Kinderporno op internet aangepakt 4Marco is niet helemaal in vorm Varkenspestgebied komt snel weer vrij Eis vier jaar tegen incest-ouders SieMatic 'Geen scherpere eisen aan cruise-controls' Kunstzinnig toiletbezoek Beschermengelen Kroongetuige Karman ook in zaak Etienne U. Zes kinderen verdacht van aanranding Sorgdrager wil actief beleid BINNENLAND Man verdwenen in verband j met ontuchtzaak CrS^TSPeCialekinderver- Zeugen ook met Duits sperma geïnsemineerd Vijf jaar cel en 7500 gulden boete voor sekstoerist I )e^e|Fd J/ V5 Arnhem pakt drugshandel Turken aan DE GROTE EINDEJAARS KEUKEN ACTIEVERKOOP START MORGEN 10 UUR VISSERS rittannië en Ierland- zwaar bewolkt en af en no£ buien, vooral in het In het zuidoosten op en, maar ook kans op iddagtemperatuur rond en, in Ierland, later ook les oplopend tot een of 14. en Luxemburg: In de en ochtend kans op mist wolken, met name in de g ook wat zon. Op beide kans op wat buiige re- Middagtemperatuur net 10 graden. en Midden-Frankrijk: veel wolken, maar soms at zon. In de nacht en nd eerst kans op mist. In esten en noorden van tijd d buien. Middagtempera- an de kust ruim 10 gra- i het oosten circa 7 gra- Frankrijk: In het binnen- kans op mist of lage wol- Verder perioden met zon, 1 in het zuidoosten. In het esten minder zonnig en op buiige neerslag. Mid- mperatuur op de meeste sen tussen 12 en 16 gra in hardnekkige mistgebie- nkele graden lager, gal: Vrijdag vooral in het n enkele buien, mogelijk onweer. Verder opklarin- n ook geregeld zon. Zater- later in het noorden en en opnieuw enkele buien, 'ma uiteenlopend van cir- 6 graden in het noorden tot laatselijk in het zuiden, nje: Half tot zwaar bewolkt uien, mogelijk met onweer, e loop van vrijdag van het ten uit opklaringen en zon- perioden. Zaterdag overal wat zon, maar langs de oostkust kleine kans op bui. Middagtemperatuur enlopend van een graad of in het noordwesten tot 22 atselijk in het zuiden, narische Eilanden: Naast lkenvelden ook zonnige pe- den, vooral op de zuidstran- i. Kleine kans op een bui. ddagtemperatuur omstreeks graden. llorca en Ibiza: Flinke zon- e perioden, maar vooral 'jdag kans op een bui. Mid- gtemperatuur 20 graden, lië: In het zuiden aanhou- nd wisselvallig met van tijd t tijd forse buien, soms ook weer. In het noorden, later k in het midden opklaringen zonnige perioden. Middag- mperatuur van een graad of in het noorden tot bijna 20 aden in het zuiden, uitsland: Wolkenvelden en ns op wat regen, boven de Om ook sneeuw. In de nacht ochtend op veel plaatsen ist of lage wolken. Fris met axima van circa 6 graden, ostenrijk: Vrij veel bewolking n vooral in het oosten regen, oven circa 600m ook kans op neeuw. Geleidelijk in het wes- en opklaringen en zonnige pe- oden. Middagtemperatuur ussen 5 en 10 graden, zaterdag jager. DE STEM Den Haag (anp) - De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) gaat actief speuren naar kinderporno op internet. Daar bij gaat het om feiten die strafbaar en vervolgbaar zijn voor de Nederlandse wetgeving of die dat zijn in landen waarmee Ne derland samenwerkt. •japuosjipa-1 w" i UBA jeet) 'auuep jeep do 's>|U!| silri'A Dat kondigt minister Sorgdrager van Justitie aan in een brief aan de Tweede Kamer. Het gaat vooralsnog om een ex periment, waarvan de opzet nog niet is uitgewerkt. Momenteel is er nog sprake van een passief op sporingsbeleid. Dat houdt in dat de ontwikkelingen op het net in de gaten worden gehouden en dat er informatie met buitenlandse politie-instanties wordt uitge wisseld. Daarnaast ging ruim een jaar geleden het Meldpunt Kinderporno van start, dat klachten verzamelt en vervolgens de bedrijven benadert die parti culieren toegang geven tot inter net. Deze zogenoemde providers proberen vervolgens de kinder porno te verwijderen. Volgens Sorgdrager is deze vorm van zelfregulering alleen niet voldoende. Actieve opsporing op het wereldwijde medium is nodig om kinderporno effectiever te be strijden en om de bron (seksueel misbruik en soms ook mensen handel) te achterhalen, aldus de minister. Justitie heeft eind okto ber van een van de grootste pro- Naar aanleiding van de,dodelijke aanrijding van zanger Marco Bakker had Veilig Verkeer Ne derland (WN) gepleit voor bete re kwaliteitsnormen waaraan cruisercontrols moeten voldoen. Bakker heeft in eerste instantie de cruise-control, waarvan zijn auto standaard was voorzien, de schuld gegeven van het 'op hol slaan' van zijn Opel Omega. De richtlijn voor elektronica in personenauto's, waar de automa tische snelheidsregelaar ook on der valt, is in 1995 nog ver nieuwd. Die Europese richtlijn heeft vooral te maken met af scherming van auto-elektronica j voor elektro-magnetische beïn vloeding van buitenaf. In Nederland is nog nauwelijks onderzoek gedaan naar de veilig heid van cruise-controls. Er is al leen globaal onderzoek ingesteld naar de mogelijke bijdrage van j cruise-controls tot de verkeers veiligheid. Een duidelijke con- clusie leverde dat onderzoek niet e Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is momenteel wel be zig met onderzoek naar de veron- j derstelde voordelen van cruise- controls. Intussen wordt ook van over heidswege gestimuleerd dat per sonenauto's standaard afgeleverd worden met cruise-controls, of Kerkdriel (anp) - De politie h«ft gisteren een landelijk opsporingsbericht verspreid voor een 47-jarige man uit Kerkdriel. De man verdween dinsdagavond °en hij hoorde dat de ouders van 'lel meisjes uit zijn woonplaats fiemerkt hadden dat hij ontucht »?t hun kinderen pleegde, en ouderpaar deed dinsdag aan- «me bij de politie van de ontucht, woensdag wilde de politie de an m zijn woning aanhouden, aar toen meldde zijn echtgenote I Hi,, J sinc*s dinsdagavond ver- vn^u1 Tas' Mede °P haar ver- -: ^eeft de politie het opspo- nngsbencht verstuurd. I 'J een huiszoeking heeft de poli- tes C,0wP.uteraPParatuur, disket en'ng videobanden en foto- men EeT1111^ "u b6Slag geno" zoekt a recherclMtem onder zoekt deze spullen. e inwoner van Kerkdriel zou I twaalf" meiSi6S Van ne§en tot I pleerrf bt ontucht hebben ge- °mdat de deze kinderen hois gaf Wat" COmputerles aan is kan a er precles gebeurd De politi P 6 nog niet zeggen- meirie inPraatvandaagm"tde Van onze verslaggever Den Bosch - Binnen enkele dagen, mogelijk zelfs vandaag al, zal een deel van het var- kenspestgebied weer worden vrijgegeven. Dat houdt onder meer in dat varkenshouders hun stallen weer met dieren mogen vullen. Het ministerie van Landbouw zal een strenge regeling afkondigen voor de herbevolking van de stal len. De ruim 6.000 varkensbedrijven in het ingesloten gebied met een vervoersverbod zullen niet tege lijk het normale werk kunnen hervatten. Het eerst zullen enkele delen aan de rand van het gebied vrijkomen, waar al wekenlang geen uitbraken van varkenspest meer zijn geweest. Bedrijven in de omgeving van recente pest haarden (Vinkei, Vorstenbosch, Escharen, Mill en Hernen) komen het laatst aan de beurt. De alge mene verwachting is dat het hele gebied vóór Kerstmis weer vrij gegeven zal zijn, tenzij besmet tingen tot nieuwe beperkende maatregelen leiden. Voor de herbevolking van de stal len zijn naar schatting 2 miljoen dieren nodig, 150.000 zeugen en 1,8 miljoen biggen die tot vlees varkens gemest worden. Onge veer 3.500 varkensbedrijven in de pestgebieden staan leeg. Van dat aantal zijn 421 bedrijven wegens besmetting met het pestvirus ge ruimd en 1200 bedrijven uit voor zorg geruimd. Ongeveer 1500 be drijven staan leeg, doordat de daarin aanwezige dieren zijn op gekocht en vernietigd. Het ministerie van Landbouw wil voorkomen dat het vrijgeven van gebieden zal leiden tot de massa le import van varkens uit het bui tenland, die mogelijk nieuwe dierziektes met zich mee dragen. Daarom zal het transport van zeugen en biggen van Noord- naar Zuid-Nederland weer wor den toegestaan (in omgekeerde richting voorlopig nog niet). Veel varkenshouders in de pestgebie den hebben met collega's in het noorden al afspraken gemaakt voor de levering van dieren. Woensdag werd het fokverbod in het pestgebied opgeheven, waar door ongeveer 200.000 zeugen op duizend varkensbedrijven weer geïnsemineerd mogen worden. viders, Xs4all, gevorderd om het Internet-verkeer van een van haar abonnees een maand lang af te tappen voor recherche-onder zoek. Maar deze provider weigert dit. Het bedrijf zegt zich „princi pieel verplicht te voelen om de gebruikers te beschermen in hun privacy. Medewerking aan de vordering zou een ongewenste precedentwerking hebben die van grote invloed kan zijn op de privacy van alle internet-gebrui- kers in Nederland." De provider zegt dat de weigering strafbaar is en hoopt op een spoedig proef proces. Uitbannen Concurrent World Access/Planet Internet wil best meewerken aan het uitbannen van kinderporno op het wereldwijde netwerk, maar wel binnen de privacy-wet geving. „Als wij een gerechtelijk bevel krijgen te informeren naar de identiteit van iemand die een mailt je verstuurt of een dubieuze homepage heeft, werken we mee als het echt om een strafbaar feit gaat," aldus een woordvoerster. Van onze verslaggever Den Haag - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ziet nog geen aanleiding om de eisen voor cruise-controls in auto's te verscherpen. dat zo'n apparaat achteraf wordt ingebouwd. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) propa geert de cruise-control als instru ment om de verkeersveiligheid te vergroten. De belangenorganisa tie van garagebedrijven Bovag zegt nog niets te merken van schrik onder automobilisten voor op hol slaande cruise-controls. Van onze verslaggever Uden - Drie jongens en drie meis jes uit Uden en Volkel, 13 en 14 jaar oud, worden verdacht van aanranding en mishandeling van een 13-jarig Udens meisje. Vier verhoorde kinderen, twee jongens en twee meisjes, hebben bekend dat ze het meisje op 3 ok tober hebben meegelokt naar een bos. Daar hebben ze haar een aantal keren vastgebonden aan een boom en geschopt en gesla gen. Ze heeft volgens de politie zichzelf steeds kunnen bevrijden. Ook hebben de kinderen het meisje gedwongen haar bovenli chaam te ontkleden, waarop ze is bespuugd. Volgens de politie is ook een mes aan het meisje ge toond. Als motief hebben de kin deren de politie verteld dat ze het meisje eens wilden pesten. Wie de toiletten van de Faculteit Communicatie en Journalistiek in Utrecht bezoekt, hoeft voor taan geen lectuur meer mee te nemen. De foto's die aan muur hangen, geven voldoende stof tot nadenken. De 47 kunstwerken, verdeeld over 95 toiletten, zijn deels speciaal voor het project ge maakt en deels betrokken van persbureaus. foto anp Den Bosch (anp) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch 'heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen een echtpaar uit Uden wegens jarenlange mis handeling en seksueel mis bruik van zijn twee zoontjes. De kinderen, die nu zeven en vijf jaar zijn, zijn in een pleeggezin opgenomen. De ouders, de 27-jarige Y.M. en de 30-jarige J. van D. zouden ze ven jaar geleden met het mis bruik zijn begonnen. De kinderen hebben ook andere volwassenen in hun omgeving beschuldigd, maar uit onderzoek is daarvan niets gebleken. Volgens officier van justitie mr. E. Stokman zijn de kinderen ja renlang regelmatig mishandeld en seksueel misbruikt. Stokman noemde de delicten weerzinwek kend en vreest dat de slachtoffer tjes voorgoed zijn beschadigd. Ook in het pleeggezin tonen de kinderen seksueel gedrag dat vol strekt niet bij hun leeftijd past. Ze zeggen dan dat zij dat van hun 'oude' ouders ook moesten doen. Deskundigen menen dat de ver klaringen van de kinderen gro tendeels geloofwaardig en aanne melijk zijn. De vrouw is goed deels teruggekomen op haar ge deeltelijke bekentenis waarin zij haar ex-man overigens nauwe lijks heeft belast. De man heeft steeds ontkend. Uitspraak op 27 november. Van onze verslaggever Eindhoven - Nu het fokver bod voor varkens is opgehe ven doen varkensboeren mas saal een beroep op de Kunst matige Inseminatie (Kl)-sta- tions. Het KI-station in Vught betrekt momenteel sperma uit Duitsland om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Volgens H. Olijslagers, hoofd van het KI-station in Vught, voldoet het sperma van Duitse KI-sta- tions aan de EU-normen en is er geen gevaar voor besmetting. „Als de voorraden van de Duitse KI-stations niet toereikend zijn, wijken we uit naar onze Franse collega's," aldus Olijslagers. De sperma-productie van de KI-sta- tions in Keidonk, Merselo en Hel den ligt stil, aangezien deze be drijven in het gebied liggen waarvoor het transportverbod nog van toepassing is. Het station in Vught voorziet zo'n tachtig procent van de Brabantse var kensboeren van sperma. Onder normale omstandigheden levert het bedrijf gemiddeld tweeduizend buisjes per dag. De afgelopen twee dagen was dat aantal verdrievoudigd, na bestel lingen door een kleine duizend boeren. Olijslagers verwacht dat deze toename nog zeker twee weken zal aanhouden. Utrecht (anp) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 50-jarige inwoner van de Domstad veroordeeld tot vijf jaar celstraf wegens het ver vaardigen en in bezit hebben van grote hoeveelheden kin derporno. De man krijgt de straf ook voor ontucht met zeven jongens, onder wie een pleegkind. De man, C.B., moet daarnaast 7500 gulden schadevergoeding betalen aan vijf misbruikte jongens uit Sri Lanka. De Utrechter maakte jarenlang seksreizen naar Zuidoost-Azië waar hij talloze blootopnames maakte van kinderen. De zaak kwam aan het licht toen B. een fotorolletje liet ontwikkelen. De man zei zijn verzameling voor ei gen gebruik te hebben opge bouwd. Justitie kon niet aanto nen dat B. deel uitmaakt van een kinderpornonetwerk. Hoewel de politie tijdens een huiszoeking duizenden afbeeldingen van naakte kinderen aantrof, kon ze slechts vijf slachtoffertjes trace ren. De rechtbank oordeelde dat B. zijn overwicht als westerse, rijke man zonder scrupules heeft mis bruikt om zijn seksuele lusten te botvieren. In ruil voor hun dien sten bood B. de jongens klein geld, cadeautjes of eten aan. Door Ellen ter Maat Den Ham - Schrammen op het gelaat. De strenge blik verbergt de onzeker heid. Pas bij 'Die lippen schweigen' uit de operette Die Lustige Witwe ont dooit het gezicht. Marco Bakker gaat vanaf nu helemaal op in de muziek. De zanger rept deze avond met geen woord over het ongeluk in de Amsterdam Arena waarbij een 38-jarige vrouw om het leven kwam. Zijn manager S. de Rek doet dat wel. Hij geeft aan het begin van het con cert publiekelijk toe dat Bakker meer heeft gedronken dan wettelijk is toege staan. „Anders dan de pers vermeldt, voelt hij zich wel degelijk schuldig. Hij heeft zijn diepe medeleven betuigd aan de fami lie van het slachtoffer. Maar hoe hard het ook klinkt, het leven gaat door en Marco komt hier om aan zijn contractuele ver plichtingen te voldoen." Applaus uit de kerk, die niet vol is omdat velen dachten dat het concert niet door zou gaan. Een koorlid zegt nog dat het programma wel wat gewijzigd is, 'omdat Marco niet hele maal in vorm is'. Dat verhindert niet een staande ovatie na afloop van het concert. Het handgeklater is nog niet weggeëbd of de deuren achterin de kerk vliegen open. De fotografen van Het eerste optreden van Marco Bakker na het dodelijk ongeval. roddelbladen en cameraploegen, die tij dens het concert niet in de kerk mochten, banen zich een weg door en over de kerk banken. Ze vangen de getergde zanger op die net bezig is zich een weg naar de uit gang te banen. Het gezicht, dat tijdens het zingen ontspannen had gestaan, betrekt weer. De politie slaagt er niet in de pers bij de zanger weg te houden. Tv-personality Willibrord Frequin probeert de bariton een reactie uit te lokken door te vragen of hij wel vaker te veel drinkt. „Ik geef geen commentaar, de rechter oordeelt wel," is het enige dat hij kwijt wil, terwijl hij zo snel mogelijk zijn auto probeert te berei ken. Een van de fotografen slaagt in zijn VRIJDAG 14 NOVEMBER 1997 A Zou het nou komen omdat we zo futloos zijn dat we steeds meer energie verbruiken, of zijn we juist liever lui dan moe? In ieder geval is het zo dat er in deze samenleving inmid dels al decennia lang over milieu en energiebesparing wordt gesproken, maar dat er al minstens net zo lang niets gebeurt om het te verbeteren. Omdat we het materieel zo goed hebben, verbruiken we ook steeds meer materiaal. Misschien wel omdat we nog steeds niet door hebben dat dat wat duur is niet per se ook duurzaam hoeft te zijn. Gek genoeg worden we wel steeds zuiniger op de natuur en sieren we het zeldzame plaatjesboek dat we daar van hebben, op met lidmaatschapskaarten van allerlei nobele verenigingen op dat gebied. Waarmee we eigenlijk uitdrukking geven aan de dom me redenering dat natuur te koop is en dat het schuld gevoel over het verpesten ervan af te kopen is. Je zal maar kinderen hebben. MERIJN De Guardian Angels, een van oorsprong Newyorkse burger wacht, doen een hernieuwde proging om voet aan de grond te krij gen in Amsterdam. Harlequin en Mister T. proberen de steun van de bevolking te krijgen om een kantoor te openen in de hoofdstad. FOTO ANP Haarlem (anp) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Haarlem wil één van de kroongetuigen uit het Hakkelaar-proces, Ad Kar man, ook in de zaak tegen Etienne U. laten getuigen. opzet om Marco Bakker boos in de came ra's te laten kijken door treiterend te vra gen: 'Laat je je nu rijden, Marco?' Nog een maal flitsen de camera's en dan rijdt de auto snel weg. Koster Gerrit Kleinjan van de hervormde kerk van Den Ham staat na afloop van het jubileumconcert van het plaatselijk ge mengd koor verdwaasd in de deuropening. „Allemachtig," brengt hij uit, „dit zijn we hier niet gewend. Maar morgen weet wel iedereen waar Den Ham ligt." In Overijssel. Vlakbij Ommen om precies te zijn. Al maanden heeft het koor naar dit jubileumconcert op een doordeweekse dag toegewerkt. Dat de hele landelijke pers er op af zou komen, hebben ze tot voor twee dagen niet kunnen bevroeden. „De meeste mensen hebben toch gedacht dat Marco Bakker op het laatste moment niet zou komen. Hoe kun je zingen als je door de gebeurtenissen totaal bent afge knapt?" Anne Knol uit Steenwijk benadrukt dat het vanavond om het zingen gaat. „Zoiets kan iedereen gebeuren. We hebben alle maal weieens een borrel teveel." Moeder Drees vindt dat iedereen eerst maar eens af moet wachten wat de werke lijke oorzaak van het ongeluk is. „Sorry hoor, maar de pers blaast alles zo op." Karman was samen met de ande re kroongetuige Fouad Abbas Abdullah verantwoordelijk voor de veroordeling van twee andere grote vermeende hasjhandelaren: Johan V., alias de Hakkelaar, en Koos R.. Die twee kregen van de rechtbank in Amsterdam respec tievelijk zes en vijf jaar cel. Het beroep in deze zaak loopt inmid dels voor het gerechtshof in Am sterdam. Persofficier C. Hemmes-Boender zegt dat het OM wil dat Karman bij de politie wordt gehoord en niet voor de rechtbank. In het be- Van onze verslaggever Arnhem - Arnhem wil de drugs criminaliteit onder Turken en Koerden in de stad stevig aan pakken. Enerzijds door te voor komen dat jongeren aan de han del gaan meedoen, anderzijds door veel harder op te treden te gen handelaren. Burgemeester P. Scholten heeft gisteren per brief aan de Tweede Kamer geld gevraagd om het vier jaar durende plan uit te voeren. Hij schat dat daar twaalf tot zes tien miljoen gulden voor nodig is. De harddrugshandel in Arnhem is volledig in handen van Turken en Koerden. De Gelderse hoofd stad is een doorvoerhaven voor West-Europa. Welke voorstellen de stad heeft, wil burgemeester Scholten nog niet vertellen. lang van het onderzoek wil ze niet zeggëh waaróver de niéuwe getuige gaat verklaren. Het ligt in de lijn der verwachting dat deze opvallende nieuwe getuige ook een belastende verklaring over Etienne U. zal afleggen. Die staat terecht voor deelname aan een criminele organisatie, drugshandel in Nederland en be lastingfraude. Ook zes medever dachten moeten zich in deze zaak voor de rechtbank in Amsterdam verantwoorden. De tenlasteleg ging tegen U. over omvangrijke drugssmokkel in het buitenland heeft het OM eerder op last van de rechtbank in Amsterdam moe ten laten vallen, omdat die bui tenlandse smokkel niet op het uitleveringsverzoek aan Frank rijk was vermeld. Advocaat mr. A. Moszkowicz, die deel uitmaakt van de verdediging van de vermeende bende van U., reageert 'hogelijk verbaasd' over de nieuwste zet van het OM. Hij heeft aangekondigd vandaag op de eerst komende zitting de nieu we ontwikkeling direct aan de kaak te stellen. Hij wil weten of justitie ook nu weer een deal met Karman heeft gemaakt. Ook eist hij de getuige te horen als politie of justitie die mogelijkheid krijgt. Karman zit nu ondergedoken uit angst voor represailles wegens zijn belastende getuigenis in de zaak tegen de Hakkelaar. Hij ontvangt maandelijks een ver goeding van de Staat voor zijn eerste levensbehoeften. Karman wees vorig jaar december Johan V. en Koos R. aan als degenen met wie hij jarenlang lucratieve drugszaken had gedaan. (ADVERTENTIE) Individueel Design van SieMatic lijdelijk voor de prijs van een gewone keuken. Kom dus snel en profiteer. Toonaangevend in de regio keukendeskjn Vissets Keukendesign, Esdoomlaan 22, Oostertiout, lel.: 0162 - 45 49 79 Openingstijden: Maandag van: 13.00 lot 18.00. Dinsdag l/m vrijdag van: 9.00 lol 18.00 Zaterdag van: 10.00 lol 17.00. Koopavond vrijdag lot 21.00

de Stem | 1997 | | pagina 3