fpr DEKKER DE STEM Groei aantal slachtoffers van geweld Veel belangstelling voor werken aan Westerscheldetunnel 'ut& SMea AALZAAK IN 3D GRENEN /V/ANTIEK Licht op het kerkhof 3000 panden zijn niet aangesloten op riool Begeleid wonen voor aantal ex-verslaafden Boek in dialect: Kaotje Vetkoeke gaot op merote DESTEM en voordeligste ik in Zeeland rcollectie SHOW de bruid DSTBURG WÊmÊÊmmÊÊÊÊÊËË Heer werk voor Slachtofferhulp Tien mensen aangehouden bij inval in drugspand Hulst Achttien maanden Bezorgdheid over paarden in wei Clinge Nieuwe voorziening in Terneuzen Bent u de Modelmaker die Bijl Polyester b.v. zoekt? Kerstserie BREDA Chassé Theater 10 dec - 4 jan 1998 Bier voor vestingsteden is klaar /an 13.00-17.00 uur lerd feestdagen Voor een boeket op maat en in stjil ~t n n landpoortstraat 21 a 1 11 1 4515 CB IJzendïjke telefoon: st>j$ auwerijstraat 31 17/455221-454343 insdags koopavond, aend van 14.00-18.00 uur. Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal slachtoffers van zware criminaliteit, verkeersongevallen, zelfdoding en seksueel geweld in Zeeland is in 1996 aanzienlijk toegenomen. De Stichting Slachtoffer hulp Zeeland kreeg vorig jaar 3500 meldingen. I I I I I VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 C1 'i'i'TI W— Van onze verslaggever Terneuzen - Er is veel belang stelling voor werken aan de Westerscheldetunnel. Tot nu toe hebben ruim driehonderd mensen een sollicitatiebrief geschreven om in aanmerking te komen voor een baan bij de bouw van de tunnel of zijn geselecteerd door arbeidsbu- reau's. Het merendeel van de sollicitan ten, zo'n 75 procent, is werkloos. Het resterende deel heeft werk, maar ziet volgens projectmana ger W. de Waal een baan bij de tunnel als een nieuwe uitdaging. Vooral omdat werken aan een geboorde tunnel in een zachte ondergrond prima staat op een cv. Want de kans is groot dat er in de nabije toekomst meer van dit soort tunnels gebouwd moe ten worden, onder andere voor de Betuwelijn en de Hoge Sneld- heidslijn. „Mensen met ervaring zullen bij die projecten hoogst waarschijnlijk ook ingeschakeld worden, mits de reistijd accepta bel is." Maar ook het project zelf is voor een flink aantal sollicitanten re den om ingeschakeld te worden, aldus De Waal. „De Westerschel detunnel is een belangrijk en spraakmakend project met veel uitstraling." Drie partners, Arbeidsvoorzie ning, Start en Vedior ASB ver zorgen samen de werving en se lectie van het benodigde perso neel. De Waal verwacht dat de kandi daten voor januari volgend jaar te horen krijgen of ze in aanmer king komen voor een baan. In eerste instantie worden met na me de kandidaten geselecteerd voor de klassieke betonbouw maar ook voor de veldfabriek en de tunnelmontage. Het merendeel van de kandi daat-werknemers is woonachtig in Zeeland. De helft boven en de andere helft onder de Wester- schelde, aldus De Waal. De bou wer, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) vindt een reistijd van een uur het maxi mum. ASV gaat er vanuit dat er tijdens de bouw jaarlijks driehonderd tot vierhonderd arbeidsplaatsen nodig zijn. ASV werkt samen met drie centra voor vakopleiding om het personeel klaar te kunnen stomen voor het werk. Werken aan de tunnel vergt speciale vaardigheden en discipline. Tij dens het werkelijke boren, dat begint in 1999, zijn de werkom standigheden te vergelijken met die in de mijnbouw. Het perso neel werkt dan als mollen onder de grond, zes dagen per week, 24 uur per dag in een vier-ploegen- dienst. Dit blijkt het jaarverslag 1996 van de stichting. Slachtofferhulp kreeg in 1993 nog elfhonderd te lefoontjes. „Zeeland kent dus een forse toename van het aantal slachtoffers," concludeert L. Smit van de stichting. „We heb- i te maken met een toegeno- men vraag naar hulp bij misdrij ven en verkeersongevallen. Mishandeling De stichting kreeg vorig jaar niet alleen te maken met meer slacht offers, maar ook met een verzwa ring van de delicten. Het werk van de vrijwilligers is hierdoor I aanzienlijk verzwaard. „Slacht- vragen meer hulp. Het I blijft niet bij dat ene telefoontje. We begeleiden de slachtoffers in bet hele verwerkingsproces. Dat geldt ook voor de nabestaanden, waarmee we veel gesprekken i. Wat vorig jaar ook opviel, de stijging van het aantal slachtoffers van relationeel ge- 1. Vrouwen die thuis mishan- I deld en/of bedreigd worden. Dat I zijn schrijndende gevallen. Het zijn vrouwen die meestal niet een van thuis weg willen gaan at ze contact met ons opne- i. Ook deze vrouwen proberen we zo goed mogelijk te begelei den." Smit wijst de toename van het aantal meldingen ook aan de ver groting van de naamsbekendheid van Slachtofferhulp. „Slachtof fers weten ons meer te vinden. We krijgen overigens ook tele foontjes van scholen en andere instanties. Hoe moeten ze bij voorbeeld een zelfdoding bespre ken in de klas. We krijgen hier over zeker twee telefoontjes per week. Dat is veel." Zorgelijk Smit noemt de toename van het aantal slachtoffers van misdrij ven en verkeersongevallen een zorgelijke ontwikkeling. „Zee land scoort nog steeds hoog wat het aantal verkeersdoden betreft. Ondanks alle inspanningen die worden verricht om de Zeeuwse wegen veiliger te maken. Vanwege de stijging van het aan tal meldingen bij Slachtofferhulp gaan de kosten omhoog. De stich ting kampt voor dit jaar met een tekort van 25.000 gulden. De stichting doet een beroep op de provincie en Zeeuwse gemeenten om de subsidie te verhogen. „Uit de cijfers blijkt immers dat we heel belangrijk werk doen," meent Smit. Van onze verslaggever Middelburg - In Zeeuws-Vlaanderen zijn ruim drieduizend panden in het buitengebied niet aangesloten op het riool. De - - gemeente Oostburg spant in absoluut opzicht met zo'n 950 pan- Cel VOOF geweid I den (9 procent) de kroon. Van onze verslaggever Hulst - De politie heeft gis termiddag in Hulst een ver kooppunt van softdrugs op gerold. Het gaat om het pand Hulsterweg 168. Tijdens de inval werden vierhonderd gram hasj en anderhalve kilo marihuana in beslag geno men alsmede diverse slag- en steekwapens. Er werd tien verdachten aangehouden. De politie had naar aanleiding van binnengekomen informatie het vermoeden dat vanuit het pand, waar op de begane grond een horeca-bedrijf is gevestigd, werd gehandeld in softdrugs. Op de bovenverdieping trof de politie het verkooppunt van softdrugs aan. In de horecaruim- te waren twaalf bezoekers aan wezig waarvan er tien werden aangehouden vanwege het in be zit hebben van softdrugs. Vijf hebben de Belgische nationali teit. Deze tien personen werden na verhoor naar huis gestuurd. Aangehouden en overgebracht naar het poltiebureau voor na der verhoor werden de 42-jarige in Hulst woonachtige bedrijfs leider van de horeca-onderne- ming en de 22-jarige verkoper van de aangetroffen drugs. Deze man woont in Koewacht. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt. in Sluis/Aardenburg en I Hontenisse staan percentagege- wijs de meeste woningen zonder I rioolaansluiting. In Sluis/Aar- I denburg gaat het om 439 wonin- hw (14,6 procent) en 443 (12,7 I procent) huizen in Hontenisse. van Gent heeft in absoluut I opzicht de minste woningen (148. |!J procent) die niet aangesloten i en Terneuzen (336. 2,4 pro- t) soort percentagegewijs het te. I® Axel zijn 302 panden (5,9 pro- '-'en onze verslaggever list - Omwonenden van Clitexweg in Clinge maken zich ernstige zor- 8® over twee paarden die jaar in een wei lopen. Vol- 8®s de bewoners worden t door de eigenaar aan jllm over gelaten en zijn I dieren aangewezen op «ten dat de omwonenden dagelijks in de wei depo neren. I Politie is er al bij gehaald, 1 maar die kon niet anders dan I 'aststellen dat er genoeg gras E wei groete er een drink- '""«llatie is en dat de paar- 1 er gezond uitzien. Maar I is volgens de buurtbewo- niet zo verwonderlijk. die voorzien de «jes dagelijks van brood, I n°f™!ei1 en ander eetbaars. IDierenbescherming is Geschakeld. Maar ook die 1 net als de politie, niets I m61] °®dal er zeker geen I taZf is van verwaarloosde den. De Dierenbescher- heeft de bewoners het I B ®e§even om het voede- Vo°dopig te staken. Im- I i„rs' a's de dieren echt door I vvorH e'®enaar verwaarloosd I tal ze over een aan_ I j,„W.elren vel over been. En I de Dierenbescher- 1 actie ondernemen. cent) in het buitengebied en in Hulst 384 (4,7 procent) niet aan- gelosten op het riool. In geheel Zeeland gaat het om zo'n 6200 woningen die verstoken zijn van een aansluiting. Uiterlijk in 2005 moeten alle wo ningen in Zeeland een rioolaan sluiting hebben of voorzien zijn van een zogenoemde minizuive- ring. En dat kan grote financiële gevolgen hebben voor de inwo ners van de gemeente. Het gemiddelde rioolrecht in Zee land bedraagt momenteel ruim honderd gulden per aansluiting. Maar dat bedrag zal de komende jaren verdrievoudigen en in som mige gevallen zelfs boven de vijf honderd gulden uitkomen als ge volg van de noodzakelijke aan passingen van het riool. En als re kening gehouden wordt met de kosten die gemoeid zijn met extra aansluitingen in het buitengebied kan dat bedrag nog hoger uitval len, zo vreest de provincie. Volgens de provincie hebben de gemeenten tot nu toe geen of slechts onvolledig onderzoek ver richt naar de mogelijke oplossin gen in het buitengebied. Een spe ciale werkgroep van waterschap pen, gemeenten en provincie on derzoekt momenteel op welke manier aan dat manco voldaan kan worden. Begin volgend jaar zal die werkgroep met een advies komen, zo is de verwachting. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 23-jarige K. El H. uit Terneu zen na een eis van dertig maanden en 750 gulden scha devergoeding veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht tien maanden plus de 750 gul den schadeclaim. De ellende met en rond El H. be gon op 19 augustus van dit jaar, toen hij in een woning in de Nieu- wediepstraat probeerde in te bre ken. El H. nam de benen en de be woner ging hem met een ijzeren staaf achterna. Vier dagen later stond El H. bij de man in de tuin, pakte zijn mes en maakte steken de bewegingen naar hem. El H. werd door de politie opgepakt, kon het politiebureau weer snel verlaten en ging naar kennissen, waar hij de nacht doorbracht. In de ochtenduren bleek dat hij de portefeuille van de bewoonster had gestolen. Daarnaast kon El H. zich niet be dwingen, toen op 11 juli in Ter neuzen een automobiliste niet be reid was om drugs bij hem te ko pen. Uit kwaadheid pakte hij een klinker en sloeg daarmee op de voorruit en het dak van de splin ternieuwe auto. En passant had hij uit een politiewagen een staaflantaarn ter waarde van driehonderd gulden weggeno- Vierhonderd lichtjes gisteravond op het kerkhof van Westdorpe ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de kerk van West dorpe. Memento Mori oftewel 'Gedenk te sterven' in deze gure, re genachtig avond zo dicht bij hen die het aardse tranendal verlaten hebben. De graven zijn feëeriek verlicht in het duister door het op flakkerend kaarslicht. De lichtgloed leidt naar het centrale kruis aan het eind van het wandelpad. Rechts ligt in een zee van licht de graftombe van bouwpastoor A. Ooningkx van de kerk. De kerkdienst, geleid door de deken, is druk bezocht. Buiten zijn acht vrijwilligers hard aan het werk om alle vierhonderd lichtjes op tijd op de graven te plaatsen. In eerste instantie waaien ze uit. Dan komt iemand op het idee om een omgekeerd plastic bierglas te ge bruiken en er de bodem uit te halen, zodat het als windlicht dienst kan doen. De weergoden hebben geen vat meer op het licht. Voor de kerkhof commissie is de avond geslaagd wanneer de kerkgangers een bezoek brengen aan het verlichte kerkhof en hun bewondering niet onder stoelen of banken steken. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen wordt gestart met een project voor begeleid wonen voor ex-verslaafden. Het gaat om een voorzie ning voor verslaafden die met succes zijn afgekickt, maar nog niet zelfstandig kunnen functioneren. Ze worden daarin ge traind. (ADVERTENTIES) Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Nu Hue on sta9®i Kassa tel. (076) 530 31 32 Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c.p.m.) Het initiatief komt van Emergis, Centrum voor Geestelijke Ge zondheidszorg in Zeeland. De voorziening voor begeleid wonen voor ex-verslaafden is momenteel een belangrijke ontbrekende schakel in het verslavingszorgcir- euit in Zeeland. Het project wordt opgezet in Ter neuzen, Goes, Middelburg en Vlis- singen en omvat in totaal twintig plaatsen. Terneuzen krijgt er vier. Het ministerie van Volksgezond heid heeft besloten een subsidie te geven voor het realiseren van twintig plaatsen begeleid wonen. De subsidie komt neer op vijftien duizend gulden per plaats per jaar. Daarnaast wordt voor de in richtingskosten eenmalig een be drag van vierduizend gulden per plaats beschikbaar gesteld. B en W stellen de leden van de raads commissie Maatschappelijke Dienstverlening volgende week voor medewerking te verlenen aan het project. Tijdens deze vergadering komt ook het voorstel aan de orde de tij delijke dag- en nachtopvang voor verslaafden met een jaar te ver lengen tot 1 januari 1999. Het ex periment zou eigenlijk een jaar duren, maar de minister van Volksgezondheid vindt deze tijd te kort voor een goede evaluatie van het project. B en W zijn het met de minister eens, maar menen wel dat het project op basis van de al opgedane ervaringen vrij goed aan de gestelde verwachtingen voldoet. Er is sprake van vermin dering van overlast en afname van criminaliteit en daardoor is ook het gevoel van onveiligheid min der. Het ministerie stelt vier ton be schikbaar voor de dagopvang. Het college is bereid 186.700 gulden te geven voor de nachtopvang. De dagopvang is door het Open baar Ministerie in Zeeland inmid dels erkend als plaats voor straf- vervangende arbeid. Hiermee kan het project volgens het college te vens een belangrijke bijdrage le veren aan de resocialisatie van de cliënten. Door Ronald Verstraten Terneuzen - Ik èn nooit kun nen dienken da'k as ouwe Ter- neuzenèr de weg in Terneuzen nie meer zou weten, want dao komt 't wè op neer, schrijft Bram Verlinde aan het eind van zijn boek 'Terneuzen van Toen tot Noe'. Hij is er noe over uutverteld, maar maakt nog één keer een rondje door de stad. Alle wandelingen in zijn veraoltjes zou hij nog wei- eens willen loapen, 'maor daarvoar bin ik noe t'oud.' Dus laat hij zich rondrieejen, want da kos nie zoavee ener gie. Vierentachtig jaar is hij nu en hij heeft het nog bijna nenzo druk als termeuwe auto. En passant had en maak WerK Van (iHmmmi éSk nonngnnnl Dienstverlening volgende week vervangende arbeid. Hiermee hij uit een politiewagen een Hd7d nf oon uan Ho n' uu. c.» voor medewerking te verlenen aan het project volgens het colleg staaflantaarn ter waarde van aeze een van ae het project. vens een belangrijke bijdragi driehonderd gulden weggeno- yg|g andePG VacatllPGS Tijdens deze vergadering komt veren aan de resocialisatie va men. ook het voorstel aan de orde de tij- cliënten. in de jaren dat hij voor De Gruy- geschreven. Bram werd in 1913 in oplage was binnen de kortste ke- pend, maar vier jaar later weer hadden, 't Naojekussen, (Drie> ter heel Zeeuws-Vlaanderen België geboren uit Terneuzense ren uitverkocht. De Heemkundi- verdween. gen) noemt Bram ook nog e\ ^nnvlrrnicfo Dn A a -Pia+e iron r»r»of /vn/tofc Rii Vtof ni+VvraLar» iron rlo rro T Zover» icrincT Tprnpii70n tnrin^a TL UnVv n<-»r»i+ lnmnon danlrnn rlo+ ™nn rtn-n mmn nr> AAt nnmrtr\ n-,s Vari onze correspondente Hulst - Brouwerij de Hal ve Maan uit Hulst heeft in opdracht van het vesting- stedenproject een nieuw bier gebrouwen: het ves- tingstedenbier. Het wordt vanaf volgende week uit geleverd. De veertien steden die mee doen aan het project willen dit bier promoten en op de jaarlijkse Vestingstedendag (in 1998 in Bergen op Zoom) wordt het geschonken. Hulst is een van de veertien steden en volgens Paul Vermeersen van De Halve Maan is het een stevig bier. „Echt zwaar geschut. Op het etiket staat Smakelijk Gerstenat uit de vestingstad." Volgens de brouwer lijkt het donker bier van hoge gisting (acht procent) op bokbier. De in grediënten zijn: water, gerst, rogge, goldhop, laurier en gist. Elke deelnemer van het vestingstedenproject pre senteert het bier op een voor die stad geschikt moment. Volgende week is er een pre sentatie in 's- Hertogen bosch. Wanneer het bier in Hulst gepresenteerd wordt is nog niet bekend. in de jaren dat hij voor De Gruy- ter heel Zeeuws-Vlaanderen doorkruiste. Op de fiets van oost naar west. „Er is geen hoekje in Zeeuws-Vlaanderen, of ik ben er wel geweest," zegt Bram. Zes jaar geleden ging hij met zijn vrouw in verzorgingshuis De Blide wonen. En sindsdien mag het blad Blide- klanken op zijn bijdragen reke nen. Eerst over het oude, later over het nieuwe Terneuzen. En omdat ze hem aan zijn jasje blij ven trekken, zoekt hij het nu al ver over de provinciegrenzen heen. Zijn veraoltjes, maar ook sommi ge van zijn gedichten, zijn hele maal in het Terneuzens dialect geschreven. Bram werd in 1913 in België geboren uit Terneuzense ouders. Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog vluchtte het gezin gauw weer terug naar de Scheldestad en sindsdien is hij er nooit meer weggeweest. Zijn 82- jarige echtgenote, mevrouw Ver- linde-Meertens werd geboren aan de Oostkolk in Terneuzen en alle bei praten ze 'plat'. „We vinden het zo zonde dat het dialect ver dwijnt," zeggen ze. Ed Elve, een neef van Bram, zag wel iets in het bundelen van al die verhalen. Ko Paulusse werd erbij gehaald voor de foto's en zo ont stond het boek 'Terneuzen van Toen tot Noe'. De eerste, beperkte oplage was binnen de kortste ke ren uitverkocht. De Heemkundi ge Vereniging Terneuzen toonde interesse en er werd besloten een uitgebreide herdruk te maken, ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de vereniging. De tekst is hetzelfde gebleven, maar het aantal illustraties in het boek is flink gegroeid. Waren er eerst maar twintig foto's, nu zijn er meer dan zeventig opgenomen, allemaal uit de verzameling van Paulusse. Luchtfoto's, overzicht foto's en vooral veel oude ansicht kaarten. Van 'De Trambrugge', of het oude Concert en Bioscoopge bouw. En van de Terneuzense Wielerbaan die in 1934 werd geo pend, maar vier jaar later weer verdween. Ik heb nooit kunnen denken dat mijn verhaaltjes nog eens de aan leiding zouden zijn voor een jubi leumboek," zegt Bram in zijn voorwoord, dat tevens als dank woord dient. Het boekje bevat 'herinneringen vanaf zijn prilste jeugd' en hij hoopt dat op deze manier toch nog iets van het Ter neuzense dialect bewaard blijft. De inhoudsopgave alleen al bevat een schat aan dialectwoorden en - namen. De veraoltjes gaan over d'Axelsebrugge, of over D'Ouwe Kee. Over Javanieters (bewoners van de oude volksbuurt 't Java) die een geweldige saamorigheid hadden, 't Naojekussen, (Driewe gen) noemt Bram ook nog even, mao dan was je éélemao verre buuten Terneuzen en veder gaon ik ók nie. Over Terneuzen zelf constateert Bram heel nuchter: het was een vestingsstadje wao later het kenaol eigelik dwars deu gegraven is. De nostalgische verhaaltjes wor den door Bram levendig verteld. Hij kende iedereen, maar wat het nog leuker maakt, is dat hij een hele lijst van bijnamen opvoert. Zo kom je Kees Keutel tegen, Jantje Paling, Ko van Sanne of Kaotje Vetkoeke. Piet Zuur ver kocht kenaolwater toen er nog geen waterleiding was. Iedereen had wel een regenbak, maar da was voor de waste. Het kanaal water werd gebruikt om de stoepe te schuren. Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste heet 'Wandelingen door Terneuzen', het tweede 'Over Terneuzen'. Verlinde ein digt met twee gedichten: 'Toen' en 'Noe'. Een van de aardigste stukjes gaat over oude Terneu zense uitdrukkingen. Iemand die van oaren of poaten deugt is een niksnut, als hij te veel drinkt, ziet hij zo blauw as een schorte, want dat krijg je als je te veel op mero te gaot (op stap gaat). Terneuzen van Toen tot Noe door A. J. Verlinde, uitg. Heemkundige Vereniging Ter neuzen, verschijnt op 1 decem ber. Prijs 30,-.

de Stem | 1997 | | pagina 13