DE STEM Criminele verslaafden ploeteren op voormalige kazerne voor maatschappelijk herstel a van morgen.... 2710 NDBEVEILIGING VTIE lidorganisatie voor de Volkshuisvesting Voor diverse functies bij i woningcorporaties in geheel Nederland zoeken wij: VOLKSHUISVESTERS (M/V) afvoerende ervaring in de sector? rijf of fax dan voor meer info naar HabiTa1 Postbus 4937 5604 CC Eindhot - 265 3522 - 265 3584 stel. Wij zoeken enthousiaste medewerkers voor ikte vleeswaren in cups. De werktijden zijn varia- rerrichten werkzaamheden. Bent u geïnteresseeiu ps of kom langs. Informatie: Wendy vander Linden abc. tel. (OM) 245 SOM. Vrik, vijfendertig jaar, vult bedrijvig de provisie aan in de keuken van het voor malige officiershotel van de Koningin Wilhelmina- lazeme. Nauwgezet zet hij pindakaas bij pin dakaas en mayonaise bij mayonaise. Hij is sinds drie dagen chef eetzaal. Dat beschouwt hij als een promotie na de groenvoorziening en let schilderen van eindeloze gangen. Erik was eenentwintig jaar verslaafd. Aan her oine en later cocaïne. Hij financierde zijn ge- huik uit inbraak en diefstal. Erik kent diverse gevangenissen als zijn broekzak evenals aller lei afkickprojecten. Nu draait hij alweer vijf maanden mee in het experiment te Ossend- recht van de Stichting Opvang Verslaafden (SOV) uit Rotterdam. Die proef beoogt crimi nele verslaafden als sociale burgers terug in de maatschappij te zetten. Erik steekt zijn en thousiasme niet onder stoelen of banken: „Ik 4enk dat het nu gaat lukken. Ik ben hier heel sterk gemotiveerd. Ik ben vier keer uit de bajes ontvlucht en hier, waar je zo het hek over kunt, blijf ik binnen." laten Ton Quadt, directeur SOV, en Willem fan der Zee, lokatiemanager in Ossendrecht, naar meteen wat misverstanden uit de wereld ti. De methode Ossendrecht is, zoals som- migenwel hopen, geen toverstaf die alle drugs- verslavingen uit de wereld helpt. ■Verslaafden zijn net mensen. Je hebt er aller- ei categorieën in. De verslaafde prostituee, de lakloze die gewoon behoefte aan een kachel iteft, de psychiatrische verslaafde die gigan tisch veel compassie en zorg nodig heeft en de «onsen hier die criminaliteit als levensstijl bobben ontwikkeld. Als het om algemene zie kenhuizen gaat vindt iedereen het normaal dat er verschillende afdelingen zijn. Maar ook bij verslaafden moet je kijken wat helpt bij een De populatie in Ossendrecht bestaat uit man- M tussen de achttien en veertig. Ze zijn ge- «iddeld tien tot vijftien jaar verslaafd geweest ai harddrugs. Ze waren jaren bezig met veel voorkomende criminaliteit. Stelen, roven, lie pen bedriegen. De meesten hadden geen dak Weekind ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 Keerpunt Ossendrecht Criminele drugsverslaafden moeten straks verplicht naar een af- kickinrichting. De Stichting Strafrechterlijke Opvang (SOV) expe rimenteert in Ossendrecht alvast hoe dat moet gebeuren. Met een straf regime. Dat 35 van de 75 verslaafden, die sinds oktober vorig jaar naar Ossendrecht kwamen, te zwaar bleek. Inmiddels zijn de kinderziekten eruit en houden meer deelnemers het vol. En heeft de omgeving de grootste argwaan laten varen. tor Joyce Ernest in uit het ondersteunen van de transportplanners, in van vrachtbrieven en verdere administratieve risen: MBO niveau, zelfstandig, initiatief neroend, Duitse en Franse taal in woord (en geschrift is een baan. Informatie: Nikky Goudman. 1.(0413)3121 00 )R WEEKENDEN) EN CCV-B'ERS te toekomstmogelijkheden en wilt u direct aan chrijf u in of bel ons voor informatie. 1492) 50 7150 5SE jedrijf in Tilburg, met Word, een taal in woord en geschrift en n geschiktheid biedt de baan uitzicht op seerd? Neem dan a.s. iaskiaArts. raat 16. t»l. <0t3> 536 79 50. niqu0.nl 'Brik !s sinds drie dagen chef eetzaal. Dat beschouwt hij als een promotie na de groenvoorziening en het schil- Willem van der Zee (links), lokatiemanager in Ossendrecht: Verslaafden zijn net mensen. Je hebt er allerlei ca- 1 ww eindeloze gangen. tegorieën in. Beursplein 5 is in rep en roer Tilburg en Johan Stekelenburg combineren wel WEEKEND 3 Vallées vormen een eindeloos skigebied WEEKEND S REIZEN FOTO'S DE STEM DICK DE BOER „We hebben hier zelf een inbraak gehad. Alle moesplantjes die we op het terrein kweken zijn gestolen. Er was een gat in het hek geknipt. Zowel de politie als de marechaussee conclu deren dat de dader van buiten komt. Niemand kan mij ervan overtuigen dat de omgeving last van ons heeft. Niet dat het hier alleen pais en vree is. Het is hier niet de afdeling 'gemakke- lijken'. Elke dag moeten we in de groep en in dividueel problemen en spanningen evalueren. Er is elke dag wel wat. Daarover doen we niet geheimzinnig. Öok niet als er mensen weglo pen." Weglopers Vorig jaar ontsnapten drie verslaafden per au to naar België. Ze werden snel opgepakt en moesten toen alsnog een gevangenisstraf uit zitten. Het zijn niet de enigen die het niet red den. Van de ongeveer vijfenzeventig verslaaf den, die sinds de opening in oktober vorig jaar hun intrek in Ossendrecht namen, zijn er vijf- enendertig afgehaakt. Weggelopen of ze ver telden gewoon dat ze wilden vertrekken. Het gebeurt om allerlei redenen. Maar de laatste tijd steeds minder. Want de SOV heeft de kin derziekten uit het begin zo langzaamaan wel overwonnen. „Het ging om een experiment dat aan een bu reau was bedacht. Daarmee ging zo'n veertig man personeel aan de slag. Ze waren afkom stig uit zes verschillende penitaire inrichtin gen, twee verslavingsinstellingen en de politie en brachten allemaal hun eigen cultuur mee. De jongens roken het op een kilometer afstand. Zoiets spelen ze onmiddellijk uit. Dan verto nen ze, onaardig gezegd, junkengedrag. Daar krijgen ze weer kritiek op, ze pikken het niet en klimmen het hek over. Hoe ze het doen, we ten we niet. Binnen een paar uur zitten ze in Rotterdam, worden gearresteerd, veroordeeld en draaien de gevangenis in." Van de doorzetters zitten er inmiddels twintig in de tweede fase in Overschie. Vijf zijn eraan toe om de buitenwereld in te stappen. Die heb ben al een baan en een huis. Quadt denkt dat die koplopers het gaan redden in de grote, bo ze stad met de dealers die ze er kennen. Die zijn maar een van de oorzaken voor een terug val. Voor Erik, de eetzaalchef, is werkeloosheid de grootste dreiging. Hij was ooit twee jaar clean en viel terug bij verveling. „Daarom weet ik pas echt of het lukt als ik buiten ben. Dan ga ik pas tellen." Ook voor Quadt en Van der Zee is de grote vraag is hoe de klanten het doen als ze een jaar uit het project zijn. „Onze eigenlijke taak is om een fors aantal de maatschappij in te helpen. Maar dit is nooit een honderd procent succes verhaal. In verslavingsklinieken slaagt dertig procent. Wij zijn blij als wij tussen de veertig en honderd procent op poten krijgen. Maar als volgend jaar de wet ingaat op grond waarvan de rechter iemand verplicht kan laten afkic ken, moet ons concept wel werken. Als de proef hier in april 1999 afloopt en het dwang- project in Hoogvliet begint kun je heel veel uit onze ervaringen halen." KER VLEESVERWERKING En vast dienstverband met uitstekende verdien n de vleesverwerkende industrie. Als u een gem»» past u zekei binnen het team en kunt u direct aan rmatie zo spoedig mogelijk contact met ons op. rs. bat 17. tel. (0165152 46 ZO. AfcHKER t met een opleiding op MBO niveau en een 9 us 123. U bent software minded, kuntre"SIa";L. en en heeft uitstekende communicatieve vaam» ng en klantgerichte houding is een must an Brink 15. tel. (0162)47 6330 Cyberspace is bezaaid met graven INTERNET AV-28WR 2 boven het hoofd en zaten continu in de drugs- scene. Sommigen konden nog nauwelijks de dag van de nacht onderscheidden. Zolang ze maar niet knettergek zijn, hebben ze via het SOV-project een kans om het leven weer op poten te zetten. Een vrijwillig gekozen alterna tief voor de zoveelste gevangenisstraf. Met woonruimte en een baan in Rotterdam in het voorzicht. De weg daarheen begint in Ossendrecht. In de drugskliniek, zegt de omgeving. De drugsver slaafden zelf spreken liever over 'het hotel'. En dat was het gebouw ook van oorsprong. Een vleugel met slaapvertrekken en een vleugel met alles voor het natje, droogje en de ont spanning. Tussen de vleugels een keurige re ceptie. Er is weinig veranderd. Alleen, de gas ten zijn geen officieren meer. Het zijn drugs verslaafden die altijd onder toezicht staan en overal op gesloten deuren stuiten. Ze zijn te vens hotelpersoneel dat strikt de instructies dient op te volgen. Alleen hond Tippie, door toeval hier beland, mag naar believen luieren. Overleven Als de gasten Ossendrecht binnenkomen, zijn ze een paar weken in een huis van bewaring helemaal of bijna lichamelijk afgekickt. Maar, benadrukt Van der Zee, de verslaving zit dan nog wel tussen de oren. „Je moet ze, als ze hier pas zijn, eens zien eten. Arm om het bord en bunkeren maar. Hun ge drag is gericht op overleven. Ze moeten hier de meest simpele dingen leren. Eén plak kaas op je boterham in plaats van in. een keer de halve schaal op je bord kieperen. Een ander de melk aangeven. Je sociaal opstellen, in de groep functioneren, geduld hebben en je aan de huis regels houden. Ze hebben drie maanden nodig om zich te voegen. En dan beheersen ze nog niets aan ingewikkelde vaardigheden. Hoe ge draag ik me op het werk? Hoe ga ik om met een teleurstelling? Het vergt minstens een half jaar om dat in de grondverf te zetten." Het dagprogramma staat tot op de minuut vast. Om zeven uur op. Ontbijten, kamer op ruimen en aan de slag met werk, sport, onder wijs en sociale vaardigheden. Tot het om klok- Onderhoud aan wagens van de marechaussee. „Het is frappant hoe gedisciplineerd ze bezig zijn,zegt begeleider Henk Duurkoop. slag vijf tijd is voor het diner. Het duurt een half uurtje. Opruimen dan weer en verplicht ontspannen in de voormalige officiersmess waaruit de alcohol is verbannen. Daar moet je dan, je hele leven gewend om op bed te liggen of op het criminele pad te zijn, bedenken of je biljart of muziekles neemt bij de pastor. Die houdt in de kleine kapel ook diensten. De helft van de verslaafden draaft ervoor op. Zodra ze clean zijn, krijgen ze meer behoefte aan bezin ning. Op overtreding van de regels staan sancties. „Je moet er veertien jaar verslaving uitmep- pen." Ton Quadt bedoelt het niet letterlijk. Maar op een zachte aanpak zijn deze mensen al vaak genoeg stuk gelopen. „Wij moeten met respect, geduld, compassie en helderheid met hen werken. Maar zonder in houdelijk therapeutisch bezig te zijn. Het ver haal dat ze het als kind zö zielig hadden heb ben ze de hulpverlening al twintig keer ver teld. Wij keren het om. We leggen de nadruk op maatschappelijk herstel. Tegenover het nale ven van de regels, waarvoor ze een contract hebben getekend, stellen wij zelfstandige huis vesting, een baan of dagbesteding en herstel van hun relaties in het vooruitzicht." Het alternatief wordt als laatste strohalm vastgegrepen. Het geeft de nodige motivatie. Want het valt niet mee om opgesloten te zitten en je continu naar anderen te schikken. Maar het moeilijkst vinden de meesten het moment dat ze weer helder genoeg zijn om na te den ken. En beseffen dat ze het halve huis van hun eigen familie leegroofden om drugs te kopen. Of dat ze hun kinderen verwaarloosden. En zich gaan afvragen, vaak de dertig al gepas seerd, wat ze aanmoeten met de rest van hun leven. Erik, de eetzaalchef, lijkt de narigheid maar liever te verdringen. Herhaaldelijk voert hij aan dat hij vooral leuke dingen heeft meege maakt. Al is dat voor veel mensen moeilijk te begrijpen. „Perron Nul, dat is niets voor mij. Maar ik had mazzel. Ik kon altijd bij mijn ouders en broers terecht. Die heb ik nooit bestolen. Al was dief stal en inbreken tien jaar mijn basis. Ik ging daarvoor met de trein heel Nederland door. Ik had geld en een woning. Ik stal, kocht, ging naar huis, deed de gordijnen dicht en gebruik te. Toen Bij tni} werd ingebroken ben ik ermee opgehouden. Als ik alles kon overdoen deed ik het toch anders." Scholing Erik wil certifacten voor een vak gaan halen. De meesten hier zijn nooit aan voortgezet on derwijs begonnen of hebben het niet afge maakt. In Ossendrecht leren ze weer fatsoen lijk rekenen en lezen. Daarnaast doen ze voor al praktijkervaring op. Iedereen komt aan de beurt in 'het hotel', het omringende groen en het garage- en fietsenproject. De verslaafden zijn wel de laatsten die hadden gedacht dat ze daar nog eens zouden werken. Want ze lappen er dienstfietsen van de politie op die ze dan lekker kanariegeel spuiten. En ze reinigen en onderhouden de auto's van de marechaussee. Waarbij ze meteen de wapenschilden repare ren. Henk Duurkoop, die in de garage zes mensen begeleidt, had er bij aanvang een hard hoofd in. „De meesten hebben vaak aan de andere kant van zo'n schild gestaan en in die wagens gezeten. Maar het is frappant hoe gediscipli neerd ze bezig zijn. Ze zijn zelfs geen Ivan- hootje gaan spelen met de wapenstokken die ze in de auto's tegenkwamen. Ze werken hier graag. Meestal balen ze als ze weer naar het hotel moeten." Erik, naast de keukenchef hier de tweede met die naam, steekt veel op in de garage. Hij is 34 jaar waarvan hij de helft verslaafd was. Hij doet zijn best om straks de arbeidsmarkt weer op te kunnen. Al vindt hij de strakke discipline niet gemakkelijk. „Een minuut te laat aan tafel en je moet af wassen. Maar toch, het is hier schitterend. Ik heb goede hoop dat het gaat lukken." Hij trekt aan zijn shagje. Eén verslaving mag hij nog wel hebben. Ossendrecht, gemiddeld zes maanden, is pas de eerste ronde. Daarna volgt nog zo'n half jaar in Nieuw Rodenrijs in het Rotterdamse Over schie. Als die periode met wat meer vrijheid zonder terugval wordt doorstaan komt de vuurproef. Een half jaar op eigen benen. Waar bij een SOV-medewerker het doen en laten controleert. En zo ben je al gauw anderhalf jaar bezig. De gevangenisstraf had er sneller opgezeten. De komst van de drugsverslaafden boezemde de omgeving vorig jaar grote angst in. Het leid de tot doemscenario's van inbraken en invasies van dealers. Willem van der Zee, sinds juli vanuit de Rotterdamse politie in Ossendrecht gedetacheerd, schrok ervan gewoon van. Hoe wel, zegt hij, in Rotterdam zijn de mensen niet anders. Ook daar rezen golven van protest te gen de verslaafdenprojecten waarbij hij was betrokken. Die zoals in Ossendrecht weer ver stomden. Laatst had Van der Zee een rare er varing.

de Stem | 1997 | | pagina 33