4ddie Dieleman enthousiast Dagje Feyenoord in Philippine 6Studie vorig jaar voorrang gegeven iGAERT Ik hoop de marathon nog eens onder de drie uur te kunnen lopen' Luctor verwacht een moeilijke competitie KNVB voert actie tegen voetbalscholen ~y Peugeot Honda Yamaha Puch enz. vanaf 3.295. betere merken ren cadeau artikelen Irtés Aanstekers oral Pijpen ipen Pijpaccessoires lurik Sigaren- en .dael Sigarettenetuis nius Tabakzakken ifkar Tafelsets ifant SIGARENMAGAZIJN Th. van der Veeken ATLETIEK terklaasintocht mter bij uw vakman ce verlenen kan Alle merken o.a.: pggTEMinnSPORT ZEELANDWOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 B2 de Wee op IEDRIJVEN DOEI Me plaats DIERPROEVEN? Peratie Drechsler 1 Etten geplaatst Jorien van den Herik bezoekt supportersclub van Rotterdammers Judoka Martijn van Oostenbrugge viert rentree met tweede stek JÜDO 1 I OCI I ll/bromfietshandel rt 1 Hulst 0114-312185 KSIGAREN 100% TABAK yin onze atletiekmedewerker van Gent - Zeven se- conden bleef Addie Diele- j® boven de voor mara- Éonlopers en loopsters aagische grens van drie ar tijdens de jongste edi- ie van Etten-Leur. Het was aar vijfde marathon en mis het er nu voor staat liet haar laatste, want Ad- Dieleman is verknocht a het lopen op de lange Btand. Gentsestraat 52, Hulst Tel. 0114-312882 sl) pieten opgelet! is het dikke pret e geven. dje te beleven! oiste zelfgemaakte kersthaan ns op een waardebon van 25,- ovember t/m 24 december lokoper/10- (i.p.v ƒ20.-) 70255 Fr v Waesberghestr 7-9 De39-jarige atlete, geboren in de iluiskilse polders en nu nog teds onder de rook van Sluiskil jouend in de Van Seydlitzpolder 5 het grondgebied van de ge rente Sas van Gent, kwam zich jjaar of zeven geleden melden hettrimloperspeloton. Dit na ai ze een zesjarige voetbalcar- nére achter de kiezen had. Be nen bij Sluiskil verdedigde ze te ook nog de kleuren van Spui 4 heb een leuke tijd op het oetbalveld gehad. Zeker in feldorpe bij RIA. Een tijd die ik ittgraag had willen missen," al ls de toenmalige verdedigster, it ook toen al opviel door haar (langrijkste wapen, het uithou- igsvermogen. Het was trou- tns ook in Westdorpe dat ze (htot het lopen bekeerde. Dt voetbalvereniging hield een en dat bevielj Gelijk Bd het langere werk aange- ikt, want dat blijkt me te lig- tn. Eerst de Mosselloop in Phi- fpine, die toen nog eind augus- s op de kalender stond en de «ft daarop gelijk Gent-Wach tte. Twintig kilometer. Een maanden later Terneuzen- lauw. Bijna 26 kilometer, sr dat heb ik geweten. Ik heb 'zovele lopen meegedaan. Het ojrote deel kan ik me niet Br herinneren, maar die Ter- Ben-Graauw zal ik nooit ver tel. Wat heb ik toen 'afgezien', 'it duurde het toen lang. Triest 'neuzen-Graauw is altijd eind lumber. Het is kaal, wat triest ie polders. Het spitse kerkto- De Sasse atlete Addie Dieleman hoopt de marathon ooit nog eens onder de drie uur te beëindigen. rentje van Graauw zie je al van kilometers afstand, maar wat duurde het toen lang voordat ik ook de voet van de kerktoren zag. Je weet op zo'n moment niet waar je aan begint, maar de ellende is vlug vergeten. Een lekkere dou che en je bent het kwijt. Ik vind het gewoon heerlijk dat langere werk. Ben van nature trouwens een luie loopster. Doe niet graag interval. Gewoon lekker kilome ters maken." Het duurde dan ook niet lang of ze had haar eerste marathon aan gekruist. „Ik wou gewoon eens een marathon doen." Het werd de Rotterdamse marathon drie jaar geleden. Het jaar dat de mussen van het dak afvielen van de hitte ook al was het amper april. Veel uitvallers derhalve, maar Addie Dieleman haalde het einde. Rot terdam werd nog twee keer gelo pen. Een keer 3 uur en 35 minu ten en een keer drie uur en 8 mi nuten. Daartussen nog een keer Etten-Leur met een tijd van 3 uur en 10 minuten. Een paar weken terug dus op nieuw Etten-Leur. „Ik loop daar gewoon liever dan in Rotterdam, ondanks dat er in deze laatste marathon veel meer ambiance is. Je loopt door de stad, overal staan mensen. In Etten-Leur is dat wel wat anders. Daar duik je vlug de bossen en polders in. Rot terdam is voor mij echter te mas saal. Daar sta je met 10.000 man aan de start. Je bent er dus nooit alleen. Etten-Leur trekt meestal zo'n 700 deelnemers. Dat ligt me als 'poldervrouw' beter." Verbazing Tot haar grote verbazing klopte ze een paar weken terug in dat zelfde Etten-Leur de nationale veteranenkampioene. Addie had echter een recreanten- en geen wedstrijdlicentie en mocht dus niet op de hoogste trede van het erepodium tijdens de huldiging. „Jammer, maar dat wist ik. Mijn verwachting was echter niet dat ik daar als eerste vrouw zou aan komen. Ik denk er echter wel sterk over om een wedstrijdlicen tie aan te vragen." Een volle baan in de gezinshulp, moeder en atlete. Je moet het maar kunnen combineren. „Het lukt ook, al is het vaak passen en meten en train ik zeker voor een marathon veel te weinig. Kom aan zo'n vijfenzeventig kilometer per week. Vaak alleen hier in de polder. De woensdag met het groepje van Piet Spruit in Ter- neuzen en de zondagmorgen vaak in Cadzand met de loopgroep van De Wielingen. Veel te weinig. Als ik dan in een kleedkamer zo de geluiden hoor van ruim over de honderd kilometer, dan begin ik al met een achterstand. Het ple zier staat bij mij echter voorop. Ik loop en fiets gewoon heel graag. Vind het heerlijk. foto camile schelstraete Afgelopen zomer reden met met een groepje op de fiets naar de Zomerlopen in West-Zeeuws- Vlaanderen. Liepen daar een tien kilometer en kwamen weer terug. Ook fietste ik al tochten als de Amstel Gold over 180 kilometer, de Marmotte in de Franse Alpen met cols als de Galibier, Croux du Fair en Alpe d'Huez over 175 kilometer, de Magnific Tour in de Belgische Ardennen over 180 ki lometer en een 220 kilometer op de Frans/Belgische grens. Heer lijk toch dat uithoudingswerk. Nu nog een keer de marathon on der de drie uur. Het had in Etten- Leur misschien gekund. Geeft niet, het blijft een uitdaging en daar ben ik gek op." ST judomedewerker Jacco de Wee uit Axel tijdens een sterk bezet "toernooi in Beek en Donk gepresteerd. havo-scholier werd in de groep tot 71 kilo- Winst op Corné Mehagnoul "■-Oedenrode in het beslis- gevecht om die stek, pakte "e via een armklem - De Duitse atlete Heike is aan beide achillespe- ipereerd. Ze had al lange last van hielblessures. Mer (32) hoopt op tijd her- e zijn om zich voor te berei- het nieuwe buitenseizoen, "fiustus hoopt ze in Boeda- v"or de vierde keer Europees 1 verspringen te wor- Medio december gaat ze 18 training. T*6 sPortmedewerker .'-Rinse van Etten uit Hulst ich geplaatst voor de lan- 16 selectiewedstrijden NK en NK afstanden. Die g heeft de Hulstenaar te aan en zevende plaats op Wedstrijden °p de ijsbaan ®>erland in Haarlem. de 500 meter in en de 1000 meter in 'te* wf h« taaP keten is door deze re- reserve voor de maar zijn hoofd voor de 1000 me- Etten ruimschoots IK onze sportmedewerker r.flieiKen - Als het aan Rinus L uit Terneuzen ligt, is het °Hidag 21 november Feye- id-dag in Philippine. Als "litter van de regionale Lortersclub Feyenoord is «astheer van tal van Feye- Ird-aanhangers, van Jorien s den Herik, voorzitter van je stichting Feyenoord en en- ke)e spelers uit Rotterdam- Zuid Ttiuisbasis van de 200 regionale 0le supporters van de club uit Rotterdam-Zuid, tevens houders van een clubkaart, is een zaal in hotel Au Port te Philippine waar in 300 bezoekers kunnen. „Op dat aantal reken ik ongeveer," aldus Rinus Bos, die samen met Harry de Pooter (secretaris) en Wim Fontijn (penningmeester) het be stuur van de regio Zeeuws-Vlaan- deren/België vormt. Tevens één van de drie regio's die Zeeland rijk is. Provinciaal gezien kent Zeeland namelijk naast de regio nale groep nog twee regio's. Dit zijn Walcheren/Zuid-Beveland en Tholen/Schouwen-Duiveland. In zijn totaliteit een kleine groep in het landelijk totaal van 100.000 ingeschreven Feyenoord-suppor- ters. „Toch slagen we er als afdeling in Feyenoord thuis met 110 man te bezoeken. Bij uitwedstrijden is dat ongeveer de helft," aldus Ri nus Bos, die in mannen als Karei Seynesal uit Hoofdplaat, Harry de Pooter uit Hoek, Angelo de Bruin uit Hulst en de Westdorpenaren Gerben Dierickx en Frank Steyaert tot de harde kern rekent, die de Rotterdammers ook elders in Europa volgt. Rinus Bos, die Feyenoord al 21 jaar op de voet volgt, rekent op een sfeervolle en tourage in Philippine. „Zelfs Ajax-aanhangers uit de regio heb ben al gebeld of ook zij welkom zijn. Voor ons geen probleem. Als het maar gezellig blijft," aldus de Terneuzenaar, die in ex-voorzitter van de in de regio Zuid opgegane afdeling Zeeland van de KNVB, Cees Blomaard, een man vond die de discussies op gang moet bren gen en houden. Gasten zijn naast voornoemde preses van Feye noord Jorien van den Herik, de spelers Henk Vos en Jean-Paul van Gastel plus nog enkele spelers waarvan de namen bij de infor matie nog niet bekend waren. Verder geeft Wim Veenman, voor zitter van de supportersverening Feyenoord (Hand in hand), acte de présence. De zaal in 'Au Port' gaat om 19.00 uur open en het wel komswoord klinkt een uur later. Luctor-trainer Frank Janssens (links) en aanvoerder Peter Du- rinck. foto camile schelstraete Van onze korfbalmedewerker Terneuzen - Luctor verwacht een zware competitie in de derde klasse van het zaalkorfbal. Vorig seizoen speelde de ploeg zich op het nippertje in veiligheid door als beste nummer 7 van alle derde klassen te eindigen. KORFBAL Dit seizoen is vooral de start loodzwaar. In de eerste vier wed strijden komt Luctor uit tegen de op papier beste drie ploegen. Trainer Frank Janssens realiseert zich dat terdege. Hij bereidt zijn ploeg mentaal voor op een lage positie na de opening. In de drie maanden dat hij bij Luctor bezig is ziet hij wel een verbeterde mentale instelling. Hij gaat er van uit dat de ploeg daarna ge noeg punten gaat pakken om op een vierde plaats terecht te ko men. Aanvoerder Peter Durinck ziet mogelijkheden als Luctor op zijn top speelt, maar alles meer dan twee punten uit vier wedstrijden is meegenomen. Over de aanpak van de nieuwe trainer is Durinck zonder meer positief. Vooral de rustige coaching langs de lijn en tijdens de rust heeft een goede uitwerking op de ploeg. Janssens heeft ook lang nage dacht over het aanvaarden van de functie. Hij hoorde van buitenaf dat Luctor een moeilijke ploeg zou zijn, maar vond het ook weer een uitdaging om daarmee aan de slag te gaan. Zo zouden de team spirit, de conditie en de gezonde agressie niet optimaal zijn en veelbelovende jongeren kregen te weinig kans. Het aandringen van Luctor heeft uiteindelijk de door slag gegeven en tot nu toe heeft hij geen spijt. De goede en minder goede dingen in het spel van Luc tor heeft hij geanalyseerd en daar heeft hij zijn traingingsaanpak op gebaseerd. Omdat Luctor drie studerenden in de ploeg heeft is het trainen op tactiek en systemen moeilijk aan te pakken. Hij heeft dan ook de prioriteit bij conditie gelegd en de oefeningen aangepast aan de mogelijkheden en het niveau. Hij meent overigens dat de toekomst er niet slecht uitziet. De basis routine is aanwezig en de jonge ren hebben genoeg in hun mars om door te groeien. De groei in de breedte is ook mogelijk om de on derlinge concurrentie op termijn groter te maken. Met name Paul Tholens en Ellen Wisse hebben zich in de veldcompetitie positief laten zien. Over de veldcompeti tie is Janssens tot nu toe redelijk tevreden. De basis is gelegd om de vierde plaats vast te houden en de competitie na de zaal zo snel mogelijk zorgenvrij te maken. Omdat het systeem-trainen ei genlijk niet mogelijk is hamert Janssens ook meer op bezieling. Zijn filosifie is: geen vaste func ties, maar van week tot week be kijken wie er in de wedstrijd mo gelijkheden krijgt. Alle spelers hebben elkaar nodig. Daarbij ziet hij met genoegen het gestage doorgroeien van de jongeren. De vaste acht van Janssens zijn bij de vrouwen Monique Dellebeke, Lianne Hamelink, Mirjam Si mons en Yvonne Wisse en bij de mannen Peter Durinck, Michel Groenheide, Carlo Hamelink en Ruben Karei. Omdat Yvonne Wisse pas is te ruggekeerd van vakantie zal zij de eerste wedstrijd waarschijn lijk op de bank beginnen. Wat dat betreft trekt Janssens één lijn. Het voorlopig missen van Moni que Dellebeke door een blessure betekent een streep door de reke ning. De veldcompetitie heeft be wezen dat er behoorlijke vervan ging in de personen van Ellen en Marjolein Wisse, Petra Geene en Paul Tholens in te zetten is. Van onze verslaggever Zeist/Breda - De KNVB in Zeist heeft alle aangesloten ama teurclubs gewaarschuwd voor de voetbalscholen. De voetbal bond heeft signalen ontvangen dat deze scholen, die buiten de clubs om trainingen aanbieden, niet werken volgens 'de Zeis ter visie'. Al eerder nam de KNVB in het district Zuid I stelling tegen de particuliere instellingen. De KNVB wil de begeleiding van de jeugd in handen van de clubs houden. „In het jeugdvoetbalbe- leid past het niet dat kinderen moeten betalen voor het krijgen van training. Hiervoor kunnen ze gratis bij de clubs terecht. Bo vendien zeggen de scholen ga rant te staan voor een profcarriè- re. Dat wekt valse verwachtin gen. Kinderen die kwaliteiten hebben, komen vanzelf wel bo vendrijven," zei een woordvoer der van de bond. Ad Mouwen heeft de KNVB la ten weten zich zwaar beledigd te voelen door de strekking van de brief. De jeugdtrainer van NAC heeft met John Lammers van RKC in Zundert een school opge zet. „De KNVB weet niet eens wat een voetbalschool precies doet. Ik vind dat bepaalde dis trictstrainers niet goed functio neren, maar dan ga ik toch niet zeggen dat ze allemaal slecht zijn." Per week komen ongeveer tach tig kinderen voor een training naar Zundert. De kosten hier voor bedragen 25 gulden per keer. „Natuurlijk wordt er bij de clubs gratis met de kinderen ge werkt. Vaak gebeurt dat door vrijwilligers. Wij werken met ge diplomeerde mensen. We geven de kinderen absoluut geen ga rantie voor een bestaan als prof. We merken gewoon dat er pro gressie wordt gemaakt. Een aan tal kinderen is al doorgestroomd naar het betaald voetbal. Dat is toch een mooi resultaat." De KNVB realiseert zich dat de bond het bestaan van de scholen niet kan uitbannen. „We hebben het initiatief voor een brief geno men, omdat het aantal scholen steeds meer toeneemt. We kun nen kinderen niet bij de scholen weghouden. We willen alleen waarschuwen om teleurstellin gen te voorkomen," aldus de zegsman. Dit voorjaar kwam het distriet Zuid I van de KNVB in Breda al in het geweer tegen de voetbal scholen. „We zeggen niet dat de bestaande scholen slecht zijn, maar we moeten er voor oppas sen dat in de toekomst slechte scholen met onze talenten aan de gang gaan," deelde districtsma nager Wim Jagt toen mee. Voetballer John Lammers van de Zundertse voetbalopleiding ligt niet wakker van de kritiek van de KNVB. „Ach, het is toch weer publici teit. Krijgen wij weer de kans om uit te leggen dat we wel goed be zig zijn. Ik vind het alleen jam mer dat de kritiek van de KNVB zo ongefundeerd is. Alle voetbal scholen worden over een kam ge schoren. Ik begrijp het niet hele maal. Er is wel eens een trainer van de bond bij ons geweest. Die was juist zeer te spreken over on ze school." Door Rinus Verberkmoes Breskens - Met een tweede plaats ach ter clubgenoot Barry de Wilde in de klasse alle categorieën, maakte Mar tijn van Oostenbrugge uit Breskens zijn rentree als beloftevol judoka tij dens de Zeeuwse titelstrijd waar. „Mijn debuut in die categorie was voor mij een meevaller. Hier had ik niet op gerekend," aldus de 19-jarige Bressi- aander over dat succesvol optreden in sporthal Den Dullaert te Hulst. Martijn van Oostenbrugge behoorde als jongere judoka altijd al tot het legertje ta lenten. Jonge knapen die het in zich heb ben een aardig potje te judoën. De prijzen- kast in huize Van Oostenbrugge puilt dan ook uit van de bekers en medailles. „Ja, ik heb intussen al heel wat gewonnen," blikt de student werktuigbouwkunde aan de TU Eindhoven glimlachend terug op die ge passeerde tijd. Een periode die begon toen hij zich als ze venjarige aanmeldde bij judoclub Breskens om zich vervolgens aan de lessen van de toenmalige judoleraar Blaas Schroevers te onderwerpen. „Voor mij was dat een enor me uitlaatklep. Als jonge gast was ik nogal onstuimig en was daarbij behoorlijk agres sief," zegt Martijn van Oostenbrugge over die begintijd waarin hij zich opperbest ver maakte. Resultaten lieten niet lang op zich wachten. Van Oostenbrugge werd in de toernooien waarin hij optrad vaste 'bewo ner' van het ereschavot. „Tien keer werd ik Zeeuws kampioen. Vo rig jaar was het de eerste keer dat ik dat niet werd. Mijn studie heb ik toen als eer stejaars student voorrang gegeven. Spijt heb ik daar niet van. Het was een goede keus," aldus Van Oostenbrugge, die aan Martijn van Oostenbrugge (rechts), de judoka uit Breskens, die tijdens de Zeeuw se kampioenschappen in Hulst zijn rentree vierde met een fraaie tweede plaats. foto camile schelstraete overwinningen in ijzersterk bezette toer nooien als die in Rotterdam de beste herin neringen bewaart. In de nationale titel strijd schopte hij het als jeugdig judoka in 1992 ooit tot een vijfde plaats. Strijdlust Terugkerend naar de onlangs gehouden Zeeuwse titelstrijd bleek Martijn van Oos tenbrugge nog weinig van zijn oude strijd lust ingeleverd te hebben. Was hij in eigen categorie superieur, in de open klasse bracht hij het tot een tweede plaats tussen mannen als Hans Wanders, Barry de Wilde, Wladimir Perebenjos, Eddy de Maayer, Frans de Boevere en Martijn Loonen. Na winst op zijn clubgenoot Martijn Loo nen, de jongste deelnemer bij de senioren, klopte hij de in positieve zin verrassend op tredende Eddy de Maayer uit Clinge. De derde tegenstander heette Barry de Wilde, op wie in Hulst geen maat stond. Een heup worp maakte een einde aan de 'gouden droom' van Martijn van Oostenbrugge, die desondanks bijzonder tevreden was met zilver. „Evenals Barry ben ik een judoka die het van techniek en snelheid moet heb ben. Barry is nog net iets vaardiger dan mijn persoontje, dus van hem verliezen is op zich niet erg," stelt Martijn van Oosten brugge over de tweestrijd met zijn team makker. Een maatje met wie hij al vele uren trainde en wedstrijdjes draaide. Dit eveneens met Martijn Loonen en Peter Heyboer. Laatstgenoemde kent Van Oos tenbrugge dan ook van haver tot gort en voor hem was zijn sterke optreden in Hulst dan ook geen verrassing." Opmerkelijk Opmerkelijk in die terugblik richting Zeeuwse titelstrijd is dat Martijn van Oos tenbrugge een negatieve ontwikkeling ziet in het Zeeuwse judo. Dit ondanks dat er na het wegvallen van een man als de berester ke Jack Marijs er weer wat meer animo is om in te schrijven in de open klasse. „Elk jaar wordt het niveau iets minder," ont dekte hij. Dat hij mede daarom tweede kon worden na een jaartje zonder judo, staat voor hem dan ook vast. Net zo zeker als hij volgend jaar sterker terug zal keren. Martijn van Oostenbrugge: „Ik train nu weer drie keer per week. Tweemaal bij Samurai in Eind hoven en één keer in Breskens. Plus dat volgend jaar de gewichtsklassen verande ren. De groep tot 71 kilogram wordt dan een klasse tot 73 kilogram. Voor mij gun stiger, omdat ik wel onder de 73, maar niet onder de 71 kilogram kan komen, zoals die nu gehanteerd wordt. Het is daarom dat ik momenteel met een gewicht dat tussen de 74 en 75 kilogram schommel en een klasse zwaarder ingedeeld ben." Dat de Bressiaander in die optimistische kijk richting toekomst mikt op een plaatsje bij de nationale titelstrijd mag duidelijk zijn. Dat hij hierin zal slagen, is voor ken ners een duidelijke zaak. Zelf is hij wat voorzichtiger.

de Stem | 1997 | | pagina 13