Ziekenhuis aast op oogkliniek Man bekent meer dan honderd ontuchtzaken Actie tegen Irak lijkt kwestie van dagen Aandeelhouders BBL accepteren bod ING Regen van vallende sterren in aantocht Versterking functie Antonius Hoogzwangere vrouw vermoord voor trouwring Meevaller van bijna 3 miljard Drankbestrijders in actie tegen goedkope drank Radar zet kunsthandel in z 'n hemd Ex-Kamerlid Schakel (80) overleden Drank goedkoper: toch nog meer blauw op straat imiwimMmmii LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 8"710311"000225 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 JCERtfjè: In Ossendrecht begint voor criminele junks de weg terug Sash! dankt het succes aan clubhits Paul de Leeuw leeft weer in feeststemming NAC'er Earnest Stewart tussen twee vuren 6 KATERNEN De Binnenkfant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A7 Beurs Sport B1 tfm B3 Zeeland C' Vm C5 Gids 01 RTV-programma's D2/D3 Ragazzi M Weekend Et tftn E5 kleintjeskrant Veel bewolking In het weekeinde blijft het overwegend bewolkt met vooral vandaag wat regen. Morgen is het overwegend droog. PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA Door Rein van der Helm Oostburg/Terneuzen - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil de activiteiten van Oogheelkundig Centrum dr. C.D. Binkhorst in Terneuzen onderbrengen in de eigen organisatie. Er vinden nu onderhandelingen plaats met de leiding van deze particuliere kliniek over het prijs kaartje dat aan deze 'overname' komt te hangen. Het is de bedoe ling van de ziekenhuisdirectie de activiteiten van de kliniek in Ter- neuzen over te hevelen naar het Antonius-ziekenhuis in Oostburg. Zo wordt de basis van dit zieken huis verstevigd en meteen de lan ge wachtlijst voor oogheelkundi ge ingrepen aangepakt. Onderhandelingen Woordvoerder D. Vereist van de kliniek, tevens oogarts in Dender- monde, bevestigde woensdag al dat gesprekken met het zieken huis gaande zijn. „Wij zijn er ech ter nog niet uit." Dat beaamde di recteur patiëntenzorg G. Raemae- kers. „Het gaat om ingewikkelde onderhandelingen tussen ver schillende partijen. Als wij echter slagen is dat een goede zaak voor het ziekenhuis." Aan de kliniek, ondergebracht in het zogenaamde Muller-gebouw in Terneuzen, zijn drie oogartsen en een contactlens-specialist ver bonden. De kliniek werd gesticht door de beroemde Terneuzense oogarts Binkhorst nadat hij in 1985 op 73-jarige leeftijd geen contractverlenging kreeg in zie kenhuis De Honte. Binkhorst overleed in 1993. De kliniek werd voortgezet door een aantal door hem opgeleide oog artsen. Woordvoerder J. van Hoek van OZ Zorgverzekeringen in Terneu- zen/Breda juicht het toe als de privé-kliniek opgaat in de zieken huisorganisatie. „Wij hebben daarvoor al een paar jaar gepleit bij de kliniek, omdat wij er prineipeel voorstander van zijn dat alle specialistische be handelingen in Zeeuws-Vlaande ren vanuit één organisatie plaats vinden." VERVOLG OP ZEELAND - C1: Meer capaciteit als kliniek bij ziekenhuis komt De politie in Wijchen hield de man eind oktober aan. Op de dag van zijn arrestatie pleegde hij ontucht met een 6-jarig meisje uit Wijchen dat op straat speelde. Haar vader ging haar zoeken en betrapte de man. Volgens een woordvoerster van be politie heeft de man zijn slachtoffertjes meestal in Zuid- Holland en het westelijk deel van Noord-Brabant gezocht. Hij ging in zijn auto op pad en stopte op plaatsen waar kinderen speelden. Van onze correspondent Sao Paulo - Zelfs de tegen het buitensporige geweld in zijn land geharnaste Braziliaan is er vreselijk door aangegrepen: Uisangela Cardoso (19), zeven maanden in verwachting, kreeg gisteren zonder pardon een nek schot, omdat ze haar trouwring met snel genoeg afstond aan overvallers. Dat kon ook niet, want door de wangerschap waren haar vin gers opgezwollen. Het drama speelde zich af in een voorstad van de metropool Sao Paulo. Ze wi de met haar echtgenoot een gaan kopen, toen twee min- erjarige overvallers opdoken. °en hun geduld op was, vuur- den ze twee kogels af. Hebben nog geprobeerd j y 'e redden via een keizer- m Het mocht niet baten, ee uur na de dood van zijn eder overleed het jongetje aan brek^ 6n V&n zuursb°fge- Moeder en baby zijn gisteren on- vmi grj belangstelling begra- ven in dezelfde kist. Wijchen (anp) - Een 33-jarige inwoner van Spijkenisse heeft bekend dat hij ontucht heeft gepleegd met 71 jonge kinderen en schuldig is aan tientallen gevallen van scheimispleging. De Wijchense politie heeft een groot aantal politiekorpsen aan geschreven over de inwoner van Spijkenisse. Gebleken is name lijk dat de man ook een aantal za ken heeft bekend waarvan geen aangifte is gedaan. Den Haag (anp) - Minister Zalm (Financiën) houdt opnieuw reke ning met een veel hogere op brengst van de belastingen dan verwacht. De meevaller voor de schatkist bedraagt bijna 3 mil jard gulden. De meevaller is wellicht nog gro ter en zal volgens afspraak wor den gebruikt voor het AOW- fonds. Uit dit fonds moeten de toenemende kosten van de ver grijzing worden opgevangen. Woerden (anp) - Drankbestrij ders vrezen dat alcohol volgend jaar aanzienlijk goedkoper wordt. De bedenkers van de campagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is', is bezorgd over een mogelijke prijzenslag. Op Nieuwjaarsdag worden de prijzen vrijgegeven, omdat dan de Wet Economische Mededin ging in werking treedt. Hoe lager de prijs, des te meer wordt er gedronken, veronder stelt het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering. Het NIGZ, dat een aantal acties tegen drankmisbruik organi seerde, pleit ervoor dat de over heid de prijs zelf in de hand houdt. Hilversum (anp) - De Tros heeft ernstige twijfels over de taxaties van de Neder landse kunsthandel. De om roep deed onderzoek voor het consumentenprogramma Ra der, dat maandag wordt uit gezonden. Voor een schilderij dat vei linghuis Sotheby's op 40.000 gulden schatte, kregen de programmamakers elders maar 1000 gulden. Een pen tekening van Jozef Israels bracht ergens 5000 gulden op, want de 'kunsthandelaar' had niet in de gaten dat het een reproductie was. En voor een vervalst 'zilveren' kom metje wilde een andere des kundige ook nog wel 1500 gulden neertellen. Radar raadt aan altijd meerdere kunsthandelaren om hun oordeel te vragen. Dat deelden zij gisteravond mee. Het bericht komt snel, want ING had hen tot 18 december tijd gege ven. De grootaandeelhouders die nu al hebben toegehapt zijn Groep Brussel Lambert (GBL), Royale Beige en de groep Gemeentekre- diet/Banque Internationale a Luxembourg. Van alle drie was onzeker of ze over de brug zouden komen. Vooral GBL, het beleggingsvehi kel van Albert Frère, was een on zekere factor. Frère wilde vooral centen zien en geen aandelen ING. ING zei gisteravond te hopen dat er nog meer schapen over de dam komen. ING maakte dinsdag be kend voor de tweede keer een bod op BBL te hebben uitgebracht. Ditmaal van 9 miljard gulden, het grootste overnamebedrag ooit door een Nederlands bedrijf gebo den. In 1992 mislukte de overnamepo ging omdat de andere aandeel houders het bod te laag vonden en omdat ING zelf aarzelde over de kwaliteit van de bank. De overname van de Bank Brussel Lambert doet in België veel stof opwaaien. De Franstalige pers is argwanend en ook minister van Financiën Philippe Maystadt heeft zijn bedenkingen. Maar de Vlaamse media zijn overwegend lovend. Ook al houden zij niet van Hollanders, dat die de Franstalige bankiers het mes op de keel zet ten, daar treurt geen Vlaming om. Het dagblad Gazet van Antwer pen heeft dezer dagen een serie in de krant over Nederlanders. De verhalen staan bol van de clichés. „Nederlanders praten veel, veel te veel en hebben een afschuwelijk accent," aldus een lezer uit Schaarbeek. „Maar," zegt hij, „ze zijn wel kapitaalkrachtiger omdat ze verstandiger samenwerken. De vakbonden en werkgevers zijn er niet zo kortzichtig. Ze slagen er om het leven samen beter te ma ken." Hoe simplistisch deze stelling misschien ook lijkt, er zit een kern van waarheid in. Een analist zei deze week op tv dat vooral de ban kiers in België al die jaren hebben gedacht: wij zijn sterk genoeg, wij redden het wel zonder buitenlan ders. Een volgens hem verwerpe lijke ons-kent-ons mentaliteit. Gebrek aan visie, verweet hij zijn ondernemende landgenoten. Ne derlanders, leren we, zijn spaarza mer, maar kunnen daardoor meer investeren en opnieuw hun kapi taal vergroten. Die ondernemers geest ontbreekt in België. Dat de Nederlanders nu pas toe- Van onze correspondent Washington - Eenzijdig Ame rikaans of Amerikaans-Brits militair optreden tegen Irak lijkt niet meer dan een kwes tie van dagen, nu de Veilig heidsraad de druk op het regi me van Saddam Hussein wei gert op te voeren. Terwijl de hoogste Amerikaanse commandant in. de Golfregio be sprekingen voerde met bevriende Arabische staten, besloot presi dent Clinton gisteren een tweede vliegkampschip naar de Golf te sturen. Pas acht uur nadat hij achter ge sloten deuren bijeen was geko men, kwam de Veiligheidsraad met een verklaring, waarin het uitzetten van Amerikaanse wa peninspecteurs scherp wordt ver- oordeeeld. Maar meer ook niet. Washington had gewild dat op z'n minst een dreiging met 'ern stige gevolgen' in de tekst was opgenomen en liefst ook een ulti matum. VERVOLG OP BUITENLAND - A5: Clinton en Blair sturen versterkingen Het Britse vliegdekschip 'Invincible' stoomt momenteel op via de Middellandse Zee richting Irak. De Britse en Amerikaanse regerin gen overwegen zelf militaire actie te ondernemen, nu de Veiligheidsraad weigert de druk op Irak verder op te voeren. foto reuter Door Bert Schampers Brussel - Het bod van ING op de Belgische Bank Brussel Lambert is geslaagd. De drie grootaandeelhouders die sa men de Belgische Bank Brussel Lambert controleren, gaan ak koord. slaan in de Belgische financiële sector, komt volgens analisten omdat ze thuis eerst orde op zaken moesten stellen. Na de fusiegolf in eigen land en overnames aan de andere kant van de oceaan, begin nen de Nederlanders het belang in te zien van Europa. Met de mone taire unie voor de deur wordt de BBL voor ING de springplank naar Frankrijk en zelfs naar Afri ka. De krant De Standaard adviseert de Belgische financiële instellin gen dringend om wakker te wor den en niet langer zelfgenoegzaam achterover te leunen. De Gentse professor Vander Vennet is van oordeel dat de Belgische banken, met op elke straathoek een filiaal, te weinig efficiënt en te klein zijn om op de Europese kapitaalmarkt een rol van betekenis te spelen. Maandag zal de Raad ven Bestuur van BBL bekend maken of ze het overnamebod van ING acceptabel vindt of niet. Maarten Schakel. foto anp Gorinchem (anp) - Het voormali ge Tweede-Kamerlid Maarten Schakel is donderdag in zijn woonplaats Gorinchem overle den. Hij is 80 jaar geworden. Zijn familie heeft dat gisteren meege deeld. Schakel was al enige tijd ziek. Hij maakte deel uit van de Tweede Kamer van 1964 tot 1981. Aan vankelijk voor de ARP, vanaf 1977 voor het CDA. ZIE BINNENLAND - A4: Schakel, laatste mannenbroeder Door John van Oppen Utrecht - Vallende sterren die bij duizenden langs de hemel schieten. Eens in de drieëndertig jaar is er kans op zo'n kosmisch vuurwerk. Met heuse vuurbollen en uit waaierende lichtsporen. Het fenomeen wordt veroorzaakt door de Leoniden, een mete orenzwerm die in 1998 voor een grandioos spektakel gaat zorgen. De komende nachten valt alvast een voorproefje te beleven, als er tenminste niet teveel bewol king is. De meeste mensen koesteren meer stille wensen dan er ster ren uit de hemel vallen. De ko mende nachten is de situatie omgekeerd. Met een beetje ge luk zijn er met het blote oog tientallen, mogelijk zelfs hon derden meteoren te ontdekken. En dat is dan nog maar de aan kondiging van de kosmische light-show die zich op 17 no vember van het volgend jaar zal voltrekken. Sterrenregens komen regelma tig voor. Zo trekken in januari de Boötiden voorbij, in augus tus de Perseïden en in december de Geminiden. En drie keer per eeuw toont de 'koning van alle vuurwerken' zijn kosmische kracht. Uit de kop van het ster renbeeld Leeuw daalt dan een natuurspektakel over de aarde heen, zo zeldzaam in een men senleven en zo indrukwekkend dat er nog. altijd stervelingen zijn die vrezen dat het einde der tijden gekomen is. 'Er was geen stukje hemel ter grootte van tweemaal de dia meter van de maan, dat niet ie der moment gevuld was met meteoren', rapporteerde de as tronoom Alexander von Hum boldt op 1 november 1799 in zijn dagboek. Voor het menselijk oog komen de vallende sterren allemaal uit hetzelfde punt van oorsprong. Ze lijken allemaal afkomstig uit de kop van het sterrenbeeld Leeuw. Van daaruit vallen ze elke richting uit. Leo is Latijn voor leeuw, vandaar de naam Leoniden. Leoniden zijn meteoren, losge weekt van de moederkomeet Tempel-Tuttle die als een reus achtige vuile sneeuwbal in een vaste ellips door de ijskoude diepten van de Melkweg suist. Eens in de drieëndertig jaar komt dit hemellichaam het dichtst in de buurt van de zon. Dan verdampt er aan de bui tenkant van de klomp veel ijs en ontstaat een stofwolk van waterdamp en steentjes, die langzaam achter de komeet aantrekt en globaal 40.000 kilo meter dik is. Volgens Frank Schreutelkamp van Stichting De Koepel, een club die probeert astronomie begrijpelijk te maken voor een groot publiek, kan deze stof wolk nog het beste vergeleken worden met een grindpad: er zitten deeltjes in ter grootte van een zandkorrel of kleiner, maar ook als kiezelstenen zo groot. Elk jaar in november kruist de aarde zo'n stofband, door Tem- pel-Tuttle achtergelaten in de loop der eeuwen. Maar eens in de drieëndertig jaar is die stof wolk aanzienlijk dikker. In februari 1998 komt Tempel- Tuttle weer het dichtst bij de zon. Hierdoor wordt de maxi male Leonidenstorm verwacht voor 17 november 1998, maar dit jaar kan er toch ook al spra ke zijn van verhoogde activi teit. Mogelijk al in de nacht van zondag op maandag, maar ze ker in de nacht van maandag op dinsdag zijn er na elf uur 's avonds tientallen, wellicht zelfs honderden meteoren per uur met het blote oog te zien. Helaas is het momenteel volle maan. Ook bewolking en omge vingslicht kunnen de pret be derven. De Landelijke Werk groep Kometen raadt liefheb bers daarom aan een hoog plek je op te zoeken op de donkere hei, zonder storende verlichting in de buurt en met een vrije ho rizon. (ADVERTENTIE) ■H De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: D een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. D Per maand dmv, automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving....93.50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 G kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Tvrpi QrpTrr|v/r 21 202 UHi i UiiVl

de Stem | 1997 | | pagina 1