llode Duivels in voetbalhemel Voor Italië is resultaat heilig 'iana van der Valk haalt zilver bij WK skeet Pijnlijke nederlaag volleyballers tegen China Rationale ploeg enige lichtpunt in België SPORT B3 Brugge GEN IRTNIEUWS KORT w Russische bondscoach geëist WK-kwalifïc atie Europese zone Okano schiet Japan naar debuut WK Ruime zege Duitsland op Zuid-Afrika Engeland verslaat Kameroen Boete UEFA voor Feyenoord en Twente Rominger PR-man Cofidis Lévitan verliest proces tegen Goddet BrunelSunergy raakt achterop Van Teylingen en Dercksen achtste Geert Kuiper bij ploeg Ritsma Nike biedt Engels elftal half miljard I f NOVEMBER 1997 MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 entrmde <6°' Simons> Spillmann (34. Dusseldorp)- (6. Einarsson), Volmer De en Luypers; Landzaat, Joor Vermeulen en Taiwo (86 Bui a); Nygaard en Bouma. - VITESSE 0-2 (0-0). 58. Van der en 0-1, 82. Sjoekov 0-2 idsrechter: Luinge. Toeschou' s 6441. Gele kaart: Janssen, Pot en (NEC), Crüden (NEC). Roorda; Verhoeven, Hesp Ma Pothuizen en Janssen: Crüden Sainovski) en Schultz; Ellerman ing en Van Eijkeren (70. Poutilol' SSE: Westerveld; Sturing (14' an). Van den Brom, Goossen eri Hintum; Van der Hoeven (64 kov), Kreek en Korsten; Trustfuli Perovic), Curoviv en Reuser UTRECHT - RKC - 6-1 (3-0). 3 kink 1-0, 21. Robbemond 2-0 fschop), 40. Mols 3-0, 48. Beek- 4-0, 66. Mols 5-0, 83. Hill 5-1, 86 Mol 6-1. Scheidsrechter: Ui'len- Toeschouwers: 11.000. Gele Van Mol, Witschge (Fc cht). Van der Leegte (RKC). UTRECHT: Wapenaar; Van Mol cimento. Van der Gaag en Van Ree; Van Nieuwkerk, Witschge arrenburg en Robbemond; Mols eekink (80. Kos). C: Van Dijk; Hill, Bogers, Bozovic Kalezic; Dumbar (45. Dos Santos) der Leegte (45. Van Wanrooy),' mmedahl en Nielsen; Van Arum Van der Pennen) en Lammers. TOPSCORERS "achlas (Vitesse) 15, itmanen (Ajax), Hamming (Fortu- S.) 9, Dennis de Nooijer (Sparta), De iver (FC Utrecht), El Khattabi erenveen), Arveladze (Ajax), De de (PSV) 8, Babangida (Ajax), Cocu (PSV) 7, Nilis (PSV), Ooijer (Roda JC), Is (FC Utrecht), Viscaal (Graaf- ap) 6. PROGRAMMA sdag 18/11: NAC- Willem II. ijdag 21/11: Roda JC-Willem II. terdag 22/11: PSV - FC Twente, ax - De Graafschap, MVV - RKC, C - Fortuna Sittard, Vitesse - FC roningen. ndag 23/11: Feyenoord - FC recht. nderdag 27/11: FC Volendam - FC oningen, RKC - NAC. VB-BEKER, TWEEDE RONDE nsdag 18/11: PSV 2 - Telstar, Roda - Veendam. oensdag 19/11: Dordrecht '90 - FC roningen, FC Volendam - Heracles, Den Bosch - AZ, AFC - Fortuna ttard, Sparta - FC Twente, NEC - O Den Haag, RKC - Vitesse, Hee nveen - Eindhoven, PSV 1 - Em- en, Ajax - MW. INDHOVEN - TELSTAR 3-1 (3-1). 8. enar 0-1, 27. Thysbaert 1-1, 32. Los- 'a 2-1,45. Losada 3-1. Scheidsrech- r: Oskam. Toeschouwers: 2300. Ro le aart: 68. Brugel (Eindhoven), eushuis (trainer Eindhoven). Gele aart: Laponder, Greven (Eindho- /en), Gerver, Stuy (Telstar). Bijzon- erheid: doelman Brugel (Eindho- en) in 68e minuut vervangen door 5-jarige Buksiak. XCELSIOR - DORDRECHT'90 3-0 (1- 19. Polak 1-0, 62. Jones 2-0, 76. attouchi 3-0. Scheidsrechter: Van uiten. Toeschouwers: 3500. Gele aart: Sol (Excelsior), Van der Mer er Lems (Dordrecht). OP OSS - VVV 0-3 (0-2). 28 Linskens -1, 39. Linskens 0-2 (strafschop), 90. vans 0-3. Scheidsrechter: Wege- eef. Toeschouwers: 2250. Rode aart: 88. Jordan (TOP Oss). Gele aart: Schol, Kemble (WV). Bijzon- erheid: Kooiman (WV) stopt in 54e inuut strafschop van Driessen. HELMOND SPORT - FC DEN BOSCH -4 (0-2). 9. Burg 0-1, 44. Lurling 0-2, 4. Hofstede 1-2,76. Van Helmond 1- 84. Burg 1-4. Scheidsrechter: terk. Toeschouwers: 2250. Gele aart: Streppel (Helmond Sport). CAMBUUR - RBC 1-0 (0-0). 79. Oos terhof 1-0. Scheidsrechter: Helm- 'trijd. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Hellemans, Van Poelje (R8C). HAARLEM - ADO DEN HAAG 1-6 (0- 2). 28. Iliohan 0-1, 36. Meijer 0-2, 50. De Jong 0-3, 65. Naciri 1-3, 74. De Jong 1-4, 78. De Jong 1-5, 87. Van der Roer 1-6. Scheidsrechter: Schaap. Toeschouwers: 2027. Gele kaart: Carliho, Ten Heuvel, Goud mijn, Salden (Haarlem). TOPSCORERS 1. Van der Laan (Cambuur) 17, 2. Bruin (FC Zwolle) 12, 3. Langerak (AZ) 11, 4. Van der Weert (AZ), Huiberts (AZ) 10, 6. Iliohan (ADO Den Haag), De Jong (ADO Den Haag) 9, 8. De Wijs (TOP Oss), Waterink (rL Den Bosch), Van Oostrum (Emmen), Henar (Telstar) 7. PROGRAMMA Vrijdag 21/11: Telstar - Excelsior. Zaterdag 22/11: VVV - Helmond Sport, Dordrecht'90 - TOP, ADO Den Haag - Eindhoven, AZ - Haarlem, Em men - FC Zwolle, GA Eagles - Hera cles, RBC - Veendam, FC Den Bosch - Cambuur. Jokergetal: 0099203. 43 Duitse lotto: 7-10-11-12-3S-44 Reservegetaf: 2. Supergetal: 9. Spel 77: 8736898. Super 6: 866717. De volleyballers de openingswedstrijd ÏTjiet toernooi om de World jud Champions Cup verlo- De opportunistische Chi- en gaven het met succes leende Nederland er onge- K Van langs: 1-3 (13-15 K15-12 5-15). het verlies liep de ploeg al u een ton prijzengeld mis. r werd en de spelers niet stil van de eigen verrichtingen L te meer. Die waren onder hals en op een aantal belangrij- L punten belabberd. Routinier k-Jan Held had weinig in- De vaste passers Guido jen en Reinder Nummerdor, ver onder hun EK-vorm, maak ten het Misha Latuhihin knap moeilijk, zo niet onmogelijk Peter Blangé als spelverdeler te doen vergeten. Daarmee hing veel, te veel af van Bas van de Goor, die ook niet ge weldig begon, maar zich uitein delijk zelf naar acceptabel niveau trok, en van Richard Schuil. De laatste had misschien meer moe ten scoren, maar ruimde genoeg puin en onderscheidde zich daar naast serverend. Met Robert van Es en Mike van de Goor in samenwerking met vrije verdediger Jochem de Gruijter brak het licht ook niet door. „China keek tegen ons op. Wij hebben dat beeld van ons domweg weggegeven. Er was geen bezieling. Je verliest be schamend door niet met elkaar te spelen maar ieder voor zich," bit ste aanvoerder Van de Goor te recht. Nederland deed zichzelf de strop om, maar de nieuwe tijdregel (STLPS) - na 25 minuten rallypo- inttelling - trok het touw ongege neerd hard aan. Het beknibbelen op de wedstrijd- duur zou wel eens hele nare bij werkingen kunnen hebben. Zo zeer dat het middel erger kan blijken dan de kwaal. Zeker voor teams, die dank zij hun sterke side-out-spel (ver trouwen op de snelle serviceher overing en wachten op de sco ringskans) groot zijn geworden: Nederland, Cuba, Italië, Brazilië, Rusland, Joegoslavië. Kortom de huidige wereldtop. Nederland - China was vlagge tjesdag. In elke set na 20 minuten de gele op de jurytafel en vijf mi nuten later de rode. Nederland kreeg er direct mee te maken, in de eerste set bij 12-10 voor en de opslag aan Chinese kant. China riskeerde alles en kreeg met enig geluk voor betrekklijk heel wei nig inspanning een enorme belo ning: de onverwachte ommekeer, de belangrijke eerste setwinst en veel zelfvertrouwen. Die Chinese opleving kon vooral Nederland zich aanrekenen. Veel schrijnender was het verloop van de vierde set. En daar moet be halve Oranje de FIVB over gaan nadenken. De ploeg van Toon Gerbrands stond na 25 minuten namelijk met 5-12 achter, toen de tijdregel inging. „Ze keken me hulpeloos lachend aan met gezichten van: 'wat moe ten we nu.' Kom zeg. Bij schaken leg je de koning om. Dit zijn pro fessionals, geen kleine kinderen die ik sprookjes ga vertellen. Ze weten dat ze al verloren hebben en moeten toch dat veld weer in. Dat is geen sport," aldus Ger brands. Osaka. World Grand Champions Cup mannen, eerste dag: Nederland - China 1-3 (13-15 10-15 15-12 5-15), Japan - Australië 3-0 (15-4 15-10 15- 3), Brazilië - Cuba 3-1 (13-15 15-10 15-4 15-9). Vrouwen tweede ronde: Brazilië - Zuid-Korea 3-0 (16-14 15-4 15-3), China - Cuba 2-3 (15-9 15-11 7-15 8- 15 10-15), Rusland - Japan 3-0 (15-3 15-7 27-25). Stand: 1. Rusland 2-4 (6-0), 2. Cuba 2-4 (6-3), 3. Brazilië 2- 2 (4-3), 4. Ja pan 2-2 (3-4), 5. China 2-0 (2-6), 6. Zuid-Korea 2-0 (1-6). Kr Bert Willemsen loissel - Elf Rode Duivels Hapten zaterdagavond de aetbalhemel binnen. Door 2-1-overwinning op pand nam de Belgische loetbalploeg de laatste J:® naar de eindronde van wereldkampioenschap 18 in Frankrijk. ISt wonder van de Heizel' aagt ook een naam: Georges is. De bond weekte de tramer negen maan- to geleden met veel moeite los jjExcelsiorMoeskroen, een pro- iidielubje dat door Leekens op ie voetbalkaart van België was Ut. Moeskroen zakte daarna win de anonimiteit, maar het konale team floreerde. |Si de Brusselse koffiebrander iuHimst en de Hasseltse café- te Van Moer kreeg een echte ■essional de leiding. „Het Bel- phe voetbal is stil blijven aan," luidde zijn harde conclu- b. Leekens stroopte de mouwen De perfectionist bemoeide jametalles en iedereen. Van de lïiuien van de kousen tot de op de persconferentie |b de wedstrijd. „Er is beestach- gewerkt," zei Leekens. feket moment dat hij het heft in nam, leek de strijd uit- tttloos. Maar verrassende serwinningen in Wales en Tur- Sje vormden de basis voor het «reiken van de tweede plaats in foep 7 van.de WK-kwalificatie. Seen veelbelovende 1-1 in Du in maakten de Belgen zater- igavond het karwei af. Vol trots tegen ze zich in het Koning ijn-stadion op de borst, kor het succes in de barrage te- pIerland gaan ze voor de vijfde «kreenvolgende maal naar een IK-toernooi. Die prestatie is al door de grootmachten Ar- nië, Brazilië, Duitsland, je en Italië geleverd. Na de 'edstrijd dansten en zongen de i en begeleiders in de inti- van een lokaaltje naast de amer samen met koning jhrt n. „Het waren emotionele De Belgen vieren feest na het bereiken van de eindronde van het WK. momenten," sprak Leekens. In alle euforie ontlaadde zich de kwellende onzekerheid die de Belgen gedurende de hele wed strijd in haar greep hield. „Ieder een stond stijf van de spanning en de stress. We waren bang te ver liezen," bekende PSV'er Luc Ni- lis. De tegenstanders waren geen schim meer van de 'Green Army' die onder leiding van Jack Charl ton de internationale voetbalvel den veroverde. Maar de Ieren be zitten wel nog steeds een onver woestbare mentaliteit en daar mee namen ze de nerveuze Belgen in de tang. De 35-jarige invaller Ray Houghton, een relikwie uit het succesvolle verleden, egali seerde na een klein uur zelfs de treffer waarmee de razendsnelle Oliveira België voor de rust aan de leiding bracht. Na het .Ierse doelpunt stootte de Belgische bondsvoorzitter Michel D'Hooghe op de eretribune ko ning Albert aan en zei tegen de vorst: „Sire, misschien is dit wel goed voor ons. Want nu moeten we gaan aanvallen." D'Hooghe kreeg gelijk. De Bel gische ploeg liet eindelijk zien wat Leekens haar heeft bijge bracht: om te winnen moet wor den aangevallen. De beloning kwam twintig minuten voor tijd. Luc Nilis gaf Newcastle-doel- man Shay Given voor de derde keer in anderhalve week het na kijken (2-1). Tijdens een tumultueuze slotfase kreeg de jonge Feyenoorder Da vid Connolly een rode kaart, om dat hij de op de grond liggende Verheyen natrapte. In de stand kwam geen verandering meer, zodat de tienduizend Ierse sup porters gedesillusioneerd het Ko ning Boudewijnstadion verlieten. Het Ierse voetbal beleefde negen schitterende jaren met histori sche overwinningen op Engeland (EK '88) en Italië (WK '94). Maar nu heeft het verval zich ingezet. België hoopt op het fundament van de WK-kwalificatie zijn voetbal te reorganiseren. Bij de nationale ploeg is dat al gebeurd, maar de clubs leven vaak nog in het verleden. Een goede bedrijfs voering, een moderne voetbal- aanpak en een gedegen jeugdop leiding zijn uitzondering. Zelfs in de hoogste kringen van de Bel gische bond zijn mensen die het zo wei goed vinden. „Er moet heel veel veranderen," zei bonds voorzitter D'Hooghe. „Ik hoop dat de deelname aan het WK als katalysator zal fungeren om ver anderingen te bewerkstelligen. Na twee ronden zit geen enkele Belgische club meer in de Euro pese toernooien dus de nationale ploeg is het enige lichtpunt." Litouw Edgaras Jankaukas van ie Belgische kampioem betaalde er. De Litouw tekende een con- an Udinese, Manchester United, nen, Kaiserslautern en Ander- er Eric Gerets. Op 23 november Itrijd tegen Germinal Ekeren. JMiou (sid) - Het ontslag van de ■sische bondscoach Boris Ig- Jv lijkt na de uitschakeling ™r Italië voor de eindronde van wWK voetbal onvermijdelijk. 'tajev heeft gefaald. Hij moet f®, dicteerde Itar-Tass, de ®btelijke Russische persdienst, 'aar de pijn in de harten van de "wn blijft." ®bnd, dat het goed doet in ver slende Europese clubcompe- s, is volgend j aar in Frankrij k ir het eerst sinds 1978 niet bij f wereldkampioenschapIg- pe» heeft tijd genoeg gehad om .'tegenstanders te bekijken," al- pltar-Tass. „Hij heeft nooit de we weg gevonden. Het Russi- elftal speelde zonder fanta- stelde aanvallend niets voor was kansloos." Het geëiste^ telag is het derde aan de Russi- e 'oetbaltop in goed drie jaar. Den Haag (anp/rtr) - Italië be reikte zaterdagavond als 28e en laatste Europese vertegen woordiger de eindronde van het WK voetbal. De Italianen versloegen de Russen in Nap els met 1-0 in een bar slechte wedstrijd. Daarvoor hadden Joegoslavië, Kroatië en België zich verzekerd van een WK- ticket. Het Kroatische elftal debuteert volgend jaar in de eindronde van het WK in Frankrijk. Het hield in Kiev de Oekraïners op 1-1, Dat was na de 2-0 in Zagreb ruim vol doende. Joegoslavië is er voor de achtste keer bij op het WK. Het vermorzelde Hongarije wederom. Na de 7-1 in Boedapest werd het zaterdag 5-0 in Belgrado. In Napels heerste zaterdag grote nervositeit. De Italianen ontbra ken sedert 1958 niet meer op het WK, werden vier jaar geleden nog tweede in de VS, maar blaak ten niet van zelfvertrouwen. Bondscoach Maldini had na de 1- 1 in Moskou aan 0-0 voldoende en borduurde daarop voort. Hij bracht vijf verdedigers in het veld en reeg zijn ploeg in een tac tisch keurslijf dat erop gericht was de Russen van doelpunten af te houden. Die strategie was dodelijk voor de wedstrijd. Italië deed niets en Rusland wilde wel, maar kon niet zich bevrijden uit de Italiaanse omhelzing. Ook niet na de treffer van Casiraghi in de 53e minuut (1-0). Maldini reageerde door met Nesta een zesde verdediger in het veld te brengen. De Russen ston den machteloos. Ze drongen nooit door de zwaar bewapende defensie van de Italianen en wis ten zich verslagen. In Kiev schoot scheidsrechter Pe- dersen de Kroaten te hulp. De Noor keurde na de 1-0 van Sjevtsjenko de 2-0 van Kossovski af wegens buitenspel. „Het was een zuiver doelpunt, mokte bondscoach Sabo van Oekraïne. „Zijn blunder pakte duur voor ons uit. Het dwong ons van tac tiek te veranderen." Bij goedkeuring van de treffer had Oekraïne de in Zagreb opge lopen achterstand geneutrali seerd. Kroatië won thuis met 2-0, maar raakte door het vroege doelpunt van Sjevtsjenko in de vierde minuut in paniek. Vooral omdat Mrmic allesbehalve klem- vast was. „Ik werd dertig jaar ou der na die 2-0," aldus bonds coach Blazevic van Kroatië. „De arbiter keurde 'm terecht af." In de 28e minuut keerde de rust bij de Kroaten terug. Boksic (La- zio Roma) draaide zich op de rand van het strafschopgebied keurig vrij en schoot hard in, 1-1. Na de gelijkmaker kwam Kroatië niet meer in gevaar. De Oekraï ners moesten drie keer scoren om het WK-startbewijs af te dwin gen. Dat was een onmogelijke op gave. Suker kreeg voor de Kroa ten nog de beste kans op de over winning. In Belgrado schoot Joegoslavië tegen Hongarije weer met scherp. Na de 7-1 in Boedapest werd het zaterdagavond 5-0. Mijatovic van Real Madrid nam vier doelpunten voor zijn rekening. In Boedapest had hij drie keer gescoord. De vijfde kwam in Belgrado op naam van Milosevic (Aston Villa). Die werd in de 60e minuut vervangen door ex-PSV-er Petrovie. 'Manp) Diana van der lè-, t tijdens de WK klei- 'enschieten zilver behaald rn onderdeel skeet. De 23- |Je schutter uit Gouda ik !n, 91 punten bij Ie lM-^n ^reöer minder dan .afaanse wereldkampioe- JAntonellaParrini. Sfit! D1®nnen werd de 26-jarige uit Eist gedeeld 46e. Ik Jr begon verschrikke- jn j aan haar eerste WK. IJn u nrste Jonde had ik last taflrU, knieën, trillende k(f|™ijs hart bonkte in mijn »iste 4 van de 25 dui- 5 Met rondjes van 24 en 22 herstelde ze zich enigszins. Toch was ze ontevreden over haar aantal van 67 treffers na drie ron den. „Ik ging als gedeeld eerste de finale in. Dat vond ik ongeloof lijk. Ik ging ervan uit dat ik de fi nale niet eens had gehaald." De druk op de vrouwenschutters was groter dan ooit. „Omdat de voor ronde voor de eerste keer bestond uit 3 x 25 schoten. Normaal was dat 5 x 25." In de eindstriijd miste ze één keer. De Italiaanse Parrini schoot alle 25 duiven raak. „Met die tweede plaats ben ik dik tevre den," aldus Van der Valk. Het was haar tweede zilver in dit sei zoen, na het EK in Finland. Na haar prestatie in Finland werd ze door het NOCNSF de olympische A-status toebedeeld. Skeet voor vrouwen debuteert in Sydney 2000 als olympische sport. Van de Valk wil daarbij zijn. „In Lima waren nog geen olympische startbewijzen te ver dienen voor de vrouwen." Die liggen wel klaar bij het WK 1998 in Barcelona en twee World Cup-wedstrijden, in Italië en Egypte. Op die wedstrijden zal Van der Valk tot de deelnemers behoren. „Absoluut, hoe eerder ik zekerheid krijg over Sydney, hoe beter." Haar coach Nella Heemskerk uit Rijnsburg, vroeger coach van Hennie Dompeling en Eric Swin- kels, voorziet een grote toekomst voor Van der Valk. „Relatief is ze pas kort bezig. Een jaar of vijf. Ze heeft alle eigenschappen een top per te worden." In die vijf jaar werd de Goudse vijf keer natio naal kampioene. Diana van der Valk raakte als kind gefascineerd door het klei- duivenschieten. „Mijn vader was kleiduivenschutter en nam me als kind mee naar de schietbaan. Ik raakte er snel aan verslaafd. Een goede schutter heeft de perfecte balans gevonden tussen lichaam en geest." De Goudse werkt vier dagen in de week in de sportzaak van haar vader en één dag op de schiet baan. „Ik besteed elke dag ge middeld twee, drie uur aan mijn sport. Er komt veel voor kijken. Kijk, ik kan elke duif uit de lucht schieten. Maar het gaat er om dat je het onder grote druk doet op de juiste plaats en juiste tijd." Zoals in Lima, waar de omstan digheden allerminst ideaal wa ren. „De kleiduiven waren nogal hard," vond ze. „En de machines die de duiven afvuurden, stonden niet helemaal in één lijn." De ge middelde scores lagen dan ook aan de lage kant. „Met 67 de fina le als gedeeld eerste binnenstap pen, zoals ik deed, was in princi pe absurd." Play-offs Europese zone, re turns. Belgrado. JOEGOSLAVIË - HONGARIJE 5-0 (3-0). 17. Mi losevic 1-0, 44. Mijatovic 2-0, 45. Mijatovic 3-0 (strafschop), 71. Mijatovic 4-0, 88. Mijatovic 5-0. Scheidsrechter: Tokar (Tur). Toeschouwers: 53.000. Gele kaart: Drulovic (Joe), Ke- reszturi, Kuttor, Urban (Hon). JOEGOSLAVIË: Kralj (46. Le- kovic); Mirkovic, Djorovic, Jo- kanovic (46. Drulovic) en Dju- kic; Brnovic, Milosevic (61. Pe trovie), Savicevic en Stojkovic; Mijatovic en Mihajlovic. HONGARIJE: Babos;, Mracsko, Sebok, Kereszturi en Kuttor; Halmai, Dombi, Urban en Ko- vacs (62. Hamori); Bles (87. Horvat) en Szlezak (32. Lips- cei). Eerste wedstrijd: 7-1, Joegosla vië naar WK. Kiev. OEKRAÏNE - KROATIË 1-1 (1-1). 4. Sjevtsjenko 1-0, 28. Boksic 1-1. Scheidsrechter: Pe- dersen (Noo), Toeschouwers: 73.000. Gele kaart: Boban, Sol- do (Kro).. OEKRAÏNE: Sjovkovksi; Loes- jni, Golovko, Betsnehar en Po pov; Dmitroelin (63. Mikhailen- ko), Goesin (87. Kriventsov), Kalitvintsev en Kossovski; Sjevstsjenko en Rebrov. KROATIË: Mrmic; Jarni, Juric, Simic en Saric (57. Kovac); Bo ban, Soldo, Jurcic en Asanovic (90. Tudor); Suker en Boksic (85. Vlaovic). Eerste wedstrijd.' 0-2, Kroatië naar WK. Brussel. BELGIË - IERLAND 2-1 (1-0). 25. Oliveira 1-0, 57. Houghton 1-1, 69. Nilis 2-1. Scheidsrechter: Benko (Oos). Toeschouwers: 38.000. Rode kaart: 83. Connolly (Ier). Gele kaart: Harte, Cunningham (Ier). BELGIË: De Wüde; Deflandre, De Boeck, Verstraeten en Vido- vic (63. Borkelmans); Claessens (75. Leonard), Van der Eist, Verheyen en Boffin; Oliveira en Nilis (89. Goossens). IERLAND: Given; Kenna, Staunton, Harte en Cunning ham; Carsley, Townsend (86. David Kelly), McLoughlin (48. Houghton) en Gary Kelly; Ken nedy (72. Connolly) en Cascari- no. Eerste wedstrijd 1-1, België naar WK. Napels: ITALIË - RUSLAND 1- 0 (0-0). 53. Casiraghi 1-0. Scheidsrechter: Muhmenthaler (Zwi). Toeschouwers: 73.000. Gele kaarten: Casiraghi, Nesta (Ita), Kovtoen, Onopko, Kho- klov, Aleinitsjev (Rus). ITALIË: Peruzzi; Pessotto (76. Nesta), Cannavaro, Costacurta, Ferrara en Maldini; Dino Bag- gio, Albertini en Di Matteo; Ca siraghi en Ravanelli (76. Del Piero). RUSLAND: Ovsjinnikov; Radi- mov (66. Simak), Kovtoen, On opko en Nikiforov; Popov, Janovksi (59. Simoetenkov), Aleinitsjev en Khoklov; Koli- vanov en Joeran (78. Bestsjast- nik). Eerste wedstrijd: 1-1, Italië naar WK. Johor Bahru (dpa) - Masayuki Okano heeft Japan met een 'Gol den Goal' naar het eerste optreden in de eindronde van het WK voet bal geschoten. In de voorlaatste minuut van de verlenging in de play-off tegen Iran forceerde hij de beslissing: 3-2. In de regulaire speeltijd nam Ja pan voor rust de leiding door Na- kayama. Iran kwam terug met een sterk begin van de tweede helft: 1- 1 door Azizi en 1-2 door Daei. Een kwartier voor tijd kwam Japan gelijk door een kopbal van Jo. De zelfde speler trof drie minuten voor tijd de lat. De uiteindelijke overwinning van de Japanners was verdiend. Japan en Iran waren de beide nummers twee van de Aziatische voorronden. Iran krijgt eind deze maand nog een herkansing in twee duels tegen Oceanië-win- naar Australië. Japan kwalificeer de zich als 29e land voor de eind ronde en wordt volgend jaar in Frankrijk naast Kroatië en Zuid- Afrika de derde debutant. Na Saoudi-Arabië en Zuid-Korea is het ook het derde Aziatische land. Johor Bahru (Maleisië). Kwalificatie WK: JAPAN - IRAN 3-2 (1-0) n.v. 39. Na- kayama 1-0, 46. Azizi 1-1, 59. Daei 1-2, 75. Jo 2-2, 119. Okano 3-2. Toe schouwers: 22.000. Japan naar eind ronde. Iran op 22 en 29 november te gen Australië. Düsseldorf - Europees kampioen Duitsland heeft zaterdagavond in Düsseldorf een ruime zege behaald in een vriendschappelijk duel met Zuid-Afrika, titelhouder van het Afrikaanse continent. Na een ruststand van 2-0 werd het 3-0. Coach Berti Vogts zorgde met drie nieuwelingen voor een debu tantenbal bij de Duitse ploeg. Hij stelde voorstopper Thomas Lin ke (Schalke'04), middenvelder Dietmar Hamann (Bayern Mün- chen) en Jens Jeremies (1860 München) voor de eerste maal op. Sinds Vogts de macht na het veroveren van de WK-titel in 1990 in Italië van Franz Beckenbauer overnam, heeft hij precies vijftig nieuwe spelers gebruikt. Hamann smaakte het genoegen zijn debuut op te luisteren met een treffer. In de dertiende minuut passeerde hij doelman Ander son. In de 32e minuut maakte Olivier Bierhoff (Udinese) er 2-0 van. Na de pauze duurde het tot de 70e minuut voordat Heinrich van Borussia Dortmund, die in de tweede helft Ziege (AC Milan) verving, de score opschroefde tot 3-0. In de 53e minuut maakte Benny McCarthy zijn opwachting in de Zuid-Afrikaanse ploeg. De 20-jarige Ajacied, die aan zijn derde interland toe was, verving Mnguni. McCarthy, bij zijn invalbeur ten voor Ajax vaak productief, slaagde er niet in de eer voor zijn land te redden. Düsseldorf. Vriendschappelijk: DUITSLAND - ZUID-AFRIKA 3-0 (2- 0). 13. Hamann 1-0, 32. Bierhoff 2-0, 70. Heinrich 3-0. Scheidsrechter: Michel (Slw). Toeschouwers: 27.000. Gele kaart: Basler (Dui), Radebe, Hartley (ZAf). Bijzonderheid: in de 53e minuut viel bij Zuid-Afrika Mc Carthy (Ajax) in voor Mnguni. Londen - Het Engelse voetbalelftal heeft zaterdagavond een oe fenwedstrijd tegen Kameroen met 2-0 gewonnen. Beide doelpun ten vielen in het Londense Wembleystadion in de laatste twee mi nuten voor rust. Zowel Engeland als Kameroen heeft zich ge plaatst voor de eindronde om de wereldtitel van volgend jaar in Frankrijk. Eerst scoorde Paul Scholes na aangeven van Paul Gascoigne en direct daarna deed Robbie Fowler hem dat na met een kopbal. Er waren ruim 46.000 toeschouwers. Londen. Vriendschappelijk: ENGELAND - KAMEROEN 2-0 (2-0). 44. Scholes 1-0, 45. Fowler 2-0. Toeschouwers: 46.176. Zürich - De Europese voetbalunie (UEFA) heeft Feyenoord en FC Twente een boete opgelegd wegens wangedrag van de supporters bij de laatste wedstrijden voor de Europese bekertoernooien. Feyenoord moet bijna 35.000 gulden betalen wegens ongeregeld heden op de tribunes bij het treffen tegen Manchester United voor de Champions League op 5 november in Rotterdam. De En gelse club moet circa 5000 gulden overmaken, omdat meegereisde fans vuurwerk afstaken. De UEFA heeft FC Twente een straf opgelegd van ruim 13.000 gulden voor het wangedrag van de eigen supporters bij de UEFA- Cupwedstrijd van dinsdag 4 november in Enschede tegen Aarhus. Olympiakos Piraeus kreeg een forse boete van 212.000 gulden op gelegd voor misdragingen van Griekse fans tijdens het duel met Real Madrid, vorige week in de Champions League. Supporters gooiden tijdens de wedstrijd allerlei attributen op het veld waaronder aanstekers, munten, waterbommen en rookbom men. Eén van de projectielen raakte een grensrechter. Verder beboette de UEFA Turkije met ruim 55.000 gulden voor fans die zich tijdens een jeugdinterland tegen Nederland mis droegen. Ook Inter Milaan kreeg wegens wangedrag van suppor ters een geldstraf, van bijna 30.000 gulden. De Italiaanse aanhan gers maakten amok in een wedstrijd voor de UEFA-beker tegen Lyon. Parijs - Tony Rominger wordt PR-manager bij zijn laatste werk gever Cofidis. De Zwitser stopte twee weken geleden als actief wielrenner. De Helveet gaat ook de renners uit de Franse ploeg begeleiden en adviseren in het tijdrijden. Parijs - De voormalige Tourdirecteur Félix Lévitan heeft voor de rechtbank in Parijs een proces wegens smaad tegen Jacques God det en Philippe Amaury verloren. De zaak is een nasleep van het ontslag van Lévitan, die van 1973 tot 1987 algemeen directeur van de Société du Tour de France was. Lévitan klaagde Amaury - algemeen voorzitter/directeur van de pergroep Parisien Libéré - en Goddet, adjunct-directeur van de Tour, aan hem in 1987 ten onrechte te hebben beschuldigd van fraude. Het zou om miljoenen Franse francs zijn gegaan. In 1990 werd Lévitan al van rechtsvervolging ontslagen. Het Hof van Beroep bevestigde vijf jaar later die uitspraak. Desondanks oordeelde de rechter dat Goddet en Amaury niet opzettelijk of uit kwade wil tegen Lévitan tien jaar geleden een klacht hadden in gediend. Him aanklacht was gebaseerd op feiten. Southampton - De BrunelSunergy verliest weer terrein in de Whit- breadrace. Vrijdag hadden Schipper Hans Bouscholte en zijn be manning slechts 576 zeemijl achterstand op de Zweedse koploper Swedish Match. Die was zondagmorgen opgelopen tot 929 zeemijl. De BrunelSunergy zakte in de tussenstand tijdens de tweede etappe van Kaapstad naar Freemantle van de zesde naar de ne gende en laatste plaats. De bemanning moet nog bijna 3300 van de 4600 zeemijl afleggen. Southampton. Whitbreadrace, tweede etappe, Kaapstad-Freemantlle, 4600 zeemijl: 1. Swedish Match (Zwe) schipper Krantz, nog af te leggen 2369,7 mijl, 2. Innovation Kvaerner (Noo) Frostad 2670,8, 3. Toshiba (VSt) Standbridge 3822,4, 4. EF Language (Zwe) Cayard 3225,2, 5. Ches- sie Racing (VSt) Fischer 3251,7, 6. Merit Cup (Mon) Dalton 3361, 7. Silk Cut (GBr) Smith 3270,8, 8. EF Education (Zwe) Guillou 3277,2, 9. Bru nelSunergy (Ned) Bouscholte 3298,7. Bermuda - Ron van Teylingen en Herbert Dercksen zijn in de we reldtitelstrijd zeilen in de Tornadoklasse bij de Bermuda-eilan den als achtste geëindigd. Daarmee hebben ze voldaan aan de li miet voor de A-selectie van het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV), die zich gaat voorbereiden op de Olym pische Spelen van 2000 in Sydney. Bermuda. WK Tornado, eindstand na acht races: 1. Gaebler/Schwall (Dui), 2. Leon/Ballester (Spa) 31 punten, 3. Bundgck/Forbes (Aus) 52, 8. Van Teylingen/Dercksen 66. Rijswijk - Oud-schaatser Geert Kuiper is aangetrokken als twee de trainer bij de Sanex-ploeg. De Nederlands sprintkampioen van 1986 wordt de begeleider van Rintje Ritsma's enige ploegge noot André Vreugdenhil. Kuiper heeft alle vereiste trainersdiploma's in zijn bezit. Eerder sloeg hij een aanbieding van het gewest Friesland af. Hij kon het werk als boer niet combineren met het trainerschap. „Ik moest steeds een vervanger hebben. Niemand wilde voor de kosten op draaien. Bij de ploeg van Ritsma is dat geen probleem," aldus Kuiper. De komst van Kuiper betekent de redding van Vreugdenhil. Wop- ke de Vegt reist dit seizoen met zijn pupil Ritsma de internationa le toernooien af en heeft dan geen tijd voor de sparringpartner Vreugdenhil. De complete ploeg vertrok gisteren voor een trainingstage naar het Zuid-Duitse Inzeil. Londen - Sportkleding- en sportschoenenfabrikant Nike wil het Engelse voetbalelftal gedurende tien jaar aankleden en heeft daar 250 miljoen dollar, een half miljard gulden, voor over. De Engelse nationale ploeg staat al dertien jaar onder contract bij Umbro. Deze overeenkomst loopt in 1999 af. De Engelse bond wil pas na de eindronde van het WK volgend jaar in Frankrijk onder handelen met mogelijke nieuwe partners. Nike heeft al twee grote clubs uit Groot-Brittannië onder con tract: Arsenal en Glasgow Rangers, alsmede de nationale ploegen van Brazilië en Nederland. De Engelse rugbyploeg loopt al in kle ding en op schoenen van de Amerikaanse gigant.

de Stem | 1997 | | pagina 15