loem 1998 n nodig >em 'Kosten van invoering euro lager' ;aat. \IG kijkt na aankoop BBL al verder FIAT INTRODUCEERT 2 WINNAARS IN BEDRIJFSWAGENS. Bangert Pontier schikt met justitie Ouborg koopt de beste Belse frietketels Bhinen méér dan 2 miljoen VriendinnertsSfiiS m 'olaroid bouwt in Ireda nieuw kantoor Vier het met ons mee! ?8. Analyse ik doe mee" ECONOMIE A5 Iveel tijd vergt. nieuws KORT 9 OM DIT TE VIEREN OP ALLE SCUDO- EN DUCATO-UITVOERINGEN TIJDELIJK F 2.000,- INTRODUCTIEPREMIE. FIAT BEDRIJFSWAGENS, PARTNERS IN BUSINESS. (997 De Zonnebloem biedt langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicakten vaak de enige kans op een betaalbare vakantie. De inzet van vele verplegenden, die als vrijwilliger een week vrij willen maken, is onmis baar. Naast gedi plomeerde ver pleegkundigen en snden, zijn ook verplegen bpleiding welkom. iade? Bel: (076)560 20 60 (076) 5 601 601. Giro 145 entraal Bureau Fondsenwerving [nverzorgencfen nodfg die als n 6.000 zieken en gehandicapten "Ook ik doe mee" Meer informatie? Bel (076) 560 20 60 DËSTEM i I I I I Brussel (anp) - De nieuwe eenheidsmunt euro en de gulden blij- ïenin 2002 hooguit twee maanden naast elkaar bestaan. Minis- er Zalm van Financiën denkt daardoor de kosten voor het be drijfsleven te verlagen, zei hij gisteren na EU-overleg in Brus- DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Amsterdam - De van witwas sen verdachte Amsterdamse effectenbank Bank Bangert Pontier lijkt uit de gevarenzo ne. Bangert Pontier heeft een schikking getroffen met justi tie. Bovendien neemt de Friesland Bank de Amsterdamse bank zo goed als geheel over. Friesland Bank vergroot haar belang in Pontier van 60 procent tot 80 procent. Bovendien krijgt Bank Bangert Pontier een andere naam en een nieuw bestuur. Bangert Pontier moet de Neder landse Staat één miljoen gulden betalen als boete en als terugbe taling van 'wederrechtelijk ver kregen voordeel', aldus het Open baar Ministerie in Amsterdam. De aangeboden schikking geldt niet voor natuurlijke personen zoals bestuurders, leden van de directie en andere werknemers. Die zullen 'waar dat aan de orde is volgens de normale procedure worden vervolgd', aldus een woordvoerder van justitie. Het voortbestaan van de bank weegt zwaarder dan het maat schappelijk belang van strafver volging, zo motiveert justitie de overeengekomen schikking. Daarnaast zouden bij een omval len van Bank Bangert Pontier ve len financieel ernstig gedupeerd raken die niets met deze zaak te maken hebben, aldus het OM. De Friesland Bank was al voor zestig procent eigenaar van Bank Bangert Pontier. Dat belang wordt vergroot naar tachtig pro cent. Het personeel houdt de res terende 20 procent aandelen. Volgens de Baad van Bestuur van Friesland Bank is tot vergroting van het aandelenbezit overge gaan om het publiek meer ver trouwen te geven in de bank. „We vertrouwen erop dat de relaties van Bank Bangert Pontier nu hun financiële betrekkingen zonder enige aarzeling zullen continue ren." Het bestuur van de in opspraak geraakte bank komt in andere handen. De D. Hooft Graafland (voormalig directeur Mees Pier- son) en D. Keizer (voormalig voorzitter Raad van Bestuur Friesland Bank) krijgen de dage- lijke leiding. Bovendien krijgt Bank Bangert Pontier een nieuwe naam: Friesland Bank Securities. Bank Bangert Pontier is enige weken geleden in opspraak ge raakt als uitvloeisel van de groot scheepse inval die justitie in het kader van de beursfraude op 24 oktober deed op tal van adressen. Op een van die adressen trof jus titie een grote hoeveelheid bank biljetten aan met wikkels van Bank Bangert Pontier. Daarop volgden onderzoeken van de Stichting Toezicht Effectenver keer, De Nederlandsche Bank en de ECD. De bank stond in het fi nanciële circuit al bekend om het gemak waarmee er grote bedra gen konden worden opgenomen. Vorige week zondag deed De Ne derlandsche Bank aangifte we gens overtreding van de Wet mel ding ongebruikelijke transacties door Bank Bangert Pontier en be trokkenheid bij zeer veel grote transacties die mogelijk duiden op witwassen. De centrale bank zegde het vertrouwen op in de di rectie van Bank Bangert Pontier en benoemde een nieuwe directie. Maandag een week geleden volg de een spoedhuiszoeking door justitie. besloten de Europese mi eters van Financiën dat de in- voering van de euromunten en - biljetten op 4 januari 2002 van start gaat.Nederland en Ierland lilden de munten pas in februari moeren, omdat het bedrijfsleven december het al druk heeft j"Br de kerstperiode. België wil le de munten en biljetten juist al a oktober 2001 invoeren. Giste- ttnwerd bepaald dat het toch 4 laauari wordt, zoals de Europese ageringsleiders in 1995 al beslo- i ten- free maanden üjdens die top in Madrid was uk overeengekomen om nieuwe a oude valuta zes maanden «ast elkaar te laten bestaan. Zalm streeft er nu naar om dit ge zamenlijke bestaan van beide munteenheden 'één of hooguit (wee maanden' te laten duren. Hij zegt dat daardoor de kosten voor het bedrijfsleven lager zul len uitpakken. Duitsland denkt mogelijk meer dan zes maanden nodig te heb ben, omdat de aanpassing van de vele muntautomaten in dat land De EU-ministers stemden giste ren verder in met een aanpassing van de Europese zijde van de eu romunten, waardoor ook Deense, Griekse en Spaanse eilanden zichtbaar worden. Denemarken zal evenals Groot-Brittannië en Zweden de euro echter niet al in 1999 invoeren. Dan gaat de euro van start voor grote bedrijven en kunnen ook al staatsleningen worden uitgeschreven in de nieu we munteenheid. Meepraten De drie niet-eurolanden en Grie kenland, dat voorlopig niet aan de strenge deelnamecriteria vol doet, willen toch meepraten over het economisch beleid en de wis selkoers van de muntunie. De an dere lidstaten hebben er echter moeite mee om hen te verwelko men in een toekomstig informeel overleg van de negen, tien of elf euro-landen. „Je kunt als land moeilijk mee praten over een munt die niet de jouwe is," aldus de Franse minis ter Strauss-Kahn. De Europese regeringsleiders zullen er in de cember in Luxemburg definitief over besluiten. Breda - De Amerikaanse producent van foto-apparatuur Pola- ]oid vestigt rond 1 april volgend jaar zijn Benelux-hoofdkan- bor in Breda. De kantoren die Polaroid nu nog in Maarssen en |russel heeft, worden gesloten. landse en Belgische kantoren nu al als één organisatie. Door de re organisatie zijn in Nederland achttien arbeidsplaatsen verval len. „Die banen zijn in feite ver plaatst naar Glasgow in Schot land waar Polaroid zijn Europese call-centre heeft ingericht," zegt J. Kranendonk van Polaroid Ne derland. Een call-centre is een lo catie waar medewerkers telefo nisch vragen en opmerkingen van klanten afhandelen. Polaroid is vooral bekend van zijn instant-camera's. Het con cern maakt verder onder meer zonnebrillen, scanners en digitale camera's. Wereldwijd genereert Polaroid een jaaromzet van vijf miljard gulden, waarvan 47 pro cent in de Verenigde Staten wordt gerealiseerd en 29 procent in Europa. In Nederland heeft Polaroid één productielocatie: in Enschede staat een grote filmfabriek waar circa achthonderd mensen wer ken. In Enschede is ook een dis tributiecentrum gevestigd. Breda komen in eerste instan- veertig mensen te werken in jn nieuw kantoorgebouw aan de jster op de Claudius Prinsen- n. „We verwachten dat het soneelsbestand behoorlijk zal Jieien in de loop der jaren," zegt Nuyten van de regionale ont- ikelingsmaatschappij Rewin, i van de partijen die zich inge- nnen heeft om Polaroid naar |da te halen. ir de activiteiten (marketing, oop) in Breda te coneentre- denkt Polaroid schaalvoorde- te halen en de Benelux-markt ■r te kunnen bewerken, de keuze voor Breda volgt roid bedrijven als Lego, Esso ata General die in het recen- rleden eveneens hun Neder- e en Belgische activiteiten elden en een nieuw kantoor t centraal gelegen Breda be en. De samenvoeging in i is de afronding van een re- isatie die dit jaar bij Pola- 5 doorgevoerd. Op het ope- ele vlak werken de Neder- De Nova-fabriek in het Belgische Tongeren is maandenlang bezet geweest. Tevergeefs: de productie gaat nu naar China, de naam No va naar de Bredase zakenman Ouborg. De Bredase ondernemer Aad Ou borg heeft gisteren het Belgische merk Nova gekocht van de cura toren van de failliete fabriek in huishoudelijke apparaten. Ouborg gaat de Belgen nu hun frietketels verkopen. Onder de noemer van een Belgisch A-merk, maar ge maakt door Chinezen. Door Willem Reijn rbij een Postbank TopRentecertificaat af. (f 5000,- of meer)- wordt afgeschreven van: QPlusrekening Leeuwrekening ig nsterrekening Kapitaalrekening V—V—v—V—v—v—Ai m/v i m in een envelop zonder postzegel naar. XC Amsterdam. POSTBANK Tongeren - „Ik heb er nog één," zegt Wal ter van der Auwermeulen van elektrozaak Eldi in Hoeselt. „Het is spijtig dat de fa briek dicht is. Als ze me morgen een pallet met frietketels van Nova brengen, ben ik ze overmorgen kwijt. Het waren de beste, hè?" Een paar kilometer verderop staat de lege fa briek van Nova. Op een industrieterrein van Tongeren in het hart van de mijnstreek van Belgisch Limburg. Rond 1990 werkten er 650 arbeiders aan allerhande huishoudelijke appa raten. Nova was met een marktaandeel van veertig procent het grootste friteusemerk van België. Ook in wafelijzers was Nova met vijftig procent marktleider. In januari van dit jaar ging Nova in faling. Dik vierhonderd mensen stonden er nog op de loonlijst. De curatoren mrs. J.& J. Scheepers werkten hard aan een doorstart. De ongeduldi ge arbeiders, desperaat door het dreigend ont slag in de door hoge werkloosheid geteisterde mijnstreek, bezetten de fabriek liefst zes maanden. De emoties liepen hoog op in Tong eren. Nova was het grootste bedrijf van Zuid- Limburg en was op sterven na dood. Bij de bu ren gingen in dezelfde maand 150 man de deur uit. „Met een Maleisische partij waren we hon derd meter van de meet," zegt curator Schee pers op het kantoor van de fabriek. „Drie ploe gen waren op bezoek geweest en waren ak koord. Maar toen zei de directie opeens neen. Toen was het over." Nu verkoopt Scheepers alles wat nog los en vast zit om de crediteuren zoveel mogelijk van de anderhalf miljard frank (ruim tachtig mil joen gulden) terug te betalen. „Het kostbaarste bezit is de kennis. Maar die vervliegt als het personeel weg is. En daarna is de merknaam Nova het meest waardevol." Deze middag is de koper van de dure merk naam op bezoek. Aad Ouborg, de jonge Breda se ondernemer die tegen de wind van Philips in zijn merk Princess op de markt zette. Hij be taalt vlak tegen vier uur de vijftien miljoen frank die Scheepers voor de naam Nova vraagt. Hij is daarmee concurrenten als Tefal en Fri-Fri te snel af. Neen, aan een doorstart in Tongeren heeft hij geen moment gedacht. „België is te duur," zegt hij. De curator: „Ik had een Engelse kandidaat. Daar zijn de loonkosten eenderde van hier. Maar nog was het te duur. Dit soort apparaten kun je in West-Europa niet meer produceren." Toch liggen de hoogtij-dagen van Nova nog maar enkele jaren terug. „We maakten hier 1,2 miljoen apparaten per jaar, terwijl de capaci teit eigenlijkop een miljoen lag," vertelt Etiën- ne Sampermans, die 24 jaar voor Nova werkte en nu de curatoren helpt met de afwikkeling. „Maar we hebben het zien aankomen vanaf het FOTO VNU moment dat afnemer Kenwood zijn eigen fri- teuses ging maken en wij hun order verloren." Philips was een andere afnemer. Nova had kwaliteit: tien keer kwam het merk er als bes te koop af in het populaire Belgische tv-pro- gramma 'Op de koop toe'. „Dat is belangrijk, dat de naam Nova aan kwaliteit blijft gekop peld," zegt de curator. Maar het zal niet in de naar werk snakkende mijnstreek zijn. „We gaan in Tsjechië en China produceren," zegt Ouborg. Vlakbij Hongkong heeft hij al een fabriek staan voor zijn Prin- eess-broodroosters en ander koninklijk keu kengerei. Twee- tot driehonderd mensen ver wacht hij daar nodig te hebben voor de pro ductie. Hij zal er hard aan moeten trekken. Want de schappen bij de winkels raken leeg. Alleen bij de grote keten Hugo van Praag staat nog een complete winkelstraat vol met Nova-frietke tels. „Die hebben de complete voorraad van zestigduizend apparaten opgekocht," vertelt Scheepers. „Ik weet nog een partij in Duits land, die willen we kopen en in de winkels zet ten,legt Ouborg uit hoe hij het gat wil opvan gen. „Op de wereldexpo voor huishoudelijke apparaten Confortec in Parijs willen we Nova weer groots presenteren." Het hoofdkantoor van Nova wil hij in België houden, het Bredase Princess wordt agent voor Nederland. Met Nova kan Ouborg vast voet op Belgische bodem krijgen, wat met Princess maar matig lukte. Want de naam Nova hoort op een goeie Belse frietketel of wafelijzer, vindt Walter van der Auwermeulen in zijn elektrozaak. En toont waarom de Tefal-wafelaar te dun en dus te hard bakt. „Dat deed een Nova niet. Het is echt spijtig dat zoiets te koop is." Meer geld voor duurzame energie Ede - Minister Wijers van Economische Zaken trekt 50 miljoen gul den meer uit om bedrijven en instellingen aan te zetten te investe ren in duurzame energie. Daarvoor verhoogt hij het budget voor de energie-investeringsaftrek naar 175 miljoen gulden. Het investe ringsplafond legt hij op 200 miljoen gulden in plaats van de huidige 50 miljoen. Ook verlengt hij de subsidieregeling voor zonneboilers tot en met het jaar 2000. Daarnaast reserveert hij 60 miljoen gulden om een windpark in zee aan te leggen. Wijers maakte de maatrege len gisteren bekend op een conferentie in Ede. Hij wil dat in 2020 10 procent van de energie duurzaam wordt opgewekt. BA richt goedkope maatschappij op Londen - British Airways (BA) richt onder de naam Blue Sky een goedkoop vliegende luchtvaartmaatschappij op. Volgend jaar be gint deze maatschappij met vluchten vanaf Stansted (bij Londen) op bestemmingen in Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland en de Scandinavische landen, BA maakte gisteren bekend dat de maat schappij in eerste instantie werk biedt aan 150 mensen. Blue Sky gaat 'zonder franje' passagiers vervoeren en wordt een concurrent voor goedkope maatschappijen als EasyJet en Virgin. De passagiers moeten het zonder maaltijd doen en is er geen verschil in klassen. Nibbit komt in handen PepsiCo Londen - United Biscuits, het Britse moederconcern van Verkade, en het Amerikaanse PepsiCo ruilen een reeks belangen op het ge bied van snacks en koekjes. De Britten krijgen daarbij 410 miljoen dollar 800 miljoen) toe, zo hebben de bedrijven bekendgemaakt. Voor Nederland betekent het onder meer dat het zoutjesmerk Nib bit in handen komt van PepsiCo. Dat concern verwerft verder een chipsfabriek in het Belgische Veurne, het Belgische snackmerk Crik Crok, het chipsmerk Croky in Frankrijk en de Australische snack- belangen van United Biscuits. Het Britse concern behoudt Croky in Nederland en België. De productie van dat merk in Veurne verhuist naar de fabriek in Deventer. 74 banen weg bij Vredestein Doetinchem - Vredestein Fietsbanden in Doetinchem gaat een deel van zijn productie van buitenbanden naar landen buiten Europa verplaatsen. Daardoor vervallen 74 van de 250 banen. De directie van Vredestein zegt dat daarbij gedwongen ontslagen niet te ver mijden zijn. De ingreep is een gevolg van de slechte resultaten van de fietsbandendivisie als gevolg van het wegvallen van belangrijke klanten en de dalende prijzen. (ADVERTENTIES) SN! wmM DAAR HEB JE 'IU VRIENDIN VOOR fiaad van Commis- mssen van de Bank irussel Lambert heeft gisteren unaniem inge stemd met de overna me door de Internatio- "ale Nederlanden Groep. Daarmee is de overname formeel be vestigd. De feitelijke beslissing viel vrijdag toen de drie be- mngrijkste minder heidsaandeelhouders eet bod van ING be sloten te accepteren. Gok de Zwitserse ver- eekeraar Winterthur, tie een belang van 8,3 docent heeft, gaat in °P het bod van ING. ye Nederlandse ank/verzekeraar kan jtiarmee rekenen op tijna tweederde van "et aandelenkapitaal. DE Nederlandse ban- L Vanuit een sterke thuisbasis j offensief voortzetten, zijn elgische banken door hun weilsieve aanpak in de hoek len Sn Waar tie klappen val- oelgië treurt na de overna- tie BBL nog een beetje SMiiste kansen. De ING a' yveer uit naar verdere Gtm, G™etien voor expansie. h°verschrij dende overna mes of fusies ko men in het Euro pese bankwezen - zeker tussen Ne derland en België - doorgaans moei zaam of helemaal niet tot stand. De Amrobank zag in 1988 een poging om te fuseren met de Ge nerale Bank mislukken. De ING deed vijf jaar geleden al eens vergeefs een bod op de BBL. In Nederland heeft inmiddels een ingrijpende herverkaveling van het financiële landschap plaats gevonden. ABN en Amro hebben elkaar gevonden. NMB en Postbank fuseerden en gin gen vervolgens met verzekeraar Nationale' Nederlanden op in ING. De Rabobank bundelde de krachten met verzekeraar Inter polis en de beleggingsgroep Ro- beco. Achmea ontstond uit Avé- ro, Centraal Beheer en Staal Bankiers. De enige serieuze Ne derlands/Belgische samen klontering is Fortis, bestaande uit Amev, VSB, MeesPierson aan Nederlandse kant en AG en ASLK aan Belgische zijde. De betrekkelijk kleine thuis markt en het internationale ka rakter van het Nederlandse be drijfsleven zijn wellicht een ver klaring voor het feit dat het fu sie- en overnameproces in het bankwezen in Nederland eerder op gang is gekomen dan in veel andere landen. Om hun klanten te kunnen volgen moeten ban ken een wereldomspannend net werk van kantoren kunnen op zetten en daarvoor is voldoende Door Chris Paulussen schaal grootte no- - dig. Ook de glo balisering van de fi nanciële wereld heeft de banken gestimuleerd om internationaal hun activiteiten uit te breiden. Door het vervagen van de gren zen tussen bank- en verzeke ringsproducten ontstaan boven dien steeds meer financiële groepen die zowel bankieren als verzekeren. Vanuit de sterke positie op haar thuismarkt groeide ABN Amro uit tot de grootste buitenlandse bank in de Verenigde Staten. De ING versterkte zich door de overname van de failliete Ba- rings-bank in Groot-Brittannië en Equitable of Iowa in de VS. Aegon nam eind vorig jaar de Amerikaanse levensverzekeraar Providian over voor het record bedrag van omgerekend 6,1 miljard. Dat record is nu dus overtroffen door het bod van 9 miljard van de ING op de BBL. Groei in Europa ziet de ING als een absolute noodzaak om mee te blijven tellen als de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) tot stand komt en de euro de na tionale munten vervangt. ABN Amro, ING en Rabobank heb ben forse marktaandelen - tien tallen procenten - in Nederland, maar zélfs met de BBL erbij komt de ING in Europa niet bo ven de 1,5 procent uit. Een marktaandeel van 2 procent ziet ING-topman Aad Jacobs als het absolute minimum om in de toe komst een rol van betekenis te kunnen spelen in Europa. De overname van de BBL is voor de ING dan ook niet meer dan een tussenstap. Het vizier is nu ge richt op Zuid-Europa, met name Frankrijk, waar de BBL al aan wezig is. De grote Nederlandse banken hebben de afgelopen jaren door fusies, overnames en reorgani saties hun uitgangspositie ver sterkt. Door hun sterke finan ciële positie en winstgevendheid zijn zij in staat tot een agressief ovemamebeleid. De meeste an dere Europese landen zijn zo ver nog niet. In Duitsland, Frank rijk, Italië en Spanje is het pro ces van krachtenbundeling en sanering later op gang gekomen, waardoor het bankwezen er ver geleken met Nederland nog sterk versnipperd is. In België hebben pogingen om een grote nationale bank te vor men schipbreuk geleden. Ver wacht wordt dat de overname van de BBL door de ING een nieuwe aanzet zal geven tot de broodnodige veranderingen in de Belgische bankwereld. Dat kan alsnog leiden tot grote bin nenlandse fusies, maar het is ook niet uitgesloten dat de weerstand tegen overname door Nederlanders opzij wordt gezet. Naar verluidt zoekt de Generale Bank plotseling toenadering tot Fortis en behoort ook ook een nauwe relatie tussen de Krediet bank en de Rabobank tot de mo gelijkheden. DUCATO10 2.5 D INTRODUCTIEPREMIE UW INVESTERING 29.490,- 2.000,- 27.490.- SCUDO 1.9 D L INTRODUCTIEPREMIE UW INVESTERING 24.900,- 2.000,- 22.900,- premie. Hierdoor is er al een Dueato voor f 25.990,- en een Scudo voor f 22.900,-. Reden genoeg om naar de dichtstbijzijn de Fiat Bedrijfswagendealér te gaan (bel gratis 0800-0998880). Fiat introduceert de Ducato 10 met 2.5 dieselmotor en een extra aantrekkelijk geprijsde dieselversie van de Scudo. Daarom geldt er op alle Scudo's en Ducato's tijdelijk f 2.000,- introductie- Prijzen exclusief BTW. Fiat Scudo tijdelijk v.a. 22.900,-. Fiat Ducato tijdelijk v.a. 25.990,-. Leaseprijs Fiat Scudo v.a. 6.75- en Fiat Ducato v.a. 727,-. Leaseprijsen excl. BTW bij 48 maanden/20.000 km p.j. via Fiat Lease(030-2803330). Alle Fiat bedrijfswagens zijn inclusief 12 maanden totale garantie en 8 jaar carrosseriegarantie. Vraag naar de exacte voorwaarden. Wijzigingen voorbehouden. Deze actie loopt t/m 30 november 1997. Afgebeelde versie Ducato Granvolume, tijdelijk v.a. 35.590,-. ILBV a FV AM-EN n m R m I s

de Stem | 1997 | | pagina 7