Meevallers in sociale verzekering Falend beleid begin varkenspest Bolkesteins geheim, Dijkstals droom Onv< steur verl; VOOR STERKE VROUWE Besparing van 200 miljoen kan op hulpmiddelen Londe Paarse coalitie twist openlijk over opbrengst privatisering NOB mariedai ëdaii Analyse de stem WÊÊÊIÊÊÊt. binnenland KORT de stem DE stem BINNENLAND A4 Begrotingstekort fiks lager COMMENTAAR Wapen-inspecteurs Wolffensperger in NOS-trojkn Nederland h Crisis Irak i i i i i VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 Den Haag (anp) - De coalitie partners van het paarse kabi net twisten openlijk over de bestemming van een bedrag van enkele honderden miljoe nen guldens uit de komende verkoop van de staatsaande- len in het Nederlands Om- roepproduktiebedrijf (NOB). Terwijl het de bedoeling was het hele bedrag van naar schatting circa 455 miljoen gulden te ge bruiken voor verlaging van de staatsschuld, heeft de PvdA zich gisteren in de Tweede Kamer te gen die afspraak gekeerd. Samen met CDA, RPF en GPV is er nu een meerderheid die maar 155 miljoen naar minister Zalm wil sturen. De meeropbrengst - op lopend tot 300 miljoen - moet te rug naar de algemene reserves van de NOS. Staatssecretaris Nuis heeft hierte gen overwegende bezwaren en wil het kabinet raadplegen. Aange zien premier Kok in het buiten land zit, lijkt het niet mogelijk dinsdag al over het wetsvoorstel en het amendement van de PvdA te stemmen. Met name D66-Ka- merlid M. de Koning reageerde ui termate geprikkeld. Zij had uit het vooroverleg met de coalitiege noot PvdA de indruk gekregen dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Erg veel haast bij de stemming over het wetsvoorstel heeft staats secretaris Nuis overigens niet. De plaatsing van de staatsaandelen in het NOB wordt op de iets langere baan geschoven wegens het ver trek van de huidige topman Por- sius naar de Holland Media Groep (RTL, Veronica), waar hij de afge treden bestuursvoorzitter Huib Boermans per 1 januari 1998 op volgt. Pas als er een besluitvaardi ge nieuwe topman bij het NOB is gevonden kunnen de aandelen te gen de beste prijs bij derden ge plaatst worden. Ook De Koning wil de NOS iets meer geld geven wegens de 'bruidsschat' waarmee de publieke omroep het facilitair bedrijf bij de eerste verzelfstandi- gingsstap van het NOB in 1987 heeft voorzien. Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheidsfinanciën staan er nog beter voor dan het kabinet had verwacht. Dat is gedeeltelijk te danken aan meevallers in de sociale verzekeringen. Vooral de bijstand kost dit jaar minder dan begroot. Dat blijkt uit de najaarsnota die minister Zalm (WD, Financiën) zijn collega-ministers heeft gestuurd. Het ministerie van Sociale Zaken geeft dit jaar in totaal circa drie honderd miljoen gulden minder uit dan begroot. De bijstand draagt daaraan ruim honderd miljoen bij. Ook aan kinderbij slag en andere voorzieningen wordt minder uitgegeven. Dat bevestigde een woordvoerder van Sociale Zaken gisteren. Eerder werd al bekend dat het kabinet dit jaar kan rekenen op een belastingmeevaller van drie miljard gulden. Vooral de ven nootschapsbelasting brengt meer op. Nu blijkt dat ook aan de ambte narensalarissen minder wordt uitgegeven. Verder vallen de kos ten van de varkenspest honderd miljoen gulden lager uit dan ver wacht en zorgt de vertraging van de aanleg van de Betuwelijn voor een even grote besparing. De gemeente Den Haag profi teert fors van de financiële mee vallers. Het kabinet trekt een miljard gulden uit om de finan ciële nood van de gemeente te le nigen. Het financieringstekort komt volgens de EMU-normen dit jaar uit op 1,5 procent van het natio naal inkomen, terwijl twee maanden geleden nog werd gere kend op 2 procent. De VVD vindt nu dat het financieringstekort volgend jaar terug moet naar 1 procent. Met Prinsjesdag werd nog gerekend op 1,7 procent voor 1998. WD-Kamerlid Hooger- vorst verwacht van een volgend kabinet dat het helemaal afre kent met de begrotingstekorten. D66 en PvdA lieten eerder weten dat zij een tekort van 1 a 1,5 pro cent laag genoeg vinden. Afgesproken is het jaarlijks te rugkerende deel van de belas tingmeevaller in het spaarfonds voor de AOW te storten. Zalm kan pas begin volgend jaar aan geven welk deel van de belas tingmeevaller structureel is en welk deel eenmalig. Hoogervorst is het om het even hoeveel er dit jaar extra in het AOW-fonds wordt gestort. „Ik zie dat gewoon als tekortreduc tie. Van mij mag alles erin." D66 heeft eerder laten weten niet de gehele meevaller in het fonds te willen storten. Een deel zou ge bruikt moeten worden voor extra uitgaven in onder meer het on derwijs en de zorgsector. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is zonder meer mogelijk om tweehonderd mil joen gulden per jaar te besparen op uitgaven aan medische hulpmiddelen. Dat zei prof. Van Londen, voorzit ter van de Raad voor de Volksge zondheid en Zorg, gisteren in een toelichting op een onderzoeksrap port over de hulpmiddelen. Per jaar wordt ruim vijf miljard gulden aan hulpmiddelen besteed. „Het zou wel vreemd zijn om te stellen dat op zo'n bedrag een be zuiniging van tweehonderd mil joen niet zou kunnen," aldus Van Londen. Volgens hem heeft zo'n reductie geen gevolgen voor de ge bruikers of voor de kwaliteit van de hulpmiddelen. Het gaat onder meer om hoortoestellen, brillen, incontinentiemateriaal, orthope dische schoenen en rolstoelen. De prijzen van hulpmiddelen staan sinds deze week volop in de politieke belangstelling. Minister Borst van Volksgezondheid moest de Tweede Kamer bekennen dat ze de fabrikanten van hulpmidde len er niet toe heeft kunnen bewe gen hun prijzen te matigen. Een adviseur die namens Borst onder zoek deed naar de hulpmiddelen- sector werd zelfs telefonisch be dreigd. De Tweede Kamer heeft deze week volledige opening van zaken geëist over deze zaak. Kan Borst die niet leveren, dan is een Ka mer-meerderheid bereid een par lementair onderzoek te beginnen naar de prijzen van hulpmiddelen. Uit het gisteren gepresenteerde onderzoek van de Raad voor de Volksgezondheid blijkt dat de grootste prijsstijgingen vallen binnen de categorie hulpmiddelen die thuis worden gebruikt. Tussen 1990 en 1995, de onderzoekspe riode, stegen de kosten met 11 procent per jaar. Voor hulpmidde len die in ziekenhuizen en instel lingen worden gebruikt, bleef die prijsstijging beperkt tot ruim 5 procent. Een deel van dat verschil valt te verklaren uit inflatie en toene mend gebruik. Hulpmiddelen worden immers steeds vaker inge zet om hulpbehoevenden in staat te stellen thuis te blijven in plaats van een opname in een verpleeg- of verzorgingshuis. Boxtel/Den Haag - In de eerste maan den van de varkenspest-epidemie heeft de bestrijding door de overheid volko men gefaald. Pas nadat in mei meer drastische maatregelen werden geno men, begon het aantal nieuwe infecties langzaam te dalen. De door de Europese Unie voorgeschreven maatregelen om pest te beteugelen zijn on toereikend voor een gebied met een grote varkensdichtheid zoals in Oost-Brabant. Dit concluderen onderzoekers van het dierenge- zondheidsinstituut ID DLO in Lelystad in hun eerste evaluatie van de huidige epide mie. Het verslag werd gisteren gepresenteerd tij dens een studiedag over biologie en manage ment van dierziekten in het complex van de Gezondheidsdient voor Dieren in Boxtel. Twee van de onderzoekers, J. Stegeman en A. Eibers, epidemiologen, werkten in de be- ginweken van de epidemie in het crisiscen trum te Boekei. „Het leergeld dat we moeten betalen na deze crisis is dat we in de toekomst direct harde maatregelen dienen te nemen," zegt Stege man. „Hoewel we volgens de EU-richtlijnen hebben gehandeld, bleken de maatregelen weinig effect te hebben in een gebied met zo veel varkens." Pas nadat preventieve ruimingen werden in gevoerd en ook de hygiënische maatregelen werden opgevoerd, begon het aantal nieuwe infecties te dalen. Gedurende de eerste vijf maanden, na het eerste gedetecteerde geval van 4 februari, zijn nog ongeveer driehon derd bedrijven besmet. Tot 4 februari is het virus op 34 bedrijven terechtgekomen, na eind mei liep het aantal besmette bedrijven op tot 422, eind vorige week. In totaal heeft de pest Nederland al vier mil jard gulden gekost, ruim negen miljoen var kens zijn afgemaakt. De pest zal, op het mo ment dat de gevolgen helemaal achter de rug zijn, Nederland en de EU samen ruim acht miljard gulden hebben gekost. Het is ongeveer een jaar geleden dat het vi rus dat alle ellende veroorzaakte, in Duits land de eerste varkens infecteerde. Zoals al vaststond gebeurde dat in Paderborn. Giste ren vertelde een Duitse deskundige dat de bron een Britse kazernemaaltijd is geweest. De overblijfselen daarvan, met een besmet varkenslapje, zijn opgekocht en vervolgens verhandeld door een varkensvoerbedrijf. De varkenshouder die afgelopen dinsdag mi nister Van Aartsen (Landbouw) een klap heeft verkocht, heeft zijn excuses aangebo den aan de bewindsman. De 31-jarige man uit de Brabantse gemeente Boekei heeft zijn brief met verontschuldi gingen gisteren naar het ministerie van Landbouw gefaxt. „Het is nooit mijn bedoeling geweest iemand te kwetsen of lichamelijk te bezeren," schrijft de varkenshouder. Hij zou 'door om standigheden' bij de schermutseling betrok ken zijn geraakt. „Mijn persoonlijke situatie in de varkens- WORDT Hans Dijkstal, de minister van Binnenlandse Zaken, de nieuwe WD-lei- der? Zo ja, is hij in dat geval de onbetwiste troonopvolger van Bolkestein of slechts een tussenpaus? En wat voor rol heeft Bol kestein voor zichzelf in ge dachte als sluitstuk van zijn politieke carrière: ambieert hij het premierschap, wil hij nog één keer minister wor den of wijdt hij zich aan het schrijven van zijn magnus opum? De droom van Hans Dijkstal lijkt uit te komen: de minis ter van Binnenlandse Zaken is de beoogd opvolger van WD-leider Frits Bolkestein. Dijkstal solliciteerde deze zomer - zonder twijfel met medeweten van 'de baas' zelf - openlijk naar de post van WD-fractievoorzitter. Ver zet vanuit de partijgelederen tegen zijn kandidatuur bleef uit. Bolkestein heeft naar ver luidt nog wel enige andere potentiële kandidaten ge polst, onder wie de populaire 'file-minister' Annemarie Jorritsma, maar zij toonden om uiteenlopende redenen geen interesse in het fractie voorzitterschap. Terwijl de joviale Dijkstal niets liever wil. Voor de oppermachtige Bolkestein lijken de kaarten Hans Dijkstal, Bolkesteins kroonprins. foto anp daarmee geschud. De rol van fractievoorzitter is Dijkstal op het lijf ge schreven. Hij is een goed or ganisator en een bruggen bouwer. Hij kent als oud-Ka merlid het parlementaire klappen van de zweep en hij heeft (mede) als vice-premier veel krediet opgebouwd bin nen zijn eigen partij. Be roemd is Dijkstal bovendien om zijn schier oneindige re servoir aan sociale vaardig heden. Tot zover geen vuiltje aan de lucht. Maar het is (nog) niet duide lijk of de 54-jarige Dijkstal nu gezien wordt als de enige, echte troonopvolger van Bol kestein of dat hij - als dank voor bewezen diensten aan de partij - vier jaar mag fun geren als tussenpaus. In dat laatste scenario zou het vooral Dijkstals taak kunnen zijn om de te verwachten ze telwinst vast te houden en de 'jonge garde' binnen de VVD - denk bijvoorbeeld aan de ambitieuze WD-staatsse- cretaris Frank de Grave - klaar te stomen voor het lei derschap. Bolkestein heeft een wijze les geleerd uit het politieke verleden. Hij wil kost wat kost voorkomen dat de op volgingskwestie binnen de WD een slepende affaire wordt. Het voorbeeld dat hem voor ogen zal staan, is de potsierlijke vertoning rond de troonopvolging van wijlen PvdA-leider Joop den Uyl. De ene na de andere kroonprins sneuvelde, of haakte gefrustreerd af. Dat nooit, moet Bolkestein ge dacht hebben toen hij voor het eerst zijn gedachten liet gaan over het toekomstig lei derschap van de WD. In alle stilte heeft hij - en niemand anders - een strate gie uitgestippeld voor de li berale 'troonopvolging'. Maar enige partijgenoten, Door Hans van den Broek die anoniem willen blijven, hebben inmiddels de stilte verbroken. Bolkestein zal het op zich geen ramp vinden dat de naam van Hans Dijk stal als zijn opvolger circu leert. Dijkstal heeft per slot van rekening zelf publieke lijk 'gesolliciteerd'. Maar de kandidatuur van Dijkstal roept in de wandel gangen opnieuw de vraag op wat Bolkesteins eigen ambi ties nu eigenlijk zijn. Dat blijft vooralsnog een geheim, dat alleen Bolkestein kent. Zelfs politieke intimi schij nen hiervan niet op de hoog te te zijn. Het enige dat Bol kestein - puur uit electorale overwegingen - hierover heeft onthuld, is dat hij 'be schikbaar' is als premier. Het zou bij de kiezers immers vreemd kunnen overkomen dat de politiek leider van de WD het ambt van premier op voorhand zou afwijzen. Dat kan het beeld oproepen van een politicus met een grote mond aan de zijlijn, die te bang is om zelf aan het roer te staan. Vrijwel zeker is in elk geval dat de 64-jarige Bolkestein het fractievoorzitterschap volgend jaar voor gezien houdt. Zijn stelregel dat po litici niet te lang op dezelfde plek moeten blijven zitten, geldt immers ook voor Bol kestein zelf. Maar ongewis blijft of hij een post als mi nister in een tweede paars kabinet ambieert. Evenmin staat vast of hij - als de kie zers hem de kans gunnen - premier wil worden. Hoewel? Zou hij die beker werkelijk aan zich voorbij laten gaan? 'Bolkestein, de eerste WD- premier van Nederland', een strelender zinsnede in de ge schiedenisboekjes van mor gen kan de WD-leider zich nauwelijks wensen. BAGDAD heeft op geheel eigen wijze het compromis over de tem keer van de wapen-inspecteurs van de Verenigde Naties naar Irak J' gelegd. In naam van de Iraakse leider Saddam Hussein trokken honde den Irakezen de straat op om de overwinning van hun land in het con flict met de Verenigde Staten te vieren. Het is Saddam eigen. De Iraakse dictator verkocht zelfs de nederlaao de Golfoorlog als een overwinning aan zijn onderdanen. Het past 0? heel in zijn stijl om de (voorlopige) doorbraak in de drie weken duren de impasse als een diplomatieke zege voor zijn land te verkopen Rusland heeft een belangrijke rol gespeeld bij de oplossing van het conflict dat voor hetzelfde geld tot een tweede Golfoorlog had kun nen uitgroeien. Met Frankrijk hebben de Russen zich vanaf de aanvann tegen mogelijk gebruik van geweld verzet. Maar anders dan in de communistische tijden, deed Rusland meer dar, dwarsliggen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Primakov nam het voortouw bij de pogingen om Saddam op diplomatieke wife in het gareel te krijgen. De inspanningen van Primakov leidden tot de belofte van Saddam Hus sein dat de inspecteurs van de Verenigde Naties terug mogen keren naar Irak. Primakov heeft hiermee zijn waarde als onderhandelaar weer eens bewezen. Eerder maakte hij naam door zijn bemiddelende rol in het meningsverschil tussen Rusland en de Navo over het toetre den van de voormalige Oostbloklanden Polen, Hongarije en Tsjechië Het akkoord dat Primakov heeft weten te bereiken, is niet zonder risi co's. Bagdad zegt ervanuit te gaan dat Rusland zich sterk zal maken voor de opheffing van sancties door de Veiligheidsraad. De andere le den van de Veiligheidsraad benadrukken dat zij geen concessies heb ben gedaan en niet van plan zijn om die te doen. Dat houdt in dat Bagdad zich volledig zal moeten richten naar de eisen die de Veiligheidsraad heeft gesteld. De inspecteurs mag geen haar breed in de weg worden gelegd. Het is nauwelijks denkbaar dat de wis pelturige Saddam Hussein zich aan die regels houdt. Hetgeen impli ceert dat opheffing van de economische sancties niet aan de orde komt. Het argument dat zijn volk daarvan de dupe is, heeft nog nooit enige indruk op de Iraakse dictator gemaakt. Het akkoord van Primakov is een stap in de goede richting, maar de houdbaarheid van het compro mis is afhankelijk van de grillen van Saddam Hussein. Dat biedt geen hoopvol perspectief. Aanhangers van de actie Varkens in Nood, aangevoerd door de schrijvers Voskuil en Van Zomeren, protesteerden gisteren voor de Tweede Kamer. foto anp houderij zouden ertoe hebben kunnen leiden dat ik mij buitenzinnig heb gedragen," ver volgt de man in zijn briefje. Zijn bedrijf, dat hij twee jaar geleden heeft overgenomen, is in maart getroffen door de varkenspest. Hij is ook gekort, met 35 procent, op de vergoe ding die hij ontving voor het ruimen van zijn varkens. Minister Van Aartsen wilde gisteravond na afloop van het Kamerdebat over de her structurering van de varkenshouderij nog niet zeggen of hij de excuses accepteert. „Ik wil eerst zijn brief lezen. Dat heb ik nog niet kunnen doen," aldus de minister. De schrijver Koos van Zomeren heeft giste ren in twee complete pagina's van de Volks krant wederom aandacht gevraagd voor de misstanden die er volgens hem heersen in de varkenshouderij en in de bio-industrie. De advertentie, die vergezeld gaat van vele duizenden namen van mensen die zich soli dair hebben verklaard, is gericht aan minis ter Aartsen van Landbouw en de vaste Ka mercommissie voor Landbouw. Van Zomeren heeft met zijn actie Varkens in Nood eerder deze maand achtduizend mede standers op kunnen trommelen. Gezamenlijk hebben die ruim tweehonderdduizend gul den overgemaakt op de bankrekening van het actiecomité. De actie van de schrijver is een vervolg op een eerdere actie van zijn collega J. Voskuil. Die resulteerde in oktober in een advertentie van eveneens twee pagina's in de landelijke kranten. Kind er vuurwerk onderzocht op giftigheid Den Haag - Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk onder zoekt op verzoek van de Hoofdinspectie Volksgezondheid of in de vuurwerksoort Knetterzolen, officieel Twig Bang geheten, het ui terst giftige witte fosfor voorkomt. Volgens zegsman H. van Buur- en wordt de uitslag van het onderzoek in de loop van volgende week verwacht. „Het staat voor 90 procent vast dat in de genoem de vuurwerkstaafjes inderdaad witte fosfor voorkomt," zegt hij. Twaalf jaar cel geëist tegen ex-politieman Rotterdam - Twaalf jaar cel eiste officier van justitie mr. P. Blan ken gisteren tegen een voormalige rechercheur van de Rotterdam se narcoticabrigade. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan een criminele organisatie die op grote schaal amfeta minen en cocaïne smokkelde.Tegen zeven andere verdachten, on der wie een ex-marechaussee en een voormalige gevangenisbe waarder, eiste Blanken celstraffen van drie tot acht jaar. Taxichauffeurs beginnen landelijke acties Den Haag - Zo'n twintig taxichauffeurs geven vandaag bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag het startschot voor een reeks landelijke acties tegen de plannen van minister Jorritsma (Verkeer) om de concurrentie in het taxivervoer te be vorderen. Vorig jaar protesteerden op 21 november ruim 1708 taxichauffeurs op de stoep bij Jorritsma. Het protest van vandaag is veel kleiner, omdat de chauffeurs naar eigen zeggen geen over last willen veroorzaken voor hun klanten. Daarom gaan zij de ko mende maanden verspreid door het land de barricades op. „C klanten zullen niet de dupe worden van de acties, maar van het beleid van de minister," aldus een actiewoordvoerder. 'Stel aanpassing Ziekenfondswet uit' Den Haag - De operatie waarbij duizenden 65-plussers per 1 ja nuari vrijwillig kunnen kiezen voor ziekenfonds of particuliere ziektekostenverzekering moet met een half jaar worden uitge steld tot 1 juli 1998. Dat bepleit Zorgverzekeraars Nederland (ZN) in een brief aan minister Borst van Volksgezondheid. De Tweede Kamer praat momenteel over hervormingen in de Zie kenfondswet. De éénmalige keuzemogelijkheid die 65-plus krijgen voor fonds of particulier vormt daar een onderdeel van. De Kamer beslist niet voor 16 december over de nieuwe Zieken fondswet. Volgens ZN resteert er dan te weinig tijd om de betrok kenen goed te informeren. De koepel vreest een stortvloed aan vragen en onduidelijkheid. Campagne tegen zwart werken Den Haag - Nederlanders denken steeds gemakkelijker over zwart werk. Daarom starten de uitkeringsinstellingen een recla mecampagne die laat zien dat zwart werken niet aanvaardbaar is. De campagne 'Zwartwerk is broodroof', met televisiespotjes en krantenadvertenties, is gericht op een breed publiek. In de spot jes komen allerlei mensen voor die bekennen dat ze een klus heb ben laten doen door 'een mannetje', waarbij de vakman het nakij ken had. Het Landelijk instituut sociale verzekeringen (Lisv) be geleidt de campagne. Of er echt meer zwart wordt gewerkt dan vroeger kon Lisv-voorzitter Flip Buurmeijer gisteren bij de pre sentatie niet zeggen. „Dat is niet te meten." 8 jaar voor roofmoord Belgisch echtpaar Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 23-ja- rige H.R. en de 20-jarige F.N. uit Amsterdam veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De mannen pleegden in januari in België een gewelddadige roofoverval op een Belgisch echtpaar. De twee gebruikten zoveel geweld dat de 72-jarige Belgische man in coma raakte en uiteindelijk aan zijn verwondingen bezweek. Zijn 66- jarige echtgenote heeft als gevolg van de mishandelingen weken met ernstig letsel in het ziekenhuis gelegen. De buit bestond uit ongeveer één miljoen gulden verkregen uit de recente verkoop van de boerderij van het echtpaar en uit waardepapieren en sie raden. Omboeken Egypte-reizen blijft mogelijk Rijswijk - Nederlandse toeristen die een reis naar Egypte hebben geboekt, kunnen gedurende de hele winter hun trip omzetten m een andere bestemming. Dat hebben toeroperators gisteren in vergadering besloten. De regel geldt voor alle bestemmingen Egypte. Volgens een woordvoerder gaat het om honderden reizen Hij raadt toeristen bij het reisbureau waar zij hun trip hebben ge kocht, te informeren hoe zij hun uitstapje kunnen veranderen- Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat er op dit moment geen reden is mensen af te raden na® Egypte te reizen, zoals de ANWB en de Consumentenbond had den bepleit. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet stemt naar verwachting vandaag in benoeming van mr. drs. Gerrit Jan Wolffensperger (53) tot vo' van de nieuwe, driehoofdige raad van bestuur van de Nedc Omroep Stichting (NOS). De voorzitter van de Tweede-Ka van D66 is voorgedragen door zijn partijgenoot en staat- Aad Nuis van Cultuur en de vertrouwenscommissie van de NU afgelopen tijd is de kandidatuur van de prominente Democraat haalde malen in Hilversum en in politiek Den Haag besproken. Londen (ap) - In de 1 zullen vijfhonderd Bi worden teruggetrokk Ierland. Dat heeft de bekendgemaakt. Het i penterugtrekking sind Ierse Republikeinse I staakt-het-vuren in ju Doof Bert Schampers Luxemburg - Nederla heids-top in Luxembu: btw voor beroepen als poetser te verlagen, hij wel de toezegging zocht. De lagere btw voor arbei tieve beroepen is een Ned bijdrage aan de banento de overige landen gelovei in het positieve effect btw-verlaging voor de markt en vrezen vooral h( aan inkomsten. De voorzi de Europese sociaal-dem de Duitser Rudolf Scharf in Luxemburg dat het pk worden beoordeeld binnei taaipakket van belastingh sering in Europa. Als dat wordt het Nederlandse op de lange baan geschovt Kok waarschuwde voorts nisme over Europees belei feit dat de lidstaten hier w willen maken, oogt missch spectaculair, maar is een rijke stap vooruit." Voorw volgens hem dat in de lids politieke en maatschappel aanwezig is. Het zou volgens de prerr belediging voor de werk den zijn als in Luxemburj maar een spel wordt opg VERVOLG VAN VOORPAGINA Rusland verplichtte zich over Irak zich hard te zuil ken voor een spoedige op van de VN-sancties, zodi dad heeft voldaan aan de ties van de Veiligheidsraa land heeft Irak verder dat hetzich zal inzetten v andere samenstelling v Unseom-team. Moskou pogen de Veiligheidsraad VN over te halen de vluch U-2-spionagevliegtuigen schorten. Een andere wens die Rusland aan de voorleggen, is dat de geen inspecties uitvoert in wen die aan president i Hussein toebehoren. De buigt zich vandaag in Nev over de details van het Ru Iraakse akkoord. (ADVERTENTIE) Deze maand: •Nooit meer 'gedcl met je moeder? •Vrouwen die vechten voor vrijhe" tegen de verdrukking in Mode: De topvrouwenl vctn 1997 als modi Special: Trendy cadeau: met een knipooc naar vroeger SlSSaJ 'ipS61 Sps» te®.

de Stem | 1997 | | pagina 4