Meer geld voor lonen zorgsector Kinderprotest tegen kindsoldaten Rusl voor Het do Parket Amsterdam vordert verbod CP'86 'Uitlatingen over Duisenberg ongepast' Ouderenruzie slaat nu over op Unie 55+ Reisadvies uitgebreid tot gehele Nijlvallei I Kok content met akkoord loonmatiging Kabinet komt in actie Overheid niet altijd vrijuit bij milieudelicten tegen jonger enge weid Net any a oproer t Om personeel te houden Kopje koffie bij de kapper is deel kappersverrichting DE STEM BINNENLAND DE STEM Werkdruk COMMENTAAR BINNENLAND KORT Koor wil niet meer met Bakker optreden Psychiater fout bij ontsnapping tbs'er 'Pohtiecommunicatie was chaotisch' Nog veel speelgoed met pvc in winkels Geen milieuheffing bij storten asbest Artsen te traag bij dreigende miskraam TIËSTEM Bagdad steun Excentrieke ex i i i I i DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 A4 Amsterdam (anp) - Het parket in Amsterdam zal medio ja nuari bij de rechtbank in Am sterdam een verbod en de ont binding van de CP'86 eisen. Dat heeft justitie in de hoofd stad gisteren gezegd. Minister Sorgdrager liet dinsdag al weten dat zij deze extreem rechtse partij door de rechter wil laten verbieden. Als CP'86 verbo den en ontbonden wordt ver klaard, maar toch doorgaat met politieke activiteiten, kunnen de leden worden vervolgd wegens deelneming aan een verboden rechtspersoon (artikel 140). Op overtreding van deze bepaling staat een jaar gevangenissstraf en/of een boete van 10.000 gul den. De rechtbank en het hof in Am sterdam hebben de bestuursleden eerder al veroordeeld wegens deelneming aan een criminele or ganisatie en het feitelijk leiding geven aan openlijke discrimina tie en het aanzetten tot rassen haat en discriminatie. Ondanks deze veroordelingen zette de CP'86 haar activiteiten door, al dus justitie. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil een verbod van CP'86. Sorgdrager betitelde CP'86 als een politieke partij die zich stel selmatig schuldig maakt aan zeer ernstige verstoring van het demo cratisch proces. Er is nog weinig jurispudentie over dit soort za ken en de kans bestaat dat CP'86 alsnog wordt vrijgesproken. Het verschil tussen andere ex treem rechtse partijen en CP'86 is volgens Sorgdrager voöral, dat het niet gaat om overtredingen van de wet door individuen, maar dat de partij als zodanig zich her haaldelijk schuldig maakte aan discriminatie. Een juridisch pro bleem in dit soort zaken kan zijn dat een nieuwe vereniging wordt opgericht en dat dan aangetoond moet worden dat het feitelijk gaat om voortzetting van de ou de. De vordering tot ontbinding geldt daarom voor de Vereniging CP'86 'Eigen Volk Eerst' en de Nationale Volkspartij CP'86. Dit is de naam die de partij in 1995 aannam. Volgens justitie is de vereniging CP'86 lid van een cri minele organisatie, maar is zij niet de organisatie zelf, want die is groter. Wel vormt de vereni ging CP'86 op grond van haar or ganisatiestructuur en politieke ideologie het hart van deze orga nisatie, aldus justitie. CP'86- voorzitter Mordaunt reageert la coniek op de wens van Justitie de partij te verbieden. „Als de dames en heren dat wil len, moet het maar geschieden. Ik weet niet wat ze in petto heb ben," aldus Mordaunt. Volgens hem opent de regering de trucen doos om de partij nog voor de verkiezingen volgend jaar te ver bieden. Mordaunt kon nog niet zeggen of hij een nieuwe partij zal oprichten, als CP'86 verboden wordt: „Ik denk niet dat Neder land op nog een rechtse partij zit te wachten." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst (D66, Volksgezondheid) komt volgend jaar met 145 miljoen gulden extra over de brug om werknemers in de zorgsector een betere CAO te bie den. Hiermee hoopt ze een dreigend personeelstekort te voorkomen. Dat heeft Borst gisteren gezegd in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van haar begroting voor 1998. In de zorgsector werken nu 800.000 mensen, 12 procent van alle mensen met een betaalde baan. Per jaar zoeken 40.000 van hen een baan buiten de zorgsec tor, vaak vanwege de hoge werk druk en de relatief lage beloning. Tegelijkertijd neemt de vraag naar zorg sterk toe, vooral als ge volg van toenemende vergrijzing. Als niet 30.000 schoolverlaters (20 procent van het totaal) en een minstens gelijk aantal herintre ders een baan zoeken in de zorg, dreigt een groot personeelstekort. De salarissen in de zorgsector moeten kunnen concurreren met die in het bedrijfsleven, aldus Borst. Verder moet de sector ook zorgen voor bijvoorbeeld kinder opvang, juist om herintredende vrouwen oven de streep te trek ken. Ook moeten de werkgevers volgens de minister zorgen voor voldoende ruimte voor her- en bijscholing. Borst riep werkgevers in de zorg- Kok zei dat gisteren in de Eerste Kamer. Volgens Van Miert heeft Nederland het aan zichzelf te danken dat de Fransman Trichet opeens tegenkandidaat is voor de hoge financiële post in Frankfurt. Want, zo vindt de commissaris van concurrentiezaken, in Euro pees verband gedraagt minister van Financiën Zalm zich 'school meesterachtig' en vertoont Ne derland een 'enggeestige, krente rige koopmansmentaliteit'. Kok vindt dat Nederland alle egoïst die alleen uit is op persoon lijke verrijking'. Schakelaar eist dat Goeman een andere lijsttrek ker aanwijst. Zo niet, dan dreigt hij zijn brief met daarin een aan tal beschuldigingen aan het adres van Scheltens in de openbaarheid te brengen. Ook vanuit de AOV-fractie in de Tweede Kamer wordt Scheltens belaagd. Kamerlid Van Winger den wil, dat niet Scheltens lijstrekker wordt, maar AOV-er Anton van Maanen uit Groningen, nu nummer twee op de lijst. In een brief aan aÜe leden vraagt Van Wingerden steun voor zijn stelling, dat het AOV recht heeft op de eerste plaats van de gemeen schappelijke lijst. Het AOV mag lijstnummer 5 gebruiken op grond van de behaalde zes Kamerzetels uit 1994. De Unie, die in 1994 slechts één Kamerzetel behaalde, sector op meer gebruik te maken van Melkertbanen. De werkge vers zijn tot nu toe terughoudend met het invullen van Melkertba nen, omdat zij hoge personeels kosten vrezen als ooit de loon subsidie wegvalt. De Kamer besloot gisteren, op voorstel van Borst, om later dit jaar een debat over dreigende tweedeling in de zorg te houden. De Kamer had de minister veel kritische vragen voorgelegd over allerlei initiatieven, vaak gesti muleerd door werkgevers, om zieke mensen met een baan eer der te helpen dan haanlozen. Daar zijn alle partijen fel op te gen, met uitzondering van de WD. Borst moest erkennen dat de kwestie lastiger ligt dan zij in eerste instantie dacht. Zij beloof de de Kamer een uitvoerig over zicht van alle initiatieven die worden genomen. Er zijn al spe ciale poliklinieken voor kappers (Arnhem) en dansers (Den Haag). In Leeuwarden wordt in januari een kliniek geopend voor bouw vakkers. Kinderen op weg naar het Binnenhof Den Haag (anp) - Aan de vooravond van de Internationale Dag voor de Rechten van het Kind hebben ruim 65 kinderen gisteren in Den Haag tegen het feno meen kindsoldaten gedemonstreerd. In optocht togen zij naar het Binnenhof waar ze de voorzitter van de Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken, Weis glas, protesttekeningen aanboden. Al zingend uitten de kinderen hun woede over het feit dat in sommige landen, bijvoor beeld in Uganda, kinderen moeten meevech ten in gewapende conflicten. „Duizend bommen en granaten, kinderen zijn geen kindsoldaten. Zij spelen liever een spelletje," zongen ze Weisglas en zijn colle ga's toe. De Verenigde Naties gaven op 20 november 1959 de officiële Verklaring van de Rechten van het Kind uit. Inmiddels hebben meer dan 190 landen dit verdrag ondertekend. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok is woedend op Eurocommissaris Van Miert. De premier 'heeft geen enkele boodschap' aan diens 'on gepaste' uitlatingen over de onzekere kandidatuur van Wim Duisenberg voor de Europese Centrale Bank. recht heeft om bijvoorbeeld de EU-bijdrage ter discussie te stel len. „Ik accepteer het totaal niet, dat Van Miert ons verwijt dat we niet over onze netto-betalingspo- sitie mogen praten." De Italiaanse premier Romano Prodi heeft gisteren in Brussel verklaard, dat er geen Italiaans veto bestaat tegen Wim Duisen berg als gouverneur van de Euro pese Centrale Bank. Prodi komt daarmee terug op eerdere uit spraken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De ruziecultuur binnen het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) is definitief overgeslagen op de fusiepartner Unie 55+. Binnen deze partij circuleert een brief van J. Schake laar uit Holten, mede-oprichter van de Unie en Statenlid in Overijssel, gericht aan Unie-voorzitter J. Goeman. Daarin stort Schakelaar bergen modder uit over het hoofd van de beoogd lijsttrekker, Henk Scheltens uit Mierlo. Schakelaar noemt Scheltens 'een zou zonder samenwerking met het Den Haag (anp) - De reiswereld en het ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben gisteren het reisadvies voor Egyp te uitgebreid en aangescherpt. Dit betekent dat toeristen in de gehele Nijlvallei en in Opper-Egypte rekening moeten houden met een verhoogd veiligheidsrisico. Dit heeft directeur Th. Schmitz van de reiskoepel ANVR be kendgemaakt. De ANWB gaat dit nog niet ver genoeg en gaat vandaag aandringen op een ne gatief reisadvies voor heel Egypte. De ANWB heeft de ver koop van Egypte-reizen via haar kantoren gisteren ge staakt. De bond is nog niet over tuigd van de effecten van de vei ligheidsmaatregelen die de Egyptische autoriteiten hebben aangekondigd.. Het nieuwe reisadvies geldt voor wat betreft de Nijlvallei van Beni Suef (80 kilometer ten zuiden van Cairo) tot en met As- suan. Voor deze streek en Op per-Egypte geldt dat nieuwe aanslagen niet worden uitgeslo ten en dat volledige veiligheid daarom niet kan worden gega randeerd. Toeristen wordt in het reisadvies gewezen op hun eigen verantwoordelijkheid. Ze krijgen de raad om de aanwij zingen van politie en andere au toriteiten strikt op te volgen. Wie in het betreffende gebied is, moet er rekening mee houden dat mensen in gewapende kon vooien moeten reizen. De mogelijkheden om een reis om te boeken naar een andere bestemming worden uitgebreid en verlengd. De touroperators bekijken vandaag hoe de nieu we regeling eruit gaat zien. Dan loopt de afspraak af, dat reizen naar Luxor gratis kunnen wor den omgeboekt. Naar verwach ting wordt de regeling verlengd. De Consumentenbond is teleur gesteld. De bond zag liever dat voor héél Egypte het advies zou gelden dat toeristen het land moeten mijden. „Je vraagt je af wat er moet gebeuren, voordat voor het gehele land een nega tief reisadvies gaat gelden." De heer Schmitz van de ANVR reageerde terughoudend op de opstelling van de ANWB. „Van middag was iedereen het met het advies eens. Later is het kennelijk intern bij de ANWB op weerstand gestuit. Voor een negatief reisadvies is ook geen meerderheid." De sociale partners sloten dins dag een globaal akkoord over de cao-onderhandelingen voor de komende vier jaar. Tot 2002 blijft loonmatiging het credo. Als tegenprestatie voor die loon matiging kunnen werknemers extra bonussen tegemoet zien en krijgen ze ruimere scholings- en verlofmogelijkheden. Daarnaast worden er mogelijk per bedrijfs tak maatregelen genomen om de werkdruk te verminderen. Kok EEN VAN de grote zorgen van dit kabinet is de dreiging van een loon explosie. De vakbonden lieten de laatste maanden met regelmaat ho ren dat ze hun leden mee wilden laten profiteren van de succes-econo mie. Het poldermodel wordt aan alle kanten geprezen en de vakbon den en werkgeversorganisaties mochten voor hun gezamenlijke in spanningen de inflatie in de hand te houden, zelfs een international» prijs in ontvangst nemen. Allle lof en eervolle onderscheidingen maken echter weinig indrukod de achterban. Die wil eindelijk eens een keer de vruchten plukken van de terughoudende opstelling. Vooral toen de genereuze optieregelin gen - die veel managers boven op hun salaris krijgen - in de publiciteit kwam, verhieven de vakbonden hun stem. 'Hoe kunnen we onze leden motiveren om de lonen te blijven matigen, terwijl anderen miljoenen extra mee naar huis nemen' was de terechte vraag van de bondsbe- stuurders. Ondanks die oorlogstaal hebben werkgevers en vakbonden elkaar weer gevonden. Loonmatiging blijft de komende jaren het uitgangs punt bij de CAO-onderhandelingen. Wel is er nadrukkelijker dan ooit gesproken over prestatiebeloning. Tot voor enkele jaren was dat een onbespreekbare zaak voor de bonden. Vanwege die gevoeligheid uit het verleden wordt het begrip nu aangeduid met de term flexibele be loning. Het geeft de werkgevers de mogelijkheid werknemers extra te belonen. Het is een onvermijdelijke ontwikkeling die aansluit bij de individualis tische tijdsgeest van dit moment. Het voornemen om vaker prestatie beloning toe te passen, kan echter strijdig blijken te zijn met een ander plan in het akkoord dat werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben gesloten. De aanpak van de werkdruk is voor de eerste maal op de agenda gezet. Het is een serieus probleem. Een recent onderzoek wees uit dat een kwart van alle Nederlandse werknemers vermoeid is. Een van de voor naamste oorzaken is de hoge werkdruk. Diezelfde werknemers wordt nu een extra beloning voorgehouden bij nog beter presteren. Minister-president Kok heeft gewaarschuwd voor al te veel optimisme over de aanpak van de kwestie van de werkdruk. Het plan om presta tiebeloning in te voeren, maakt het toch al moeilijk te beteugelen pro bleem extra gecompliceerd. Sindsdien wordt jaarlijks wereldwijd op 20 november aandacht gevraagd voor de rech ten van het kind. De optocht werd georganiseerd door de kinderrechtenorganisatie Defence for child ren International (DCI) in Nederland, die dit jaar actie heeft gevoerd tegen het inzetten van kinderen in gewapende conflicten. Be halve de protesttekeningen van de kinderen kreeg Weisglas ook honderden ondertekende protestkaarten aangeboden van DCI. Den Haag (anp) - Het kopje koffie dat de kapper zijn klant aanbiedt, maakt deel uit van de kappersverrichting. De rekening moet als één geheel worden beschouwd en daarop drukt in zijn totaliteit het alge mene BTW-tarief van 17,5 procent. Tot die slotsom komt de Hoge Raad in een gisteren gewezen arrest. Daarin vocht een kapper een BTW-naheffing van de inspecteur aan. De kapper wilde de koffie met de inspecteur afrekenen tegen het la ge BTW-tarief van 6 procent. Per kopje zonderde hij daartoe een gul den af van de prijs van een knipbeurt. De Hoge Raad accepteert dat niet. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok is 'buitengewoon content' met de af spraken over loonmatiging en flexibele beloning die werkgevers en werknemers dinsdag overeen kwamen. Kok noemde de af spraken gisteren een belangrijke bouwsteen voor verdere ar beidsparticipatie. zei gisteren niet bang te zijn dat flexibeler beloningen de stress op de werkplek verhogen. „De sociale partners hebben ook de werkdruk geagendeerd. Daar bestaat dus ook oog voor," aldus Kok. Minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) liet al eerder we ten de voortgezette loonmatiging 'bemoedigend' te vinden. Mel kert heeft wel kritiek op de vage woorden in het akkoord over kinderopvang. Bodegraven - Het Bodegraafs gereformeerd koor Revival wil niet meer optreden met Marco Bakker. Revival heeft daarom de mede werking van Marco Bakker aan het kerstconcert op woensdag 17 december in Bodegraven afgezegd. De afzegging houdt verband met het ongeval dat de zanger twee weken geleden in Amsterdam heeft veroorzaakt. Daarbij kwam een inwoonster uit Snelrewaard om het leven. Snelrewaard ligt nog geen vijftien kilometer van Bo degraven. Revival vindt het daarom niet gepast samen met Marco Bakker op te treden. Marco Bakkers boekingsbureau betreurt de gang van zaken, maar heeft er begrip voor. Den Haag - De ontsnapping vorige maand van een TBS'er uit het paleis van justitie in Den Haag is te wijten aan het onbevoegd op treden van de behandelend psychiater. De geneesheer is hiervoor op de vingers getikt. Dit blijkt uit het antwoord van minister Sorgdrager van Justitie op vragen van het Tweede-Kamerlid Bremmer (CDA). De tbs'er, een 27-jarige Hagenaar, was in het Justitiegebouw wegens een zitting over verlenging van zijn terbe schikkingstelling. De psychiater, die was opgeroepen als getuige- deskundige, gaf de man toestemming op het toilet te roken. Vijf minuten later bleek de tbs'er te zijn verdwenen. Hij zit intussen weer vast. Apeldoorn - De Nederlandse en Duitse politie in de grensstreek gaan de onderlinge communicatie evalueren. Aanleiding is de re cente bankoverval in Bocholt, waarbij de dader tijdens zijn vluchtrit naar Hengelo een automobilist doodschoot en andere be stuurders korte tijd in gijzeling nam. Volgens L. Witjes, belast met Euregionale politiezaken in Noord- en Oost-Gelderland, was de Duitse politie door een opeenstapeling van ernstige calamiteiten overbelast en zorgde dit voor een chaotische communicatie. Dat er fouten zijn gemaakt gaat hem te ver. „Maar het is zeker aanleiding om de onderlinge communicatie onder de loep te nemen." Den Haag - Winkels verkopen volgens de Consumentenbond nog volop speelgoed van zacht pvc. De bond vindt dat kwalijk, omdat dit pvc schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid. Greenpeace gaat vanaf zaterdag controleren of vier grote speelgoedwinkels hun belofte nakomen om dit speelgoed niet meer te verkopen. De Consumentenbond onderzocht 79 zachte speeltjes, zoals knijpdie- ren, bijtringen en zachte boekjes. Gisteren werden de resultaten gepresenteerd. Den Haag - Bij het afleveren van asbest op reguliere stortplaatsen komt de milieuheffing van 30 cent per kilo te vervallen. Dat blijkt uit recente belastingmaatregelen van staatssecretaris Vermeend van Financiën. De maatregel is vooral van principiële aard. De PvdA-bewindsman wil op deze manier voorkomen dat asbest, dat bijvoorbeeld bij sloopwerkzaamheden vrijkomt, op een oneigen lijke manier in het milieu verdwijnt. Amsterdam - De Nederlandse artsen stellen zich te afwachtend op bij een dreigende miskraam. Zij zijn te terughoudend waar het gaat om echografisch onderzoek en zijn te afwachtend bij bloed verlies. Deze kritiek op de standaard van het Nederlands Huisart sen Genootschap (NHG) uit mevrouw M. Fleuren in haar proef schrift over dit onderwerp. Zij promoveert daarop op morgen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. M ome redactie buitenland rjeiiève - De Russische min ter van Buitenlandse Za" Primakov zegt een plan hebben uitgewerkt met Iraakse vice-premier Ta' Aziz, dat de huidige crisis t sen Irak en de Verenigde tieS zonder geweld kan opl sen. Het Iraakse persbureau I meldde gisteren dat de reger Ooor Dora Rovers jel Aviv - De Israëlische pr cfpren direct na terugkeer Die dreigen hem niet alleen partijleiderschap, maar daar ook automatisch het prem schap te ontnemen. Daarn moest de belaagde premier stateren dat een van zijn bel rijkste coalitiepartners, de rel euze Shas-partij, niet meer coalitie gelooft. Netanyahu bood de rebellen nen de Likoed aan, alle aanb lingen van een nog in te ste onafhankelijke commissie o De vraag is of dat ge" is voor de harde kern van ops delingen binnen het Likoed-b Zij staken tijdens het verblijf de premier in de Verenigde St en Groot-Brittannië de kop bij elkaar uit onvrede over de te macht die Netanyahu een - tijdens een partijcon naar zich toe wist te halen. De groep van vijf, onder wie uister Livnat van Communie eist terugdraaiing van het treden besluit waardoor a het centraal comité van Lik dat bestaat uit maatjes van N nyahu, het recht krijgt p mentskandidaten te select Ook verlangt de harde kern ontslag van de directeur-gen" van Netanyahu's staf, Avi Lieberman. Die wordt bescho als het kwade genius achter besluit. Een vermoeid ogende pre probeerde gisteren in enkele sprekken de grootste groep gematigde Likoed-opstand aan zich te binden. Toe" de premier, die heeft bewez crisissituaties het hoofd b water te kunnen houden, op mijn een harde dobber he" aan het lijmen van de sehe van het Likoed-blok; dat bes naast Likoed zelf, uit nog partijen, Tsomet en Gesher. her-leider en minister van tenlandse Zaken David voerde onlangs besprekinge oppositieleider Ehud Barak de mogelijkheden van een sa van Gesher met de Arb partij. De rebellen binnen Likoed den diverse scenario's op o~ tanyahu te wippen. De naamste is het overhevelen v Door Bert Schampers Brussel - Jean-Pierre Van s®t, de voormalige beur roe en ex-politicus, zal over een dag of tien m melden om een gevang straf van vijf jaar uit te z «Ik ben geen lafaard, ik o ""ri-Straf niet," zei Van R nnHat rTo Virxnrro+a 'g, nadat de hoogste rechtbank zijn beroe Mgewezen. Bet doek is gevallen voor nerre Van Rossem. In 1991 man, die tot dan bekend AOV lijst 12 krijgen. Volgens Van Wingerden wil de Unie vooral vanwege het lijstnummer 5 sa mengaan met het AOV. Binnen bestuurskringen van AOV en Unie gaan inmiddels ook voor zichtig stemmen op om de derde ouderenpartij, Senioren 2000 van Jet Nijpels, bij de gemeenschap pelijke lijst te betrekken. Nijpels zou met haar landelijke bekend heid een electoraal fiasco voor AOV en Unie kunnen voorkomen. Deze combinatie staat in de pei lingen op één zetel. Nijpels was in 1994 lijsttrekker van het AOV, daarna voorzitter van de Kamerfractie. Zij verliet na een reeks ruzies met twee ge trouwen de fractie en ging onder eigen naam verder. Nijpels ont kent desgevraagd dat ze is gepolst over eventuele samenwerking. „Het is een bizar verhaal." Door Rob Jaspers Arnhem/Nijmegen - Lagere overheden die milieuregels overtreden, mogen niet ont snappen aan vervolging voor de rechter, als zij hun acties vooraf niet afgestemd hebben met de gemeenteraad en pro vinciale staten. Zij kunnen zich in zulke situaties niet beroepen op het zogeheten Pikmeer-arrest, dat die over heden vrijwaart van vervol ging. Dat stelt de procureur-generaal Y. van Kuijck van het gerechts hof in Arnhem. Bij het gerechts hof loopt een beroepszaak van milieugroeperingen tegen het besluit van de milieu-officier van justitie om de gemeente Nij megen niet te vervolgen in de vuilegrondaf faire. Gisteren zijn de stukken van een besloten zitting hierover vrijge geven door de gemeente Nijme gen. Van Kuijck, de hoogste au toriteit binnen het openbaar mi nisterie in Arnhem, legt in zijn betoog uit dat hij nog wel dege lijk ruimte ziet om de jurispru dentie van het Pikmeer-arrest verder te verfijnen. Dit laatste, reeds veel bediscus sieerde, arrest bepaalt in grote lijnen dat overheden niet ver volgd kunnen worden voor mi lieudelicten, als zij die overtre dingen begaan hebben voor de uitvoering van een overheid staak. Het afgelopen jaar heeft het OM afgezien van diverse strafzaken tegen overheden, om dat het verder kansloos werd ge acht voor de rechter. Maar Van Kuijck accepteert die jurisprudentie slechts ten dele. Hij vindt dat er geen absolute waarde aan moet worden toege kend. De Pikmeer-uitspraak laat nog wel degelijk ruimte voor een nadere invulling. Volgens Van Kuijck gaat het er met name om of er sprake is van democrati sche legitimatie van de milieu overtredingen, gedaan door een overheid. Was er sprake van een zorgvuldige bestuurlijke proce dure, is de vraag van Van Kuij ck. In de Nijmeegse vuilegrondaf- faire - het jarenlange illegale ge sleep en dumpen van (ernstig) vervuilde grond - is nooit sprake geweest van zo'n zorgvuldige be stuurlijke afweging, meent Van Kuijck. Het gesjoemel met vuile grond vond plaats om tijd en kosten te besparen bij de uitvoe ring van allerlei bouwprojecten. De provincie, de toezichthouder bij grondsaneringen, werd be wust niet geïnformeerd door de gemeente over locaties die ver vuild waren. Ook stemde het col lege van B en W de illegale acties niet af met de gemeenteraad, stelt Van Kuijck. Voor de procureur-generaal kan het OM daarom het handelen van de gemeente Nijmegen 're delijkerwijs niet zien als de uit komst van een in strafrechtelijke zin te accepteren bestuurlijke belangenafweging en daarmee als een handelen ter uitvoering van een publieke taak'. Hij vindt dat Nijmegen onrechtmatig ge handeld heeft, waarvoor geen rechtvaardiging lijkt te bestaan. Hij betrekt er tevens de politieke afwikkeling van de kwestie ach teraf bij. Van Kuijck stelt dat 'tot op heden een effectvolle be stuurlijke of politieke interven tie is uitgebleven'. Vervolging van de gemeente is dus gewenst is zijn conclusie. openbare ruimten en in meer J56 sloten gelegenheden te keren. De premier kiest daarbij voor er brede aanpak, waarbij de rssi van sport-/jeugdvereniginge_ scholen, maar ook gemeenten o misbaar is. „Het kabinet kan niet alleen," onderstreepte premier. „Wij moeten samen BI ken wat eraan schort en hoe beter kan. Waar gedragsreg worden genegeeerd, zal het P maat op correctie in plaats Vnt op tolerantie worden gerjc ervaring heeft geleerd da' ge geweldsmisdrijven zo komen zijn." si Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok wil, samen met enkele ministers, he geweldadig gedrag van jongeren gaan aanpakken. Daarbi) ook een taak weggelegd voor scholen, jongeren- en sportorga- nisaties en gemeenten. Dat zei de minister-president gis teren in de Eerste Kamer in reac tie op een plan van de WD. De li beralen willen het geweld door jongeren aanpakken door hen normen en waarden bij te bren gen. Hoe dat het beste kan, zou het kabinet moeten uitzoeken. Het jongerengeweld kostte eerder dit jaar twee levens, van Mein- dert Tjoelker (Leeuwarden) en Justus Hertig (Tilburg). Kok omarmde gisteren het idee van de liberalen. „Ik stel mij voor dat ik samen met de meest be trokken collega's bekijk, wat er kan worden gedaan om de spiraal van zinloos geweld op straat, in ders speculant en belegging in de politiek en won verrassing drie zetel te voor- F8 op 'Zwarte Zondag', n de doorbraak van het in? 111 Belgische pari ,erne strubbelingen over '«gen koers maakten dat v 1 'J ROSSEM al gauw Vanrp°Verbleel 'PiP°v> n tra ,.fossem de dissidente listen' ralen' en 'anarch°-k I hLam!rc'^st met de lange earn? in ziin korte P~ hii „T We^ van h°re Ji zen was> vernam h' zat ??eras> waar hij een st' sen) een "Hoot legde Va fair» rs aan over aUe en ZOa's de Bende van Cool? n °°rd °P Politicus °verhaa?fartr0khiidanzii «naaste conclusies uit; r °ord °P Cools het we

de Stem | 1997 | | pagina 4