Pleister en ring als pil-vervangers Varkenspest centraal op vakbeurs 'Studiebeurs 100 omhoog' Tilburger begint met gratis letselschadelijn Psycholoog Diekstra |komt met nieuw boek Greenpeace tegen pvc-speelgoed Lobbyisten lopen deur plat bij Kamerleden Pastor moet cel in na pntucht met jongens Ontsnapte criminelen waren maar drie dagen in Nederland BINNENLAND 10.000 mark voor gouden tip over overvaller Man uit Roosendaal hielp duo Schoolproject houdt puber van genotmiddelen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 A3 Van onze verslaggeefster Tilburg - De Tilburgse letselschaderegelaar Hans Noordzij is gisteren begonnen met de Nationale Letselschadelijn. Slachtof fers van bijvoorbeeld ongelukken en medische fouten kunnen zich wenden tot een gratis telefoonnummer. Achter dat nummer (0800- 0220775) gaan negen letselscha debureaus schuil. Die bureaus, verspreid over het hele land, ga randeren kwaliteit, integriteit en onafhankelijkheid. Noordzij be mant een van die bureaus, het Letselschadebureau Zuid. Noordzij, afkomstig van Inter polis en sinds drie jaar zelfstan dig, ergert zich aan de charla tans in zijn vak. Iedereen kan een letselschadebureau beginnen en zich specialist- -noemen. -Alleen de termen letselschaderegelaar en personenschaderegelaar zijn beschermd. Noordzij mag zich zo noemen en is bovendien register- expert en onderworpen aan de tuchtregels van het Nivre. Er zijn geen gedragscodes of standaard-tarieven. Doorn in het oog is het no cure no pay sys teem waarmee sommige bureaus werken. Noordzij: „Bijvoorbeeld iemand kan door een ongeval niet meer werken. De schade wordt vastgesteld op 400.000 gulden. Het bureau vraagt daar twintig procent van. Die 80.000 gulden is gemakkelijk ver diend." De negen bureaus van de Natio nale Letselschadelijn werken met uurtarieven. Hun kosten tel len bovendien mee bij het totale schadebedrag dat uitgekeerd dient te worden. Noordzij en zijn collega's willen komen tot een keurmerk, vastge legde opleidingseisen en tot een gedragscode. Daarin komt onder meer 'te staan dat handel in dos siers uit den boze is. Het is bo vendien de bedoeling dat meer bureaus 'die aan de goede kant staan' zich aansluiten. Aan andermans leed is goed geld te verdienen. Naar schatting zijn er jaarlijks honderdduizend po tentiële klanten. De afgelopen vijf jaar is de uitgekeerde letsel schade gestegen van 500 miljoen naar 1,5 miljard gulden. NOVEMBER 1997 A2 root-Brittannië en Ierland: nstuimig weer met veel wol- n, wind en regen. Middag- mperatuur eerst tussen 12 en graden, maar geleidelijk ts minder zacht. Donderdag nd 10 graden, elgië en Luxemburg: Woens- ag meer bewolking en in het esten wat regen. Donderdag veral toenemende regenkans. Tddagtemperatuur eerst da- nd tot ongeveer 5 graden, anaf donderdag weer wat ho er. oord- en Midden-Frankrijk: de oostelijke tiepartemen- n eerst nog wat zon. Maar eleidelijk overal bewolkt en f en toe regen. Langs de Ka- aalkust veel wind. Middag- emperatuur van 5 graden in et oosten tot 12 in het westen. uid-Frankrijk: Geleidelijk veral bewolkt en af en toe re en. Langs de Atlantische kust en stevige wind. Middagtem- eratuur ongeveer 12 graden, n het uiterste zuiden dinsdag og een graad of 15. ortugal: Van tijd tot tijd veel olken en veel regen. Mogelijk ok onweer. Maxima vlak aan ee tussen de 15 en 20 graden. Spanje: Veel wolken en af en toe regen. Donderdag op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur rond 15 gra den, maar aan de Costa's in het zuidoosten nog 20 graden. Canarische Eilanden: Perio den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Mallorca en Ibiza: Woensdag enkele stevige buien, mogelijk met onweer. Donderdag meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Italië: Woensdag afwisselend stapelwolken en zon. Vrijwel overal droog. Donderdag vooral in het zuiden en op Si cilië een paar pittige regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur rond 11 graden, maar op Sicilië nog 18 graden. Griekenland en Kreta: Woens dag wat zon en vooral in het binnenland een bui. Donder dag meer bewolking en van het westen uit enkele buien. Temperatuur aan zee rond 17 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ge leidelijk ook wat zon. Donder dag in het westen meer bewol king, vrijwel overal droog. Een stevige zuidoostenwind. Mid dagtemperatuur tijdelijk da lend tot dicht bij het vries punt. Zwitserland: Woensdag nog flink wat zon. Donderdag meer bewolking en kans op re gen, boven 1200 meter sneeuw. Maxima in de dalen rond 7 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, met name in de bergen ook zon en vrijwel overal droog. Woensdag in de bergen veel wind. Middagtemperatuur da lend tot enkele graden boven nul. >(oq 'usAoqsiipaj ')|ez}SJoq 'puewu3||nJd ■cry>'~' °o, ^anonzeverslaggever lïlburg/Oss - Twee vindingen het gebied van anti-con- Itie moeten op afzienbare wliiijn vrouwen nieuwe al ternatieven geven voor de «trouwde pil. Het in Tilburg aevestigde farmaceutische ijjdrijf Janssen Cilag voert momenteel in tien landen een test uit met een anticonceptie «leister. Het Osse Organon is een vergevorderd stadium „et een vaginale ring. de STEM Beide bedrijven zoeken al langer naar betrouwbare anti-conceptie voor vrouwen die een hekel heb ben aan het slikken van de pil. De pleister van Janssen - dat na di verse fusies de anti-conceptie techniek van Cilag/Ortho in huis heeft gekregen - kan op de buik, bil of het dijbeen worden geplakt en biedt een week bescherming tegen ongewenste zwangerschap. De medicijnen komen via de huid in het bloed, zoals dat bijvoor beeld ook gebeurt bij pleisters te gen overgangsklachten en pijn bestrijding voor kankerpatiën ten. De effectiviteit van de pleister wordt nu in zogenaamd 'fase 3- onderzoek' getest onder driedui zend vrouwen in tien landen. In ons land draaien zeven, wellicht acht, ziekenhuizen mee in de test. Specialisten selecteren vrouwen die aan het onderzoek mee willen doen. Woordvoerder Reijnders van Janssen wil uit oogpunt van bedrijfsstrategie niet kwijt wan neer de pleister in de handel kan komen. Organon is minder geheimzinnig. Woordvoerder Oddens denkt dat zijn bedrijf over twee jaar een va ginale ring kan laten registreren, die vrouwen telkens een maand beschermt tegen ongewenste zwangerschap. „De ring is al in klinische onderzoeken getest op grote groepen vrouwen. Zowel in Nederland als in het buitenland." Organon heeft net als Janssen ge zocht naar alternatieven voor 'het slikken'. Naast de ring werkt Organon bijvoorbeeld ook aan implantatiemiddelen, die vrou wen drie jaar kunnen bescher men. Oddens: „Pleisters vielen af, omdat we die techniek niet goed machtig zijn. En wat gebeurt er als die loslaat. Loop je dan direct het risico zwanger te raken?" Reijnders: „Dat zal niet zo zijn, maar het zijn dingen die net als de betrouwbaarheid, worden on derzocht. Trouwens, een vrouw merkt het als de pleister in een keer weg is. De bedoeling is dat de vrouw met een pleister alles kan: douchen, in bad gaan, zwemmen." Ooor Céline Rutten Utrecht - In de jaarbeurs in Utrecht wordt tot en met vrijdag je Internationale Vakbeurs Intensieve Veehouderij gehouden, bral varkensboeren zoeken er naar oplossingen voor de maatregelen van minister Van Aartsen en naar vermindering van het risico op varkenspest. ■Bijde ingang van het jaarbeurs- Igebouw in Utrecht zijn de Bra- llantse varkenshouders onmid- dellijk te herkennen. Sommigen kers aan de Internationale I Vakbeurs Intensieve Veehoude- I lij nemen de Virocid desinfecte- |itnde matten (die verspreiding i de varkenspest moeten te genhouden) even nonchalant I alsof het een ordinaire deurmat toeft. De varkenshouders er bewust op en draaien Ihun schoenen een paar keep Itond. Vooral de routine treft. Dt herstructureringen die Van [hitsen volgend jaar in de var- I kenshouderij als werkelijkheid Iml zien, drijven vooral de var- I kensboeren met duizenden naar lie nieuwste ontwikkelingen op liet gebied van mestverwerking, hoepshuisvesting en andere |fcrwiendelijkheid. Dus is ie- i druk op zoek om op een Iro goedkoop mogelijke manier lie stallen opnieuw in te richten. liiet duur gaat zeker op voor het okvan de firma Van Osch iUden. Daar staat een uitvin- [iing die de oude individuele ken voor slechts .negentig gul- lisnaan kan passen aan groeps- pswsting. I Ce zeug die wil eten stoot met I haar neus tegen een hendel bo llen de voederbak, waarmee ze ii hek achter zich sluit zodat ze I niet gestoord wordt tijdens de I maaitijd. Wii ze er weer uit, dan I duwt ze met haar hampartij het iel weer open. Dat verderop heeft Aginal uit |Erp hetzelfde, maar dan com- I Pleet nieuw en dus duurder. I Staar hier hebben ze ook een r die bij de ingang ge patst kan worden en die de I deur gesloten houdt voor zeugen |jenet al hebben gegeten. )op is ook de bollenvloer Lande firma Van Wanrooij uit I Heeswijk Dinther. Voor slechts 75 gulden per vierkante meter kunnen de roosters boven de mestputten vervangen worden door een kunststof vloer die naar believen ook nog gekoeld of ver warmd kan worden. De prijs van een machine die water uit mest kan halen van Dorset Milieutechniek uit Aal ten is nog niet bekend. De pre sentatie maakt indruk. Als een dikke worst draait iets stijfs uit een pijp dat eerder dunne mest is geweest. Tenminste, als hij in een stal staat opgesteld. Een boer neemt een brokje prut, wrijft het tussen zijn vingers, ruikt eraan en steekt het bijna in zijn mond. Hij zou slechts ver malen houtkrullen proeven. Overal op de beurs is de schrik- sfeer van de varkenspest omge zet in nieuwe uitvindingen. Daar is het draagbare seannertje, waarmee is vast te stellen of de zeug Teeg' is of drachtig. Vroe ger kwam de dierenarts met een zelfde apparaat, maar dan zo groot dat het op een kruiwagen moest. Dit seannertje hoeft het bedrijf sterrein niet af en dat is dus weer een besmettingsrisico min der. De prijs: 13.500 gulden. Dat is helemaal niet duur. Een zeug kost 4,50 per dag en eentje die in het kraamhok komt en daar honderdvijftien dagen leeg blijft staan kost ook meer dan vijfhon derd gulden. Ook de firma Dclean is er. Tot begin dit jaar maakten ze alleen wegwerp-beschermingskleding voor de voedselindustrie. Sinds dien hebben ze duizenden weg- gooi-overalls afgezet in het var- kenspestgebied. „Ja, het is te merken dat het afneemt. Maar we hopen een nieuwe markt aan te boren bij de boeren zelf. Die willen toch zeker nooit meer ie mand in gewone kleren in de stal." I® onze verslaggeefster Ma - De psycholoog René Diekstra heeft een nieuw boek ge- schreven. De van plagiaat beschuldigde psycholoog schrijft in «boek 'O Nederland, vernederland' over zijn 'vermeende pla- M, meldt zijn uitgever Bruna. Het boek verschijnt begin ja- ■auari. voormalig Leidse hoogleraar I psychologie kwam medio vorig ll'f opspraak omdat hij letter- I I'werk had overgeschreven uit l*rikaanse 'zelfhulpboeken'. I schreef hij onder meer een r ™or jongeren over zelf- I «oord over. onderzoekscommissie van de I, perversiteit Leiden die zijn r® oeuvre onder de loep nam, Mi ook een geval van weten- l^fbf?gagen- a »a heelt steeds geweigerd over zijn overschrijverij te pra ten. Het nieuwe boek is 'een ont hullende zelfanalyse, maar ook een verslag van een historisch en wetenschappelijk opmerkelijke kwestie vanuit een zeer persoon lijk perspectief, schrijft de uitge verij in een persbericht. Diekstra is niet bereid het boek voor publicatie toe te lichten, al dus Bruna. Ook de uitgever wei gert elke vraag over 'het ver meende plagiaat' te beantwoor den. tw. I eekvi wer^e a's recreatiebe- 'l,°P het kerkelijk bunga- kiiTl ^rote ®os *n D°orn toen ps f ™deren blijkens het von- I stelselmatig en langdurig' 1'aiiH Volgens de recht- im, Pastor op ernstige Gebruik gemaakt Van zijn Dc 0le? kerkelijke kringen, jjj, ucht vond plaats tussen IfeedatV?9®' Pastor gaf zelf hij met minstens veertien Voor de opening van de beurs wordt de stal van de toekomst ingericht. foto do visser Van onze verslaggever HengeloAVesel - Justitie ih Duisburg heeft een beloning van 10.000 mark uitgeloofd voor de 'gouden tip' die leidt tot de arrestatie van de bank rover die vrijdag een spoor van geweld trok door de Duits-Nederlandse grens streek tussen Nijmegen en Enschede. i De Nederlandstalige man schoot een 34-jarige automobilist dood, verwondde een voorbijganger, bedreigde tal van anderen, gij zelde drie mensen, pakte vijf vluchtauto's af van medewegge bruikers en veroorzaakte daar mee twee verkeersongelukken waarbij opnieuw gewonden vie len. Het ziet er steeds meer naar uit, dat de dader de Belgische of Ne derlandse nationaliteit bezit. De recherche in Wesel, die het on derzoek leidt, liet gisteren weten dat de vingerafdrukken van de vuurgevaarlijke man niet voor komen in het Duitse opsporings register. De Centrale Recherche Informa tiedienst en de Belgische politie konden gisteren nog niet zeggen of de vingerafdrukken voorko men in hun bestand. De voortvluchtige man werd vrijdagavond voor het laatst ge zien in Hengelo. Sindsdien ont breekt elk spoor. Tegen één van de automobilisten die hij gijzel de, vertelde hij vrijdagavond dat hij de Belgische nationaliteit heeft en vader is van twee kinde ren. De Duitse politie liet gisteren weten dat het met alle gijzelaars naar omstandigheden goed gaat. Dat geldt ook voor de 45-jarige automobilist die een kogel in de arm kreeg toen hij zijn auto wei gerde af te geven. Ook de mensen die bij de verkeersongelukken gewond zijn geraakt, maken het goed. Greenpeace heeft gisteren zakken vol kerstcadeautjes van pvc afgeleverd bij het Grand Hotel in Amsterdam, waar een internationale conferentie van pvc-fabrïkanten plaatsvindt. Greenpeace wil dat mensen voor de komende feestdagen geen spullen van pvc aanschaffen, omdat de productie van pvc het milieu ernstig zou vervuilen. foto anp Delft (anp) - De studiebeurs van studenten moet omhoog. Dat zeggen de fractieleiders Wolffensperger (D66), Rosen- möller (GroenLinks) en PvdA- Kamerlid Rehwinkel. GroenLinks denkt aan een verho ging van honderd gulden. Wolf fensperger noemt dit bedrag re delijk en ook de PvdA vindt dit bedrag acceptabel. De politici zeiden dit gisteren tij denseen symposium over studie financiering. In het symposium werden alle tot dusver gepresen teerde stelsels naast elkaar ge legd en besproken. De WD wil op voorhand niet zeggen dat de studiebeurs om hoog kan. „Het geld kan maar één keer worden uitgegeven. We hebben de computers in de klas, de leraren en de klassenverklei ning. Het normbudget is voor mij nog geen uitgemaakte zaak," laat WD-Kamerlid De Vries weten. De partijen waren het gisteren allemaal eens dat de prestatie beurs van dit moment moet ver dwijnen. PvdA-Kamerlid Re hwinkel wil in een nieuw stelsel meer geld voor de studiebeurs uittrekken, maar benadrukt dat het niet om enorme bedragen mag gaan. De D66-fractieleider is bereid meer dan honderd gul den voor de studiebeurs uit te ge ven, als uit onderzoek blijkt dat studenten dit voor hun levenson derhoud nodig hebben. Groen Links denkt er net zo over. De scheiding tussen een beurs voor het levensonderhoud en een beurs voor de studiekosten, zoals de studentenstelsels van de LSVb en het ISO voorstellen, kreeg gis teren bijval. D66 was hiervan al langer voorstander. En ook de PvdA vindt het idee nu de moeite van verdere verkenning waard. [j'tiecht (anp) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 62- I' §e Pastor A.B. uit Driebergen veroordeeld tot twee jaar en ;s waanden cel wegens het plegen van ontucht met vier min- jongens seksueel contact had ge had, maar de andere tien zaken zijn inmiddels verjaard. Hoewel B. zei dat de jongens ongeveer 13 jaar waren toen hij hen misbruik te, verklaarden enkele slachtof fers dat zij veel jonger waren. De verdachte genoot veel aanzien en vertrouwen bij zowel de kinderen als hun ouders. Zij beschouwden hem als huisvriend en steun en toeverlaat. Van onze Haagse redactie Den Haag - De deur van de werkkamer van PvdA-kamer- lid Peter van Heemst is de af gelopen weken bijna bezwe ken onder de lobbyisten. In veertien dagen tijd kreeg de sociaal-democraat ruim vijfenzeventig ambtenaren, actievoerders en bezorgde burgers over de vloer. Allemaal probeerden ze hem te winnen voor de aanleg van een weg, de verdubbeling van een spoor of de verbetering van een kanaal. Van Heemst is namelijk woord voerder infrastructuur voor zijn partij. Gisteren boog de Tweede Kamer zich over het Meerjaren programma Infrastructuur en Transport (MIT). Daarin vertelt het kabinet welke wegen, spoor lijnen en kanalen de komende ja ren prioriteit krijgen en welke juist niet. De Kamerleden mogen verande ringen aanbrengen in de plannen van het kabinet en dat maakt ze tot een geliefd doelwit van lob byisten. In de weken voor het de bat reizen die van deur tot deur om bij de Kamerleden steun voor hun belangen bij elkaar te pra ten. Van Heemst heeft het niet zo op al die lobbyisten, biechtte hij gis teren tijdens het debat op. „Je zag al die belangenbehartigers om half tien 's ochtends koffie drinken bij Kamerlid Leers van het CDA. Vervolgens kwamen ze bij mij om elf uur een krentenbol eten. Bij mevrouw Van 't Riet van D66 kregen ze daarna een glas karnemelk en ten slotte dronken ze een glaasje port bij mevrouw Verbugt van de WD. Zo trok een hele optocht voorbij, waarvan een groot deel nu ook in de zaal aanwezig is," zei Van Heemst. Vrolijk: „Goedemiddag, dames en heren. Daar bent u weer." Niet alleen lobbyisten leurden met hun standpunten bij van Heemst. Het Kamerlid: „Ik werd net opgebeld door fractieleider Wallage. Die reed in de auto in de buurt van Nijmegen. Hij vroeg me minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat, red.) te vragen hoe het met de tweede Waalbrug en de aansluiting op de A73 zit. Hij kan dan weer aan de PvdA-wet- houder, waar hij nu naar toe gaat, vertellen dat de fractie van daag aandacht aan zijn proble men besteedt. Zo gaat dat hier. Ik ben trouwens best trots dat Wal lage mij eens belde vanuit de au to. Dat heeft hij vier jaar lang niet gedaan en nu heeft hij op eens belangstelling voor mijn in breng." Peter van Heemst: 'Goede middag, dames en heren'. foto de stem/johan van gurp Als we de spoorbomen nou eens een op een nog nader te bepalen dag een kwartslag draaien? Zodat treinen stil komen te staan op de momenten dat het spitsver- keer passeert? Dat alles als landelijk protest tegen de prijsverhoging van de NS en vooral om te laten blijken dat een dergelijk par ticulier bedrijf niet kan doen alsof het niets met de samen leving te maken heeft. ik In een volgende fase moet nadrukkelijk onderzocht worden hoe de NS aan zijn grond is gekomen en moet de vraag worden gesteld of dat beslag op de schaarse ruimte nog wel van deze tijd is. Menige stad wordt doorkliefd door een strook rails waaraan die stad voor zijn interne vervoersproblematiek niets heeft. Ook in het transport met de voorafgaande en volgende plaats aan dat spoor bieden die rails weinig uit komst. Menige stad moet in zijn planologie aldoor rekening houden met dat spoor. Tunnels en viaducten zijn nodig om stadsbewoners die dat spoor niet gebruiken, door hun woonplaats te kunnen laten bewegen. Met het duurder maken van treinkaartjes zeggen de NS eigenlijk dat ze geen boodschap hebben aan de vervoer sproblemen. Het eigenbelang van winst maken staat voorop. Die winst wordt gemaakt op faciliteiten die ooit door de gemeenschap ter beschikking zijn gesteld. Het open baar nut wordt nu als het ware door de NS onteigend. De rail-iteit en de realiteit sporen niet meer met elkaar. MERIJN Arnhem (anp) - De uit de Van Mesdagkliniek in Groningen ont snapte criminelen Kröger en Van Tamelen zijn na hun vlucht op 15 oktober maar drie dagen in Nederland gebleven. gië om uitlevering van de twee verzocht heeft. Het is niet te ver wachten dat dit snel gebeurt, aangezien de mannen in België nog berecht moeten worden. In Nederland moeten zij de rest van hun straf nog uitzitten. Utrecht (anp) - Jongeren op scholen die meedoen aan het project 'De gezonde school en genotmiddelen' grijpen min der vaak naar drugs, tabak en alcohol. Over de hele linie stijgt het ge bruik van genotmiddelen, maar de schoolprojecten sorteren wel degelijk effect. Dat constateert het Trimbos-instituut in een tus sentijdse meting van het project. De voorlichting aan kinderen be gint op 12-jarige leeftijd. Vanaf die leeftijd gaat de puber meer roken, drinken en blowen. De leerlingen kregen in 1996 lessen over tabak, dit jaar is alcohol aan de beurt en in 1998 volgt hasj. Het aantal rokende jongeren ging over twee jaar gerekend op niet- deelnemende scholen van 8 pro cent naar 29. De groei op scholen die wel meedoen was minder: van 9 naar 25 procent. Bij drank is er een soortgelijke tendens. Ook het hasj- en wiet- gebruik steeg sterker op niet deelnemende scholen: van 3 naar 14 procent, tegen van 4 naar 9 procent op de project-scholen. Daarna staken zij de Belgische grens over, waar ze op 25 okto ber in Antwerpen aangehouden werden. De beide mannen hebben vol gens het Openbaar Ministerie in Arnhem, dat de opsporing coör dineerde, in Nederland geen strafbare feiten gepleegd. Zij zijn niet verantwoordelijk voor de gewelddadige overval op een landbouwwinkel in Otterlo op 20 oktober. Politie en justitie hebben er enige tijd rekening mee gehouden dat dit wel zo was. Uit verhoren van beide mannen, die in België vastzitten omdat zij daar onder andere een overval gepleegd hebben, is gebleken dat zij op de avond van hun ont snapping gegeten hebben in een restaurant in Groningen. Onder weg naar het restaurant kwamen zij tweeonbekende mannen te gen, die bereid waren om hen te gen forse betaling naar Bergen op Zoom te brengen. Dit duo is nog niet aangehouden. In Bergen op Zoom heeft een 38- jarige man uit Roosendaal de twee geholpen aan een over nachtingsadres, andere kleding en een auto. Die auto is op zater dag gekocht in Bergen op Zoom en op naam van één van beide vluchtelingen gezet. De mannen knipten en verfden hun haren. Volgens het OM zagen de twee er bij hun aanhouding in Antwer pen 'aanzienlijk anders' uit. Of de twee de man uit Roos endaal al kenden en of die man aangehouden is, maakte het OM gisteren niet bekend. Het OM bevestigt wel dat Nederland Bel-

de Stem | 1997 | | pagina 3