DE STEM Soms denkt Krook: Het is maar sport Topsport coördinator KNSB: 4 Dit seizoen worden alle wereldrecords gebroken' BRAND I «ent Soms ziet Ineke Krook haar man Ab nog wel eens op Schiphol. Dan staat ze te wachten op de luchthaven en heeft de sportcoördinator van de KNSB nog net tijd genoeg om een koffer met vuile kleren in te leveren en een nieuwe met schoon ondergoed van haar aan te pakken. Een kus, goede reis en weg is-ie weer. Op naar een andere ijsbaan ergens ter wereld. Zo gaat het de hele winter. „Eigenlijk ben ik tweederde van het jaar op pad," zegt de 53-jarige Krook. Rond de wedstrijd om de IJsselcup - die vandaag in Deventer verreden wordt en te boek staat als de traditionele opening van het schaatsseizoen - was hij zomaar een week thuis. „In dit olympisch jaar zullen alle wereldrecords gebroken worden." ■obs Breda Electronics it'cialisten in geluid, licht en communicatie brandweer, politie, GGD, enz. Je kunt ze horen met een scanner van JBE [jesbosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tei. 076-5212881 Sport 11111 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 B1 ig-functie", z°a's n mag de leeftijd rima gelegenheid Het zal de leeftijd zijn, die som den treiterend oorzaak of Jptoom van 'rechtse bal wor den'noemen. Ik mag zelf kiezen, „aar het kan me niet schelen. Ik lindhette gek voor woorden dat volwassen mensen, die zich erop beroepen verstand van rel len te hebben, beweren dat het Peschuld van de politie is dat het woensdagavond bij NAC uit de Hauwen gelopen is. Oe politie had rustig toe moeten tijken hoe een horde raddraaiers je boel verbouwt, hoe mensen in elkaar geslagen en geschopt wor den, hoe hekken en auto's ver droot worden, hoe kinderen en volwassenen met angst om het dart moeten vluchten. Had de politie dat allemaal lachend over zich heen laten gaan, zonder in e grijpen, dan was er niks ge- oeurd. Wablief???? Voor wie het ont gaan is, pak ik de gewraakte non- as, die niet alleen in de gelede ren van de politie kwaad bloed gezet heeft, erbij. Mensen die veel ervaring hebben net rellen bij voetbalwedstrijden verHaarden dat de ongeregeld er) uit waren gebleven als de I politie geen charges had uitge- Mensen met veel ervaring met I rellen bij voetbalwedstrijden? I tilat voor ervaring mag I dat dan wel zijn? Beteu- ar, liefhebber, waar- I nemer, actief deelne- I mer? Wat is dit voor on- zin? Het ware beter ge weest als die twee, wat voor functie of ervaring dan ook, gewaagd had den om met naam en toenaam in de krant te I tomen. Dan zou ze ge vraagd kunnen worden wat ze bedoelen. Nu kan t aan die redenering I geen touw vastknopen en ik was kennelijk niet Inmiddels concludeer ik ter ge ruststelling dat de politie niet be reid is om de onschatbare advie zen en ervaringen van die twee 'Oeep Throats' in dankbaarheid Ie aanvaarden. De verantwoor-' ilelijken, die ik wél serieus neem ■dat ze hun besluiten op basis hu hun openbare functie ne ten, met alle last en rugge spraak, hebben godzijdank be sloten om vanavond minstens een paar containers meer blauw en knuppels aan te zullen laten rukken dan er woensdagavond voorhanden waren. Blauw dat, «woensdag 'sadder and wiser', sneller en harder zal counteren, ongeacht de kanttekeningen van de kenners aan de duistere zijlijn. Mijn opvatting blijkt door meer deren gedeeld te worden, gezien bet verslag van het werkbezoek »n een delegatie Nederlandse parlementariërs naar een avond- je'Night Court' op Manhattan, log maar eens het verhaal hoe New York opgeleefd is sinds Ru dolph Giuliano daar burgemees- Diens'zero-tolerantie'is de teen van zijn beleid dat als doel heeft de stad der steden leefbaarder te maken. Zijn pro- Pmma heet 'Broken Windows'; 'Is er een raam kapot is in een jebouw moetje dat meteen her- lellen, anders is het tweede de volgende dag kapot, en daarna iet de verloedering zich in het kwadraat voort. Zosnel mogelijk 'inpakken, corrigeren, herstel- afstraffen. Ook de kleinste overtredingen, waaronder aldaar ookhet in het openbaar nuttigen "neen blik bier valt, om niette ïreken van ermee smijten, wor- keihard aangepakt. Hoewel ,(t beleid, nogal wiedes, bij de 'Ne vingers getimmerden op luidkeelse weerstand stuit, heeft «aanpak succes. Night Court' is de consequentie dat beleid. In de staat New O'k moet iedere vermeende ^overtreder binnen vieren- rwintig uur voor een rechter ver ijlen die over de termijn van «houding beslist. Op Manhat- btdie man aan de lopende J™ voorgeleiden naar een vol- 'ondestap in de procedure te ha- "en. Het voor de hand liggen- herstel van een door een no ne minderheid verziekte Bre ve traditie: een avondje 'NAC II -J°f genoegen, maar scep- i ''"et zijn tenslotte politici, vem°men dat bijna de It? doagse afvaardiging in »i u nut noodzaak van inw ourt' en 'Tolerantie Nul' Ik. te zien, linksen zowel als w! 5' Natuurliik fronste er t(ntje dat zoiets niet zal passen «b h 'n ^^rland. Dat die dat Bredase duo-anoniem I «io vormt en kweelt over al- m at,moet kunnen. Maar dan onder de lichtmasten. En niet Léon Krijnen *Ab Krook geeft een schouderklopje aan Tonny de Jong die met Barbara de Loor en Carla Zijlstra als een van de eersten met de klapschaats in actie kwam. „Die meiden waren de pioniers.foto anp Door Danny van den Broek en John Graat Achter zijn huis in Oud-Loosdrecht ligt het be wijs van zijn langdurige afwezigheid. Het roei bootje waarmee hij 's zomers stiekem palingfui ken uitzet op de Loosdrechtse Plassen is nog net niet gezonken. Zoveel water staat er in. Op een terrastafel liggen pompoenen en kalebassen in alle maten. Een hobby van Krook. Net als zijn moestuin. Hij is een echte Loosdrechter. In het huis waar hij met Ineke woont, is hij ook geboren. „Maar eigenlijk heeft de naam Oud-Loosdrecht geen bestaansrecht meer. Er is zoveel import. Van vroeger is er bijna niemand meer overgebleven." Het voorbeeld ligt aan de overkant van de weg waar een gigantisch huis is gebouwd. Groot ge noeg om de lagere school in onder te brengen. En in schril contrast met het geboortehuis van Ab Krook waar een keurige scheur over de bui tenmuur het bewijs is dat de veengrond onder het fundament nog altijd in beweging is. Net zoals de schaatswereld eigenlijk. „Het wordt een onvoorspelbaar seizoen, waarin top pers geboren worden en reputaties gebroken worden. Eén ding is zeker: in maart hebben we allemaal nieuwe wereldrecords," zegt de Loosd rechter zonder een spier in zijn gezicht te ver rekken. En dat allemaal dankzij de klapschaats. Vorig seizoen echt in beeld gekomen dankzij Barbara de Loor, Tonny de Jong en Carla Zijl stra. „Die drie meiden waren de pioniers. Had den zij er niet goed op gereden, was niemand overgestapt," weet Krook. Inmiddels rijdt de hele wereld op de klapschaats en werd het tijd voor de Nederlanders om weer een voorsprong te nemen. Uniek En dus toog Krook met elf onderzoekers van de Amsterdamse Vrije Universiteit naar Inzeil, waar onder de ogen van de concurrentie alle va derlandse toppers onderworpen werden aan een wetenschappelijk onderzoek ter verbetering van de klapschaats. „We zijn er drie weken bezig geweest," zegt Krook met glimmende oogjes. „Een uniek on derzoek, want het komt niet vaak voor dat top sporters zich voor zoiets lenen. Ze zagen er uit als marsmannetjes. Volgeplakt met electroden gingen ze over het ijs. Met honderd high speed camera's werden duizend signalen per seconden gemeten, opgenomen door vijftig videorecor ders." „Op de kamers van die onderzoekers leek het wel Cape Canaveral, zoveel computers stonden er opgestapeld. Dan waren ze tot 's nacht twee uur bezig om al die gegevens te vertalen. Uitein delijk moet er een electrobiografie van het effect van de klapschaats op de tien belangrijkste spieren uitrollen. Maar het zal nog zeker twee jaar duren voordat we tot in detail op de hoogte zijn." Het feit dat de testen onder de ogen van de Duitsers en andere concurrenten werden ge daan, zorgde voor verwarring in het 'vijandelij ke' kamp. „Dat was mooi om te zien," geeft Krook toe. „Maar als ik had mogen kiezen, had den we dit onderzoek in Thialf gedaan. Dan hadden we het geheim kunnen houden. Nu weet de rest dat wij weer bezig zijn. Dat roept vragen op. En zorgt voor onvermijdelijke activiteit in het andere kamp." Duitsland Het andere kamp. In zijn lange carrière vond de schaatstrainer er al eens onderdak. Van 1980 tot 1988 werkte Krook voor de Duitse schaatsbond. „Ik ben iemand van uitdagingen. Toen ik in 1976 de vrouwenkernploeg onder mijn hoede nam, zei iedereen dat het niks zou worden. Ik was pas 34. Vier jaar ouder dan Sijtje van der Lende bijvoorbeeld, die nu bondscoach is maar toen zelf nog in de kernploeg zat. Vier jaar later haalden we goud en zilver op de 1500 meter bij de Olympische Spelen van Lake Placid." „Direct kreeg ik een aanbod om in Duitsland te komen werken. Dat heb ik tot twee keer toe ge weigerd. Maar die Duitsers bleven komen. Zelfs toen ik een brief had geschreven dat ik pas in september zou kunnen beginnen. Geen pro bleem, schreven ze terug. Als je maar komt. Toen heb ik met Ineke daar aan die keukentafel gezeten. Ach kom, we zijn toch nog geen 85 heb ben we tegen elkaar gezegd. Vervolgens hebben we ons Golfje volgeladen en zijn we naar Inzeil vertrokken." Aan de muur hangen twee herinneringen uit die tijd. Een luchtfoto van het zuid-Duitse dorp, dat ingeklemd ligt tussen indrukwekkende bergen en een prachtig sneeuwlandschap. „Dat was ons uitzicht," wijst Ineke Krook naar de laatste fo to. „Ik zou er zo weer naartoe willen." Na acht jaar keerden ze echter terug naar Oud- Loosdrecht en werd Krook coach van de man- nenkernploeg. Het werd een gouden periode voor 'Oranje' dat grossierde in Europese en we reldtitels, maar de olympische oogst beperkt zag tot één keer goud (Veldkamp op de tien kilome ter) op de Olympische Spelen van 1992. Een jaar voor Lillehammer kondigde Krook aan dat hij de mannenkernploeg na 1994 zou verla ten. „Ik was emotioneel te betrokken geraakt bij de schaatsers. We kenden elkaar te goed. Maar in gesprekken met de bond moet je neutraal kunnen zijn. Alleen dan kun je het optimale er uithalen. Nu merkte ik dat ik soms de werke lijkheid uit het oog verloor." Inmiddels is Krook weer overgestapt naar de vrouwen. Vorig seizoen was het de bedoeling dat hij Aart van der Wulp zou inwerken als zijn opvolger. Dit jaar staat Sijtje van der Lende voor de groep. „Mijn rol is daardoor veran derd," zegt Krook. „Ik observeer en adviseer via Sijtje. Dat was met Aart ook de bedoeling, maar dat lukte gewoon wat minder." In hoofdzaak is Krook nu topsportcoördinator. Binnenkort tekent hij een contract voor vier jaar bij de bond. Twee jaar geleden zat hij bijna in Noorwegen. „Maar daar wilden ze dat ik binnen twee dagen zou beslissen. Daar had ik geen zin. Eerst op va kantie, zei ik. Daarna praten we verder. Heb ik nooit meer iets gehoord." Kennis Wie Krook op vakantie ziet gaan, zou trouwens denken dat het schaatsseizoen nog in volle gang is. „Ik pak altijd wat schema's in. Verslagen van afgelopen seizoenen. Boeken over schaatsen. Dat is niet normaal natuurlijk. Ga je even tien dagen met je vrouw weg, neem je toch nog al die spullen mee. Schema's van de trainingen van Karin Kania uit 1978. Boeiend." Het is Krook ten voeten uit. Een man die bekend staat om zijn honger naar kennis. „Moet je dat zo noemen? Dat weet ik niet, hoor. De een verza melt postzegels en ik mag op een verloren zo merdag graag in die schema's kijken." En in de loop der jaren lijkt het wel of hij van el ke topschaatser in de wereld alles opgedoken heeft. „Of het nu van Heiden is of Boucher, hun schema's heb ik. Maar ook van de Duitsers. Van de beginjaren zeventig tot aan de val van de muur kan ik je zo laten zien wat ze getraind hebben. Daarvoor ben ik veel in Leipzig ge weest. Daar staat de Duitse sportbibliotheek. Het dak heeft de vorm van een opengeslagen boek." „Heel veel uit die oude DDR-tijd is natuurlijk niet gepubliceerd. Na Die Wende kwam een deel alsnog in Leipzig terecht, maar een deel ver dween ook. Ik ken echter een Oost-Duitse pro fessor. Z'n naam ben ik even kwijt. Maar hij had de leiding in Kiebaum, een plaatsje waar Oost- Duitse sporters in simulators training op hoogte kregen. Die man is op een zijspoor gezet. Ik heb hem opgezocht. Hij was gewoon blij dat hij zijn levenswerk aan mij kwijt kon." 'Maar' sport Hij lijkt bezeten, maar vindt zichzelf iemand die, als hij iets aanpakt, alle inns and outs wil weten. „Dat had ik al toen ik nog bij een trans portbedrijf werkte. Ik zorgde daar voor de plan ning en de acquisitie. Als ik dan op de autobaan een vrachtwagen van de concurrent herkende, reed ik er wel eens achteraan. Gewoon om te kijken waar-ie ging lossen en wat de retour vracht was." Soms maakt hij wel eens een pas op de plaats. Realiseert hij zich even dat het 'maar' sport is, waar hij zich dagelijk druk om maakt. „Dat komt wel eens bij me op. Vooral als ik in ziekenhuizen ben. Dan denk ik wel eens: waar zijn we mee bezig. Wat maken we ons met Achter het huis van Ab Krook ligt het bewijs van zijn langdurige afwezigheid: het roeibootje waar mee hij 's zomers stiekem paling fuiken uitzet op de Loosdrechtse Plassen is nog net niet gezonken. Zoveel water staat er in. foto do visser gezonde mensen toch druk om wie er drie centi meter eerder dan de ander over die streep gaat. Maar dat zijn momenten." Vanaf half september is hij nu alweer onderweg. Na de IJsselcup is er bijna elk weekeinde wel ergens een World Cup. En als die ontwikkeling zich doorzet, wordt er in de toekomst misschien ook wel in de zomer geschaatst. Voor Krook is dat niet te hopen. Want dan komt hij in de knel met zijn andere passie: de Tour de France. Sfeer „Nooit zal ik de Tour opgeven voor een World Cup," spreekt hij bijna plechtig. „De eerste keer dat Ineke en ik een Tour-etappe gingen kijken, is al 25 jaar geleden. We waren op vakantie in St. Tropez. De karavaan kwam bij ons in de buurt. Tenminste, dat dachten we. Maar we hadden zo'n kaart bij ons waarop Madrid én Moskou stonden. We moesten in onze Alfa Sud een dag en een nacht doorrijden om bij die berg te komen." „We waren net op tijd. Vlak voordat-ie werd af gesloten. Hele gezinnen hadden er hun tentjes opgeslagen op plekken waar je normaal niet mag staan. Opa en oma er bij. Mooie natuur. Ie dereen in vakantiestemming. De sfeer sprak ons gelijk aan. Dit jaar zijn we voor de 23e keer ge weest. Nu zaten we in Andorra. Vlak achter de vangrail hadden we ons pubtentje neergezet. Echt aan de rand van de afgrond. We hadden een prachtig uitzicht, 's Avonds trokken we een fles wijn open en keken we naar de sterren." „En dan de volgende dag natuurlijk de etappe. Als jongetje was ik al gek van wielrennen en dat ben ik nu nog. Vanuit onze plek konden we met de verrekijker drie kwartier naar beneden kij ken. Machtig vind ik het dan om te zien hoe Mi chael Boogerd bijvoorbeeld eerst moet lossen en dan toch weer kan aanklampen. Tegelijkertijd vind ik het een fijn gevoel dat ik afstand kan ne men van het hele doen en laten. Ik volg die hele strijd in mijn korte broek. Zonder zorgen. Als Nederlander wil ik natuurlijk graag dat de Ne derlanders goed presteren, maar ik draag nu eens niet de verantwoording."

de Stem | 1997 | | pagina 11