Hervormers Rusland in opspraak jna eens tingstelsel Clinton en Blair sturen versterkingen Hongarije kiest voor of tegen het Westen Drugsoorlog met Frankrijk lijkt ten einde DE STEM BUITENLAND A5 ■NLAND KORT Affaire eist eerste slachtoffer AMERICAjjAt APELDOORN Duitsland pakt misbruik strenger aan BUITENLAND KORT Belangrijk bericht OCftnafo G^xlto 'EMBER 1997 A4 IMMENTAAR •junnen de hoge woorden die jer het komende bezoek van .■zien worden dan als een be- brengt immers, ondanks de l)lonisator en kolonie, steeds lamaribo. boos op Nederland. Want dat •si Bouterse in de ban gedaan, (der gevaar te lopen gearres- 1 het prestige van Suriname is 'zocht wordt als drugssmokke- I Wijdenbosch zich tot nu toe chelden en opzwepen aan 'de ósch is in het zadel geholpen ij geschiedenis en dubieuze re- nengen en schoof daarom een fich te gedragen als marionet jng. r twee handen op een buik. De en te pakken gekregen en dit, de zakenman-legerleider. En id. Het is Wijdenbosch niet ge- met minister Van Mierlo, Ne- hgsverzoek van Bouterse in te pp eigen gezag enige ministers eigenhandig gesmede coalitie lp, ligt Wijdenbosch zodoende 'eert hij zijn critici de mond te binnenlandse redenen Neder- i herkoloniseren. Door nu zelfs omen cadeautjes te weigeren, j te nemen van plus Boutersiste fekte valt nauwelijks te leveren. i i i i i ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 id in meubelhal jsteren meubelplein Assen- Ie loopt in de tientallen mil le grootste in de Zaanstreek bde oorzaak rond twee uur fchonderd man in, maar had lissen. Rond zeven uur in de uit. Spuitgasten moesten Ide pand terugtrekken na de jl. Pas om half vijf in de mid- aeester. *en bij parlement inen verzoekschriften in bij bptreden van de overheid te- f jaarverslag over het verga- fes voor de Verzoekschriften lergaderjaar werden 688 ver- lan het jaar ervoor. Ruim 40 (het laatste vergaderjaar viel fe klachten waren fiscaal van oor te doen bij de teruggave iseur Ier Borst krijgt de komende |s Carla Pauw, voormalig me- n de Tweede Kamer en thans Van Mierlo (Buitenlandse Za- riseren. tsongelijkheid voert in de loop van volgend i zijn strafvorderingen in. Dit in de strafeisen aan te pakken, ^orderingen in Nederland lei- a voor dezelfde feiten. In het portuun van het OM kondigt lis 35 nieuwe richtlijnen voor Ie betrekking hebben op onge- Imende criminaliteitszaken en or illegalen' Jn nieuwe centra om uitgepro [politie aangetroffen illegalen Ir eigen land. Dat zei premier [nisterraad. Het kabinet geeft Van de Tweede Kamer. In juni jeid zich achter een wd/CDA- Ivraagd. Momenteel is er alleen vijdercentrum. tegen eigen bijdrage len Vereniging (LHV) wil niet Lr eigen bijdragen voor huisart- Ibdheid) had hier om gevraagd. List dat patiënten moeten beta- DoorJanvan Etten Parijs (anp) - Frankrijk is niet van plan in de nabije toe komst onderscheid te maken tussen hard- en softdrugs. Een toleranter beleid of legalise ring van softdrugs is evenmin te verwachten. Dat zegt de Franse minister van Justitie en vice-premier Elisabeth Guigou. De minister is er niettemin van overtuigd dat er verschil bestaat tussen drugs. „Rechters weten dat ook en oordelen ernaar," zei zij. Een nieuwe wetgeving is dus niet nodig. De nieuwe, linkse Franse rege ring respecteert de Nederlandse benadering. Problemen die zijn ontstaan door de verschillen in aanpak in de twee landen, zoals het drugstoerisme, moeten in overleg zo goed mogelijk uit de wereld worden geholpen. Maan dag komt Guigou op uitnodiging van collega Sorgdrager naar Den Haag. Het is ten minste vijf jaar geleden dat er in Nederland op zo'n hoog niveau een bijeenkomst was tussen de twee landen. „We moeten gewoon ophouden elkaar de les te lezen en de zwar te piet toe te spelen," zegt Gui gou. Maar zij stelt niet de beslis sing ter discussie van president Chirac en de vorige, rechtse Franse regeringen om ondanks 'Schengen' de grenscontroles te handhaven wegens het 'te lakse' drugsbeleid van Nederland. Wel plaatst zij er enkele kanttekenin gen bij. Het woord 'laks' neemt zij niet in de mond: „Wij respec teren de Nederlandse aanpak, maar vragen Nederland ook die van ons te respecteren. Frankrijk en Nederland moeten er in goed overleg uit kunnen komen." Samenwerking bij de aanpak van drugshandel is veel belangrijker en efficiënter dan een douanier op één van de 256 geasfalteerde grensovergangen tussen België en Noordwest-Frankrijk, geeft zij toe. Ondanks de harde woorden van de afgelopen jaren, met name van Chirac, is er geen systemati sche grensbewaking. Negen van de tien keer rijden auto's op de snelwegen door zonder enige controle. „Ik ga met Sorgdrager in de eer ste plaats na wat tot nu toe ge daan is en hoe de samenwerking nog is te verbeteren, bijvoorbeeld door uitbreiding van het uitwis selingsprogramma van magistra ten, politie- en douane-ambtena ren. Verder hoop ik op een ak koord over uitlevering over en weer. Dat is in de maak," aldus Guigou. Met het aantreden van de nieuwe Franse regering is een goed deel van de kou tussen Parijs en Den Haag uit de lucht. Er is sprake van een nuchterder benadering. Anders dan president Chirac ge looft minister Guigou niet dat ge bruik van softdrugs automatisch leidt tot gebruik van harddrugs. „In 10 tot 20 procent van de ge vallen gebeurt dat misschien. We studeren erop, maar precieze cij fers hebben we nog niet." Minister van Justitie Elisabeth Guigou: We moeten ophouden el kaar de les te lezen.' foto anp De afgelopen tijd hebben veel Franse politici, ook ministers, ge zegd wel eens een joint te hebben gerookt. Guigou weigert zelf daar iets over te zeggen. „Mijn privé- leven gaat niemand iets aan." Door Wierd Duk Moskou - Een affaire rond de Russische eerste vice-premier Anatoli Tsjoebais heeft gisteren een eerste slachtoffer geëist. President Boris Jeltsin ontsloeg Aleksandr Kazakov, plaatsver vangend hoofd van de presidentiële administratie. Ikeld. De nota heeft als doel bouwstenen aan te dragen vo de definitieve besluitvorming- Die vindt pas plaats in de ka Inetsformatie. (ADVERTENTIE) DECORATION FAIR '97 De Nationale Najaarsbeurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs Laan van Erica Openingstijden: alle dagen van 13.00 tot 22.00 uur behalve en zo. van 11.00 tot 18.00 uur. Toesangsprijs; 122,50 PePcatalogU!| Eerder deze week kwam aan het licht dat Kazakov, Tsjoebais en nog drie hooggeplaatste functio narissen een buitensporig hoog voorschot hadden ontvangen voor een handboek over het Russische privatiseringsprogramma. Vol gens critici gaat het om een po ging om geld, dat via de illegale privatisering van staatsbedrijven is verkregen, wit te wassen. Kazakov, die van januari tot juli 1996 minister van Privatisering was, blijft naar eigen zeggen voorzitter van de raad van be stuur en vice-president van het gasbedrijf Gazprom. Voorschot Een Russische onderzoeksjourna list onthulde deze week dat Kaza- kov, Anatoli Tsjoebais en drie van diens naaste medewerkers 450.000 dollar zouden hebben ontvangen voor een nog te publi ceren bundel met de titel 'De ge schiedenis van de privatisering'. Tsjoebais bevestigde de hoogte van het voorschot - 90.000 dollar per auteur - maar hij beweert dat 95 procent van het bedrag is over- I gemaakt naar een 'Fonds ter Be- I scherming van Privé-bezit'. Der- I gelijke bedragen zijn als voor schot voor een semi-wetenschap- pelijk werk met een te verwach ten lage oplage zeer ongebruike- lijk. Voorzitter van het Fonds ter Be scherming van Privé-bezit is ex- i premier Jegor Gajdar, een politie- j ke vriend van Tsjoebais. Gajdar zei gisteren niet verbaasd te zijn over de hoogte van het honora rium. „Voor de memoires van Ro nald Reagan wordt 2 miljard dol largeboden." Een van de medewerkers aan de bundel, Alfred Koch, raakte al j eerder in het nauw toen hij on langs bij de belastingdienst opgaf 100.000 dollar te hebben gekre gen als voorschot voor een boek. Dok die bundel zou gaan over de «ussische privatisering. Koch tvas in het verleden eveneens pri- vatiseringsminister en hij is een prominent lid van de jonge, libe- I vale economen rond Tsjoebais. Van onze correspondent onn - De Duitse Bondsdag heeft I Weren de strafwetgeving inzake geweld tegen personen en vooral et Usueel misbruik van kinde ren tors aangescherpt. Bovendien a de aandacht van justitie en Pverlening meer gericht wor sen op de slachtoffers in plaats wjwel uitsluitend op de da- 5**» van (seksueel) ge- tcr hZUï™ beter begeleid be- w beschermd worden. Wie voor n seksueel misdrijf tot meer dan vJrt)aar wordt veroordeeld zal aan - en desnoods gedwon- rirLm een theraPeutische in- Vm,r ondergebracht. Verlegd vrijkomen voor dit moeilijk^ ]Ven W°rdt een stuk terirf6r een OT0UW werd ver- roofrt if Van een kleinigheid be- hüfcSdedadertotnutoein lrol^dmeerstrafvoorde be- Daugda700rde verkrachting. rechtse™ f met meer met het JWitsgevoel van veel Duitsers. Critici beweren dat Koch 100.000 dollar aan steekpenningen heeft aangenomen van de Russische Uneximbank. Die bank heeft de afgelopen maanden nadrukkelijk geprofiteerd van de openbare ver koop van staatsbedrijven. Er loopt op het moment een onder zoek tegen Koch. Lastere ampagne De door nationalisten en commu nisten gedomineerde Doema, waar Tsjoebais gehaat is, wil dat er ook een onderzoek komt naar het handelen van Tsjoebais. Vol gens de vice-premier dreigt hij het slachtoffer te worden van een wraakactie van de invloedrijke zakenman en miljardair Boris Be- rezovski. Berezovski werd on langs op aandringen van Tsjoe bais door president Jeltsin ontsla gen als ondersecretaris van de Russische Veiligheidsraad omdat hij zijn zakelijke belangen niet zou hebben afgestoten. Volgens Tsjoebais is Berezovski in de door hem gecontroleerde media een lastercampagne begonnen tegen de liberalen in de regering. Premier Viktor Tsjernomyrdin, die in Tsjoebais' schaduw ope reert, noemde de affaire 'zeer om- plezierig voor de regering'. Tsjer nomyrdin toonde zich bezorgd over de 'morele aspecten' van de zaak. Tsjernomyrdins woordvoer der ging verder door te stellen dat 'de ethiek van regeringsvertegen woordigers verschilt van die van mensen buiten de regering'. Vol gens waarnemers moet de moge lijkheid niet worden uitgesloten dat Jeltsin het schandaal aan grijpt om Tsjoebais te ontslaan. Inwoners van Bagdad betuigden gisteren tijdens de traditionele vrijdagse gebedsdienst in de moskeeën steun aan hun leider Saddam Hussein. foto reuter VERVOLG VAN VOORPAGINA In plaats daarvan kritiseerden verschillende van 'de vijftien le den, waaronder Rusland, volgens diplomatieke bronnen het besluit van de VN om ook de niet-Ameri- kaanse wapeninspecteurs terug te trekken. In de verklaring die uiteindelijk werd uitgegeven, wordt Irak 'in de scherpst mogelijke termen' veroordeeld voor zijn 'onaan vaardbare besluit' de Amerikanen het land uit te zetten. Maar in plaats van Bagdad te waarschu wen voor 'ernstige gevolgen', wordt verwezen naar een verkla ring van vorige maand waarin die frase voorkomt. De zes uitgewezen Amerikanen kwamen gisteren na een nachte lijke rit door de woestijn aan in de Jordaanse hoofdstad Amman. Hun 68 collega's van andere na tionaliteiten was het toegestaan op het vliegtuig te wachten dat hen gisterochtend naar Bahrein bracht. De wapeninspecteurs zagen erop toe dat Irak zijn massa-vernieti gingswapens elimineert. Daartoe is het verplicht in het kader van het bestandsakkoord dat in 1991 een eind maakte aan de Golfoor log. De Veiligheidsraad zal de economische sancties tegen Irak, waaronder een olie-embargo, pas opheffen als het regime van Sad dam Hussein volledig aan zijn verplichting heeft voldaan. Bag dad stelt dat dat al lang en breed het geval is en dat de Amerikanen de wapeninspecties manipuleren omdat ze in werkelijkheid het Iraakse leiderschap ten val willen brengen. Richard Butler, de Au straliër die de inspecties leidde, waarschuwde gisteren dat het (tijdelijk) staken van de operatie betekent dat de VN nu niet meer kunnen nagaan of Irak verboden wapens ontwikkelt. Wel zetten de VN de geregelde U2-verkeimings- vluchten boven Irak voort. Voor komend weekend is een nieuwe vlucht aangekondigd, ondanks het dreigement van Bagdad de Amerikaanse vliegtuigen te zullen neerhalen. Te midden van de oplopende spanning dirigeerde president Clinton gisteren een tweede vlieg- dekschip met escorte naar de Per-' zische Golf. De George Washing ton zal zich daar voegen bij de strijdmacht rond hét vliegdek- schip Nimitz. De hoogste Amerikaanse com mandant in de Golfregio, generaal Anthony Zirmi, voert intussen be sprekingen met bevriende Arabi sche landen. Over de inhoud daar van wilde het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van Defensie, gisteren niets zeggen. Behalve de VS bereidt ook Groot- Brittannië zich voor op de moge lijkheid van militair ingrijpen. Het beval het vliegkampschip In vincible vanuit het Caribisch ge bied op te stomen naar Gibraltar, waar zijn gevechtskracht zal wor den uitgebreid met zes Harrier- geveehtsvliegtuigen. De Britse premier Tony Blair waarschuwde dat Saddam 'een zeer, zeer ernstige vergissing' be gaat als hij niet op zijn schreden terugkeert. Ook Parijs - doorgaans vriende lijk voor Irak - maande de Iraakse leider in ongewoon scherpe diplo matieke taal in te binden. „Er is maar een uitweg," verklaarde een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken, „name lijk dat Irak gehoorzaamt aan de Veiligheidsraad. Volharden de Irakezen in hun houding, dan zal dat serieuze gevolgen hebben, en het zuilen ernstige gevolgen zijn." Uit die woorden wordt afgeleid dat Frankrijk een eenzijdig Ame rikaans-Brits militair optreden zal gedogen. Dat geldt niet voor Rusland. „Naar mijn mening is men ver standig genoeg om dit conflict op te lossen zonder militair ingrij pen," zei minister van Defensie Sergejev gisteren. De communis ten in het Russische parlement gaven de VS de schuld van de cri sis. Ze riepen op tot een einde aan de internationale sancties tegen Irak. Zo ver gaat de regering van president Jeltsin niet, maar wel valt te verwachten dat hij een te genstander zal blijven van mili taire actie. Door Erwin Tuil Boedapest - De Hongaren voelen weer wat verkiezingskoorts. Morgen gaan de stembussen open voor het langbesproken referendum over de toetreding tot de Navo. Voor- en te genstanders hebben aanplakbiljetten opgehangen, bijeenkomsten georga niseerd en trottoirs en muren volge- kalkt. Maar het oordeel over Navo-toetreding is langzamerhand een principiële keuze geworden tussen een internationaal ge oriënteerd Hongarije of een naar binnen gekeerd isolationisme op militair en po litiek vlak. De regering van premier Gyula Horn heeft zich verzekerd van de steun van alle partijen in het parlement. Daarnaast verzekeren ministers en par tijfunctionarissen die door het land trek ken dat Hongarije geen kernwapens en Navo-troepen op haar grondgebied ac cepteert. Hiermee wordt zeker een deel van de kiezers over de streep getrokken. Een ruime meerderheid van 71 procent is volgens de laatste opiniepeiling van gis teren voor toetreding. Het referendum zal het dus wel halen. Eerder bestond de vrees dat meer dan de helft van de kie zers thuis zou blijven. De regering ver klaarde weliswaar iedere uitslag als bin dend te zullen aanvaarden, maar een zo matige opkomst zou toch een slecht rap port opleveren. Volgens de laatste pei ling echter gaat 75 procent van de Hon garen morgen naar de stembus. De Zuid-Hongaarse stad Kaposvar heeft als enige al kennis kunnen maken met het idee Navo-lid te zijn. Sinds eind 1995 zijn hier Aiïierikaanse trpepen gestatio neerd die de SFOR-troepen in Bosnië be- Een Hongaarse soldaat zet zijn helm recht tijdens oefeningen in Tata, 85 km ten westen van Boedapest. Morgen beslissen de Hongaren of hun leger in de Navo wordt geïntegreerd. foto reuter voorraden. Legergroene jeeps in het straatbeeld, gemillimeterde jongens die in Nikes, Levi's en met camera's door de stad sjouwen en her en der dollars uitge ven. De Amerikaanse aanwezigheid heeft vooroordelen en angsten weggenomen, maar geen mens zegt door de SFOR-troe pen hun mening radicaal veranderd te hebben. De vredesoperatie in Bosnië, waar ook Hongaarse soldaten aan deel nemen, wordt vaak losgezien van de Na vo. „Het zijn twee verschillende dingen," zegt Imre Kovacs, een 62-jarige gepen sioneerde. „SFOR is tijdelijk, Navo is voor altijd en ik zie er de noodzaak niet van in." De politici in Boedapest mogen aanko men met mooie woorden als 'een keus voor de Navo is een keus voor het Wes ten', voor de meeste inwoners van Ka posvar is de keuze gebaseerd op andere argumenten. „U moet zich realiseren dat we hier gren zen aan de Balkan en die is nooit te ver trouwen geweest," vindt Jozsef Zenta. De vijand zit niet meer in het oosten maar in het zuiden. De keuze die morgen in Kaposvar en de rest van Hongarije wordt gemaakt, wordt deels beïnvloed door nationalisti sche sentimenten. Vooral extreem-links en extreem-rechts spelen hier op in. In hun ogen is het Navo-lidmaatschap het begin van het einde, de soevereniteit wordt te grabbel gegooid, een nieuwe be zettingsmacht staat klaar en Hongarije wordt wederom speelbal van de groot machten. Een rondtocht door Kaposvar lijkt de conclusie te rechtvaardigen dat de voorstemmers vrolijker zijn dan de te genstemmers. „Dat komt omdat de groe pen een ander toekomstbeeld hebben," stelt Karoly Szita, burgemeester van het stadje. „De voorstanders kijken vooruit en kiezen voor Europa met alle voor- en nadelen. Tegenstanders zijn bang voor verandering en klampen zich vast aan vage retorische begrippen." De tegenstemmers zijn volgens hem te gen alles dat niet Hongaars en dus vreemd is. „Maar ze kunnen niet ontken nen dat de Amerikaanse troepen, of dat nu SFOR of Navo is, goed zijn voor de economie," zegt Szita. „Alleen vorig jaar al is er 60 miljoen gulden geïnvesteerd in de regio Kaposvar. Veel van die investe ringen hangen samen met de SFOR-ba- sis. We staan op de wereldkaart en Navo- lidmaatschap zal daarom vooral positief zijn." De belofte van premier Horn dat er geen Navo-troepen in Hongarije gestationeerd zullen worden, gelooft Szita wel. „De Amerikanen hebben zo veel geïnvesteerd in de twee bases dat ze eerder zullen blij ven dan dit opgeven." Hij maakt zich dan ook weinig zorgen, evenals de mees te inwoners van Kaposvar die het refe rendum zien als een kleine hobbel naar de toetreding op 4 april 1999. De hobbel moet alleen nog wel genomen worden. Tietmeyer tegen Duitse directeur bank Frankfurt - De president van de Duitse centrale bank, Hans Tiet- meyer, wil niet dat Duitsland een kandidaat naar voren schuift voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij herhaalde dat hij zelf in elk geval niet voor de functie be schikbaar is. Pas schoof Frankrijk de president van zijn centrale bank, Trichet, naar voren. De kansen van Wim Duisenberg ver minderen daardoor. De voortijdige controverse over personen gaat volgens Tietmeyer in de verkeerde richting: nationale belan gen krijgen zo de overhand. Israël pakt leiders terreurcel op Jeruzalem - Israëlische militairen hebben twee moslimextremis ten opgepakt die ervan verdacht worden de leiders te zijn van een terreurcel die elf Israëliërs heeft vermoord, heeft het leger giste ren bekendgemaakt. Jamal Hor en Rahman Ghanimat werden bij een controlepost van het leger op de Westoever in de kraag gevat. Kennelijk werd het tweetal op dat moment door de Palestijnse veiligheidsdienst van een cel in Hebron overgebracht naar een gevangenis in Nablus. Volgens Israël leidden Hor en Ghanimat de zogeheten Tsurif-cel van de Hamas. Die wordt verantwoordelijk gehouden voor drie aanslagen vanuit rijdende auto's, moord op een Israëlische sol daat en een zelfmoordaanslag op een café in Tel Aviv. Veel doden door overstromingen Somalië Mogadishu - De overstromingen in het zuiden van Somalië heb ben al meer dan duizend levens geeist. „Dat zijn degenen waar we zeker van zijn. Er moeten er veel meer zijn omgekomen," aldus gisteren de woordvoerster van het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Lynn Geldof. De aanvoer van hulpgoederen voor overle venden wordt bemoeilijkt doordat landingsbanen onder water zijn verdwenen. Door aanhoudende regenval zijn de rivieren Ju- ba en Shabelle in het zuiden van Somalië buiten hun oevers ge treden. Grote delen van een 600 kilometer lang gebied staan on der water. 200.000 mensep zouden dakloos zijn. Honderden zijn samengedromd op spaarzame stukjes drooggebleven land of zijn op daken of in bomen geklommen. Helmut Kohl zakt flink in peilingen Bonn - Elf maanden voor de verkiezingen in Duitsland is de steun voor bondskanselier Helmut Kohl sterk teruggelopen. Nog 33 procent van de stemmers zou kiezen voor diens CDU/CSU als er nu verkiezingen zouden zijn. Een maand geleden was dat nog 38 procent. In de opiniepeiling bleef de SPD staan op 40 procent. Hun meest voor de hand liggende coalitiepartner de Groenen winnen twee punten en komen daarmee op 13 procent. De tweede regeringspartij FDP zit met vijf procent ook in de lift en zou daarmee de kiesdrempel net halen. Duitsland beperkt 'oorlogspensioenen' Bonn - Aanvullende oorlogspensioenen voor voormalige Duitse soldaten en leden van de SS kunnen worden gekort of ingetrok ken, als de desbetreffende persoon zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden. Dit heeft de Duitse Bondsdag besloten. De oude wet uit 1950 voorzag in aanvullende pensioenen voor in de oorlog opgelopen letsel, los van eventuele oorlogsmisdaden. Tien duizenden oorlogsmisdadigers zouden zo'n pensioen krijgen. Dit kan nu worden ingetrokken als ontsporingen worden aange toond. Ook een onbekend aantal Nederlanders dat in dienst van de Duitse Waffen SS of de Wehrmacht gewond is geraakt, krijgt de uitkering. Gemeente-verkiezingen test voor Prodi Rome - Tien miljoen Italianen kiezen morgen 419 gemeentelijke en vijf provinciale besturen. De verkiezingen zijn een belangrijke test voor de progressieve colleges die sinds 1993 een aantal grote steden besturen. Maar zij zijn ook een graadmeter voor de popu lariteit van het centrum-linkse kabinat van Romano Prodi, dat nu anderhalf jaar in functie is. In Rome, Napels, Genua en Venetië is de kans groot dat de zittende burgemeesters in hun ambt worden herbevestigd. In de afgelopen vier jaar hebben zij een redelijk ef fectief beleid gevoerd. Oostenrijkse president weer kandidaat Wenen - De Oostenrijkse president Thomas Klestil stelt zich kan didaat voor een tweede ambtstermijn van zes jaar. Klestils huidi ge ambtsperiode loopt volgend jaar juli af. Bij de presidentsver kiezingen wil de 65-jarige Klestil een nationale, boven de partijen staande kandidaat zijn. In 1992 nam hij deel als lid van de conser vatieve ÖVP. Uit recente opiniepeilingen blijkt dat Klestil de bes te kansen heeft, al groeit de kritiek vanwege perikelen rond zijn gezondheid en zijn huwelijk. Troepen Indonesië beschieten studenten Jakarta - Indonesische troepen hebben gisteren het vuur geopend op studenten op het universiteitsterrein van Dili in Oost-Timor. De partijen geven elk een andere lezing van het gebeurde. Ook over het aantal slachtoffers bestond gisteravond nog onduidelijk heid. De troepen kwamen naar verluidt in actie nadat studenten twee politiemannen in burger vroegen wat zij op de campus deden. De agenten dropen af, maar kwamen even later terug met ordetroe pen. Die zouden elf arrestaties hebben verricht. De autoriteiten zeggen dat er geen doden zijn gevallen. Volgens de studentenbe weging is er echter zeker één dode, andere berichten spreken van drie. (ADVERTENTIE) ■mPPk**ft Senpte Mitèe am+fyjfo fat,, noiSoppta Consumenten, die onlangs een 400-grams pak Heinz Tomato Frito hebben gekocht, maken wij attent op het volgende: Door een productiefout voldoet een gedeelte van de 400-grams pakken Heinz Tomato Frito niet aan de strenge kwaliteitseisen van Heinz. Hierdoor kan er een smaakafwijking optreden (zure smaak). Ook kan de verpakking door koolzuurvorming bol gaan staan en in enkele gevallen openscheuren. Er is geen aanwijzing die duidt op gevaar voor de gezondheid. HERKENNING U kunt eenvoudig controleren of u in het bezit bent van een 400-grams pak waarvan de kwaliteit onvoldoende is. Het gaat namelijk uitsluitend om de producten met de code "L2877" of "L2887" die op de bovenkant van de verpakking staat gedrukt. Als u dit product in buis heeft, wordt u geadviseerd dit niet te gebruiken. Voor de goede orde: Heinz Tomato Frito met andere codes voldoet wel aan onze kwaliteitseisen. GELD TERUG Het aankoopbedrag ontvangt u uiteraard terug van ons. Daarvoor knipt u de code "L2877" of "L2887" uit de verpakking en stuurt deze samen met uw naam, adres, postcode, woonplaats en uw bank- of gironummer naar: Heinz Consumentenservice, Antwoordnummer 10035,4870 VB Etten-Leur. Een postzegel plakken is niet nodig. Wij zorgen ervoor dat het aankoop bedrag binnen 6 weken op uw rekening wordt bijgeschreven. INFORMATIE U kunt het product en de verpakking bij het normale afval weggooien. Als u nog vragen heeft, kunt u bellen naar het gratis telefoonnummer 0800-888 88 00. Dat is dagelijks bereikbaar van 8.00 tot 18.00 uur, ook in het weekend. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. Heinz Nederland BV.

de Stem | 1997 | | pagina 5