DE STEM forse premies bij hockeygoud Poortvliet begint aan nienwe klus Jonge voetbalheld laat zich niet gek maken Al 31 landen zeker van eindronde WK (rouwen starten op WK tegen Nieuw-Zeeland, mannen beginnen tegen Canada UITSLAGEN STANDEN B1 lEockeyers niet traag naar Kenter Pares Reserves NAC en SBC naar winst liSf-NAC <A-'eusd> SPORTNIEUWS KORT Postma snel op 1500 meter Speler Barnsley betrapt op gebruik dope Van Rootselaar weer international Haarhuis/Eltingh tweede geplaatst Ivanisevic beste serveerder Volleyballers nemen revanche BOWLEN SPORTPRÏJSVRAGËN VOETBAL I Sport DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 traaf, Dordrecht ot 21.00 uur rtoren van OZ: IpoofWilber Hack ■Utrecht - De Koninklijke Ijjederlandse Hockey Bond li# de internationals forse Ipremies in het vooruitzicht liudien ze bij het WK vol- r in eigen land een Idiumplaats veroveren. Itoud levert per ploeg gulden op, zilver p.OOO gulden en brons gulden. Dat geldt Lwel voor de mannen als Bevrouwen. |fieen andere bond doet dat," Lelde de voorzitter van de Wim Cornelis. „Als er I te verdienen valt, draait li»onze verslaggever pecht - Hockeyploegen zijn liefhebbers van Center is, Dat bleek gisteren tij- litus de persconferentie van lit organisatie van het WK lkkey in 1998 in Utrecht. Bij l'Bchillende landen was be- Isaar gerezen tegen het on- lirbrengen van de ploegen in ICenter Pares in Zeewolde. I> mannen en vrouwen van l'tanje gaven al eerder te kennen |»r een ander onderkomen te I. Ook verschillende andere overwegen uit te wijken andere hotelaccommoda- ,Als organisatie vinden wij Cen- Parcs nog steeds heel ge reageerde voorzitter Bob teidson gisteren. „Wij voldoen nee aan de plicht de landen een «Itrkomen aan te bieden. Bon- vrij om zelf naar ande- k accommodaties op zoek te al moeten ze dan voor de sta kosten opdraaien. Wij wil- niet het verwijt krijgen dat Bland geen kampioen is ge iden omdat de spelers bij Cen- Warcs waren onder gebracht." taonze voetbalmedewerker aar/Helmond - Een Rdstrijd waarin verdedigend *S fout ging. De reserves "tAZ en NAC speelden gis- ton zo'n duel. NAC won met 1' na een ruststand van 2-6. het lastiger bij Hel end Sport, maar won met 1- pAC 4-7 (2-6) - Rachid Ya- pi opende al na drie minuten NAC de score. Gijzen en iben zorgden daarna voor IBAlkmaarse voorsprong. Het r' was pas achttien minuten FArambasic, Christiano Dos ™tos, weer Arambasic, Yachou pAksit konden daarna opnieuw P® NAC scoren, ongehinderd een compleet lekke Alk- :«se defensie. Maar bij NAC net na rust verdedigend ook "nar wens. Gijzen en Sleur jjweinden de achterstand tot 4- •kambasic maakte daarnaaan ^onzekerheid een einde, 4-7r MOND SPORT-RBC 1-3 (<U__ ^'Helmond Sportwas het eer— 'talf uur sterker, maar benutte |e'oelkansen niet. RBC deed dat" - minuten wel. Frijters Ir uit een dieptepass-van- ™s, 0-1. gen kwartier na rust ta Helmond Sport langszij. Lrooy scoorde uit een scrim- ■e v°or het Roosendaalse doel. doelpunten van Jurgen !tl beslisten daama de wed- koeken scoorde eerst op van Fouad Ouled Ali, :ola een vrije trap van Cly- V NAC pakte een punt in k fnveen- De thuisclub was in k.„ e delft wat sterker, maar ilaU dat overwicht pas jfcina3 rUS' me* een tre^er van I's u ®ennenboom. Daarna Lr c dat ket initiatief l!;4pp1Cv,toetrok- NAC schiep Ihiru f1 dv°i niogelijkheden, |hj„' i-bristiano Lopes een I. or voor tijd de gelijkmaker i- NAC voetbalt zater- lls tegen hekkensluiter daar in andere landen het olym pisch comité of de regering voor op. Deze actie is eenmalig. We hadden ook meer kosten kunnen vergoeden in de WK-voorberei- ding. Het was echter de wens van de spelers om voor een prijs te hockeyen." Het draaide gisteren toch voor namelijk om het geld bij de pers conferentie van de WK-organisa- tie in het hoofdkantoor van de Rabobank International in Utrecht. Daar werd het speel schema voor het dubbele toernooi van 20 mei tot 1 juni bekend ge maakt. Geen heren in deftige bla zers aan een balletjesmachine zo als bij het voetballen. Nee, ge woon een A-4tje met de vrucht van lang denkwerk. André Hafkamp, ook al betrok ken bij de organisatie van de WK in 1973 (mannen) en 1986 (vrou wen), had er heel wat uren voor nodig om alle wensen in het speelschema verwerkt te krijgen. Ook daarin had de commercie en tv een forse stem. De aardigste van de 84 wedstrijden moesten zoveel mogelijk op de zeven 'niet- werkdagen' tijdens het toernooi plaatshebben. Bovendien moest elke dag een oranje kleurtje krij gen. Het resultaat is dat het Ne derlands vrouwenteam op de openingsdag (20 mei) om vijf over half zes Nieuw-Zeeland ontmoet. Canada is een dag later de eerste tegenstander van de mannen. De vrouwen hebben er dan al hun tweede wedstrijd (tegen Enge land) opzitten. Op een zondag, 24 mei, ontmoeten de Oranje-man nen aartsrivaal Duitsland. Oran je (mannen) speelt zijn meeste wedstrijden zo rond de klok van acht in de avond. Voor dat tijdstip is gekozen om dat het eerste gecombineerde WK uit de hockeygeschiedenis nog voor een deel van recettes afhan kelijk is. Veertig procent van de kosten moeten daaruit gedekt worden. Sponsoring (40 procent) en subsidies/tv-gelden (20 pro cent) zijn de andere inkomsten bronnen. Het organisatie-comité werkt met een budget van 7,6 miljoen gulden. De kaartverkoop verloopt gunstig. Van de passe partouts is 70 procent verkocht en van de losse kaarten 23 pro cent. Het toernooi wordt gespeeld op het complex van Frockey (5000 toeschouwers) en in stadion Nieuw Galgenwaard (15.000 zit plaatsen). Daar komt een DD Ac tion Turf L kunstgrasmat te lig gen. FC Utrecht krijgt in de zo mer een nieuwe grasmat. Bij de bespeler van Nieuw-Gal- genwaard zat nog een klein pro bleem. FC Utrecht speelt op 19 april voor de laatste keer thuis. Een dag later krijgt de WK-orga- nisatie de beschikking over het stadion. Tot zondag dreigde voor de voetballers nog een verleng stuk van de competitie. „Na de recente overwinningen is de kans op nacompetitie kleiner," zei Bob Davidson, de voorzitter van het organisatie-comité. Hij voegde er onmiddellijk aan toe dat de hock- eybond garanties heeft en FC Utrecht in geval van nacompeti tie moet uitwijken. De KNHB haalde het WK naar Nederland ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Dat feest wordt op 10 oktober, de eigen lijke datum, met een buitengewo ne ledenvergadering in Amster dam gevierd. Op 18 april is het feest bij de 320 verenigingen, die later nog internationals voor een clinic op bezoek krijgen. Verder wil de hockeybond een tehuis voor dubbel gehandicapten in Pakistan een nieuwe huisvesting cadeau doen. Dat moet onder an dere uit de opbrengst van de ver koop van puzzels en kwartetspel len. Guido Budziak zat gisteren gewoon weer in de schoolbanken. Door John Graat Eindhoven - Guido Budziak had alle reden om gisteren met de borst voor uit door de gangen van scholenge meenschap Were Di in Valkenswaard te lopen. Maar de jongste held die het Nederlandse betaalde voetbal ooit kende, zit zo niet in elkaar. „Ik besef dat het leven gewoon doorgaat." Toch staat zijn naam voorlopig met gou den letters geschreven in het boek dat de geschiedenis van het vaderlandse voetbal vertelt. Guido Budziak werd zaterdag, bij Eind hoven-Telstar, met zijn 15 jaar en 61 da gen de jongste speler ooit in de eerste di visie. Dat gegeven bracht rond de scholier uit Dommelen een waar mediacircus teweeg. Twee dagen werden de woorden uit zijn mond zorgvuldig geregistreerd door tv- camera's, microfoons en in kladblokken. „Het is eigenlijk wel erg ongelofelijk." Budziak onderging alle aandacht lijd zaam. Rustig nadenkend over elke vraag, formuleerde hij afgepaste antwoorden in heldere zinnen met een hoofdletter en een punt. Haifa boy, half a man, en toch al de rust zelve. Een mediatraining is aan hem niet besteed. „Leuk? Het is leuk om dit soort heisa een keer te ondervinden. Ik geniet er ook wel van. Van de andere kant, ik heb het ook erg druk met school. Ik hoop en verwacht dat de commotie in de loop van de week snel minder wordt," toonde de keeper van Eindhoven-Al zich niet onder de indruk van de plotselinge bewierooking. De realiteit dwong hem ook tot nuchter heid. Gisteren stonden er gewoon weer zeven lesuren op zijn rooster. Uren die hij goed kon gebruiken want morgen begint op het Were Di-college de proefwerk week. Voor 4-vwo staan economie, geschiedenis en natuurkunde op het programma. En hoewel voetballen zijn grote liefde is, heeft het halen van het vwo-diploma toch de prioriteit bij Budziak en zijn ouders. Pas daarna wil hij een poging wagen om te slagen als doelman in het profvoetbal. Diverse journalisten moest hij de afgelo pen dagen vertellen waarom hij ooit on der de lat is gaan staan. Het verhaal is ook te mooi om onvermeld te laten. „Ne gen jaar geleden zocht mijn moeder een tweedehands auto. Ze kwam bij toeval in contact met een man uit Leende die een wagen te koop had. En die man was Hans van Breukelen! Hij werd voor mij een idool. Hij had met PSV net de Europa Cup gewonnen en was met het Neder lands Elftal Europees kampioen gewor den. Vanaf die dag wilde ik keepen." Een paar jaar later kocht hij een seizoen kaart bij Eindhoven. Als jong ventje hield hij, tussen de schouders van grote mensen door, één man scherp in de gaten: Albert van der Sleen. De EW-goalie werd de tweede inspiratiebron voor Budziak die bij zijn eigen VV Dommelen nog harder zijn best ging doen. Twee jaar geleden werd Budziak door een scout van Eind hoven ontdekt. „Er hadden meer clubs FOTO JEROEN BROEKMANS interesse, maar Eindhoven was het meest concreet." Hoewel hij eigenlijk nog in de B-junioren mag spelen, staat hij dit seizoen vast in de Al. Zijn talent is onomstreden, zijn uit straling die van 'een ijskonijn'. De uitver kiezing voor Oranje tot 16 jaar zegt ge noeg, maar dat het zó snel met hem zou gaan, had natuurlijk niemand verwacht. „Ik moet gewoon reëel blijven denken. Mijn ouders houden me altijd voor dat de medaille altijd een keerzijde heeft. Daar om laat ik me nu ook niet gek maken. Er zijn voorbeelden genoeg van mensen die zichzelf gingen overschatten en vervol gens de plank helemaal missloegen." Een uitnodiging om gisteravond in de talkshow van Peter-Jan Rens te gast te zijn, sloeg hij beleefd af. Budziak had al wat; hij moest keepen in het tweede dat de reserves van Dordrecht '90 ontving. Met zijn hoofd toch nog 'een klein beetje in de wolken' moest Guido Budziak weer gewoon ballen tegenhouden. Dat deed hij, het werd 2-0. Door Arjen Vos Eindhoven - Thuis op de bank zitten, dat is niets voor Jan Poortvliet. En daarom is de Eindhovenaar aan de slag ge gaan bij het Belgische Over- pelt Fabriek, derdeklasser en dan ook nog bivakkerend op de een-na-laatste plaats. „Ja, er ligt hier een mooie uitda ging," vindt hij zelf. In eerste instantie oefent de trai ner zijn werkzaamheden in het Belgische op tijdelijke basis uit. „Eerst moet alles geregeld zijn rond mijn ontslag bij RBC. Ik was daar fullprof, op die basis kan ik in Overpelt niet werken. Daar krijg ik een onkosten- en reiskos tenvergoeding. Ik laat niet een- twee-drie mijn sociale zekerheid vallen voor iets wat niet zeker is. Bovendien is het mijn bedoeling om ergens full-time aan de bak te kunnen." Vrijdag ging hij aan de slag in Overpelt. Hij keek zijn ogen uit. Want wat zag hij: een heus vreemdelingenlegioen. Met drie Joegoslaven, drie Ghanezen, één Zaïrees, één Braziliaan en nog een handvol andere buitenlan ders. En een Nederlander: Björn Lindenbergh, broertje van Graafschap-speler Olaf, die van af volgende week speelgerechtigd is. Poortvliet: „Die samenstelling van de groep was best een verras sing. Ideaal is het natuurlijk niet voor een nieuwe trainer, want ik moest Engels, Frans en Neder lands spreken." Het gaat niet goed met Overpelt. Vorig seizoen ging de club fail liet, en werd de hele selectie uit gezwaaid. Vervolgens maakte de vereniging een klasse lager een nieuwe start, die bepaald niet ge paard gaat met punten. De club heeft er inmiddels vier - 'minder dan weinig', aldus Poortvliet -, en zette zijn trainer vorige maand op de keien. Afgelopen weekend zat Poort vliet voor het eerst op de bank, tijdens de ontmoeting met koplo per Visé. Van een schokeffect was nog geen sprake. Overpelt leed een bescheiden nederlaag: 2-1. Poortvliet: „Dat Belgisch voetbal is toch heel anders dan wat wij gewend zijn, hoor. Een heel cul tuurverschil, daar moet je best even aan wennen. En binnen een paar dagen kun je natuurlijk niet al teveel invloed krijgen op een wedstrijd." Poortvliet ziet best mogelijkhe den om er iets van te maken. „Er wordt keihard geknokt. Maar er is helemaal geen overleg bij bal bezit. Dat zal wel bij een staart- ploeg horen. En dan heb ik mo menteel maar één aanvaller in de selectie. Een beetje weinig, vind ik. Tegen Visé kregen we daar door ook maar twee kansen in de hele wedstrijd." De diagnose heeft de oud-inter national al gesteld: de spelers gaan gebukt onder 'het systeem'. „Een afbraaksysteem: afwach ten, bij elkaar kruipen," legt Poortvliet uit. „Iedereen is krampachtig bezig, heel gespan nen. Ik wil het plezier terugbren gen, maar dan moeten we wel an ders gaan spelen. Ik zeg niet met een: met drie spitsen. Want ten eerste moet je daarvoor ook drie spitsen hébben, en ten tweede moet iedereen het zien zitten. Maar zo kan het ook niet langer. Want iedereen loopt elkaar te Heerenveen - Schaatser Ids Postma heeft gisteren tijdens de Frie se selectiewedstrijden voor de IJssel Cup de 1500 meter afgelegd in 1.51,70. Dat was de snelste tijd die ooit op deze afstand op Ne derlands ijs werd gereden. De Europese- en wereldkampioen all round verbeterde zijn persoonlijk record (1.51,78) en het baanre cord in Heerenveen, dat met 1.52,08 al op zijn naam stond. Heerenveen. Friese selectie IJssel Cup. Mannen, 500 m: 1. Postma 36,92, 2. Kramer 38,01, 3. Zandstra 38,18. 1500 m: 1. Postma 1.51,70 (baanrecord), 2. Zandstra 1.53,49, 3. Nijboer 1.54,35. Londen - Verdediger Dean Jones van de Engelse voetbalclub Barnsley is betrapt op het gebruik van verboden middelen. De 20- jarige speler is de eerste in de historie van de Premier League die niet door een dopingtest komt. De speler viel door de mand bij een onverwachte controle op 27 oktober. Jones is inmiddels aange klaagd bij de FA en moet binnen enkele weken voor een discipli naire commissie verschijnen. Straffen betaald voetbal, één wedstrijd schorsing: Van Nistelrooy (Heerenveen), Volmer (MW), Fuchs en Van der Haar (De Graafschap), Van der Leegte (RKC), Cruden (NEC), Hofstede (Go Ahead Eagles), Ger- ver (Telstar), Lems (Dordrecht '90), Schol (VVV), Van Es (Helmond Sport). Zoetermeer - Na bijna twee jaar keert Cees van Rootselaar terug in de nationale basketbalploeg. De 31-jarige spelverdeler maakt dit weekeinde zijn rentree in het vierlandentoernooi in Zoeter meer. Van Rootselaar, inmiddels in dienst bij het Belgische Hout halen, werd eind 1995 door de toenmalige bondscoach Van Helft- eren uit de ploeg verwijderd. Na het vertrek van Van Helfteren en met de komst van de Belg Lucien van Kersschaever als bonds coach was de speler die in Den Helder opgroeide, weer welkom in de nationale selectie. De selectie bestaat uit: Bennes (Amsterdam), Ten Dam, van Dinten, Te Velde (Bree, België), Faydherbe, Van Houten, Rouwhorst, Triemstra (Do- nar), Goedee, Huybens, Schoenmakers (Den Bosch), Hammink (Alba Berlijn), Melis, Ormskerk (Figuierense, Portugal), Nahar (Aris Saloniki, Griekenland), Van Rootselaar (Houthalen, België), Van der Sluis (AST Gent, België), Van Teeseling (Spirou Charleroi, België), Tuinstra (Brot her Gent, België), De Voogd (Ulm, Duitsland), Van Woerkom (Matter- berg, Oostenrijk). Hartford - Het Australische tennisduo Todd Woodbridge/Mark Woodforde voert de plaatsingslijst aan van het WK dubbel dat woensdag in Hartford begiiit. Het koppel Paul Haarhuis/Jacco El- tingh is in de Verenigde Staten als tweede ingeschat. Vorig jaar wonnen de Australiërs de WK-titel. Het tennistoernooi van Wimbledon heeft dit jaar een record winst van ruim honderd miljoen gulden geboekt. Ondanks het slechte weer passeerden bijna 437.000 tennisliefhebbers de poor ten. Via het circuit van de tweede tennisgarnituur probeert André Agassi de weg naar de wereldtop terug te vinden. Zondag stond hij in de gokstad Las Vegas in de finale van een challengertoer- nooi, waar de winnaar 14.000 gulden kon incasseren. De Duitser Christian Vinck versloeg de multi-miljonair in twee sets: 6-2 en 7- 5. Las Vegas. Challenger, mannen. Finale: Vinek (Dui) - Agassi (VSt/5) 6-2 7-5. New York - Goran Ivanisevic mag zich de beste serveerder van het tenniscircuit in 1997 noemen. De Kroaat sloeg in 71 partijen maar liefst 1048 aces. Richard Krajicek bezet op die lijst de derde plaats met 987 aces in 68 duels. De Brit Greg Rusedski nestelde zich met een totaal 989 in 71 wedstrijden tussen het tweetal. Krajicek was wel de sterkste in een andere categorie. De Hagen aar maakte op zijn eerste opslag de meeste punten. Zijn percenta ge bedroeg 86 procent. Osaka - De Nederlandse volleyballers hebben zich in de tweede ronde van het toernooi om de Grand Champions Cup gerevan cheerd voor de blamerende nederlaag in de openingswedstrijd te gen China. De olympische kampioen won gisteren tegen gastland Japan in een bizar duel met 3-2 (15-9 22-24 16-14 11-15 15-9). De door de FIVB gedicteerde tijdregel (STLPS) - na 25 minuten over schakelen op rallypoint - maakt voor Oranje een compleet nieuwe spelstijl nodig. Osaka. Grand Champions Cup mannen, tweede ronde: Brazilië - Austra lië 3-0 (15-2 15-11 15-3), Cuba - China 3-0 (15-12 15-11 15-3), Nederland - Japan 3-2 (15-9 22-24 16-14 11-15 15-9). Stand: 1. Brazilië 2-4 (6-1), 2. Japan 2-2 (5-3), 3. Cuba 2-2 (4-3), 4. Neder land 2-2 (4-5), 5. China 2-2 (3-4), 6. Australië 2-0 (0-6). Cairo. Wereldbeker. Mannen, stand na acht games: 1. Ang (Mal) 1834 pins, 2. Chen (Sin) 1820, 3. Peng (Tai) 1819, 35. Sas sen 1547. Vrouwen, stand na acht games: 1. Lunden (Fin) 1788, 2. Harvey (GBr) 1706, 3. Zulkiüi (Mal) 1703, 39. Pascoal-Blom 1435. Lotto 46 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 16 winnaars, 1000,00; vierde prijs: 59 winnaars, 250,00; vijfde prijs: 1346 winnaars, 25,00; zesde prijs: 2439 winnaars, 10,00, zevende prijs: 33.750 winnaars, 5,00. Cijferspel Zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 3 winnaars; vier cij fers: 27 winnaars; drie cijfers: 248 winnaars; twee cijfers: 2495 win naars. Spanje: Real Madrid - Real Val- ladolid 3-1. Parijs (anp) - Australië of Iran wordt de laatste deelnemer aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, volgende zomer in Frankrijk. Beide landen spelen deze maand twee wedstrijden om het resterende plaatsbewijs. Het eerste duel is op 22 november in Australië, de return een week later in Iran. Jan Poortvliet...mooie uitda ging... zoeken in een hele kleine ruimte. We kunnen de bal niet kwijt, en staan dus steeds onder druk. We moeten meer ruimte krijgen om te voetballen." Het afgelopen weekeinde plaats ten België, Italië, Kroatië, Joego slavië, Chili en de debutanten Ja pan en Jamaica zich. De loting vindt op 4 december plaats in Marseille. De deelnemende landen tot nu toe zijn: Europa: Frankrijk (gastheer), Dene marken, Engeland, Noorwegen, Oos tenrijk, Bulgarije, Spanje, Neder land, Roemenië, Duitsland, Schot land, Joegoslavië, Kroatië, België, Italië. Afrika: Nigeria, Tunesië, Marokko, Zuid-Afrika, Kameroen. Zuid-Amerika: Brazilië (titelverde diger), Argentinië, Colombia, Para guay, Chili. Azië/Oceanië: Zuid-Korëa, Saudi- Arabië, Japan. Concacaf: Mexico, Verenigde Staten, Jamaica. WK-kwalificatie, Zuid-Amerikaanse zone. Santiago. CHILI - BOLIVIA 3-0 (2- 0) - 24. Barrera 1-0, 41. Salas 2-0, 85. Carreno 3-0. Lima. PERU - PARAGUAY 1-0 (1-0) -37. Soto 1-0. Montevideo. URUGUAY - ECUA DOR 5-3 (2-1) - 2. Graziani 0-1, 4. Saralegui 1-1, 12. Saralegui 2-1, 48. Abreu 3-1, 55. Abreu 4-1, 60. Grazia ni 4-2, 65. Aguilera 5-2, 67. Graziani 5-3. Buenos Aires. ARGENTINIË - CO LOMBIA 1-1 (0-1) - 10. Valderrama 0-1, 69. Caceres 1-1. Eindstand: 1. Argentinië 16-30, 2. Paraguay 16-29, 3. Colombia 16-28, 4. Chili 16-25 (32-18), 5. Peru 16-25 (19-20), 6. Ecuador 16-21 (22-21), 7. Uruguay 16-21 (18-21), 8. Bolivia 16- 17, 9. Venezuela 16-3. Argentinië, Paraguay, Colombia en Chili naar eindronde WK, in 1998 in Frankrijk.

de Stem | 1997 | | pagina 11