'Hausse aan medische klachten' Niet balen maar stralen Justitie wil informatie Opel over zaak-Bakker Begraafplaats bedreigd •&,S.geW1 m| Panorama moet boeten voor nepfoto's Willem-Alexander I iezelUd Limburgs OM poogt pers te manipuleren DE STEM BINNENLAND A3 Tuchtcollege wordt openbaar Ex-werknemer trakteert op giftige taart Ziekenhuis wacht uitspraak tuchtcollege af In berichtgeving opsporingmethoden Vijf jaar met TBS voor verkrachting van kinderen Greenpeace stopt actie tegen gemanipuleerd soja Milieuverenigingen willen verbod op reclamevliegen AMERICAHAL APELDOORN H.urymrSFijf;- iMBER 1997 int DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 ittannië en Ierland- :waar bewolkt en af en of buien, vooral 0p In het zuidoosten en- klaringen, maar ook mist. Middagtempera- i 10 graden, n Luxemburg: Soms maar ook wolkenvel- de nacht en ochtend mist. Vooral vrijdag buiige regen. Middag- tuur rond of net onder (n. en Midden-Frankrijk: :1 wolken, maar soms zon. In de nacht en eerst kans op mist. m het westen van tijd buien. Middagtempera- de kust ruim 10 gra- het oosten circa 7 gra- ankrijk: In het zuid- eelal droog en perioden i. Elders vrij veel wol vooral in het westen i buiige neerslag. Mid- peratuur op de meeste tussen 10 en 15 gra- 1: Wisselvallig en veel ok met onweer en voor- ierdag in het noorden erslag en wind. In het eerst ook wat zon. aan zee uiteenlopend rca 15 graden in het n tot ruim 20 in het zui- Half tot zwaar bewolkt :n, in het noorden met lijk veel neerslag. Voor de Golf van Biskaje nu veel wind. Naar het zui- oosten toe minder buiig :n toe wat zon. Middag- ■atuur uiteenlopend van aad of 15 in het noord tot 22 plaatselijk in het sten. sche Eilanden: Naast ïvelden ook zonnige pe- vooral op de zuidstran- Iroog. Middagtempera- nstreeks 25 graden, ca en Ibiza: Flinke zon- perioden, maar vooral ook kans op een-bui. gtemperatuur rond 20 Zeer wisselvallig met jd tot tijd forse buien, >ok onweer, veel wind en .eerslag. Vrijdag in het in opklaringen en nu en at zon. Middagtempera- an slechts een graad of 11 noorden tot circa 20 gra- het uiterste zuiden, and: Wolkenvelden en irdag vooral in het oosten den af en toe regen. In de ;e Alpen mogelijk ook w. In de- nacht en ochtend :n daar mist. Vrijdag in esten kans op een bui, el- veelal droog en af en toe daxima tussen 4 en circa iden. nrijk: Veel bewolking en 1 in het oosten regen, bo- irca 800m ook kans op w. delijk van het westen uit iringen zonnige perioden, agtemperatuur tussen 5 graden. ijeoiq do jaBA 'dsaö 'uio>| u| |M1S 4-7" v-o.g m£-t m&£-s-fj£ !-s p-a-t t/-£-t l-'-b' .S-U-0-£-OA£ yA./d%P-/>rTj- j-a-a-e tpev.-s-de-f h-e-e i-c-s+t V-pp-ZS /5,95^_ kort importeur Opel Neder land in verband met het dode lijk ongeval dat Marco Bakker eind oktober veroorzaakte. Ze willen meer informatie inwin nen over het type wagen en de werking van de cruisecontrol, al dus een woordvoerder van Opel. Bakker reed in een Opel Omega jjV6, automaat. Dinsdag werd bekend dat hij vermoedelijk te veel heeft gedronken. Er is een alcoholpromillage van tussen de 1,1 en 1,8 berekend. Bakker, die zelf gewond raakte bij het onge luk, treedt volgens zijn manager voor het eerst sindsdien morgen op in het Overijsselse Den Ham. Na het ongeluk dat gebeurde toen Bakker de Amsterdam Arena uit reed, verklaarde de zanger dat het gaspedaal van zijn auto bleef hangen en de cruisecontrol niet goed werkte. In een interview met De Telegraaf zei hij dat zijn auto op hol sloeg. Bakker pro beerde te remmen maar naar ei gen zeggen lukte dat niet. Moge lijk heeft hij een knop ingedrukt die een sportstand in werking zet. Opel geeft geen oordeel over de uitlatingen van de zanger en wacht de uitkomst van het tech nisch onderzoek van de politie af. Een woordvoerder stelt dat er tot op heden bij Opel geen meldingen bekend zijn van cruisecontrols die niet werken. De bestuurder moet die zelf in werking zetten. De cruisecontrol functioneert pas vanaf 30 kilo meter per uur. De remmen van de auto hadden moeten werken. Door het indrukken van een knop die Bakker de sportstand noemt, rijdt de auto niet harder uit stil stand weg, maar schakelt op een hoger toerental als de wagen al in gang is gezet. Opel heeft de poli tie hulp aangeboden bij het tech nisch onderzoek naar de wagen. Er is al schriftelijk technische in formatie aan de politie verstrekt. Veilig Verkeer Nederland (WN) stelt dat het tijd is dat de over heid minimumeisen stelt waar aan voorzieningen als airbags en cruisecontrols moeten voldoen. WN is voorstander van invoe ring van cruisecontrol. Het kan de verkeersveiligheid verhogen, omdat er gelijkmatiger wordt ge reden. Aan de andere kant is het zo dat door de toename van elek tronica in auto's, er ook meer ka pot kan gaan. Er zijn enkele inci denten bekend. Zo sloeg vorige maand maand bij Zaltbommel een auto op hol bij gebruik van de cruisecontrol. Door Els Grosfeld Breda - Het medisch tuchtcollege kan de komende maand een hausse aan te behandelen klachten verwachten. Veel letsel schade-advocaten wachten met het indienen van een klacht tot 1 december. Vanaf die datum worden zaken bij het tuchtcollege niet meer achter gesloten deuren behandeld. Dat zegt P. Dingemans, medisch letselschade-advocaat uit Breda. „Ik kan natuurlijk alleen voor mijzelf spreken. Ik spaar ze nu op. En ik weet dat er collega's zijn die dat ook doen. Het gaat dan om medisch handelen waar van wij vinden dat er ruchtbaar heid aan gegeven moet worden in de hoop dat het effect heeft op anderen uit die beroepsgroep." Het is van oudsher zo dat alles binnen het medisch tuchtrecht in beslotenheid behandeld wordt. „Vanaf 1 december verandert de formulering van 'besloten, tenzij' in 'openbaar, tenzij'," aldus B. Naber, woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid. Het medisch tuchtcollege kan in de toekomst nog steeds besluiten om een zaak besloten te behande len. „Maar dat moeten echt uit zonderingen blijven." Uitgangspunt Door de nieuwe wettelijke maat regel voldoet het tuchtcollege aan de Europese rechtsregels waarbij openbaarheid uitgangspunt is. „Bijkomend argument is dat openbaarheid de nog steeds be staande indruk wegneemt dat artsen elkaar de hand boven het hoofd houden," aldus Naber. „Het is prima dat voortaan ieder een in principe zo'n zitting kan bijwonen," vindt Dingemans. „Al moeten we nog even afwachten hoe het in de praktijk gaat wer ken. Het zal wennen zijn, want bij tuchtrecht komen per defini tie gevoelige en zeer persoonlijke zaken naar voren. Klagers kun nen ervoor terugschrikken om die in het openbaar te moeten vertel len. Maar binnen het gewone strafrecht gebeurt dat ook en we zien dat, ook bij delicate zaken, er nauwelijks negatieve conse quenties verbonden zijn aan het feit dat daarover gepubliceerd wordt." Het Nederlands Patiënten/Con sumentenplatform liet eerder al weten blij te zijn met de moge lijkheid om zaken toch besloten Ie behandelen. „Het is belangrijk Hat het medisch tucht publieke lijk gevolgd kan worden. Maar in sommige gevallen, als het bij voorbeeld om minderjarigen 8aat, moet het achter gesloten I «uren kunnen," aldus een woordvoerster. Ook de Konink lijke Maatschappij tot Bevorde- van de Geneeskunst (KN- »G) oordeelde positief over de meuwe regel. „Openbare zittin- §ro bieden de mogelijkheid tot Publieke toetsing," stelde een woordvoerder. „Hierdoor ver- wijnt wellicht het beeld dat art- W elkaar altijd dekken." ™>der onderdeel van dezelfde Soesterberg (anp) - Een ex- wknemer van een bedrijf in öoesterberg heeft zijn oud- c°Uega's gisteren getrakteerd °P eigen gebakken appel- art met waarschijnlijk een kjfhge stof. Ier werknemers moesten «r het ziekenhuis, de zes ndere konden ter plekke worden behandeld. Dat heeft n woordvoerder van de po- «tie meegedeeld. De tien per- neelsleden aten tussen de ^gezamenlijk van het 6«*uc. Een voor een werden daarna ziek. 7iÜu231arige man meldde dat P°litiebureau na- enti i r één van zijn ex- wetswijziging is een uitbreiding van de bevoegdheid van de in spectie voor de volksgezondheid. Inspecteur M. Westerouen van Meeteren: „Wij kunnen voortaan vragen om iemand waartegen een klacht is ingediend, onmiddellijk op non actief te zetten tot het col lege een uitspraak heeft gedaan. Dat kan nu niet, iemand kan ge woon doorwerken in de tijd dat de procedure loopt." Uitgebreid Overigens blijven zaken die al lo pen, ook na 1 december geheim. Alleen de nieuwe klachten gaat het tuchtcollege volgens de nieu we procedure afhandelen. Dat aantal zal fors toenemen, niet al leen omdat advocaten ze opge spaard hebben maar ook omdat het aantal beroepsgroepen waar het college mee te maken krijgt, met vier uitgebreid wordt. Behal ve artsen, tandartsen, apothekers en verloskundigen vallen straks ook verpleegkundigen, fysiothe rapeuten, gezondheidszorgpsy chologen en psychotherapeuten onder het medisch tuchtrecht. Secretaris L. Presser, secretaris van het medisch tuchtcollege in Eindhoven vindt het te vroeg om in te gaan op de consequenties van de nieuwe regel. „Laten we eefst maar eens beginnen en dan zien we wel waar we tegenaan lo pen." VERVOLG VAN VOORPAGINA J. van de Linde, directeur patiën tenzorg van het Ignatius zegt niets te kunnen zeggen over de aanklachten tegen Van Geldorp. „Zolang de zaak onder de rechter is, doe ik geen uitspraken." Van Geldorp heeft, op een korte pe riode na het eerste sterfgeval na, gewoon door gewerkt. Op de vraag of het ziekenhuisbestuur heeft overwogen om Van Geldorp op non-actief te zetten tot het moment dat er een uitspraak ligt, zegt Van de Linde: „Er is geen re den om iets dergelijks te doen zo lang er geen uitspraak ligt. Op het moment dat dat wel zo is, moeten wij natuurlijk wel reage ren." De inspecteur van de volksge zondheid, M. Westerouen van Meeteren die zich met de kwestie bezighoudt, wil ook niet ingaan op de zaak. Van Geldorp zelf zegt de dood van de twee patiënten zeer te be treuren maar er niet aan te den ken om te stoppen met werken. „Wellicht is het rond de 19e ja nuari wel verstandig om even thuis te blijven. Maar dat weet ik nu nog niet. Op dit moment hin dert het mij niet bij mijn werk. Wat de aanklacht betreft: na tuurlijk moet ik aangesproken worden op fouten die ik gemaakt heb. De rechtsgang moet zijn loop hebben. Maar ik betreur het dat de twee zaken nu aan elkaar gekoppeld zijn, terwijl ze niets met elkaar te maken hebben. Ik denk dat er ook dingen in de aan klacht staan die mij niet te ver wijten vallen. Ik zal moeten af wachten wat het tuchtcollege er van zegt." De familie van de patiënt uit Oss wilde ook een strafrechtelijke procedure starten tegen Van Gel dorp. De officier van justitie in Breda zag echter geen reden tot vervolging van de arts. Daarop is de familie naar het Hof van Be roep in Den Bosch gegaan met het verzoek het besluit van de Bredase officier te herzien. Die zaak zou afgelopen maandag die nen, maar is uitgesteld tot 9 de cember. Ook de doden moeten wijken voor de vijfde Schipholbaan. Dertig nabestaanden van mensen die zijn begraven op de Algemene Begraafplaats De Wilgenhof in Hoofddorp willen dat hun dierbaren wor den herbegraven op een rustige plaats, zonder vliegtuiglawaai. Het kerkhof wordt in 2003 gesloten wegens de aanleg van de vijfde baan. foto anp Haarlem (anp) - Het week blad Panorama moet een schadevergoeding van ruim 104.000 gulden aan de uitge ver van Privé, zo heeft de rechtbank in Haarlem be paald in een bodemprocedure. Het roddelblad trapte begin dit jaar in een door Panorama gezet te val. Een medewerkster van Pa norama bood Privé twee foto's aan waarop prins Willem- Alexander te zien zou zijn met een Duitse vakantievriendin. Toen bleek dat' de foto's nep wa ren - de kroonprins was een look- alike was een aanzienlijk deel van de oplage, met de aangebo den foto's, al van de persen ge rold. Privé kon nog wel voorko men dat het blad in omloop kwam. Panorama is het niet met de rech terlijke uitspraak eens en over weegt in beroep te gaan. Hoofd redacteur Arjan Borger: „Dit vonnis heeft gevolgen voor de he- Foto's waarop Willem- Alexander te zien zou zijn met een vakantievriendin waren de aanzet tot de bodemprocedure die Privé tegen Panorama aan gespannen heeft. foto anp le Nederlandse journalistiek. Het was niet zomaar een stunt; we waren met serieuze onderzoeks journalistiek bezig. Wij wilden de nieuwsgeilheid van die roddel bladen blootleggen. Zo'n tip als deze - twee foto's en een vaag verhaal - hoor je te allen tijde te checken, maar de redactie van Privé heeft haar huiswerk ge woon niet goed gedaan. Precies wat we wilden aantonen. Dan is het toch een beetje vreemd dat de bron nu voor de schade van de canard op moet draaien?" Onzin, wuift hoofdredacteur Wil- ma Nanninga van Privé weg. „Wij hebben ons huiswerk juist heel goed gedaan. We hebben meteen iemand naar Lech ge stuurd, waar de prins toen op va kantie was. Daardoor zijn we er ook op tijd achtergekomen dat het verhaal niet klopte. Maar hoe kun je als redactie voorbereid zijn op zo'n perfect voorbereide val? Ik vind het prima dat ze iets willen aantonen, maar dan had den ze ons de dag erna kunnen opbellen. Dan hadden ze hun punt ook gemaakt." Waarom zielig blijven doen? Kom op voor jezelf. Het kan. Met een cursus Stemmingmakerij. Scholieren die in de put zaten, kregen na zo'n cursus weer zelf vertrouwen en kikkerden duide lijk op. Door Wim Kuipers Depressies zijn niet niks. Ze hebben'vaak met erfelijke aanleg te maken, kunnen als directe oorzaak een dramatische gebeurte nis hebben, maar heel wat narigheid is te voorkomen. Kwestie van het aanleren van wat vaardigheden, ontdekte psychologe M. Ruiter uit Eijsden, hoofd preventie van de Riagg in Maastricht. Volgende week woens dag promoveert ze op dit onderzoek aan de Nijmeegse universiteit. Haar proefschrift heet Preventie van de pressie bij jongeren. Dat is heel wat meer dan een anti-baalcursus, zoals haar onder zoek in de pers is gaan heten. Het gaat wel over jongeren. Scholieren die in de put zit ten. Iedereen kent er wel een paar, maar wat zijn hun problemen? Vragenlijst Om dat te weten te komen, liet ze achthon derd leerlingen van middelbare scholen in Arnhem een uitgebreide vragenlijst invul len, over hun geestelijk welbevinden. Of ze wel eens somber of lusteloos waren, gere geld een rotbui hadden die niet overging, slapeloze nachten misschien. Vijftien pro cent van de ondervraagden zat boven een te voren bepaalde drempel van wat nog net kon. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat van deze gevallen ongeveer een kwart de pressief wordt. Dat zou dus hier vier pro cent zijn. Genoeg om wat te gaan doen. Ove rigens bleken de scholieren die het hoogst scoorden al enige vorm van hulp te hebben. Er waren veel kleinere oorzaken voor de on lustgevoelens, zoals verhuizing, andere school, verkering voorbij en huisdier overle den. Scholieren die in de problemen zaten, vonden de sfeer thuis belabberd, hielden het op school ook niet uit, waren vaak ziek, hadden slechte cijfers, rookten veel en de den vrijwel niet aan sport. Controlegroep De Arnhemse groep kreeg verder geen cur sus, maar fungeerde als controlegroep: om te kijken of de cursus baatte. De cursus zelf was in Nijmegen. In schoolblaadjes versche nen oproepen onder de slogan: Niet balen maar stralen. Balen is zonde, stond er ver der. Vergalt je plezier, en er is wel degelijk iets aan te doen. Bij de bijna negentig scho lieren die de cursus aandurfden, waren de meisjes verre in de meerderheid: zeventig tegen dertig procent. „Die verhouding was wel bekend," zegt de onderzoekster. „Meis jes hebben meer last van depressieve stoor nissen. Dat begint vaak al op 10-jarige leef tijd. Ze zijn veel meer met zichzelf bezig, ke ren zich naar binnen. Grofweg kun je zeg gen dat jongens veel eerder geneigd zijn problemen anders op te lossen, door agres sief gedrag bijvoorbeeld." De cursus concentreerde zich op dingen die te beïnvloeden zijn. Je kunt je ouders of het milieu waarin je opgegroeid bent, niet van de ene op de andere dag veranderen. Sterf gevallen zijn helemaal niet ongedaan te ma ken, maar allerlei andere tegenslagen kun je wel aanpakken. „Ik geef een eenvoudig voorbeeld. Je gaat solliciteren voor een va- kantiebaan, en mist de trein. Dan kun je gaan treuren, waarom het altijd jou treft, hoeveel pech je wel hebt. Maar wat moet je doen? Kijken wanneer de eerstvolgende trein gaat en dan bellen dat je later komt, en wel hoe laat." Stemmingmakerij heet de cursus: zorgen dat je in een betere stemming komt. Geluk kiger wordt. „Bijvoorbeeld door een lied te zingen met het refrein: wat ben ik toch ge weldig," lacht de onderzoekster. Dat bleek te baten, vooral als het om psychi sche problemen gaat. Ze noemt: een negatief zelfbeeld, geen sociale steun ervaren, weinig plezierige dingen doen. Uiteraard zijn ze niet bijster assertief, deze jongeren. Durven geen kritiek te hebben op anderen, en al he lemaal niet zichzelf te waarderen in het bij zijn van anderen. Nou, om dat te leren, heb ben we een cursus samengesteld." De cursus is na Nijmegen ook in Tilburg ge geven, en twaalf Riaggs in het hele land ne men hem over. Geen wonder: hij bleek dui delijk te helpen. De jongeren hadden later veel en veel minder klachten dan de Arn hemse scholieren die baalden maar geen cursus volgden. Het verschil in klachten tussen de twee groepen'was het grootst na een half jaar. Mevrouw Ruiter: „Dat vind ik de belangrijkste aanwijzing dat de cursus helpt. Ze hebben kennelijk voldoende vaar digheden geleerd om zich beter te voelen." Daarnaast ging de zelfwaardering behoor lijk omhoog. Merkwaardig is dat het vermo gen om problemen op te lossen niet steeg. „Wellicht omdat ze veel met problemen be zig waren. Maar naar de juiste verklaring zoeken we nog." A. A BS <V V? Wat nou Montignaccen? Gewoon lekker prakken! 57 procent van de Nederlanders van 12 jaar en ouder prakt zijn warm eten nog regelmatig. 18 procent doet dat elke dag. Zulke gegevens steunen mij in de overtuiging dat dit land nog niet helemaal verloren hoeft te zijn, als we er maar voor zorgen dat die paar vastigheden die we nu nog heb ben, voor het nageslacht bewaard blijven. De geprakte hap is de bodem van ons bestaan. Wij hou den niet van bloemrijk, maar het kan ons niet bloemig genoeg zijn. Met gaar gekookte groenten en vette jus kunnen we niet kapot. Die gekookte groenten komen uiteraard van de koude grond. Ingemaakt of geweckt mag, diepvries als het even kan niet. Hetzelfde geldt voor de jus. De generatie huis vrouwen die zich van zakjes bedient, moet alsnog bijge schoold worden. Het is niet nader onderzocht, maar naar mijn stellige overtuiging is die 57 procent ook de groep die nooit voor problemen zorgt, zeurt, zanikt of anderszins aan dacht vraagt. En: wie prakt, heeft geen bord voor zijn kop. MERIJN Van onze verslaggever Maastricht - Het Openbaar Ministerie (OM) in Maastricht on derneemt achter de schermen pogingen om de berichtgeving over het rijksrecherche-onderzoek naar de opsporingsmetho den van de politie Limburg-Zuid naar zijn hand te zetten. Den Haag (anp) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft de 35-jarige F.V. en zijn 47-ja rige vriendin D.H. gisteren veroordeeld tot respectieve lijk vijf jaar gevangenisstraf met TBS en vier jaar celstraf. Het hof acht de twee schuldig aan verkrachting van en zeer geweld dadige ontucht met jonge kinde ren uit de Rotterdamse deelge meente Hoogvliet. Het hof achtte bewezen dat het duo twee jaar lang een meisje en haar broertje hebben mishandeld en verkracht en een ander broer tje hebben mishandeld en be dreigd. Bij aanvang van de on tucht waren de kinderen respec tievelijk negen, zeven en vijf jaar oud. De kinderen werden in het huis van het paar gedwongen tot on tuchtige handelingen met elkaar, met V. en H. en met opblaaspop pen. De man mishandelde de kin deren en diende hen slaapmidde len toe. Ook werden de slachtof fertjes bedreigd met messen, een vuurwapen en cs-gas. Vorig jaar zijn de twee door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot respectievelijk vijf jaar en tbs en drie jaar en tbs. De twee Limburgse regionale kranten zijn door het OM bena derd met een voorstel hoe eind deze week over de uitkomsten van het rijksrecherche-onder zoek mag worden geschreven. Concreet wil het OM dat de Lim burgse kranten eerst de visie van justitie publiceren. Pas een dag later mogen hier reacties op wor den verzameld van andere be trokkenen, zoals de korpschef van politie, de korpsbeheerder, of de agenten die mogelijk voor de rechter worden gedaagd. De krant die akkoord gaat met dit voorstel, krijgt de uitkomsten van het rapport een dag eerder dan alle andere' media' in Neder land. 'Onaanvaardbaar' a De hoofdredactie van Dagblad De Limburger vindt de gestelde condities 'volstrekt onaanvaard baar' en gaat dus niet op het voorstel in. Adjunct-hoofdredac teur G. Kessels: „Zo'n vergaande bemoeienis met de manier waar op een krant wil berichten, heb ik nog nooit meegemaakt. Dit is voor ons een zeer principiële kwestie. Aan zo'n soort koppel verkoop wensen we niet mee te doen. Als we daardoor een pri meur missen, dan zij dat zo." De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) spreekt van „belachelijke voorwaarden" die het OM aan publicatie probeert te stellen. De rijksrecherche onderzoekt - in opdracht van de Maastricht se hoofdofficier van justitie H. Overbosch - al ruim een jaar of de Zuid-Limburgse politie be gin jaren negentig over de schreef is gegaan en verboden opspo ringsmethoden heeft gebruikt. Op basis van dat onderzoek, dat weken geleden al werd afgerond, heeft justitie inmiddels een be sluit genomen over eventuele ver volging van politiemensen. Dat besluit wordt eind deze week we reldkundig gemaakt. Samenhang Persofficier van justitie M. Kol- kert, die zelf het rijksrecherche onderzoek heeft geleid, zei dat het niet de bedoeling van het OM is om de pers te 'sturen': „Het gaat ons er om dat we ons eigen verhaal zo uitgebreid mogelijk duidelijk kunnen maken. Het is een zéér complex onderwerp. Wij willen de kans krijgen om de sa menhang naar voren te kunnen brengen." Vandaag mogen nog Rotterdam (anp) - Greenpeace heeft gisteravond de blokkade van een graanschip bij het over slagbedrijf EBS aan de Elbeha- ven in Rotterdam opgegeven uit vrees voor hoge schadeclaims. EBS en het graanverwerkingsbe- drijf ADM maakten gisteren be kend Greenpeace voor de rechter te dagen voor het blokkeren van het graanschip met 60.000 ton so jabonen, waarvan een deel gene tisch is gemanipuleerd. De be drijven besloten een kort geding aan te spannen omdat de milieu organisatie niet heeft voldaan aan het ultimatum om voor vier uur 's middags de actie te beëin digen. geen reacties worden gevraagd 'om te voorkomen dat betrokke nen de uitkomst uit de krant moeten vernemen'. Het Limburgs Dagblad, zo meldt adjunct-hoofdredacteur P. Stie- kema, is akkoord gegaan met de gestelde voorwaarden en heeft daar een contract over onderte kend. Morgen publiceert die krant een interview met de hoofdofficier. Van onze verslaggever Breda - Hét reclamevliegen in Nederland moet verboden worden en sportvliegerij móet sterk aan banden worden ge legd. Dat vragen tachtig lan delijke, provinciale en lokale organisaties in een oproep aan de regering en het parlement. De organisaties, waaronder Stichting Natuur en Milieu, Na tuurmonumenten, alle provincia le milieufederaties en Milieude fensie, vragen Den Haag maatre gelen te nemen tegen geluidhin der die de kleine gemotoriseerde vliegtuigen veroorzaken. Volgens de natuur- en milieu-organisaties heeft het leefmilieu rond kleine vliegvelden daar veel te veel hin der van. „Vooral in de weekeinden wordt er veel gevlogen. Het plezier van een enkele vlieger gaat ten koste van honderden recreanten en om wonenden op de grond en ver stoort ook de rust in menig na tuurgebied," schrijven zij. „Vlie gen boven natuur- en stiltegebie- den en reclamevliegen moet ver boden worden." De organisaties willen onder meer dat de regering recreatieve vliegerij verbiedt in weekends, op feestdagen en op zomeravonden. Er moeten veel scherpere eisen gesteld worden aan de geluidpro ductie en uitlaatgassen van de toestellen. Tenslotte moeten maatregelen genomen worden, die de geluid hinder rondom de vliegvelden sterk vermindert. De organisaties komen juist nu met hun oproep, omdat de voor stellen nog verwerkt kunnen worden in de Integrale Beleidsvi sie over de luchtvaart in Neder land, die binnenkort verschijnt. (ADVERTENTIE) DECORATION FAIR '97 De Nationale Najaarsbeurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs Laan van Erica 50 Openingstijden: alle dagen van 13-00 tot 22.00 uur behalve za. en zo. van 11.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs: 22,50 p.p., incb luxe catalogus EEN RIT NAAR DE DECORATION FAIR 1997 IS MÉÉR DAN DE MOEITE WAARD

de Stem | 1997 | | pagina 3