Discussie Duisenberg opgeroepen' RPF en GPV verloofdnog niet getrouwd Forse ingen op hulpmiddelen niet mogelijk Princess koopt friteuse-prodilcent pomphouders in de problemen door vertraging schadevergoeding Experiment en Ruimte Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? DBSTEM BINNENLAND A3 fan Miert in Tilburg Internationaal instituut voor klimaatonderzoek CP'86 brengt tegenstanders weer in kaart Bolkestein wekt ook in WD irritatie VSB» BANK IBER 1997 A2 nnië en Ierland: "eer met veel wol- n regen. Soms even weer tussendoor, eratuur ongeveer Luxemburg: Eerst nevelig, in de loop ag breeekt de zon dinsdag flink wat gtemperatuur dins- graden. Midden-Frankrijk: eling van wolken- steeds meer zon. sdag in Bretagne en wolken en regen, peratuur ongeveer de oostelijke helft n het westen. Langs st eerst nog 15 gra- krijk: Flinke perio- on en droog. In de 'htend kans op mist. het westen bewolkt htig. Middagtempe- geveer 15 graden, het oosten zo'n 10 Bewolkt en van tijd gen, plaatselijk veel veel wind. Maxima ee tussen de 15 en 20 an het westen uit n flink wat regen, -peratuur dalend en an 15 graden in de e helft tot 20 in het e Eilanden: Perioden n droog, op de noor- randen meer wolken ~p een bui. Dinsdag e noordelijke wind. mperatuur ongeveer en Ibiza: Droog en erioden. Later op de oenemende kans op bui. Middagtempera- 20 graden, isselend stapelwol- n en met name dins- enkele bui. Middag uur dalend naar onge- aden, in het zuiden en g 14 graden, and en Kreta: Af en maar ook een enkele d met maxima meest en 15 graden, aan de lijke kusten rond 17 d: Langzaamaan pe et zon en droog. Stevi- nwind en kouder met "dagtemperatuur van 2 graden. and: Rustig weer met mist. Geleidelijk over- zon. Maandag waar- droog, dinsdag ïn het ten kans op een regen- wbui. Middagtempera- end naar rond 4 graden orden tot 9 in het zui- jk: Wolkenvelden en mist, maar ook af en dat laatste vooral in de Vooral in het oosten regen- of sneeuwbui, emperatuur zakkend d 3 graden. japuosupai eipsjoq ')|3JUi!|>| '6u!un3||aois MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 Hijsvvijk (anp) - Pomphouders in de ^sstreek raken in grote financiële •'roblemen door de vertraging bij het «voeden van de schade die ze lijden Lorde verhoging van de accijns. Die -oodkreet komt van de Belangenver- iging van Tankstations (Beta). je hebben nog geen cent vergoeding ontvangen van het Rijk. Banken hebben er daarom steeds meer moeite mee om die uitkering voor te financieren. Het voort bestaan van zeker tweehonderd bedrij ven met twaalfhonderd medewerkers is in het geding," zegt P. van Gelder namens Pompen of Verzuipen, de actiegroep van pomphouders in de grensstreek. De benzinestations hebben volgens Beta hun omzet sinds de verhoging van de ac cijns op 1 juli gemiddeld met 30 tot 40 procent zien dalen, doordat Nederlanders goedkoper tanken in Duitsland en België. Het rijk heeft de pomphouders beloofd dat ze maximaal 210.000 gulden schade vergoeding kunnen krijgen. Dat is overi gens volgens Van Gelder 'niet meer dan een fooi'. De vertraging bij het uitbetalen heeft vol gens Beta te maken met het verruimen van de schaderegeling die minister Zalm (Financiën) onlangs heeft toegezegd. De wijziging komt er op neer dat pomphou ders niet drie jaar hoeven te wachten op het uitkeren van de totale schadevergoe ding. Bovendien gaat die niet alleen voor benzine maar ook voor dieselolie gelden. Ook is oponthoud ontstaan, doordat zich meer bedrijven voor schadevergoeding hebben gemeld dan waarop was gere kend. „Er liggen vierhonderd aanvragen, terwijl van de helft was uitgegaan," zegt de woordvoerster van Beta. Ook proble men met de computer zouden een oor zaak zijn. Het ministerie van Financiën was niet voor commentaar bereikbaar. (anonze Haagse redactie Tilburg - Nederland heeft de plotselinge problemen rond de landidatuur van Duisenberg als president van de Europese Centrale Bank aan zichzelf te wijten. Vooral minister Zalm ffllD, Financiën) wekt bij de zuidelijke EU-lidstaten veel irri- latiemet zijn 'schoolmeesterachtige houding'. zei de Belgische Europees Ctmmissaris Van Miert zaterdag j de Katholieke Universiteit Siabant (KUB) in Tilburg, na af- van een toespraak voor de MA-Eurodelegatie. fa Miert hekelde de 'enggeesti- je, krenterige koopmansmenta- liteit' van Nederland, dat vindt iit het te veel bijdraagt aan de iese Unie. Hij wees erop Jat de handelsnatie Nederland lij uitstek profiteert van de ge- teenschappelijke markt. „Dan netje niet plotseling doen alsof je alleen op de wereld staat als tóóm centen gaat. En je moet niet raar opkijken als je wolgens problemen krijgt met let invullen van topfuncties el- te." De Franse regering schoof twee reken geleden Jean-Claude Tri- - De Landbouw universiteit Wageningen jpent woensdag een interna tionaal instituut voor kli- aat- en biosfeeronderzoek. instituut, dat zich bezig- it met wetenschappelijk iderzoek en beleidsadvise- ting, gaat het Wageningen Re- starch Programme on Climate and Biosphere (CBB- figmingen) heten. It onderzoek zal zich richten op (iderwerpen als de invloed van op klimaat en effecten klimaatverandering op bo- i-en watergebruik. De onder iers krijgen twee bijzondere laciliteiten tot hun beschikking, hkomt een laboratorium waarin i(t effect van klimaatverande- Mg op planten bijna natuurge- taw kan worden nagebootst en «verrijzen open cylinders waar- iproeven in de openlucht moge lijk zijn. 'ffffldering van het klimaat Jeinvloedt onder meer landge- Mt, ecosystemen, voedselvoor- aoiing en economische groei. Bij Wandering kunnen droogte, «®ie en ziekten toeslaan. Daar- •ishet volgens Wageningse on- faoekers van belang dat er één vationaal en internationaal loket *it voor alle vragen op het ge- ®d van klimaatverandering en lt «sequenties daarvan. Wet instituut zijn vijf instellin- gebundeld die onderzoek naar klimaatveranderingen «degevolgen daarvan voor de MaatschappijDrie instellingen o?/e dienst Landbouwkundig """nek en twee onderzoek- i maken deel uit van het 'ageningen. chet, de president van de Banque de France, naar voren als tegen kandidaat voor Duisenberg. Ook Italië is tegen de Nederlander. Premier Prodi verwees daarbij naar 'laatdunkende opmerkin gen' van Duisenberg over zijn land. Volgens Van Miert kwamen die opmerkingen echter uit de mond van Zalm. „De zuidelijke lidsta ten zijn niet vergeten hoe hij ze soms aanpakt, alsof het school kinderen zijn. Onder vier ogen willen ze daar wel uiting aan ge ven, ik heb dat verschillende malen meegemaakt." De Belg zei het jammer te vinden dat Duisenberg daar de dupe van dreigt te worden, omdat die de 'ideale kandidaat' zou zijn om als eerste de Europese Centrale Bank te gaan leiden. Van Miert, die binnen de Euro pese Commissie is belast met concurrentiezaken, liet verder blijken niet erg op te schieten met zijn onderzoek naar de tech- nolease-constructie. Daarbij kreeg Philips toestemming om kennis te verkopen aan de Rabo bank, om die vervolgens terug te leasen. Van Miert heeft vermoedens van verkapte staatssteun. Hij wil weten of de constructie in ande re gevallen wel op dezelfde ma nier is toegepast. Maar de Ne derlandse regering is tot op he den niet erg scheutig met inlich tingen. „Ik moet daar echt op aandringen. Pas onlangs heb ik aanvullende informatie gekre gen," aldus Van Miert, die nog niet wil spreken van echte tegen werking. 'Experiment en Ruimte' is de titel van de tentoonstelling die zaterdag in het museum Kröller- Müller in Otterlo is geopend. Te zien is werk van de Spaanse beeldhouwers Pablo Picasso, Julio Gonzales, Joan Mir en Èduardo Chillida. Bij de aanwezigen zaterdag was prins Claus, foto anp Door Arnold Mandemaker Putten - Verloofd, maar voorlopig nog niet getrouwd. Dat is sinds zaterdag de status van de christelijke partijen RPF en GPV, Trouwen is voorlopig nog niet aan de orde, maar uiteindelijk wel het doel. Delen van het (politieke) bed is in deze kringen weliswaar niet toegestaan, maar flirten mag, mits met mate. Dat was de boodschap waarvan de voorman nen van de Reformatorische Politieke Fede ratie en het Gereformeerd Politiek Verbond zaterdag kond deden in Putten, het keurig aangeharkte Veluwestadje waar de RPF-Fe- deratieraad bijeen was. Van een écht samengaan van twee partijen willen vooral de achterbannen nog niet we ten. De politieke standpunten, zoals ver woord in parlement, Provinciale Staten en gemeenteraden, vallen vrijwel naadloos sa men. Niets staat wat dat betreft intensive ring van de al bestaande samenwerkingsver banden in de weg. „Wij zijn het altijd eens," vond GPV-fractievoorzitter Gert Schutte. „We doen in Den Haag veel samen," beaam de zijn RPF-tegenvoeter Leen van Dijke. Maar qua cultuur is er nog een wereld van verschil tussen de EO-achtige, blij-christelij- ke sfeer binnen de RPF en de stijle mannen- broeders-gemeenschap van de GPV. „Er is een cultuur, een herkenbaarheid waaraan onze leden veel is gelegen," aldus GPV-voor- zitter Janco Cnossen zaterdag tijdens een ge meenschappelijke persconferentie. Dat beide partijen in gesprek zijn geraakt over samenwerking, op termijn zelfs uitmon dend in een definitief samengaan, vond RPF- voorzitter Adam van den Berg de grootste winst. „Lang hebben we vooral óver elkaar gesproken, nu praten we mét elkaar." Toch moest ook hij concluderen: „Christelijk Ne derland is verdeeld." De verschillen tussen de twee partijen zijn voor buitenstaanders nauwelijks waarneem baar, maar voor de beide achterbannen ligt dat zoals gezegd anders. De RPF kenschetst zichzelf als een 'open protestants-christelijke partij', toegankelijk voor iedereen die deze grondslag onderschrijft. Wat overigens niet betekent dat een belijdend moslim een plaats kan vinden op de kandidatenlijst zoals bij het CDA, benadrukte fractievoorzitter en lijsttrekker Van Dijke. Het GPV staat daar entegen slechts open voor 'confessioneel-ge- reformeerde christenen', die hun politiek handelen geheel richten op de 'eer van God'. Een traditie die uit de zestiende eeuw stamt, zo benadrukte Schutte. Voor de derde speler in het blok van kleine christelijke partijen, de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP), is geen plaats binnen het samenwerkingsverband van RPF en GPV. Dat heeft alles van doen met het rigide vrou wen-standpunt waar de SGP met grote kop pigheid aan vasthoudt. Vrouwen mogen geen lid zijn van deze partij en niet op de lijst staan op grond van de bijbelse overweging dat de man het primaat van het politiek han delen heeft. Dat druist niet alleen in tegen de grondwet, het is ook onverteerbaar voor de RPF, met 35 procent vrouwelijke leden en een vrouw op nummer 6 van de plaatsingslijst voor de ko mende Kamerverkiezingen. Volgens de re cente enquêtecijfers haalt de RPF zoveel ze tels nooit, maar niettemin eervol voor me vrouw mr. F. Lagenwerf-Vergunst uit Rid derkerk. Ook bij de GPV-achterban vindt het vrouwen-standpunt van de SGP geen weer klank. Ooor Marieke de Vries (anp) «iswijk - De fabrikanten, ■®porteurs en verkopers van te'alidatiehulpmiddelen ®ken dat het niet mogelijk ,s volgend jaar tweehon- ert* ®iljoen gulden te bespa- eri op medische hulpmidde ls de minister wil at Bepaalde groepen, bij- orbeeld mensen ouder dan jaar, geen recht meer zou- n "ebben op een in hoogte re[» aar bed of een loop van,?6? Rüthker, voorzitter 2 B ebedandse Fabrikanten Pm r?velidatieprodukten (VN- 's tevens woordvoerder ae branchevereniging van (Rpv «rs ^erin) en dealers aned) van hulpmiddelen. De Tweede Kamer spreekt van daag, tijdens de voortzetting van het debat over het Jaaroverzicht Zorg 1998, over de bezuinigin gen op de kunst- en hulpmidde len. Aan de orde komt ook het tumult dat vorige week is ont staan toen minister Borst (VWS) bekendmaakte dat een ambtelijk adviseur van de minister en zijn dochter in 1995 bedreigd zijn, nadat hij een rapport had opge steld over besparingen op hulp middelen als gehoortoestellen, incontinentiemateriaal en reva- lidatiemiddelen. De branche-or ganisaties reageerden vorige week geschokt op de bedreigin gen. Borst wil meer greep krijgen op de uitgaven van de kunst- en hulpmiddelen. Volgens de minis ter kan de sector veel doelmati ger en efficiënter werken. Zij mikt voor volgend jaar op een bezuiniging van tweehonderd miljoen gulden op een totaal van 1,3 miljard gulden aan uitgaven aan hulpmiddelen. De PvdA vreest dat Borst dit bedrag niet zal halen, omdat zij te traag werkt aan haar plannen. En dat terwijl volgens het Pvda-Kamer- lid Oudkerk er nog veel meer geld uit de sector te halen valt. De branche-organisaties denken daar heel anders over. Volgens Büthker valt er heel weinig te bezuinigen op het verstrekken van looprekken, patiëntenliften, beugels en douchezitjes. „De af gelopen jaren zijn de prijzen, mede onder druk van de verze keraars, al gedaald. We proberen val zo doelmatig mogelijk te wer ken. Steeds vaker worden pro ducten als bedden hergebruikt," aldus de voorzitter van de VN- FR. Een groot deel van de hulp middelen wordt in lage-loonlan- den in Azië gemaakt. „Daar zit ten de kosten niet eens zo in. Maar het installeren en aanpas sen van de hulpmiddelen kost tijd, dus geld. En dan gelden Ne derlandse uurtarieven," stelt Büthker. Volgens hem houdt de minister er onvoldoende rekening mee dat de vraag naar hulpmiddelen de afgelopen jaren is toegeno men en zal blijven groeien. „Dit komt niet alleen door de vergrij zing. Mensen worden steeds sneller uit het ziekenhuis ontsla gen en hebben daardoor thuis meer zorg maar ook hulpmidde len nodig," aldus Büthker. Borst werkt aan een groot on derzoek naar de markt van kunst- en hulpmiddelen. In ja nuari moet het rapport er liggen. Dan zal ook blijken waar zij de tweehonderd müjoen gulden wil weghalen. Een eerder onderzoek leverde bedreigingen op aan het adres van de opsteller. Afgelopen week zei de minister nog dat zij zich daarover niet had verbaasd ge zien de grote belangen in de hulpmiddelenwereld. Borst con stateert wel dat de sector zich steeds weerbarstiger opstelt. Volgens onderzoekers van de Stichting voor Economisch On derzoek (SEO) van de Universi teit van Amsterdam is het nog steeds moeilijk om betrouwbare cijfers en exacte informatie over winstmarges en marktaandelen in de hulpmiddelenbranche te krijgen. De SEO doet in op dracht van Borst onderzoek. „Het is moeilijk om er een vinger achter te krijgen. Er heerst veel geheimzinnigheid," zegt E. Bot van het SEO. Volgens Büthker is er geen spra ke van onwil. „Grote bedrijven kunnen vaak veel makkelijker de gevraagde informatie op tafel leggen. In onze sector zitten veel kleine bedrijfjes waar maar en kele mensen werken. Zij moeten zich daarvoor vrijmaken," zegt hij. Büthker vindt het bovendien een taak van de onderzoekers om informatie boven tafel te krij gen. „Daar worden ze voor be taald." Hij zegt dat de gehele sector graag bereid is om mee te wer ken aan het onderzoek van Borst. „We hebben er zelf baat bij. Zo wordt voorkomen dat de minister met de botte bijl gaat bezuinigen. Als er geld wegge haald moet worden, dan daar waar het mogelijk is." Van onze verslaggever Breda/Tongeren - De Bredase zakenman Aad Ouborg maakt een doorstart met het Belgische merk Nova. De transactie vindt vandaag plaats in Tongeren, de plaats waar de producent van friteuses, wafelijzers en mixers in januari van dit jaar failliet ging- Rotterdam - De extreem-rechtse partij CP'86 gaat nog steeds door met het in eigen kring bekendma ken van namen en adressen van tegenstanders. In de nieuwste uit gave van de Centrum Nieuws brief, die onder leden van CP'86 wordt verspreid, staat onder meer het privé-adres van de Rotter damse GroenLinks-wethouder H. Meijer. Rechts-extremisten uit Nederland verzamelen al enkele jaren informatie over hun tegen standers. In 1994 maakte CP'86 in haar blad de oprichting van de ei gen inlichtingendienst Odin be kend. GroenLinks in de regio Breda zegt momenteel geen last te hebben van rechts-extremisten. Maar dat is ook wel eens anders. „Vooral als het tegen de verkiezingen aan loopt. Twee leden van ons," aldus een woordvoerder, „krijgen dan enveloppen met krantenknipsels waarop racistische aantekeningen zijn aangebracht en hakenkrui zen. Het zijn zomaar wat knipsels, uit landelijke kranten maar ook uit jullie krant. Dat gaat dan een tijdje zo door en vervolgens droogt het weer op." De Bredase afdeling brengt de vervelende enveloppen altijd consequent naar de politie. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-leider Bol kestein heeft met zijn aanval op D66-staatssecretaris Tommei ook binnen zijn eigen partij weerstand opgeroepen. Volgens Bolkestein is Tommei een 'politiek onbenul', omdat hij tot na de val van de Muur in 1989 vice-voorzitter zou zijn geweest van de 'Vriend schapsvereniging DDR'. Vice-premier Dijkstal liet gisteren in het tv-programma Buitenhof blijken zich aan deze uitspraak van zijn partijgenoot te hebben gestoord. „Ik zal tegen hem zeg gen dat ik het jammer vind en dat hij het niet meer moet doen." Ook VVD-staatsssecretaris Terpstra sprak gisteren voor Radio 1 van een 'niet zo erg verstandige uit spraak' over de 'bekwame' Tom- mei. Tommei zelf noemde de opmer king van Bolkestein kwetsend. Hij onderstreepte dat van een 'vriend schapsvereniging' nooit sprake is geweest. „Het ging om de vereni ging Nederland-DDR, die dat land kritisch volgde. Het was be slist geen applausmachine. Je ziet het vaker: Bolkestein is niet goed op de hoogte en roept dan maar wat." De beoogde lijsttrekker van D66, minister Borst van Volksgezond heid, vergeleek Bolkestein zater dag in het tv-programma 2 Van daag met de Amerikaanse senator McCarthy, die in de jaren vijftig een heksenjacht op vermeende •communisten leidde. Zij sprak van 'modder gooien' waar de kie zer niet op zit te wachten. Bolkestein deed zijn uitspraak in Het Parool. In een ander interview zette Bolkestein zet zich af tegen oud-premier Lubbers. Hij noemde de CDA'er in NRC Handelsblad overschat. Volgens Bolkestein, die verwacht dat de PvdA de parle mentsverkiezingen van volgend jaar wint, wordt de zwaarte van het premierschap in ons land schromelijk overdreven. „Premier zijn is absoluut geen honden- baan." Ouborg is bijzonder blij met de overname, maar zegt pas zekér van zijn zaak te zijn als vanmid-' dag om twee uur de handtekenin gen onder de contracten staan. Het faillissement van Nova was een van de grotere economische debacles in België van het afgelo pen jaar. Bij Nova kwamen vier honderd man op straat te staan toen de Belgische overheid en ei genaar ITT hun handen van het bedrijf aftrokken. Ouborg zegt dat de overname van Nova een doorbraak moet vormen op de Belgische markt, waar zijn merk in huishoudelijke apparaten Princess tot nog toe met moeite aan de bak komt. De merknaam Nova leeft volgens hem ondanks het faillissement sterk bij de con sumenten en de winkeliers. „Bel gische winkels houden nog steeds schapruimte open voor de terug keer van Nova." Behalve met het. eigen merk genoot de fabriek in het verleden ook een grote naam als toeleverancier van grote ha men als Philips en Kenwood. „Tot voor kort kwamen alle friteuses van Philips van Nova af," vertelt Ouborg. De curatoren van Nova hebben de afgelopen tien maanden hard ge werkt aan een doorstart van de fa briek. Maar steeds weer vielen de kandidaten op het laatste moment af. Nu zijn de curatoren begonnen om de boedel in delen te verkopen. Ouborg wil Nova als een tweede merk in de markt zetten naast het eigen Princess, dat bekend is van onder meer broodroosters, fruit- persen en koffie- en thee-appara ten. Hij bestudeert de mogelijkhe den waar de productie zal worden voortgezet. „We kijken naar Chi na, Turkije en Tsjechië." BINNENLAND KORT Friesland Bank wil effectenkantoor redden Leeuwarden - De Friesland Bank is bezig de in opspraak ge raakte effectenbank Bank Bangert Pontier volledig in te lijven. Dat is afgelopen zaterdag bevestigd door een betrouwbare bron. De Friese bank heeft sinds begin dit jaar een belang van zestig procent in het effectenkantoor. t Met een volledige overname wil de Friesland Bank proberen de Bank Bangert Pontier te .redden. Justitie deed vorige week een inval bij het effectenkantoor, dat wordt verdacht van omvang rijke witwaspraktijken. Veel belangrijke klanten, met name in stitutionele beleggers, dreigen weg te lopen nu de kleine bank in opspraak is geraakt. Honderden tips over bankovervaller Hengelo/Essen - Bij de politie Twente en andere politiekorpsen in Nederland zijn dit weekeinde honderden tips binnengekomen over de man die vrijdag in het Duitse Bocholt een bank beroof de en tijdens zijn vlucht naar Hengelo een automobilist dood schoot. De bankovervaller stapte in Hengelo uit zijn vluchtauto en ging te voet verder. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor. De politie houdt er rekening mee dat de man inmiddels buiten Twente verblijft. Ook in Duitsland wordt naar de bankrover ge zocht. De vermoedelijk Nederlandse man gijzelde tijdens zijn vlucht een aantal automobilisten. Tijdens zijn vluchtrit van Bo cholt naar Hengelo veroorzaakte hij twee ongevallen en schoot de overvaller een man in zijn arm. Proef met dooimiddel in asfalt 9 Drunen - Rijkswaterstaat heeft zaterdag op de snelweg A59 ter hoogte van Drunen twee proefvakken aangelegd met zeer open asfaltbeton (zoab) waarin een dooimiddel is verwerkt. Oyer twee jaar moet duidelijk zijn of deze methode de vorstgevoelig- heid van het huidige zoab kan wegnemen. Door ijzelvorming is een zoab-wegdek soms gevaarlijker dan fraditioneelasfalt. „In het laboratorium zijn met de nieuwe zoab-variant goede re sultaten behaald," zegt een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Peper zoekt weer woning in Rotterdam Rotterdam - Burgemeester Peper is weer op zoek naar een wo ning in Rotterdam. De burgervader wil zich bij voorkeur met zijn vrouw Neelie Kroes vestigen in het centrum van zijn ge meente. Peper woont nu in Wassenaar. Het is een publiek ge heim dat de Rotterdamse burgemeester al geruime tijd niet meer in zijn eigen gemeente woont. Sinds zijn relatie met de voorma lig VVD-minister Kroes bivakkeert Peper in Wassenaar. Heinz: 50 klachten over tomatensaus Etten-Leur - Heinz Nederland heeft dit weekeinde rond de vijf tig klachten binnen gekregen over zure Tomato Frito, een basis- saus voor sauzen en soepen. Na dagbladadvertenties van zater dag noteerde de consumentenservice van het ketchupconcern tot zondagochtend 45 bezorgde consumenten op een speciaal in gesteld klachtennummer. Heinz spreekt bij monde van woord voerder G. van Heereveld over 63.400 pakjes Tomato Frito van 400 gram die niet zouden deugen. Door een productiefout kan sprake zijn van een smaakafwijking die zuurheid veroorzaakt. Bovendien kan de verpakking van de saus bol gaan staan en zelfs openscheuren. Het is volgens de zegsman in bepaalde ge vallen sterk aan bederf onderhevig. (ADVERTENTIE) beursindex VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt?. Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 0800-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB. Daar kom je verder mee. Intemel: www.vsb.nl een ifOTllS onderneming

de Stem | 1997 | | pagina 3