Scherpere VN-sancties tegen Irak Italië geschokt door recente ontvoeringen Blair in 't nauw door donatie Ecclestone Eenheid voor VS belangrijker dan taal resolutie Paus moet rustiger aan doen Toename ultra-rechts geweld in Duitsland Irak maakt het Rusland moeilijk AND KORT DE STEM VI ME NT A AR BUITENLAND A5 Veiligheidsraad unaniem Zuid-Afrika had chemische wapens en gif BUITENLAND KORT TIBER 1997 A4 dan een taalgrens. Wat en financieel ontoereke- eschaafde zuinige schra- at de poging van de fie- ver te nemen in de Waal- stuit. ige bank voor beide par- sinds haar oprichting, nu oblemen, verliezen en af- collega, bij voorkeur een iternationaal een rol wi|. evenwel niet te vinden, heeft zodoende grote in- jidelijk werd toen ING be- Barings. Zelfstandige ex- echter zo goed als onmo- rogje had op Brussel Lam- open. idse bod werd door de fi- Waalse groot-industrieel aar het betekende geens- was men daar zeer van op Je voorkeur naar een Bel- ar meer van chauvinistisch t zetten. Mocht de overna- ;en garantie voor een suc- e voor nodig om vooroor- rwinnen. Geld heeft ING- naar dat is niet voldoende bij SVB ft gisteren vier perso- fraude bij de Sociale irhonderdduizend gul- ers van de SVB, die de- ind werd overgemaakt, :e aangehouden perso- gin vorig jaar tot okto- igden gedupeerd, aldus en ■e kinderdagverblijf 't len. De interim-leiding I troffen om een einde te I ;ens wethouder R. Rot- rgunning in te trekken. ie tijd gekregen om een aatregelen hebben be- edagogisch klimaat en bben ouders de afgelo- is eenderde van het to- igenover. Door de leeg- ilijks tekort van 50.000 onacceptabel' IMP legt zich niet neer Iden op de tarieven. De linister Borst (Volksge- n de tarieven van apo- :t 5 procent te verlagen. M. Hagenzieker het be- we afspraken gemaakt gulden in 1998. Daarte- receptregel omhoog zou xrst haar afspraken niet land 65 asielzoekers op Vlie- rt aantal worden aange- ;en extra raadsvergade- In oktober ontstond in st van de vluchtelingen ingen veroorzaakte gro- ;ollege als het overgrote niets in de plannen. Er i wel tegen als voor de 1100 inwoners. n Ramola-zaak officier van justitie mr. ior-zaak. De zaak is een >la-proces tegen een Ma- ank tot verbijstering van chtén naar huis stuurde, eren bepaald dat de ex-, •okkaanse getuige wordt leels tegemoet gekomen drie verdachten in de ■echtersstaat' d vaak op de stoel van de onaanvaardbare aantas- in het democratisch be den in het web van juri- jn beroepsmogelijkheden r in bestuurlijke zaken. :t als voorzitter dr. J- van in Noord Holland, in het rapport betrekt in een :mene wet bestuursrech iet doorzetten' an Sociale Zaken ziet er i goedkopere pensioenre- partners twee jaar de tij de aanvullende pensioe- Pas als dat niet lukt, zal ukken. lit moment een eindloon- (inclusief AOW) 70 pw- Het kabinet kondig® reling-«et sprak de I I I I I DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 re ood Door Bob van Huet Londen - Tony Blair heeft gis teren een groot onderzoek aangekondigd naar de finan ciering van de Britse politieke partijen. Donaties aan verkie zingsfondsen zouden in de toekomst openbaar moeten worden gemaakt. Blair zelf is voorstander van een maximaal bedrag dat partijen zouden mogen besteden tijdens de verkiezingscampagnes. pe aankondiging week met af van wat Labour wilde toen men nog in oppositie was maar giste ren was de nood opeens aan de man. Tot genoegen van de con servatieve oppositie hadden La- I bourministers zich de laatste da- gen in moeilijkheden gewerkt met gedraai en vaagheid over een omstreden gift van Formule 1- baas Bernie Eccleston. Vier maanden voor de verkiezingen, in mei, maakte de racemiljardair drie miljoen gulden over aan het verkiezingsfonds van Blair - voor de als pro-conservatief bekend staande Ecclestone was het ove rigens een hele ommezwaai - de afgelopen jaren had hij een veel voud van het bedrag overge maakt aan de Tories. Het probleem voor Labour ont stond toen er door politieke te genstanders een samenhang kon worden gesuggereerd tussen de vooruitziende geste van Ecclesto ne en een opmerkelijke wijziging in het regeringsstandpunt voor het verbod op sportsponsoring door sigarettenmerken. Bij nader inzien werd door Blair een uit zondering gemaakt voor het For mule 1-circus (van Ecclestone) dat voor een belangrijk deel moet bestaan van sigarettenreclame. Dat een van de Labour ondermi nisters is getrouwd met een ex- directeur van het Benetton race team was een extra argument voor de Tories. Gedurende vier dagen deed La bour heel moeilijk over de hoogte van Ecclestones donatie. Voor zo ver bekend blijkt het een van de hoogste giften die de partij ooit Ontving van een ondernemer. In het nauw gebracht door de affai re en vrezend voor zijn imago ge lastte Blair zijn partij de omstre den drie miljoen onmiddellijk te rug te storten op de rekening van Ecclestone. De laatste had daar op nonchalant laten weten er so wieso niets voor te hebben terug verwacht. Blair legde het Lagerhuis om standig uit dat de Britse regering de Europese Commissie al eerder had geïnformeerd dat het een to taal verbod op sigarettensponso- ring van Formule-1 onmogelijk achtte. Een eventueel vertrek van de vele renstallen die vanuit Groot-Brittannië opereren, kon de nationale economie 50.000 ba nen kosten. Daarbij zou toch niet worden voorkomen dat de siga rettenreclame op de Britse buis zou komen aangezien de races dan 'en met nog meer reclame' el ders zouden worden gehouden, aldus Blair. De alom aangekondigde moker die oppositieleider William Ha gue hierover aan premier Blair zou uitdelen, bleek een misser. Omdat de Conservatieve partij zelf miljoenendonaties heeft ge kregen, sommige van schemerige zakenlieden uit het Midden-Oos ten, kon Hague het principe van politieke giften moeilijk aan de kaak stellen. Hij beperkte zich er daarom toe dezelfde uitzonde ringspositie als voor de Formule- 1 te bepleiten voor darts, biljar ten en vissen die het in Engeland helemaal van sigarettenreclame moeten hebben. Labour heeft overigens proble men de drie miljoen op korte ter mijn terug te betalen. De partij van Blair staat sinds de dure verkiezingscampagne een kleine vijftien miljoen gulden rood. New York/Bagdad (rtr/afp/dpa) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem besloten de sancties tegen Irak te verscherpen. Bagdad heeft het be sluit meteen verworpen. De vijftien leden hebben een reis verbod opgelegd aan Iraakse functionarissen die het werk van de VN-wapeninspecteurs dwars- j bomen. Ook moet Bagdad afzien van zijn voornemen de Ameri kaanse VN-wapeninspecteurs het land uit te zetten. De raad beklemtoonde zijn 'fer me intentie om verdergaande maatregelen' te nemen als Irak zich niet neerlegt bij de eisen van de VN. De sancties tegen Irak zullen pas in april worden her zien. De motie maakt geen mel ding van het gebruik van geweld, j zoals de VS hadden gewenst, om dat dit op Frans en Russisch ver zet stuitte. China ging pas kort voor de stemming akkoord met de tekst van de resolutie. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz heeft de resolutie meteen verworpen. „Deze motie maakt Irak niet bang. Wij zullen door gaan ohze legiti'erfie rechteh té' ledigen," zb liet hij vanuit I New York weten. Aziz klaagde dat hij dé Raad niet had mogen toespreken 'als gevolg van Ame rikaanse druk en chantage'. Hij noemde de motie 'de jongste in i reeks onrechtvaardige reso- I iuties die de Raad de laatste tijd 1 heeft genomen'. De VS zullen de druk op Irak voortzetten 'zo lang als dat nodig I is', zo liet de Amerikaanse minis- t van Buitenlandse Zaken Ma- I (ieleine Albright kort voor de be kendmaking van de stemming weten. Volgens het Witte Huis biedt de resolutie de mogelijk heid om 'een heel scala aan maat regelen' tegen Irak te nemen. Enkele uren vóór de stemming poogden diplomaten de Iraakse leiding nog op andere gedachten te brengen. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Said al- Sahaf, bood echter weinig hoop. Op een persconferentie in Bag dad zei hij dat Irak de uitwijzing van Amerikaanse VN-wapenin specteurs zal doorzetten als de VN de resolutie zouden aanne men. De Amerikanen werden gis teren opnieuw tegengehouden toen ze in Irak een inspectie wil den uitvoeren. Ook waarschuwde al-Sahaf op nieuw dat Irak Amerikaanse toe stellen in zijn luchtruim zou neerschieten 'als we dat nodig achten'. Volgens de minister zijn Amerikaanse toestellen de afge- 'fópéfftWëfe weken '984' kéér'het Iraakse luchtruim binnengedron- gen. Ook zouden de Amerikanen een nieuw spionagevliegtuig heb ben ingezet. Het zou om de U-2R gaan, een verbeterde versie van de U-2 die maandag een spiona- gevlucht uitvoerde boven Irak. Volgens Amerikaanse en Turkse functionarissen heeft Bagdad het vliegverbod geschonden dat het Westen boven Noord-Irak heeft ingesteld. Washington zou daar om extra vliegtuigen naar de vliegbasis Ingirlik in Turkije heb ben gestuurd. Paus Johannes Paulus II in zijn zetel terwijl een priester zijn boodschap voorleest tijdens zijn we kelijkse audiëntie. Nadat de paus maandag al wegens ziekte een mis oversloeg, kon hij gisteren niet zelf het woord voeren vanwege zijn zere keel. Van zijn artsen moet de paus meer rusten en zichzelf zo min mogelijk vermoeien. foto reuter Pretoria (anp) - Het Neder lands Instituut voor Zuidelijk Afrika (Niza) heeft sterke be wijzen verzameld dat het Zuid-Afrikaanse apartheids regime zeker tot 1992 gif en chemische wapens inzette om tegenstanders uit de weg te ruimen. Het eindrapport van het Niza werd deze week in Kaapstad overhandigd aan onderzoekers van de Waarheidscommissie. Daaruit wordt duidelijk dat het apartheidsregime sinds het begin van de jaren tachtig chemische en biologische wapens ontwikkelde en deze zeer waarschijnlijk heeft uitgetest op legereenheden in Mozambique. Pikant detail in het rapport is dat twee vooraanstaande Zuid-Afri kanen die in het verleden betrok ken waren bij of kennis hadden van het geheime wapenprogram ma, nu functies vervullen bij de VN-Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (PCW) in Den Haag. Het Niza heeft de Waarheidscommissie dan ook verzocht om dokter Brian John Davey, op dit moment hoofd van de afdeling Gezondheid en Vei ligheid van de OPCW en luite nant-generaal Niel Knobel, de Zuid-Afrikaanse vertegenwoor diger bij de OPCW, te dagvaar den om gehoord te worden voor de commissie. Een andere Nederlands onder zoeksinstituut, Kairos uit Utrecht, heeft de Waarheidscom missie een rapport overhandigd waarin de samenwerking wordt aangetoond tussen de Zuid-Afri kaanse veiligheidsdienst en hun collega's in Chili, Argentinië en Taiwan. Pakistaan schuldig aan aanslag WTC New York - Een federale rechtbank in New York heeft gisteren de Arabier Ramzi Yousef schuldig bevonden aan het beramen van de bomaanslag op het World Trade Center. Bij de explosie in 1993 vielen zes doden en meer duizend gewonden. Amerikanen doodgeschoten in Pakistan Karachi - Vier Amerikanen en hun Pakistaanse chauffeur zijn gis teren in het centrum van de Pakistaanse havenstad Karachi dood geschoten. De Amerikanen werkten voor een oliemaatschappij. Ze waren in hun auto op weg van hotel naar kantoor en liepen in een hinderlaag van de moordenaars. De politie heeft nog geen spoor van de daders. De aanslag is mogelijk een wraakactie voor de ver oordeling van een Pakistaan dinsdag in de VS voor de moord op twee CIA-agenten. De 33-jarige man krijgt mogelijk de doodstraf. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Al bright zei gisteravond dat de VS alles zouden doen om de daders te pakken te krijgen. Albrights reis naar Pakistan, die voor zondag op het programma staat, gaat gewoon door. Ook Clinton bezoekt het land later in het jaar. ETA-leden veroordeeld tot tien jaar Parijs - Een rechtbank in Parijs heeft gisteren twee leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Carlos Almorza-Arrieta (38) en Jose-Maria Dor- ronsoro-Malasechebarria werden schuldig bevonden aan deelna me aan een terroristische organisatie, alsmede afpersing. Cholera slaat toe in West-Kenia Rijswijk - In het westen van Kenia is een cholera-epidemie uitge broken die in korte tijd honderden mensen het leven heeft gekost. De president van Kenia, Daniel Arap Moi, probeert volgens criti ci de ramp te negeren en weigert de noodtoestand uit te roepen, omdat deze afgelegen regio een bolwerk van de oppositie is. Vernietigend VN-rapport over Congo New York/Kinshasa - De regering van Laurent-Désiré Kabila, die in mei dictator Mobutu verdreef uit het toenmalige Zaïre, heeft essentiële burgerrechten weggevaagd. Dit schrijft VN-rapporteur Roberto Garretón in een gisteren in New York gepresenteerd rap port over het land, dat is omgedoopt in Democratische Republiek Congo. Dinsdagavond arriveerde na maandenlang getouwtrek in Kinsha sa een nieuwe VN-missie die massaslachtingen in het oosten van Congo-Kinshasa moet onderzoeken. Brazilië levert treinrover Biggs niet uit Brasilia - Brazilië zal de legendarische Britse treinrover Ronnie Biggs niet uitleveren. Het hooggerechtshof in Brasilia wees giste ren unaniem een Brits verzoek om uitlevering van de hand. Vol gens de elf leden van het hof is de overval die Biggs in 1963 op een trein pleegde volgens het Braziliaans recht verjaard. De beslissing is definitief en Groot-Brittannië kan er niet tegen in beroep gaan. Biggs, inmiddels 68, reageerde opgetogen op het besluit. Van onze correspondent Bonn - Voor het eerst sinds 1993 is het aantal actieve rechtsra- dicalen in Duitsland gestegen. En daarmee ook het aantal ge welddaden uit die hoek. Op dit moment staan zo'n 47.000 ledèïïVöh extrèëtti-fëehtse1ëït neo-nazistische organisaties ge registreerd. Dat is ruim tweedui zend ihëèï dan vorig jaar óm déze tijd. De Duitse federale recherche registreerde tot eind september i'Madeleine Albright foto reuter Door Aart Heering Corleone - Een ontvoering met een happy end en een an dere met de meest tragisch mogelijke afloop hebben Ita lië in de afgelopen dagen in de ban gehouden. Dinsdagavond eindigde onver wachts de gevangenschap van Silvia Melis. De 28-jarige dochter van een vermogende industrieel was in de ochtend van 19 februa ri voor haar huis in de stad Torto- li op Sardinië door gewapende mannen ontvoerd voor de auto waarin haar vierjarige zoontje Luca lag te slapen. 265 dagen later trof een politie patrouille haar veertig kilometer verderop aan langs de weg in de buurt van de stad Orgosolo, die bekend staat als de uitvalsbasis van de Sardijnse ontvoeringsben des. De ontvoering van Silvia Melis is in Italië met grote aandacht ge volgd. De zaak-Melis leidde tot scherpe kritiek op de wet volgens welke onmiddellijk beslag wordt gelegd op het bezit van een ont voerde en zijn naaste verwanten om zo betaling van het losgeld onmogelijk te maken. De Italiaanse justitie wijst erop dat sinds de invoering van deze wet het aantal ontvoeringen in Italië tot een derde is gedaald. Maar volgens de familieleden gaat het om een onmenselijke maatregel die mensen verhinderd om hun dierbaren vrij te kopen. Silvia's vader Tito Melis heeft via de televisie de ontvoerders meer malen verzekerd dat hij hoe dan ook zou proberen om het ge vraagde losgeld te betalen. Met een groep plaatsgenoten heeft Melis in de afgelopen maanden een reeks geruchtma kende manifestaties georgani seerd, onder meer voor het minis terie van Justitie in Rome, voor de vrijlating van zijn dochter en tegen de ontvoeringswet. Daarbij maakte hij bekend, dat hij op 15 juli vrijwel rond was geweest met de ontvoerders van zijn dochter, maar dat door tussenkomst van de politie het akkoord niet kon worden uitgevoerd. Bij de vrijla ting van Silvia zou uiteindelijk geen geld zijn betaald. Volgens haar eigen verklaring zou zij zichzelf hebben bevrijd, en zo luidt ook de verklaring van de politie. Maar volgens hardnekkige ge ruchten is er toch sprake van een losgeld van 1,2 miljoen gulden, dat Tito Melis via vrienden bij el kaar zou hebben gesprokkeld. Enkele uren voordat Silvia Melis ontsnapte of werd vrijgelaten, verdween in het Zuid-Italiaanse Barile, bij de stad Potenza, de zestienjarige Donato Cefola. On der de ruitenwisser van zijn auto trof zijn vader, de weinig bemid delde bankemployé Mauro Cefola een briefje aan, waarin een half miljoen gulden losgeld werd geëist. Gisteravond kwam de trieste ont knoping, toen na een anoniem te lefoontje het ontzielde lichaam van de jongen werd gevonden in een afgrond niet ver van de wo ning van de familie Cefalo. Dona to, wiens lippen met tape waren dichtgeplakt, bleek van dichtbij door het hoofd te zijn geschoten. Inmiddels is een buurman van de familie met een handlanger gear resteerd. De twee, die in het bezit van het moordwapen bleken, worden ervan beschuldigd hun slachtoffer te hebben vermoord om desondanks het losgeld te in nen. Een derde ontvoeringszaak, van de Noord-Italiaanse industrieel Giuseppe Soffiantini, is nog steeds niet opgelost. Soffiantini verdween vier maan den geleden uit zijn woonplaats Brescia en ook in zijn geval werd het de familie onmogelijk ge maakt om het gevraagde losgeld te betalen. Bij de laatste poging daartoe, op 17 oktober, probeerde een com mandoteam van de Italiaanse po litie de cipiers van Soffiantini te arresteren. Het liep uit op een dramatische mislukking waarbij een agent werd gedood en de ontvoerders ontkwamen. Sindsdien zijn vier bendeleden echter gepakt en heeft een van hen op tv zijn colle ga's bezworen om hun gevangene los te laten. Dat is evenwel nog niet gebeurd, zodat ook voor Sof- fiantini's leven wordt gevreesd. meer dan 5100 rechts-extremis- tischë overtredingen: Dat is een stijging met maar liefst 14 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Een ander alarmsignaal is de toe nemende belangstelling van jon geren voor rechtsradicale bands. Hun gewelddadige en buitenlan- dervijandelijke liedteksten zijn voor veel jonge toehoorders aan leiding om op een of andere ma nier tot de neo-nazi-scène toe te treden. Volgens de autoriteiten bestaan er in Duitsland zestig skinhead-bands. Op de tachtig concerten die dit jaar werden ge geven verschenen 1600 bezoe kers. De minister van Binnen landse Zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Franz-Jo- sef Kniola heeft gewaarschuwd om extreem-rechts bij de komen de verkiezingen niet te onder schatten. Op dit moment bestaat er nog geen hecht rechts front, omdat met name de 'Jonge Natio- naaldemokraten' en neo-nazi's onderling sterk verdeeld zijn. De enige constante, rechtse factor in de landelijke politiek zijn de 'Re- publikaner' (REPS). Volgens minister Kniola is het aantal antisemitische strafbare feiten in de eerste helft van dit jaar bijna verdubbeld ten opzich te van vorig jaar. Het overgrote deel van de bijna 90 overtredin gen betrof ophitsing. in woning twee maanden ongeveer telingenstatus had, me rven. Hij woonde sinds e Hellen. ïiddag in huis door ag rdvoerder heeft een a Somalische vrienden jn iolshoogte te gaan ne Jen Bosch betrokken. I Door Wierd Duk |/,skou - De onberekenbare I a<jdam Hussein bezorgt zijn I oude vrienden in Moskou grij- |K haren. Het Russische mi- |f rie van Buitenlandse Za- I riep Bagdad gisteren op- I /if,0? om de resoluties van I Veiligheidsraad na te leven, I f Moskou verzette zich te- l!r rtijd tegen het gebruik lian geweld tegen Irak. Im!wiriem^'n bevindt zich in een lie k ?os'de- Enerzijds moet |fes Saddam, die resolu- lonHpffrï d'e door Moskou zijn lien f even' de orde wor de Riroe?en' Anderzijds willen Lt ssen z'ch liet tezeer van de Voor m BaSdad vervreemden. veeluJ staan er grote hoe- L en °'ie m dollars op het ei08,deflaties'die n°S Pasdari V ®ovlet~tlJd toen lïas van Rm fgriike afnemer ■ben R„1 T wapens, heb- len in Trai! ol.iemaatschappij- tessies h aanzien"ike oliecon- tvas sche ngehaald' Met die Kdo,resteringenziinmü- L 8 dollars gemoeid. 1 weer de knuppel in het hoenderhoek te gooien, brengt Saddam Moskou in de proble men. Hoewel de exploratie van de Iraakse olievelden al is gestart, treden de contracten pas in wer king wanneer de inmiddels zeven jaar oude sancties van de VN te gen Irak zijn opgeheven. Conti nuering van die sancties betekent bovendien dat Bagdad de zeven miljard dollar die Irak nog aan Moskou schuldig is wegens wa penleveranties uit het verleden, niet kan ophoesten. Ook ten tijde van de Iraakse inval in Koeweit, probeerde Moskou uit alle macht gewapend ingrij pen door de geallieerden te voor komen. Sovjet-president Michail Gorbatsjov stuurde een Arabisch sprekende speciale gezant naar Het was Jevgeni Primakov, de huidige minister van Buitenland se Zaken, die Saddam Hussein op andere gedachten moest brengen. Hoewel Primakovs relatie met Saddam uitstekend was, slaagde hij er niet in de Iraakse leider er toe te bewegen zijn troepen uit Koeweit terug te trekken. Primakov werd later de grond legger van een nieuw, evenwich tiger buitenlands beleid. Waar zijn voorganger, Andrej Kozyrev, zwalkte tussen openlijke bewon dering voor de Verenigde Staten, die omsloeg in halfslachtige ran cune jegens het Westen, werpt Primakov zich op als de koele verdediger van Ruslands belan gen. De minister concentreert zich meer dan voorheen het geval was op de versterking van Moskou's positie in de Arabische en Aziati sche regio. In dit licht moeten de recente topontmoetingen worden gezien van president Boris Jeltsin met zijn Chinese collega Jiang Zemin en met premier Hashimoto van Japan. Russische woordvoerders zeiden goed te kunnen leven met de tekst van de resolutie waarover de Vei ligheidsraad gisteren stemde. Daarin wordt Irak veroordeeld en gewaarschuwd voor 'verdere maatregelen' als Bagdad zich niet aan de regels houdt. Maar het door de Amerikanen voorgestane dreigement 'ernstige consequen ties' is ingetrokken. Met name Rusland en China verzetten zich tegen die formulering die als een rechtvaardiging kan worden op gevat voor militair optreden zon der een nieuw besluit van de Vei ligheidsraad. Door Bert Ummelen Washington - De resolutie waarmee de Veiligheidsraad gisteren reageerde op het nieuwe gechicaneer van de Iraakse leider Saddam Hussein valt in de eerste plaats op door wat er niet in staat. Iraakse functionarissen mogen niet meer het land uit zolang het regime Ameri kaanse wapeninspecteurs blijft weigeren en zo praktisch het toezicht op zijn mili taire programma's blokkeert. Dat is ver velend, maar een zacht prijsje voor de ruimte die Saddam zichzelf op het gebied van de aanmaak van verboden wapens heeft veroverd. Had het aan Washington gelegen, dan was Bagdad zonder meer bedreigd met gewapende actie. In de definitieve redac tie van de resolutie is evenwel ook de meer omfloerste formule 'ernstige gevol gen' geschrapt. De Veiligheidsraad houdt de deur open voor 'verdere maatregelen, mocht de uitvoering van deze resolutie die vergen', dat wel. Toch hoeft de regering Clinton niet onte vreden te zijn. De eenheid van de anti- Saddam coalitie is althans pro forma her steld. Drie weken geleden kwamen Ame rikanen en Britten in de Veiligheidsraad lelijk in de kou te staan met een initiatief om, bij wijze van straf voor de voortdu rende tegenwerking bij de VN-wapenin specties, Iraakse functionarissen het in ternationaal reizen te verbieden. Behalve China bleken ook de permanente leden Rusland en Frankrijk, beide met grote fi nanciële belangen bij een normalisering van de betrekkingen tussen Irak en de in ternationale gemeenschap, niets voor nieuwe sancties te voelen. Wat Washington betreft was het stoppen van dit gat belangrijker dan de steek waarmee dat zou gebeuren. De weinig krachtige taal van de resolutie wordt op de koop toe genomen; essentieel is dat de Veiligheidsraad - en daarmee de harde kern van het statenverbond dat Saddam in 1991 uit Koeweit verdreef - unaniem heeft uitgesproken dat het weren van Amerikaanse VN-inspecteurs illégaal is. De Amerikaanse regering heeft tegenover de jongste Iraakse crisis van meet af aan het standpunt ingenomen dat de VS naar internationaal recht al de autoriteit had den om desnoods militair te reageren. Die autoriteit is gisteren in wezen bevestigd door de veroordeling van Irak. Besluiten de Amerikanen ten strijde te trekken, dan is het in elk geval met een warme diplo matieke jas aan. Wat bij het uitbreken van de crisis op 29 oktober gold (toen Bagdad de Ameri kaanse wapeninspecteurs sommeerde het land te verlaten) geldt nog steeds. Was- VN-ambassadeur voor de VS, Bill Ri chardson. foto reuter hington kan het staken van het toezicht op de eliminering van Iraks massa-ver nietigingswapens en lange-afstandsra- ketten onmogelijk door de vingers zien. Zoals de Amerikanen zich er ook niet bij kunnen neerleggen dat discriminatie naar nationaliteit praktijk zou worden in het bestel van de VN. Intoming van Iraks vermogen een militai re dreiging in de regio te zijn, was het grote doel van het bestandsakkoord dat in 1991 een eind maakte aan de Golfoor log. En de inspectieteams zijn nog steeds het belangrijkste instrument om dat doel te bereiken. Veel, zo niet alles, hangt nu af van de vraag hoe Saddam de boodschap die de Veiligheidsraad hem heeft gestuurd, zal lezen. Washington stond vooral zo op fer me taal, omdat de man een notoir talent heeft om in elke deur die maar een beetje kiert, in elke loszittende steen, een uitweg uit zijn internationale curatele te zien. Zoals elke dictator is hij gespeend van te genspraak of zelfs maar second opinion en ook bij hem heeft dat in de loop der ja ren geresulteerd in een getroebleerde re latie met de werkelijkheid. De Amerikanen vragen zich af of de hui dige crisis zich zou hebben voorgedaan als de Veiligheidsraad zich drie weken geleden ferm en eendrachtig had getoond. Ze vragen zich ook af of de resolutie die gisteren is aangenomen, genoeg dwingen de kracht heeft om Saddam te doen in binden. 'Verdere maatregelen', het klinkt zo onschuldig, maar gauw genoeg kan het blijken te gaan om bommen en kruisra ketten. Want een ding staat vast: de Ame rikanen zijn niet van plan de Iraakse des poot uit het net te laten glippen.

de Stem | 1997 | | pagina 5