Rusland heeft plan voor kwestie Irak I itsluitend bij Libertel: naast Regiovoordeel nu ook f 99,99 voordeel. Het doek valt voor Jean-Pierre Van Rossem omt in actie ïerengeweld Vetanyahu probeert oproer te bezweren Europa houdt banentop omdat het moet Libertel Life COMMENTAAR JNENLAND KORT et Bakker optreden ïtsnapping tbs'er was chaotisch' iet pvc in winkels _hij storten asbest Ireigende miskraam DËSTEM BUITENLAND A5 jagdad steunt voorstel, topoverleg in Genève Voorwaardelijke straf voor doden kinderen bij 'Muur' Liberalen pikken persbreidel niet BUITENLAND KORT Cossiga sticht Italiaanse middenpartij Tsjoebais verliest functie van minister Watersnood in Somalië verergert Taiwanese crimineel geeft zich over Amerikaanse bevalt van gezonde zevenling LIBERTEL xcentrieke ex-politicus en beursgoeroe gaat voor vijf jaar achter de tralies met de lan§e ze NOVEMBER 1997 A4 binet is de dreiging van een loon atste maanden met regelmaat ho ten profiteren van de succes-econo lie kanten geprezen en de vakbon chten voor hun gezamenlijke in e houden, zelfs een internationale en maken echter weinig indruk od een keer de vruchten plukken van al toen de genereuze optieregelin hun salaris krijgen - in de publiciteit n stem. 'Hoe kunnen we onze leden matigen, terwijl anderen miljoenen de terechte vraag van de bondsbe- werkgevers en vakbonden elkaar jft de komende jaren het uitgangs- n. Wel is er nadrukkelijker dan ooit Tot voor enkele jaren was dat een den. Vanwege die gevoeligheid uit angeduid met de term flexibele be- e mogelijkheid werknemers extra te eling die aansluit bij de individualis- Het voornemen om vaker prestatie- strijdig blijken te zijn met een ander rs en werknemers in de Stichting van r de eerste maal op de agenda gezet, recent onderzoek wees uit dat een emers vermoeid is. Een van de voor- rkdruk. Diezelfde werknemers wordt den bij nog beter presteren, aarschuwd voor al te veel optimisme an de werkdruk. Het plan om presta- et toch al moeilijk te beteugelen pro- /reformeerd koor Revival wil niet T. Revival heeft daarom de mede- het kerstconcert op woensdag 17 Jgd. De afzegging houdt verband vee weken geleden in Amsterdam een inwoonster uit Snelrewaard Jog geen vijftien kilometer van Bo- pm niet gepast samen met Marco kers boekingsbureau betreurt de Jegrip voor. hge maand van een TBS'er uit het is te wijten aan het onbevoegd op- jchiater. De geneesheer is hiervoor uit het antwoord van minister (ragen van het Tweede-Kamerlid 27-jarige Hagenaar, was in het ng over verlenging van zijn terbe- Ir, die was opgeroepen als getuige- aing op het toilet te roken. Vijf |e zijn verdwenen. Hij zit intussen In Duitse politie in de grensstreek Itie evalueren. Aanleiding is de re lt, waarbij de dader tijdens zijn bmobilist doodschoot en andere be- nam. Volgens L. Witjes, belast met (oord- en Oost-Gelderland, was de Stapeling van ernstige calamiteiten en chaotische communicatie. Dat er le ver. „Maar het is zeker aanleiding |te onder de loep te nemen." i volgens de Consumentenbond nog De bond vindt dat kwalijk, omdat or de volksgezondheid. Greenpeace ren of vier grote speelgoedwinkels (peelgoed niet meer te verkopen. De 179 zachte speeltjes, zoals knijpdie- [cjes. Gisteren werden de resultaten /an asbest op reguliere stortplaatsen cent per kilo te vervallen. Dat blijkt elen van staatssecretaris Vermeend I is vooral van principiële aard. De ze manier voorkomen dat asbest, dat .amheden vrijkomt, op een oneigen- "dwijnt. artsen stellen zich te afwachtend op Zij zijn te terughoudend waar het pek en zijn te afwachtend bij bloed- ndaard van het Nederlands Huisart- nevrouw M. Fleuren in haar proef- jij promoveert daarop op morgen aan sterdam. il, samen met enkele ministers, het geren gaan aanpakken. Daarbij is or scholen, jongeren- en sportorga- ;js- ac- li- oor hen en- zou een. der ein- en dee oor be- t er raai I, in openbare ruimten en in meer be sloten gelegenheden te keren. De premier kiest daarbij voor ee brede aanpak, waarbij de inze van sport-/jeugdvereniginge scholen, maar ook gemeenten on misbaar is. „Het kabinet kan n niet alleen," onderstreepte premier. „Wij moeten samen KI ken wat eraan schort en hoe beter kan. Waar gedragsreg worden genegeeerd, zal het K maat op correctie in plaats v op tolerantie worden gericht, ervaring heeft geleerd datern®r_ ge geweldsmisdrijven zo te vo komen zijn." I I I DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 «onze redactie buitenland jève - De Russische minis- u van Buitenlandse Zaken ftmafov zegt een plan te uitgewerkt met de jee vice-premier Tareq U, dat de huidige crisis tus sen Irak en de Verenigde Na- ües zonder geweld kan oplos- sen. jet Iraakse persbureau INA 0e!dde gisteren dat de regering in Bagdad het Russische voorstel steunt. Over de inhoud zijn geen mededelingen gedaan. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië, Rusland en de Ver enigde Staten kwamen afgelopen nacht om twee uur bijeen in Genève om over de kwestie-Irak te praten. Daarmee waren alle permanente leden van de VN- Veiligheidsraad present, op Chi na na. De ingelaste bijeenkomst joorOora Rovers jl Aviv - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gi steren direct na terugkeer in eigen land de strijd aangebonden nel de opstandelingen binnen zijn Likoed-partij. jie dreigen hem niet alleen het ptijleiderschap, maar daardoor Kt automatisch het premier- ïkap te ontnemen. Daarnaast joest de belaagde premier con stateren dat een van zijn belang- jjkste coalitiepartners, de religi- sze Shas-partij, niet meer in de jalitie gelooft. Manyahu bood de rebellen bin- de Likoed aan, alle aanbeve- en van een nog in te stellen uafhankelijke commissie op te salgen. De vraag is of dat genoeg svoorde harde kern van opstan- iilingen binnen het Likoed-blok. ïij staken tijdens het verblijf van iepremier in de Verenigde Staten sa Groot-Brittannië de koppen Sjeikaar uit onvrede over de gro- lemacht die Netanyahu een week [deden tijdens een partijcongres laar zich toe wist te halen. De groep van vijf, onder wie mi- lister Livnat van Communicatie, sist terugdraaiing van het oms- treden besluit waardoor alleen van de 22 Likoed-afgevaardigden naar een nieuwe groep die, omdat ze grootste is, de naam Likoed mag voeren en de partijfinanciën beheren. Tegen de verkiezingen zal dan een nieuwe kandidaat premier naar voren worden ge schoven. De kandidaten voor die begerenswaardige post maken zich al op. Het zijn twee burge meesters; Roni Milo en Ehud 01- mert, burgervader in respectieve lijk Tel Aviv en Jeruzalem. De derde is de opgestapte minister van Financiën, Dan Meridor. Politiek analist Yaron Dekel acht het welslagen van een coup in de nabije toekomst onwaarschijnlijk omdat de Likoed-rebellen ver deeld zijn over het leiderschap. „Bovendien heeft Netanyahu aangetoond dat hij zich uitste kend weet te handhaven. Maar ik ben er niet van overtuigd dat hij erin slaagt zijn termijn, die tot 2000 duurt, uit te zitten." werd gehouden op verzoek van Primakov, die zijn vredesplan aan zijn collega's voorlegde. Over eventuele resultaten was van nacht nog niets bekend. De Verenigde Staten herhaalden gisteren, geen enkel compromis te accepteren, maar enkel een re geling waarbij Irak volledig aan zijn verplichtingen voldoet. Dat houdt onder meer in dat het land Amerikanen als VN-inspecteurs terugneemt. Irak lokte de huidige crisis uit door Amerikanen uit te wijzen die zitting hadden in de inspec tieteams van de VN in Irak. Die moeten erop toezien dat Irak massavernietigingswapens ont mantelt en geen nieuwe ontwik kelt. Dit is een van de voornaam ste verplichtingen die Irak na de verloren oorlog over Koeweit in 1991 kreeg opgelegd van de VN. De Amerikanen verlieten Irak uiteindelijk vrijdag en de VN be sloten daarop vrijwel alle mede werkers uit Irak terug te halen. Sindsdien ijvert Washington voor harde actie tegen het regime van Saddam Hussein. Veel medestan ders hebben de Amerikanen evenwel niet. Primakov zei dat in zijn plan Irak zijn verplichtingen nakomt. Wat Bagdad daarvoor terugkrijgt is niet bekend. Mogelijk beloften ten aanzien van de beëindiging van de strenge economische sanc ties die Irak al zeven jaar treffen. Die blijven van kracht zo lang het land niet volledig voldoet aan ontwapeningseisen van de Ver enigde Naties. Volgens Primakovs woordvoer der is het een heidens karwei ge weest om de ministers bij elkaar te krijgen. Zo moest de Ameri kaanse minister Albright er een bezoek aan India voor onderbre ken. Primakov zei veel te ver wachten van het overleg met zijn ambtsgenoten. Van onze correspondent Bonn - De 57-jarige, inmiddels werkloze biologieleraar Siegfried Becker is gisteren in Berlijn veroordeeld tot twintig maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. In het voorjaar van 1966 had hij, samen met een collega-grensbewaker, geschoten op twee kinderen van tien en dertien die probeerden naar West-Berlijn te vluchten. 'Doodslag', oordeelde de rechtbank, maar die moest toegeven dat niet meer precies is vast te stellen uit welke wapens de dodelijke kogels afkomstig waren. De andere ex-Vopo is intussen overleden. Het was het eerste 'Muur-proces waarbij het om kinderen ging. Maar dat kon hij niet weten, toen hij samen met zijn collega meer dan veertig schoten op het tweetal afvuurde: „Anders had ik niet geschoten," beweerde Becker. Hij vond anderzijds dat hij volgens de voorschriften had gehandeld: op illegale grensoverschrijders mocht en moest worden geschoten. „We zijn er na afloop zelfs om geprezen," verklaarde hij. De ouders van de slachtoffertjes hebben de ware toedracht nooit gehoord. Een kind was verdronken, het andere gedood door kort sluiting, werd hen verteld. De overlijdensakten werden vervalst en de stoffelijke resten in Berlijn gecremeerd. Volgens schattingen zijn zeker veertig minderjarigen bij vluchtpogingen aan de Muur of het IJzeren Gordijn doodgeschoten. Als doodsoorzaak werd meestal een ongeluk aangegeven. Hoewel er beweging lijkt te komen in de crisis rond Irak, gaan de VS en Groot-Brittannië door met het sturen van militair materieel naar de Golf. Het Britse vliegdekschip Invincible maakte gisteren een tussenstop bij Gibraltar. De apen op de rots keken nietsvermoedend toe. foto reuter iel centraal comité van Likoed, lil bestaat uit maatjes van Neta- lyahu, het recht krijgt parle- uentskandidaten te selecteren. Ook verlangt de harde kern het van de directeur-generaal an Netanyahu's staf, Avigdor ieberman. Die wordt beschouwd ils het kwade genius achter het «sluit. ien vermoeid ogende premier gisteren in enkele ge- de grootste groep van Likoed-opstandelin- aan zich te binden. Toch zal Iepremier, die heeft bewezen in lisissituaties het hoofd boven te kunnen houden, op ter een harde dobber hebben a het lijmen van de scherven het Likoed-blok; dat bestaat, aast Likoed zelf, uit nog twee wtijen, Tsomet en Gesher. Ges- sr-leider en minister van Bui- Wandse Zaken David Levy roerde onlangs besprekingen met ippositieleider Ehud Barak over 't mogelijkheden van een samen- laan van Gesher met de Arbeids- Jartij. rebellen binnen Likoed stel- scenario's op om Ne- toiyahu te wippen. De voor- is het overhevelen van 12 Door Bert Schampers Brussel - In Luxemburg houden de re geringsleiders van de Europese Unie vandaag en morgen topberaad over werkgelegenheid. Het is voor het eerst dat op dit niveau in Europees verband over werk wordt gesproken. De bijeen komst heeft vooral een symbolische betekenis. Uiteindelijk kan Brussel slechts de randvoorwaarden scheppen voor meer banen. Europa heeft zich niet eerder met werkge legenheid beziggehouden. Toch waren er in het verleden schuchtere pogingen voor een sociaal-economisch beleid. De vroegere voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, had ooit de ambitie om de werkloosheid in Europa met de helft te verminderen. Zijn dochter Martine Aubry, Frans minis ter van Sociale Zaken, is tevreden met de meer realistische aanpak waarvoor nu wordt gekozen. Europa heeft immers geen werk te bieden, het zijn de lidstaten die het moeten doen. Dat er nu een banentop komt, heeft alles met Frankrijk te maken. Het was met name de socialistische regering van premier Jo spin die kort na haar aantreden in juni van dit jaar een bom legde onder de Europese top van Amsterdam. Jospin trof na zijn verrassende verkie zingswinst in eigen land een sociaal slag veld aan. De voorgaande Franse regeringen hadden de broekriem wel erg strak moeten aantrekken om de franc te kunnen inruilen voor de Europese munt, de euro. Door de bezuinigingen was er nauwelijks geld voor een fatsoenlijk werkgelegenheidsbeleid. Jospin wees zijn Europese collega's op de noodzaak om, naast de koele cijfermatige aanpak waarmee de overheidsfinanciën in de lidstaten de afgelopen jaren meer in evenwicht zijn gebracht, aandacht te schenken aan de uitzichtloze situatie van Europa's 18 miljoen werklozen. In het verdrag van Amsterdam staat nu dat de werk een aangelegenheid is van gemeen schappelijke zorg en een expliciet doel van de Europese Unie. Maar aan de vooravond van de eerste Europese werkgelegenheids top blijkt dat de meeste lidstaten niets moeten hebben van dwingende maatrege len en doelstellingen. Duitsland verzet zich tegen al te veel Brus selse bemoeienis. In de grootste lidstaat van de Europese Unie hebben de regio's, de deelstaten, het op dit punt voor het zeggen. Maar iedereen is het er over eens dat meer samenwerking nodig is. De rèst komt dan wel vanzelf. De Europese partners zullen, met op maat gemaakte actieplannen als uitgangspunt, jaarlijks beoordelen welke inspanningen in de lidstaten zijn geleverd op het gebied van de werkgelegenheid en wat dat heeft opgeleverd. Op die manier, zo wordt gehoopt, zullen de landen meer in de pas gaan lopen. De aandacht gaat vooral naar jongeren en langdurig werklozen. Hen moet binnen een redelijke termijn - zes en twaalf maanden liefst - een opleiding, baan of stageplaats worden aangeboden. Een kwart van de overige werklozen moet in staat worden gesteld een opleiding te volgen. De lidstaten hebben de afgelopen jaren niet stilgezeten. Overal bestaan er wel pro jecten om werkzoekenden in het arbeids circuit te krijgen. Nederland kent de Mel- kert-banen, België de klusjesdiensten en Duitsland scoort met werkervaringsplaat sen voor jongeren. Frankrijk is net gestart met een jongeren banenplan en zelfs op Sicilië staan jeugd- werklózen te schoffelen in parken en plantsoenen. Brussel (anp) - Een besluit om tv-ploegen aan banden te leggen in het Europees parlement heeft felle kritiek van de liberalen uit gelokt. Voorzitter De Vries riep gisteren de andere fracties op, de persbreidel ongedaan te maken. De beperkingen werden door een groep machtige EU-ambtenaren opgelegd na uitzendingen van Netwerk. Daarin werd misbruik van pre sentiegelden door parlementa riërs aan de kaak gesteld. De ambtenaren hebben bepaald dat tv-ploegen alleen nog binnen mogen met toestemming van de parlementsvoorzitter. Rome - Francesco Cossiga wil een nieuwe Italiaanse partij gaan leiden als alternatief voor zowel de regerende centrum-linkse Olijfboom-coalitie als het door Silvio Berlusconi geleide rechtse Verbond van de Vrijheden. De 69-jarige Italiaanse ex-president vindt Berlusconi als oppositieleider geen knip voor de neus waard en mikt daarom op 'herstel van het grote centrum', het geen neerkomt op terugkeer van de door het corruptie-onder zoek weggevaagde Democrazia Cristiana. De kans op een come back van het ex-staatshoofd volgt direct op het geduchte verlies van rechts bij de gemeente-verkiezingen van afgelopen zondag. Moskou - Vice-premiers als Anatoli Tsjoebais mogen niet langer ook een ministerie leiden in Rusland. President Jeltsin heeft een voorstel hiertoe gisteren in principe aanvaard, waarmee een op lossing lijkt gevonden voor de rel rond een boekcontract, waar voor Tsjoebais en anderen 180.000 gulden opstreken. Eerste vi ce-premier Tsjoebais zal nu zijn ministerschap van Financiën moeten inleveren. Ook de andere eerste vice-premier, Boris Nemtsov, zou zijn tweede post (minister van Energie) moeten op geven. Nairobi - De situatie in het watersnoodgebied in Somalië wordt almaar nijpender. De overstromingen hebben zich verder uitge breid. Het water van twee grote buiten hun oevers getreden ri vieren, de Juba en de Shabelle, is op sommige plaatsen samenge vloeid. Daardoor zijn watervlakten van 12 kilometer breed ont staan. Tot nu toe zijn minstens 1200 en mogelijk 2000 mensen om het leven gekomen; ruim 200.000 mensen zijn dakloos. Het Rode Kruis vreest voor epidemieën en grote voedseltekorten door oog sten die verloren gaan. Volgens het Rode Kruis bedreigt het wa ter het leven van 500.000 inwoners in het zuiden van Somalië. Taipei - Met de overgave van een Taiwanese moordenaar en de vrijlating van diens laatste gijzelaar is gisteren een einde geko men aan een gijzelingsdrama in het huis van een Zuid-Afrikaan se diplomaat in Taipei. De vrouw van de diplomaat werd, schijn baar ongedeerd, naar een ziekenhuis gebracht om herenigd te worden met haar echtgenoot en dochter, die tijdens de gijzeling door verdwaalde kogels gewond waren geraakt. De van diverse moorden verdachte gijzelnemer is ingerekend. Hij wilde met zijn actie zijn gevangen zittende vrouw en zwager vrij krijgen. Des Moines - Een 29-jarige Amerikaanse heeft het leven geschon ken aan een zevenling. Dat heeft de trotse opa bekendgemaakt in Des Moines (Iowa). Het is voor het eerst dat een zevenling levend ter wereld kwam. Moeder Bobbi McCaughey en de 27-jarige va der Kenny hebben de zeven baby's (vier jongetjes en drie meisjes) al een naam gegeven. Het gewicht van de kinderen varieert tussen de 2 en 3,3 pond. De vrouw slikte medicijnen die de vruchtbaar heid bevorderen. (advertentie) Bert Schampers tassel - Jean-Pierre Van Ros- de voormalige beursgoe- ex-politicus, zal zich een dag of tien moeten en om een gevangenis- W van vijf jaar uit te zitten. oen geen lafaard, ik ontloop ^19 sfraf niet," zei Van Rossum nadat de hoogste Belgi- rechtbank zijn beroep had %wezen. doek is gevallen voor Jean- '(rre Van Rossem. In 1991 stapte e man, die tot dan bekend stond sPayhant en beleggingsadvi- 111 de politiek en won tot ie ts verrassing drie zetels. Dat °P 'Zwarte Zondag', de dag doorbraak van het Vlaams het Belgische parlement. 76 strubbelingen over de te koers maakten dat van zijn ROSSEM al gauw niets r overbleef, 'Pipo's', noemde a' Kossem de dissidenten, 'ul- listen' I*®'en 'anarc^°"RaPWa" tarri- m Z^n k°rte politieke tó ut6 Wel van zich horen. Dat «een waSj vernam hij in de genis, waar hij een straf uit- een idioot legde Van Ros- ossiers aan over allerlei af- si zoals de Bende van Nijvel tools n°°rd °P P°hticus André %Li!artrok dan ziin ei§en (tuin j conchisies uit; zo zou r ord °P Cools het werk zijn "GEEN GEZWÜN STEM r.O.S.S.E.M. f - - Van Rossem tijdens zijn periode in de politiek. foto belga geweest van de Israëlische gehei- Van Rossem voor een incident, me dienst. Getooid in een witte sjaal riep hij Bij de eed-aflegging van koning vanaf het balkon: 'Vive la republi- Albert, in augustus 1993, zorgde que d'Europe'. De natie was ge schokt. De voorzitter van de Se naat keerde zich naar Van Rossum met de woorden: „Mijnheer, uw gedrag is onwaardig en schanda lig. Het hele land zal u veroorde len." Van Rossum werd afgevoerd en korte tijd in een kamertje opge sloten. De Belgen kennen Jean-Pierre Van Rossem vooral als beursgoe roe, verzamelaar van Ferrari's, Formule I-sponsor en schrijver. Sinds midden 1990 al werd de kettingroker Van Rossem officieel verdacht van valsheid in geschrif te, misbruik van vertrouwen, op lichting, uitgifte van ongedekte cheques en nog een hele rits mis drijven. In de jaren zeventig had hij al eens vier jaar vastgezeten. Eenmaal op vrije voeten en een faillissement aan zijn broek, wist hij in no time een miljoen dollar bij elkaar te krijgen. Van Rossem beloofde enorme winsten aan be leggers, onder wie belangrijke in dustriëlen, die hun geld aan hem toevertrouwden. De woekerwin sten bleek Van Rossem achteraf te betalen met het geld dat hij van nieuwe beleggers incasseerde. Toen de beursgoeroe de bodem van zijn eigen schatkist in het vi zier kreeg, werd hij ontmaskerd als een ordinaire poenpakker. Van Rossem houdt vol dat hij door zijn klanten is opgelicht. Hij was de loopjongen van hun zwarte geld. De witwasser Van Rossem, die zo graag een moderne Robin Hood had willen zijn, moet nu de bak in, terwijl zijn opdrachtgevers buiten schot blijven. Het grote geld verdiende Van Ros sem in de jaren '80 met zijn 'Mo- neytron-systeem'. De econome trist had een methode bedacht om de economische realiteit te vangen in cijfers en statistische wetmatig- heiden. Zo dacht hij de ontwikke lingen op de effectenbeurs te voorspellen. Dat ging soms goed, dan weer mis. Hij stond zelfs op het punt Nederlandse pensioen fondsen voor zijn systeem te inte resseren. Van Rossem stapt nu naar het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg, maar dat le vert geen uitstel van de straf op. Van Rossem ziet daar tegenop. „In de gevangenis is een mens minder dan een hond," aldus Van Rossem, die zich de laatste tijd bezig hield met de organisatie van een auto race rond de wereld in het jaar 2000. In Humo gaf Van Rossem in 1992 toe een gangster te zijn. „Maar po litiek zijn mijn handen volledig proper en dat kunnen velen in dit parlement niet zeggen." Hij is niet ontevreden over wat hij heeft ge presteerd. „Met al de fouten die ik heb gemaakt, heb ik mij toch ge lukkig gevoeld. Als ik tegen een boom rijd, zal mijn laatste ge dachte zijn: verdomme, ik ben geen zombie geweest, ik heb ten minste geleefd." Libertel Regiovoordeel: alle lokale telefoontjes tijdens de Piekuren voor half geld. Standaard bij uw Libertel Personal abon nement hoort nu Regiovoordeel. Daarmee belt u - overal in Nederland - iedereen in de regio tijdens de Piekuren voor slechts f 0,75 per minuut. Dat is de helft van het nationale Piektarief. Bovendien is de aanschaf van een Personal abon nement op 't beste GSM netwerk (onlangs getest door het onafhankelijke keuringsinstituut KEMA) tot 1 januari 1998 extra aantrekkelijk. Dan krijgt u de eerste 3 maanden f 33,33 per maand retour op de factuuti Dat praat weer extra voordelig. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u at Libertel abonnee en heeft u vragen, bet dan mobiel 117. Alle genoemde prijzen zijn incl. BTW. Op je leven geschreven.

de Stem | 1997 | | pagina 5