Kreatieve Vorming wil van schuld af 4WOV grootste fiasco in geschiedenis' Extra geld voor bibliotheek Hulst RPCZ onderzoekt 6communicatiestoring' in St. Jozefschool Graauw Verlate boomplantdag DAG klapper )pa en Oma Joyce en Rita 65 jaar DESTEM Bang&Olufsen IrlAT DESTEM ZEELAND C2 gulst wil praten over sanering VERKGROEP KERNENERGIE WS VLAANDEREN Sint en Piet Gevarieerde open dag in vernieuwde bibliotheek Hulst Twee dagen vogelshow in Groenendijk Directie 75-jarig transportbedrijf Tieleman Kloosterzande: examens Vanwege hoeveelheid extra kosten zo mooi kan een tv zijn 1997 Darticulieren e, jubileum, huwelijk, verloving, atie, examen, Abraham enz. kolom 0,65 incl. B.T.W., te regel verplicht, aat 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.VV. rieven op aanvraag, f geef uw tekst 2 dagen vóór mze kantoren: Breda: Spinveld 55- straat 11Hulst: Baudeloo 16 te richten aan De Stem Brabants 3229,4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes hl voor teksten, foto's en tekeningen 'van redenen te weigeren. >pdrachtgever van deze advertentie er bekend te zijn. Indien er een van een telefoonnummer gewenst zich te legitimeren, ter voorkoming ;ver is gerechtigd naam van de end te maken. Uitgever is niet de in de advertentie voorkomende teksten. ar getrouwd EWELDIG! B - L - E - B - M - A. van itü NT. ndy. rdag 5n a. nog je. n Ma iuyn ario ian je I I I I I DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever f raauw - Het bestuur van de stichting Katholiek Onder- ijs oost-Zeeuws-Vlaande- J Oost heeft het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) gevraagd te on derzoeken wat er in Graauw allemaal is mis gegaan. is de schoolcommissie van Al 40 jaar 'zingend' door het leven. We hopen je nog heel lam zo te mogen beleven. Hartelijk gefeliciteerd De familie Goedemorgen H.G. met jullie verjaardag Ra ra van wie? Het is raar maar waar, Breeë Pietje wordt 50 jaar. de St. Jozef basisschool unaniem opgestapt vanwege onenigheid met schoolhoofd O. Kips. „Vanwege problemen in de com municatiesfeer," bleef voorzitter J. de Block van de schoolcom missie er in de krant van giste ren wat vaag over. Maar ook voorzitter H. van Geesbergen van de stichting kon gisteren niet veel meer duidelijkheid scheppen. „Er zijn al geruime tijd spanningen tussen de direc teur en de schoolcommissie. Ze liggen elkaar niet, het klikt niet. Dat leidt tot irritaties over en weer. Hadden we maar iets con creets, dan hadden we tenminste iets om vast te grijpen." Van Geesbergen zegt het besluit van de schoolcommissie om het bijltje erbij neer te gooien te res pecteren. „Maar wij hebben wel het RPCZ gevraagd de situatie in Graauw te onderoeken. Om eens te kijken wat nou een gewenste relatie is tussen een directeur en een schoolcommissie.Van Geesbergen wijst er op dat het na de fusie van een tiental Oost- Zeeuws-Vlaamse scholen toch een soort aftasten is geweest. Er kwam één groot schoolbestuur en de oude schoolbesturen wer den schoolcommissies. „Die schoolcommissies hebben in het begin toch een beetje gezweefd. Hun posities waren niet altijd even helder. Op de meeste scho len leverde dat weinig proble men op, maar in Graauw dus wel." Het dagelijks bestuur van de stichting wil zo snel mogelijk een nieuwe schoolcommissie in Graauw. „Maar dan moet er wel eerst hel derheid zijn in de verhoudingen. Anders beginnen de problemen opnieuw." Van Geesbergen sluit niet uit dat er uit het onderzoek van het RPCZ nuttige aanbeve lingen naar voren komen, die voor alle scholen kunnen worden overgenomen. Deze super-oppas OPA Proficiat Sjoerd Jasper en PewjMgg Van onze verslaggever Hulst - Het bestuur van de stichting Kreatieve Vorming (KV) Hulst heeft het gemeentebestuur van Hulst opnieuw gevraagd om de openstaande schuld van ruim 50.000 gulden kwijt te schelden. Die renteloze lening is nog een erfenis van enkele jaren geleden, loen de KV diep in de rode cijfers „Uiteraard realiseren wij ons, dat wij als huidig bestuur for meel medeverantwoordelijk zijn voor door het vorige bestuur langegane verplichtingen," al- lus de brief aan de gemeente. „Toch blijft deze renteloze lening als een molensteen rond de hals van het huidige bestuur hangen. Moreel gezien achten wij ons niet verantwoordelijk voor ontwik gen uit een periode, waarop wij totaal geen invloed hebben kunnen uitoefenen en die mede stand is kunnen komen door wellicht te laconieke contro le van de financiële gang van za ken, ook van gemeentezijde." De gemeente heeft eerder laten doorschemeren dat er misschien wel over een schuldsanering te praten viel, maar pas als het hui dige bestuur zich heeft bewezen. Het bestuur denkt dat de zaken in de paar jaar onder het nieuwe bewind al flink ten goede zijn ge keerd. „Efficiëntere en dus goedkopere administratie, beteugeling van de coördinatie-uren, minimum aantal deelnemers bij cursussen, kostendekkende bijdrage voor [volwassenen bij cursussen, aan passen van de kortingsregelingen aan het gemeentelijke minima- ■id, een voorzichtig perso- neelsbeleid." Daarnaast probeert de KV ook in e omliggende gemeenten Hon- misse en Axel cursussen te ver zorgen, gekoppeld aan een ver lig van de bijdrage vanuit EQttlE ZEELAND Bezorgklachten, abonnementen administratie, lezers- en fotoservice: BELLEZERSCONTACT 076 - 5 312 312 maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur zaterdag 8.00- 12.00 uur (Opa) en (Oma) Hamers- Gefeliciteerd met ff6 50 jarig huwelgK- Kinderen en KleinjgjgS. is 11 4564 ZG SintJansteen persoon is ontbonden op 30 se2jng verantwoording en het plan van atw ggen ter inzage voor eenieder to an de Kamer van Koophandel en r antore van L. Brusselaers Hoefken B. Menu penningmeester Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG, telefoon 0115-645769, fax 0115-645742. tedacteuren: Frank van Cooten, Frank N (plv. ed.chef), Rein van der Helm, Feter Oggel (editiechef), Harold de Ruysseleijr, Sanne Schelfaut, Liselotte van Werkhoven. Redactie Middelburg: Vrijlandstraat 33d, 4337 EA telefoon 0118-652739 fax 0118-652738, Redacteur: Emile Caion (provincieverslaggever). «actie Hulst: Baudeloo 16,4561 ES. telefoon 0114-372777 en 0114-372776, hx 0114-372771. Redacteur: Eugène Verstraeten Sportredactie Zeeland: J«i Koomen, telefoon 0115 - 645751 (zondag 0115 - 645753). Rulst, Baudeloo 16,4561 ES. tonenzen, Zuidlandstraat 32,4532 CG. detailhandels-, diensten-, B-to-B-, "tgaans-en toerisme-advertenties: elefoon 0114-372772,fax 0114-372771. Rubrieksadvertenties (Kleintjes): elefoon 076-5312313, fax 076-5312340. toberichten, dankbetuigingen en yeooorteadvertenties: telefoon 076-5312550, fax 076-5312340. ersoneels-, opleidingen- en cursussen- detenties: 'elefoon 076-5312240, fax 076-5312242. toerend goed-, financiële diensten- vervoersadvertenties: ee oon 0114-372772, fax 0114-372771. .Ionische openingstijden: d l duties, familieberichten, etuigingen en geboorte- etenties: dagelijks 9.00-20.30 uur. horige advertenties: ^9 Vrijdag 8.30 tot 17.00 uur. °°der toeDA«io0pdrachten worden uit9e«>erd tan Uitqevprtm 9 1de al9emene voorwaarden Ook Sint en Piet hebbi fd weer succes... Als zij in Breda iets hïbbt \itge- zocht op nummer drieërrr, ig in de Barones. edelsmid paul van den hout die gemeenten. De stichting zegt de financiële zaken in de hand te hebben, zonder dat dit heeft ge leid tot een drastische verminde ring van het aantal cursisten. Stimulans „We zijn dan ook van mening dat een herhaald verzoek om sane ring van de schuldovereenkomst met de gemeente op dit moment op zijn plaats is. Voor het be stuur van de stichting zal een sa nering een extra stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan." Het verzoek van de KV ligt op dit moment nog ter behandeling bij het collge van burgemeester en wethouders. Van onze correspondente Hulst - De officiële opening van de uitgebreide biblio theek in Hulst is vrijdag 21 november en is dan voor het publiek gesloten. Zaterdag 22 november is er een open dag met veel activiteiten en dan is iedereen tussen 10.00 en 16.00 uur welkom. Het programma is gevarieerd. E. van de Bergen stelt foto's van de basiliek tentoon en in de vitrine kasten kunnen belangstellenden een collectie antieke strijkijzers en een verzameling Jip en Janne- kes bewonderen. Er zijn demon straties van wenskaarten maken, bloem- en kerststukken en objec ten in fimoklei. Verder kan iedereen stoeien met nieuwe technieken, kennismaken met internet en de presentatie 'Bibliowijs'. De groep La Phroaig zorgt voor muziek. De jeugd krijgt een andere activi teit aangeboden: collages maken met Roby Bellemans. Deze crea tieve middag is woensdag 26 no vember van 13.00 tot 14.00 uur voor de kinderen van vier tot acht jaar en van 14.30 tot 16.30 uur voor de jeugd van acht tot dertien jaar. Van onze correspondent Kloosterzande - Het bestuur van vogelvereniging Zang en Kleur heeft zo'n vierhonderd vogels van 23 inzenders voor de jaarlijkse vogeltentoon stelling. De tentoonstelling wordt gehou den op 22 en 23 november in zaal Molenhof te Groenendijk. Er zijn vogels van diverse pluimage in geschreven, zoals kanaries, tro pen, verschillende grote en kleine parkieten, duiven en kwartels. Een deskundige jury beoordeelt de vogels vrijdag. Zaterdag 22 november van 13.00 tot 22.00 uur en zondag 23 november van 10.00 tot 18.00 uur is er vrij entree voor iedereen die wil komen kijken. Bovendien is er nog gelegenheid om een prijsje te winnen met de loterij of door enveloppen trek ken. Verder draait het rad van avontuur. De vogelshow wordt zondag om 18.00 uur afgesloten de uitreiking van de prijzen. (ADVERTENTIE) ..v A f.ii V O.--' y V In Heikant werd. gisteren een verlate boomplantdag gevierd. De ongeveer dertig kinderen uit de bovenbouw van basisschool de Heide- poort trokken, voorzien van laarzen en scheppen, naar het plaatselijk speelweitje om er gezamenlijk drie linden in de grond te stoppen. Onder het toeziend oog van mensen van de gemeentelijke afdeling Groen werd vervolgens op de hoek Wildelandenstraat/Margrietstraat ook een lindeboom geplant met daaromheen wat struikgewas. Afgelopen zomer is het speelweitje in Heikant helemaal opnieuw ingericht. De jeugd heeft er ondermeer een basketbalbord bij gekregen. De drie linden vormen de afronding van dit project. Met de aanplant van het groen op de hoek Wildelandenstraat/Margrietstraat gaat een wens uit het dorpsplan in vervulling. foto camile schelstraete Er zijn nog zes 'Tielemannen' werkzaam in het familiebedrijf. Van links naar rechts: Alex, Toine, Rudy, Edward, Theo en Ronald Tieleman. foto wim kooyman Door Eugène Verstraeten Kloosterzande - „De tunnel onder de Westerschelde bij Terneuzen wordt het grootste financiële fiasco in de Neder landse geschiedenis. De ver schillende transportbedrijven in de streek hebben zo'n 350 vrachtauto's rondrijden. Ik voorspel dat er daarvan nog geen tien per dag door die tunnel zullen gaan. Aan het woord is algemeen di recteur Theo Tieleman van transportbedrijf Tieleman in Kloosterzande. Het familiebe drijf bestaat dit jaar 75 jaar. Op een steenworp afstand van de be langrijke verkeersader naar het veer Perkpolder-Kruiningen had Tieleman jaren lang goede kaar ten in handen om het bedrijf een bloeiend bestaan te verzekeren. Als straks de vaste oeververbin ding er ligt en de veerdienst ver dwijnt komt Kloosterzande ech ter in een uithoek van Zeeuws- Vlaanderen te liggen. „Een ramp voor ons," zeggen Theo en logistiek directeur Rudy Tieleman. „We worden straks ge confronteerd met vele kilometers omrijden. Voor veel opdrachtge vers vervullen we hier in Kloos terzande ook een opslagfunctie. Je voelt het al aankomen, dat be tekent straks een enorme kosten stijging." De dreigende problemen waren overigens geen reden om Tiele man van een jubileumfeest te weerhouden. Het 75-jarig be staan van het bedrijf werd afge lopen weekend gevierd met een feest voor het voltallige perso neel met aanhang. Bij het trans portbedrijf werken meer dan tachtig mensen en het wagen park telt op dit moment ongeveer vijftig vrachtauto's. Tieleman zit daarmee in de top drie van de be langrijkste werkgevers in de ge meente Hontenisse. Lijndienst Een heel verschil met 75 jaar ge leden. In 1922 begon de in Lams- waarde geboren Fons Tieleman, met paard en wagen, kolen en petroleum te vervoeren. Eerst vanaf de haven van Walsoorden naar Hulst. Later begon hij een lijndienst naar Terneuzen en kon al snel een aantal beurtschippers tot zijn klantenkring rekenen. De eerste auto was een T-Fordje, ge volgd door een wat meer uit de kluiten gewassen Chevrolet. Na de oorlog kon Fons een oude Amerikaanse legertruck op de kop tikken. Hij rook meteen han del en bouwde het voertuig om tot verhuiswagen. Dat was goed bekeken, want tijdens de oorlog was er veel kapot gegaan. Han denvol werk dus voor een ver voerder. Fons kreeg vier zonen die allemaal in de zaak kwamen. Een van hen overleed echter op jonge leeftijd. Inmiddels zit de derde generatie Tieleman in het bedrijf. „Opa zag al snel in dat er brood zat in wegtransport," zegt Rudy Tieleman. „Hij zag schepen al lerlei goederen vervoeren tussen Walsoorden en Rotterdam en dacht dat het per auto een stuk sneller kon." Hij kocht de ver gunningen van de schippers op en begon in de jaren vijftig een lijndienst op Zeeuws-Vlaande- ren. „Een van de belangrijkste klanten van toen hebben we nu nog. Morres Meubel in Hulst. Het is nog steeds onze grootste op drachtgever. Rotterdam heeft Tieleman groot gemaakt," zegt Theo, die al op 14-jarige leeftijd in het bedrijf kwam. Tieleman Transport heeft in de loop der jaren ook de vleugels over de grens uitgeslagen. Je kunt de auto's overal in West- Europa tegenkomen. „We heb ben ook Amerikaanse klanten die ons als Europees distributie punt gebruiken voor hun goede ren." Die toenemende opslagfunctie noopte het bedrijf in 1980 te ver huizen vanuit de Cloosterstraat naar het bedrijfsterrein aan de Oudeweg. Er werd een flinke hal neergezet, maar dat zijn er in middels vijf geworden, met een totaal vloeroppervlak van 15.000 vierkante meter. Daarmee zijn we meteen weer te rug op het onderwerp van de oeververbinding. „Op dit mo ment zitten we voor onze op drachtgevers nog op een goede locatie, maar dat wordt straks anders. De enige oplossing is dan een andere plek zoeken die wat beter aansluit op het hoofdwe gennet. Dan moet je gaan denken in de richting van Hulst of langs de Expresweg. Het is een stap waar hier natuurlijk ook wel eens over nagedacht wordt," zeg gen Theo en Rudy Tieleman. „Als je in een uithoek komt te zitten, zul je toch iets moeten doen. Ze hadden gewoon vanaf Terhole een weg naar de Lief- kenshoektunnel moeten leggen. De goedkoopste oplossing en bo vendien zou dat het verkeer rond Hulst ontlasten. Nu worden we met een tunnel opgescheept, waar bijna niemand gebuik van zal maken." Bulktransport Net als destijd oprichter Fons blijft de familie Tieleman voort durend naar wegen zoeken om de positie van het bedrijf nog beter te verankeren. Zo is vorig jaar een begin gemaakt met buik transporten en doet Tieleman nu ook de distributie in de regio voor Heineken. Met de geboorte, enkele maanden geleden van de jongste Tieleman-telg, is de kans aanwezig dat ook straks de vier de generatie Tieleman het bedrijf voortzet. „Het zou mooi zijn," zeggen de heren Tieleman. „Het is in ieder geval een jongen." THEATER MIDDELBURG Robert Long - Met vijfmansband in zijn nieuwe show 'Robert Long Meer Dan Ooit' - Stadsschouw burg, Molenwater - 20.00 uur MUZIEK TERNEUZEN Concert - The Gerswhin Story - door Daniel Wayenberg en the Amsterdam Saxophone Quartet - Zuidlandtheater - 20.00 uur VLISSINGEN De Wiener Sangerknaben - R.K. Kerk, Singel, Singelstraat 13 - 20.00 uur DIVERSEN OSSENISSE Dansoefenavond - café De lacht- hoorn - 20.00 uur Koersbal - Hof ter Nesse - 13,30 uur HENGSTDIJK Prijskaarting - café 't Jagershuis - 14.00 uur TERNEUZEN Expositie - cursisten Toonbeeld - expositieruimte poligang - De Honte - tijdens kantooruren (t/m 8 jan) WESTDORPOE Kaarten en bingo - Concordia - 13.30 uur Tafeltennis - Concordia - 19.00 uur AXEL Unicef-tentoonstelling - over Guatemala - bibliotheek (t/m 29 nov) Bieden - Gregoriuscentrum -14.00 uur SAS VAN GENT Gezelschapsdansen - SAV - De Speye -13.30 uur CLING E Anton Pieck, embossing en per- gamano - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Vleeskaarting - café De Land bouw - 20.00 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren -13.30 uur GRAAUW Bieden - KBO - Gemeenschapshuis -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur My best friends wedding HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Hercules 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur My best friends wedding 20.00 uur Double team 20.00 uur The Game 20.00 uur Contact MIDDELBURG Cinema 't Schuttershoftheater - 20.30 uur Different for girls VLISSINGEN Alhambra 1,2,3,4 - 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur The game 20.00 uur Hercules BRUGGE Kennedy Kompiex - 20.00 uur The lost world 20.00 uur Oesje 20.00 uur The game 20.00 uur Double team GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The peacemaker 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur She's so lovely 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The game 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Copland 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uurT- hefull Monty 14.30 uur George of the jungle 14.30 en 17.00 uur Bean 20.00 uur Air Force One 22.30 uur Scream 22.30 uur One night stand 14.30, 17.00 20.00 en 22.30 uur Lost world 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur L.A. Confidential 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Oesje 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur My best friends wedding 17.00 uur Nothing to Lose 14.30, 17.00 en 20.00 uur Double Team KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The peacemaker 20.00 uur Oesje 20.00 uur Copland 20.00 uur The game Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uit slagen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Ter neuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Tilburg - Katholieke Universiteit Brabant. Doctoraal arbeids- en organisatiepsychologie: Xenia Ferket, Westdorpe. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wil aan de openbare bibliotheek voor de helft meebetalen aan herbezetting van verloren gegane uren als gevolg van de invoering van de 36-urige werkweek. Als die uren niet gedeeltelijk wor den herbezet heeft dat namelijk een duidelijke inkrimping van de dienstverlening aan de lezers tot gevolg. Dat zou een ontwikkeling zijn die volgens burgemeester en wethou ders niet goed is. In haar verzoek om extra geld heeft het biblio- theekbestuur er op gewezen dat de werkdruk voor het personeel al hoog was vóór de invoering van de 36-urige werkweek. Nu zou deze druk volgens het bestuur onver antwoord hoog worden. Omdat de bibliotheek niet zelf om een 36- urige werkweek heeft gevraagd vindt het bestuur dat de gevolgen daarvan niet alleen op de schou ders van de bibliotheek terecht mogen komen. Een herbezetting van 50 procent betekent toch nog een verlies van 7 1/4 uur formatie per week. De bibliotheek denkt dat echter zelf te kunnen opvangen door het ne men van aan aantal maatregelen. Dat is sluiting van de bibliotheek Hulst op dinsdagochtend, beperk te inkrimping van de openings uren van Kloosterzande en Vogel waarde, invoeren van enkele ver plichte sluitingsdagen en wat minder werkoverleg. De gedeeltelijke herbezetting kost ruim 13.000 gulden per kaar. Als die kosten worden verdeeld tussen Hulst en Hontenisse betekent dat voor Hulst een bijdrage van 9.300 gulden. De bibliotheek is ook nog eens geconfronteerd met een fikse verhoging van het zogenaamde leenrecht. Dat is een leenvergoe- ding die de bibliotheek jaarlijks moet betalen aan auteurs en ande re belanghebbenden. Die vergoe ding is gekoppeld aan het aantal uitleningen. Voor volwassenen heeft de bibliotheek de extra kos ten opgevangen door contributie verhoging, maar voor wat de jeug dige lezers betreft vraagt men de gemeente om bij te spijkeren. Vanwege de gestegen leenvergoe- S ding zit er nu een gat in de begro ting van 9.000 gulden. Het Hulster aandeel bedraagt cir ca 6.200 gulden en B en W stellen de gemeenteraad ook dat geld be schikbaar te stellen. De gemeente Hontenisse heeft over de verzoe ken van de bibliotheek nog geen besluit genomen. (ADVERTENTIE) BeoVision MX - 70 en 55 cm beeldbuis met Visiondear techniek. Het bijna zwarte contrast- scherm, dat "uit" het toestel en "aan" het beeld mooier maakt. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. 3 jaar garantie

de Stem | 1997 | | pagina 15