Danisco schrapt 75 banen 173,- DE STEM Soltec verdubbelt in omvang door overname Vitronics COSMOS 'Volkswagen neemt Rolls Royce over' DECEMBER CADEAU TIP 'X Generale wil praten met Fortis over samenwerking bsrss: van Ham Cosmos University 1997 Brussel verbiedt gekleurde r lampolie in kleine flessen [joen flessen Amstel uit handel AUTOMATISERING A6 Shell, Perrier, Nutricia en Marco Bakker ECONOMIE KORT Personeel havenpool Amsterdam WW in KLM behoudt minderheidsaandeel ALM NIB steekt 150 miljoen in Cebeco TU Eindhoven onderzoekt 'Baby-Benz' GM AG na nz Voorarrest van twee verdachten beursfraude maand verlengd x 95 'am Groep Is een ambl* I groeiende Europese die Is gespecialiseerd exploitatieontwik' tie en verkoop vdn dia aan amusements' flndt zich de hoofd- i waaruit alle genoemde Ivolgens maatschappelijk i normen, geïnitieerd ftjfce dienstverlening van lam Groep wordt r de Beleggings- en chapplj Lehmann B.V. nderdeel (170 mede- eld over geheel richt zich voornamelijk ritatie van amusements' in de horeca-branche. n r. U weet altijd precies wat uiteindelijk behaalt u, met eindkapitaal dan met een lypotheek die als het ware met [formatie bij een ABN AMR® e hypotheekadviseur. U kunt 0800-0240705 (gratis). Economie Van onze verslaggever Oosterhout - De Oosterhoutse producent van soldeermachines Soltec verdubbelt nagenoeg in omvang door de overname van het Ameri kaanse Vitronics. De werkgelegenheid in Oos terhout zal door de sterkere marktpositie in twee jaar tijd kunnen groeien van 140 naar 200 banen. De nieuwe combinatie telt 350 werknemers en is eoed voor een omzet van 120 miljoen gulden. Ze is daarmee in één klap de marktleider op het gebied van soldeermachines voor de elektronica-industrie, claimt Soltec-directeur M. van Schaik. De overname van Vitronics (omzet 25 miljoen dol lar, 150 werknemers) is geschied door de Ameri kaanse holding-moeder van Soltec, Dover Techno logies. Vitronics zal geheel in Soltec integreren. Er wordt leiding gegeven vanuit het hoofdkantoor van Soltec in Oosterhout. Soltec-directeur Van Schaik is blij met de overna me. „Door deze overname zijn wij de grootste fabri kant van soldeermachines ter wereld geworden. Hierdoor krijgt Soltec de kritische massa om zijn wereldwijd opererende klanten in alle grote geogra fische markten te bedienen." Tot die klanten behoren multinationals als Erics son, Nokia en AT&T. Onlangs haalde Soltec ook een grote order binnen van computergigant Compaq. De klanten betrekken van Soltec soldeermachines voor het produceren van printplaten die worden ge bruikt voor elektronica als computers en draagbare telefoons. „Een bedrijf als Compaq is een goed voorbeeld van onze klantenkring: Compaq produ ceert in landen als Brazilië, de Verenigde Staten en Singapore. Een dergelijk bedrijf verwacht van ons ter plaatse ondersteuning." Soltec (omzet 35 miljoen dollar, 200 werknemers) had zelf al fabrieken in Zuid-Korea en Oosterhout, waar ook de ontwikkelingsafdeling, administratie en verkoop is gevestigd. Met de vestigingen van Vi tronics in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is de geografische dekking versterkt. „Dat was een zwakke plek van Soltec," zegt Van Schaik. Vitro nics voegt bovendien een andere soldeertechniek aan het productenpallet van Soltec toe. De combi natie zal extra rendement moeten trekken uit de ge zamenlijke inkoop van onderdelen. Van Schaik verwacht dat Soltec flink zal groeien door de overname. „We kunnen meer investeren in de ontwikkeling van nieuwe toepassingen. Als de markt met tien procent per jaar groeit, kunnen wij tot vijftien procent groeien." De werkgelegenheid zal dan ook verder toenemen. Begin jaren negentig kwam Soltec nog in proble men, waarbij zelfs zestien gedwongen ontslagen vielen. Het personeelsbestand viel terug naar onge veer honderd mensen. Inmiddels werken er alweer 140 mensen in Oosterhout. „Ik verwacht dat hier over twee jaar circa tweehonderd mensen in dienst zijn," zegt Van Schaik. Om de uitbreiding ter her bergen, heeft Soltec zijn oog laten vallen op het pand van buurman Bauknecht. Begin volgend jaar zal dat door Soltec in gebruik zijn genomen. Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Zundert - Danisco Foods (diepvries groenten, friet) gaat zijn bedrijven in Zundert, Bergen op Zoom, Tilburg en St. Maartensdijk integreren. Daarbij verdwijnen waarschijnlijk 75 arbeidsplaatsen. Dat maakte Danisco Foods gis teravond bekend. Bij de vier be drijven werken in totaal 600 mensen, aangevuld met maxi maal 155 seizoenskrachten. Danisco is een Deens voedings middelenconcern dat pas sinds vorig jaar actief is in Nederland. Begin 1996 nam het concern Gro- ko over. Groko heeft een hoofdvestiging in Zundert waar diepvriesgroen ten geproduceerd worden en een bedrijf in St. Maartensdijk dat gebakken uitjes maakt. Dit jaar lijfde Danisco ook friet-' producent Fri-d'Or in, met een Londen (afp) - In Groot-Brit tannië zijn gisteren één mil joen flessen Amstel-bier uit de handel genomen. In drie flessen van een partij waren j glasscherven aangetroffen. Volgens een woordvoerder van het distributiebedrijf HP Bulmer is niemand gewond geraakt door j de glasscherven. De kopers van de verdachte Amstel-flessen krij gen hun geld terug. Amstel-eige- naar Heineken onderzoekt nog hoe de scherven in de flessen zijn gekomen. Mogelijk is er tijdens de productie iets misgegaan. De flessen zijn in Engeland geprodu ceerd, hoofdvestiging in Bergen op Zoom en bedrijven in Tilburg en Tsjechië. De 75 arbeidsplaatsen zullen met name vervallen in 'niet direct productiegebonden afdelingen' aldus het persbericht. „Een fors aantal. In de ondersteunende diensten werken ongeveer 250 mensen, dus dat is een reductie van meer dan een kwart," aldus bestuurder J. Janmaat van de In dustriebond FNV gisteravond. „We moeten onderzoeken of het bedrijf wel zoveel mensen kan missen." Danisco geeft in het pefStSërilÉit aan de overtollige mensen via herplaatsing aan een andere baan te helpen: 'Er zal het uiterste worden gedaan om gedwongen ontslagen te voorkomen'. Danis co Foods meldt dat integratie is ingegeven door marktomstandig heden en resultaatontwikkelin gen. Daarbij wordt gesteld dat de Nederlandse bedrijven een posi tief resultaat realiseren, maar 'niet voldoen aan de rendemen- tensnormen van Danisco'. Bij het voormalige Groko werken 280 mensen (plus maximaal 120 tijdelijke krachten. Bij ex-Fri- d'Or in Tilburg en Bergen op Zoom zijn 320 mensen (plus 35) in dienst. De meeste banen zullen waar schijnlijk verwijnen in Zundert en Bergen op Zoom, want de be drijven in Tilburg en St. Maar tensdijk zijn alleen productieves tigingen. (ADVERTENTIES) Cosmos Automatisering organiseert in samenwerking mét een aantal gerenommeerde producenten een congres over de nieuwste ontwik kelingen op automatiseringsgebied. Door u in te schrijven voor een aantal parallelsessies, stelt u een eigen programma samen dat voor u Interessant Is. De toegang is gratis. Oeelnemers: IBM, Compaq, NetSoft, Lexmark, Rank Xerox, Novell, Microsoft, Novell, Civility, Q&l, Codim en Berenschot Congrescentrum Koningshof, Locht 117, Veldhoven Dinsdag 25 november 9.00 -17.00 uur. De parallelsessies van de diverse deelnemers duren 1 uur. Aanvraag brochure/inschrijvingen: Cosmos Automatisering B.V. tel: 040-2046705 K'jk ook op onze website: http://www.cosmos.nl Datum: Een VW-kever met het imposante front van een Rolls Royce. Volgens de Duitse zakenkrant Handelsblatt is VW de belangrijkste gegadigde om het fameuze Britse automerk over te nemen. foto epa Düsseldorf (anp) - Volkswa gen neemt Rolls Royce (RR) over. Dat heeft de Duitse za kenkrant Handelsblatt giste ren gemeld. De Duitse auto producent zou daarmee BMW de loef hebben afgesto ken. VW-woordvoerder Klaus Kocks wilde het be richt niet bevestigen, maar zei wel dat 'we in principe belangstelling hebben'. BMW liet weten dat de race nog niet gelopen is. Wat VW voor Rolls Royce over zou hebben, weet het doorgaans goed geïnformeerde Handels blatt niet, maar het herinnert eraan dat RR-eigenaar Vickers er omgerekend ongeveer 1,7 mil jard gulden voor wil hebben. Er zouden nog andere gegadigden voor de Britse fabrikant van luxe wagens zijn, waaronder General Motors en Toyota. Vickers deed Rolls Royce (en Bentley) eind vorige maand in de aanbieding en sindsdien cir culeren er geruchten over moge lijke kopers. BMW kreeg de bes te kansen toegedicht, omdat de ze fabrikant al sinds 1994 met RR samenwerkt. Voor nieuwe RR-modellen zou BMW acht- en twaalfcilindermotoren gaan le veren. Vorige week zei BMW belang stelling te hebben, maar 'niet te gen elke prijs'. Gisteren liet het concern weten dat - gezien de voorgeschreven procedure die Vickers moet volgen - er nog geen beslissing kan zijn geval len. Er liep ook een overnamebod op Vickers in zijn geheel. Dat was afkomstig van Mayflower, een Britse producent van auto-on derdelen. Mayflower trok zijn bod in toen BMW had laten we ten RR geen motoren te zullen leveren als Vickers werd overge nomen. De geruchten dat Volkswagen ook in de markt was, werden de laatste tijd steeds sterker. Don derdag liet VW aan het bestuur van de effectenbeurs van Frank furt weten dat het 'gezien de ontwikkelingen op de auto markt een aankoop of deelne ming niet uitsluit'. VW schreef dat in een toelich ting op de plannen om zijn kapi taal te vergroten. Begin septem ber liet VW weten via een aan- delenuitgifte ongeveer zeven miljard mark binnen te willen halen. Dat bedrag ging later om laag tot ongeveer zes miljard mark als gevolg van de malaise op de effectenbeurzen en de emissie werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. VW is steeds onduidelijk ge weest over het waarom van de kapitaalvergroting. Bij de be kendmaking zei het autoconcern niet uit te zijn op een overne ming. In ieder geval had het toen niet al zijn oog op RR laten val len, omdat Vickers pas later de autofabrikant in de verkoop deed. Wel is de Duitse autobouwer be zig om zich in een steeds hoger marktsegment op te werken. Kortgeleden liet het een studie model zien van een twaalfcilin der sportwagen met techniek die heel goed voor luxe auto's te ge bruiken is. VW kan met RR wel de concur rentie met Mercedes aangaan. Deze fabrikant toonde onlangs een prototype dat nog luxer is dan zijn grootste wagens en met RR moet gaan concurreren. Brussel (anp) - De Europese Commissie wil de verkoop van ge kleurde en geparfumeerde lampolie in flessen van minder dan vijftien liter verbieden. Ze keurde gisteren een Europese richt lijn goed om te voorkomen dat nog meer kinderen vergiftigd worden door het drinken van het spul. Na een aantal ernstige ongevallen met de giftige olie, bedoeld voor de coratieve lampen, heeft de commissie de afgelopen maand al bij de lidstaten aangedrongen op maatregelen. Vooral de ouders van kleine kinderen zouden moeten worden gewaarschuwd voor dit gevaar. De uitvoering van een Europese wet laat namelijk doorgaans lang op zich wachten. De lidstaten moeten uiterlijk 30 juni 1998 maatregelen aan kondigen en die vanaf 1 januari 1999 toepassen. Een totaalverbod op de olie, die is gebaseerd op kerosine en paraffine, is onmogelijk, omdat ze ook voor tal van andere zaken wordt gebruikt, zoals bij barbecues en verwarmingen. (PARIS Tussen 4 jan. en 29 nut. gaan kids (t/m 11 jr.) gratis mee! Boek nu, dan krijgt u ook nog eens een gratis Oad December Cadeaupakket* voor in de schoen of onder de kerstboom! Vanaf-prijs incl. overnachting en 2 dagen entree, 1 volw. 1 kind: REIZEN *Knip uit en ga snel naar uw ANVR Reisbureau of Rabobank. OVIIAL THUIS I I I I I ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 Wat weten Shell, Per- rier, Amstel en Nu- tricia dat Marco Bak ker nog niet wist? Dat een inci dent zich razendsnel kan ont wikkelen tot een diepe crisis als er niet heel snel en precies wordt gereageerd. Een publieke opstand tegen het afzinken van een reusach tig olievat, benzeen in het zui verste water van de wereld, scherven in bierflesjes en schoonmaakmiddel in baby voeding; het zijn voorvallen met enorme financiële gevol gen, die niettemin in het niet vallen bij het menselijk drama waarbij bariton Bakker be trokken is geraakt. Toch is Bakker ook een pro duct waaraan flinke economi sche belangen verbonden zijn: managers, platenfirma's, schouwburgen en niet in de laatste plaats de zanger zelf hebben baat bij een volle agen da en volle zalen. Nog meer dan bronwater of parfum schuilt de waarde van een artiest in zijn imago. En niets is zo kwetsbaar als dat, weet bijvoorbeeld ook Merce des sinds een Zweedse auto mobilist snelle bochtjes ging rijden met de 'Baby Benz'. Pa ginagrote advertenties (die qua aanpak en inhoud sterk doen denken aan de verklarin gen die Shell indertijd publi ceerde over de Brent Spar) kunnen niet verhelen dat de autofabrikant in de eerste uren van het incident rond de 'A- klasse' vreselijk stuntelde. Stuntelen is geen passende term voor het optreden van Marco Bakker na het fatale ongeluk in de Amsterdam Arena. Een zegsman van Vei lig Verkeer Nederland herken de in zijn ontkennende reactie het patroon dat verkeerszon- daars meer vertonen: ze con strueren hun eigen onschuld, desnoods met voorbijgaan aan de harde feiten. Niet goed te praten, wel menselijk. Blijk baar. Om het 'product Bakker' nog enigszins heel te houden, had de 'mens Bakker' onder deze omstandigheden dus door de professionals om hem heen terdege uit de wind moeten worden gehouden. Geen pers aan de deur en zeker geen Henk van der Meijden aan de telefoon. Een verklaring mis schien, maar altijd gefilterd en gecheckt door een communi catie-vakman die voorkomt dat uitspraken worden onder mijnd door controleerbare fei ten. Die verklaring is er gekomen, maar pas nadat het onheil was geschied. De bazen van Esso bijvoorbeeld weten nog van de nasleep van de ramp met de olietanker Exxon Valdez dat een late reactie nooit meer de aangerichte imago-schade kan repareren. Voetballer Patrick Kluivert werd, na een dodelijk ongeval te hebben veroorzaakt, nog door het Ajax-bestuur afge schermd en behoed voor meer ellende. Het enige dat de club verzuimde, was een auto-met chauffeur voor hem te regelen om hem voortaan in een rustig tempo door de stad te rijden. Voor Marco Bakker is het nu te laat, maar andere bekende Nederlanders en ondernemin gen die een imago te verliezen hebben, kunnen veel opsteken van het Arena-incident. Een vakkundige crisismanager kan zijn gewicht in goud waard zijn. Menige topmanager heeft die les de afgelopen jaren al geleerd. Amsterdam - Alle driehonderd werknemers van de Amsterdamse havenpool, het failliete uitzendbureau voor de haven, gaan de WW in. Er komt geen doorstart van de havenpool, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Dat heeft een woordvoerster van de Vervoers- bond FNV bevestigd. De FNV-leden zijn gisteren per brief geïnformeerd. In plaats van een nieuwe baan krijgen de havenwerkers een jaar lang een com binatie van werken en leren aangeboden. Willemstad - De KLM behoudt zijn minderheidsaandeel in de ALM, de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij. Het pakket is echter geslonken van 40 naar 25 procent. De partijen bereikten het akkoord na maandenlange onderhandelingen. Het betekent dat de KLM zal participeren in de ALM-nieuwe-stijl. De Antilliaanse overheid, die de overige aandelen van de ALM in handen heeft, werkt daar al langer dan een jaar aan. Rotterdam - De Nationale Investeringsbank (NIB) investeert 150 miljoen gulden in Cebeco Handelsraad, de agrarische coöperatie die zich ontwikkelt tot een voedingsconcern. De kapitaalinjectie moet Cebeco in staat stellen sneller te reageren indien zich moge lijkheden voordoen voor overname van andere bedrijven. Met de komst van NIB is de mogelijkheid van een gedeeltelijke beursgang voor Cebeco van de baan. Eindhoven - De Technische Universiteit Eindhoven gaat onder zoeken of er iets mis is met het zwaartepunt van de 'Baby-Benz'. Een woordvoerder van de universiteit heeft dit bevestigd. De Eindhovense onderwijsinstelling beschikt als één van de wei nigen in Europa over de daarvoor benodigde faciliteiten. Wie op drachtgever is voor het onderzoek, wil de woordvoerder niet zeg gen. (ADVERTENTIES) (jwei voob Hewk Ptlri-Stras» 19 - CH-4051 liul tol. 00 41/61 27» »2 «0 Fax 00 41/61 279 92 «1 ^Belgische bankwerelden drnfH.ert(BBL) brengt bewea 6 bankwereld in I peweging. Bi| f00tst® marktpartij in Bel- Stw'll«BJank.wi1 nu praten et het Nederlands-Belgische Portie m verzekeringsconcern In het Vlaamse dagblad De Mor gen zei Chaffart gisteren 'Fortis niet uit te sluiten'. Vijf jaar gele den spraken Fortis en Generale ook al met elkaar. Toen was er 'geen attractief voorstel' van For- tis-zijde, aldus Chaffart. „Als er nu een interessant project is, wil len we daarover praten. We zou den het zelfs aanmoedigen. Fortis verwierf deze week een ex tra belang van 24,7 procent in de vroegere staatsbank Algemene Spaar- en Lijfrentekas (ASLK). Daarmee beschikt Fortis nu over 74,9 procent van de aandelen. Het resterende belang blijft in handen van de Belgische over heid, die wel besluiten kan blij ven blokkeren. Vorig jaar waren er plannen voor een grote fusie van Generale, BBL en eventueel het Gemeente krediet. Grote voorstander van een fusie was minister van Financiën May- stadt, die een grote bank wilde vormen met voldoende schaal grootte voor de Europese markt. Maystadt vreesde anders op ter mijn een overname van alle Bel gische banken. Door het bod van ING op BBL lijkt de vorming van een grote Belgische bank echter definitief verkeken. Generale-voorman Chaffart zei ehkele maanden ge leden al een dergelijke samen werking niet te zien zitten. Daar op werd de Generale in verband gebracht met ASLK, qua omvang de zesde bank in België. Chaffart wees een dergelijke vrijage toen van de hand. De officiële strategie van de Ge nerale Bank is erop gericht zelf standig verder te groeien, even tueel via buitenlandse overname, zoals Credit Lyonnais Bank Ne derland in 1995. Deze Neder landse dochter draagt nu al voor tien procent bij aan de nettowinst van de Generale Bank. De Generale is voor dertig pro cent in handen van de Generale Maatschappij, die weer groten deels eigendom is van het Franse concern Suez/Lyonnaise des Eaux. Dit concern wil zich con centreren op de energiesector en zou de Generale Bank tegen woordig eigenlijk als branche vreemde activiteit zien. Amsterdam (anp) - Het voor arrest van twee verdachten in de beursfraude, A.S. en F.H., is met dertig dagen ver lengd. De rechter-commissaris heeft daartoe gisteren 'in het belang van het onderzoek' besloten op verzoek van de officier van justitie. S., eigenaar van het commis sionairshuis Gestion, zit al sinds 2 november vast op verdenking van witwasprak tijken en deelname aan een criminele organisatie. H. is op 4 novembex aangehouden op verdenking van belasting fraude en valsheid in ge schrifte. Hij heeft een ge deeltelijke bekentenis afge legd. H

de Stem | 1997 | | pagina 7