OM te gretig bij aanpak yan politie' Scher VN-sa: tegen "lulpmiddelenbranche wil onderzoek naar bedreigingen Dijkstal tegen soepeler regeling rampschade Rivium in de mist 'Pius XII zweeg uit angst voor Duitse wraak Irak maakt 1 Vragen over telefoontaps Defensie DE STEM BINNENLAND Zwartboek 'Justitiële Dwalingen': GL: 'Leerplicht allochtonen naar drie jaar' Onderzoek naar porno op tv DE STEM COMMENTAAR Storm uit het noorden BINNENLAND KORT Veiligheidsraad i i i i i DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 A4| DESTEM^ Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer zal de gewenste verbeteringen in de schadevergoeding bij overstromingen en aardbevin gen moeten doordrukken. Mi nister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) verzet zich tegen de meeste wijzigingsvoorstellen, zo bleek gisteren tijdens het debat over zijn wetsvoorstel 'Schade bij rampen'. Dijkstal ziet bijvoorbeeld weinig in het voorstel om bewoners van huizen die nog niet afdoende be schermd zijn tegen hoog water, ook bij minder zware overstro mingen een vergoeding te geven. Daarbij zou het gaan om een tij delijke regeling, die geldt tot het moment dat de Limburgse rivier dijken overal voldoende zijn op gehoogd. Dijkstal echter be schouwt een lichtere overstro ming (één die eens in de tien jaar kan voorkomen) niet als een ramp. De Kamer blijft daar an ders over denken, zo bleek na af loop van het debat. De Kamerle den Van Rey (WD) en Van der Hoeven (CDA) stelden dat de mi nister dit breed gesteunde wijzi gingsvoorstel of amendement ge woon zal moeten uitvoeren. Een amendement heeft immers de kracht van wet en kan dus niet door het kabinet naast zich neer worden gelegd. Datzelfde geldt voor twee andere wijzigingsvoorstellen die brede steun genieten. De Kamer vindt dat behalve huizenbezitters ook eigenaars van stacaravans en va kantiehuisjes een vergoeding moeten krijgen als die door een ramp worden getroffen. Dijkstal sprak gisteren van 'luxe' en 'pech voor betrokkenen', maar daar mee wist hij de Kamerleden niet te overtuigen. Daarnaast zal de overheid in de toekomst ook een deel van de schade moeten vergoeden van be drijven die zelf hun spullen in veiligheid hebben gebracht. De WD'er Van Rey noemde het vreemd dat alleen ondernemers die daarvoor anderen inhuren, een tegemoetkoming krijgen. CDA en D66 zijn dat met hem eens. Slechts op één punt bleek Dijk stal wel bereid water in de wijn te doen. Het wetsvoorstel wordt zo gewijzigd, dat bedrijven met meerdere vestigingen voor scha de aan elk van die dependances een vergoeding kan krijgen. Directe aanleiding voor de nieu we wet vormen de aardbeving in Midden-Limburg van 1992 en het hoogwater van 1993 en 1995. Dijkstal benadrukte gisteren dat getroffenen ook in de toekomst slechts een deel van de schade zullen krijgen vergoed, in princi pe tot een totaal van 1 miljard gulden per ramp. Den Haag (anp) - Justitiële dwalingen tijdens strafrechtelijke onderzoeken naar politieambtenaren en medewerkers van jus titie komen veel vaker voor dan tot nog toe is aangenomen. De zaak-Lancee blijkt slechts het topje van de ijsberg. Die conclusie trok Tweede Ka merlid Koekkoek, de justitiespe cialist van het CDA, gisteren toen hij in Den Haag een concept zwartboek van de Stichting Jus titiële Dwalingen in ontvangst nam. Het aantal klachten over dwalin gen waarmee de Nationale Om budsman de laatste tien jaar is geconfronteerd, was slechts één per jaar. In het voorlopig zwart boek zijn inmiddels al twintig za ken opgenomen waaruit blijkt dat politiefunctionarissen met grote regelmaat deels of helemaal ten onrechte worden beschuldigd van misdrijven. Sinds de oprichting van de stich ting begin september heeft de te lefoon daar roodgloeiend ge staan. „Politiemensen melden in grote getalen onrecht dat hun wordt aangedaan", vertelt Bea trice Chargois van de Amstel- veense stichting. „In het voorjaar brengen we een definitief zwart boek uit. Daarin verwacht ik dat ruim honderd zaken kunnen wor den opgenomen, waaruit blijkt dat de Rijksrecherche en het Openbaar Ministerie blaam treft in onderzoeken naar politiemen- Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil weten of de Militaire Inlich tingendienst mobiele telefoons van het defensiepersoneel aflui stert. PvdA, GroenLinks en D66 vragen minister Voorhoeve (WD, Defensie) om opheldering. Speciale 'tapploegen' van de Mi litaire Inlichtingendienst luiste ren de ether rond militaire bases en kazernes af, zo meldde De Te legraaf gisteren. Defensie zou bang zijn dat er militaire gehei men worden besproken via mo biele telefoons, die eenvoudig zijn af te luisteren. Volgens het bericht worden niet alleen diensttelefoons, maar ook privé-toestellen afgeluisterd. Het ministerie van Defensie wilde niet reageren omdat het 'nooit iets meedeelt over veiligheids- en inlichtingendiensten'. De Algemene Federatie van Mili tair Personeel (AFMP) heeft Voorhoeve in een brief eveneens om opheldering gevraagd. sen en mensen die bij justitie zelf werken." In de zaak-Lancee bijvoorbeeld zette de Rijksrecherche een ar restatieteam in om de voormalig politiechef van Schiermonnikoog in hechtenis te nemen op verden king van incest met zijn dochter Bianca. Na vier maanden moest justitie zijn vervolging wegens gebrek aan bewijs stopzetten. Het voormalig hoofd van politie kwam door deze verdenking en de wijze van arrestatie echter uit gebreid in de media als een ver meende incestpleger. Onzorgvuldig Het onderzoek van de Rijksre cherche is volgens Koekkoek nog te vaak onzorgvuldig. Daardoor komen te veel politiemensen ten onrechte in de problemen. Vol gens de Stichting Justitiële Dwa lingen verliezen ze vaak zelfs hun baan, omdat hun positie door alle procedures inmiddels 'onmoge lijk' is geworden. Ook trekken de regelmatig onterechte beschuldi gingen een grote wissel op het privé-leven. Familieleden worden aangeke ken voor de vermeende misdra gingen en de beschuldigde amb tenaar komt daarbij ook nog eens regelmatig in financiële proble men door flinke kosten voor rechtshulp. Koekkoek heeft minister Sorg- drager (Justitie) inmiddels om een notitie over werkwijze van de Rijksrecherche gevraagd. Het werd gisteren op heel veel plaatsen plotseling even mistig. Ook rond een wolkenkrabber in aan bouw, in het Rotterdamse bedrijvenpark Rivium bij de Brienenoordbrug, hing gisteren rond het mid daguur een dikke grijze waas. De negentien etages hoge zogeheten Gemini-toren is ontworpen door Jan van Tilburg en wordt zo'n negentig meter hoog. Op een enkele etage na, is het gehele gebouw in middels verhuurd. foto anp Hilversum (anp) - Paus Pius XII heeft in 1942 besloten definitief af te zien van een scherpe veroordeling van de holo caust. De kerkleider kwam tot dit be sluit nadat de nazi's vanuit Nederland joden en katholiek gedoopte joden had den gedeporteerd als represaille voor de openlijke veroordeling van de jodenver volgingen door de toenmalige aartsbis schop De Jong van Utrecht. Dat zei kardinaal Simonis, de huidige Utrechtse aartsbisschop, gisteren in het NPS-radioprogramma Bijlage over de Ma liebaan (aartsbisschoppelijk paleis) tijdens de oorlogsjaren. „Pius XII had een brief klaarliggen met een felle veroordeling van het nationaal-socialisme en van wat er met de joden gebeurde. Toen hij dat hoorde, dat er zoveel joden waren gedeporteerd, heeft hij die brief verscheurd en gezegd: Dan kan ik het niet doen!" De beslissing van het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk om te zwijgen over de jo denvervolging was volgens Simonis een di rect gevolg van de gebeurtenissen in Neder land. Op 26 juli 1942 liet aartsbisschop De Jong een herderlijke brief in de kerken voorlezen waarin hij Seyss-Inquart, de rijkscommissaris in bezet Nederland, waar schuwde voor de gevolgen van de voorgeno men deportaties. „De wetenschap dat deze maatregelen tegen het diepste zedelijk besef van het Neder landse volk strijden en bovenal het indrui sen van deze maatregelen tegen hetgeen van Godswege als eis van gerechtigheid en barmhartigheid gesteld wordt, nopen de kerken tot u de dwingende bede te richten aan deze maatregelen geen uitvoering te ge ven," citeert Bijlage de brief van De Jong. „Als straf voor zijn krachtig woord zijn hele massa's joden en ook joden die christen zijn geworden, naar de concentratiekampen ge bracht," aldus Simonis. Een week na de openlijke veroordeling van De Jong hebben de Duitsers, volgens de aartsbisschop uit wraak, 213 joden en katholiek gedoopte jo den opgepakt. Van hen zijn er later 44 vrij gelaten. Simonis baseert zich op informatie die hij van een collega-bisschop heeft gekre gen. Deze had hem verteld dat de huishoud ster van Pius XII aanwezig was op het mo ment dat de paus zijn brief met de scherpe veroordeling van de nazi-daden verscheur de. De huishoudster, zuster Pasqualina, was een vriendin van de Bossche zuster 'moeder Bertoli', die in het Hollands College in Rome werkte. De historicus Ton van Schaik onthulde vo rig jaar dat de Nederlandse bisschoppen paus Pius XII in 1943 hebben gevraagd openlijk te protesteren tegen de jodenver volging door de nazi's. Een reactie bleef uit. Van joodse zijde is Pius XII herhaaldelijk fel bekritiseerd. Vanuit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie is nogal sceptisch gereageerd op de uitlatingen van Simonis. Van onze Haagse redactie Den Haag - Allochtone kinde ren moeten vanaf hun derde jaar verplicht naar school. Dat zei GroenLinks-Kamerlid Rabbae gisteren in de Tweede Kamer bij behandeling van de onderwijsbegroting. Hij wil met dat voorstel voorkomen dat voor al Marokkaanse, Turkse en Antil liaanse kinderen met taalachter stand beginnen aan lees- en schrijfonderwijs op de basis school. Andere Kamerfracties reageer den niet onmiddellijk afwijzend op het plan van Rabbae. Het ka binet overweegt de leerplicht voor alle kinderen van vijf naar vier jaar te verlagen. De be windspersonen Ritzen en Nete lenbos reageren vandaag op de betogen van de Kamerfracties. PvdA-Kamerlid Dijksma brak een lans voor een bewindsper soon voor onderwijs en jongeren beleid, zodat beleid en geldstro men beter tot hun recht komen GroenLinks wil dat er een parle mentair onderzoek komt naar voortijdig schoolverlaten: 25 pro cent van de allochtone scholieren verlaat de school zonder diploma, m de grote steden zou het aantal drop-outs zelfs twee keer zo groot zijn, aldus Rabbae. D66 en PvdA zien wel wat in zo'n onderzoek. Er bestaat Kamerbrede weer stand tegen het plan van Ritzen de norm van de prestatiebeurs in het propadeusejaar te verzwaren van vijftig naar zeventig procent van het aantal studiepunten. Het optrekken van die norm is onaan vaardbaar, zolang er weinig con crete resultaten worden geboekt uii onderwijskwaliteit, aldus het CDA. Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager van Justitie wil een onafhankelijke deskundi ge onderzoek laten verrichten naar porno op de televisie. Daarbij gaat het om de vraag of er in voorkomende gevallen aan leiding kan zijn voor strafrechte lijk optreden. Sorgdrager deed die toezegging gisteren tijdens het debat over de Justitiebegro ting. De minister zei met nadruk dat het gaat om een studie en niet om een opsporingsonderzoek. Om die reden wil zij ook een onafhanke lijke expert inschakelen en niet het Openbaar Ministerie. Sorgdrager zei vooralsnog niet toe te zijn aan het stellen van grenzen en lijnen', waaraan por no op televisie zich moet houden. Vooral CD A-Kamerlid Koekkoek drong hierop aan. Wat de straf rechtelijke aanpak van porno be treft, geldt voor televisie hetzelf de als voor andere media, aldus de minister. „Maar ik wil best eens kijken wat er gebeurt. Ik vind het ook niet zo fris wat er allemaal door de ether gaat", zei ze. Van onze verslaggever Den Haag - Fabrikanten, importeurs en dealers van revalidatiehulpmid- delen willen opheldering over de be dreiging van voorzitter dr. R. Schee- rens van de ambtelijke werkgroep hulpmiddelen en diens dochter in 1995 door mensen uit de hulpmidde lenbranche. Zij willen dat minister Borst van Volks gezondheid, die de bedreiging deze week in de publiciteit bracht, een onderzoek laat instellen door het Openbaar Minis terie. Ook de Tweede Kamer vraagt om een onderzoek. De bedreigingen zouden destijds zijn ge uit om te voorkomen dat het ministerie een ingreep in de prijzen van hulpmidde len zou doen. De bezuinigingsmaatregel werd vervol gens op een laag pitje gezet. Volgens een woordvoerder van Volksge zondheid zal minister Borst volgend jaar alsnog een voorstel indienen voor de in voering van een Prijzenwet hulpmidde len. Dankzij deze wet kan de rijksoverheid de prijzen voor de medische hulpmidde len jaarlijks strak in de hand houden. In het wetsvoorstel staat eveneens welke voorzieningen tot het pakket medische hulpmiddelen zullen worden gerekend. De brancheorganisaties in de hulpmid delenbranche reageerden gisteren ver bolgen op de verdachtmakingen aan hun adres. Ze willen niet geafficheerd wor den als organisaties die er maffiapraktij ken op nahouden. „We zijn geen stelletje cowboys. Op dit moment wordt een on genuanceerd beeld van de hulpmidde lenmarkt naar buiten gebracht. Daar verzetten we ons tegen", aldus mr. R. van Run, secretaris van Nefemed, de brancheorganisatie voor incontinentie- en stomamateriaal. Verbolgen In een brief aan de minister vraagt de branche 'een diepgaand onderzoek, zo dat duidelijk wordt wie zich aan de be dreigingen schuldig heeft gemaakt. Nu worden ten onrechte tal van fabrikanten en andere betrokkenen publiekelijk op dit laakbare gedrag aangesproken.' De hulpmiddelenbranche zegt ten volle te willen meewerken aan kostenbeheer sing en daar voortdurend overleg met het ministerie over te voeren. De prijzen voor de hulpmiddelen zijn volgens de be langenorganisaties al jaren gelijk geble ven, dan wel licht gedaald. Volgens Zorgverzekeraars Nederland is Minister Borst van Volksgezondheid wil de kosten voor medische hulpmid delen flink beperken. foto anp de prijsontwikkeling de laatste jaren 'vrij stabiel'. Door een groei van de af zetmarkt zijn, aldus beleidsmedewerker J. Nooren van de koepelorganisatie van zorgverzekeraars, sommige prijzen flink gedaald. Ter Illustratie: een looprek kostte in 1985 tweeduizend gulden en te genwoordig tweehonderd gulden. Dat de uitgaven van de rijksoverheid zonder ingrijpende maatregelen zullen blijven stijgen, wordt geweten aan een sterk gestegen vraag naar hulpmiddelen. In het afgelopen jaar bedroeg het budget voor medische hulpmiddelen (van steun- kousen tot rolstoelen) 1,1 miljard gulden. Het doel is een kostenbesparing van driehonderd miljoen gulden te bereiken, aldus plaatsvervangend directeur R. Praat van het ministerie van Volksge zondheid. Aan banden Het departement werkt aan verschillen de maatregelen om de kosten voor medi sche hulpmiddelen aan banden te leggen. Zo krijgen de zorgverzekeraars per 1 ja nuari 1998 te maken met een jaarbudget voor de vergoeding van de aanschaf van hulpmiddelen. Ze kunnen niet langer meer aan het eind van een jaar bij de rijksoverheid aankloppen voor extra geld, omdat ze meer hebben uitgegeven dan verwacht. Ze zullen in het vervolg nog scherper zorg, dan wel hulpmidde len moeten 'inkopen'. In januari zullen de ministeries van Volksgezondheid, Financiën en Econo mische Zaken, vooruitlopend op de komst van de Prijzenwet, een reeks voor stellen aan de Tweede Kamer voorleggen om de kosten voor medische hulpmidde len aan banden te leggen. Prijzenwet Het succes van de invoering van de Prij zenwet geneesmiddelen heeft, aldus Volksgezondheid, de weg vrijgemaakt voor de komst van een wettelijke rege ling voor medische hulpmiddelen. De rijksoverheid heeft met de prijzenwet voor medicijnen een besparing bereikt van achthonderd miljoen gulden. Dat is 20 procent van het jaarbudget. Het ministerie van VWS is al jaren bezig om de kosten voor de medische hulpmid delen beter in de greep te krijgen. Tot dusver lukt dat volgens minister Borst niet goed, omdat de branche een wijd vertakt netwerk van fabrikanten en le veranciers omvat. Bovendien zitten de ondernemers niet te wachten op prijs maatregelen van overheidswege. Om een en ander toch te kunnen afdwin gen werd in 1995 de projectgroep onder leiding van extern adviseur Scheerens aan het werk gezet. De projectleider legde na de bedreigin gen zijn functie neer. TUSSEN WALLONIË en Vlaanderen ligt meer dan een taalgrens. Wat ten zuiden ervan woont is frivool, decadent en financieel ontoereke ningsvatbaar en die in het noorden zijn onbeschaafde zuinige schra pers en gewetenloos op winst uit. Vandaar dat de poging van de Ne derlandse ING om de Bank Brussel Lambert over te nemen in de Waal- se publieke opinie op veel emotioneel verzet stuit. Zakelijk gezien is de inlijving van de Franstalige bank voor beide par. tijen voordelig. De Brusselse bank wordt al sinds haar oprichting, m een kleine vijfentwintig jaar geleden, door problemen, verliezen en af faires achtervolgd. Samenwerking met een collega, bij voorkeur een Belgische, leek geboden. Zeker als de bank internationaal een rol wil de blijven spelen. Een Belgische partner bleek evenwel niet te vinden ING wil een rol op de wereldmarkt spelen en heeft zodoende grote in ternationale aspiraties, zoals indertijd overduidelijk werd toen ING be slag wist te leggen op het wankelende huis Barings. Zelfstandige ex pansie is in het goed verkavelde bankwezen echter zo goed als onmo gelijk. Vandaar dat ING al vijfjaar lang een oogje had op Brussel Lam bert. Via deze weg lag de francofone wereld open. In 1992 mislukte de overname. Het Nederlandse bod werd door de fi nancier achter de Bank Brussel Lambert, de Waalse groot-industrieel Frère, als te zuinig van de hand gewezen. Maar het betekende geens zins het einde van ING's interesse. In Brussel was men daar zeer van op de hoogte en voelde men zich, juist omdat de voorkeur naar een Bel gische partner uitging, bedreigd. Dat gevoel, dat nauwelijks van zakelijke, maar meer van chauvinistisch emotionele aard is, moet ING aan het denken zetten. Mocht de overna me slagen, dan betekent dat nog geenszins een garantie voor een suc cesvolle samenwerking. Er is veel psychologie voor nodig om vooroor delen weg te nemen en tegenstand te overwinnen. Geld heeft ING- topman Jacobs voldoende achter de hand, maar dat is niet voldoende voor zijn veldtocht naar het zuiden. Vier aanhoudingen na fraude bij SVB Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft gisteren vier perso nen aangehouden die betrokken waren bij fraude bij de Sociale Verzekeringsbank (SVB), waarmee ruim vierhonderdduizend gul den is gemoeid. Het gaat om twee werknemers van de SVB, die de den voorkomen alsof geld naar het buitenland werd overgemaakt, maar dat overboekten naar de twee andere aangehouden perso nen. De fraude beslaat een periode van begin vorig jaar tot okto ber dit jaar. Er zijn geen uitkeringsgerechtigden gedupeerd, aldus een woordvoerder van de SVB. 't Kinderhof mag open blijven Den Bosch - Het omstreden particuliere kinderdagverblijf 't Kinderhof in Den Bosch mag open blijven. De interim-leiding heeft inmiddels voldoende maatregelen getroffen om een einde te maken aan een aantal wantoestanden. Volgens wethouder R. Rot tier is er geen enkele reden meer om de vergunning in te trekken, Interim-manager A. Hol had dertig dagen de tijd gekregen om een serie verbeteringen door te voeren. De maatregelen hebben be trekking op de hygiëne, de veiligheid, het pedagogisch klimaat en de affectieve zorg. Door alle commotie hebben ouders de afgelo pen weken 69 kinderen weggehaald. Dat is eenderde van het to taal. Daar staan negen nieuwe kinderen tegenover. Door de leeg loop kampt 't Kinderhof met een maandelijks tekort van 50.000 gulden. Apothekers: 'Extra korting onacceptabel' Den Haag - De apothekersorganisatie KNMP legt zich niet neer bij een extra korting van vijftig miljoen gulden op de tarieven. De organisatie wil zo spoedig mogelijk met minister Borst (Volksge zondheid) praten over haar voornemen om de tarieven van apo thekers op 1 januari in plaats van 1 mei met 5 procent te verlagen. „Onacceptabel", noemt KNMP-voorzitter M. Hagenzieker het be sluit van Borst. „Vorig jaar juni hebben we afspraken gemaakt over een bezuiniging van honderd miljoen gulden in 1998. Daarte genover zou staan dat de vergoeding per receptregel omhoog zou gaan", aldus Hagenzieker. Hij vindt dat Borst haar afspraken niet nakomt. Toch asielzoekers naar Vlieland Vlieland - Op 1 december komen de eerste 65 asielzoekers op Vlie land aan. Binnen vier tot zes weken zal dat aantal worden aange vuld tot honderd. Dat is de uitkomst van een extra raadsvergade ring gisteravond op het Waddeneiland. In oktober ontstond in grote commotie op Vlieland over de komst van de vluchtelingen naar het eiland. De komst van de vluchtelingen veroorzaakte gro te verdeeldheid op het eiland. Zowel het college als het overgrote deel van de bevolking zag eind oktober niets in de plannen. Er werden handtekeningen ingezameld zowel tegen als voor de komst van de asielzoekers. Het eiland telt 1100 inwoners. Voormalig officier getuigt in Ramola-zaak Amsterdam - De voormalige Rotterdamse officier van justitie mr. R. de Groot, moet getuigen in de Riad/Nador-zaak. De zaak is een afsplitsing van het geruchtmakende Ramola-proces tegen een Ma rokkaanse drugsbende, waarbij de rechtbank tot verbijstering van het Openbaar Ministerie de twaalf verdachten naar huis stuurde. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat de ex- CID-officier moet getuigen. Ook een Marokkaanse getuige wordt opgeroepen. Daarmee is het hof grotendeels tegemoet gekomen aan de wensen van de raadslieden van drie verdachten in de Riad/Nador-zaak. 'Rechtsstaat glijdt af naar rechtersstaat' Den Haag - De rechter gaat in ons land zo vaak op de stoel van de bestuurder zitten dat sprake is van een onaanvaardbare aantas ting van de eigen positie van het bestuur in het democratisch be stel. Daarom moet er flink worden gesneden in het web van juri dische regels, procedures, de overdaad aan beroepsmogelijkheden en de te grote zeggenschap van de rechter in bestuurlijke zaken. Tot die conclusie komt een werkgroep met als voorzitter dr. J. van Kemenade, commissaris van de koningin in Noord Holland, in het rapport 'Bestuur in Geding'. Het is de bedoeling dat het kabinet het rapport betrekt in een standpunt over de evaluatie van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). 'Middelloonpensioen nog niet doorzetten' Den Haag - Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken ziet er voorlopig van af om langs fiscale weg een goedkopere pensioenre geling af te dwingen. Hij geeft de sociale partners twee jaar de tijd om aan te tonen dat een versobering van de aanvullende pensioe nen ook vrijwillig tot stand kan komen. Pas als dat niet lukt, za! hij alsnog een middelloonsysteem doordrukken. De meeste pensioenfondsen hanteren op dit moment een eindloon regeling. Dat houdt in dat het pensioen (inclusief AOW) 70 pro cent van het laatstverdiende loon bedraagt. Het kabinet kondigde vorig jaar aan dat het af wil van deze dure regeling. Het sprak de voorkeur uit voor een middelloonsysteem, waarbij het gemiddelde loon dat een werknemer in zijn loopbaan heeft verdiend bepalen is voor het pensioen. Somaliër ligt 2 maanden dood in woning Goirle - Een 43-jarige Somaliër heeft ongeveer twee lang dood in zijn woning in Goirle gelegen. Volgens de politie is de man, die een vluchtelingenstatus had, me dio september een natuurlijke dood gestorven. Hij woonde sin 1991 in een huurflat in de Goirlese wijk De Hellen. Het stoffelijk overschot werd maandagmiddag in huis door agen ten aangetroffen. Volgens een politiewoordvoerder heeft een bro van het slachtoffer vanuit Engeland aan Somalische vrienden Nederland en Duitsland gevraagd om poolshoogte te gaan nerneI' Daarbij is ook Vluchtelingenwerk in Den Bosch betrokken, man is gisterochtend begraven. Door Bob van Huët Londen-Tony Blatr heeft gis teren een groot onderzoek aangekondigd naar de finan dering van de Britse politieke nartijen. Donaties aan verkie zingsfondsen zouden in de toekomst openbaar moeten worden gemaakt. Rlair zelf is voorstander van een maximaal bedrag dat partijen zouden mogen besteden tijdens de verkiezingscampagnes. ne aankondiging week met af van wat Labour wilde toen men nog in oppositie was maar giste ren was de nood opeens aan de man. Tot genoegen van de con servatieve oppositie hadden La- bourministers zich de laatste da- New York/Bagdad (rtr/afp/dpl de Verenigde Naties heeft gis sancties tegen Irak te verschel; sluit meteen verworpen. De vijftien leden hebben een reis verbod opgelegd aan Iraakse functionarissen die het werk van de VN-wapeninspecteurs dwars bomen. Ook moet Bagdad afzien van zijn voornemen de Ameri kaanse VN-wapeninspecteurs het land uit te zetten. De raad beklemtoonde zijn 'fer me intentie om verdergaande maatregelen' te nemen als Irak zich niet neerlegt bij de eisen van I de VN. De sancties tegen Irak zullen pas in april worden her- I zien. De motie maakt geen mel ding van het gebruik van geweld, zoals de VS hadden gewenst, om dat dit op Frans en Russisch ver zet stuitte. China ging pas kort voor de stemming akkoord met de tekst van de resolutie. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz heeft de resolutie meteen verworpen. „Deze motie maakt Irak niet bang. Wij zullen door gaan ohzè legitierfie rechtëh té verdedigen," zo liet hij vanuit New York weten. Aziz klaagde dat hij dë Raad niet had mogen toespreken 'als gevolg van Ame rikaanse druk en chantage'. Hij l: noemde de motie 'de jongste in een reeks onrechtvaardige reso- I luties die de Raad de laatste tijd j heeft genomen'. De VS zullen de druk op Irak voortzetten 'zo lang als dat nodig is', zo liet de Amerikaanse minis- ter van Buitenlandse Zaken Ma deleine Albright kort voor de be- kendmaking van de stemming Madeleine Albright Door Wierd Duk I Moskou - De onberekenbare 1 Saddam Hussein bezorgt zijn I oude vrienden in Moskou grij- I ze haren. Het Russische mi- 1 nisterie van Buitenlandse Za ken riep Bagdad gisteren op nieuw op om de resoluties van de Veiligheidsraad na te leven, maar Moskou verzette zich te gelijkertijd tegen het gebruik van geweld tegen Irak. Het Kremlin bevindt zich in een moeilijke positie. Enerzijds moet |de koppige Saddam, die resolu- I hes negeert die door Moskou zijn j onderschreven, tot de orde wor- lden geroepen. Anderzijds willen Jde Russen zich niet tezeer van de I dictator in Bagdad vervreemden. IVoor Moskou staan er grote hoe- veelheden olie en dollars op het 1 spel. jbankzij de goede relaties, die nog jstammen uit de Sovjet-tijd toen Jbagdad een belangrijke afnemer jVas van Russisch» «">*•- |ben ho Sa me Ho Ira tre kir jaa gei nu bo' ml Mo per nie Oo in uit per kor Go: spr Baj Het hui se 5 and Hoe Sac hij toe Koe Prir legÉ tige

de Stem | 1997 | | pagina 4