6 Sluiten van vismijn zon ramp zijn' DE STEM 'Kennelijk leeft deze zaak in Hulst nog' Zuiddorpenaar redt buizerd in nood Winkelen populairder dan bezoek aan strand Celstraf geëist voor import 1500 kilo hasj Extra aandacht voor illegale vuurwapens Nader onderzoek naar gedrag Philippinenaar Lichte voorkeur voor zelfstandig theater C1 Breskense vishandelaren: Negen maanden cel voor reeks woninginbraken Bij Nederlandse dagjesmensen in Zeeland Politie neemt veel meer wapens in beslag Poging tot moord op ex-vriendin Terneuzen bekijkt diverse modellen Met de muziek mee Zeeland 11111 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 Door Sanne Schelfaut Breskens - Als de vismijn in Breskens de deuren moet sluiten, is dit met name voor de kleinere vishandelaren een ramp. De meeste visbedrijven in Breskens zijn te afhankelijk van de vis- afslag en sluiting betekent - naast een financiële strop - een verlies van vele arbeidsplaatsen in deze regio. Grote vishandelaren zijn daaren tegen veel minder afhankelijk van de vismijn in Breskens. Zij kunnen het verlies van de vismijn veel beter opvangen en hebben weinig te vrezen als het gaat om de onzekere toekomst van de Zeeuws-Vlaamse visafslag. Een inventarisatie onder vishan delaren uit Breskens leert dat de meerderheid zeker de helft van de vis in Breskens zelf koopt. Be drijven als De Jonge, Elro BV, Meeusen en Erasmus halen bijna al hun vis in de 'eigen' vismijn. Vooral de bereikbaarheid, hoge kwaliteit en dagelijkse aanvoer wordt geprezen. Buitenland Bijna elk bedrijf haalt ook vis bij andere visafslagen in Nederland en het buitenland (met name Bel gië, Schotland, Engeland en de Scandinavische landen), maar de vismijn van Breskens is voor hen nog steeds de grootste leveran- Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 26-jarige Mid delburger J.L. is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk en het betalen van 25.000 gulden schadevergoeding. De officier van justitie had een gevangenis straf van vijftien maanden, waar van vijf voorwaardelijk plus 25.000 gulden schadevergoeding tegen hem geëist. in februari en maart van dit jaar pleegde L. in Middelburg en Vlis- singen diverse woninginbraken waarbij de nodige girobetaal kaarten, waardepapieren en sie raden werden buitgemaakt. Uit een woning in Koudekerke ont vreemdde L. voor 25.000 gulden aan sieraden. cier. Wat de vissoorten betreft worden vooral de kabeljauw en de garnalen geprezen. Mocht de vismijn wegens econo mische onrendabiliteit in de na bije toekomst uit Breskens ver dwijnen, dan zullen de meesten serieus een afweging moeten ma ken of hun bedrijf nog wel in Breskens kan blijven voortbe staan. Een woordvoerder van Elro stelt bijvoorbeeld dat zijn bedrijf dan bijna zeker moet verhuizen naar Vlissingen. „Anders zit je te ver van de handel af, en dat kost al leen maar veel geld als je telkens met de boot naar de overkant moet. Door de komst van de Wes- terscheldetunnel is die verbin ding ook niet echt rendabel, dus dan blijft er weinig keus over. De vismijn in ons dorp functioneert prima en laat dit maar vooral zo blijven." Flexibel Een groothandelaar als Noordzee daarentegen is veel minder af hankelijk van de vismijn. Direc teur Oosterbaan stelt dat zijn be drijf maar zo'n vijf procent vis uit Breskens haalt. „Wij overleven een mogelijke sluiting dan ook zeker. We halen de vis overal vandaan en kunnen flexibel om springen met dit soort kwesties. Maar voor de regio zou het abso luut niet goed zijn als de vismijn verdwijnt. De mijn hoort bij Breskens." Voor het eind van dit jaar komt er meer duidelijkheid over de toe komst van de visafslag. Dan wordt het KPGM-rapport name lijk openbaar gemaakt. Dit ac countantskantoor heeft namelijk alle visafslagen doorgelicht en een toekomstvisie voor het mijn bedrijf in Nederland op papier gezet. Pas daarna komt de pro vincie samen met de gemeentebe sturen van onder meer Oostburg naar buiten met een gezamenlijk beleid. ZIE OOK ZEELAND-C4 'De vismijn hoort bij Breskens' onderzoek had be- iMs® °P de Peri°de september 3 - augustus 1996, het vorige 1, sePtember 1990 - augustus v, ,"et aantal dagtochten in de lift, zo J Van zo'n 870 miljoen naar n "35 miljoen, een stijging van V> procent. 'j het laatste onderzoek is voor eerste maal een uitsplitsing hL?T!ncie gemaakt. Daaruit berioai? de Periode septem- miu augustus 1996 bijna 22 aaiT? dagjesmensen Zeeland centj daarvan gaf 11,2 pro- hiela ?at bet bez°ek verband of O» ?eiverenigingsactiviteiten kelen nn^ycIub' Creatief win- •- '10>1 procent) staat op de belpn "cv gevolgd door wan- aanhi V Pr?cent). een bezoek café (a er procent), bar en Procent') Pr°C6nt) en fietsen (5 Provinciaal WV-directeurR. ter VERVOLG VAN VOORPAGINA De mededeling van de politie de zaak niet meer te zullen onder zoeken, is de afgelopen dagen bij een heleboel ouders in de omge ving van het Godsplein in het verkeerde keelgat geschoten. „Onbegrijpelijk dat de politie het afdoet met 'het is een oud ver haal'. Of het nou waar is of niet, zoiets moet toch serieus onder zocht worden," zegt een ouder. Serieus „Eerst zadelt een televisiepro gramma ons op met een verhaal waar we koud van worden," zegt een ander. „En dan komt de poli tie zeggen dat het allemaal niet waar is. Allemaal leuk en aardig, maar is dat wel zo? In de zaak Dutroux zeiden ze eerst ook dat er niets aan de hand was. Het kan toch nooit de bedoeling van een programmamaker zijn om paniek te zaaien? Wij vinden dat de poli tie dit serieus moet onderzoeken. Oud verhaal of niet, kennelijk is het een zaak die toch nog leeft. En als die zich dan in onze ach tertuin afspeelt, is dat bijzonder verontrustend." Als de politie het er bij laat, zijn verschillende ouders bereid om de zaak zelf uit te zoeken. „We willen ook met de burgemeester gaan praten, want dit pikken we niet. Er moet iets gebeuren." Burgemeester A. Kessen was gis teren niet bereikbaar voor een reactie. Commissaris Gouds waard, chef van de Zeeuws- Vlaamse politie, onderneemt deze week nog actie. Hij wil politie, justitie en het gemeentebestuur van Hulst rond de tafel brengen om te bezien wat er moet gebeu ren. Objectief gezien blijft de po litie van mening dat het om een oude zaak gaat. Aan de andere kant, zo zegt Goudswaard, kan en wil de politie niet voorbijgaan aan de onveiligheidsgevoelens die bij de burgers leven. Oude zaak „Natuurlijk pikken wij dit sig naal daarom serieus op. We gaan al het mogelijke doen om vast te stellen wat hier precies aan de hand is. Op basis van de huidige feiten denken wij dat er voorals nog geen enkele reden tot onge rustheid is. Het blijft een oude Ouders die in de buurt wonen van het Hulster Godsplein maken zich zorgen over de mogelijk duis tere rol van een inwoner van Hulst in een kinderpornonetwerk. foto camile schelstraete zaak. Als je iets wilt onderzoe ken, moeten er wel feiten en om standigheden zijn waar je iets mee kunt doen. Vooralsnog zijn die er niet. Maar als er iemand komt met concrete aanwijzingen, hoe klein ook, dan zullen wij die te allen tijde tot op de bodem uit zoeken." Var onze verslaggever Middelburg - Recreatief winkelen en verenigingsactiviteiten scoren het hoogst onder Nederlandse dagjestoeristen bij een bezoek aan Zeeland. En over het gehele jaar genomen komen meer dagjesmensen naar de provincie om te wandelen dan voor een bezoek aan het strand en de zee, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS onderzoekt eens in de Heide is niet verbaasd als hij met jaar de dagtochten van de Nederlandse bevolking. Het gaat om recreatieve activiteiten waar mee men minimaal twee uur van vis is, zonder dat daarbij een overnachting plaatsvindt. Bezoe- aan familie en kennissen en ezoek vanuit het buitenland zijn ®et in het onderzoek meegeno- die cijfers wordt geconfronteerd. „Twintig jaar geleden was Zee land alleen bekend als de provin cie met veel strand en kust. Kust plaatsen als bijvoorbeeld Dom burg en Cadzand-Bad gingen na 1 september feitelijk op slot, want het seizoen was voorbij." Dat fietsen en wandelen hoog scoren, is een teken van deze tijd. „De hedendaagse toerist wil ac tief bezig zijn, zich sportief uitle ven," zegt Ter Heide. Dat blijkt ook uit het onderzoek van het CBS. Want sport en sportieve ac tiviteiten worden door zo'n 35 procent van de ondervraagden opgegeven als dé reden om een dagje naar Zeeland te komen. Dat is heel wat meer dan een be zoek aan een bezienswaardigheid (2,3 procent), zoals de oude ste den en dorpen, musea en monu menten. Het CBS concludeert dan ook dat bezoeken aan musea en oude steden en dorpen minder worden. Het merendeel van de dagtochten neemt tussen de vier en acht uur in beslag. Vijf jaar geleden was een bezoek van acht uur of langer nog nummer één. Dagjestoeristen die een stad of dorp aandoen, ge ven per persoon zo'n 31 gulden uit. Dat geld gaat met name op aan versnaperingen en eten. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Piet van de Vij ver uit Zuiddorpe hoefde zich geen twee keer te beden ken toen hij gistermiddag in het stukje bos achter zijn huis naast een dode bosduif een bijna even levenloze bui zerd aantrof. Met twee stukgeschoten bui zerdnesten eerder dit jaar in ge dachten schoot Piet, die een groot dierenliefhebber is, op de buizerd af en ontfermde zich over de in deze streken zeldzame roofvogel. „Ze kon niet meer vliegen. Als ik ze had laten weg- scharrelen, was ze dood ge gaan," zegt Piet. Het viel evenwel nog niet mee om de vogel te pakken te krij gen. „De buizerd bleek toch nog vrij levendig te zijn en verdedig de zich toen ik haar wilde op pakken. Ze greep zich met haar klauwen aan mijn trui vast. Ik kreeg ze bijna niet meer los." Piet dacht eerst aan vergifti ging, maar bij dierenarts De Bruijn in Sint Jansteen bleek daar gisteravond geen sprake van te zijn. Ook de duif was niet vergiftigd. Volgens Piet blijft de buizerd een paar dagen voor observatie bij de dierenarts en krijgt ze an tibiotica. „Als ze weer sterk ge noeg is, zet ik haar weer uit. Het is een prachtig beest. Een arend in het klein. De vleugels hebben een spanwijdte van wel een me ter." De buizerd is in Midden- Piet van de Vijver met de buizerd die hij bijna levenloos in het bos achter zijn huis aantrof. foto camile schelstraete Zeeuws-Vlaanderen zeldzaam. Sinds 1993 proberen zeven bui zerdparen jongen groot te bren gen en al minstens drie keer is het nest mislukt door menselijk toedoen. In totaal hebben de buizerds in de afgelopen vier jaar maar drie jongen grootge bracht. Het is bij wet verboden buizerd nesten leeg te halen, doch twee keer eerder dit jaar werden in de omgeving van Terneuzen nesten aan flarden geschoten met een jachtgeweer. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Met vier kwaaie koppen zaten ze gisteren voor het hekje van de rechtbank in Middelburg. De 56-jarige P.H. uit Rotterdam omdat alles was mislukt en de overigen - de 30-jarige H.L., de 28-jarige M. van der L. beiden uit Spijkenisse en de 44-jarige Rot terdammer C.S. - omdat ze er volgens hen door H. waren inge luisd en absoluut niet geweten hadden dat ze met de invoer van 1500 kilogram hasj bezig waren geweest. Daarvan is duizend kilo, met een straatwaarde van zes miljoen gulden, op 22 augustus in een van de jachthavens bij Veere onderschept. Officier van justitie mr. J. Valen- te eiste tegen P.H. en H.L. elk twee jaar cel, tegen S. één jaar en tegen Van der L. 15 maanden. Het kwartet kende elkaar vanuit het café en hadden een gemeen schappelijke noemer: werkloos en een uitkering. Volgens verkla ringen van H. had L. hem medio juni benaderd en gevraagd of hij 150.000 gulden wilde verdienen. H. zei 'ja' en vanaf dat moment begon de drugsmolen te rollen. L. kocht voor 50.000 gulden in Emmen de boot Riefel en H. bracht deze naar Veere. Daar knapten ze de boot op. Daarbij werd de waterlijn beduidend ho ger geschilderd dan normaal. Op de zitting zei H. dat niet L. hem had gevraagd of hij ander halve ton wilde verdienen, maar een onbekende man. Hoe het ook zij, H. had zin in wat vakantie en kreeg van L. toestemming om met de boot op het Veerse Meer te va ren. H. vroeg Van der L. mee en zonder dat L. er iets vanaf wist vertrok het duo richting Middel landse Zee. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft de afgelopen zo mermaanden meer dan twee keer zoveel illegale vuurwapens in beslag genomen als zij tevoren had ingeschat. Van mei tot en met augustus leg- schenkt aan het illegale vuurwa- de de politie beslag op 48 onwet telijke vuurwapens en werd 32 keer proces-verbaal opgemaakt in verband met overtreding van de Wet Wapens en Munitie. Dat de politie zestien keer min der proces-verbaal opmaakte, heeft een eenvoudige verklaring, legt commissaris F. Goudswaard, de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie uit. „Sommige verdachten tegen wie proces-verbaal is opge maakt, waren in het bezit van meer dan één illegaal vuurwa pen." De toename ten opzichte van de eigen raming schrijft Gouds waard voor een deel toe aan de extra aandacht die de politie penbezit. In de tweede viermaan delijkse periode van dit jaar zijn in Zeeuws-Vlaanderen verder fors meer illegale vreemdelingen uit het land verwijderd. Tussen januari en april ging het om acht illegale vreemdelingen, de vier maanden die daarop volgden zet te de politie twintig vreemdelin gen uit. Ten slotte komt de verhoogde aandacht voor het illegaal kam peren in zomermaanden tot uit drukking in de productie van de politie. Vooraf ingeschat op der tig processen-verbaal sloeg de balans in werkelijkheid veel ver der uit: liefst 91 illegale kam peerders kregen een bekeuring. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het onderzoek tegen de 40-jarige G.V. uit Philippine heropend en nader onderzoek gelast naar zijn geestvermogens. Twee weken geleden werd een gevangenisstraf van vier jaar en een rijontzegging van een jaar te gen V. geëist voor een poging tot moord op zijn 31-jarige ex-vrien din uit Biervliet en het opzette lijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan de 68-jarige moeder van die vriendin. Al eerder stelden gedragsdeskun digen vast dat er 'iets aan V. mankeerde', maar ze gaven niet aan wat er nu precies fout zat en ook niet hoe V. geholpen zou moeten worden. In verband met de per 1 oktober van kracht zijn de 'tbs met voorwaarden' moet worden aangegeven wat de ver dachte mankeert en hoe hij moet worden behandeld. De verdachte moet daarmee akkoord gaan, wil de rechtbank tbs met voorwaar den kunnen opleggen. Bij 'gebrek' aan duidelijkheid in de psychologische en psychiatri sche rapportage gegevens bleef de officier van justitie niets over dan een forse gevangenisstraf te eisen. V. had een relatie met de (ge trouwde) vrouw. Die relatie had zij niet alleen verbroken, maar zij had ook nog een aanklacht tegen hem ingediend omdat hij kort daarvoor expres tegen haar auto was aangereden. Op 4 april reed V. met zijn auto over de N61 op zoek naar zijn ex- viendin om 'een en ander uit te praten'. In de buurt van de Braakman zag hij haar auto na deren en toen de beide wagens el kaar op circa twintig meter wa ren genaderd, stuurde hij plotse ling naar de andere weghelft en knalde vrijwel frontaal op haar wagen. Als passagiers zaten haar 6-jarig dochtertje en haar moeder in de auto. De ex-vriendin werd met zeer zwaar letsel per helikopter over gebracht naar een ziekenhuis in Gent, de moeder raakte met drie gebroken ribben en een afgerukt oor eveneens zwaar gewond en het dochtertje bleef wonder bo ven wonder ongedeerd. V. zelf kwam er met licht letsel vanaf. Van onze verslaggever Terneuzen - De projectorganisatie voor het nieuwe theater in Terneuzen heeft een lichte voorkeur voor verzelfstandiging van de schouwburg. Momenteel worden de diverse modellen door gerekend en juridisch getoetst. Onderweg kregen ze twee keer motorpech en L. was genood zaakt om 10.000 gulden over te maken. Bij Gibraltar stapte Van der L. van boord en S. nam zijn plaats in. „Om mee naar huis te varen." Dat richting Nederland ging echter via de Marokkaanse kust, waar de hasj in de Riefel werd overgeladen. Via Engeland (weer motorpech) arriveerde het schip in Veere, waar onder het toeziend oog van watersporters door het viertal zestien zware tassen in het busje van L. werden overgeladen. Uitspraak over twee weken. Dit wordt kenbaar gemaakt in de eerste nieuwsbrief van de thea ter-stuurgroep. Eventuele ver zelfstandiging wil volgens woordvoerder F. Neve overigens niet zeggen dat de gemeente de handen volledig aftrekt van de nieuwe schouwburg. De SGP-fractie legde verzelf standiging vorige week tijdens de raadsvergadering uit als een vorm waarin de gemeente geen geld meer in het theater stopt. De gemeente Terneuzen besteedt momenteel jaarlijks een bedrag van ruim een miljoen gulden aan het huidige Zuidlandtheater. „Volledige verzelfstandiging is een brug te ver," aldus Neve. „Je moet het meer zien als een vorm waarbij bijvoorbeeld de huidige schouwburgcommissie wordt op geheven. In de plaats van deze commissie wordt dan bijvoorbeeld een stichting opgericht, die jaarlijks een subsidie van de gemeente ontvangt. De gemeente kan dan invloed blijven uitoefenen op de programmering. Dit is overigens nog slechts een optie." De eventuele jaarlijkse bijdrage aan het theater wordt in ieder ge val niet hoger dan het huidige be drag dat het Zuidlandtheater ontvangt. De manier waarop het nieuwe theater straks wordt geëxploiteerd, is momenteel nog onderwerp van studie. Er zijn ruwweg twee mogelijkheden: handhaven van de huidige vorm, waarbij het beheer in handen is van de gemeente, of verzelfstan diging. Dit laatste heeft dus een lichte voorkeur van de projector ganisatie. Deze week zijn de voorbereidin gen begonnen voor de selectie van zowel de architect als de pro jectontwikkelaar. Gezien de hoogte van het budget - zeven tien miljoen gulden - moet waarschijnlijk worden aanbe steed conform de Europese richt lijnen. De onderhandelingen zullen uit wijzen voor welke vorm van bou wen wordt gekozen. B en W van Terneuzen opteren vooralsnog voor een zogenoemde turn key- ontwikkeling. Daarbij werkt de gemeente de plannen gezamen lijk uit met een projectontwikke laar en laat ze tegen een vooraf vastgestelde prijs door die pro jectontwikkelaar uitvoeren. Die levert vervolgens een kant-en- klaar gebouw. Van onze verslaggever Graauw - Fanfare Nooit Gedacht uit Graauw doet zondag 23 no vember mee aan het bondscon- cours in Etten-Leur. Om 10.35 uur mag Graauw zijn muziek stukken ten gehore brengen. De Graauwse muzikanten zou den het fijn vinden als ze op het concours worden gesteund door een schare supporters. Bij vol doende belangstelling zet de fan fare daarom een extra bus in, die om 7.30 uur vertrekt. Wie mee wil moet zich vóór 20 november op geven bij G. de Bakker, telefoon 0114-635647.

de Stem | 1997 | | pagina 13