou verneur van West-Vlaanderen en de Commissaris van de Koningin in Zeeland is vastgesteld voor na tuurgebied Het Zwin. De reden hiervoor is dat bestrij ding van olievervuiling in Het Zwin niet valt onder de regeling van oliebestrijding op open water. Daarbij komt dat een vervuiling van Het Zwin of het Verdronken land met olie of een andere stof voor die natuurgebieden ernstige gevolgen kan hebben omdat de vervuiling ter plaatse moeilijk te verwijderen is. De cyclus van flora en fauna zou daardoor meerdere jaren verstoord kunnen worden. De nieuwe regeling wordt aange kondigd in het onlangs gepresen teerde jaarplan Openbare Orde en Veiligheid. Zoals gemeld wordt de Zeeuwse kuststrook plaatselijk meerdere malen per jaar bedreigd met olieverontreiniging. In min dere mate is bekend dat andere stoffen, al dan niet verpakt, aan spoelen op de kust. Met diverse in stanties vindt op het moment overleg plaats om te komen tot een 'meldpunt aanspoelen dubieuze stoffen'. De grotere oliebestrijdingen (meer dan vijf kubieke meter) worden aangepakt door de directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Vin onze verslaggever lemeuzen - Langs de bewegwij- zerde fietsroutes in Zeeuws- Vlaanderen moeten nieuwe ho- reca-gelegenheden worden op gezet. Hierbij wordt gedacht aan herderijeafeetjes gebaseerd op zuivel- en natuurproducten, theetuinen, huiskamercafés en boerderijrestaurantjes met het accent op Zeeuws-Vlaamse streekspecialiteiten. Dit is een aanbeveling uit het onderzoek naar de economische effecten en de kwaliteit van de grensoverschrijdende routes in Zeeuws-Vlaanderen. Deze doc toraalscriptie van Arma Kleine- pier werd gisteren gepresen teerd. Uit een enquête blijkt dat de fietsroutefietser in het alge meen vraagt naar meer horeca gelegenheden in met name het achterland. Daar ligt volgens Kleinepier een markt. Ze wijst ook op de teruggang van de landbouw en daarmee de nood zaak tot het zoeken van nieuwe nevenactiviteiten. Beide zaken kunnen worden gecombineerd. Kleinepier denkt ook aan een combinatie van kleinschalige horeca met boerderijwinkels waar streekproducten worden verkocht, boerderijlogementen, trekkershutten en natuurcam- pings. Ze pleit daarnaast voor de realisering van drie transferia, een aan de kust, een in Midden- en een in Oost-Zeeuws-Vlaande ren. Deze transferia zijn knoop punten in het routenetwerk met voldoende parkeer-, fietsver huur- en excursiemogelijkheden en cultuur-historische en na- tuurinformatie. Voor wat betreft de autoroutes wordt voorgesteld deze meer over binnenwegen en door dorpskernen te leiden. Daarnaast moet de bekendheid van ruiterroutes en dorpswande lingen worden vergroot zodat meer mensen van deze mogelijk heden gebruik maken. Van onze verslaggever Sas van Gent - Met de aanhouding van een 30-jarige Sassenaar is de politie Zeeuws-Vlaanderen, in sa menwerking met de groep Grens overschrijdende Criminaliteit van de Marechaussee, erin geslaagd een internationaal opererende Zeeuws- Vlaamse drugsbende op te rollen. De Sassenaar werd al op 8 oktober aan gehouden. Daarna volgde de afgelopen weken in België en Nederland de arres tatie van in totaal tien verdachten. Het merendeel bestond uit Zeeuws-Vlamin gen. Vier van hen, allen afkomstig uit Sas van Gent, blijven in voorlopige hechtenis. De politie verwacht dé komende week nog meer arrestaties te verrichten, al dus gisteren een woordvoerder. Bij de arrestatie van de Sassenaar, door de politie aangemerkt als hoofdver dachte, werden een paar duizend xtc- pillen met een straatwaarde van rond dertig mille aangetroffen. De hoofdverdachte bevoorraadde zich met duizenden xtc-pillen, speed en co caïne onder meer in Brabant en Den Haag. Via sub-dealers zette hij deze spullen af in Zeeuws-Vlaanderen, met name in Sas van Gent en omgeving. Ook bevoorraadde hij via zijn netwerk han delaars in België. Het onderzoek hiernaar ging in samen werking met de Rijkswacht, Belgische gemeentepolitie en gerechtelijke dien sten. Tijdens het onderzoek werd ook een grote hoeveelheid nieuwe kleding, van onbekende herkomst, aangetroffen en in beslag genomen. Een deel hiervan was voorzien van valse merknamen. Het onderzoek naar de drugsbende startte op grond van informatie en bin nengekomen klachten over overlast. Waarschijnlijk begin januari brengt de officier van justitie de zaak voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Middelburg. li« onze verslaggever jmeuzen - De toeristische fietsroutes in Zeeuws-Vlaanderen joed voor de economie in dit gebied. Alleen al de routefiet- jb geven jaarlijks bijna twee miljoen gulden uit. Oitblijkt uit het onderzoek naar de economische effecten en de iteit van de grensoverschrijdende routes in Zeeuws- (laanderen. Deze doctoraalscriptie van A. Kleinepier werd gis tra gepresenteerd. Sit netwerk van fiets-, auto- en uiterroutes en dorpswandelin- werd twee jaar geleden ge- iseerd. Kleinepier vond het liarom tijd om de balans op te jïken. Levert het netwerk feuws-Vlaanderen genoeg op en en de routes aan de eisen an de gebruiker. ïaast heeft het Toeristisch ui Zeeuws-Vlaanderen een duidelijke behoefte om een beeld Ie krijgen van de huidige stand au zaken op het gebied van eco- aomische effecten en kwaliteit bh dit project. Directeur T. Maenhout van het Bureau concludeert de hand van het besteding dat de routes hun geld en dwars waard zijn. even belangrijk resultaat is dat 65 procent van de in Zeeuws-Vlaanderen dat de aanwezigheid van de routes een positieve invloed heeft gehad op hun keuze om naar touws-Vlaanderen te komen," aldus Maenhout. Kleinepier hield in het kader van laar scriptie een enquête onder ie gebruikers van de routes. Hieruit blijkt dat de fietsers over le kwaliteit zeer te spreken zijn, maar dat gezinnen met jonge kin leren de routes vaak te lang vin- den. Daarom wordt voorgesteld teen routes een doorsteek te maken. „De enquête heeft ons wel wakker geschud, We moeten onze routes enigszins aanpassen voor gezinnen met jonge kinde ren," meent Maenhout. Waar Kleinepier tegenaan liep, was het gegeven dat er nauwe lijks vergelijkend materiaal be staat over de economische effec ten van de toeristisch-recreatieve infrastructuur in een afgebakend gebied. „In Zeeuws-Vlaanderen is toerisme, na de havenactivitei ten, de tweede economische mo tor. Waarschijnlijk wordt het be lang ervan door de kleinschalig heid van de bedrijfstak, bijvoor beeld voor de bestedingen en de werkgelegenheid, vaak onder schat." Het was oorspronkelijk de bedoe ling dat ook de dorpswandelin gen en ruiterroutes onder de loep genomen zouden worden. Dat deel van het onderzoek is echter geschrapt omdat er nu nog te weinig deelnemers zijn. Aan de promotie van deze routes moet volgens Maenhout nog hard wor den gewerkt. Daarnaast wordt het grensover schrijdende karakter van de rou tes in de promotie in de toekomst meer benadrukt. „Samen met Oost- en West-Vlaanderen vor men we ten slotte een groot aan trekkelijk gebied voor de toe rist." De drugshond krijgt een beloning na het vinden van twee zakken drugs. De inzittenden van een Belgische auto, waarin de twee zakken drugs gevonden werden, worden geboeid weggevoerd. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Sas van Gent - De Zeeuws-Vlaamse politie hield gistermiddag en -avond een groot scheepse drugsactie op de Tractaatweg bij Sas van Gent. De actie is bedoeld om het drugstoerisme terug te dringen. De Tractaatweg is een belangrijke toevoerweg van Belgen en Noord-Fransen die in Terneuzen drugs willen kopen. Vandaar dat de politie tijdens de actie een groot aantal auto's aanhield om de inzittenden te con troleren op de aanwezigheid van drugs. De politie had een hasj-hond bij zich. Kort na het begin van de actie was het al raak. De hond trof in een auto twee zakken met hasj aan. De uiteindelijke resultaten van de actie zijn nog niet bekend. Een en ander was gebeurd in de periode juni/juli van vorig jaar, maar in maart 1997 kwam er nog een vervolg. Toen D. de auto van zijn inmiddels voormalige colle ga bij de broer van zijn vriendin zag staan, voelde hij dat als ver raad. Hij stopte, haalde een hou ten knuppel tevoorschijn en ging zowel de auto als de bestuurder te lijf. Vernieling, poging tot toe brengen van zwaar lichamelijk letsel en bedreiging werden hem gisteren tenlastegelegd op de rechtbank in Terneuzen. Politierechter Steenbeek vatte samen dat de relatie met de vriendin, met wie D. samen woonde, de rode draad was die door de gebeurtenissen heen liep. Tot de zomer van vorig jaar, dacht D. dat him relatie van bei de kanten als gelukkig werd er varen. Hij kreeg achterdocht toen de bewuste collega wel erg vaak over de vloer kwam. Aan vankelijk ontkende de vrouw dat er iets aan de hand was, later gaf zij het toe en zei bij hem weg te willen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 22-jarige in woonster van Sas van Gent is donderdagavond rond half tien aangehouden en ingesloten om dat zij eerder die dag een 18-jari- ge plaatsgenote met een injectie naald had gestoken. Het slachtof fer liep hierbij een verwonding aan haar hand op. Het voorval vond om half zes plaats in de bus van Terneuzen naar Sas van Gent. Het begon met een verbaal conflict waarbij de 22-jarige de andere beledigde, bedreigde en ten slotte prikte. De reden van het conflict tussen bei de dames is nog niet geheel be kend. De politie wil graag in contact komen met andere buspassagiers die het voorval hebben meege maakt. Opgekropte gevoelens leidden er bij D. toe dat hij in de loop van de tijd steeds kwader was ge worden, vooral op de man in kwestie. De 'ontlading' in maart had als resultaat dat hij twaalf dagen in de cel moest doorbren gen en daar kwam hij, volgens zijn advocaat, 'gebroken' uit. Met de feiten geconfronteerd door de politierechter, gaf hij toe zich verkeerd te hebben geuit. Maar de gebeurtenissen, zoals die in het proces-verbaal ston den, werden volgens hem erger voorgesteld dan ze in werkelijk heid waren. Hij zou zijn verkla ring onder druk van de politie hebben afgelegd. Zowel officier van justitie 01- denburger als de politierechter had de indruk dat D. nogal ge makkelijk zelfmedelijden had. Beiden gaven ook aan dat D. voor de verkeerde oplossing had gekozen, of, zoals Oldenburg'zei: „U bent een grens te ver ge gaan." Zij eiste zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Het onvoorwaarde lijke deel mocht daarbij wat haar betrof worden vervangen door een werkstraf. Steenbeek legde uiteindelijk vijf maanden op, waarvan drie maanden voor waardelijk, met als voorwaarde toezicht door de reclassering. Voor de resterende twee maan den, minus het voorarrest, komt 80 uur dienstverlening in de plaats. Goes - Bij verkeersongeval gis terochtend op de Deltaweg in Goes, is de 23-jarige Walter van Sluijs uit Kortgene om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam uit de richting van Noord-Beve land en is vermoedelijk met zijn auto in de berm geraakt. In een poging om de auto weer op de weg te krijgen, kwam hij terecht op de linkerweghelft. Daar botste hij vrijwel frontaal op een hem tegemoetkomende auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Van onze verslaggever Middelburg - Als gemeenten bedrijven uit de kernen verplaat sen, mogen op de vrijgekomen gronden woningen worden ge bouwd. Gedeputeerde G. van Zwieten was gistermogen tijdens de vergadering van de Statencommissie Ruimtelijke Ordening daar duidelijk over. Hoewel het nieuwe Streekplan nauwelijks nog woningbouw toe staat bij de kleinere steden en dorpen mag stads- en dorpsver nieuwing niet gefrustreerd wor den. „Als zo'n bedrijfsverplaat- sing alleen financieel mogelijk is door nieuwbouw zullen we zo'n project niet tegenhouden," zei hij op vragen van het Statenlid L. Vermeulen (PvdA). Van Zwieten doelde met name op de gemeente Oostburg. Die wil immers in de nabije toekomst woningen bouwen in Oostburg (Schoolstraat en het voormalige belastingkantoor) en Breskens (Oesterputten en het bedrijf Ver meulen). Bij de bekendmaking eerder dit jaar van de stringente bouwbe- perkingen reageerden met name de bestuurders van de kleinere gemeenten woedend. Vooral van uit het westelijk en oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen kreeg Van Zwieten bergen kritiek. In middels moet hij vaststellen dat de meeste kritiek verstomd is en dat zelfs Oostburg, waar zeer woedend werd gereageerd, een andere toon wordt aangeslagen, zo zei hij gisteren. „Er is erken ning van het beleid." De statenfracties lieten gisteren weten zich ook in de bouwbeper- kingen te kunnen vinden. Alleen de ZVP is nog steeds tegen. „Want de flanken van Zeeuws- Vlaanderen worden door het be leid getroffen," aldus J. Hage- man. Onlangs bezocht hij een bijeenkomst in Vogelwaarde waar de komende jaren zo'n veertig woningen worden ge bouwd. Maar het bouwtempo is volgens hem zo laag dat een aan tal inwoners van dat dorp ge dwongen is om een huurhuis in Hulst te betrekken. „Een slechte zaak." Van Zwieten wierp tegen dat het aantal woningen in dat dorp jaarlijks wordt vermeer derd met zo'n zes procent. „Dat vind ik niet slecht." De gedeputeerde zei verder dat de gemeenten door een selectief woningbouwprogramma ervoor kunnen zorgen dat de eigen in woners in de dorpen kunnen blij ven wonen. „Door te bouwen voor jongeren en ouderen. Als ze echter bunga lows bouwen, bestaat de reële kans dat mensen van buiten zul ke huizen kopen." is een zorg- kelijke premie. n rust? lijvende offerte Drugshond van de douane vindt een zak drugs. Van onze verslaggever Terneuzen - Door de mededeling van zijn vriendin, dat zij in derdaad een verhouding had met zijn collega, stortte voor J. D. uit IJzendijke de wereld in. Compleet overstuur greep hij haal bij de keel, trok haar aan de haren en gooide haar tegen een ta fel.

de Stem | 1997 | | pagina 19