'Zie je de muizen al "EïSKr DB STEM Ledelpop in lengte en breedte gegroeid op oederen INEN Holland-België en het Brouwers-effect S, t en Kleintjes Kleintjes ice 089 084 Dakservice Overkant D1 Literaire avond in Terneuzen BER 1997 X 61 n. ntree. 11 uur. worden dagelijks geplaatst in d6 BRABANTS NIEUWSBLAD Oplage: ma. t/m vrii 165.153 zat. 174 440 U bereikt met uw advertenties bit dP KLEINTJES 385.900 lezers (Bron: Summo- scanner 1995) 12,50!! n. X 1 gpm kunt u heel eenvoudig telefonisch opgeven dagelijks van 9.00 - 20.30 uur óók in het weekend Tel. 076-5 312 313 Fax:076 - 5 312 340 Voor de afsluittijden zie onze alg. info. ZEVENBERGEN 3 dame v/a/75,-; 100 2xHP; les trio/200,- 0168- 330253 'a 25 315 p escort, iv.mass.* agd meisjes 5716046 stel 25 jr, apart. 7 r: r jou de es discreet rabant. .uit.nl/hs an, als je dan krijg es ontv. trio's, .cards acc een nieuw s grootste steeds op annen. 5.95 D worden? een volsl 216400 terstraat 17 antal, Lisa 8-405225 strikt privé. .00-22.00U 8. Meisjes voor Prive-Club Bepaal zelf je werktijden Margaretsedijk 39, Vogelwaarde. 0114-67180 B.O.Z. Nieuw Meisjes ontv. Privé 11 -23u 7 op 7 en Escort. Ook gay's 0164-241801 Meisjes en jongens gevr. NISPEN Silvia blondje ontvangt privé ma/vi va. 11-22 uur 0165-36580! Nw! Susan 20 jr. Hete sex meid, Vanessa 18 jr Cl DD 100, 7 dgn. p.w' 14.00-02.00 u. Koninginne str 83 Dordrecht Ass. gevr Roosendaal ....Pret in BEC Judith 28j blond Wendy DONKER0165-556410 Tot uw dienst De1 Uit Bids Van Dolly sound tot Braindeadmusic Admin.advies DE BRABANTSCHE BOEKHOUDER vakwerk voor een vrienden prijs. Bel: 0165-382363 Tapijtrein. Tapijt vuil? Geen nood!! Ketar reinigt uw tapijt als nieuw. Profi teer van onze AKTIE en la< UW HUISKAMER reinigen voor 100,- Bel voor inl. of afspraak: 0167-567002. Reparateur en onderhoudsbedrijf Voor al uw pannendaken bitumendaken. Lekkages vernieuwingen, bel: 076-5220844 of 0653882768 Diepvries/koelkas REPARATIE met garantie zonder voorrijkosten 24 uur serv. 076-5227774 Rioolontstopping MA ONTSTOPPINGSBEDRUF Roosendaal. 076-5657977/06-52782837 O t verse typ w.o :oopt bij openbare inschrijving: op trailer, merk Sea Ray, personenauto's Volkswagen, Ford, Fiat, Renault, BW rse bedrijfwagens w.o oersonenbus IVECO; diverse moto uzuki, Kawasaki; diverse onderdelen voo wagens; computerschroot; bromfietsei o. nieuwe; heftruck etc. gvrijdag 28 november 1997 van 9-00 o-eenheid Rijen, Nijverheidslaan 2a, Rijen. door Ronald Verstraten Ais de oude kolonel Ledel dat nog eens had kunnen meema ken. Het naar hem genoemde Ledeltheater, aan het Oost- burgse plein dat ook al zijn naam draagt, zal zaterdag weer schudden op zijn grond vesten. De oude kolonel zou er vast van onder de indruk ra ken al was hij, aan het hoofd staand van de Nederlandse troepen in de vorige eeuw, wel wat gewend. Ledelpop 1997 komt er dus aan. Oostburg maakt zich op voor de komst van, nota bene, tien groe pen deze keer. Het oudste en nog steeds springlevende popfestival van West Zeeuws-Vlaanderen is niet alleen breder van opzet, maar is ook omgebouwd van een louter avondvullend programma tot een spektakel dat zowat de hele dag duurt. Traditioneel werd Ledelpop in december gehouden, maar daar kwam enkele jaren geleden ver andering in. „Toen zijn we be gonnen met Schedelpop, zeg maar de heavy metal variant van Ledelpop," vertelt Jo Stanneveld van de Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze stichting, in de volksmond nog vaak als 'Esjeesee' aangeduid (de vroegere Streek Jeugd Centrale, SIC), speelt een coördinerende rol ten aanzien van het festival. Schedelpop vond sindsdien in de cember plaats, Ledelpop werd naar voren geschoven. Dat laat ste is zo gebleven, maar Schedel pop is inmiddels van de heavy metal landkaart verdwenen. „We hebben dat festival twee keer ge houden en het werd uitzonderlijk druk bezocht. Maar de laatste keer merkten we toch dat de ani mo bij de vijftien- tot zeventien- jarigen minder werd. Bovendien was het een heel eentonig, eenzij dig festival: vanaf zeven uur 's avonds aan één stuk door heavy metal." Grover werk Als gevolg van die constatering ging de organiserende werkgroep Jongeren van Podium West na denken over een nieuwe formule voor Ledelpop. Het resultaat is een brede programmering en een festival dat al vroeg in de middag begint. „Ledelpop is immers tra ditioneel een van de weinige mo gelijkheden op popgebied in de Dat wilden we behouden. We zijn erin geslaagd een geva rieerd programma samen te stel len. Het 'grovere werk' blijft erin, naar verder zijn er allerlei stijlen te horen, van soul tot ska en zelfs akoestische pop. Als alternatief w>r Schedelpop is De Grote MINISTER VAN financiën li schrijving: donderdag 4 december 1997 omeinen Roerende Zaken, directie Apeldoorn, rostbus 9043, 7300 GD Apeldoorn. is verkrijgbaar tijdens de bezichtiging bij voo"10 I tegen betaling van f 1,-. Dollybirds uit Haarlem. Prijs van West Zeeuws-Vlaande- ren gekomen. Dat wordt volgend jaar mei of juni voor de tweede keer gehouden." Het uitgangspunt van Ledelpop is altijd geweest dat er sprake moest zijn van baanbrekende en vernieuwende popmuziek. Met dat criterium in het achterhoofd, werden bands uitgenodigd de mo's op te sturen. Uit de response blijkt dat het het festival een ze kere naam en faam heeft, want uit heel Nederland meldden zich tachtig bands. Bij het selecteren kreeg de werk groep alleen de muziek te horen, zonder te weten waar de desbe treffende bands vandaan kwa men. Uiteindelijk bleven er tien over, waarvan zeven Zeeuwse bands. „De keuze is gemaakt op basis van kwaliteit. Het was dus wel verrassend dat er toch nog zoveel Zeeuwse bands zijn over gebleven," aldus Stanneveld. Hoe vaak het festival inmiddels is gehouden, weet hij niet precies. „Meer dan tien keer in ieder ge val. Ik denk dat dit de twaalfde keer is." Gemiddeld komen er tussen de 250 en 400 bezoekers op het festival af. Op dat aantal re kent de festivalorganisatie ook nu weer. „De voorverkoopcijfers krijgen we pas een of twee dagen vantevo- ren. Maar de praktijk leert dat tussen de 25 en 40 procent van het publiek zijn kaarten vante- voren koopt. De meesten kopen ze gewoon op de dag zelf aan de zaal." Het programma staat strak in de steigers. „Elk uur een nieu we band. Het is zo opgebouwd dat er voor elke leeftijd en voor elke muzieksmaak wel iets te beleven valt," belooft de festi valbrochure. Het middagpro gramma loopt daarbij naadloos over in het avondprogramma. Om 14.00 uur bijt de Firma Ho peloos het spits af. Dit Middel burgse kwartet maakt muziek die 'absoluut niet in een muzikaal hokje te stoppen is.' Het door Stanneveld voorspelde ruigere werk wordt onder andere vertegenwoordigd door één van de twee Brabantse bands die op Mindlink uit Terneuzen/Leiden. Ledelpop spelen. Them Bones komt met vijf man uit Breda en speelt heavy metal en power- funk. Daarna volgt Let's Quit, een zevenmans skaband uit Eind hoven. Het middagprogramma wordt besloten door opnieuw een band 'van de overkant': G-string. Deze Vlissingse formatie laat funk/soul horen. Het avondgedeelte wordt krach tig, doch melodieus ingezet door een van de twee Zeeuwsvlaamse groepen die tijdens Ledelpop het podium bestijgen. Paralysis uit Hulst staat vijf man sterk voor melodieuze power-metal. Een rustpunt wordt daarna het optre den van Namedropper. Dit duo uit Goes speelt akoestisch. Wal cheren levert vervolgens opnieuw een bijdrage met de Souburgse driemans punkrock-formatie Swindle. De Dollybirds uit Haarlem laten hun 'Dollysound' weerklinken en 110 Volt Lovers uit Middelburg verzorgt een tweekoppige house- act. Met vijf leden die deels in Terneuzen en deels in Leiden wo nen, is het aan Mindlink om Le delpop 1997 af te sluiten. De groep treedt op vanaf 23.00 uur en belooft 'Braindeadmusic van het allerhoogste niveau'. Afgaand op hun nieuwe album Desiderata zullen ze die belofte ongetijfeld inlossen. Er staan elf nummers op en de band liet zich hiervoor in spireren door Faith no More, Me- tallica, Tool, Type O Negative en anderen. I Ledelpop 1997 in het Ledeltheater in Oostburg. Van 14.00 tot 24.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. Entree 12,50. Voorverkoop 10,00. Voorver koop: Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen, Volderstraat 23, Oostburg: Café Jumi, Nieuwstraat 58, Oostburg, Hanke Karreman, havo 5 van het Zwincollege. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 l# Jeroen Brouwers. FOTO EPA Door Ronald Verstraten „Benno Barnard is al eens eerder bij ons geweest. Dat was toen op een zondagmiddag en er waren niet zoveel mensen op afgekomen. Twintig, vijfentwintig misschien. Maar Porgy Bess was hem toch goed bevallen, want hij zei: ik vind het zó'n leuke tent. Hier wil ik nog eens terugkomen. Maar dan wel met mijn goede vrienden Jeroen Brouwers en Geert van Istendael." Hans van de Sande van de stichting Prometheus wrijft zich al bij voorbaat in de han den, want ais het drietal van avond inderdaad op het po dium staat in Porgy, kan het niet anders, of er moet een le vendige discussie ontstaan. Barnard kan in ieder geval re kenen op aanzienlijk meer toe hoorders dan de vorige keer. „Er zijn niet zo heel veel kaar ten meer. We hebben er al hon derddertig verkocht, dus daar kunnen er hooguit nog vijftig bij," zegt Van de Sande. Opmerkelijk veel middelbare scholieren hebben deze keer een kaartje gekocht. „Ik denk dat het een beetje een Brou wers-effect is. Op zich toch bij zonder, want zo vaak gaat hij niet op uitnodigingen voor le zingen in," aldus Van de San de. Dat Brouwers die van Pro metheus heeft aanvaard, heeft ook te maken met de theater show die hij eerder samen met Barnard en Van Istendael had. Twee Nederlanders die in Bel gië hebben gewoond en een Belg die een tijdlang in Neder land vertoefde. Wordt het een beetje Holland-België? „Ja, dat was die theatershow wel. Maar die gaan ze niet doen. Daarmee zijn ze gestopt, want ze waren het beu. Vanavond zal deels worden voorgelezen uit eigen werk. Van Istendael zal waar schijnlijk willen lezen uit zijn nieuwste boek. Maar verder zal het driespan het grootste deel van de avond discussiëren, zo dat je toch weer een beetje Hol land-België krijgt." Brouwers werd in 1940 gebo ren in Batavia en kwam, acht jaar oud, naar Nederland. Hij kreeg bekendheid met zijn eer ste roman Joris Ocfceloen en het wachten uit 1967. Zijn op merkelijke ervaringen in België verwerkte hij in Groetjes uit Brussel (1969) en Mijn Vlaamse jaren (1978). In de jaren daar opvolgend publiceerde hij een autobiografische trilogie. Voor het eerste deel kreeg hij in 1980 de Multatuliprijs. In 1988 ontving hij de Borde- wijkprijs voor het derde deel. Deel 2, Bezonken Rood (1981) was onderdeel van een jaren lange polemiek met Rudy Kousbroek. Behalve door het autobiografische karakter wordt Brouwers' oeuvre geken merkt door barokke taalpracht en hecht met elkaar verweven motieven en symbolen. In 1993 werd hij onderscheiden met de Constantijn Huygensprijs voor zijn gehele oeuvre. Van Istendael is zeven jaar jon ger. Hij is momenteel eindre dacteur van het BRT-journaal. Daarvóór studeerde hij socio logie en wijsbegeerte in Leu ven. Als schrijver debuteerde hij in 1978 met de poëziebundel Bomen wijzen niet maar wui ven. In 1989 verscheen zijn eer ste, succesvolle essaybundel Het Belgisch Labyrinthover zijn haat-liefde verhouding met België. Weer zeven jaar jonger is Ben no Barnard. Hij was onder meer eindredacteur bij het Bel gische radio- en tv-blad Humo en redacteur van het onlangs ter ziele gegane Nieuw Wereld tijdschrift. Barnard werd be kend door zijn autobiografi sche roman Het uitgesteld pa radijs (1987), waarin hij zijn le ven in Brussel beschrijft. Voor zijn boek Het gat in de wereld werd hij in 1994 onderscheiden met de Busken Huetprijs. 'In Gesprek', literaire avond met Je roen Brouwers, Geert van Istendael en Benno Barnard. Vanavond in Porgy Bess in Terneuzen, aanvang 20.15 uur. Toegang 15,00. V A aandoeningen. Dit kan leiden tot ior betere behandelmethoden of ze 5 onderzoek dat extra zetje in de rug Door Jeanette Vergouwen „En," vraagt Vosje Rein, „zie je de muizen al Tibaert?" Na de avonturen met Bruin de Beer volgen nu de streken die de Vos uithaalt met Tibaert de Kater. De Reynaertstichting in Hulst werkt aan een serie Rei- naertverhaaltjes voor peuters en kleuters. Het tweede deeltje wordt vrijdag gepresenteerd. „Het eerste deeltje is in het kwar taalblad voor Reynaerdofielen Tiecelijn heel goed ontvangen," vertelt Magda Heitzman-Muis, secretaresse van de Reynaert Stichting die samen met Filip Ra mon de peuter/kleuterboekjes over Vosje Rein maakt. De boekjes zijn eenvoudig van vorm. Elke bladzijde is afgedrukt op een elementaire kleur en de dieren zijn met enkele lijnen ge tekend. De teksten zijn kort en krachtig en dienen uitstekend om de jeugd voor te lezen. Magda (tekst) en Filip (tekeningen) wil len een zestal boekjes maken. „De vos spreekt kinderen aan. Het oorsponkelijke verhaal is voor hen te moeilijk en we willen het dus terugbrengen tot enkele essentiële zaken. Het is een heer lijke figuur waar je alles in kwijt kunt. Hij is slim en stout en ie dereen te snel af. Heerlijk toch." Rein met zijn lange snuit gaat in deeltje twee met Tibaert op pad en die komt er achter dat hij echt gefopt is. „Wat we als auteurs echt fijn vin den is dat uitgeverij De Een hoorn, gespecialiseerd in kinder boeken, deeltje 1 met een hieraan gekoppeld lespakket dat ik heb ontwikkeld, gaat promoten op de lagere scholen in Vlaanderen. Voor ons het bewijs dat we goed bezig zijn en zo promoten we Hulst en Reynaert ook over de grens," zegt Magda Heitzman. Het boekje Vosje Rein en Tibaert wordt morgen gepresenteerd tij dens een Reynaertavond in de hal van het Stadhuis in Hulst. De groep Musical Exchange, die de wereldpremière in 1998 van de musical Reinaert voorbereidt, verzorgt de muzikale intermezzi. Enkele koorleden en solisten la ten liedjes horen uit de musical onder leiding van Mariène Bau- wens. Jozef D. Janssens, die als germa nist verbonden is aan de univer siteit van Brussel, is een specia list oudere cultuur en historische letterkunde. Hij publiceerde vele bijdragen over middeleeuwse profane en geestelijke letterkun de en daar horen publicaties bij over het Comburgs handschrift en Van den Vos Reynaerde. Hij verzorgt een voordracht met de titel Reynaert omstreeks 1260: dubbelzinnigheid en beschaving. Hij gaat in op de wijze waarop het Reaynaertverhaal geschreven is door Willem die Madoc maecte. „De dichter rekent op een geniale wijze af met het hoofse waarden complex en toch lijkt hij de ambi tie te hebben mee te werken aan een intens beschavingsoffensief dat zich in de 13e eeuw in de volkstaal manifesteert," aldus de uitleg van Janssens. Men kan de boekjes bestellen via de Reynae rtstichting, postbus 236, 4560 AE in Hulst. I Reynaertavond, Stadhuis, Hulst, vijdag 21 november, 20.00 uur. Disney-film 'Hercules' op en top Amerikaans PAGINA Authentieke Argentijnse tango gaat stap voor stap PAGINA Toneel en andere uitjes in de agenda PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 19