Oostburg lioopt alsnog op nieuwbouw Gebruik strandrolstoel De Jutter onder loep genomen Ben Saar Bij aanleg kabel schedel en botten gevonden MWInSI Start feestweek Westdorpse kerk Prins Heerlijk weer leutvorst der Lamsoren DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Harp en dwarsfluitrecital met veel variaties Diana For ever wintig jaar LEO ZEELAND A6 St I ïionze verslaggeefst:er Dorpsraadvergadering Cadzand Abraham!! 22-ste verjaardag DE STEM editie ZEELAND FIEFTIG JA0R DEZE SPETTER bellezerscontact MMlillBI Onder invloed Foute fietsers Hasj Aanrijding Duurkoop Winkeldiefstal Diefstallen 397 tr* vx-v 7T~hDESTEM i i i i MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 r (p> If Het succes dat de speciale indrolstoel De Jutter deze zomer 1 je Zeeuwse kusten had, wordt f j,et aan de Zeeuwse Stichting Ju Gehandicaptenbeleid ligt, ge- jmebruih van de jutter wordt donder- ,fl november in Hotel Britannia in ''Jagen door verschillende betrokken ^jjen onder de loep genomen. Doel L,® is dat het 'jutter-project' door- L, en wordt uitgebreid. Eerste aanzet woor wordt die dag al gemaakt met de verloting van twee jutters aan exploitan ten van recreatiecentra aan het strand. De jutter, een lichte rolstoel van plastic met grote dikke gele banden, heeft afge lopen zomer voor het eerst proefgedraaid op een aantal locaties langs de Zeeuwse kust. Met deze speciale rolstoel is het mo gelijk over het losse zand en zelfs in zee te rijden. Een gewone rolstoel rijdt zich na melijk direct vast in het zand. De jutter kon afwisselend (gratis) gehuurd worden bij onder andere camping De Zwinhoeve in Retranchement en recreatiecentrum De Pannenschuur in Nieuwvliet. De Werkgroep West Zeeuws-Vlaanderen be geleidde het project. Deze proefperiode wordt 27 november geëvalueerd want er moeten aanbevelingen gedaan worden om tot verdere aankoop en spreiding van deze rolstoelen aan de stranden te ko men. Momenteel is er een jutter in Zeeuws-Vlaanderen, een op Walcheren, de Zeeuwse Sportraad heeft er twee in het bezit en er staat er een in Oost-Kapel - le en een in Renesse. Mieke van Marissing van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid: „De ZSG wil de jutter meer promoten onder onze doelgroep, rolstoelgebruikers. Deze mensen zitten veel thuis en de jutter is een prima middel om er vaker op uit te trekken naar het strand of het bos. De jutter was in de zomer gratis te gebruiken maar in het vervolg zullen de mensen voor het huren een bijdrage moeten beta len. We willen echter niet dat het een commercieel artikel wordt. Een jutter kost 4000 gulden om aan te schaffen. We gaan uitzoeken of de jutter via uitkerin gen van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) betaald kan worden." Tijdens de bijeenkomst kunnen exploi tanten, gebruikers, mensen van de Werk groep, de Zeeuwse Sportraad en WVG- ambtenaren hun zegje doen over de jut ter. „We moeten kijken naar wat er aan de rolstoel verbeterd kan worden. Zo is de zithouding niet makkelijk en de ban den zijn moeilijk te herstellen. Dat bleek toen een Jutter in Oostburg gerepareerd moest worden. De gebruikers waren echter zeer tevre den over de rolstoel en de vraag was gro ter dan het aanbod. In de zomer is de jut ter iedere dag gebruikt. De mensen kon den eindelijk met een rolstoel naar het strand. We gaan er dan ook voor dat het project doorgaat en de jutters bij meerde re exploitanten worden uitgezet," aldus Marissing van de ZSG. ticulieren ibileum, huwelijk, verloving, examen, Abraham enz. >m 0,65 incl. B.T.W., Sgel verplicht. 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.W :n op aanvraag, ef uw tekst 2 dagen vóór kantoren: Breda: Spinveld 55- ^t 11; Hulst: Baudeloo 16 n aan De Stem Brabants 800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. bor teksten, foto's en tekeningen 1 redenen te weigeren. Ichtgever van deze advertentie Jkend te zijn. Indien er een i een telefoonnummer gewenst e legitimeren, ter voorkoming s gerechtigd naam van de Ite maken. Uitgever is niet B de advertentie voorkomende Irsten. H.G. met je 40e verjaardaq J.M.J.S. En heeft de mosterd gesmaakt?? Lonze correspondent [iJzand - De gemeente Oostburg hoopt alsnog dat het nieuw- juw krijgt toegewezen. Dat deelde burgemeester G. Noorde- «rmee tijdens de vergadering van de Dorpsraad Cadzand. De jovinciale overheid heeft de leegstand in de gemeente Oost- jiig geïnventariseerd en daaruit bleek dat er geen behoefte ia nieuwbouw was. Hartelijk Gefeliciteerd j met je Johny, Alma, Manuel en Alt. Bijna 1 week voorbij, ik denk veel aan je ik mis je Stinkerd XXX ii'ehebben nu ook zelf een keer stand geïnventariseerd slat blijkt nogal te verschillen atde cijfers van de provincie," iidus Noordewier. (Hebben al een keer oriënte- ad met de betrokken gedepu- srde Van Zwieten gesproken s er zit nog wel een beetje ate in. Het lijkt in ieder geval ét zo somber als de eerste be- Blgeving. Nu gaan we onze ijlers naast die van de provin- leggen en ik ben optimis- h" ist dit agendapunt was ook tweede woningen opnieuw uipunt van discussie. „We pro- ieren het op allerlei manieren in greep te krijgen, maar men- zijn erg creatief. (lis het zo dat naar iedere wo- ing wordt gekeken die in aan- lerking komt voor tweede wo- ing, of die zonder al te veel kos- a geschikt gemaakt kan wor- a voor permanente bewoning, ijken die kosten te hoog te zijn hij als tweede woning tirden verkocht. We hebben bar een puntenwaarderingssys- fem voor aangelegd. Verder de controles aangescherpt, aand die zich hier permanent jstigt moet ingeschreven zijn in Sgemeente Oostburg en boven al tweederde van een jaar ook fadwerkelijk aanwezig zijn. controleren onze ambtena- het zilveren paar al rdig maar eens voor elkaar, [tja Sabine en Tom. g Boe geit d'n tied nao tow! 1 3tS né Dee jongen hier oet Mestreech is noe een Perfiesia en tot de 29e! Heftig, heftig wordt FEFTIGü!! Pa, van harte The Kids^ Al klinkt het nog raar vanaf vandaag is hei Goede morgen I Msrgklacbten, abonnementen- l^inistratie, lezers- en fotoservice: 076-5 312 312 ®andag t/m vrijdag 8.00- 17.00 uur zaterdag 8.00- 12.00 uur I Wactie Temeuzen: J.WIandstraat 32,4532 CG, 0115-645769, fax 0115-645742. 'eianejren: Frank van Cooten, Frank ed.chef), Rein van der Helm, Oggel (editiechef), Harold de fysAijr, Sanne Schelfaut, Liselotte 'Werkhoven. !#brtie Middelburg: Vjlandstraat 33d, 4337 EA, j** ("'8-652739, fax 0118-652738, ™deur: Emile Calon pvincieverslaggever). Wactie Hulst: ®*oo 16,4561 ES. j^foon 0114-372777 en 0114-372776, «0114-372771. iw: Eugène Verstraeten edattie Zeeland: "tamen, telefoon 0115-645751 Nag 0115 -645753). detenties: *tSaudeloo 16,4561 ES. geuzen, Zuidlandstraat 32,4532 CG. '«handels-, diensten-, B-to-B-, J*ns- en toerisme-advertenties: 0114-372772, fax 0114-372771. ««sadvertenties (Kleintjes): J-»*®*fax 076-5312340. ''eberichten, dankbetuigingen en "^advertenties: .•aoon076-5312550, fax 076-5312340. ^«'.opleidinge en cursussen- Orrl°°n 076-5312240, fax 076-5312242. ïrend goed- financiële diensten- 2e<voersadvertenties: 0''4-372772, fax 0114-372771. («'•Ce openingstijden: (iJsa('Wr'enties, familieberichten, 9'n9en en geboorte- cities: dagelijks 9.00-20.30 uur. '9e advertenties: C!* Wi'da9 830 tot '7-°° uur- ren nauwgezet, maar nogmaals het blijft een moeilijke kwestie en schipperen geblazen." Wat betreft de uitbreiding van het asielzoekerscentrum Schoonhof (voormalig Hedenes- se) kon de burgemeester geen mededelingen doen. „De ge sprekken staan op een laag pitje. Het is van de zijde van het Cen traal Orgaan van Asielzoekers erg stil op dit moment, maar zo dra we iets weten komen er me dedelingen naar jullie." Bezorgd waren de aanwezigen ook over de steeds maar toene mende bebouwing langs de kust. „Het wordt er allemaal niet mooier op," vond men. Zij kre gen het gelijk van Noordewier die te kennen gaf dat de gemeen te Oostburg plannen heeft om een recreatievisie 2010 op te stellen. „We gaan zorgvuldig een inhoudsopgave maken. Wat heb ben we en wat willen we, dat zijn de kernpunten van die vi sie." Vanuit de plaatselijke midden stand sprak men de zorg uit over de prijzen en bekeuringen voor het betaald parkeren in Cad- zand-Bad. Het werd niet be paald als klantvriendelijk te genover de toerist ervaren. „We nemen het mee," aldus Noorde wier, die vervolgens de leiding van de vergadering weer in han den legde van Joop Dees. Hij is op 4 november Susanne Hout man opgevolgd, die om persoon lijke redenen opstapte. Van onze correspondent IJzendijke - Vrijwilligers in IJzendijke - die zater dag druk bezig waren met het graven van een sleuf voor de bekabeling van de nieuwe verlichting van de kerk - deden een verras sende ontdekking. Zij haalden een fiks aantal menselijke beenderen en een schedel boven. In het verleden is er zowel binnen als buiten de kerk een kerkhof geweest. „Vroeger werden rijke mensen in de kerk en arme mensen buiten de kerk begraven," verklaar de J. Prins van de Stichting Hervormd Kerkgebouw. „Be gin deze eeuw zijn de graven in en rondom de kerk ge ruimd, maar wellicht was er nog wat achtergebleven." Een van de leden van service club Kiwanis, die de verlich ting aan de kerk schenken, is arts en constateerde dat het ging om stoffelijke resten van een persoon tussen de 15 en 20 jaar. Wellicht uit de perio de tussen 1850-1900. De Stichting Hervormd Kerkgebouw is van plan om de stoffelijke resten op te bergen in een vitrinekast die dan in de kerk komt te staan. „Het lijkt ons aardig om ook dit stuk historie te bewaren. We hebben trouwens ook nog andere resten herbegraven." De Nederlandse Hervormde kerk in IJzendijke staat over enkele weken elke avond in de schijnwerpers. Onlangs ontving de Stichting Her vormd Kerkgebouw een schenking van 25 mille van serviceclub Kiwanis voor de aanschaf van deze verlich ting. Daarvoor waren zaterdag veertien vrijwilligers van Ki wanis en de Stichting Her vormd Kerkgebouw aange treden om graafwerkzaamhe den te verrichten en kabels aan te leggen. Er moet nu nog één kabel worden aangelegd. De ingebruikstelling van de schijnwerpers vindt plaats op 16 december om 19.00 uur door burgemeester G. Noor dewier. Menselijke botten en schedels die bij de kerk in IJzendijke zijn gevonden. Volgens een arts zijn het stof felijke resten van een persoon uit de periode tussen 1850-1900. foto wim kooyman Van onze correspondent Lamswaarde - Tijdens een druk bezocht prinsenbal in café De Lamsoren werd na een spannende presentatie vrijdag de carna valsprins voor het komende carnavalsseizoen bekend gemaakt. Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt deze functie be kleed door Stefan de Schrijver, die als prins Heerlijk de scepter zal zwaaien over Lamsorenland. Veel carnavalsliefhebbers, waaronder De Vogelpiekers uit Vogel waarde, d'Ossekoppen uit Ossenisse en een groot aantal wagenbou wers, waren vrijdag naar Lamswaarde gekomen. Voorzitter Ewald Platjouw van De Lamsoren maakte om 11 minuten over 11 de prins bekend. De prins Heerlijk werd weer vergezeld door zijn hofdames Jo nen van Bunder en Karola van Driessche, terwijl Dennis van Dries- sche en Roy Gerrits als polities optreden. Om middernacht volgde nog een plechtig moment. Voor het eerst in de geschiedenis van De Lamsoren werden twee scheidende leden vanwe ge hun bijzondere verdiensten voor het carnaval benoemd tot erele den. Piet Kindt en George de Waal waren beiden al lid sinds 1959 en namen afscheid om plaats te maken voor jongere krachten. DIVERSEN NIEUW-NAMEN Koersbal - KBO - De Kauter -14.00 uur CLINGE Vleeskaarting - café De Land bouw - 20.00 uur Koersbal - KBO - Malpertuus - 13.30 uur AXEL Unicef-tentoonstefling - over Gu atemala - bibliotheek - (t/m 29 nov) Kaarting - SWO - De Halle -14.00 uur ST.-JANSTEEN Prijskaarting - café De Kroon - 14.00 uur Bingo - KBO - De Warande -13.30 uur WESTDORPE Herhalingscursus EHBO - Concor dia-19.00 uur ZUIDDORPE Bodycontrol - 't Kaaike -19.00 uur Aerobic - 't Kaaike - 20.00 uur KOEWACHT Koersbal - De Vlaschaard - 13.30 uur Bodygym - hobbyclub Koewacht - gymzaal De Eikelaar - 20.30 uur SAS VAN GENT Prijskaarting - KBO - St.-Albert - ook niet-leden -14.00 uur HOEK Schrijfavond - Amnesty Interna tional - Korenbloemstraat 18 - 19.00 tot 21.00 uur HULST Schrijfavond - Amnesty Interna tional - Openbare Bibliotheek - van 19.00 tot 21.00 uur KLOOSTERZANDE Low impact aerobic - St.-Martinus -18.45 en 20.00 uur Schrijfavond - Amnesty Interna tional - Openbare Bibliotheek - 18.30 tot 20.00 uur TERNEUZEN Expositie - cursisten Toonbeeld - expositieruimte poligang - De Hon- te - tijdens kantooruren (t/m 8 jan) Schrijfavond - Amnesty Interna tional - Openbare Bibliotheek - 18.30 tot 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Volcano HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Air Force One 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur My best friends wedding 20.00 uur Double team 20.00 uur The Game BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur The lost world 20.00 uur Oesje 20.00 uur Double team 20.00 uur The Game GENT Decascoop 14.30 en 17.00 uur Bean 20.00 uur Air Force One 22.30 uur Scream 14.30 en 17.00 uur George of the jungle 20.00 en 22.30 uur One night stand 14.30, 17.00 20.00 en 22.30 uur Lost world 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur L.A. Confidential 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Oesje 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Face/off 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur My best friends wedding 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Nothing to Lose 14,30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Double Team KNOKKE Beverly Sereens - 20.00 uur The lost world 20.00 uur Oesje 20.00 uur L.A. Confidential 20.00 uur Copland Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uit slagen bij voorkeur per briefkaart) zenden aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0175 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115-645752. Oostburg - De politie hield vrijdagavond een 17-jarige bromfietser uit Retranchement aan, die te veel had gedronken. Hij scoorde 490 U.gl. Hij kreeg een dagvaarding plus een rij verbod van vijf uur. Terneuzen - Bij een gerichte controle kregen 14 fietsers in Terneuzen vrijdagavond een bon wegens het rijden zonder verlichting. Bovendien werden drie fietsers bekeurd voor het fietsen in een voetgangersge bied. Kloosterzande - Een 17-jarige jongen uit Zaamslag werd in het bushoekje van de Clooster- straat in Kloosterzande be trapt op het bezit van 4,6 gram hasj. De jongeman stond in de nacht van vrijdag op zaterdag een joint te roken. De 'roker' deed afstand van zijn hasj. Een 18-jarige Fransman kreeg in Terneuzen een boete van 90 gulden omdat hij op de Grenu- laan een stickie stond te roken. Schoondijke - Een 18-jarige bromfietster uit Breskens kwam zaterdag in de bebouw de kom van Schoondijke ten geval omdat zij - vermoedelijk - tegen een boompje was gere den. Bij de val brak zij haar linkerbovenbeen. Per ambu lance is zij overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Hulst - Een 63-jarige Belg wil de er zaterdagmiddag in een winkel in Hulst vandoor gaan met een flesje diergeneesmid del. Waarde: 7 gulden. De man werd aangehouden en kon na een boete van 220 gulden be taald te hebben weer naar huis. Dezelfde boete kreeg een 43- jarige Fransman nadat hij za terdag een flesje vitaminenpil- len (waarde ruim 57 gulden) had gestolen uit een winkel in de KapeÜëtóiWaat in Sluis. Hulst - Vrijdagavond pleegden een 27-jarige Hulstenaar en een 23-jarige inwoonster van Terneuzen een winkeldiefstal bij een doe-het-zelf-zaak in Hulst. Ze probeerden er van door te gaan met een buiten lamp en enkele meubelgrepen. Ze werden aangehouden en in gesloten in het bureau van Hulst. Zaterdagmorgen wer den zij op vrije voeten gesteld. De gestolen waar werd in be slag genomen. Hoek - Een 28-jarige man uit Hoek deed aangifte van dief stal van een mengtaf el (waarde 800 gulden) en 250 tot 300 cd's. De goederen zaten in een ge sloten aanhanger die gestald stond in een loods aan de Noorddijk. De diefstal moet hebben plaatsgevonden tussen vrijdag half vijf en zaterdag kwart over vier. Terneuzen - Zaterdag werden tussen vier uur en kwart over vier uit een fiets aan de Dreb- belstraat een tas met daarin drie hockeysticks weggeno men. De sportartikelen, waar de meer dan driehonderd gul den, waren van een 13-jarig meisje uit Hoek en haar 12-ja- rige vriendinnetje uit Terneu- De feestmis trekt weinig belangstelling. Van onze correspondent Westdorpe - Donderdag is het precies vijftig jaar geleden dat de parochiekerk van Westdor pe werd ingezegend. Afgelopen zaterdag is de feestweek van start gegaan om dit heuglijke feit te vieren. Het kerkelijk leven in Westdorpe heeft een lange geschiedenis achter de rug. Al in 1276 werd West dorpe voor het eerst als parochie genoemd, maar vanaf die tijd zijn er wel veel priesterloze perioden geweest. Vanaf 1680 kwam de pastoor van Zelzate de diensten doen in verschillende schuren, die als schuilkerken dienst deden. Pas in 1731 kreeg het dorp zijn eerste eigen pastoor en in 1796 werd de eerste echte kerk gebouwd. In 1887 bleek die te klein te zijn geworden en begon men met de bouw van een nieuwe. Die werd echter bij de oorlogshan delingen in 1940 totaal verwoest. Al tijdens de oorlog werd in 1942 de eerste steen foto wim kooyman voor nieuwbouw gelegd echter pas in 1947 was de bouw voltooid en kon de kerk worden ingewijd. Rond de herdenking van vijftig jaar kerk is een feestweek georganiseerd. Die ging zaterdag van start met een misviering waarna een tentoonstelling - die achter in de kerk staat opgesteld - werd geo pend. De expositie is verzorgd door de Stichting Oud Westdorpe en toönt foto's, landkaarten, bouw tekeningen en andere attributen uit de kerkgeschie denis van Westdorpe. De tentoonstelling is nog te bezichtigen op donderdag tot 21.00 uur en komend weekeinde dagelijks van 14 tot 17 uur. Donderdagavond is er nog een jubileumviering door deken Aarts, die om 19.00 uur in de kerk begint. Vrijdagavond wordt dan in Concordia het parochie- feest gehouden voor alle mensen die zich hebben in gezet voor de parochie. Zaterdag begint na de ge zinsviering in de kerk een bietenoptocht door het dorp, muzikaal begeleid door Eikels worden Boom- en. Na afloop is er voor iedereen chocolademelk. Terneuzen-Porgy Bess-Open Haard Concert. Recital in de serie Jonge Mensen op het Concertpodium. Door Arpa Aulos: Gwyneth Wentink (harp) en Karin Basting (dwarsfluit). Werken van Ros sini, C.Ph.E. Bach, H. Andries- sen, N. Flagello, Fauré, Salze- do, Godefroid, Kazuo Fukus- hima, Debussy en Genin. Ge hoord op zondag 16 november. Door Jeanette Vergouwen Twee jonge musici vormen het duo Arpa Aulos. Vooral harpiste Gwyneth Wentink (16) won al vele prijzen op concoursen en heeft de techniek al volledig in de vingers. De Zeeuws-Vlaamse Karin Bas ting (21) kreeg de cultuurprijs van de gemeente Terneuzen en de muziekprijs van het Zeeuws Orkest en speelde zich in de kij ker tijdens interprovinciale en nationale wedstrijden. Zij stu deren beiden aan het Utrechts conservatorium en bouwden sa men een repertoire op. In Ter neuzen vertolkten zij vijf wer ken voor harpsolo, één voor fluitsolo en vier voor de combi natie harp/fluit. Het concert bevatte veel onbe kende werken en vooral veel be werkingen van composities die oorspronkelijk voor een ander instrument zijn geschreven. Als het programma dan alleen de ti tels, zonder toonaard of opus nummer vermeldt, ben je als concertbezoeker aangewezen op de uitleg van de werken door de uitvoerenden, maar deze werd niet verstrekt. Jammer, want dan wordt het gissen naar welke variaties van Rossini, welke Fantaisie van Fauré of Inter mezzo van Andriessen. De samenstelling van het pro gramma was ietwat chaotisch met een niet logische afwisse ling van stijlperioden. Maar dat ging niet ten koste van de kwali teit van het gebodene. De variaties op La Cenerentola van Rossini maakten meteen duidelijk dat de harpiste een ge degen begeleidster was en dat de fluitiste weinig moeite had met de toch virtuoze versieringen. Het Intermezzo van Hendrik Andriessen was spannend met meer gewaagde dissonante ac- coorden en een verzorgde im pressionistische melodievoe ring. Van de Fantaisie voor fluit en harp van Fauré kwam het eerste deel niet echt uit de verf, maar de twee musici revan cheerden zich in het levendige snelle tweede deel. Verbazingwekkend knap speel de de harpiste de Sonata voor harp van Flagello en de Varia ties op een thema in de oude stijl van Salzedo. Dit vrij virtuoze werk bood haar alle mogelijkhe den om zich te profileren. Zo klonk de ene variatie helder en transparant en vomde een mooie afwisseling met de andere (ste vig met glissandi, razend snel en virtuoos of zwoel met veel ar peggio's). Na de pauze presenteerde de harpiste met La danse de Sylp- hes van F. Godefroid een mooi stuk salonmuziek. De fluitsolo Mei van de Japanner Fukushima werd sfeervol en knap gebracht door Karin Basting. Dit werk vereist een totaal andere aan- blaastechniek en het werd over tuigend en doorleefd vertolkt. De drie Préludes van Debussy hoor ik persoonlijk liever op piano, maar technisch speelde de harpiste deze sfeervolle im pressionistische werken knap. Het Carnaval de Venise van Ge nin vormde een vrolijke uitsmij ter.

de Stem | 1997 | | pagina 9