Kok niet naar Suriname voor overleg Hervi Rusl; in op Nederland wenst geen compromis over Duisenberg Kamerleden onderzoeken aanpak misdaad VS Kabinet bijna eens over belastingstelsel Drugsooi Goede tijden voor gamalenvissers Schakel., laatste mannenbroeder 'Afwijzen bezoek van minister Pronk treft vooral de arme bevolking' DE STEM BINNENLAND A4 PESTEM Forse kritiek op niet vervolgen politieagenten Vruchtbare Ideeënbodem DE STEM COMMENTAAR Roomser dan de paus Nederlanders krijgen allen donor-formulier BINNENLAND KORT Enorme schade door brand in meubellial Steeds meer burgers klagen bij parlement Borst krijgt politiek adviseur Maatregelen tegen rechtsongebjkheid 'Geen nieuwe centra voor illegalen' Huisartsen principieel tegen eigen bijdrage AMERICAHAl APELDOORN Affaire eist ee Duitsland paki misbruik strenger aan moemE* W°rdt een st| i i i i i ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok 'peinst er niet over' om naar Suriname te gaan om te praten over de ruzie die 'advi seur van staat' Bouterse en president Wijdenbosch schoppen met Neder land. Dat heeft premier Kok gisteren gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Wijdenbosch heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking de toegang tot Suriname ontzegd. Die zou komende maand in Paramaribo overleg voeren over de besteding van Nederlands ont wikkelingsgeld. Wijdenbosch en Bouter se willen Nederland hiermee 'straffen' voor vermeende betrokkenheid bij de mislukte couppoging van vorige maand. Kok sprak van 'aantijgingen' die hij ver van zich werpt. Wijdenboch wil 'op hoog niveau' overleg met Nederland. Kok is bereid om de Su rinaamse president te ontvangen, maar hij piekert er niet over om zelf naar Suri name of een van de buurlanden te gaan. „Ik ga hiervoor niet op reis." Dat Suriname Pronk de toegang heeft ontzegd, vindt Kok vooral erg voor de armen van Suriname die van het Neder landse ontwikkelingsgeld zouden profi teren. „Ik heb een gevoel van medemenselijk heid bij de zwakkeren van Suriname die hulp nodig hebben. Wij hebben altijd de lijn gekozen van hulp aan de armen, on danks de moeizame relatie tussen Neder land en Suriname." Pronk heeft zijn reis naar Suriname in middels definitief geschrapt. „Wij gaan niet met de pet in de hand vragen of hij tóch niet mag komen. Pronk heeft al an dere belangrijke dingen op zijn agenda gezet," aldus een afgemeten Kok. Volgens WD-Kamerlid Weisglas ont popt de regering van de Surinaamse pre sident Wijdenbosch zich steeds meer als marionet van Bouterse. Zij schept daar door spanning met Nederland. Het is de omgekeerde wereld om te zeggen dat Ne derland deze spanning moet wegnemen. Weisglas vindt dat de ontwikkelingshulp moe ten worden opgeschort. „Naarmate dit langer duurt zal de hulp steeds min der worden. Graag of niet. Ik weet wel andere bestemmingen voor dat geld," al dus Weisglas. Kamerleden van PvdA en D66 zijn zeer terughoudend in hun reacties. Van Nieuwenhoven (PvdA) wil alleen kwijt, dat ze het jammer vindt dat het zo loopt. Roethof (D66) wil eerst de diplomatieke nota van Suriname afwachten, voordat ze reageert. Den Haag/Maastricht - Het besluit van het Openbaar Mi nisterie (OM) in Maastricht om Zuid-Limburgse politie agenten niet te vervolgen voor ongeoorloofde opsporingsme thoden stuit van diverse zij den op forse kritiek. WD-Kamerlid Vos noemt de be slissing 'buitengewoon onbevre digend' en 'slecht onderbouwd'. De WD'er zal minister Sorgdra- ger (Justitie) daarom komende week opheldering vragen over het besluit. Agenten van de Zuid- Limburgse politie zouden onder meer valse processen-verbaal hebben opgemaakt. Volgens jus titie zou niet meer te achterhalen zijn wie dat gedaan heeft. CDA-Kamerlid Koekkoek is het met Vos eens. Koekkoek is ook bezorgd over het feit dat sommi ge belangrijke documenten on vindbaar bleken. De Maastricht se advocaat mr. Th. Hiddema, verdediger van de drugsverdach- te wiens proces als gevolg van het rijksrecherche-onderzoek alsnog wordt heropend, spreekt van een 'speeltuin-recherchebureau'. Vari onze Haagse redactie Utrecht - De Nederlandse regering moet niet te snel aansturen op compromissen inzake de benoeming van Wim Duisenberg tot president van de Europese Centrale Bank. Die waarschuwing liet WD-lei- der Bolkestein gisteren in Utrecht horen tijdens een discus sie-bijeenkomst over de euro. Bolkestein nam daarmee afstand van de suggestie van minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) dat Nederland mogelijk bereid is om compromissen met Frankrijk te sluiten om de benoeming van Duisenberg, nu president van het Europees Monetair Instituut, te laten slagen. De overstap van Duisenberg naar de ECB is op losse schroeven ko men te staan nu Frankrijk vorige week een eigen kandidaat naar voren heeft geschoven: president Trichet van de Franse nationale bank. Volgens premier Kok is de benoeming van Duisenberg door de Franse stap 'er niet gemakke lijker op geworden'. „Maar Dui senberg is de duidelijke kandi daat van een groot aantal EU- landen omdat hij staat voor sta biliteit." Kok zei dat gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De premier liet zich ontvallen dat hij tijdens zijn verblijf in Nieuw- Zeeland al telefonisch contact had opgenomen met diverse Eu ropese collega's om hen te peilen over de Franse kandidatuur. Op de inhoud van die gesprekken wilde hij niet ingaan. Kok wees er op dat alle EU-lan- den achter de benoeming moeten staan. Een Nederlands veto over de Franse kandidaat wanneer de Fransen de benoeming van Dui senberg blokkeren, leek hem niet verstandig. „Het is beter nog meer te wijzen op de positieve kwaliteiten van de Duisenberg." Een compromis ziet de minister president niet zo snel. Volgens VVD-leider Bolkestein (ADVERTENTIE) toont het steekspel rond de kan didatuur van Duisenberg aan 'dat Frankrijk niet zal rusten voordat het land politieke in vloed op de bank heeft gekregen'. Ook PvdA-fractieleider Wallage waarschuwde tijdens de euro bijeenkomst voor wat hij noemt de 'Franse val'. Met Bolkestein denkt hij dat de politieke druk ook door Frankrijk en Italië wordt aangewend om te kunnen morrelen aan de toelatingscrite ria voor de euro. Wallage houdt evenals Bolkestein vast aan de kandidatuur van Duisenberg: „Ik wil een euro die zo solide is als Duisenberg. Geen discussie over." Den Haag (anp) - De donder dag overleden AR-politicus Maarten Schakel heeft een aantal opmerkelijke records op zijn naam staan. Hij werd in 1946 met zijn 27 jaar de jongste burgemeester die ooit was benoemd. Hij ver vulde die functie (in de dorp jes Noordeloos, Hoornaar en Hoogblokland) maar liefst 41 jaar. En hij was ook de laatste die het burgemeester schap combineerde met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Zelf betitelde Schakel zich in een boek uit 1982 als 'de laatste der mannenbroeders', de koos naam waarmee politici van de Anti-Revolutinaire Partij zich graag tooiden. Streng gerefor meerd, maar ook niet vies van een glaasje. „Bokma is onge twijfeld een mannendrank," zei Schakel ooit. Maarten Willem Schakel werd geboren op 17 juli 1917 in Meer kerk in de Alblasserwaard, de streek die hij altijd trouw zou blijven. Hij studeerde voor onderwijzer (voor de universiteit was thuis geen geld), haalde een paar ak tes en werd leraar aan een mu lo-school. Tijdens de oorlog raakte hij be trokken bij het verzet. Zijn schuilnaam uit die periode, Jan Snor, deed hij ook in jaren later nog eer aan. Schakel was be trokken bij de liquidatie van verraders en werd door de Duit sers opgepakt en ter dood ver oordeeld. Kort voor het vonnis zou worden voltrokken werd hij door verzetslieden bevrijd. Vanaf 1964 combineerde Scha kel het burgemeesterschap met het Kamerlidmaatschap, aan vankelijk voor de ARP en vanaf 1977 voor het CDA. Hij stond bekend als een uitstekend rede naar, die nooit een spiekbriefje nodig had. Politiek gezien be hoorde hij tot de conservatieve vleugel van zijn partij, met zijn begrip voor de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek en zijn strijd tegen de linkse 'loyalisten' in het CDA. Sinds 1945 was Schakel op de hoogte van het oorlogsverleden van zijn partij- en streekgenoot Willem Aantjes. Toen dr. L. de Jong in 1978 openbaar maakte dat Aantjes in de oorlog lid was geweest van de Germaanse SS, nam oud-verzetsman Schakel zijn toenmalige fractieleider in bescherming. „Dat ik Wim Aantjes in het bit terste uur van zijn politieke be staan de hand reikte en voor hem en zijn gezin bad, was mijn vertaling van collegialiteit en christelijke solidariteit," zei hij later. Maar Schakel vond Aan tjes ook een 'bad loser', omdat hij 'geen streep kon trekken' en altijd maar bezig bleef rehabil- tatie te verkrijgen. In 1981 nam Schakel afscheid als Kamerlid. Hij bleef nog vier jaar burge meester, bekleedde tal van ne venfuncties en schreef enkele boeken. t: r 4~ lïïfcm mm 20 t/m 23 november 1997 Brabanthallen 's-Heitogenbosch Nog vóór Kerstmis behandelt de Tweede Kamer het wets voorstel bijzondere opsporings methoden. De wet, waar na het slot van de IRT-enquête lang op gewacht is, moet duidelijk ma ken wat in de toekomst wel en niet mag in de strijd tegen de georganiseerde misdaad en wie waar precies verantwoordelijk voor is. Aan de vooravond van de behandeling in de Kamer reist een parlementaire delega tie af naar New York om te kij ken hoe de Amerikanen de ge organiseerde misdaad aanpak ken. Door Marianne Wuite Den Haag - Het zal maandag in New York iets van een reünie weghebben. Drie leden van de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden weer bij elkaar, om dit keer de inventieve speurtechnieken van de Amerikanen onder de loupe te nemen. Twee jaar geleden hielden, onder leiding van het inmiddels overleden PvdA-Ka- merlid Van Traa, de drie - Vos (WD), Koekkoek (CDA) en Rabbae (GroenLinks) - als enquêtecommissie heel Nederland wekenlang aan de buis gekluisterd. De verhoren van de enquêtecommissie le verden een reeks onthullingen op en een snoeiharde conclusie: het opsporingsappa raat verkeert in een diepe crisis. De com missie toonde haarfijn aan hoe er een wildgroei aan opsporingsmethoden was ontstaan, hoe er onder het toeziend oog van de politie tonnen drugs op de markt waren gekomen en hoe criminele infor manten van de politie zich met miljoenen konden verrijken. Duidelijk werd ook dat het Openbaar Ministerie het gezag over de politie ontbeerde en dat niemand eigenlijk precies wist wat er in de jacht op de zware criminelen gebeurde, wat wel en niet was toegestaan. Sinds de commissie-Van Traa begin 1996 haar rapport afleverde, een dik boekwerk met tal van aanbevelingen om de opspo ring in goede banen te leiden, leek de rust bij politie en justitie te zijn teruggekeerd. De ministers Dijkstal (Binnenlandse Za ken) en Sorgdrager (Justitie) zetten de hoofdschuldigen van de 'crisis' op een an dere post en daarmee was voor de buiten wacht de kous af. Achter de schermen is Sorgdrager echter met de echte klus aan de slag gegaan. Ze zette de schop in de organisatie van het Openbaar Ministerie en begon met de voorbereidingen voor de wetgeving die volgens Van Traa c.s. noodzakelijk was. Het wetsvoorstel dat nu bij de Tweede Ka mer ligt, omvat allerlei regels voor het ge bruik van bijzondere opsporingsmetho den. Het regelt wanneer de politie bijvoor beeld mag afluisteren, tot een inkijkopera tie in een pand van een verdachte mag overgaan en wanneer informanten of infil tranten mogen worden ingezet. Ook wordt in de wet vastgelegd wie er toestemming voor het gebruik van een bepaalde metho de moet geven. Uit de voorstellen van Sorgdrager blijkt dat ze de strikte leer van de enquêtecom missie enigszins loslaat. Zo komt er geen totaalverbod op de doorlevering van drugs, waarbij de politie toekijkt hoe een criminele organisatie de handel op de markt brengt. Ook wordt niet bij wet ver- Minister Sorgdrager foto anp boden dat de politie in een uitzonderlijk geval een burger inzet om te infiltreren in een misdaadbende. Verder wil Sorgdrager vooral de officieren van justitie belasten met het toezicht op de activiteiten van de politie. De enquêtecommissie wilde dat juist nadrukkelijker in handen geven van de rechter-commissaris. Het is nog maar de vraag of de Tweede Ka mer er straks mee zal instemmen dat de WIE SCHREEUWT, bekent ongelijk en dus kunnen de hoge woorden die de Surinaamse president Wijdenbosch over het komende bezoek van minister Pronk heeft geuit, niet anders gezien worden dan als een be- wijs van zwakte. Wijdenbosch is niet kwaad op Pronk. Die brengt immers, ondanks de gespannen relatie tussen voormalige kolonisator en kolonie, steeds weer vurig verlangde presentjes naar Paramaribo. Wijdenbosch is natuurlijk wel een beetje boos op Nederland. Want dat land heeft zijn politieke beschermheer Dési Bouterse in de ban gedaan Die kan zich nergens meer vertonen zonder gevaar te lopen gearres teerd en uitgeleverd te worden. En voor het prestige van Suriname is het geen goed ding dat de sterke man gezocht wordt als drugssmokke laar. Maar zo vreselijk verontwaardigd heeft Wijdenbosch zich tot nu toe niet betoond. Hij liet het beschuldigen, schelden en opzwepen aan'de adviseur van staat' zelf over. Er is iets anders aan de hand. Wijdenbosch is in het zadel geholpen door Bouterse. Die kon zich, gezien zijn geschiedenis en dubieuze re putatie, niet zelf in de verkiezingsstrijd mengen en schoof daarom een vazal naar voren. Maar in plaats van zich te gedragen als marionet heeft hij zich ontpopt als tovenaarsleerling. Wijdenbosch en Bouterse zijn niet langer twee handen op een buik. De president heeft de smaak van het regeren te pakken gekregen en dit vanzelfsprekend, tot ongenoegen van de zakenman-legerleider, Eii Bouterse heeft reden tot ontevredenheid. Het is Wijdenbosch niet ge lukt, ondanks een persoonlijk tête a tête met minister Van Mierlo, Ne derland zo ver te krijgen het aanhoudingsverzoek van Bouterse in te trekken. Wijdenbosch heeft bovendien op eigen gezag enige ministers ontslagen en daardoor de door Bouterse eigenhandig gesmede coalitie in gevaar gebracht. In de kring der NDP, het Bouterse kamp, ligt Wijdenbosch zodoende onder vuur. Met zijn laatste stap probeert hij zijn critici de mond te snoeren. De NDP beschuldigt vanwege binnenlandse redenen Neder land er al tijden van Suriname te willen herkoioniseren. Door nu zelfs Pronk en zijn per verdrag overeengekomen cadeautjes te weigeren, probeert Wijdenbosch een standpunt in te nemen van plus Boutersisté que Bouterse. Een beter bewijs van zwakte valt nauwelijks te leveren. Het najaar is de beste tijd voor de Zandvoortse gamalenvissers. En dan vooral dit jaar. Nooit eerder vingen deze doorgewinterde vissers zoveel garnalen. Met grote schep netten en gekleed in een waadpak halen ze emmers vol garnalen binnen uit de Noordzee. foto anp Den Haag (anp) - Alle twaalf mil joen Nederlandse ingezetenen van 18 jaar en ouder krijgen, wat het kabinet betreft, een donor formulier toegestuurd. Daarin kunnen ze aangeven hoe na hun dood met vitale organen dient te worden omgegegaan. Zo'n formulier wordt pas ver stuurd nadat de Tweede en Eer ste Kamer de Wet Orgaandonatie hebben vastgesteld. Burgers kunnen het donorformu lier terugsturen naar het lande lijk donorregister, dat een beves tiging terugstuurt. Zo kunnen burgers controleren of hun wils beschikking correct is weergege ven. De burgers kunnen zelf een keuze aangeven, de beslissing overlaten aan nabestaanden of iemand anders aanwijzen die de beslissing neemt. Als het donor formulier niet wordt ingezonden, ligt de beslissing om tot orgaan- of weefseldonatie over te gaan bij de nabestaanden. Op het donor- register is de privacy-wetgeving van toepassing. grenzen van de opsporing verder worden opgerekt dan de enquêtecommissie voor ogen stond. Dat moet duidelijk worden als de Kamerleden komende week de Verenig de Staten bezoeken, zegt WD-Kamerlid Vos. De Kamerleden gaan in New York onder anderen praten met vertegenwoordigers van de politie, het Openbaar Ministerie, de Drug Enforcement Administration (DEA) en de FBI. Volgens Vos is het bezoek voor al nuttig, omdat de Verenigde Staten voor op lopen in de strijd tegen de georgani seerde misdaad. „Vrijwel alle opsporing methoden die hier nu gebruikt worden, komen daar vandaan. Bovendien zijn ze daar al twintig jaar geleden begonnen met regelgeving voor de opsporing." Vos zegt zelf vooral benieuwd te zijn naar de controle op de opsporing in de Verenig de Staten. „De politie mag daar volgens de wet veel meer. Ze beschikt ook over een veel groter vat met opsporingsmethoden. Een Amerikaanse officier van justitie heeft wel eens gezegd: 'Wij kunnen alles doen in het belang van het land, behalve kinderporno op internet zetten'. Ik ben be nieuwd hoe ze dat hebben geregeld en hoe ze het in de hand houden." Vos hoopt ook van de Amerikanen te horen hoe ze de infiltratie van de onderwereld in de legale bedrijven tegengaan. Ook daar mee lopen ze volgens hem ver op Neder land vooruit. Het bezoek is volgens het Kamerlid boven dien van belang, omdat Nederland vaak met andere landen samenwerkt bij bestrij ding van grote misdaadorganisaties. „We moeten daarom goed in het oog houden dat we geen regels invoeren die de internatio nale samenwerking belemmeren. De ge organiseerde misdaad stapt ook over land grenzen heen. We kunnen daarom niet als eiland gaan opereren." Assendelft - Een grote brand heeft gisteren meubelplein i delft volledig in de as gelegd. De schade loopt in de tientallen mi)-1 joenen guldens. De brand is één van de grootste in de Zaanstreek ooit. Het vuur ontstond door onbekende oorzaak rond twee uur gisternacht. De brandweer zette tweehonderd man in, maar had de grootste moeite de vlammen te blussen. Rond zeven uur in d ochtend sloegen de vlammen het dak uit. Spuitgasten moesten I zich zelfs onverwacht uit het brandende pand terugtrekken na de ontdekking van een nieuwe vuurhaard. Pas om half vijf in de mid dag gaf de brandweer het sein brand meester. Den Haag - Steeds meer burgers dienen verzoekschriften in bij I het parlement omdat ze zich door het .optreden van de overheid te kort gedaan voelen. Dat blijkt uit het jaarverslag over het verga derjaar 1996-1997 van de Commissies voor de Verzoekschriften I van Tweede en Eerste Kamer. In dit vergaderjaar werden 688 ver zoekschriften ingediend, 109 meer dan het jaar ervoor. Ruim 40 procent van de verzoekschriften van het laatste vergaderjaar viel gunstig uit voor de indiener. De meeste klachten waren fiscaal van aard. Veel problemen blijken zich voor te doen bij de 1 van belastinggelden. Den Haag - D66-lijsttrekker minister Borst krijgt de komende maanden een politiek adviseur. Het is Carla Pauw, voormalig me dewerkster van de fractie van D66 in de Tweede Kamer en thans reeds politiek adviseur van minister Van Mierlo (Buitenlandse Za ken). Pauw blijft ook Van Mierlo adviseren. Rijswijk - Het Openbaar Ministerie voert in de loop van volgend jaar een ingrijpende herziening van zijn strafvorderingen in. Dit om het huidige gebrek aan eenheid in de strafeisen aan te pakken. De aanzienlijke verschillen in strafvorderingen in Nederland lei den tot verschillende veroordelingen voor dezelfde feiten. In het nieuwste nummer van het blad Opportuun van het OM kondigt procureur-generaal mr. D. Steenhuis 35 nieuwe richtlijnen voor het samenstellen van een eis aan, die betrekking hebben op onge veer 80 procent van alle veel voorkomende criminaliteitszakenen verkeersdelicten. Den Haag - Het kabinet ziet niets in nieuwe centra om uitgepro cedeerde asielzoekers en door de politie aangetroffen illegalen voor te bereiden op terugkeer naar eigen land. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Het kabinet geeft daarmee geen gehoor aan de wens van de Tweede Kamer. In juni van dit jaar schaarde een meerderheid zich achter een WD/CDA- motie waarin om die centra werd gevraagd. Momenteel is er alleen in het Groningse Ter Apel zo'n verwijdercentrum. Utrecht - De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wil niet meewerken aan een onderzoek naar eigen bijdragen voor huisart senzorg. Minister Borst (Volksgezondheid) had hier om gevraagd. De LHV vindt het principieel onjuist dat patiënten moeten beta len voor een bezoek aan een huisarts. t Den Haag (anp) - Het kabinet is het in hoofdlijnen eens over een nota met voorstellen om het belastingstelsel drastisch te wijzigen. Premier Kok zei dat gisteren na afloop van de ministerraad. De voorstellen voor de belasting hervorming zijn opgesteld door minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van Financiën. Ze houden in dat de tarieven in de loon- en inkomestenbelasting fors omlaag gaan: van 37, 50 en 60 procent nu naar circa 20, 36 en 48 procent. Om dat te betalen verdwijnen de meeste aftrekpos ten. De hypotheekrente-aftrek blijft echter overeind. Ook blijft het mogelijk met fiscale steun pensioengaten te dichten. Verder moeten volgens de nota van Zalm en Vermeend de ener gie- en milieubelasting omhoog en gaat het hoge BTW-tarief om hoog van 17,5 naar 19 procent. De belastingvrije som moet vol gens de nota verdwijnen. Om te voorkomen dat de lagere inko mens hiervan de dupe worden, is een aantal alternatieven ontwik keld. De nota heeft als bouwstenen aan te dragen voor de definitieve besluitvormiïS Die vindt pas plaats in de ki netsformatie. (ADVERTENTIE) DECORATION FAIR '97 De Nationale Najaarsbeurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs Laan van Erica5 Openingstijden: alle dagen van 13.00 tot 22.00 uur behalve za. en zo. van 11.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs: 22,50 p.P- .i incl. luxe catalog^ Door Jan van Etten Parijs (anp) - Frankrijk is van plan in de nabije komst onderscheid te mal tussen hard- en softdrugs. I toleranter beleid of legali ring van softdrugs is evenr te verwachten. Dat zegt Franse minister van Just: en vice-premier Elisab Guigou. De minister is er niettemin overtuigd dat er verschil best tussen drugs. „Rechters we dat ook en oordelen ernaar," zij. Een nieuwe wetgeving is - niet nodig. De nieuwe, linkse Franse re ring respecteert de Nederlan benadering. Problemen die Door Wierd Duk Moskou - Een affaire roncj Anatoli Tsjoebais heeft gis$ President Boris Jeltsin ontsj vangend hoofd van de presif Eerder deze week kwam aan licht dat Kazakov, Tsjoebais I nog drie hooggeplaatste functj narissen een buitensporig hd voorschot hadden ontvangen vq een handboek over het Russiscf privatiseringsprogramma. Vl gens critici gaat het om een ging om geld, dat via de illegl privatisering van staatsbedrijv is verkregen, wit te wassen. Kazakov, die van januari tot ji 1996 minister van Privatiserif was, blijft naar eigen zegg voorzitter van de raad van stuur en vice-president van gasbedrijf Gazprom. Voorschot Een Russische onderzoeksjourn list onthulde deze week dat Kaa kov, Anatoli Tsjoebais en drie v; diens naaste medewerk® 450.000 dollar zouden hebbi ontvangen voor een nog te pubi ceren bundel met de titel 'De schiedenis van de privatiserin, Tsjoebais bevestigde de hood van het voorschot - 90.000 dol! per auteur - maar hij beweert c. 95 procent van het bedrag is ovêj gemaakt naar een 'Fonds ter H scherming van Privé-bezit'. Dg gelijke bedragen zijn als voo schot voor een semi-wetenscha pelijk werk met een te verwad ten lage oplage zeer ongebruik lijk. Voorzitter van het Fonds ter scherming van Privé-bezit is premier Jegor Gajdar, een politij ke vriend van Tsjoebais. Gajdl zei gisteren niet verbaasd te zij over de hoogte van het honoil num. „Voor de memoires van rI| nald Reagan wordt 2 miljard dq lar geboden. Een van de medewerkers aan i bundel, Alfred Koch, raakte eerder in het nauw toen hij ol ™8s bij de belastingdienst opd 100.000 dollar te hebben geld gen als voorschot voor een bofj Ook die bundel zou gaan overT Russische privatisering. Kol was in het verleden eveneens pi vatiseringsminister en hij is el prominent lid van de jonge, lit «ie economen rond Tsjoebais. Van onze correspondent 1 Bom- De Duitse Bondsdag he I t!-de strafwetgeving inzal g weid tegen personen en vooJ et seksueel misbruik van kincl ors aangescherpt. Bovendij huln ?andacht van justitie hulpverlening meer gericht wJ oen op de slachtoffers in plaJ van vrijwel uitsluitend op de WeMht0nerS Van (seksueel) ter hp u beter be§eleid en l een^u md worden- Wie vo| twee misdrijf tot meer dl voortaan" veroordeeld 1 Hen f en desnoods gedwol richting een,theraPe«tische if Vervrp rrden °ndergebracü soort .vromen voor I kracht ën een Vrouw werd vJ Weinigheid j ^uitsianH dader tot nu teel rovS dnimeerstrafvoorde t' Dat snonrHVO°r Verkrachth rechtsppv met meer met ij r ts§evoel van veel Duitsers

de Stem | 1997 | | pagina 4