Weekend Het kraakt op Beursplein 5 'Het is een broedplaats van hebzucht, maar dat brengt het systeem met zich mee' Beursaffaire kraakt reputaties en knakt carrières Lang leve het Luchtschip van Staat Zwaantji DE STEM PESTEM nairs is het onkreukbaar geachte imago van de Amsterdamse beurs in één klap in scherven uiteen gevallen. De beurs wordt nu door velen afgeschilderd als een grote beerput waar geld, geld en meer geld het enige mot to is. „We zijn toch niet allemaal boeven?" Het gaat enkel nog om verden kingen: van belastingfraude, misbruik van voorkennis, vals heid in geschrifte, deelname aan een criminele organisatie. Toch heeft de zware inzet van justitie in de nu drie weken ge leden opengebarsten beursfrau dezaak al menige reputatie ge kraakt en een paar mooie car rières geknakt. Wie volgt? Met de arrestaties van verschil lende handelaren en commissio- ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 E2 De Gulfstream, de zakenjet van ons zakenkabi net, heft mijn volledige steun. Wat een gezeur over dure miskoop. Deze succesregering ver dient zo'n kist. Einde discussie. Het team van Wim Kok mag zich van mij zelfs verplaatsen per Concorde. Als het nodig is voor het poldermo del, dan moeten we daarvoor gewoon een be drag vrijmaken. Dit kabinet zal er goede redenen voor hebben gehad om de Gulfstream aan te schaffen. Mis schien zei Annemarie Jorritsma wel dat ze lek ker ruim wilde zitten. Claimde Dijkstal repeti tieruimte in verband met zijn saxofoonhobby. Ik heb gehoord dat Van Aartsen vaak werk meeneemt voor onderweg en in zijn geval heb je het dan ai gauw over een dozijntje varkens. Als je Bouterse wilt pakken, kun je in dit toestel een complete, goed bewapende gevechtseen heid herbergen. Dat zijn allemaal heel legitie me argumenten. De ambtenaren wilden een heel ander vlieg tuig. Maar welk belang moet je daar nou aan hechten? Dat zijn natuurlijk van die charter klantjes, die 's zomers met Transavia naar Kreta vliegen en dat al ontzettend luxe vinden. Die kantoorpikjes sukkelen op hun pantoffels naar de VUT en hebben er geen weet van welke maatstaven er gelden in de Grote Wereld. De Gulfstream heeft wat probleempjes gehad, inderdaad, daar loop ik niet voor weg. Het strandde onlangs in Egypte, maar daar is het ook lastig vliegen met al die puntige piramides. Hans van Mierlo zit er waarschijnlijk ook vaak in in verband met zijn offensief voor Wim Dui- senberg, die de opperbankier van heel Europa moet worden. Dan is het verdomd hinderlijk als zo'n toestel uit de koers raakt, verdwaalt in een luchtzak of een noodlanding op een school vol kinderen moeten maken. Het pleit niet voor de betrouwbaarheid van de Nederlands politiek, als Van Mierlo zeven uur later doodvermoeid opduikt met kreukels in. z'n pak en schrammen op z'n hoofd. En wat te zeggen als de Gulfstream direct na de start wegschiet als een pijl uit de boog, omdat de cruisecontrol om onverklaarbare redenen was ingeschakeld? Je zult over Irak vliegen en de alarmlampjes flitsen aan... Dan lees je in de krant dat in één keer vijf Nederlandse ministers in handen zijn gevallen van Saddam Hoessein. Zoiets zou de wereldgeschiedenis compleet veranderen. Ik ga er vanuit dat het aanloopprobleempjes zijn. Even flink doorstarten en de lucht is weer blauw. Ik heb het bedrag van 43 miljoen horen noemen. Is dat veel voor een nationaal vervoer middel op niveau? Voor een vliegende Gouden Koets? Voor een Luchtschip van Staat, waar mee we voor de dag mogen komen? Ja, ze zou het fileprobleem er grotendeels mee op kun nen lossen. Misschien had je Fokker er mee kunnen redden. Maar dan had je wel een rege ring gehad die per lijnbus naar Athene of Pe king moet. Gmelich Meijling, de staatssecretaris van De fensie, is nu de gebeten hond. Op het hoofd van de kleine Voorhoeve is al vaak geschoten, maar deze man is steeds buiten schot gebleven. Nee, hij is geen buitenlander en hij schijnt ook nog een aparte voornaam te hebben. Bolkestein heeft deze week ook iets over G.M. gezegd. Hij gaat dan na ar een tv-ploeg en zegt: 'Ik ga weer iets belangrijks zeggen, jullie weten hoe ik in beeld wil.' En zo zie je hem altijd rechts in het beeld staan, waarschijnlijk om zijn positie goed duidelijk te makeen. Dan spreekt hij tegen een onzichtbare persoon ergens links. Maar die hoor je niet, Bolkestein is steeds al leen aan het woord. G.M. hoeft niet weg, zei hij, maar kritiek op hem is toegestaan. Daar kwam het op neer. Zo, Gmelich Meijling is vei lig geland. Voor het toestel moet Schiphoi uitgebreid wor den, maar die consequentie nemen ze zonder mopperen voor hun rekening. Wie niet mee gaat met het grootschalig geld uitgeven, mist de vlucht naar de toekomst. De paarse jet is een duur uitziende bak vol mankementen, maakt een rotherrie, is al drie, vier keer vleugellam geraakt en geeft onjuiste informatie door aan de vluchtieiding. Ja, de Gulfstream is gewoon het visitekaartje van ons kabinet. De ministers declareren hun vlucht ook nog al lemaal. Natuurlijk. Mogen ze? U gaat na uw werk gewoon naar huis. Zij moeten dan nog een paar uur in zo'n krakkemikkig, onbetrouw baar pokkentoestel zitten. Door Wouter ter Haar De handelaar op de beursvloer hangt ach terover. De strop van zijn das is wat losser en zijn colbert hangt over een stoel. Aan zijn oor en in zijn linker hand heeft hij een telefoonhoorn. Wisselend gebruikt hij de toestellen om orders door te geven. Onafgebroken tuurt hij op zijn scherm. Vanaf de ring boven de beursvloer, onder het oplettend oog van Mercurius - de Romeinse god van de koophandel, de dicht kunst en de dieven - slaat ook D. Mozer van Coffeng Co het werk van de handelaar gade. „Tsja, voor de buitenwacht moet ook hij zo iemand zijn, die in een barretje van het Hilton rondhangt, tussen de hoeren van Yab Yum vertoeft en zichzelf op slinkse wijze verrijkt en verrijkt. Maar ik weet wel beter. We kunnen toch niet allemaal boeven zijn?" De Amsterdamse effectenbeurs is in rep en roer. Als in een dominospel sneuvelt in de Nederlandse beleggingswereld de ene na de andere reputatie. De beursfraude grijpt wild om zich heen. Het begon met de aanhouding van twee 'heren van stand die de weelde niet konden dragen'. In de dagen daarna ging de beerput steeds verder open en breidde het eerste echte grote Nederlandse beursschan- daal zich uit als een olievlek. Drie weken na de inval bij Han V. zijn er zes mensen gearresteerd, zijn er onderzoekingen geweest bij handelshuizen, banken en pen sioenfondsen. De lijst van personen en in stellingen die in relatie met beursgate zou den staan, wordt steeds langer. En het einde is nog niet in zicht, verzekert minister Zalm. „Er komt nog veel meer los," zei hij vorige week tijdens de negentiende Dag van het Aandeel. Op de beursvloer wordt wisselend gere ageerd op beursgate. De een zegt blij te zijn dat de 'rotte appels' uit de fruitschaal wor den gestoten. Een ander zegt te vrezen dat de hele beurshandel over één kam geschoren wordt. Hoekman Mozer: „De fraude is niet goed voor ons imago. Dat is duidelijk, maar alle bekende verhalen worden er weer op nieuw bijgehaald. Daar word ik wel eens heel moe en moedeloos van." Ondertussen viert op de beursvloer de wat wrange humor al weer hoogtij: „Zegt de ene handelaar te gen de ander: Ik ben blij dat je er bent. Ik dacht even dat je ook al vast zat." Op de beurs klinkt in koor dat het maar om De Amsterdamse effectenbeurs is in rep en roer. Als in een dominospel sneuvelt in de Nederlandse beleggingswereld de ene na de andere reputatie. foto hollandse hoogtea een paar mensen gaat die een scheve schaats hebben gereden. Iedereen zegt dat er wel eens iets gebeurt, maar dat wordt met de mantel der liefde bedekt. Namen noemen is uit den boze en het is bijna onmogelijk een handelaar te vinden die het achterste van zijn tong laat zien. Het bevuilen van het ei gen nest is not done op Beursplein 5. De handel en wandel in en rondom de beurs vloer kenmerkt zich door bepaalde codes en regels die door de spelers volledig worden geaccepteerd. En daar komt niemand tussen. „Het is een enorm klein wereldje waar ieder een elkaar kent en elkaar dagelijks tegen komt. Uitwassen komen daardoor nooit zo snel naar buiten," aldus R. De Haze Winkel man, oud-directeur van de Vereniging van Effectenbezitters en tegenwoordig voor de WD actief in de Eerste Kamer. Beursplein 5 is en blijft een gesloten wereld, waar een buitenstaander met moeite weet door te dringen. De Amsterdamse effecten beurs maakt deel uit van een internationaal vertakt financieel netwerk, waarin dagelijks bedragen rond gaan die onze verbeelding ver te boven gaan. „Vrijwel iedere dag zie ik 300 miljoen gulden op het beeldscherm aan mij voorbij gaan. Als je eraan gaat denken hoe veel dat is en wat je er mee zou kunnen doen, ben je volstrekt verkeerd bezig. Dan is dit vak niets voor je," zegt hoekman Mozer. Hij handelt in aandelen Koninklijke Olie, één van de grootste fondsen ter wereld. Meedogenloos Het geloof in eigen kennis en kunde van de handelaren is zeer groot. In de roman Bonfi res of the vanities beschrijft de Amerikaanse schrijver Tom Wolfe de handelaren die van af de beursvloer 'regeren' over de wereld. Hij beschrijft ze als jong, blakend van energie, gedreven, creatief en meedogenloos. De Ba- rings-affaire - waarbij Nick Leeson voor enorme bedragen de boel tilde - leidde nog maar eens tot een sterotiep beeld van het be staan op de beurs. Volgens velen is het een 'bende van snelle, hebzuchtige twintigers die achter hun com puters grote financiële rampen kunnen ver oorzaken'. Iemand in de dealingroom - hij wenst juist dezer dagen anoniem te blijven - zegt het als volgt: „Handelaren zijn branie schoppers, geobsedeerd door de psychologie van de markt. Het zijn lefgozers die risico nemen. Zij leven van de spanning en de stress en verdienen daardoor een meer dan gemiddelde boterham." Piet van Outersterp (70) kent het image van de handelaren bij de wereld buiten het Beursplein. Ruim 38 jaar liep hij dagelijks op de beursvloer. „Ik ken er ieder krasje." Eerst in dienst van het handelshuis van zijn vader en sinds 1980 elf jaar lang commissa ris voor de notering. Hij moest toezicht hou den op een ordelijk verloop van de effecten handel. De functie wordt ook wel omschre ven als politie-agent van de beurs, als marktmeester of zoals Ed van Thijn ooit zei: 'de burgemeester van Beursplein 5'. Toen en nog steeds ergert Outersterp zich aan het stereotiepe beeld van de handelaar. „Veel geld, snelle auto's, en mooie vrouwen. Ja, ja. Die verhalen kennen we allemaal. Maar dan gaat het over de winsten. Het zijn de succes verhalen. Hoor jij ooit iemand over de ver liezen?" Van Outersterp vindt dat de beurs nu ten on rechte door het slijk wordt gehaald. „Ak koord, het is een broedplaats van hebzucht, maar dat brengt het systeem met zich mee. De beurs is een speculatief instrument waar bij kopen en verkopen moet dienen om win sten te incasseren. Het gaat om meer en meer. Maar dat er nu een paar mensen volle dig ontspoord zijn, wil niet zeggen dat de beurs rot is. De fraude is geen activiteit des beurs. De mannen die nu opgepakt zijn, heb ben de beurs gebruikt als een instrument." Mozer is het met hem eens: „Als er op de bloemenveiling slechte bloemen aangeboden worden, dan is dat toch de schuld van de kwekers en toch niet van de veiling?" De gearresteerde handelaren kent Van Ou tersterp. „Die mannen kwamen bij ons met de korte broek binnen. Ik heb ze op zien ko men. Het waren verdomd goede handelaren. Zij konden luisteren, lezen en goed reageren. Dat zijn de kwaliteiten die een handelaar minstens moet hebben." Van Outersterp heeft nooit gezien dat Han V. en Adri S. het verkeerde pad op gingen. „Dat moet heel klein begonnen zijn. Ze zijn als beurshande laar mensen tegen gekomen aan de buiten kant van het spinnenweb en zijn er steeds meer ingetrokken. Dom, dom dom. Zij kon den blijkbaar de weelde van de rijkdom niet dragen en wilden steeds meer. Van Outersterp kent ook de verhalen van veelvuldig bezoek aan het luxe bordeel Yab Yum, drankgelagen, geld op geheime Zwit serse rekeningen en dure etentjes. „Dat ge beurde en zal nog wel gebeuren," erkent hij schoorvoetend. „Ik denk dat er nog heel wat mensen thuis de bibbers hebben dié in het verleden tegen hun vrouw hebben dat ze een vergadering bij Lèèmhüfe&Van Loon hadden. Maar ik herhaal weer: dat zijn geen activiteiten van de beurs. Dat zijn za ken die er omheen hangen. De echte handel gebeurt eerlijk." Kalf De roep om scherper toezicht op de beurs wordt ondertussen steeds luider. Van Outer sterp: „Bestaat er geen spreekwoord van: als het kalf verdronken is?" Maar hij erkent ook dat het zelfregulerende karakter van de beurs niet optimaal is. „Maar dan moeten er in die controle-apparaten wel mensen to men die weten hoe het op de beurs werkt. Nu zijn er mensen aan het controleren die de ballen verstand hebben van de handel." Alom klinkt de roep om een sterkere rol van de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE). De stichting ziet zich graag als dé toezichthouder op de beurs. „Maar we hek- ben nog een lange weg te gaan," erkent een woordvoerster. „We krijgen steeds meer be voegdheden, maar we kunnen pas echt slag vaardig worden als de sancties wat aange scherpt worden." P. de Vries van de Vereniging van Effecten bezitters: „Het positieve aan de hele beurs- affaire is wellicht dat er nu eindelijk iets gaat gebeuren aan het verbeteren van het toezicht. Want zo hard heeft de noodklok nog nooit geluid. De STE moet in taken en in menskracht fors worden uitgebreid. Ik hoop dat ze van schoothondje nu eindelijk een pit bull worden." Han V., directeur en mede-eigenaar van commissionairshuis Leemhuis Van Loon, is aangehouden op verdenking van betrok kenheid bij een criminele organisatie, bij ef fectenhandel met voorkennis en fiscale frau de. V. was tot in de jaren negentig een ge vierd man aan de beurs, en bestuurslid van de Vereniging voor de Effectenhandel. V. was tot eind 1993 directeur van de effecten- bank Van Meer James Capel, waar hij ont slagen wertd omdat hij tegen interne regels had gezondigd. Hij zou onder meer compen- saties hebben toegezegd aan cliënten voor verliezen die bij effectentransacties zouden ontstaan, die kort na zijn vertrek uitmond den in een enorme schadeclaim van ESC Ef fecten. Adri S., een van de meest succesvolle com missionairs van de beurs, multimiljonair en directeur/eigenaar van het prestigieuze ef fectenhuis Gestion. S. wordt omschreven als de 'grand old man' van de beurs, is direc teur/eigenaar geweest van het vooraan staande commissionairsbedrijf NIB Securi ties, een van de kantoren waar justitie een inval deed. Hij heeft grote financiële belan gen, zoals het beleggingsfonds Bever Hol ding. Hij is sponsor van dressuur-amazone Ankie van Grunsven. De aanhouding van S., bijna twee weken na de inval op Beursplein 5, veroorzaakte een nog grotere schok dan het eerste optreden van justitie. Edgar (Eddie) Swaab, directeur van het in Londen gevestigde effectenkantoor Finan cial Trading Consultancy, waarin de Rot terdamse beleggingsgroep Robeco indirect een minderheidsbelang bezit. Twee voorma lige directeuren van Robeco zijn commissa ris bij FTC. Bij invallen in het kantoor en een Amsterdams appartement van Swaab zijn bundels bankbiljetten aangetroffen met wikkels van de Bank Bangert Pontier. Deze bank hield een aantal rekeningen aan waar voor Swaab gevolmachtigde was. Uit de vondst van de bankbiljetten en uit de ban- kadministratie wordt afgeleid dat Swaab betrokken is geweest bij 'ongebruikelijke transacties', mogelijk het cash betalen van tipgeld in verband met waardevolle beursin- formatie. In beslag genomen agenda's zou den sporen moeten opleveren naar relaties van Swaab. Hoewel hij hier en daar als de spil van de fraude-affaire wordt gezien, is hij tot dusver niet aangehouden. Justitie wil niet zeggen of hij als verdachte wordt be schouwd. Hans Pontier was directeur van de Bank Bangert Pontier. Deze effectenbank is voor zestig procent in handen van de Friesland Bank. Pontier was commissaris van Amster dam Exchanges, de onderneming waartoe de aandelen- en optiebeurs behoren, en stond in beurskringen bekend als 'de integriteit zel ve'. Pontier trad na het bekend worden van omstreden transacties van Swaab bij zijn bank eerst terug als commissaris van de AEX (het bedrijf dat de Amsterdamse beur zen drijft) en ging vervolgens heen als direc teur van Bank Bangert Pontier. Ook zijn col lega G. de Kleine trad af, net als adjunct-di recteur M. Klunne. De bankdirectie heeft de handel en wandel van Swaab wel aange kaart bij De Nqderlandsche Bank, maar niet bij het Meldpunt Ongebruikelijke Transac ties. Deze instantie trekt dubieuze handelin gen, bijvoorbeeld de opname van grote be dragen in contanten, waarop zij door banken opmerkzaam dient te worden gemaakt. Drs. Fred H. was adjunct-directeur van de Philips Pensioenfondsen, verantwoordelijk voor beleggingen. Hij leverde zijn bijdrage aan het beheer van zo'n 27 miljard aan re serves voor gepensioneerde en nog werkende Philips werknemers. Hij deed dat werk sinds 1977 en stond in Eindhoven bekend als 'een oude rot in het vak'. Hij heeft bekend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan belasting fraude en valsheid in geschrifte en volgens president Cor Boonstra 'is er voor hem geen toekomst meer' bij Philips. Vooralsnog lijkt het een persoonlijke zaak, die niet doorwerkt in het pensioenfonds. H. zou de eigenaar zijn van een van de tientallen gecodeerde reke ningen die bij de inval bij het commissio nairshuis Leemhuis Van Loon boven wa ter zijn gekomen. Via Zwitserland en de An tillen zijn op dergelijke rekeningen zwart- geldtransacties gedaan, mogelijk ook met voorkennis. Dirk de G. is directeur van ESC Effecten in Zurich, dat ook een vertegenwoordiging heeft in Willemstad (Curaqao). Via dit kan toor liepen effectentransacties, al dan niet met voorkennis, over gecodeerde rekeningen bij het commissionairshuis Leemhuis Van Loon. Zowel in Zurich als in Willemstad is administratie in beslag genomen. De G. was betrokken bij enkele geruchtmakende za ken, zoals de bouw van een afvalverwer- kingsfabriek in Wallonië, het ambitieuze maar ter ziele gegane Sonsbeek Internation al Art CVentre in Arnhem en een recreatie project op de Bahama's. Hij werkte daarin samen met de Zwolse projectontwikkelaare Marten Eibrink. Cees van R. werd in de week volgend op* spectaculaire vrijdagavond-raid van justitie aangehouden toen hij van een verblijf o Spanje terugkeerde op Airport Eindhoven. Van R., die een kapitale villa bewoont in Best, is actief geweest in de im- en export van auto's. Hij zou een nauwe relatie hebben met De G. (ESC Effecten). Van R., afkonM uit Nieuwegein, is eigenaar en bestuurder van de beheersmaatschappij Bestblitz. Drs. Theo van K. verspeelde zijn toppositie bij het overheidsgokbedrijf Holland Casinos omdat hij ontmaskerd werd als de houder van een gecodeerde rekening met ƒ1,75 joen bij Leemhuis Van Loon, via ESCfi fecten in Zwitserland. Over de herkomst v het geld was Van K. volgens de officio v justitie 'vaag'. Van K. (57) was eerder wer zaam bij Nationale Nederlanden en was v» zijn overstap naar het gokwezen financie directeur van het Nijmeegse Radbouw-zi kenhuis. Mr. Henk de Graaff (49) leidt als officier van justitie het jusitiële onderzoek in wat ffi® dels Beursgate is gaan heten. De Graaft is raar gymnastiek en handenarbeid gewee studeerde theologie en werd directeur v een school in Nigeria. Terug in Nedei a voltooide hij binnen drie jaar zijn re(ï studie. In 1993 werd hij benoemd tot ot i van justitie en sinds eind 1995 legt hij toe op onderzoek naar financiële fraude. Stiekem zijn we allemaal. Gewor thans. In het daglicht keurig en maar zodra het schemert, vulgair toerekeningsvatbaar. Maar dat 1 weten, ho maar. De schijn van l dame of heer dient opgehoude Achter de toonbank getooid met c stewardessenshawl of zwierig g. chet, maar zodra thuis, strak getro' kunstleer en met een heersersbfik i In het diepst van het eigen gemc ongelikte beer, de buren mogen i van merken. Op de salontafel ligt cl voor de passerende hondenbegelc ste meesterwerk van Dirk van Wc loos opengeslagen bovenop een reldliteratuur van Peru tot Binnen de hoek straalt een cd-meubel Brahms en Zelenka niveau en des. de wand bewijst een door Antoi gekeurd- en te kostbaar ingelijst zowel liefde voor podiumkunsten Buiten geldt het dictaat van de t wreven middenklasser en de onbe' slag, achter de lamellen wordt erj smakten gemorst. In het voortuint in keurig vrijetijds achter de grasr mag hij in te hoog uitgesneden sp bloot overbollende buik zijn hov| ten vertonen. Maar soms zoekt de natuur een i schijnt de onbehouwen platvlor openbaarheid. Achter het stuur, het loket en op avondlijke pa langs de snelweg. Daar verpozen delsreizigers, vakbekwame ondi en te hoog opgeschoten hbo-twe als intermezzo op weg naar Parijs, ging van hun heimelijke bronst. N< mannen of officieel naar damesliq knapen volgen daar hun verborg rend langs quasi rustig rokende cc ter geparkeerde auto's, verdwijnei geknipte afrasteringen in achter' schages en speurend tussen vermt detrucks. Moeder, baas en buurman stellen burger houdt zich daaraan in pub hem verwacht wordt, doet hij, ma| frustratie. Dus moet het slechte, h de slechte smaak af en toe gelenj hap in een onbekende buurt, een tijdens een congres en een pitbull op de camping in het Zwarte Wol Of een half uurtje Sjonnie en Ani grensverleggend cultuurfeest van sidiënten als vernieuwend aangen zeischap. Een heer, twee dames, di en een orgel bestempeld keyb rijmt op 'ik kom je nooit meer tegr op 'mijn hart doen splijten' en 'w sen mijn benen'. Tranen druppen dat de zwart aangezette ogen zangsterren steeds maar net op ti horende stand schieten. Drank, v ren en een huwelijk als een slag> luid versterkt rond. De eveneens gezette leider van het trio gooit de strijd. De armen rustend op secondanten speelt hij voor hoe t kunnen worden. De zwarte schaai de dames kruipen op en het jor demiepubliek gilt bij de aanblik ve wordende Rubenszuilen, alsof er i striptease-act vertoond wordt. Aanstekers verlichten de dansvlc mende monden brullen het refreii mende navelpiercings uit GTST dt aan schouder alsof het een Rijnl avondszitting betrof. De volgenc echter geen der voormalige Antv vatoriumstudenten herinnerd wo culturele terugval. Tussen de repe kespeare-verzen en scènes uit 07 geheugen vol geladderde netkou dillentranen over matrozenverdri; camp moeten zijn. Zoals indertijd toen de fine fleur v ke randstad wekelijks bijeenkwa nuchter gezamenlijk Peyton Place levisiecriticus, revolutionair comd reerd kookschrijver, herontdekka ejubeld choreograaf bespraken1 onder een kopje verkeerd de od nelder gemaakte ontwikkelingei genot werd er niet aan toegeschi 'mpele lok Slechte smaak opged ers, zodat die met een vette knil ge lusten een bijdrage aan de den leveren. |n dezelfde jaren mocht opera nc gen op gezette tijden brogue! gassen naar de Jordaan orrg' zwaantjes' mee te galmen. Naar ,.l j?a'la' ging de advocaat i «•nijnhjk spontaan bel canto zinJ moest de fiets ver uit c do ill' I? Voor det Anne Fl tjp I ®"ectueel geen vies oud gal burger 660 metankrïascisi1 'n de schouwburg en in die tijd ge was de smaak van het schelli deHn?°H domPelde zelfs dei de h -i dana'e legato van de i W noh9teiempelsder cultuur h het u doocvoeide 'au fond dl maak61? nde duet ud dezelfl Er W de taPkast tot het werkel Wat 2^us reddinS. wijst de gi na vprir^ 'n ^et verborgene r in ionn P Van tijd het P°dium- nooit in de Kamer' dat

de Stem | 1997 | | pagina 34