m Wonen LLEN 'Sasse middenstand centrum niet zakelijk' super happy hour \ts\ POLITIE RAPPORT Beleef't mee... ...in de wereld van Privé ZMF verspreidt brief aan KMB over milieu «i wffyAw Leden ME 'vegen' sloopwijk Axel schoon Terneuzense afdeling wil meer jonge vrouwen Provincie draagt bij plan Grenzeloze Zorg Boete en celstraf voor diefstal met geweld 6 zaterdagen lang DB STEM ZEELAND C3 of verbouw Iwerk. ook reparatie Gemeentebelangen Groot Sas over sluiting winkels dinsdagmiddag en koopzondag: Esther Spuesens eerste op lijst D66 Sas van Gent >teen Tel 0114-370129 E Noët blijft ijsttrekker WD Sas van Gent Scherpere eisen in vergunning voor De Hoop 22 29 13 20 Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 65 jaar Zware schade Brandstichting Winkeldiefstal Straf uitzitten Brandstichting Betrapt Rijverbod Samenwerking Euregio Scheldemond 497 X 52 I I I I I DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 te komen van het milieu fn vakkundige installatie omgaat, de stoker dus, n de toekomst kan het riast de gemeente u kan ^token'. En een stook be- in de mond genomen. |an stoken met een open n inbreuk betekenen op 'e tot goed stookgedrag pt type hout dat u wilt ver- et droog zijn, anders ver boor er weer schadelijke heeft dat sissen van het zaagd en gekloofd één tot ggen, op een beschutte ic, geschilderd hout of an- niet in uw kachel thuis, het ook af te raden om te ng is een goede ventilatie. |iet die goede isolatie kan oming of zuurstof zitten, 'uurtje goed te laten bran- en bijna kleurloze rook op. ^nt natuurlijk periodiek te erkend 'schoonmaakbe- icavolini, Linea keit met een ite Jan Steen collectie (o.a. kersen, beuken, verse laminaat :essoires 3.30-17.00 uur j3.00-17.00 uur 's maandags gesloten Van onze verslaggeefster gas van Gent - Gemeentebelangen Groot Sas vindt het onbegrijpelijk dat winkels in Sas dinsdagmiddag gesloten zijn. De fractie be- (reurt ook dat er onder de Sasse middenstand ïeen eensgezindheid bestaat over de koopzon dag. vinden het jammer en niet zakelijk', schrijft de (ractie in de algemene beschouwingen voor de be- «roting.1998- Gemeentebelangen Groot Sas hoopt dat de Sasse middenstand energiek op de ontwikkelingen in Sas van Gent inspeelt. De fractie begrijpt echter niet dat winkels iedere dinsdag tijdens het middaguur gewoon sluiten, terwijl er veel volk op de been is. Dat het centrum in Sas van Gent op zondagmiddag uitgestorven is, is volgens de fractie een gevolg van de verdeeldheid die er onder de Sasse middenstand bestaat over de koopzondag. De ene winkel is wel en de andere winkel is niet open. Gemeentebelangen vindt dat de Sasse middenstand meer op langere termijn moet denken omdat de ach terstand groot is. Het zal volgens de fractie een aan tal jaren duren voordat deze achterstand door geza menlijke inspanning is ingelopen. „De ontwikkelin gen in onze gemeente en daarbuiten bieden de mid denstand naar onze mening een unieke kans die nu voor het grijpen ligt." Bestuurslid van de Vereniging voor Handel, Am bacht, Industrie Sas 70, F. Sijnesael vindt de op merkingen van de fractie 'een beetje vreemd'. „De Sasse ondernemers willen het centrum opfrissen en wij gaan dit doen aan de hand van een weloverwo gen plan. Dit gaat zeker niet snel genoeg! Afgelopen maandag hebben we met onze zestig leden, onder nemers uit Sas, vergaderd over het plan dat we gaan opzetten over wat we met het centrum aanmoeten. Er moet wat gebeuren met de promenade. We moe ten ook wat doen aan de verkeerscirculatie en knel punten bij parkeren." Sas 70 wil het plan eind '98 rond hebben waarna de ondernemers het voorleggen aan de gemeente. „Wij zijn bereid om te investeren. We zijn nu al bezig met het veranderen van de verlichting en dat kost ons zo'n 60.000 gulden. Het lijkt ons echter raadzaam om in de toekomst samen met de gemeente om tafel te gaan zitten om te komen tot een overkoepeling." Wat betreft het openstellen van de winkels op dins dagmiddag en zondag, heeft de ondernemersvereni ging Sas 70 ook niet stil gezeten. „We hebben onze leden al eerder het advies gegeven om dinsdagmiddag de deuren te openen. Dit is ech ter niet voor iedereen haalbaar, bijvoorbeeld voor kleine eenmansbedrijven. Daarnaast verwachten we dat binnen nu en een jaar meerdere winkels open zijn op zondag. Er is sprake van dat de A P supermarkt zondags open gaat en dat zal dan wel zuigkracht hebben op de overige winkeliers," aldus F. Sijnesael. Milieu-adviezen Zeeuwse ondernemers Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) benadert het mid den - en kleinbedrijf om meer aandacht te schenken aan het mi lieu. Dat gebeurt middels de nieuwsbrief Bedrijf en Milieu. Het eerste nummer wordt deze week verspreid onder vijftienhon derd bedrijven in Zeeland. De nieuwsbrief belicht mogelijk heden voor het midden- en klein bedrijf om op een positieve ma nier met milieu aan de slag te gaan. Er wordt vooral aandacht geschonken aan activiteiten in de provincie, die zowel voor de on dernemer als voor het milieu vol gens de ZMF voordeel opleveren. De informatie omvat adviezen, subsidieregelingen, regelgeving en bruikbare tips. Het midden- en kleinbedrijf is belangrijk voor de Zeeuwse eco nomie. Negentig procent van de bedrijven behoort tot deze tak en zeventig procent van de werkza me bevolking heeft er werk. Uit een recent onderzoek van het Van onze verslaggeefster Sas van Gent - De 27-jarige Es- ther Spuesens uit Philippine is de lijsttrekker voor D66 in Sas van Gent bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. M. Weemaes staat op de tweede plaats van de voorlopige kandi datenlijst van D66 en wordt ge- volgd door C. Ferket. De huidige fractievoorzitter J. Smit heeft zichzelf met een vijfde plaats niet I verkiesbaar gesteld, omdat hij vanwege drukke werkzaamheden I te weinig tijd voor de raad heeft. 1 D66 bezet momenteel twee plaat sen in de gemeenteraad van Sas van Gent. Tijdens de ledenverga- I dering van de Oost- en West- Zeeuws-Vlaamse afdeling van op 19 november worden de van D66 via een ver voor de diverse plaatsen Vanonze verslaggeefster c"s van Gent - Fractievoorzitter Noët van de WD in Sas van J>®t blijft lijsttrekker voor de nde gemeenteraadsverkie- n. Hij wordt wederom bijge staan door M. Sparreboom. Zij wordt op de voorlopige kandida- Uiijst van de WD gevolgd door de Smet. De VVD die nu nog twee plaatsen de Sasse raad heeft, wil er vol- !®d jaar een plaats bij krijgen, ^orzitter W. de Meijer vindt het "«vendien tijd dat de WD in Sas "ik eens een wethouder gaat le veren. Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf blijkt dat grofweg eenderde van de mi lieubelasting toe te schrijven is aan deze tak. De gemiddelde ondernemer komt er volgens de ZMF echter meestal niet aan toe om zich uitgebreid te verdiepen in de mogelijkheden die bestaan om met milieu aan de slag te gaan. Bovendien weten veel ondernemers niet waar ze te recht kunnen voor gerichte on dersteuning. De ZMF probeert met de nieuws brief de ondernemer direct te in formeren over activiteiten en mo gelijkheden in de provincie. Ook staan in de nieuwsbrief verwij zingen naar instanties die de be drijven verder ondersteunen. Doel hiervan is dat meer onder nemers gebruik maken van mi lieu-adviezen en subsidieregelin gen. De Zeeuwse Milieufederatie denkt met de nieuwsbrief in een behoefte te voorzien en tegelij kertijd de natuur en het milieu in Zeeland van dienst te zijn. De ZMF hoopt dat de nieuwsbrief aanzet tot extra milieuactivitei ten van de Zeeuwse bedrijven. Van onze verslaggever Terneuzen - Wil De Hoop in Ter- neuzen zijn betonmortelcentrale vanaf 's morgens 06.00 uur laten draaien, dan moeten geluidwe- rende maatregelen genomen wor den. De betonmixers maken voor de nachtelijke periode - daaronder verstaat de wet van 23.00 uur 's avonds tot 07.00 uur 's morgens - te veel lawaai. Het geluid kan verminderd worden door maatre gelen te treffen bij de vulplaats van de betonmixers. Dit is een van de voorschriften in de nieuwe vergunning die Gede puteerde Staten in Zeeland voor nemens zijn af te geven. „Het afschermen van beton mixers is goed mogelijk, is geen bovenmatige maatregel en kan naar onze mening zonder meer van het bedrijf worden ver langd," zo stellen GS. Normaal ligt de betonfabriek 's nachts stil. Bij bepaalde werk zaamheden kan het nodig zijn dat de centrale de hele nacht werkt. Formeel overschrijdt men dan de geluidsnormen. In de vergunning is bepaald dat het bedrijf maxi maal twaalf keer per jaar, met een maximum van 25 nachten, mag doordraaien. (ADVERTENTIE) in alle 10 de vestigingen van Van Fraassen/Holland Interndtiondl reisburo van 11,00 tot 15.00 uur 5(wlb van lejciore- haf f>, Mêf** november december FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE De acterende politie-agenten - in de rol van bewoners - schuwen geen middel bij de tweede oefening. Van onze verslaggever Axel - Zeeuwse leden van de Mobiele Eenheid (ME) heb ben gisteren 'onwillige be woners' uit hun huis in de Axelse Betonwijk West ver wijderd. De schoonveegactie in de sloopwijk was overi gens geacteerd. Ze vond plaats in het kader van de jaarlijkse grote oefening die de Zeeuwse politiemensen - die deel uit maken van de ME -hielden. Een groep van ongeveer vijfen twintig vasthoudende bewoners weigert hun huizen aan de Ire- nestraat en de Margrietstraat te verlaten. De mobiele eenheid moet er dus aan te pas komen om de woningen op last van de burgemeester van Axel te ont ruimen. Aldus luidt het scenario voor de oefening, waar in totaal rond de zeventig ME'ers en le den van de Axelse vrijwillige brandweer aan meededen. Het 'verzet' speelde zijn rol gis terochtend met overtuiging. Schuttingen, boompjes en strui ken werden uit de grond gerukt om een barricade op te werpen voor de oprukkende ME'ers, die via de brandgang tussen de Ire- nestraat en Magrietstraat na derden. Een van de politie-agenten die tot de dwarsliggers behoort, hangt met zijn hoofd uit het dakraam van een van de lege woningen in de Irenestraat. Luidkeels waarschuwt hij zijn 'buren' voor de naderende ge zagsdragers. Een van zijn collega's heeft zich eveneens goed ingeleefd in zijn rol. Wijdbeens staat hij in de achtertuin op de resten van het dak van een schuurtje. „Jullie hebben hier niets te zoeken. Ik ben hier geboren en ga niet weg. Ik woon hier al 38 jaar. Jullie krijgen me hier niet weg. Wij gaan niet weg," schreeuwt hij de ME'ers toe. De bewoners van de slooppan- den verzetten zich voornamelijk op deze manier. Afgesproken is dat ze zich lijdzaam af laten voeren naar het geïmproviseer de arrestantenverblijf. Bij de tweede oefening later op de dag gaat het er wel anders aan toe. Naast verbaal geweld mogen de weigerachtige huurders zich nu ook bedienen van grovere mid delen om uit de klauwen van de sterke arm te blijven. Schoppen, slaan, gooien met alles wat los en vast zit, brandjes stichten. Geen middel blijft onbenut, maar de bewoners moeten uit eindelijk niettemin het onder spit delven. Leden van de Axelse vrijwillige brandweer worden onder bescherming van de Mobiele Eenheid naar de brand gebracht tijdens een oefening in de Betonwijk. Ze hadden als taak bewoners uit hun huis te verwijderen. Van onze verslaggeefster De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) in Terneuzen viert deze maand haar 65-jarig bestaan. Terneuzen - De Terneuzense af deling van de NVVH is aan ver jonging toe. „We volgen al jaren hetzelfde patroon, we hebben jonge vrouwen nodig die met nieuwe ideeën komen," zegt S. Hubregtse, secretaresse van de afdeling in Terneuzen. Volgens haar zijn de meeste leden ouder dan vijftig. „De oudste dames zijn in de tachtig." De secretaresse is niet bang dat de vereniging doodbloedt. Tevre den is ze niet. „We sudderen door, dat is ook niet goed. Het woord huisvrouwen in de naam stoot veel vrouwen af. Maar daar kunnen wij als plaatselijke afde ling geen verandering in brengen. Ik weet wel dat het onderwerp speelt bij het hoofdkantoor in Den Haag." De vereniging schommelt al jaren rond de 120 leden. Volgens Hubregtse is de NVVH een plek waar vrouwen onderling gemeenschappelijke problemen en interesses kunnen uitwisselen. „Veel vrouwen zijn eenzaam. Voor jonge vrouwen met kleine kinderen is het erg ongezellig. Oudere vrouwen die met pen sioen zijn vallen ook weer in een gat." Stellig onderstreept zij dat het 'geen stoffige club' is. „We orga niseren lezingen en excursies op allerlei gebieden. Zo hebben we laatst iemand op bezoek gehad van de Stichting Slachtofferhulp en hebben we een avond georga niseerd over het openbaar ver voer in Zeeuws-Vlaanderen. De NWH wil vrouwen stimuleren zich te ontwikkelen." Sluiskil - Bij een aanrijding af gelopen dinsdag op de rijksweg is zware schade ontstaan aan de auto's van een Biervlieten- aar en een Oostburger. De man uit Oostburg reed achterop de auto van de man uit Biervliet. Oostburg - De brandweer moest afgelopen dinsdagavond uitrukken voor een brandje in de Zuidzandsestraat. Daar stonden achter een winkel en kele dozen in brand. De over kapping waaronder de dozen stonden, werd eveneens aange tast. De winkel liep rookschade op. De schade is nog niet ge taxeerd. De politie sluit brand stichting niet uit. Hulst - Een vrouw uit Stekene is afgelopen dinsdagmiddag in een winkel in de Gentsestraat betrapt op de diefstal van twee klosjes garen. Het kwam haar op een bekeuring van 220 gul den te staan. Terneuzen - Een Hagenaar is afgelopen dinsdagavond in de Nieuwstraat gearresteerd. Hij moest nog vier dagen celstraf uitzitten. Hulst - Afgelopen dinsdag avond of in de nacht van dins dag op woensdag is brand ge sticht in de auto van een vrouw uit Stekene. De auto stond ge parkeerd op het Heij denskwar tier. Een gedeelte van de dak bekleding en een stoel gingen verloren. De schade is nog on bekend. Draaibrug - Een jongen uit Aardenburg is door de bewoner betrapt op inbraak in zijn huis. De inbreker kreeg een pak slaag en liep daarbij een hoofd wond op die gehecht moest worden. Vervolgens droeg hij (Je jongen over aan de politie. De Aardenburger werd ingeslo ten. Terneuzen - Een Terneuzense automobilist heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een rijverbod van acht uur gekre gen voor rijden onder invloed. Hij reed over de Beethovenhof met een promillage van 1,5. Hij moest ook zijn rijbewijs inleve ren. X Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland betaalt mee aan het project Grenzeloze Zorg. Een grensoverschrijdend project met als hoofddoelstelling het opzetten van een interprovinciaal cen trum voor kwaliteit in de ouderenzorg voor de Euregio Schel demond. Het op te richten centrum, waar aan ook Emmaus (IJzendijke), Blaauwe Hoeve (Hulst), De Burght (Oostburg) en Zeeuws- Vlaams Zorgoverleg (Hulst) mee werken, stoelt op twee peilers: kenniscentrum en het aanbieden van vorming. Bedoeling is tevens een kwali teitshandboek over de vernieu wing in de ouderenzorg uit te brengen, een interprovinciale 'denkgroep' inzake sociaal beleid op te zetten en grensoverschrij dende vormingsactiviteiten op poten te zetten. Het handboek zal uiteindelijk be staan uit een overzicht van kwa- liteits- en vernieuwende projec ten die in instellingen voor de ouderenzorg in Zeeuws-, Oost en West-Vlaanderen zijn uitge voerd of in voorbereiding zijn. Voorts wil men ook komen tot een overkoepelend bewonersco mité. Bovendien wil het centrum een viertal cursussen/stages organi seren voor verpleegkundigen/be jaardenverzorgsters, maatschap pelijk werkers en keukenperso- neel. Het project loopt in totaal 28 maanden. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 30- jarige A.D. uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk plus het betalen van 11.000 gulden schadevergoeding voor een winkeldiefstal met geweld, een inbraak bij zijn vroegere vriendin en de heling van een damesfiets. De officier van justitie had een gevangenisstraf van 2 jaar waar van vier maanden voorwaarde lijk plus een schadevergoeding van 33.631 gulden geëist. Een groot deel van de gevraagde schadevergoeding werd door de rechtbank afgewezen omdat de eigenares van de winkel ook om zetverlies ten opzichte van vorig jaar had gedeclareerd. En dat - zo vond de rechtbank - kon on mogelijk aan D. worden toege schreven. D. bracht op 27 juli van dit jaar een bezoek aan een winkel aan de Hoge Zoom in Renesse en werd betrapt bij een poging een korte broek te stelen. Een vriend van een der verkoopsters maakte kor te metten met D. Hij pakte hem beet, gaf hem enkele klappen en duwde hem de paskamer in, in afwachting van de politie. D. raakte naar eigen zeggen in paniek toen hij werd geslagen en pakte zijn zakmesje, waarmee hij wild zwaaide. Daarbij trof hij de eigenares, die een beschadigde dikke- en dunne darm plus een beschadigde alvleesklier opliep. Ook moest D. zich ook nog ver antwoorden voor de diefstal van een telefoon, een telefoonbeant- woorder en een paspoort plus een damesfiets. (ADVERTENTIE) Het onderwerp emancipatie komt volgens de secretaresse bij de af deling Terneuzen niet sterk naar voren. „Wij zijn bezig met dingen die in de maatschappij leven. Maar we zijn zeker geen dolle mi- na's," aldus Hubregtse. Dinsdag 18 november viert de vereniging het 65-jarig bestaan voor haar leden met een feest avond in verzorgingshuis Bach- ten Dieke in Terneuzen. De Sluis- kilse cabaretgroep BAC treedt die avond op. Bovendien houdt de presidente van de NWH Zee land, R. van Leeuwen, een toe spraak.

de Stem | 1997 | | pagina 17