DE STEM Veel kleine fokkers in het nauw 2.99 0.79 2.29 19.99 0.19 Bijna eenderde bestuurders had alcohol op bij controle Betekoppenstad houdt |mega-kroegentocht 'Gaslek' met communicatieproblemen Sint zet vaste voet aan wal in Terneuzen 'Aantal Zeeuwse fokkers loopt terug' Bouw koopwoningen met garages Oostburg >f Andijvie inara s in olie ia rre filterkoffie d puntzak nt |puree Flinke buit bij inbraak in woning Vlissingen VRIES atis iet Disneyvideo 114-313016 Door nieuwe varkenswetgeving Engelenroos weer Narrentempel Overvallers in camouflagepak Woven café BREDA Chassé Theater 10 dec. - 4 jan. 1998 A5 Ledenvergadering KWPN regio Zeeland Vrouw gevonden na aanranding in Terneuzen Drie huizen voor senioren aangepast 16 mille voor Goede Herderkerk 1 (Okies 2,90 nu nü nü 7.79 nü 1.69 nü bn zetfouten voorbehouden. Zeeland w onze verslaggever dues - De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot- ëeepse alcoholcontrole op diverse plaatsen in Goes en Borsele. Onge meen op de drie automobilisten, |6 werden gecontroleerd op alco- lolgebruik, had een slok op. De politie zette in totaal 200 automobi listen aan de kant om hen te controle ren. Van die 200 moesten er 60 een blaastest afleggen. Van hen hadden er 54 wel al coholhoudende drank gedronken maar bleven beneden de grens van 0,5 pro mille. Zes automobilisten hadden (veel) te veel op. Drie bestuurders, met een promillage tussen 0,5 en 0,8, kregen een transactie van 350 gulden. Een 57-jarige Belg, die 1,5 keer de toegestande hoeveelheid had genuttigd kreeg 650 gulden boete, direct te betalen. Een 47-jarige inwoonster van Goes haalde twee keer de toegestane hoe veelheid en kreeg een dagvaarding mee. Tevens werd eenrijverbod opgelegd. Bij een 39-jarige inwoner van Elle- woutsdijk, die drie-eneenhalf keer de toegestane hoeveelheid had genuttigd, werd het rijbewijs direct ingetrokken. Naast een rijverbod kreeg ook hij een dagvaarding voor de politierechter mee. Een 45-jarige dronken Belgische auto- IteS ÏÏJXJ£w"~~ t.M, rr- ir» ..if ,an onze verslaggever Itraeuzen - Veel kleine varkensfokbedrijven (minder dan 100 lakzeugen) in Zeeuws-Vlaanderen komen gigantisch in de knel tezitten. Door de nieuwe stringente wetgeving, waarbij afmes- ttrs biggen van slechts twee leveranciers mogen opleggen, ko nen de kleine fokkers niet zo gemakkelijk meer in beeld als le verancier. onder stringente voorwaarden een groot afmestbedrijf vol te leggen met biggen van acht ver schillende fokkers. Vervolgens mag de mester dan vier maanden lang geen nieuwe biggen opne men. Hiermee stokt echter de af zet van een constante stroom slachtrijpe varkens wat het voor mesters minder interessant maakt. „Het is ook geen structu rele oplossing," zegt Van der Hoofd. Dat kleine fokkers zich kunnen werpen op het fokken én afmes- ten van varkens is volgens Van der Hoofd geen reële mogelijk heid. „Daar moeten flinke inves teringen, onder meer op het vlak van milieu, voor gedaan worden. Fokkers zijn daarop niet inge steld. En dan nog gaat het om kleipe. hoeveelheden slachtrijpe varkens waarvan het transport naar de slachterij ook een dure aangelegenheid wordt." De ontwikkelingen in de var kenshouderij, zoals minister Van Aartsen die voorstaat is een extra hard gelag voor de kleine fok kers. „De wetgeving is funest voor de kleine fokkers," aldus een som bere Van der Hoofd. ,De kleine fokkers kunnen hun biggen nauwelijks of niet kwijt. Daarbij komt dat de traditionele fat van kleine koppeltjes rich ting België verboden is door het tiportverbod op levende var- ltns," zegt Krijn van der Hoofd, iwrzitter van de Vakgroep Var- kenshouderij Zeeland. Snodgedwongen moeten de klei- sefokkers de biggen op hun be kijf houden om zo tot voldoende antallen te komen om te kunnen leveren. „Voor af mesters minder interessant, omdat het om begin nen van verschillende grootte gaat. Dat is dan meteen te mer ken in de prijzen." Bovendien zijn de fokbedrijfjes niet inge richt op het herbergen van hon- Volgens Van der Hoofd is de hui- ige wetgeving funest voor de. ieine fokkers. Dat zijn er die in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in Wen van Brabant en Overijssel. Het gaat dikwijls om gemengde Wrijven, waarvan de varkens- tókerij een onderdeel is. Valt die poot onder het bedrijf weg, dan lont ook de rest van het bedrijf o gevaar," zo denkt Van der Hoofd. ien eenmalige oplossing kan zijn Van onze correspondent Sas van Gent - Het was zaterdagavond weer even carnaval in «tekoppenstad. Met de mega-kroegentocht, die de laatste ja- druk bezocht wordt, werd het nieuwe carnavalsseizoen in- jtwijd onder leiding van prins Adelein I en zijn gevolg. Het ge- Mwerd muzikaal omlijst door dweilband Ma Vent Tog. open dinsdag was de nieu- Prins al voorgesteld aan zijn ®fadanen, toen in het nieuwe clublokaal Reseda het prinsenbal plaatsvond. nieuwe Narrentempel, het wé dat tijdens carnaval het mid- Wpunt van de activiteiten is, Je'o zaterdagavond eveneens ckendgemaakt. De Engelenroos onze verslaggever issingen - Drie gemaskerde 'Wallers, gehuld in een mi- air camouflagepak en be- roet messen, hebben ^dagnacht rond kwart 01'twee een café in Vlissm- s® beroofd. zk? W no® bezoekers aanwe rf, i.aren kwamen de drie man- pbirmen. el een bezoeker door iJAiS °P diens keel te zetten en 4 en ,een andere bezoeker op ftnv j' Vervolgens bedreigde rRc„an overvallers de eigena- van het café met een mes, I om een overval ging le egeld. De vrouw zag zich «(ufkaakt een nog onbekend Dlara S te overhandigen. !frUet het drietal, dat «lands sprak, het pand. - al 36 jaar onder beheer van Staf en Melda - is hoogstwaarschijn lijk voor de laatste keer Narren tempel. De zaak staat al enige tijd te koop. Staf en Melda, die hun etablisse ment nu al voor de zesde keer tot Narrentempel zagen uitgeroepen, beginnen binnenkort aan een welverdiend pensioen. (ADVERTENTIE) Kassa tel.: (076) 530 31 32 Openingstijden van de kassa: ma. - vrij. 11.00 - 18.00 uur do. 11.00 - 20.00 uur zat. 13.00 - 17.00 uur zon.(matinee) 13-00 - 15.00 UUI' zon.(avond) 19-00 - 21.00 uur Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c.p.m.) RESERVEER LIJN~J^^k0.900.300.5000] v 7 DAOIH lil Wilt 10 -11 uu» o cru Door Jeanette Vergouwen Hulst - „De oefening is goed verlopen, het tijdschema klopte en de doelstellingen zijn bereikt," was de slotcon clusie na de oefening opvang en verzorging. De oefening vond zaterdagmiddag plaats in verpleeg- en verzorgings tehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst. Toch liep het, vooral in de be ginfase, op verschillende punten fout. Bij de evaluatie van de oe fening zal vooral gesproken worden over de communicatie problemen. De meesten waren het er over eens dat er van een oefening vooral geleerd moet worden en dat er een groot verschil is tus sen een gefingeerde ramp en een echte calamiteit. „Het heeft wel lang geduurd, maar we kregen toch een tas koffie en wat gaat er nu met ons gebeuren," vroeg een oudere dame die het geheel toch wel spannend had gevon den. „Het is eens wat anders dan een recreatiemiddag of een ba zaar." De verpleger die als eerste het gaslek ontdekte was vol lof over de evacuatiestoel. „Omdat er gas in het spel was mochten we de bewoners niet via de lift naar beneden brengen. Dan mag je geen enkel elektrisch apparaat meer gebruiken dus moesten we gebruik maken van die speciale stoel. We hebben tien mensen naar de entreehal gebracht en daarna moest de brandweer het overnemen. Alarmnummer 112 Juist op dat punt haperde de oe fening. Het alarmnummer 112 mocht niet gebruikt worden en daardoor kreeg de brandweer geen oproep om te komen assis teren. Alle betrokkenen die in het scenario voorkwamen waren gewapend met draagbare tele foons. Er werd voortdurend ge communiceerd en toch arriveer de de brandweer minimaal twintig minuten te laat. De brandweer nam toen de evacua tie-activiteit over en terwijl de mannen -met gasmaskers op, het lek opzochten en repareer den, werden de nog in het ge bouw A verblijvende bewoners naar de entreehal gebracht. Vreemd was dat deze niet be schermd werden tegen het gas en dat er ook gebruik gemaakt werd van een elektrische rol stoel. De politie was eveneens niet aanwezig om mensen, die daar niet hoorden te zijn (pers en observanten), weg te halen. „Al die zaken waren niet ge beurd als het een echte ramp De brandweer kreeg tijdens de rampenoefening in Blaauwe Hoeve in Hulst geen oproep om te as sisteren. Bewoners werden door het personeel en mede-bewoners in veiligheid gebracht. FOTO W1M KOOYMAN was geweest. Dan zouden via het nummer 112 de politie, brandweer, GGD en Rode Kruis zijn opgeroepen. Omdat we ge bruik moesten maken van een ander nummer is het daar fout gegaan. Van die fouten leren we," stelde Otto Vosveld, die als voorlichter van het beleidson dersteunend crisisteam Zeeuws- Vlaanderen in de beleidsstaf van burgemeester A. Kessen op het gemeentehuis voor de coör dinatie zorgde. „Ik hoop dat er iets van geleerd wordt. Ik krijg nu via de be leidsstaf de oproep binnen dat ik de pers naar het perscentrum moet brengen in Den Dullaert, waar in drie zalen de mensen opgevangen zullen worden door de medewerkers van het Rode Kruis," vertelt Micaëla Van Bunder-Boone, de voorlichtster van de gemeente Hulst. Apparatuur In het perscentrum zou bij een echte ramp telefoon, fax en an dere apparatuur beschikbaar worden gesteld. Tijdens de oefe ning moest de pers het stellen met een kleedkamer en vanaf dat moment werd alles formeel gespeeld. Voor een interview met een van de bewoners werd speciaal toestemming gevraagd aan de beleidsstaf. Terwijl mevrouw Burm-Bolsens haar verhaal vertelde over de evacuatie, dronken de andere bewoners koffie en keken naar de promotiefilm over Hulst. De medewerkers van het Rode Kruis zorgden voor de één-op één verzorging. Toen het sein 'situatie weer normaal' werd ge geven begon de terugtocht. De bus draaide even later moeilijk manoeuvrerend het terrein van de Blaauwe Hoeve op en leverde de bewoners, die toch wel onder de indruk waren van al die drukte, weer veilig af. VSB'BANK Terneuzen - Voorafgegaan door een politieboot met aan boord een zwarte pietenband arriveerde de sint zaterdag middag om twee uur per sleep boot bij de voormalige veerha ven. Duizenden kinderen wa ren aanwezig om de sint en zijn gevolg te verwelkomen. De sint werd bij de ponton ver welkomd door Jo Luijcks, voor zitter van de evenementen com missie de Vliegende Hollander. Intussen had de zwarte pieten band de stemming er al aardig in bij de kinderen. De sint schudde zoveel mogelijk handen en nam de tekeningen van de kinderen in ontvangst. Gezeten op zijn paard ging de sint in een stoet met show band Irene voorop naar de Markt. Daar werd hij op de kiosk welkom geheten door wethouder K. van der Hoofd. Daarna verbleef de sint in de Noordstraat, Nieuwestraat, Markt en Steenen Beer. „De Axelsestraat heeft afgehaakt. Enerzijds vanwe ge de komende renovatie, ander zijds vanwege de financiën. Ge lukkig heeft het City-management het financiële plaatje op zich ge nomen, zodat de intocht zelfs leu ker was dan andere jaren," aldus A. Augustines, secretaris, van de evenementencommissie. MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 I I I I mobilist hoefde in Kattendijke niet aangehouden te worden. Hij 'meldde' zichzelf toen zijn auto, na in een slip te zijn geraakt, in de sloot naast de weg belandde. De Belg had vijfmaal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en er volg de een proces-verbaal. Van onze verslaggever Vlissingen - Bij een inbraak in een woning in Vlissingen is flink wat verdwenen. Toen de bewoner zaterdag rond half elf thuis ar riveerde zag hij dat onbekenden aan de achterzijde het pand wa ren binnengekomen door het forceren van een raam. De gehele woning bleek doorzocht. lands geld. Ook verdween een hoeveelheid sieraden en vijf gi robetaalkaarten. Tevens werd een vrij nieuwe Renault 5 gestolen, waar schijnlijk met behulp van in het huis gevonden autosleutels. Het voertuig stond geparkeerd op de oprit van de woning. De buit is aanzienlijk. Vermist worden: identiteitspapieren, een portemonnee met klein geld, een hoeveelheid buiten lands geld, een verzameling Nederlandse 'postfrisse' post zegels, twee albums met een muntenverzameling en een lin nen zakje met daarin buiten- Vari onze paardensportmedewerker Kapelle - In De Vroone te Kapelle werd vorige week de algeme ne ledenvergadering van het KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland) regio Zeeland, gehouden. De op komst was gering: dertig personen. Voorzitter Piet Nieuwenhuyzen voor het begin van de vergade ring. „Momenteel hebben we in Zeeland 620 leden. Dat waren er vorig jaar nog 670. Hoe het komt weet ik niet, want landelijk is er geen vermindering van het aantal leden. Het totale aantal is onge- veer27.000." „Deze Zeeuwse leden zijn na- Van onze verslaggever Terneuzen - Een 24-jarige vrouw uit Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag - toen zij op weg was naar huis - door een of twee man -aangerand. Het slachtoffer werd zaterdagmorgen om half acht ''aangetroffen doofeen buurtbewoner die zijn hond uitliet. De vrouw, die ook gewond is, werd door de buurtbewoner naar het huis van een kennis van haar gebracht. Vandaar werd de poli tie Terneuzen op de hoogte ge steld. Op het bureau deed de vrouw vervolgens aangifte van aanran ding. Zij kreeg daarna bijstand van Bureau Slachtofferhulp. Over het hoe en wat van dit ge weldsmisdrijf bestaat op dit mo ment nog geen duidelijkheid. Evenmin is duidelijk hoe ernstig de verwondingen van het slacht offer zijn. „De zaak is volop in onderzoek," aldus een politie woordvoerder gisteravond. tuurlijk niet allemaal fokkers. Er zijn zo'n 200 fokmerriehouders, de overigen zijn de lezers van de In de Strengen. In de Strengen is het om de veertien dagen ver schijnend stamboekorgaan. Lan delijk kent het KWPN 7000 fok kers en 20.000 leden die In de Strengen ontvangen. De activiteiten van de regio zijn de grote centrale keuring. Deze wordt meestal de eerste zaterdag in juli in Vrouwenpolder bij ma nege De Eendracht gehouden, de stamboekopnames die gehouden worden op verschillende plaatsen in Zeeland en twee statutaire vergaderingen. Deze ledenvergadering was spe ciaal belegd op verzoek van veel leden om over de merriekeuring in Vrouwenpolder te discussiëren en over de fokrichting, prestatie- paard, dressuur- of springrich- ting-specialisatie,. Veel leden kwamen niet op dagen. Zo'n der tig mensen in totaal bevolkten de vergadering. De discussiepunten werden inge leid door Bert Poppelaars uit Kortgene van de fokkerijraad en Jan de Feyter uit Axel als leden raadslid. Hoewel de afdeling Zeeland van het KWPN in het verleden als kleine afdeling ver nieuwende vormen van fokkerij te weeg bracht, werd dit in deze vergadering niet direct duidelijk. Het bestuur van de afdeling Zee land ziet er als volgt uit: voorzit ter P. van Nieuwenhuyzen, vice- voorzitster S. Malcorps, secreta resse mevrouw Reynierse, pen ningmeester J. Hanse, lid leden raad J. de Feyter, lid D. van Gilst, adviseur J. Goedegebure, fokke rijraad B. Poppelaars en inspec teur M. Verbakei. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het college van B en W van Oostburg wil aan de Van Houtestraat in Oostburg vijf koopwoningen met vijf garages bouwen. Hiervan zullen drie huizen speciaal voor ouderen aan gepast worden. Sinterklaas wuift naar de kinderen die in groten getale in Terneuzen aanwezig waren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De Terneuzense particuliere pro jectontwikkelaar Projectbouw Zeeland die de bouw op zich wil nemen, kan de grond voor 117.248,31 kopen. In eerste instantie werd over de gronden aan de Van Houtestraat en Violetstraat overleg gevoerd met de Regionale Zeeuws-Vlaam- se Woningbouwvereniging om te komen tot de bouw van een woon complex voor senioren. Om tot een financieel haalbaar plan te komen, zou het een complex minimaal twaalf eenheden moeten worden. Het gebouw zou dan echter bijzon der domineren in de omgeving. Uiteindelijk besloot de RZWW de grond niet te kopen omdat het complex niet binnen de voor se nioren haalbare prijs gebouwd zou kunnen worden. Ook bij de Alge mene Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen kwam men tot dezelf de conclusie. Vervolgens werd de particuliere Terneuzense project ontwikkelaar Projectbouw Zee land B.V. door de gemeente bena derd. Deze kwam met een schets- plan waar de Welstandscommissie inmiddels mee akkoord is gegaan. Dit plan gaat uit van twee woning types met in totaal vijf woningen, waarvan drie woningen aangepast worden voor senioren. Ook wil de ontwikkelaar de bouw van vijf ga rages op zich nemen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om in één koop een woning met garage te ko pen, dan wel een woning zonder garage. Het college stelt de com missie Openbare Werken voor het stuk bouwgrond van 702 vierkante meter tegen een prijs van 127,50 per vierkante meter en vijf garage kavels a 2000, aan de ontwikke laar te verkopen. Totale grondop- brengst: 117.248,31. Het voorstel komt 26 november aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Openbare Wer ken. Van onze correspondent Terneuzen - De rommelmarkt, annex kleding- en boekenbeurs die vrijdag en zaterdag werd ge houden in en om de Goede Her derkerk in Terneuzen heeft zes tien duizend gulden opgebracht. Het geld wordt besteed aan de vervanging van de cv-installatie. Volgend weekend start er een grote bazaar. Ook dit geld wordt gebruikt voor de cv. fcn T jtyffillTöaRir iauHEoiÈnKUilllllilllfllBli HH .7'hé nfl

de Stem | 1997 | | pagina 7