'De vismijn hoort bij Breskens' ICHTING Kaas Uit De Gouden Eeuw Bij Kaatje. 1 L Aardenburgse afslag op Expresweg blijft Geld probleem voor plattelandstoerisme Handelaren gaan versheid product en bereikbaarheid eigen 'vismiene' boven alles Bang&Olufsen PLAATSELIJK NIEUWflBBi KORT ZEEUWS Nieuwe activiteitengroep 65-plussers DE STEM ZEELAND C4 KORTING GGI SLIPS DAMES 8.90 3115-561434 DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT Méér wachttijd en bij bootdiensten VOOR 6,98 MET GRATIS KAATJE JANS Computercursus voor 5 O-plussers in Schoondijke Uzendijke Peilbeheer Waardering Directeur patiëntenzorg Middelburg - J. van den Blink (52) is per 1 januari 1998 be noemd tot directeur patiënten zorg van Ziekenhuis Walcheren en het Zeeuws Radio Therapeu tisch Instituut. Hij volgt C. Kostense op, die in 1982 in dienst trad bij het ziekenhuis en met de vut gaat. G. Bogaerts blijft directeur algemene zaken en voorzitter van de directie. Van den Blink was de afgelo Looncontrole Provinciaal kampioenschap voor vogels Bij ontwikkelen particuliere projecten J :/t' -.in oöïöF J Volop mogelijkheden voor alleenstaanden in Oostburg Klassiekers in Vlaanderen i i i DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 1 WORDEN GRATIS AKMAN GELEGD NU 69.- kat NU NU 11.95 29.95 VERGORDIJNSTOFFEN AANBIEDING SUN SIDE, DEJA GORDIJNEN voor voor voor lETER 9.95/210 h. jlURSEL log Vriesco voor voor voor 15.95 19.95 23.95 19.95 11.95 13.95 16.95 JEN WORDEN PERFECT I EN GEMAAKT. iP ROLGORDIJNEN, HORI- ALE JALOEZIEËEN, PLISSÉ vanaf 3.95 vanaf 0.98 vanaf 10.95 vanaf 19.95 vanafj_29.95 vanaf 25.00 vanaf 29.95 1 vanaf 19.95 en29,86 :ie/advies/offerte. vinyl, laminaat, parket, tnwering, slaapkamer, DEN: 13.00-17.30 uur 9.00-12.00/13.00-17.30 uur 19.00-20.30 uur poor Sanne Schelfaut Breskens - De vismijn in Breskens is de laatste tijd veelvuldig onderwerp van gesprek. Verschillende werkgroepen zijn de laatste jaren in het leven geroepen om te bekijken of deze visaf- slag in de toekomst zelfstandig kan blijven opereren. Het geruchtencircuit over de 'vis- de vismijn uit Breskens zou ver- miene' is inmiddels goed op gang gekomen. Sluiting, fusie met de tWee andere Zeeuwse visafsla- gen, privatisering. Het is alle maal al een keer aan bod geko men. Rapporten met uitgebreide toekomstvisies worden momen teel uitgewerkt. Voorlopig houdt de provincie Zeeland een slag om de arm. Poli tiek Oostburg is tot nu toe duide lijker in haar standpunt: de vis mijn in Breskens moet open blij ven, Kerngezond Volgens wethouder A. Rosendaal is het bedrijf kerngezond en kan het nog jaren zelfstandig draaien. De angst in de gemeente Oost burg dat er wellicht weer een be langrijke werkvoorziening in West-Zeeuws-Vlaanderen weg valt, is in ieder geval groot. Dat het rommelt in 'vismijnland' is een ding dat zeker is. Er is nog steeds geen duidelijkheid over de toekomst van de visafslag in Breskens. Interessant gegeven is hoe de vis handelaren uit Breskens tegen over een mogelijke sluiting aan kijken. Hoezeer zijn zij afhanke lijk van de vismijn en wat bete kent het voor hun bedrijf als ze hun vis niet meer in het vissers dorp kunnen kopen? De vishandelaren zijn eensgezind in het standpunt dat ze liever niet zien dat de vismijn uit Breskens verdwijnt. Er is echter een onder scheid te maken tussen de grote vishandelaren en hun kleinere broeders. Grootste zeevishandelaar is Noordzee. Directeur Oosterbaan stelt dat zijn bedrijf maar voor een zeer klein deel afhankelijk is van Breskens. „Maximaal vijf procent komt uit deze vismijn. De rest halen we elders vandaan, voornamelijk uit Scandinavië, Schotland en België. Wat ons be drijf betreft is het geen ramp als dwijnen. Wij zitten door het hele land en kunnen overal een mouw aan passen. Maar voor collega's wordt het heel wat moeilijker omdat ze veel afhankelijker zijn van de vismijn. Maar dat let niet dat ik geen voorstander van slui ting ben. De vismijn hoort bij Breskens," aldus Oosterbaan. Versheid M. de Jonge van het gelijknamige visbedrijf vindt dat de vismijn zeker open moet blijven. „Alleen al om de versheid van de vis. Zo dra onze voorraad op is, lopen we even naar de overkant. Veel ver ser kan je het niet krijgen. Wij halen bijna al de vis hier in Bres kens. Voor ons betekent sluiting dan ook een kleine ramp. Er wordt gezegd dat de vismijn nog vóór 2000 fuseert en dat alles centraal in Vlissingen komt te staan. Hier wordt echter maar één keer per week vis geleverd en ik hoop niet dat we in de toe komst afhankelijk worden van deze grote ladingen. Kenmerkend voor Breskens is de hoge kwali teit van met name de garnalen en de kabeljauw. Vers waar en dichtbij, wat wil je nog meer?" Vishandelaar De Smet stelt dat zijn bedrijfstak niet op één paard moet wedden. „De tijd dat we al leen maar van deze vismijn af hankelijk waren, is voor de mees ten een gepasseerd station. Wil je goed blijven concurreren met de rest in Nederland, dan ben je ver plicht je waar overal vandaan te halen. Wij zijn dan ook niet echt afhankelijk van Breskens, het is een kleine wereld waar we over praten. Iedereen let op elkaar, ook qua prijzen. We weten wat er hier voor een kilo kabeljauw of schol moet worden betaald. Als je er dan een paar gulden boven of onder gaat zitten, zeggen ze dat je de boel besodemietert. Als je echt efficiënt en concurrerend wil werken, moet je dus niet altijd in Daantje zorgt dat de gekochte vis bij de goede visboer terechtkomt. Breskens zijn. Maar het zou wel een ramp zijn als de boel hier weggaat, ook ons bedrijf is toch nog voor eenderde afhankelijk van Breskens. Het is en blijft on ze mijn, waar je uitstekende vis kan krijgen." Beroemd Een woordvoerder van vishandel Elro stelt dat het een strop is als de vismijn verdwijnt. „Breskens is beroemd om de dagelijkse ver se aanvoer van vis. De boten me ren hier elke dag aan. In Vlissin- Vishandelaar Erasmus is voor tachtig procent afliankelijk van de vismijn. BeoSound Ouverture Met een licht gebaar van uw handen schuiven de bei e glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olu se het geheim kent. Ooit kiest u voor i"100'* Van Cadsand Electro World Bang Olufsen Center Stationstraat 7, 4571 L Tel. 0115-561530 Weemaes Electro World Bang Olufsen Hoofdstraat 6. 4564 AM St 3 jaar garantie Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal voer tuigen dat bij de Zeeuwse 'eerdiensten 'een bootje moest overslaan' is tot nu toe ln 1997 hoger dan in dezelfde Periode vorig jaar. De meeste wachttijden deden Bresk°0r °P de dienSt VlissinSen" h '"taal moesten dit jaar tot en «oktober 79.805 (+2.088) voer- wEn wacriten- Het waren er ,n™° "1 Breskens en 26.715 in vlissingen. ^wachttijden bij Kruiningen- '«polder waren aanzienlijk In totaal 38.581, waar- 23.884 in Perkpolder en ,„Jl 'n Kruiningen. Daarbij 2 (ifj Berkpolder altijd nog „I,voertuigen meer dan in de- Vorn-V6"0^ van voriS iaar- t,5 kruiningen betekende het peri ®iader auto's over dezelfde Bel-autovervoer steeg bij de veer- rpeiYn oktober bii Vlissin- met 2>96 Procent en Ren '17 Procent bij Kruinin- e®-Berkpolder. komt overeen met het beeld isna over de eerste tien Od v, en van dit jaar is ontstaan. »tn^S,S11ngen-Breskens werden L 17fi auto's overge- «inÈen p Vpro,cent) en °P K™" Oafr, polder 1-046.028 (- va procent). (ADVERTENTIE) Even kloppen. Ja hoor, kaas van Cantenaar. Tongen beweren dat zijn smaak al beroemd was in de Gouden Eeuw. Gelukkig voor ons heeft Cantenaar deze smaak weer helemaal terug gehaald. Smullen dus voor een ouderwets prijsje. 500 GRAM NU BERELEUKE SPIES Geldig van do. 13 nov t/m wo. 26 nov. Voor hetzelfde geld haal je 't vers bij Kaatje. GENTSESTRAAT 6, HULST. PASSAGE 1AXEL gen daarentegen komen de boten maar eens per week. Hier wordt maar één dag gehandeld en één dag opgeruimd. In Breskens is er maar liefst zes dagen in de week activiteit. Stel je voor dat dat wegvalt. Dan verliezen tientallen mensen hun baan en zijn wij ge noodzaakt te verhuizen naar de overkant. Financieel gezien is dat eveneens niet een aantrekkelijk vooruitzicht. Nu zitten we bij de 'bron' en hopelijk blijft dat zo." Vishandel Erasmus is voor tach tig procent afhankelijk van de vismijn. „Het schijnt dat drie vis- afslagen voor Zeeland niet ren dabel meer zou zijn. Wat ons be treft blijft de mijn open. De kwa liteit is goed, vele bedrijven hier in het dorp hebben zich voor een groot deel afgestemd op de mijn, er zijn veel banen mee gemoeid en Breskens is bij de toerist voor al bekend vanwege de vis. Dit mag niet wegvallen," aldus Eras mus. Niet lichtvaardig Gedeputeerde D. Bruinooge stelt dat er zeker niet lichtvaardig over de toekomst van de vismijn in Breskens mag worden gedacht. „Op dit moment wordt er te veel geroepen. Het is te voorbarig, want zolang wij het KPGM-rap- port over de vismijnen niet in handen hebben, is er nog niks ze ker. Het duurt nog zeker drie we ken voordat het rapport binnen is. Daarna nemen wij samen met de gemeentebesturen een stand punt in. De vismijn van Breskens is in ieder geval van grote econo mische betekenis voor dit vissers dorp en de gemeente is er alles aan gelegen de afslag te behou den voor deze regio." Van onze verslaggeefster Schoondijke - Een mens is nooit te oud om met de com puter te werken. Dat moet de sector ouderenwerk van de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen hebben gedacht. Ouderenwerk houdt donderdag 27 november om 14.00 uur in ge bouw 5 van IPC Plant in Schoon dijke namelijk een informatiebij eenkomst over het gebruik van de personal computer (pc). De bij eenkomst is bedoeld voor 50- plussers die meer willen weten over de mogelijkheden van een computer. In het kort zal de werking van de pc worden uitgelegd en daarna zullen de verschillende gebruiks mogelijkheden worden behan deld. Vervolgens zal het cursusaanbod van IPC-Plant die betrekking hebben op die mogelijkheden, worden gepresenteerd. Tot die mogelijkheden behoren het tekst verwerken, automatisch rekenen, presentaties maken (tekenen met de pc) en het gebruik van inter net. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. Bij een grote belangstel ling wordt dit bedrag verlaagd. Aanmelden kan bij de Stichting Welzijn in Oostburg. Concentratie bij een visboer tijdens het mijnen in Breskens. Van onze verslaggever Aardenburg - De afslag Aardenburg op de Expresweg komt niet te vervallen. Ze schuift echter wel iets op richting het oos ten, aldus gedeputeerde J. Hennekeij. Volgens hem gaat het slechts om enkele honderden meters. Twee weken geleden verkondigde de Belgische inspecteur-generaal J. Matthijs tijdens een WD-bij- eenkomst in Oostburg dat de hui dige afslag Aardenburg vervalt als de Expresweg in de nabije toekomst wordt omgebouwd tot een internationale hoofdweg. Dat was slecht nieuws voor veel West-Zeeuws-Vlamingen, want dat betekent dat ze straks een stuk moeten omrijden. Maar volgens Hennekeij berust de mededeling van Matthijs op een misverstand, zo leerde na vraag. De afslag wordt wel vernieuwd en schuift daardoor iets op rich ting Adegem, zo is het plan. Men sen die van Knokke richting Aar denburg rijden, zullen straks wat moeten omrijden. Maar volgens de gedeputeerde is dat een 'on dergeschikte vervoersstroom.' „Niet zoveel automobilisten rij den die route." Bij navraag heeft Hennekeij ook te horen gekregen dat de afslag Westkapelle-Brugge heel mis schien wel verdwijnt. Maar ze kerheid daarover is er nog niet. De Expressweg moet een snelle verbinding worden tussen Zee- brugge, Zelzate en Antwerpen. Aan het oostelijk deel van die route zijn al de nodige aanpassin gen gebeurd. Zo is bijvoorbeeld de afslag richting Hulst sterk verbeterd en veiliger gemaakt. Voor het gedeelte van Zelzate tot de kust wordt nog een inspraak procedure gevolgd. WAFELACTIE - Basisschool Molenbolwerk houdt zaterdag 15 november voor de derde maal een wafelactie. Vanaf 09.00 uur worden er in de plaatselijke supermarkt en huis-aan-huis wafels verkocht. Mensen kunnen ook in de school terecht om wafels te kopen. Bestellingen kunnen via de leerlingen of telefonisch wor den opgegeven. De opbrengst wordt gebruikt om activiteiten voor de leerlingen te organiseren. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Goes - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) houdt vandaag in de Prins van Oranje in Goes een thema-avond over peilbeheer en -besluiten in Zeeland. Som mige kreken of sloten hebben altijd hetzelfde waterpeil, an dere staan soms droog en soms ook niet. Het peil wordt door het waterschap geregeld. Vier sprekers van respectievelijk provincie, waterschap, Staats bosbeheer en een milieu-orga nisatie behandelen het thema. Aanvang 20.00 uur. Middelburg - De bewoners van de J. G. Schorerstraat in Mid delburg hebben via een brief aan het de burgemeester hun waardering overgebracht voor de opvang en begeleiding na het ongeval met een klein vlieg tuigje aldaar op vrijdag 31 ok tober. Bij dat ongeval kwamen de twee inzittenden om het le ven en raakte een aantal wo ningen beschadigd. „Voor som migen van ons is het nog moei lijk om de schrik te verwerken maar mede door de inzet van talrijke instanties zal dit de verwerkingstijd zeker verkor ten," aldus de bewoners. pen veertien jaar directeur pa tiëntenzorg van de Daniël den Hoed Kliniek, het gespeciali seerde kankerziekenhuis in Rotterdam. Die kliniek speelde een belangrijke rol bij de op richting en uitbouw van het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut. Van den Blink werkte van 1971 tot 1983 als huisarts in de havenstad en was onder andere secretaris-penning meester van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Middelburg - De CNV-vak- groep voor werknemers in de horeca en verblijfsrecreatie houdt woensdag 19 november in het Zuiderbaken in Middel burg tussen 15.00 en 17.00 uur een looncontrole. Werknemers kunnen dan laten controleren of hun loonstrookje in overeen stemming is met de cao. Ook krijgen ze informatie over za ken als vakantiegeld, overuren en arbeidsomstandigheden. Tholen - Vogelvereniging Vo gelvreugd in Tholen houdt dit jaar de provinciale kampioen schappen van Zeeland. En wel op 18, 19 en 20 december in sport- en gemeenschapscen trum Meulvliet aan de Zoekweg in Tholen. Er worden ongeveer 1500 vogels verwacht. De ope ning is donderdag 18 december om 19.30 uur door de Commis saris van de Koningin in Zee land, W. van Gelder. De ope ningstijden zijn donderdag van 19.30 tot 22.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Van onze verslaggever Middelburg - Geld vormt vaak een probleem bij het ontwikke len van projecten voor plattelandstoerisme door particulieren. In de regel moeten ze vijfrig pro cent van de kosten zelf uphoes- ten. Dat lukt niet vaak waardoor 'op zichzelf goede projecten niet doorgaan of te beperkt worden opgezet'. Zo luidt een belangrijke conclu sie in 'Zeeland achter dijk en duin', een rapport over de kansen voor plattelandstoerisme in de provincie. Boeiend Onder die term wordt projecten verstaan die niet direct aan de kust liggen, maar toch boeiend genoeg zijn voor toeristen en re creanten om te bezoeken. Daarbij kan gedacht worden aan zaken zoals kleine musea, boerderijen en molens die te bezoeken zijn, kanotochten en een paardentram. Het onderzoek heeft direct be trekking op projecten op Walche ren, Zuid-Beveland en Schou- wen-Duiveland, maar dient ook als leidraad voor de gehele pro vincie. Met financiële steun van de pro vincie zijn tussen 1994 en 1996 een aantal projecten aldaar opge start of verbeterd. Eenheidsworst Uit het rapport blijkt ook dat het gevaar bestaat dat succesvolle projecten te gemakkelijk gekopi eerd worden, waardoor het ge vaar ontstaat van een eenheids worst. Creativiteit moet dan ook gestimuleerd worden, aldus de samenstellers. Positief wordt de samenwerking tussen verschillende groepen ge noemd. „Het project heeft ertoe geleid dat allerlei partijen vanuit Van onze.verslaggeefster Oostburg - De nieuwe activi teitengroep voor alleenstaan de 65-plussers in West- Zeeuws-Vlaanderen is giste ren begonnen. Het is de tweede groep die al leenstaanden de mogelijkheid biedt allerlei activiteiten te on dernemen. Een verschil met de al bestaande groep 65-plus is dat de nieuwe groep ook ruimte wil bieden aan 'aüeengaanden': mensen die wel een partner hebben, maar die vanwege ziekte of handicap van die partner er nooit samen op uit kunnen en in feite ook alleen staan. Informatie bij de Stichting Welzijn. De Stichting Welzijn begint maandag 17 november met een reeks van tien lessen 'koken voor oudere mannen'. Deze cursus is bedoeld voor diegenen die een basiscursus onder de knie heb ben. De vervolgcursus wordt op tien maandagmiddagen gegeven in het kooklokaal van de mlk- school in Oostburg (van 16.30 tot 18.30 uur). De kosten zijn hon derd gulden plus ongeveer vijf gulden ingrediëntenkosten per keer. Opgeven bij Stichting Wel zijn in Oostburg. toerisme, natuur en landbouw met elkaar in contact zijn geko men." En ook de onderlinge uitwisse ling van ideeën. Zo hebben kam- peerboeren een cursus kunnen volgen. De deelnemers waren volgens het rapport zo enthou siast, dat besloten is om de cursus ook aan te bieden aan de kam- peerboeren op Schouwen en Zuid-Beveland. Antwerpen - Het pianorecital van Jan Michiels, vanavond in de Singel in Antwerpen, is een samenvoeging van muziek van de Duitse hofmuzikant en cantor Bach en de onlangs in Mexico gestorven oud-com munist Conlon Nancarrow. Het concert is geen oppervlakki ge koppeling van oud en nieuw, maar is eerder een handreiking over de tijden heen tussen ver wante geesten van wie de muziek eenzelfde wiskundige schoonheid verbindt met een diep en toch eenvoudig religieus gevoel. Michiels speelt de Engelse Suites 1, 3 en 6 van Bach en Tango? Two canons for Ursula van Nancar row. Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen speelt morgen onder leiding van Grant Llewellyn in de Elisabethzaal in Antwerpen het bekende choreo grafische gedicht voor orkest La Valse van Ravel. Ivry Gitlis ver tolkt de solo in het vioolconcert in D van Tsjaikovski en het con cert wordt besloten met de eerste symfonie van Brahms. Het Danel Kwartet bestaande uit Mare Danel, Gilles Millet (vio len), Peter Bucknell (altviool) en Guy Danel (cello) speelt morgen in de Salons voor Schone Kun sten in Sint Niklaas het eerste programma van de integrale strijkkwartetten van Sjostako- vitsj en Van Beethoven. Op het programma staan het zesde strijkkwartet van Ludwig van Beethoven en het achtste van Sjostakovitsj. De concerten beginnen alle om 20.00 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 19