Tronk nu niet welkom in Suriname' winkel M5, Arabische landen keren Verenigde Staten massaal de rug toe Frankrijk wil door taal wereldmacht blijven lelie discussies rond Franse uitgave 'zwartboek communisme' Poging schoolmeisjes om juf te vergiftigen Likud-ministers willen Netanyahu afzetten mmentaar pëstem uitgerekend de beste keus BUITENLAND HAND KORT president Wijdenbosch wil eerst overleg op het 'hoogste politieke niveau' El-ambassadeurs terug naar Iran I deld. I man Rushdie ter dood. BUITENLAND KORT -IMBER 1997 A4 Iring. Vandaar wellicht dat heeft toen hem via de om- lidster en non een overgele- an positiever licht wierp 0D Wereldoorlog, duidelijk afwijzende woor- ij en de r.-k. Kerk zijn daar- d. Kardinaal Simonis verde raf hij wel van plan was zijn Maar dat hij van publicatie perkte welke consequenties Isbisschop De Jong had: een lakende feiten luiden echter i nog paus, bereidde hetVa- len het daaruit voortvloeien- n. Een van de auteurs was de st verdween zodoende in de i een la. Daar bleef de brief Ik en ook reeds voor midden jsschoppen schreef, om erger sschop De Jong had hij daar- jaande, politieke reden. Het [er vijand dan het Derde Rijk. I niet verstandig, want Hitier pdigingsliniie tegen Stalin en :h onderzoek heeft uitgewe- |rs en gelovigen er geenszins tegen de nazi's en er zijn tal- polieken en hun organisaties, tig opgesteld. Dat kan kardi- i dan dat hij een gewrongen i smetten te ontdoen. en naar Cyprus ■aan Unficyp, 'een VN-vre- lik niet aan de orde. Dat Ee in antwoord op Tweede- bns land biedt geen eenhe- |VN zonder dat daartoe een I. Tijdens Brits-Nederland- f desoperaties in het alge- Iwerking besproken, maar Itreft zeer beperkt zijn, al- In Haag is woensdag in zijn tijdens het spelen in het ligen stak hij rond vier uur r waarbij het ten val kwam, I-jarig kind dat bij het onge- Ifamilie van het slachtoffer, brandweer had daarna een en op het droge te brengen. naar het ziekenhuis ge- Ivond. lor psyche K 1 de WAO terecht als gevolg Jen. Dat geldt vooral voor de lar. Veertig procent van de «ongeschikt worden, heeft de patssecretaris De Grave van I de Tweede Kamer geschre jzoek naar het verschil in ar lannen en vrouwen. ond :te nieuwsfoto van het jaar Dutch Press Photographer blijven. De jury van de Fuji- de foto van de omgebrachte en vlak na de veldslag in Be- fgelopen jaar is. Maar de fo- iij zijn identiteit geheim wil behalve een foto ook een fo- londer meer omdat de uitver- onde. iel is door „■ede Heinenoordtunnel onder :t de overkant bereikt. Tien et was voor het eerst dat er in geboord in een slappe veen- werk aan de tunnel enkele reek woensdag komt de boor- aas symbolisch bovengronds. ijgt vredesprijs Rolf Ekeus, het voormalig Vateler-Vredesprijs 1997. De Haag aan hem uitgereikt. De c jaar toe aan een persoon ot eeft gemaakt voor de vrede, or Zweden in Washington. De :rlandse jurist mr. J. Wateier, NTIE) A 6» AZ-IN-^ tn de vara abonnee magazine. OOR TIEN GULDEN 25 JAAR VARA-CABARET! VRIJDAG 14 NOVEMBER 1997 Door Armand Snijders Paramaribo - Minister Jan I pronk van Ontwikkelingssa menwerking, die volgens plan begin december naar Surina me zal afreizen voor het half jaarlijks beleidsoverleg, is pas I welkom als er op het hoogste politieke niveau besprekingen zijn gevoerd. Dit zei president Jules Wijden bosch gisteren in Paramaribo. „Het is weinig zinvol om te doen alsof er niets aan de hand is in de relatie tussen Nederland en Suri name." Volgens diplomaten in Paramari bo komen de opmerkingen van Wijdenbosch er min of meer op neer dat Pronk er voorlopig beter aan doet thuis te blijven. De rela tie tussen Nederland en Surina me is in de laatste maanden sterk verslechterd. Nederland liet een internationaal opsporingsbevel uitvaardigen tegen ex-dictator en huidig adviseur van Staat Dési Bouterse. De Surinaamse rege ring heeft Nederland ervan be ticht betrokken te zijn bij de voorbereidingen van een staats greep waarvan de plannen drie weken geleden uitlekten. Volgens Wijdenbosch zijn er 'nogal wat grijze vlakken en moeten stand punten tussen de regeringen wor den verduidelijkt alvorens het beleidsoverleg met Pronk kan plaatsvinden'. Wat hij precies bedoelt met over leg op het hoogste politieke ni veau wilde Wijdenbosch niet zeg gen. Maar verondersteld wordt dat hij zelf om de tafel wil gaan zitten met minister Hans van Mierlo van Buitenlandse Zaken. Ook over de plaats waar de be sprekingen moeten plaatsvinden gaf hij geen duidelijkheid. Ruim twee maanden geleden, toen de relatie tussen beide landen een absoluut dieptepunt bereikte na dat bekend was geworden dat In terpol Bouterse op de opspo ringslijst had gezet, probeerden Wijdenbosch en Van Mierlo in Rio de Janeiro tevergeefs de lucht te klaren. Op de Nederlandse am bassade in Paramaribo kwamen de uitlatingen van Wijdenbosch gisteren als een verrassing. Vol gens een woordvoerder is het nog onduidelijk of het geplande be leidsoverleg met Pronk hierdoor voorlopig van de baan is. Door Dora Rovers fe| Aviv - Zes jaar na de deel name van het leeuwendeel van de Arabische landen aan een anti-Irak coalitie onder leiding van de Verenigde Sta ten keren de leiders in de Arabische hoofdsteden Was hington de rug toe. De Egyptische, Jordaanse en Saudische dagbladen spreken boekdelen over de gedachten van de regeringen in Cairo, Am man en Riyad. Ze staan bol van spotprenten die de Amerikaanse president Clinton in cowboy-te nue afbeelden, meesmuilend over het harde optreden waar mee de VS de Iraakse president Saddam Hussein tot de orde wil len dwingen. Waarom zouden we Clinton steunen in acties tegen Irak als Washington er niet eens in slaagt serieuze druk uit te oe fenen op de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om hem te bewegen tot concessies aan de Palestijnen, zo vragen de Arabi sche landen zich af. In hun ogen is het optreden van Netanyahu net zo bedreigend voor de stabiliteit in het Midden- Oosten, of zelfs nog meer, als de agressieve houding van Saddam ten opzichte van de Amerikaan- e wapeninspecteurs. Het Arabi- sche kamp was al voor de jongste confrontatie tussen Irak en de VS boos over de Amerikaanse onverschilligheid ten aanzien van de Iraakse bevolking. De 18 miljoen Irakezen lijden onder handelssancties die in 1990, kort na de Iraakse invasie in Koeweit, I door de Verenigde Naties zijn in gesteld. De strafmaatregelen hebben de economie ten gronde gericht en tot hongersnood geleid. De VN verlichten de sancties pas als het bewind in Bagdad volledig mee werkt aan de controle op het on bruikbaar maken van massaver nietigingswapens. De verstoorde relaties tussen de Arabische we reld en de VS kwamen deze week tot uitdrukking in een reeks van afzeggingen voor de vierde eco nomische conferentie voor het Midden-Oosten en Noord-Afrika (Mena) die zondag in Doha, de hoofdstad van Qatar, begint. De rij afmeldingen is lang. Poli tici uit Algerije, Marokko, Tune sië, Saudie-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Syrië, Li banon, Egypte en de Palestijnen schitteren door afwezigheid. Het was met name Egypte dat met zijn aankondiging tot boycot van de conferentie de doodsteek toe bracht aan het proces van econo mische samenwerking tussen Is raël en de Arabische wereld dat drie jaar geleden in Casablanca zo veelbelovend van start was gegaan. De afwezigheid van Egyptische politici betekent een zware slag voor de Amerikanen die de con ferenties sponsoren en die in een laatste rondreis langs de Arabi sche hoofdsteden deelname pro beerden af te dwingen. De Egyp tische president Hosni Mubarak verklaarde echter weinig heil te zien in economische samenwer king ter ondersteuning van een vredesproces dat ter ziele is. De onvrede over de stilstand in het vredesproces speelt door in de afwijzing van Amerikaans militair optreden tegen Irak. Het dagblad van de oppositie in Egypte, al-Ahrar, schreef dat Saddams timing perfect is. Geen enkele zichzelf respecterende Arabische staat zal zich op dit moment met de Amerikanen wil len afficheren, aldus de krant. Caïro vervulde in 1990 een voortrekkersrol bij de werving van Arabische strijdkrachten voor de anti-Irak alliantie die de Iraakse troepen uit Koeweit ver dreef. Nu schaart het semi-offi- ciele Egyptische dagblad al-Ah- ram, zich achter Irak. Het ver klaart dat de Amerikaanse in specteurs zich opwinden over triviale kwesties om te voorko men dat de Verenigde Naties hun toezicht kunnen afronden. In Jordanië, tijdens de Golfoor log nog bondgenoot van Irak, be schuldigt de krant, al-Ra'i, de VS van boze bedoelingen. Was hington zou alleen maar willen aantonen dat het heer en meester over de wereld is. De in Londen gevestigde Arabische krant al- Hayat, drijft de spot met Clinton door hem af te beelden met cow boylaarzen, een oorlogsvliegtuig uit de loop van zijn geweer lan cerend. Het blad is eigendom van de Saudische prins Khalid bin Sultan die tijdens de Golf oorlog het commando voerde over eenheden van de anti-Irak coalitie. Het Arabische anti-VS front wordt doorbroken door Koeweit dat op een gedecideerd Ameri kaans optreden tegen Saddam Hussein aandringt. De Golfstaat is de Iraakse invasie nog niet vergeten en vreest een nieuwe inval. De anti-Amerikaanse gevoelens kwamen deze week het duide lijkst naar voren in demonstra ties door Palestijnen in Ramal- lah, op de Westelijke Jordaanoe- ver. De betogers riepen Saddam op opnieuw kruisraketten op Is raël af te vuren. Tijdens de Golf oorlog dansten de inwoners van de Palestijnse gebieden van vreugde op de daken bij het in slaan van 39 Iraakse scuds op grondgebied van de joodse staat. Duizenden Irakezen demonstreren in het centrum van Bagdad nadat Irak heeft besloten de Amerikaanse VN-inspecteurs het land uit te zetten. foto reuter Luxemburg (afp/rtr) - De am bassadeurs van de lidstaten van de Europese Unie keren tussen 13 en 21 november te rug naar hun post in Teheran, zo deelde EU-voorzitter Luxemburg gisteren mee. I Dat is het gevolg van een akkoord I waarover Iran en de EU de afge- I lopen dagen hebben onderhan- I De ambassadeurs zijn in april ge- Izamenlijk teruggeroepen nadat I ie Duitse justitie had vastgesteld liat Iraanse leiders betrokken I waren bij een moordaanslag in 11992 in het restaurant Mykonos I iu Berlijn op Koerdische opposi- I Meden. lHet akkoord liet lang op zich I wachten omdat de Europeanen I siet wilden ingaan op de eis van I de Iraniërs dat de Duitse ambas- I sadeur als laatste en alleen terug I zou keren naar Teheran. Als com- I promis is nu overeengekomen dat I bij alsnog als laatste naar Iran I vhegt, maar dan vergezeld van de I «anse ambassadeur, op 21 no- I 'ember. |De andere diplomaten stapten I ^terav°nd al op het vliegtuig in 1 Zurich, om vandaag vroeg in Te- ""tn aan te komen. De Iraanse >assadeurs zullen later deze l®aand naar de Europese hoofd leden teruggaan. Het akkoord I eet een einde maken aan de ze- I ,en maanden lange crisis tussen I de EU, de langste sinds n veroordeelde ayatollah I eo®elIu de Britse schrijver Sal- Door Wilko Voordouw Parijs - President Chirac is op zoek naar een Franstalige Ted Turner. Die moet de Franse taal uit de marge ha len. „85 Procent van de mo derne communicatiekanalen zijn door het Engels gekolo niseerd. We voeren een groot politiek gevecht waar deels het overleven van Frankrijk van afhangt. We moeten het Frans en de Franse cultuur verspreiden, anders zijn we verloren." Dat zegt Denis Tillinac, de 'huis- intellectueel' van de Franse pre sident Chirac en de vertegen woordiger van het staatshoofd in 'de Permanente Raad voor de Francofonie'. Volgens hem is de verbreiding van de Franse taal belangrijker dan het handhaven van een Franse kernmacht. Morgen begint in het Vietname se Hanoi de 'zevende top van de Francofonie', onder voorzitter schap van de Franse president Chirac. De oud-secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros-Ghali wordt bij die gelegenheid benoemd tot se cretaris-generaal voor de Fran cofonie. Dit betekent dat hij overal in de wereld de Franstali ge zaak moet uitdragen. Wie denkt dat het om een ach terhaalde zaak en wat holle fra sen gaat, komt bedrogen uit. De ernst van de 'francité' kan wor den samengevat in een enkele zin: Vroeger was het Frans de Topconferentie van staatshoofden en regeringsleiders in Vietnam meest gesproken talen: ^Chinees 830 miljoen^ Engels 377 miljoen Hindi 330 miljoen Spaans 325 miljoen Bengaals 185 miljoen Arabisch 175 miljoen Russisch 170 miljoen Portugees 165 miljoen Japans 125 miljoen 108 miljoei^ anfVsfp bronHaul conseR de Ia Fmncophome taal der diplomaten, nu is de voortgang van de taal een econo misch en cultureel belang. Met de nadruk op economisch, dat wel. President Chirac levert sinds zijn benoeming tot staats hoofd het beste bewijs. Bij ieder staatsbezoek is hij vooral de ver tegenwoordiger van het be drijfsleven. Hij is de eerste pre sident die het geen schande vindt om zich te omschrijven als 'handelsreiziger'. Deze week - tijdens het staatsbezoek aan Vietnam, voorafgaand aan de Francofone top - werd onder zijn leiding voor ettelijke miljar den aan Frans-Vietnamese con tracten ondertekend. De Francofone wereld probeert zo een klein maar machtig te genwicht te vormen tegen de overheersende Angelsaksische cultuur. Als het moet samen met andere 'minderheidstalen', zoals het Spaans of het Portugees. Ook al twee cultuurtalen, die in de afgelopen tijd hun invloed za gen afnemen. Echte Francofone toppen bestaan er pas sinds 1986, maar al sinds het einde van de vorige eeuw bestaan er pogingen om de Franstalige we reld tot een eenheid te smeden. Volledige Francofonen zijn er ongeveer 105 miljoen. Ze wonen in Frankrijk, Quebec, België, Zwitserland en een aantal Afri kaanse landen. Het gaat om mensen die dagelijks het Frans spreken. In landen als Algerije, Marokko en Tunesië, waar het Arabisch de officiële taal is, wordt gesproken van 'gelegen- heids-Francofonen'. Die zijn ook te vinden in de meeste West- Afrikaanse staten als Mali, Mau- retanië, Senegal, Ivoorkust, Ni ger, de twee Congo's, Gabon en Kameroen. Naast de talen van hun etnische groep voor het da gelijkse gebruik, geldt het Frans als de taal bij officiële gelegen heden. In totaal gaat het om 55 miljoen personen. Daarnaast telt de Francofone wereld de 'franci- serenden'. Dat zijn mensen die buiten het Francofone netwerk wonen, maar die wel het Frans beheersen en het regelmatig spreken. Globaal genomen spreekt 2,5 procent van de we reldbevolking Frans, ook al in zulke exotische oorden als de voormalige handelsbasis Pon- dichéry (Oost-Indië), in Louisia na, maar ook op het eiland Am sterdam in de Indische Oceaan. „Als over 20 jaar niet vijf pro cent van de elite Frans spreekt in de landen met een grote eco nomische groei, dan hebben we geen enkel politiek en econo misch gewicht meer," voorspelt schrijver Denis Tillinac deze week in Le Figaro. Tillinac heeft als groot voordeel dat hij wars is van diplomatieke zeden en ge woonten, en zegt in gewone mensentaal dat Frankrijk via het Frans een wereldmacht kan blijven. Frankrijk moet volgens hem in Afrika gaan alfabetise ren. Elders - bijvoorbeeld in in ternationale instanties - moet het land eisen dat Frans 'ge bruikt en gerespecteerd' wordt. Via alle mogelijke wegen wil Til linac de Franstalige invloed uit breiden. Voor hem is het bericht dat Nigeria als waarnemer naar de top in Hanoi komt, 'een van de beste nieuwtjes van de laatste tijd'. Hij heeft er geen bood schap aan dat het land geschorst is in het Britse Gemenebest als gevolg van de schendingen van de mensenrechten. Het is niet zo dat Chirac en Tillinac daar lak aan hebben. Maar ze willen Francofone landen de 'tijd gun nen om volgens de eigen ge woonten en tradities' zich de mensenrechten eigen te maken. Als ze het Frans maar propage ren, vindt Tillinac, en meewegen in het anti-Angelsaksische blok. I p00r,^Mo Voordouw i fÜ?8 koek, 'Le Livre Noir du liet mun^sme' (Het zwartboek van I fra ?orn.rriun^srne) dat onlangs in i een *s verschenen, zorgt voor LI aan discussies. Het boek l^'eede Kamer: Wag8n I zag zich gedwongen op te ltiei)artr,V00r^^n eommunistische coali- i ficus Rt-ru er lading van de histo- i van viif f?^ane Courtois heeft een team eeo balans ontf SewaaSd om Lsnw n P maken van het commu- |r e auteurs komen uit op mini maal 80 miljoen slachtoffers. Courtois, onderzoeksdirecteur op het Franse cen trum voor wetenschappelijk onderzoek CNRS, houdt het op 100 miljoen. Die mensen zijn gestorven in de diverse gou- lags of terechtgesteld, in landen als de Sovjet-Unie, Vietnam, China, Cambodja, Cuba, Peru of Afghanistan. Uitgever Robert Laffont omschrijft het bijna 900 pagina's tellende werk als 'een referentie'. En dat is niet alleen promo- tietaal. Want de schrijvers hebben inder daad de beschikking gekregen over ar chiefmateriaal dat tot dan toe goed ver borgen was gebleven. Zo stelt Nicolas Werth in zijn hoofdstuk over de Sovjet- Unie vast dat al onder Lenin massaal werd gemoord. Volgens de schrijver wer den tussen 1825-1917, in het tsaristische Rusland 6321 mensen om politieke rede nen vermoord. Onder leiding van Lenin werden in enkele weken tijd ruim twee keer zoveel mensen omgebracht. De opsomming van de historici is af schrikwekkend. Zozeer, dat Stéphane Courtois in zijn voorwoord communisme en het nazisme met elkaar vergelijkt, net als de Duitse filosoof Ernst Nolte dat al deed tijdens de 'Historikerstreit'eind tachtiger jaren. Courtois schrijft: „De 'klassenvolkerenmoord' staat gelijk aan de 'rassenvolkerenmoord'. De feiten wij zen uit dat de communisten misdaden hebben gepleegd op 100 miljoen mensen. Het nazisme telt 25 miljoen slachtoffers. Dat moet op z'n minst uitnodigen tot een vergelijking tussen het regime dat sinds 1945 wordt beschouwd als het meest cri minele systeem van de eeuw en de com munisten, die tot 1991 een internationa le legitimiteit kenden en die tot op de dag van vandaag in sommige landen aan de macht zijn." In Frankrijk gaan steeds meer stemmen op om af te rekenen met het communis me als systeem. Dat is des te opvallender, omdat de Franse communisten er nog al tijd omstreeks 10 procent van de stem- Van onze correspondent Sao Paulo - Vier schoolvriendinnen van negen jaar uit de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo hebben hun schooljuf uit de weg proberen te ruimen om daarmee een vervroegde kerstvakantie te bewerkstelligen. Toen de onderwijzeres de ver giftigde 'chocoprins' beleefd afsloeg, verraste het viertal uit pure frustratie over het misluk ken daarvan twee klasgenoot jes met de lekkernij. De slachtoffers meldden de juf dat de toffee-achtige inhoud vol zat met harde stukjes. De aap kwam daarna snel uit de mouw. De jonge gifmengers hadden aan de caramelbrij fijngestampte slaaptabletten, medicijnenen en een paarden middel tegen schimmelziekten toegevoegd. Tegenover de schoolleiding biechtten ze op dat ze tot hun daad waren ge komen in de stellige overtui ging dat een sterfgeval het stil leggen van de lessen voor lan gere duur tot gevolg zou heb ben. Het leegpompen van de maag heeft erger voorkomen voor de twee slachtoffertjes. Het kwartet jonge samen- zweersters is geschorst en zal aan een diepgaand psycholo gisch onderzoek worden onder worpen. Jeruzalem (dpa) - Vooraanstaande leden van de regerende Is raëlische Likud-partij hebben plannen om premier Netenyahu ten val te brengen. Volgens de kranten Jedioth Achronoth en Maariv van gisteren is een aantal ministers van Netenyahu's partij zo ontevreden over de regeringsleider dat ze uit zijn op een 'putsch', een staatsgreep. De ministers zijn er volgens de dagbladen van overtuigd dat ze Netanyahu kunnen afzetten met een meerderheid van tachtig stemmen in de Knesset zonder dat het parlement ontbonden hoeft te worden. „De dagen van Netanyahu zijn geteld," zei minister Michael Ei- tan van Wetenschap. Oud-minis ter Benjamin Begin: „Het zal ie dereen duidelijk zijn dat de Li kud wordt geleid door een bende van op macht besluste, teugelloze mensen. Aan de leiding van die bende staat een mens die zijn vrienden en vertrouwelingen be drogen en misleid heeft." Netanyahu heeft woensdag met een aantal ministers overlegd over de beslissing van het cen traal comité van de Likud om de interne voorverkiezingen voor Likud-parlementskandidaten af te schaffen. Dit besluit leidde tot onenigheid in de partij. Veel partijleden zijn boos dat het centraal comité voortaan de kandidatenlijst gaat samenstellen. §88S 'Griekenland en Italië sluis voor Koerden' Bonn - Het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft giste ren gezegd dat Italië en vooral Griekenland niet genoeg doen om de vele Koerdische vluchtelingen tegen te houden die Duitsland de afgelopen weken via hun territoria zijn binnengekomen. De Duitse autoriteiten hebben de afgelopen weken alarm geslagen over stijgende aantallen Koerdische vluchtelingen uit Noord-Irak en Turkije die via Griekenland en Italië illegaal in Duitsland zijn beland. Sinds september zouden dat er al 3.000 zijn. Duitsland zet vraag tekens bij het eventueel toelaten van Griekenland tot het Schen- gen-gebied. Hierbinnen bestaan geen grenscontroles meer tussen landen. Ita lië heeft het Schengen-verdrag al ondertekend. 'ri Arafat: 'Voor eeuwwisseling eigen staat Gaza-Stad - De Palestijnen zullen uiterlijk in mei 1999 een onaf hankelijke staat uitroepen, zonodig eenzijdig, omdat er dan een einde is gekomen aan de vijfjarige interimperiode van de autono mie. Dat heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat gisteren gezegd. Ar afat verklaarde dat hij zijn eerder gedane belofte aan de Pales tijnen over een eigen staat wil inlossen, onafhankelijk van de voortgang van het vredesproces. Arafat verklaarde dat de Pales tijnen al wereldwijd regeringen hebben gepolst over de stichting van een Palestijnse staat en dat de meeste positief waren. Franse vissers enteren Belgische trawler Oostende/Duinkerken - Ongeveer vijftien Franse vissers hebben gisterochtend in het Kanaal een Belgische trawler geënterd. Daar bij maakten zij gebruik van vuurpijlen en projectielen die onder meer de ruiten van het schip verbrijzelden. Door trossen te laten vieren in de schroef maakten de vissers de Belgische boot vervol gens stuurloos. Het incident vond plaats ter hoogte van Duinkerken. Het Bel gische schip, afkomstig uit Oostende, zou volgens de Franse vis sers illegaal in Franse wateren hebben gevist. Volgens een organi satie van Belgische reders was daarvan absoluut geen sprake. 'Ecclestone bood Labour tweemaal geld' Londen - De Formule I-baas Bernie Ecclestone heeft de Britse re geringspartij Labour twee keer geld aangeboden. De Brit Ec clestone doneerde Labour in januari drie miljoen gulden. Hij bood de partij ook na de regeringsovername in mei een grote som geld aan, zo meldt de Britse krant The Times gisteren. Blair nam het geld in mei niet aan om belangenverstrengeling te voorkomen. Over het tweede aanbod repte Blair met geen woord toen hij woensdag het Engelse Lagerhuis informeerde het eerste bedrag terug te betalen. De conservatieven, die in de oppositie zitten, leggen een verband tussen de giften en de regeringsbeslissing tabaksreclame bij auto sport toch toe te laten. Verschillende politici uit de oppostie beschuldigen de regering van corruptie, verwijzend naar een ontmoeting tussen Blair en Ec clestone op 16 oktober. (ADVERTENTIE) men halen. Verder was de Franse com munistische partij een van de laatste, die openlijk afstand nam van het Stalinisme. De partij leverde drie ministers aan het kabinet-Jospin. De publicatie van het boek leidde woensdag tot een forse aan varing tussen de liberalen en premier Jospin. Een kamerlid insinueerde dat Jospin regeerde met een partij, die ver antwoordelijk was voor al die moorden. De premier reageerde door te zeggen dat voor hem nazisme en communisme niet gelijk waren, dat de Franse communis ten misschien wat laat het Stalinisme hadden afgezworen maar dat hij 'trots' was op hun deelname aan zijn regering. Daewoo Nubira Wagon vanaf 34.995,- Tel alle standaard extra's bij elkaar op en u ziet dat Daewoo de beste keus is. Bijvoorbeeld de Nubira Wagon; standaard uitgerust met o.a. dubbele airbag, stuurbekrachtiging, 550 liter laadruimte en elektrische ramen, Reden genoeg om de Daewoo-dealer te bezoeken. Zeker nu. Want wie nu een proefrit maakt, krijgt de Miss Nederland kalender 1998 DAEV^^^C^ helemaal gratis. Dat mag u toch niet missen! U BENT TOE AAN 'N DAEWOO

de Stem | 1997 | | pagina 5