DESTEM Engelhard noet meer bijdragen VVD-coryfeeën werken partij in de nesten -ft#euro wttÊBmÊÊÊm Winterklaar Lijmpoging WD Axel haalt maar weinig uit Politiecontrole: 50 auto's niet op slot Rechter beslist over twee varkensbedrijven 95,-. foor sociaal plan personeel Bedrijfsleven moet onderhoudsfonds toeristische routes steunen Appartementencomplex in Cadzand-Bad mag van GS Analyse C1 Belasting voor motorrijtuigen weer omhoog PROBEER NU VRIJBLIJVEND DE NIEUWSTE MUU1FOCALE CONTACTLENZEN Hulster jongens in bezit van 337 strijkers Vruchtbare Ideeënbodem' icial Services, itiewijzigingen s 0800-1898 RENMJLT EENEIGENMAt® van LEVEN, Zeeland 11111 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen roept het toeris- tisch-recreatief bedrijfsleven op mee te betalen aan een onderhoudsfonds voor de bewegwijzerde routes. In to taal is zo'n 35.000 gulden nodig. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen de helft betalen onder voorwaarde dat het bedrijfsleven de andere helft voor zijn re kening neemt. Om dit onder de aandacht te brengen stuurde het Toeristisch Bureau onlangs een brief naar het bedrijfsleven. Bedrijven kunnen de toeristische routes adopteren door lid te worden van de 'Vriendenclub toeristische routes' voor een jaarlijkse bijdrage van zeshonderd gulden. Dit bedrag wordt voor het onder houdsfonds gebruikt. Deelnemende bedrijven krijgen voor hun bijdrage een beeldmerk waaruit blijkt dat ze lid zijn van de vriendenclub en een naamsvermelding op de nieuwe fietsrou- tekaarten en toekomstige toeristische brochures. Om de netwerken van bewegwijzerde routes in stand te houden is een beheer- en onderhoudsfonds nodig. Om de routes zo goed mogelijk te gebruiken is onlangs het Routegilde Zeeuws-Vlaanderen opge richt. De ruim veertig vrijwilligers rijden en wandelen al enkele maanden met een waakzaam oog over de routes. Dit doen ze om de kwaliteit van de routes op niveau te houden en waar mogelijk te verbeteren. „Dat het Routegilde geen overbodige luxe is, bewijst het aantal borden, vijftien tot twintig procent, dat jaarlijks verdwijnt. Om alle manco's te verhelpen is het beheer- en onderhouds fonds nodig," aldus het Toeristisch Bu reau, dat voor 5 december wil weten hoe veel bedrijven bereid zijn lid te worden van de 'Vriendenclub toeristische routes'. (anonze verslaggever Itmeuzen - De industriebonden FNV en CNV willen dat de di ctie van Engelhard in Terneuzen meer geld op tafel legt voor (en sociaal plan voor het personeel dat volgend jaar op straat turnt te staan. baan gens bondsbestuurder P. Jans- pV) is het verschil tussen de ag van het personeel en het aanbod van de directie zo groot ijs de breedte van de Wester- iheide. De bedragen die ermee 9»eid zijn, wil hij niet bekend- „Maar het verschil is voor bsniet acceptabel," zei hij giste- ifloop van een gesprek met ie directie. jirtijen gingen gisteren uit el- met de afspraak om te be ten ot er aan de wensen van het Ksoneel tegemoet gekomen kan nden. „De directie moet nu te- ar de hoofdvestiging van Engelhard in Amerika. Want daar ïordt de beslissing genomen. tonden willen niet het onder duik de kan, maar Janssen zegt lilde inzet te hebben om een bo- idimatig sociaal plan voor het personeel uit het vuur te slepen. Ui directie van Engelhard heeft it mensen die tot het eind en ge- sotiveerd blijven werken inmid- iels een bonus in het vooruitzicht Het gaat daarbij maxi mal om zo'n achthonderd gulden jtr maand. Maar dan moet de poductie volgens planning verlo- en er geen veiligheidsinciden- kn gebeuren. Ook mogen de kos- niet boven een bepaald niveau tomen. Aan het eind van de rit mrdtde core bekeken en het be ing uitbetaald. n kan heel goed leven met Ét afspraak tussen de directie en it ondernemingsraad, maar ziet ttgebaar toch duidelijk als aan- ralling op het sociaal plan. Hij inwacht ook niet dat Engelhard Itarmee al het personeel tot aan sluiting binnen de poort kan iden. „Als mensen een goede kunnen krijgen, gaan ze weg." De bonden noemen de ba- nenmarkt die Engelhard begin december voor geïnteresseerde bedrijven wil houden een goed initiatief. Eerder al pleitte Jans sen voor een goede afstemming tussen vraag en aanbod. De ba- nenmarkt past in dat verhaal. Het operatorpersoneel van Engelhard is namelijk gewild in Zeeuws- Vlaanderen waar een schaarste aan goed opgeleid technisch per soneel dreigt te ontstaan. Inmid dels hebben zich zo'n twintig be drijven voor de banenmarkt ge meld. De markt staat voorlopig gepland op 2 december. Van onze verslaggever Middelburg - De provinciale op centen op de motorrijtuigenbe lasting gaan met ingang van 1 april volgend jaar weer omhoog. De verhoging is volgens GS nodig om de geraamde inflatie van 2,5 procent bij te benen. „Omdat het tarief wordt aangepast aan de al gemene geldontwaarding blijft de belastingdruk voor de Zeeuw se burger gelijk," zo lichten GS het besluit toe. De verhoging brengt ongeveer acht ton meer in de provinciekas. De bulk hiervan wordt opgebracht door auto's van 850 tot 1250 kilo. De verho gingen variëren per gewichts klasse van 4,51 in de categorie 850-950 kilo tot 9,15 in de cate gorie 1150-1250 kilo. Van onze verslaggever Axel - De in ongenade gevallen Axelse WD-raadsleden P. Apers en L. den Doelder-van de Voorde hebben gisteravond een verzoeningspoging gedaan om de verdeeldheid binnen de partij weg te nemen. Op een oproep van het tweetal om over de kwestie te praten, reageer de slechts een enkeling. Na afloop van de bijeenkomst gisteravond laat wilde woordvoerder P. Apers geen enkele mededeling doen. „We hebben gekozen voor media stilte," aldus Apers. Voor secretaris J. Vroon van de kandidaatstellingscommissie had de bijeenkomst, die door Apers of ficieel was uitgeschreven om van gedachten te wisselen met betrok kenen, formeel geen enkele waar de. „De lijst is definitief vastge steld en daar kan zonder ingrijpen van het WD-hoofdbestuur niets aan veranderd worden." Zoals gemeld is de partij ver scheurd geraakt door de geslaag de actie van Den Doelder en Apers, die door de commissie op een vijfde en vierde plaats waren gezet, om zichzelf naar nummer Het is een jaarlijks terugkerend beeld. De tuin moet winterklaar en in openbare perken, plantsoenen en wegbeplantingen is het al niet anders. Dat betekent zagen en snoeien en dunnen opdat planten en bomen straks in het voorjaar weer gezond uit hun winterslaap kunnen ontwaken om aan een nieuw groeiseizoen te beginnen. Hoveniers, gemeentelijke plantsoenendiensten en groenvoorzieningsbedrijven heb ben deze weken dan ook de handen vol, hier aan de Langeweg bij Axel. foto wim kooyman lm onze verslaggeefster terneuzen - Veel Terneuzenaren sluiten hun auto niet af en lopen zo een verhoogd risico op diefstal. Dit bleek gisteren tijdens een politiecontrole in de Scheldestad. h de loop van de middag con doleerde de politie honderden aito's op de parkeerterreinen san de Wielingenlaan, Alvare- alaan, Diepenbrockstraat, Drebbelstraat, Fahrenheitlaan, Burgemeester Geillstraat, Scheldekade en Westkolk- taat. De politie trof vijftig auto's aan daarvan portieren of koffer- oeksels niet waren afgesloten, "olgens een politiewoordvoer- ;en in veel van deze wa gens waardevolle spullen zoals autoradio's, draagbare tele foons en dure kleding. „Het is dan ook opmerkelijk dat veel mensen hun auto's onafgeslo ten achterlaten. In geen enkele auto was er ingebroken, maar op deze manier wordt het die ven wel een stuk makkelijker gemaakt." Het niet afsluiten van auto's is niet strafbaar. De vijftig auto's werden door de politie wel voorzien van een waarschuwing. Den Haag/Hontenisse - De Stichting Regionale Bestrijding Varkens Invasie wil dat de Raad van State een milieu-adviseur naar Hontenisse stuurt om vast te stellen dat de vestiging van twee grote varkensbedrijven in Hengstdijk niet toelaatbaar is. Gisteren procedeerde de stichting zo'n stal past juist een snelle af- bij de Raad van State tegen de voer van mest zodat zo weinig mo- (AD VERTE NTTE) komst van twee grote mestvar- kensbedrijven aan de Kamperweg en de Rummersdijkstraat. Beide bedrijven zijn aangevraagd door de Brabantse varkensboer J. Wou ters. Volgens de twee milieuver gunningen, die de gemeente aan de Brabander heeft moeten verle nen, kunnen de stallen in totaal ruim veertienduizend dieren her bergen. De tegenstanders van deze roze invasie stellen dat het onvoldoen de zeker is dat Wouters Groen La belstallen gaat bouwen. Bij een van de vergunningsaanvragen zit zelfs een bouwtekening voor een traditionele stal met een mestkel- der van maar liefst 8000 kubieke meter. Dat is iets wat bij een Groen Labelstal natuurlijk onmo gelijk is, aldus de stichting. Bij gelijk ammoniak kan ontsnappen. Volgens de Brabantse varkens- boer wordt de tekening aange past. De stichting vindt dat de vergun ning evenmin duidelijk is over het aantal dieren. Gezien de opper vlakte kunnen er een paar dui zend meer in, zei A. van Hoof na mens de stichting. Raadsman J. van Groningen wees er namens Wouters echter op dat de varkens niet in groepen worden gehuis vest. Ze staan elk apart gestald op 0,7 vierkante meter. Er zal dan ook stalruimte verloren gaan aan loopgangen en tussenschotten. Rechter J. Hulshof van de Raad van State beslist 25 november of Wouters in Hengstdijk mag begin nen. Contactlensspecialist H.A. Jongman Optometrist HBO OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL (0117)453657 TEL (0117)385300 Hulst - Tegen twee jongens van veertien en vijftien jaar uit Hulst is gisteren proces-verbaal opge maakt omdat ze in het bezit waren van 337 strijkers, acht grote strij kers, vier vuurpijlen en nog wat ander, illegaal, vuurwerk. Even voordat de jongens in de Waterstraat in Hulst werden aan gehouden, hadden ze vuurwerk afgestoken in het waterwingebied in Clinge. Ook had één van de twee op weg naar huis nog een verwijsbord van een wandelroute opgeblazen. Het vuurwerk was il legaal geïmporteerd vanuit Bel- gië.In verband met de verzwaarde strafbepalingen voor vuurwerk- criminaliteit kregen de jongens een proces-verbaal en werd dit keer niet volstaan met een schik king of Halt-afdoening. een en twee van de lijst te promo veren. Dit kon doordat het tweetal tijdens de ledenvergadering van 3 november j.l. familieleden en vrienden rond zich verzamelde, die tijdens de stemming telkens voor een meerderheid zorgden en de advieslijst van de commissie onderuit haalden. Een van de afwezigen was gistera vond P. Snoodijk, die aanvanke lijk op een verkiesbare derde plaats stond, maar naar een vijfde plaats was teruggezet en uit on vrede met de gang van zaken te rugtrad. Voor Snoodijk had de lijmpoging geen enkele zin. „Het is te laat. Mocht het uiteindelijk tot nieuwe verkiezingen komen, dan heeft het voor mij alleen zin als Den Doelder en Apers er niet aan meedoen." De verkiezings commissie probeert via de afde ling Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de Kamercentrale het hoofdbe stuur ertoe te bewegen om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Een probleem is dat de vergadering van 3 november volgens de statu ten en reglementen van de WD is verlopen, wat inmenging van bo venaf zeer moeilijk maakt. (ADVERTENTIE) „c O 20 tb 23 november 1997 Brabaetbellee 's-Hertogenboscb Cadzand-Bad - Gedeputeerde Staten van Zeeland zien geen haken en ogen aan de bouw van een appartementencomplex aan Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. Dat hebben zij gisteren in een brief aan B en W van Oostburg laten weten. De bouw van veertig appartementen leidde in de gemeenteraad van Oostburg eerder tot felle discussies omdat de geplande winkels op de benedenverdieping waren geschrapt. Er was ook onenigheid over de parkeermogelijkheden omdat er geen parkeergarage komt maar een 'open' parkeerplaats. Het besluit van GS betekent dat de laatste horde voor projectontwikkelaar Unievast BV is genomen en dat er zo snel mo gelijk met de bouw begonnen kan worden. VVD in Axel is kort voor de ®oezingen in een precaire si- ™tie beland. De inzet van de lo- e 'Blauw Bloed BV' is om na wethouderloos tijdperk van jaar eindelijk weer achter de ™egetafel te belanden. Maar el dreigt de partij.door in- strubbelingen voorbij te ^ueten. Je act'e van de raadsleden L. ,et! D°elder-Van de Voorde en P. ..te om met behulp van fami- en en vriendjes de verkie- JsllJst om te gooien en Zieh en, ?ovenaai1 te plaatsen werpt bedenkelijk licht op de ma ilwaarop de WD in Axel ken- Politiek bedrijft. De kan- ttaff^iHgscommissie, die het ^tal een plaats in de achter in had toegedicht, kondigde !"en aan zich niet neer te leg- ïert, "itslag en wil nieuwe van jKmSeri' Zeven kandidaten de oorspronkelijke lijst van d "ebben zich teruggetrok ken otlvre<k met de gang van P°ging van Den Doelder en Apers om een treetje hoger op de lijst té komen, valt evenwel te begrijpen. Beiden hebben een lange staat van dienst voor de VVD (Apers 28 jaar raadslid, Den Doelder 16 jaar). De lage no tering door de verkiezingscom missie, Den Doelder vijf, Apers _vier, (de WD heeft nu vier ze tels) moet zeer hebben gedaan. Door Frank Deij In de politiek is een gezonde lob by een geëigend en algemeen ge accepteerd middel. Apers en Den Doelder waren dan ook zeker weggekomen met het opschuiven van een of twee plaatsen. Maar met het opentrekken van een blik volgelingen om tijdens een le denvergadering voor de twee hoogste plekken te gaan, hebben Apers en Den Doelder duidelijk hun hand overspeeld. Zij schet sen daarmee het beeld van een partij waar het eigenbelang pre valeert en manipulatie een gang baar middel is dat doel te berei ken. 'Diverse personen hebben gewonnen maar de WD verlo ren', zo eindigde veelzeggend een van de bedankbriefjes die de ver kiezingscommissie ontving. Het terugtrekken van zeven kan didaten en de poging van de ver kiezingscommissie om nieuwe verkiezingen te organiseren moe ten voor Den Doelder en Apers duidelijke signalen zijn. Hun ge drag wordt niet gepruimd. Het krediet is op. De VVD wil, hoe pijnlijk dat voor het tweetal ook is, een nieuwe koers varen. Het zou Den Doelder en Apers sieren om zich van de lijst terug te trekken om zich verder in de luwte van de partij verdienstelijk te maken voor de WD. Precies zoals de verkiezingscommissie het voor hen al had bedacht. Maar de vraag is of dat, gelet op het partijbelang, op dit moment de verstandigste beslissing is. Dan doet het probleem zich voor dat de WD nog slechts zes men sen op de lijst heeft van wie vijf geen enkele ervaring in de ge meenteraad hebben en de num mer een, J. Wijnacker, steeds ge zegd heeft geen wethouderszetel te ambiëren. Want het ongeldig laten verklaring van de kandi daatstellingsverkiezing, die ge heel volgens het boekje is verlo pen, behoort volgens het secreta riaat van het hoofdbestuur van de WD weliswaar tot de moge lijkheden, maar is geen eenvou dige procedure. En dan is het nog maar de vraag of dezelfde men sen die nu hebben afgehaakt zich alsnog verkiesbaar willen stel len. En blijft zeker ook de moge lijkheid aanwezig dat de stem ming op dezelfde wijze verloopt. Apers en Den Doelder hebben de partij niettemin in een positie ge manoeuvreerd waarin er alleen maar sprake van verliezers kan zijn. Maar het verlies voor de partij zal op langere termijn nog groter zijn als de veroorzakers van dit leed daarvan niet de rekening krijgen gepresenteerd. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de- Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 1998 I 1999 2001 I 2000 2002 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro.

de Stem | 1997 | | pagina 15