Rom! 1 Handel bedrijven in aandelen openbaar Faam van het Faam- vervaagt Schelde sleept twee orders in de wacht 400 Opstellingen in alle stijlen van de wereld! [^PieT KLCRKX Venco wil dropmarkt flinke impuls geven Rabo wil bancair haalbaar varkensplan Ericsson Rijen stoot kabel-assemblage af iP&CO ■len, leren, :reëren' bestem [Meerderheid Tweede Kamer wil beter toezicht Keuken Sanitairwereld rote warenhuizen. ECONOMIE A6 Bonden terug naar hun leden over toeslagen supermarkten Donderdag en vrijdag koopavond, ECONOMIE KORT ctiu^bferau I I I I DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 jan onze Haagse redactie pen Haag - De handel van bedrijven in eigen aandelen en opties wordt in je toekomst openbaar. jen meerderheid in de Tweede Kamer slant komende dinsdag voor zo'n open baar register, waarin de transacties met naam en toenaam worden gepubliceerd. Het register is voor iedereen in te kijken bij de Stichting Toezicht Effectenver keer (STE). Dat bleek gisteren bij de be handeling van het wetsvoorstel Wijzi ng van de wet toezicht effectenverkeer, get wetsvoorstel moet justitie en opspo ringsdiensten betere handvaten bieden om misbruik van voorkennis bij de effec tenhandel aan te pakken. In het oorspronkelijke wetsvoorstel was geen register opgenomen, maar alleen publicatie in anonieme vorm van de transacties in een landelijk dagblad. Be drijven worden straks verplicht transac ties in eigen aandelen aan de STE te mel den. WD, D66 en PvdA eisen echter vol- ledi ge openbaarheid via een register. Minister Zalm (Financiën) bleek geen enkel bezwaar te hebben tegen 'deze ver dergaande stap richting een Angelsak sisch systeem'. In Engeland en de Vere nigde Staten is openbaarheid bij de ef fectenhandel veel gebruikelijker. De werkgeversorganisatie VNO-NCW heeft zich herhaaldelijk tegenstander van die openbaarheid getoond. Om reden van de privacy en om te voorkomen dat even tuele mediaberichten onrust zouden te weegbrengen over de toekomst van een bepaalde beursgenoteerde ondernemin gen. Verkoop van aandelen in het eigen concern door managers om privérede- nen, zou kunnen worden uitgelegd als een tanend vertrouwen van die manager in zijn onderneming, aldus VNO-NCW. Een Kamermeerderheid wil tevens beursgenoteerde bedrijven verplichten tot het opstellen van een intern regle ment voor hun werknemers, bestuurders en commissarissen. In dat reglement moeten regels komen te staan voor het kopen van aandelen in het eigen bedrijf, de periode waarin handel verboden is en registratie van de effecten. Een duidelijk onderdeel van dat voorstel is de aanstel ling van een onafhankelijk functionaris binnen een bedrijf die toeziet op de han del van werknemers in effecten van die onderneming. Zalm kon zich daarin wel vinden. De regeringsfracties maken zich grote zorgen over de authoriteit van de toe zichthouder op de beurs, de STE. Die is volgens D66 momenteel eerder 'een schoothondje dan een pitbull'. D66 pleit voor een forse personeelsuitbreiding. Ook WD-Kamerlid Voute vindt dat de STE 'een echte waakhond' moet worden. Het voorstel van PvdA-kamerlid Witte- veen voor een fusie van de STE met De Nederlandsche Bank kreeg geen steun. Minister Zalm van Financiën trakteert de Tweede Kamer tot diens verrassing en tevredenheid nog voor de kerst op een voorlopige evaluatie van de huidige beursfraude in de vorm van een voort gangsnota. Een integriteitsnota voor de hele financiële sector, zei Zalm gisteren. In die nota wil hij ook ingaan op front- running, een van de te bestraffen prak tijen in de huidige fraude-affaire. Van onze verslaggever Vlissingen - Schelde Maritiem heeft twee belangrijke orders binnengehaald. Met de bouw van een derde vrachtschip voor Chart zit de civiele scheepsnieuwbouw tot 1999 volgeboekt. De reparatiewerf mag een Russisch schip ombouwen voor een Noorse rederij. Dat heeft De Schelde te Vlissin- gen gisteren bekendgemaakt. Met ie orders is totaal zestig miljoen gulden gemoeid. Volgens com mercieel directeur W. Laros van De Schelde Maritiem zijn de or ders kostendekkend tot licht winstgevend. Laros zegt dat met deze opdracht de portefeuille behoorlijk gevuld is. De Schelde Martiem moet jaarlijks driehonderd miljoen gulden aan orders binnenslepen, gelijkelijk verdeeld over de mili taire en civiele markt. De betrok ken opdrachten liggen in het ci viele segment. Totaal is de order portefeuille nu 1,3 miljard gulden dik. De Schelde had al eerder de order voor de bouw van twee multipur- pose-vracbtschepen voor Gen. Chart uit Rotterdam binnenge sleept. De nu behaalde opdracht is voor een zusterschip en bezorgt denieuwbouwwerf voor ruim een jaarwerk bezorgt. De schepen zijn 142 meter lang en hebben een draagvermogen van zestienduizend ton. Aan dek komen drie kranen te staan, die het mogelijk maken om in kleine re havens zelf te laden en te los sen. De boten kunnen ook contai ners meenemen. De containerca- paciteit per schip beloopt dui zend containers van twintig voet (TEU). De oplevering van de schepen is gepland voor respec tievelijk juli 1998, december 1998 en juni 1999. De Scheldepoort Reparatiewerf heeft met de Noorse rederij Se- abird een contract getekend voor de ombouw van het Russische schip Svetlomor I. Deze voorma lige sleepboot wordt omgebouwd tot een drie-dimensionaal seis- mografisch schip. De Schelde voorziet daarvoor het schip van extra accommodatie, een labora torium, werkplaatsen en een heli- copterdek. De Svetlomor komt eind december in Vlissingen aan en zal eind maart 1998 worden opgeleverd. Woerden (anp) - De kaderleden van de vakbonden kunnen zich de komende week uitspreken over het afschaffen van de toesla gen voor avond- en zaterdagwerk in de supermarkten. Tot nu toe waren de leden tegen het schrappen van de toeslagen, een wens van de werkgevers. Volgende week wordt er opnieuw onderhandeld over de CAO. voor het supermarktpersoneel. Als de vakbondsleden tegenstemmen, wordt de huidige CAO met een jaar verlengd en krijgen de medewerkers in de supermarkten alleen een bescheiden loonsverhoging. Maar als ze in stemmen met het voorstel, zijn de werkgevers bereid ook te praten over kinderopvang, salaris voor jongeren en deeltijdwerkers en ande reproblemen waar de bonden al jarenlang afspraken over willen ma ken. De werkgeversorganisatie VGL wil over een periode van drie tot «er jaar de toeslagen voor werken na zeven uur 's avonds en zaterdag na twee uur 's middags (beide 33,3 procent) afbouwen. In ruil krijgen ie werknemers 3,5 procent loonsverhoging bovenop de 'gewone' ver hogingen. (ADVERTENTIE) UNIEK IN EUROPA Brand 1, Amersfoort, keukenwereld: 033-4570066. Jhof. Lorentzweg 4, (ind.terrein Zanddonk) Waalwijk, Keukenwereld: 0416-336300, sanitairwereld: 0416-651631. Door Paul Verlinden Breda - „Als je aan honderd mensen op straat vraagt waar ze aan denken bij Faam, zijn er nog altijd tweeëntwintig die spontaan drop of snoep goed zeggen. Dat is een goede score. Maar ik moet er wel bij zeggen dat het bijna allemaal mensen van boven de vijftig zijn." H. Spickenbom, directeur van Cadbury Faam in Breda, kan re lativeren en dat is in dit geval op zijn plaats. Want hoewel Faam voor velen een bekend dropmerk is, blijkt een brede naamsbe kendheid niet meer voldoende om daadwerkelijk goed te verkopen. Nog maar elf procent van alle producten (drop, pepermunt, spekjes, winegums) die het be drijf maakt, worden in Neder land onder het merk Faam ver kocht. Het grootste merk is te genwoordig Frisia (spekjes) met een aandeel van 27 procent in de verkopen. Het derde A-merk, Bassets (winegums) is goed voor 5 procent. De overige 57 procent van het snoepgoed brengt het be drijf aan de man als huis- of dis- countmerk (Franklin Sweets). Diverse marketingpogingen ten spijt, is de faam van het Faam- merk af langer aan het vervagen. In het seizoen 1994/95 werd voor de laatste keer geprobeerd het merk een stevige impuls te geven. Met een tv-commericial werd de drop van Faam - 'wereldberoemd van New York tot Tokyo' - in de huiskamers aangeprezen. Probleem „De campagne kostte 1,2 miljoen gulden en heeft nauwelijks iets opgeleverd," aldus Spickenbom, die in die tijd als directeur aan trad bij Cadbury Faam. „De com mercial was op zich goed en sprak mensen aan. Maar zodra die mensen naar de winkel gin gen en onze drop wilden kopen, konden ze Faam niet vinden." Het grote probleem was de distri butie. Het Faam-merk was slechts in enkele (kleinere) super marktketens te krijgen en de tij den waren veranderd dat het grootwinkelbedrijf op grond van een leuke commercial schap ruimte vrij maakte voor een an der product. De marketingmen sen in Breda hadden daar onvol doende rekening mee gehouden. Cadbury Faam ging daarop een andere koers varen, rekening houdend met door supermarkten gevoerde category-management. „De meeste winkels willen in ie dere productcategorie één of twee A-merken hebben, één huis merk en één discountmerk," zegt Spickenbom. „Onze strategie is er nu op gericht dat we al die seg- Cadbury Faam-directeur H. Spickenbom (l) menten kunnen invullen." De strategie werkt, want met de meeste grootwinkelbedrijven doet het bedrijf zaken. Het Faam-merk is verkrijgbaar in een beperkt aantal supermarkten, zo als Primarkt, De Boer en Super. Ook marktleider Albert Heijn heeft drop uit de Faam-fabriek in de schappen liggen, maar dat is aan de huismerk-verpakking niet te zien. Verder is het bedrijf op diverse plaatsen (waaronder Al- di) te vinden met het discount- merk Franklins Sweets. Qua A-merken scoort Cadbury De Faam in Nederland het beste met Frisia. Met die spekjes (ge maakt in de vestiging in Harlin- gen) is het bedrijf dan ook markt leider in Nederland. „We hebben met Frisia een aandeel van 45 procent en tel je daar de huismer ken bij, dan komen we op meer dan zestig procent," aldus Spickenbom. Marges De engelse drop (die Cadbury Faam betrekt van een zusterbe drijf in Engeland) en winegums zijn in Nederland vrijwel alleen als private label te krijgen. Maar Cadbury Faam exporteert ook veel en dan gaat 95 procent van de gommen wel als Basset's-merk de deur uit. Graag zou Spickenbom in Neder land meer producten als A-merk verkopen, daar zijn inmmers de grootste marges op te halen. „Maar het is niet onze eerste prioriteit. Belangrijkste is dat we inspelen op de behoeften van de klant." Hoge eisen Hij geeft bovendien toe dat het moeilijk is om op te boksen tegen grote dropverkopers als Red Band Venco. De marketingbud getten zouden dan zo moeten worden opgeschroefd dat de kos ten al snel niet meer in verhou ding staan tot de opbrengsten. Wel daagt Cadbury Faam in som mige deelmarkten marktleider Red Band Venco uit. Zo heeft men samen met de producenten Katja en Kiene een concept opge zet voor benzinestations. Ge- driëen bieden ze in een gelijkvor mige verpakking een breed assor timent aan snoepgoed aan. Cad- FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP bury Faam neemt er aan deel met de winegums en engelse drop van Basset's. Concern Cadbury Faam is sinds 1989 een onderdeel van het Britse snoep en dranken concern Cadbury Schweppes. Dat concern stelt ho ge eisen aan het rendement van de dochterondernemingen. De winst-marge van 5 procent die men in Breda op een omzet van 93 miljoen gulden haalt, is vol gens Spickenbom nog een stuk onder de eis. De voorwaarden voor verdere groei van de winstgevendheid zijn volgens de directeur aanwe zig. „We hebben de kosten flink omlaag gebracht de afgelopen ja ren." Dit is niet zonder pijn ge beurt, erkent hij. Bij het bedrijf werken nu ongeveer 230 mensen (waarvan 80 bij Frisia in Harlin- gen). Drie jaar terug waren dat er nog 280. Een verdere daling van het personeelsbestand is niet uit te sluiten. „Maar dan zullen het om kleine aantalen gaan die we met natuurlijk verloop op kun nen vangen," aldus Spickenbom. Van onze verslaggever Breda - De jaarlijkse dropverkopen in Nederland schommelen al een tijd rond de 300 miljoen gulden. Dit jaar zullen de verkopen zelf iets dalen. Daar moet ver andering in komen, vindt men bij Red Band Venco in Breda. Het bedrijf gaat meer reclame maken en komt met een nieuwe dropje: Darq. Dit meldt het vak blad Distrifood. Red Band Venco - dat begin 1998 zijn hoofd kantoor verhuist naar Roosendaal waar ook de dropfabriek gevestigd is - kan wel een im puls in zijn dropverkopen gebruiken. De CSM-dochter is de nummer één in Nederland, maar het marktaandeel staat onder druk, zo bevestigt commercieel directeur R. van Ame- rongen. „In de supermarkten hebben we met drop een aandeel van 19 procent. Dat is wel eens meer geweest. In het impulskanaal (tankstations, kiosken etc.) zitten we vrij sta biel op veertig procent." Om het tij te keren past men de dropverpakkingen en het Venco- logo aan (er komt een kroontje op de 'c' te staan) en wordt het reclamebudget 'signifi cant' verhoogd. Voor een impuls moet ook het nieuwe dropje Darq zorgen dat begin 1998 op de markt komt. Het is een dropje 'voor de consument die zichzelf in de watten wil leg gen'. Nieuw aan het dropje is vooral het hoge gehalte arabische gom. Dit is een dure grond stof die de echte dropliefhebber doet water tanden. De liefhebber moet daar dan wel voor in de buidel tasten, want Darq is anderhalf keer zo duur als Venco's Voldrop. Door Chris van Alem is het ware gezicht van Rabobank? Dat van de tank die voorstander en ™ortrekker is van vernieu- jnng en verduurzaming in de 'andbouw of dat van de bank ?e dampachtig lijkt vast te a°uden aan de huidige struc- UUr van de varkenshouderij? -^/Kamerlid en landbouwspe- st ter Veer vermoedt het natste. In het Financieele Dag- van gisteren verwijt hij de abobank benauwd te zijn voor ,«gen hachje, omdat de bank in b Ht^kkeüjk gemengd heeft bet debat over de krimpvoor- en van landbouwminister /J" ^artsen. Opvallend, omdat Rabobank zich te dusverre niet zo openlijk in enige land- bouwdiscussie heeft gemengd. Ter Veers argwaan lijkt te wor den gevoed door de uitlatingen van Rabo-direeteur H. van der Kerk, gisteren in het Agrarisch Dagblad. Van der Kerk, verant woordelijke voor financiering van de varkenshouderij, spreekt van 'ellendige armoede op de be drijven' die door een generieke korting van de varkensstapel met 25 procent worden getrof fen. De uitlatingen van Van der Kerk voeden de gedachte dat de Rabobank alles bij het oude wil laten. Dat staat weer haaks op de visie die H. Wijffels, de hoog ste baas van de Rabobank, enke le weken geleden ontvouwde. Wijffels schetste een agrarische horizon 'met nieuwe concepten' en een 'nieuwe orde'. „Onze op dracht daarin," zei Wijffels, „is tweeledig: de sanering begelei den en de vernieuwing onder steunen." Dat de Rabobank, aan de vooravond van het Kamerde bat over de Herstructurerings wet Varkenhouderij, bij monde van Van der Kerk de indruk ves tigt dat het hemd nader is dan de rok, wordt ten hoofdkantore in Utrecht ontkend. „Er zit geen enkele ruimte tussen de stand punten die op verschillende stoe len bij de Rabobank worden in genomen," verklaart de woord voerder. „Wij onderstrepen de doelstelling van minister Van Aartsen ten aanzien van de her structurering, het milieu en die renwelzijn." De Rabobank vindt dat een verplichte krimp met 25 procent de varkensboeren de fi nanciële ruimte ontneemt om te vernieuwen. Dat de bank omwil le van de uitstaande miljarden guldens krediet voor eigen paro chie preekt, wordt eveneens te gengesproken. „De agrarische sector beschikt over een subtan- tieel eigen vermogen. Er is zel den sprake van een faillissement in de bedrijfstak. Wij maken ons velen malen meer zorgen om de toekomst van onze leden dan om ons eigen hachje." Dat de bank, zoals Ter Veer be weert, schuld is aan overfinan- ciering van de varkenshouderij, wordt eveneens tegengesproken. „Wij voeren een consequent, consistent financieel beleid op basis van maatwerk per onder nemer. We zullen zeker niet fi nancieren op grond van hoge op- brengstprijzen in een goed jaar. Wij financieren op basis van een langjarige trend waarbij de op- brengstprijzen tenderen naar de kostprijs." Ook wil men in Utrecht niets ho ren van politiek activisme door de Rabobank, die zich ineens tot tolk van de varkensboeren zou maken. „Wij willen niet de spreekbuis van de boeren zijn, wij zijn rolvast en zeker geen be langenbehartiger door te zeggen hoe het wel moet. Het enige wat wij gedaan hebben, is zeggen dat dit plan van Van Aartsen op bancaire gronden ongeschikt is." Daarmee is het ware gezicht van de Rabobank ten dele verklaard. Ten slotte zijn de plaatselijke bankbesturen autonoom. En wat centraal wordt beleden, wordt wellicht lokaal bestreden. Havenpool Amsterdam half overeind Amsterdam - Vobr de driehonderd werknemers van de failliete Amsterdamse havenpool is gistermorgen vroeg een oplossing ge vonden. Dankzij een ruime bijdrage uit de WW-potten krijgt het uitzendbureau voor de haven in Amsterdam een nieuwe kans via een stichting, beheerd door vakbonden en het arbeidsbureau. Alle driehonderd havenwerkers belanden voor een deel in de WW. Drie dagen per week volgen ze cursussen en opleidingen om makkelij ker werk te kunnen krijgen buiten de haven. Tijdens deze leerda- gen wordt soepel gebruik gemaakt van de WW-regels. Twee dagen per week moeten de havenpoolers werken. Het nieuwe 'bedrijf' krijgt een kapitaalinjectie van 3 miljoen gulden. In Rotterdam is gisteren daarentegen onrust onstaan en vandaag dreigen er zelfs wilde stakingen. De arbeidspool van 's werelds grootste haven is weliswaar niet failliet, maar draait wel forse verliezen waardoor eén reorganisatie noodzakelijk is. Gisteren bezetten ongeveer 200 werknemers van de Rotterdamse pool een kantoor van de Vervoersbond FNV. Ze eisten een andere samen stelling van de onderhandelingsdelegatie. Ze willen verder dat de Rotterdamse pool gaat samenwerken met de Amsterdamse. De Vervoersbond onderhandelt daar momenteel niet over. Hittegolf deerde aardappeloogst niet Voorburg - De productie van aardappelen heeft niet te lijden ge had onder de hittegolf van augustus. Met een opbrengst van bijna acht miljoen ton aardappelen in 1997 blijft Nederland de tweede aardappelproducent van de Europese Unie. De opbrengst is dit jaar vrijwel gelijk aan vorig jaar. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Met de graanproductie is het beduidend minder gesteld. De opbrengst bedraagt dit jaar bijna 1,4 miljoen ton. Dat is 12 procent minder dan vorig jaar, maar dat was dan ook een recordjaar. Vooral de wintergranen deden het minder. De opbrengst van stro nam met dertien procent toe tot 740.000 ton De opbrengst van peulvruchten bedraagt volgens de raming 16,8 miljoen kilo. Een terruggang van tien procent. Alleen de veldbonen deden het goed. De productie van suikerbieten is met drie procent toegenomen. De opbrengst van zaai-uien komt 8 procent lager uit. Twintig man op straat bij Vilenzo Tilburg - Kledingconcern Vilenzo uit Tilburg gaat reorganiseren. De directie verwacht dat twintig mensen op straat komen te staan. In totaal verdwijnen 35 a 40 banen. Het beursgenoteerde bedrijf, heeft de informatie gisteren na het sluiten van de beurs naar bui ten gebracht. Het personeel is om half vijf geïnformeerd. De vak bonden worden vandaag op de hoogte gesteld. Volgens A. Heeren, financieel directeur van de holding Vilenzo International NV, zijn de tegenvallende kledingverkopen in Duitsland een belangrijke oorzaak van de problemen. De 1,5 miljoen reorganisatiekosten worden ten laste van het resultaat van 1997 gebracht. Na de neer waartse bijstelling in september verwacht de directie dat het be drijfsresultaat over dit jaar op 7,5 a 8 miljoen uitkomt. Hee- ring denkt dat het bedrijf na de reorganisatie weer voldoende ba sis heeft voor een gezonde bedrijfsvoering. VastNed Retail neemt Comvast over Rotterdam - VastNed Retail, dat belegt in winkelpanden, neemt collega Comvast Nederland over. Deze is actief in het oosten van het land en heeft een voor een deel met hypotheken gefinancierde portefeuille van f 78 miljoen. De overneming wordt betaald met aandelen VastNed Retail. Voor de financiering plaatst Vastned voor f 40 miljoen nieuwe aandelen bij de aandeelhouders van Comvast. Deze gaat vanaf 1998 positief bijdragen aan de winst per aandeel. In de eerste negen maanden van dit jaar is het direc te beleggingsresultaat van VastNed met 7 procent gestegen van f 46,2 miljoen naar f 49,4 miljoen. VastNed heeft een portefeuille vastgoed met een waarde van f 1,3 miljard. Pensioen met auto van de zaak mag Den Haag - Werknemers met een auto van de zaak mogen bedin gen dat zij over de waarde van dit 'loon in natura' pensioen op bouwen. De premies zijn dan aftrekbaar, ook voor zover zij dienen om het gemis van de wagen na het pensioen goed te maken. Dat heeft de Hoge Raad bepaald. Staatssecretaris Vermeend van Fi nanciën was het hiermee niet eens. Bioscoopbezoek stijgt Amsterdam - Dit jaar belooft een goed jaar te worden voor de bio scopen. In oktober was 22 procent meer omzet gedraaid dan vorig jaar om dezelfde tijd. Dat betekent dat over 1997 waarschijnlijk twintig miljoen bezoekers een filmpje pikken. Vorig jaar bezoch ten circa 17 miljoen mensen de bioscoop. De stijging is volgens de NFC te danken aan de eigen promotie, de nieuwbouw en renova tie van bioscopen, het niet zo warme weer en het filmaanbod van het afgelopen jaar. Recordfusie banken in de VS Philadelphia - De concentratie in het bankwezen in de Verenigde Staten heeft een nieuwe mijlpaal bereikt met een recordfusie van twee instellingen aan de oostkust. First Union Corporation be taalt 32 miljard gulden voor CoreStates Financial Corporation en klimt daardoor naar de 6e plaats op de bankenranglijst in de VS. Luxemburgse bankier weer vrij Brussel - Justitie in Brussel moet de bankier Damien Wigny, top man van de Kredietbank Luxemburg, weer vrijlaten. Hij dient daarvoor wel een borgsom te betalen van ruim 275.000 gulden. Wigny, die een Belgisch paspoort heeft, werd verdacht van grote witwasoperaties van zwart geld. Twee weken geleden bepaalde de raadkamer dat Wigny tegen betaling van een borgsom vrij kon ko men. Justitie ging daartegen in beroep. Gisteren bepaalde ook de Kamer van Inbeschuldigingstelling dat de bankier de cel mag ver laten. Van onze verslaggever Bijen - Ericsson Telecommunicatie in Rijen gaat de afdeling kabel-assemblage afstoten. Voor de ongeveer veertig werkne mers heeft dat waarschijnlijk weinig gevolgen, want het Bel gische bedrijf Connectsystems heeft te kennen gegeven zich in Rijen te willen vestigen en is bo vendien bereid het kabel-assem blage-personeel van Ericsson over te nemen. In de onderhandelingen tussen Ericsson en Connectsystems is de intentie uitgesproken de werkge legenheid voor alle medewerkers van de afdeling kabel- assembla ge te behouden. De onderne mingsraad van Ericsson Tele communicatie BV in Rijen zal binnen enkele weken advies uit brengen aan de directie over de overname door het Belgisch be drijf Connectsystems. Bij de Ericsson-afdeling werken ongeveer veertig personeelsleden en die weten nu nog niet precies waar ze aan toe zijn. Volgens de voorzitter van de ondernemings raad J. van Voorden heeft de OR daarom het bureau T. Lakeman gevraagd een advies uit te bren gen over de sociale en juridische aspecten bij de overgang van het Ericsson-personeel naar het Bel gische bedrijf. Veel Ericsson-me- dewerkers hebben een lange staat van dienst en willen in het verle den opgebouwde rechten niet verliezen als ze overgaan naar Connectsystems. Het Belgische bedrijf heeft het voornemen kenbaar gemaakt in Nederland een gespecialiseerde vestiging te openen waar bekabe lingen worden gemaakt. Het Bel gische bedrijf is voor Ericsson geen onbekende want in het ver leden kreeg Conectsystems van Ericsson ook al werkopdrachten. Waar de nieuwe bedrijfsvestiging van Connectsystems in Neder land gevestigd wordt is officieel nog niet bekendgemaakt. Maar in Rijen wordt er van uitgegaan dat het bedrijf, gezien de logistiek en support door Ericsson, neer strijkt op het bedrijventerrein Haansberg. Bij de gemeente Gilze en Rijen heeft het Belgische be drijf de wens op tafel gelegd op zo kort mogelijke termijn te wil len bouwen.

de Stem | 1997 | | pagina 7