Arts moet 's avonds ook werken Zes jaar geëist tegen Bredanaar Hogere eisen voor schietpartij in Bredaas koffiehuis Istanbul (ederland mag toch instemmen met EU-rijstcompromis 'Zwerfj ongeren missen warm nest' 'Giflaiid bedreigt volksgezondheid' Dag voor de rechten van het kind Treinverkeer mede ontregeld door foute inschatting Meteo Consult Vissers BINNENLAND A3 A 2 i (Meningen (anp) - Het weennsti- 't Meteo Consult in Wageningen Left gistermorgen gezegd dat het bij weersvoorspelling de kans op ijzel 1 (elaag heeft ingeschat. Door die ijzel L het treinverkeer flink in de soep. Het Wageningse weerbedrijf seint de Nederlandse Spoorwegen bij weers- i problemen in. Meeste patiënten vinden: Plan om fiscus geld van rekeniugrijders |le laten incasseren Douanier gepakt als verdachte I cocaïnesmokkel Bbbj>| 'jajsuan u| 'J3>|0>|npn| 'S)|U!| )°°l NOG MAAR 5 WEKEN GROTE EINDEJAARS KEUKEN ACTIEVERKOOP Mortuarium Schiphol in gebruik 'Kabouter uit het zuiden' verdacht van financieren hasj-transporten UITGEREKEND DE BESTE KEUS I DE STEM VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 JOVEMBER 1997 aot-Brittannië en leriand. Jjdag nog weinig zon en van i tot tijd buien. Zaterdag 0n meeste plaatsen droog en Jt name in Engeland meer De wind gaat vrijwel lig Middagtemperatuur vari- Jend van 6 tot 10 graden llgië en Luxemburg: Wolken- pen en kleine kans op wat gen. Middagtemperatuur on- veer 9 graden, bord- en Midden-Frankrijk' [wolkt en alleen in de ooste- ke helft ook af en toe zon boral in het westen enkele Jiien. Middagtemperatuur on- Iveer 9 graden, zaterdag in tt noordoosten iets kouder uid-Frankrijk: Eerst flinke olkenvelden en enkele buien de loop van zaterdag droger meer zon. Middagtempera- lur tussen 10 en 15 graden, brtugal: Vrijdag nog wolken- llden en enkele buien. Zater- hg perioden met zon en op eel plaatsen droog. Middag- Imperatuur rond 15 graden, panje: Vrijdag enkele regen- i onweersbuien afgewisseld let wat zon. Zaterdag in het hsten nog enkele buien. Van- Ét het westen droger en meer pn. Middagtemperatuur uit- ^nlopend van 14 graden in het oorden tot 20 in het zuiden, lanarische Eilanden: Perioden let zon, maar vooral op vrij- lag ook kans op een enkele bui. Jiddagtemperatuur ongeveer |5 graden. lallorca en Ibiza: Vrijdag en- tele stevige regen- en onweers buien. Zaterdag ook nog buien, naar vooral later op de dag lok zon. Middagtemperatuur I Imstreeks 18 graden. Italië: Vrijdag perioden met I Ion en eerst droog. Later op de lag meer bewolking en langs Be westkust kans op buien. Za- [erdag overal regen- en on- veersbuien. Verder vooral in bet noorden zaterdag een harde bostenwind. Maxima uiteenlo pend van 9 graden in het noor den tot 19 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Vrijdag rog enkele regen- en onweers- ouien. Zaterdag droog en pe rioden met zon. Middagtempe ratuur tussen 15 en 20 graden, luitsland: Wolkenvelden en op ie meeste plaatsen droog. Mid- Idagtemperatuur tussen 5 en 8 [graden. In het oosten van [Duitsland blijft het koud met [maxima iets boven het vries- [punt en zonnige perioden. [Zwitserland: Wolkenvelden en [vooral aan de zuidflank van de [Alpen zaterdag regen. Boven 1200 meter sneeuw. Middag- [temperatuur oplopend naar 4 [tot 7 graden. [Oostenrijk: Wolkenvelden en [op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. eoroloog P. Kerkmans spreekt van en curieuze situatie. „Zo vroeg in het seizoen is de bodemtemperatuur nog g waardoor ijzel op de grond meest- o i O al geen hinder oplevert. Het viel nu ech ter neer op losstaande objecten, zoals de bovenleidingen van de NS. Ook wij zijn daardoor overvallen." Doordat Meteo Consult pas gisteroch tend om kwart voor acht met de melding van ijzel kwam, konden de spoorwegen geen maatregelen nemen om het trein verkeer op gang te houden. Met een zo genoemde ijzelschakel, het opwarmen van de bovenleidingen, zijn grote proble men vaak te voorkomen. Dat was nu niet mogelijk. „Wij werden om 05.00 uur gealarmeerd omdat bij Woerden een bovenleiding on der de ijzel bezweek. Als je de ijzel zo laat bemerkt, kun je niets meer doen. Pu re overmacht," zegt NS-woordvoerder N. Feller. Het KNMI meldde woensdagavond al kans op ijzel. Kerkmans van Meteo Con sult trekt het boetekleed aan. „We had den het beter kunnen doen. Ook wij heb ben de mogelijkheid van ijzel gezien, maar de implicaties voor de NS waren veel groter dan wij hadden verwacht. Het gaat om een combinatie van facto ren. De bovenlucht was zeer koud maar door de hoge temperatuur van de bodem verwacht je geen problemen. Er werd ook nergens ijzel gerapporteerd. Op de weg is weinig overlast geweest." Volgens Kerkmans komt daar het ex treem vroege tijdstip van de eerste ijzel nog eens bij. „Het is een slap excuus, maar zo opmerkelijk vroeg in het seizoen verwacht je dit niet. De meteologische winter is nog niet eens begonnen." In de ochtendspits kwam het treinver keer tussen Utrecht en Gouda en tussen Utrecht en Alphen aan den Rijn tot stil stand. Dat kwam door een breuk in de bovenleiding, veroorzaakt door ijzel. De NS zetten snel- en stopbussen in. In de kop van Noord-Holland was door ijzel urenlang geen treinverkeer moge lijk tussen Enkhuizen en Purmerend Overwhere en tussen Alkmaar en Den Helder. Op het laatste traject konden de NS nog bussen inzetten. Tussen Den Bosch en Tilburg liep gister morgen het treinverkeer eveneens in de soep; in dit geval als gevolg van een wis selstoring. Ook daar moesten de NS hun toevlucht tot bussen nemen. De vertra ging liep op tot ongeveer een half uur. Den Haag (anp) - Eén op de vier patiënten heeft er behoefte aan dat zijn huisarts avondspreekuur houdt. Dat spreekuur mag r.iet uitsluitend bestemd zijn voor spoedgevallen. Ook voor een telefonisch spreekuur is belangstelling. De vervanging van de huisarts is vaak niet naar wens van de patiënten geregeld. |v„ een onderzoek onder leden [van de Consumentenbond blijkt dat de meeste patiënten tevreden ltijn over de kwaliteit van de huisarts. Maar er zijn de nodige J knelpunten, meldt de gisteren verschenen editie van de Consu- I Den Haag (anp) - Als rekening- rijden in de Randstad in 2001 van [start gaat, zal nog maar 15 pro- lcent van alle betalingen via elek- ironische tolheffing gebeuren. De meeste gebruikers van de snelwe- in de ochtendspits willen i honderd gulden uittrekken voor de benodigde apparatuur in voertuig. De betrokken mi nisters zijn van plan de fiscus in [te zetten om maandelijks hon derdduizenden rekeningen te versturen voor het gebruik van de [snelwegen rondom Amsterdam, [Botterdam, Utrecht en Den Haag. [Schiphol (anp) - De marechaus see op Schiphol heeft een dou anier gearresteerd op verdenking [van betrokkenheid bij de invoer [van tientallen kilo's cocaïne. Dit ■heeft het Openbaar Ministerie [van Haarlem gisteren bevestigd. [Beman is al op 10 november aan gehouden. Onderzoek van een re- [chercheteam van de marechaus see wees uit dat de douanier mo- fceüjk een rol speelde bij de cocaï nesmokkel. (ADVERTENTIE) Individueel Design van SieMatic lijdelijk voor de prijs van een gewone keuken. Kom dus snel en profiteer. Toonaangevend in de regio Vissers Keukendesign, Esdoornlaan 22, Oosterhout, tel.: 0162 45 49 78 Openingstijden: Maandag van: 13.00 tot 18.00. Dinsdag Jm vrijdag van: 9.00 tot 18.00 Zaterdag van: 10.00 tot 17.00. Koopavond vrijdag tot: 21.00 mentengids. Drie van de vier mensen vinden dat de huisarts voldoende tijd neemt, de patiënt persoonlijk benadert en open staat voor vragen. Toch is er bij patiënten veel onbekend. Als het gaat om inzage in medische dos siers, privacy van patiëntengege vens en tarieven weten veel men sen niet hoe dat bij de huisarts is geregeld. De arts zou op deze punten zijn patiënten beter moe ten voorlichten. De Consumen tenbond is er voor een tarieven lijst in de wachtkamer te hangen. De huisartsenpraktijk is vaak slecht toegankelijk voor patiën ten die slecht ter been zijn of moeders met kinderwagen. Ook de privacy in de praktijkruimte laat volgens het onderzoek nogal eens te wensen over. Zo kunnen patiënten in de wachtkamer soms het gesprek in de spreekkamer horen. Verder kan de overstap van de ene naar de andere huisarts een probleem zijn. Eén op de acht mensen heeft daar klachten over. Huisartsen die voor elkaar waar nemen spreken soms af om niet eerder dan na een half jaar el- kaars patiënten over te nemen. Een op de zes mensen stoort zich aan de waarneming tijdens avon den en in het weekeinde. Welke huisarts dienst heeft, is vaak niet duidelijk. Bij het Medisch Tucht college is vooral op dit punt het aantal klachten over huisartsen toegenomen. Een aantal leden van de Consu mentenbond is niet erg te spreken over de rol van de assistentes, die steeds meer medische taken krij gen. Het toedienen van een griep prik, oren uitspuiten of een uit- strijkje maken, vinden veel deel nemers aan het onderzoek geen taak voor de assistente. Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - Voor het gerechts hof in Den Bosch zijn gisteren tegen vier verdachten voor moord op de 37-jarige Breda- naar Mustafa O. straffen geëist van tien tot achttien jaar. Een vijfde verdachte hoorde voor medeplichtigheid aan moord zeven ja^reisen,,: ^i. Voor het geval het hof - zoals de Bredase rechtbank deed - slechts doodslag bewezen acht, vroeg de advocaat-generaal straffen van vijftien tot vijf jaar op te leggen. De eisen wijken deels af van zo wel de eisen in Breda als van'de daar opgelegde vonnissen. De 38- jarige Israëliër Michel B. uit Am sterdam werd daar na een eis van levenslang voor moord veroor deeld tot twaalf jaar wegens doodslag. Hij heeft toegegeven dat hij Mustafa O. door het hoofd heeft geschoten. Deze verdachte was bij de schiet partij van 20 januari in koffiehuis Istanbul aan de Bredase Bo schstraat pas twee maanden vrij nadat hij een straf had uitgezeten van zes jaar voor doodslag. De eis voor het gerechtshof luidde acht tien jaar voor moord en vijftien jaar voor het geval doodslag be wezen wordt geacht. In Breda kregen de 30-jarige Al gerijn Mustafa A. en de 27-jarige Palestijn Nourdin Y., beiden woonachtig in Amsterdam, na ei sen van veertien jaar voor mede- plegen van moord straffen opge legd van tien jaar voor het mede- plegen van doodslag. Tegen hen is gisteren voor moord opnieuw veertien jaar gevraagd en voor doodslag twaalf jaar. De uit Marokko afkomstige broers Khalid (37) en Ahmed (31) B. uit Haarlem hoorden in Breda voor het medeplegen van moord tien jaar eisen. Zij kregen voor medeplichtigheid aan doodslag zes, respectievelijk drie jaar opge legd. De advocaat-generaal eiste nu tegen de oudste voor medeple gen van moord tien jaar (in geval van doodslag acht jaar) en tegen de oudste voor medeplichtigheid aan moord zeven jaar (bij dood slag vijf jaar). De zesde verdachte, de 33-jarige Marokkaan M. A.-F. uit Rotter dam, wordt ervan verdacht de moord te hebben uitgelokt. Zijn strafzaak werd gisteren geschorst tot komende donderdag. Raads man mr. P. Doedens wilde twaalf getuigen horen. Na de eerste twee gaf de gisteren kribbige voorzitter mr. H. Pijls voorrang aan de ande re vijf zaken. A.-F. is in Breda na een eis van tien jaar voor uitlok king tot moord veroordeeld tot zes jaar voor medeplichtigheid aan doodslag. De schietpartij vond plaats omdat de eigenaar van Istanbul op 9 januari de broers B. de vijftigduizend gulden had af genomen die hij even tevoren had betaald voor 7,5 kilo hasj. Volgens de broers en de drie bij de schiet partij direct betrokken verdach ten was de hasj eigendom van Mo hammed A.-F. Eerdere pogingen de softdrugs dan wel het geld te rug te krijgen, mislukten. De vijf verdachten ontkenden gis teren dat 20 januari was afgespro ken dat er geschoten zou worden als zij de hasj of het geld niet mee terugbrachten. Zij waren naar Breda gekomen met twee vuur wapens en twee fragmententatie- bommen. Dat was, naar hun zeg gen, om zich te verdedigen. Toen de politie na een melding bij Istanbul binnenviel, werd er di rect op Mustafa O. geschoten en hield M. A. een handgranaat bo ven zijn hoofd met een hand aan de pin. De raadslieden van de vijf vroe gen voor hun cliënten lagere straffen. Raadsman mr. J. Verha gen legde de nadruk op de zijns inziens kwalijke rol van de eige naar van Istanbul. Zijn cliënt Mustafa A. benadrukte in zijn laatste woord de volgens hem tot nu toe onderbelichte rollen van Khalid B. en Mohammed A.-F. Vonnissen 4 december. 20 november is uitgeroepen tot Internationale Dag voor de Rechten van het kind. Die rech ten liggen vast in een verdrag van de Verenigde Naties. In het wetenschapscentrum New Me tropolis in Amsterdam is de In ternationale Dag... gisteren ge vierd. Actrice Monique van de Ven onderhoudt zich op de foto met de leden van Mini-animals, een jonge gabbergroep. foto anp Schiphol (anp) - Op gepaste wijze is gisteren het mortua rium op Schiphol officieel in gebruik genomen. Voor zover bekend, is Schiphol hiermee de eerste luchthaven ter we reld met een dergelijke spe ciaal ingerichte ruimte. Een mortuarium op Schiphol is een vanzelfsprekende noodzakelijkheid, aldus di recteur J. Heikoop. „Opval lend vaak hoorden we dan ook tijdens de realisatie de opmerking: „Wat gek dat dit er nooit geweest is," aldus Heikoop. Het mortuarium, dat deze zo mer gereed kwam, heeft zijn nut al bewezen. Onlangs werd er het stoffelijk over schot opgebaard van de Mexicaanse zangeres Maria de Lourdes die op de lucht haven overleed. Van onze correspondent Amsterdam - Tegen de 44-ja- rige Bredanaar J.D. is gisteren voor de rechtbank in Amster dam een celstraf van zes jaar geëist wegens het deelnemen aan een criminele organisatie. D. zou de financier zijn ge weest van ten minste twee grote hasj-transporten. De Bredanaar zou met vijf mede verdachten tot de top hebben ge hoord van de zogenoemde SRV- bende. SRV is een verwijzing naar de naam van de hoofdver dachte, tegen wie ook zes jaar is geëist. Volgens officier van justi tie mr. M. Witteveen, die eerder met succes de Hakkelaar vervolg de, behoorde de bende tot het 'bovenste segment van crimineel Nederland'. De leden zouden met schepen als de Tender, de Cams- cout en de Rein B. geprobeerd hebben tienduizenden kilo's Pa kistaanse hasj naar Nederland te brengen. Alle transporten mis lukten echter. Tot tweemaal toe werd zo'n twintig ton hasj over boord gegooid. De eerste keer omdat marine-vliegtuigen over de Camscout vlogen, de tweede keer omdat via de Wereldomroep bekend werd gemaakt dat het drugsschip Rein B. zou zijn geën terd door het fregat van de Ne derlandse marine. De Bredanaar, door zijn mede verdachten 'de kabouter uit het zuiden' genoemd, financierde volgens de officier de transporten met de Tender en de Rein B. Het geld zou afkomstig zijn geweest van 'familieleden en zakenrela ties'. D. zegt onschuldig te zijn, maar de officier meent zijn schuld aan te kunnen tonen door onder meer afgeluisterde tele foongesprekken en verklaringen van medeverdachten. Uitspraak op 4 december. Ptaat Haag (anp) - De Nederlandse mag toch instemmen met het Pëse compromis dat de invoer hjst en suiker uit de Antillen en L aaan banden legt. Dat heeft het La in Den HaaS gisteren be- m een hoger beroep dat de |"aat had aangespannen. ifdp vernietigde met dit vonnis twee %L' mtsPraken in kort geding die ie «,ii,aa?^esP.annen Hoor het Arubaan- i j^edrijf Emesa Sugar. Volgens r.B p en kort-gedingrechter Hik m, UDt ^mesa Sugar nooit in het ge- kufn stellen. omdat hij, evenmin Wopese Hof van Justitie, als na tionale rechter (nog) niet bevoegd is om over de kwestie te oordelen. Dit omdat er formeel nog geen sprake is van een be sluit, maar slechts van een compromis. Emesa Sugar toonde zich zeer teleurge steld over de uitspraak en gaat in hoger beroep. De firma moet dicht en dat kost werkne mers op Aruba en in Trinidad hun baan, voorspelde een woordvoerder. De advo caat van Emesa, mr. G. van der Wal, denkt erover om opnieuw een kort ge ding aan te spannen als het besluit wel is bekrachtigd. De argumenten tegen de in houd van het besluit, waarover het hof zich niet heeft gebogen, zijn namelijk nog even sterk, vindt hij. De bekrachtiging van het compromis volgt waarschijnlijk volgende week. De huidige voorzitter van de Europese Unie, Luxemburg, wil de kwestie, waarover maandenlang moeizaam is onderhan deld, zo snel mogelijk afronden. Hier door gaat de rijstinvoer vanuit de Antil len en Aruba in de toekomst van 240.000 naar 160.000 ton. Voor wat betreft de suiker gaat dat van 36.000 naar 3000 ton. Het resultaat is volgens de Antillen in to taal zeshonderd werklozen. De gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, C. de Haseth, is daar zeer ontstemd over. Volgens hem brengt het besluit zijn land in een zeer moeilijke positie, die de eilanden niet over zich heen kunnen laten gaan. Ook zegt hij dat het besluit binnen het Koninkrijk niet democratisch tot stand is gekomen, om dat de stem van de overzeese gebiedsde len niet is gehoord. De vice-voorzitter van de Tweede-Ka mercommissie voor Antilliaanse en Aru baanse zaken, Rösenmöller (Groen- Links), erkent ook dat het Nederlands handelen veel kwaad bloed heeft gezet op de Antillen en Aruba. „Met deze uit spraak is ten minste voorlopig een einde gekomen aan een juridische slijtageslag die zijn sporen in Koninkrijksverband heeft nagelaten." Net als De Haseth hoopt hij dat alle partijen wel weer met een juiste instelling om de tafel gaan zit- Nijmegen (anp) - Bijna alle jongeren die op straat zwerven hebben al in de vroege kinderjaren problemen thuis gehad. Het ontbreken van een 'warm nest' is voor zwerfjongeren meestal de eerste aanleiding om uiteindelijk voor een be staan op straat te kiezen. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Algemene Pe dagogiek van de Rijksuniversi teit in Leiden. Zij vergeleken zo'n 250 probleemkinderen met ruim 1200 leeftijdsgenoten. De resultaten zijn gisteren gepre senteerd tijdens het symposium Gezinsonderzoek in Nijmegen. Zwerfjongeren zijn bijna altijd mannelijk. Ze hebben een niet-reaiistisch beeld van hun eigen situatie en hun toekomstmogelijkheden. De meesten zeggen dat ze veel slaag hebben gehad. Hun ge zinssituatie blijkt zeer ongun stig en de opvoeding is schro melijk tekort geschoten, aldus de onderzoekers. De thuisloze jongeren komen in meerderheid uit lage sociaal- economische milieus. Het per centage gescheiden ouders is extreem hoog. Tweederde van de zwerfjongeren noemt de ba sisschool als hoogst voltooide opleiding. De rest heeft maxi maal mavo gevolgd. De onderzoekers constateren dat de slechte start van de meeste kinderen lange tijd een belangrijke rol blijft spelen. De jongeren hebben door hun er varingen thuis de neiging pro blemen uit de weg te gaan. Het is volgens de wetenschap pers van belang dat kinderen in een slechte thuissituatie via hulpverlening een ander so ciaal netwerk aangeboden krij gen. Als zij weten dat er fami lieleden, leraren, vrienden of hulpverleners zijn die voor hen optreden als een vader of moe der, komen de jongeren minder snel in een neerwaartse spiraal terecht. Als zwerfjongeren een maal opgenomen zijn in een nieuw netwerk, ziet hun toe komst er minder somber uit, al dus het onderzoek. Van onze verslaggever Den Haag - De veenweidegebieden in het noorden en westen van Nederland zijn zo giftig aan het worden, dat de volksge zondheid gevaar loopt. Nederland dreigt de dupe te wor den van zijn unieke geografische situatie. De combinatie van de onder de zeespiegel gelegen, zou te moeraslanden van het veenge bied met de intensieve olie- en gaswinning zorgt ervoor dat het grond- en slootwater en het gras land giftig aan het worden zijn. Zwavelverbindingen die lang zaam naar boven komen - moge lijk uit lekkende pijpleidingen - zijn daarvoor verantwoordelijk. Die conclusie heeft het Toxicoli- gisch Centrum van de Universi teit van Antwerpen getrokken. „Wat wij bij ons onderzoek von den was zo alarmerend, dat wij dat wel naar buiten moesten brengen," zegt prof. dr. Paul Schepens, hoogleraar toxicologie en hoofd van het Antwerpse cen trum voor giftigheidsonderzoek. De Belg Schepens zegt de weten schappelijke verklaring te heb ben gevonden 'voor een omvang rijk Nederlands milieuprobleem'. Hij suggereert een doofpot: de Nederlandse instanties en autori teiten weigeren de conclusies te geloven dat koolstofdisulfide (CS2) de Hollandse, Friese en Groningse veenweiden en het vee daarop vergiftigt. De ministeries van Landbouw en Volksgezondheid vinden dat de Antwerpse onderzoekers ten on rechte de alarmbel luiden. Vol gens minister Van Aartsen en staatssecretaris Terpstra is er niets mis met zuivelproducten en vlees van koeien uit onze veen- weidegebieden. Risico op ziek worden van consumenten van de ze producten bestaat volgens hen niet. De ministeries willen de be weringen van Schepens wel na der analyseren. Ook het tv-programma Zembla sloeg gisteravond alarm: als Ne derland niet ingrijpt, 'kunnen we over drie jaar de veestapel ten westen van Utrecht opruimen'. Zwavelverbindingen in het drinkwater zouden het immuun systeem van koeien aantasten, waardoor geheimzinnige 'op aids lijkende' veeziektes optreden, zo als vermageren, slecht groeien, gezwollen gewrichten, onvrucht baarheid, skeletafwijkingen en blindheid. Prof. Schepens en zijn instituut werden in de arm genomen door verzekeraars in verband met de raadselachtige veesterfte bij de Noord-Hollandse veehouder Pauw in Beets. Een Belgisch on derzoek, vanwege de onafhanke lijkheid. Na een 'moeilijke zoek tocht' werd de oorzaak gevonden: het 'Salty Wetland Deficiency Syndrome'. Gisteren presenteer de de Antwerpse gif-deskundige in het Haagse perscentrum Nieuwspoort zijn conclusies; doodnerveus, ook al omdat Ne derlandse autoriteiten en de Wa geningse collega-toxicoloog prof. dr. J. Koeman bij voorbaat had den laten weten dat van zijn ver haal weinig klopt. Koeman heeft de Antwerpse onderzoekmethode gehekeld en zegt dat koolstofdi sulfide de ziekteverschijnselen absoluut niet kan verklaren. Schepens' instituut vond uit dat in monsters sloot- en grondwater en gras op vijf melkveehouderij en (drie in Friesland, een in Noord- en een in Zuid-Holland) sporen van het oliebestanddeel koolstofdisulfide zaten. Dat zorgt ervoor dat koeien onvoldoende gebruik kunnen maken van vita mine B6, dat nodig is voor de aanmaak van essentiële enzymen en aminozuren, de bouwstenen voor eiwitten. Het gevolg is onder meer dat de groei geremd en de lever vernietigd wordt. „Het ver klaart alle waargenomen symp tomen," aldus Schepens. Op de persconferentie kon hij echter niet alle vragen wegne men. Want waarom zouden koei en het slootwater drinken als er stinkend CS2 in zit? En hoe durft hij zulke vergaande conclusies te trekken voor het totale veenwei- degebied van Groningen, Fries land en Holland op basis van monsters bij vijf boerderijen? Bo vendien: wordt niet al sinds tij den door veenweideboeren moe rasgas gewonnen waar zwavel verbindingen in zitten, zonder dat hun vee ziek is? „Ik zeg niet dat gans die streek verloren is," moest Schepens toegeven; er is nog veel nader onderzoek nodig. Of ook in de melk CS2 zit, bleek hij niet gemeten te hebben. En het 'gevaar voor de volksgezond heid' bestaat eigenlijk alleen voor de boeren die melk en vlees van hun eigen zieke koeien zouden consumeren. (ADVERTENTIE) ten om tot een blijvend goede oplossing te komen voor de economische en finan ciële problemen van de eilanden. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken toonde zich zeer opgelucht. Vol gens hem zou het buitengewoon slecht zijn geweest als het hof tot een andere uitspraak was gekomen. WD-woordvoerder Te Veldhuis was ook blij omdat volgens hem rechter Punt met zijn eerdere uitspraken veel te veel op de stoel van het openbaar bestuur is gaan zitten. Volgens zijn partij doen rechters dat de laatste tijd veel te vaak. Hij vindt wel dat Nederland met de Antillen en Aruba moet overleggen over alternatie ven. Daewoo Lanos vanaf 25.995, Tel alle standaard extra's bij elkaar op en u ziet dat Daewoo de beste keus is. Bijvoorbeeld de Lanos; standaard uitgerust met airbag, stuurbe krachtiging, anti-diefstal startonderbreker en getint glas. Reden genoeg om de Daewoo-dealer te bezoeken. Zeker nu.Want wie nu een proef rit maakt, krijgt de Miss Nederland f kalender 1998 helemaal gratis. Dat W DAEWOO mag u toch niet missen! u BENT TOE AAN 'N DAEWOO naproef™1

de Stem | 1997 | | pagina 3