'Boer moet varkensplan uitvoeren' Kre 4Atoo bestaa Tommel wil niet getuigen in zaak WBL Helft alle studenten werkt naast studie Criminaliteit gedaald door toename van aantal cellen Boris Jel Meeste a in Surina Kroonprins in Groningen Houda: steeds meer schandvlek voor PvdA Gmelich op matje in Kamer over vliegtuig de stem de stem 6 Geen enkel medicijn van de markt door BSE' deStem BINNENLAND Kamerleden bij NCB 'Waarom trad politie niet op bij neo-nazi's?' Een nacht ijs COMMENTAAR BINNENLAND KORT Anti-hoofdluismiddel wellicht schadelijk Tweede onderwijsactie binnen een week 'Stelsel rechtsbijstand moet op helling' Willeke Alberti weer van WD-hjst af 'Enkele tientalk i i i i i DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 A4 Den Haag (anp) - Staatssecre taris Tommel van Volkshuis vesting is gisteren niet als ge tuige voor de rechter-commis- saris van de rechtbank in Den Haag verschenen. Hij werd opgeroepen in een civie le zaak die de ex-voorzitter van woningcorporatie Woningbeheer Limburg (WBL) uit Geleen, W. Schepers, heeft aangespannen te gen de Staat. Schepers eist een ton schadever goeding van VROM, omdat zijn goede naam ten onrechte zou zijn aangetast. Het ministerie heeft zijn onderzoek over de WBL vol gens hem vroegtijdig naar de me dia laten uitlekken. In de omstre den verslaglegging staan onder meer beschuldigingen aan het adres van Schepers. Volgens de advocaat van de oud-voorzitter, mr. Th. Hiddema, moet de staats secretaris duidelijkheid ver schaffen hoe de vertrouwelijke inhoud van het rapport bij ver schillende media terecht is geko men. De landsadvocaat lichtte gisteren het standpunt van Tom mel om niet te getuigen aan de rechter-commissaris toe. Deze heeft het verzoek om de bewinds man te horen in beraad genomen. Als de rechter-commissaris be paalt dat Tommel toch moet ge tuigen zal de staatssecretaris hiervoor beschikbaar zijn, zegt een woordvoerder van VROM. In het onderzoek stond dat Sche pers enkele tonnen aan steekpen ningen zou hebben ontvangen van een aannemer uit Sittard. Deze ondernemer zou daarop de bouw van het hoofdkantoor van WBL voor zijn rekening hebben mogen nemen. Volgens Hiddema heeft dit bericht geleid tot een stortvloed van negatieve publica ties. Onterecht, meent hij, omdat achteraf is gebleken dat het Openbaar Ministerie in het ge wraakte onderzoek onvoldoende feiten aantrof om strafrechtelijke vervolging in te stellen. De woningcorporatie WBL raak te in 1994 in opspraak door fi nancieel wanbeheer. Ook de rol van Tommel was daarin omstre den. Ondanks aanwijzingen dat er veel mis was bij WBL en de wetenschap dat de vorige staats secretaris (Heerma) als eens met een bestuurlijke ingreep had ge dreigd, greep Tommel na zijn aantreden in augustus 1994 aan vankelijk niet in. Hij liet eerst een nader onderzoek doen. Pas in het najaar van 1995 stelde hij een interim-manager aan om de zaak op orde te brengen. Uiteindelijk is de zaak in een parlementaire onderzoekscom missie doorgelicht. Dit onderzoek had geen politieke consequenties voor Tommel. Op 17 november verschijnen de partijen opnieuw voor de rech ter-commissaris in Den Haag. Van onze verslaggevers Maarheeze - Varkenshouders doen er goed aan hun verzet tegen het herstructureringsplan van minister Van Aartsen op te geven en geen energie te verspillen aan andere hervormingsplannen voor hun sector. Die oproep deden de Kamerleden P. ter Veer (D66) en P. Blauw (WD) gisteren in Maarheeze tij dens een debat over de herstruc turering van de varkenshouderij. „Het moet u tot nadenken stem men dat het verstrekkende voor stel van de minister zo goed is ontvangen in de samenleving", hield Blauw enkele honderden varkenshouders voor. „Onze marges voor alternatieve plannen zijn smal. Vluchten kan niet meer." Ter Veer sprak zich in vergelijkbare bewoordingen uit. De Kamerleden waren evenals hun landbouwcollega's Th. Me ijer (CDA) en J. Huijs (PvdA) te gast tijdens een bijeenkomst van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond. Alleen Meijer sprak zich onverbloemd uit tegen het voorstel van Van Aartsen, dat binnenkort in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Kern van zijn wetsontwerp is een generieke korting van de varkensstapel met 25 procent. Overeenstemming was er wel over een aanpassing van het wetsontwerp, waar het om de toekomstige varkensrechten gaat. De Kamerleden vinden het redelijk dat de varkensrechten gebaseerd worden op de produc tierechten, die boeren hadden op 10 juli van dit jaar. Van Aartsen wil uitgaan van de situatie in 1995 en 1996. WD-Kamerlid Blauw betwijfelt ook of de overheid gerechtigd is varkenshouders hun opgebouwde rechten te ontnemen. „Daar heeft de WD het moeilijk mee. Je moet er netjes mee omgaan." Blauw haalde zich de woede van de vergadering op de hals door de sector op 'fouten' uit het verleden te wijzen. „De mestboycot, het verzet tegen de INR-regeling, de problemen met het varkensbe sluit. De rek is er voor u uit." Die opmerking kwam hem op een te rechtwijzing te staan van dag voorzitter C. van Gisbergen, vice- voorzitter van de Productschap pen voor Vee, Vlees en Eieren (PVE). De politie heeft gisteren vijf vrouwen en drie mannen aange houden die weigerden het crisis centrum varkenspestbestrijding in Uden te verlaten. Ze protes teerden tegen het fokverbod. De acht hoorden bij een groep van zo'n dertig varkenshouders die vanaf gisterochtend de poorten van het crisiscentrum bezet hield. Ze noemen handhaving van het fokverbod zinloos. Bij opheffing zou het nog zeker 6,5 maand du ren voor de eerste biggen naar de slacht kunnen. Tegen die tijd is de pest allang verleden tijd, zo redeneren de varkenshouders. Op de hekken en op de poort had den de boeren borden gehangen met teksten als 'Vandaag fokken, pas over 7 maanden biggen in de hokken'. Volgens drie landbouwjournalis- ten heeft het ministerie van Landbouw cruciale fouten ge maakt bij de bestrijding van de varkenspest. Daardoor zijn de to tale kosten van de pestepidemie vele malen hoger uitgevallen dan nodig was geweest. De totale kos ten aan het eind van de epidemie worden geraamd op ongeveer 8 miljard gulden, aldus de journa listen. Prins Willem-Alexander begon gisteren een tweedaags werkbezoek aan de provincie Groningen. Hij opende het zogeheten Casca de-kantorencomplex waarin onder meer de Groninger archieven gevestigd zijn. Onder toeziend oog van de Commissaris der Konin gin Alders uiterst links) en burgemeester Ouwerkerk van Groningen rechtsbekeek hij een gastenboek. Daarin hebben ook ooit Willems grootmoeder Juliana en overgrootmoeder Wilhelmina hun handtekening gezet. foto anp Voorburg (anp) - Meer dan de helft van alle studenten heeft een bijbaantje. Bij scholieren ligt het percentage bijverdieners la ger, namelijk op een derde. In totaal besteedt driekwart van de jongeren twaalf uur per week of minder aan zijn bijbaantje. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor Statistiek over de bijbaantjes van scholieren en studenten tussen de 15 en 24 jaar in het afgelopen jaar. Volgens het CBS werkt 20 procent van de jon geren tussen de 12 en 34 uur per week. Zeven procent heeft een volledige baan naast zijn school of studie. Jongeren zoeken him bijbaantjes vooral in krantenwijken en het werk in de supermarkt. In vakan- tietijd zijn bollen pellen, fruit plukken en asperges steken po pulair. Verreweg het grootste aandeel van de jongeren met een bijbaantje werkt in het weekein de of in de avonduren. In vergelijking met voorgaande jaren is het aantal bijverdieners onder de jeugd flink gestegen. In 1993 werkte nog ongeveer 35 pro cent van de jongeren. Vorig jaar was dit toegenomen tot 41 pro cent. Vooral onder de twintigers wordt meer bijverdiend. In 1992 had 40 procent van de 20- tot 24- jarigen een bijbaantje. Vorig jaar was het percentage in deze leef tijdsgroep gestegen tot ruim 50. Het CBS vermoedt dat dit samen hangt met de bezuinigingen op de studiefinanciering sinds 1994. Opvallend is dat jongeren steeds meer werken naarmate ze ouder worden. Maar ook het opleidingsniveau van de jongeren speelt een rol bij de beslissing om te gaan werken of niet. Zo hebben scholieren van zestien jaar op het vwo vaker een bijbaantje dan leeftijdgenoten die een lagere opleiding volgen. Er blijkt amper verschil te zijn r tussen het aantal werkende meis jes en jongens. Van de allochtone scholieren heeft slechts twintig procent een bijbaantje. Dat aandeel is veel la ger dan de 40 procent Nederland se scholieren met een bijverdien ste. Het CBS schrijft dit verschil toe aan het vaak lagere oplei dingsniveau van allochtone jon geren. Den Haag (anp) - PvdA en GroenLinks willen van de ministers Dijkstal (Binnen landse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) weten waarom de politie zaterdag niet heeft in gegrepen bij een bijeenkomst van neo-nazi's in Rotterdam. Volgens de Kamerleden Rehwinkel (PvdA) en Singh Varma (GroenLinks) was het duidelijk dat er een openbare bijeenkomst gaande was om dat er een aantal journalisten aanwezig was. Zo'n zeventig Nederlandse en Duitse rechts-extremisten, onder wie de hele top van de Nederlandse neo-nazi's, her dachten zaterdagavond de mislukte staatsgreep van hun idool Adolf Hitler op 9 no vember 1923. Ze hielden zich in een zaaltje in de Rotterdamse deelge meente Charlois onder meer onledig met het brengen van de Hitler-groet. Hoewel de politie in Rotter dam op de hoogte was van de bijeenkomst, liet ze het bij surveillance. De twee Ka merleden, van wie Singh Varma al eens bedreigd werd vanuit rechts-extreme hoek, vinden dat de politie de ver gadering had moeten ontbin den en de aanwezigen had moeten arresteren. Den Haag (anp) - De beschik baarheid van meer cellen heeft bijgedragen tot de da ling van het aantal diefstallen en inbraken. Daders die zich daaraan stelselmatig schuldig maken kunnen nu vaker voor kortere of langere tijd worden ingesloten. Dat blijkt uit jaarverslag 1996 van het Openbaar Ministerie dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In schril contrast tot de daling van het aantal diefstallen staat de stijging van de jeugdcrimina liteit. Het aantal minderjarigen dat zich op het politiebureau moest verantwoorden wegens een vergrijp of misdrijf steeg in twee jaar tijd van 39.000 gevallen in 1994 tot 51.000 in 1996. Het gebruik van geweld steeg met maar liefst 50 procent in de afge lopen twee jaar. In 1994 regis treerde de politie nog ruim 5000 gevallen van diefstal met geweld, aanranding of verkrachting en mishandeling. In 1996 was dat aantal opgelopen tot bijna 8000 gevallen. De snelle, effectieve vervolging van jeugdige delinquenten levert nog problemen op. Geen van de arrondissementen is het gelukt de doelstelling te halen om 75 pro cent van de kinderzaken binnen een half jaar af te handelen. Ge middeld wordt nog niet de helft van zaken binnen deze termijn afgehandeld. De oorzaken daarvan liggen niet alleen bij het OM. Er zit soms veel tijd tussen het moment waarop het misdrijf werd ge pleegd en het eerste verhoor van de verdachte en het duurt nog steeds veel te lang voordat de po litie de zaak bij het OM aan meldt. Het jaarverslag meldt ook een stijging van 14 procent van het aantal zware zaken voor de meer voudige kamer van de rechtbank. Deze tendens met als hoogtepunt de megazaken zoals tegen Etien- ne U., brengt over de hele linie een verzwaring van de werklast met zich mee. De daling van de veelvoorkomen de criminaliteit als diefstallen en inbraken zette zich twee jaar ge leden in, zo valt af te leiden uit het aantal strafzaken voor de rechtbank. In 1994 werd nog een record aantal van 285.000 zaken behandeld. In 1996 was dat aan tal gedaald tot 253.000 het laag ste niveau sinds 1990. Het OM toont zich teleurgesteld over het aantal terugvorderingen van crimineel vermogen. Justitie stelde zich ten doel 2000 ontne mingsvorderingen in te stellen. Het werden er slechts 1306 met een opbrengst van ruim 40 mil joen gulden. Voor dit jaar hoopt het OM uit te komen op ruim 1400 zaken. Door Jeroen den Blijker Den Haag - Hamid Houda, handelaar in dameslingerie én Kamerlid voor de PvdA, is opnieuw in opspraak geko men. De kans is groot dat fractievoorzitter Wallage hem nu alsnog uit de fractie zet. Een logische aanpak, maar niet geheel zonder poli tieke risico's. De regel van onze democratie is helder: wie eenmaal door het volk is gekozen, is dat op 'per soonlijke titel'. Een parlementa riër hoeft zijn zetel dus nimmer af te staan, tenzij hem het kies recht is ontnomen. Maar dat laatste gebeurt slechts in een ui terst geval, bijvoorbeeld bij -be wezen- landverraad. De lingerie-handelaar van de PvdA zit dus gebeiteld: Zelfs als de nieuwste beschuldigingen aan zijn adres juist zijn (Houda zou onder andere zwartwerkers in dienst hebben) kan hij gewoon in de Kamerbankjes blijven zitten. Een strafblad is onvoldoende re den om hem zijn Kamerlidmaat schap te ontnemen. Houda is daarmee voor het frac tiebestuur van de PvdA een groot probleem. Vooral omdat hij anderhalve maand geleden, toen hij voor het eerst in op spraak kwam -hij had nevenin komsten verzwegen- weigerde 'de eer aan zichzelf te houden', zoals het fractiebestuur hem voorstelde. Dat was in de ogen van de PvdA destijds zonder meer de netste oplossing. Houda's plaats zou dan gewoon worden ingenomen worden door een nieuw PvdA- Kamerlid. Na zijn weigering om vrijwillig te vertrekken wilde fractievoor zitter Wallage anderhalve maand geleden niet zover gaan Houda uit de fractie te zetten. Hem was toen geen 'bewuste op zet' te verwijten, meende Walla ge. Door de nieuwste affaire lig gen de kaarten anders: de linge rie-importeur uit Haarlem wordt meer en meer een schandvlek voor de PvdA. Zijn positie in de fractie wordt onhoudbaar. De kans is daarom groot dat Houda vandaag alsnog uit de fractie wordt gezet: uit eigener bewe ging wilde hij gisteren, na een gesprek met het fractiebestuur, niet opstappen. De handelaar in damesslips en negligés mag dan niet meer deel nemen aan het wekelijks fractie- beraad, krijgt geen fractiepost meer en mag niet meer spreken namens de PvdA. Hij slijt zijn laatste dagen in het parlement dan als 'eenmansfractie'. Een lot waarin het PvdA-Kamerlid Mar- jet Witkamp-Ockels, woord voerder kokkel visserij, hem in 1992 voorging. De zus van astro naut Wubbo had in een inter view op smakelijke wijze de was buitengehangen: haar mannelij ke fractiegenoten waren 'ex treem hanig', de fractie was 'kil, humorloos en harteloos'. Wit kamp-Ockels ging in september 1993 dan ook verder onder de naam 'De Natuur Partij', waarin meer plaats was voor 'menselijk heid en spiritualiteit'. Het jaar daarop haalde ze te weinig stem men om haar Kamerzetel te be houden. Het zonder meer verwijderen van fractieleden is echter niet zonder politieke risico's. Vooral niet voor de huidige coalitie, waarvan de drie 'paarse' par tijen regelmatig verschillende politieke afwegingen maken. Daardoor halen wetsvoorstellen nogal eens met een miniem stem- menverschil een Kamermeerder heid. Dat gebeurde bijvoorbeeld des tijds met de A73, de uitbreiding van vliegveld Beek, maar recent ook bij de Flora- en Faunawet. De toekomst van Houda gaat dus niet alleen de PvdA aan, maar in principe alle fracties in de Twee de Kamer. PvdA-Kamerlid Houda is op nieuw in opspraak omdat hij zwartwerkers in dienst zou hebben. foto anp HAASTIGE SPOED is zelden goed en het is daarom verstandig van justi tie om zaken voordat ze voor de rechter gebracht worden eerst be hoorlijk te onderzoeken. Maar het kan ook te lang duren. Jongstleden zaterdag hielden de rechts-extremisten van Joop Glimmer veen hun jaarlijkse toogdag. Vorig jaar bedreigde de neo-nazistische voorman de hoofdredacteur van een Haagse krant met de strop. Een paar dagen daarvoor had hij een Groen-Unks kamerlid in discriminatoi re termen beledigd. Een forse rel ontstond en justitie startte een on derzoek. Op de bijeenkomst in het afgelopen weekeinde was het van hetzelfde laken een pak. Toch greep de politie niet in. Het leek immers om een besloten bijeenkomst te gaan. Dat was het allerminst. Het rechts-radi- cale schuim had een aantal persvertegenwoordigers uitgenodigd in de terechte veronderstelling zich daarmee van media-aandacht te voor zien. Of het slim is van de pers om zich op deze wijze voor het publicitaire karretje van Glimmerveen en consorten te laten spannen, is niet de be langrijkste vraag. Wat het meest opvalt, is dat nu eindelijk duidelijk ge worden is dat justitie na een jaar onderzoek nog steeds geen helder heid heeft over de mate van strafbaarheid van Glimmerveens uitingen anno 1996. Vijf dagen voor zijn nieuwe rede heeft de rechter-commissaris de recht se extremist weer eens aan de tand gevoeld over wat hij vorig jaar ge zegd heeft. Het werpt een schril licht op de haast die justitie met deze zaak maakt. Minister Sorgdrager wil meer en directe invloed op het vervolgingsbe leid. Hier heeft ze een kans. Vorig jaar was iedereen boos en veront rust, de politiek incluis. Maar justitie blijkbaar nauwelijks. Want wie een jaar nodig heeft om zo'n betrekkelijk simpele zaak tot klaarheid te brengen, bewijst daarmee weinig prioriteit te geven aan het gevaar van extreem-rechts. Als het de minister van Justitie ernst is met haar voornemen, laat ze dan ingrijpen. Mevrouw Sorgdrager wil terugkeren in een volgend ka binet. Ze waant zich al bijna onsterfelijk, maar het is eerder onsterfelijk belachelijk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er zal geen enkel medicijn per 1 januari van de Nederlandse markt verdwij nen als gevolg van Europese maatregelen tegen de gekke koeien-ziekte BSE. Dat heeft minister Borst (Volksgezond heid) de Tweede Kamer giste ren verzekerd. De Europese Commissie heeft het gebruik van dierlijk materialen in medicijnen voor mensen ver boden uit angst voor doorgifte van de ziekte BSE. Volgens de letter van de regel moet dan circa 80 procent van de medicijnen uit de handel worden genomen. Veel medicijnen bevat ten dierlijke gelatine en talg. Borst vertelde de Kamer dat ze direct 'alarm heeft geslagen' in het kabinet en bij de Europese Commissie toen ze de regeling onder ogen kreeg die werd opge steld onder verantwoordelijkheid van Euro-commissaris Bange- mann. „Ik heb van meet af aan laten weten: dit kan niet," aldus Borst. Zij noemt de maatregel 'zwaar overdreven'. Borst verzekerde de Kamer dat patiënten ook in het nieuwe jaar kunnen blijven rekenen op hun medicijnen. „Ik ben bereid om desnoods tot in het Europese Hof van Justitie te vertellen dat deze maatregel meer kwaad doet dan Bij de aanpak van georganiseerde misdaad werd vorig jaar voor het eerst scherper gelet op het ge bruik van bijzondere opsporings methoden. De uit de IRT-enquête voortgekomen Centrale Toet singscommissie kreeg vooraf veertig gevallen voorgelegd. Meer dan de helft betrof een verzoek tot infiltratie. In tien gevallen ging het om afspraken met crimi nelen en in twee zaken om het op zetten van een programma om een getuige te beschermen. De meeste aanvragen werden goedgekeurd. In vijf gevallen kreeg het OM nul op rekest en in zeven zaken moest het verzoek nader worden uitgewerkt. De commissie registreerde nog eens 522 gevallen waarin gebruik werd gemaakt van specifieke op sporingsmiddelen, zoals een peil zender of een observatiecamera. Het rapport maakt verder mel ding van 1697 meldingen van hulp bij zelfdoding. Het meren deel (1646 zaken) werd zonder bespreking door het college van procureurs-generaal gesepo neerd, omdat er zorgvuldig was gehandeld. Van de overige geval len die wel werden besproken bleven er na gerechtelijk vooron derzoek vier over waar twijfel bleef bestaan over de uitzicht loosheid en ondraaglijkheid van het lijden. Twee van deze zaken zijn inmiddels voor de rechter ge bracht. Den Haag - Het Tweede-Kamerlid Varma (GroenLinks) wil dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg onderzoekt of bepaalde mid delen tegen hoofdluis schadelijk zijn voor kinderen. Het gaat om middelen die malathion bevatten en de menselijke zenuwcellen zouden aantasten.Volgens gezondheidsonderzoek in het Engelse Sheffield kan malathion, een pesticide, door de hoofdhuid dringen en in de bloedbaan terechtkomen. Dat zou leiden tot griepachtige verschijnselen en problemen met lopen. Zoetermeer - Met een fluitconcert hebben gisteren een kleine achthonderd leraren voor de tweede keer binnen een week hun ongenoegen geuit over het beleid van minister Ritzen. De onder wijzers protesteerden voor het ministerie van Onderwijs tegen de hoge werkdruk en achterblijvende salarisverhogingen. De Algemene Onderwijsbond hield vorige week woensdag in Nij megen al een protestbijeenkomst. Gisteren was het de beurt aan de Onderwijsbonden CNV. De actie van de CNV was vooral be doeld als gebaar naar de politiek. Morgen wordt de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer behandeld. Den Haag - Het stelsel van vergoedingen aan advocaten voor door de overheid gefinancierde rechtsbijstand moet op de helling. Dat oordeelt een door staatssecretaris Schmitz van Justitie ingestelde commissie, onder voorzitterschap van president E. Maan van de rechtbank in Zwolle. De commissie-Maan ontwikkelde een blauwdruk voor een nieuw systeem, dat volgens haar eenvoudiger en evenwichtiger is dan het huidige. De commissie Iaat zich niet uit over de absolute hoogte van de vergoedingen. De Nederlandse Orde van Advocaten vindt echter dat binnen twee jaar het uurtarief naar 150 gulden moet. Laren - Willeke Alberti heeft zich teruggetrokken van de WD- kieslijst in Laren. Enkele weken geleden werd bekend dat zij als lijstduwer zou gaan fungeren voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Er is geen reden opgegeven waarom ze zich heeft teruggetrokken, maar vermoed wordt dat de aandacht van de me dia een rol heeft gespeeld. Alberti stond op een onverkiesbare plaats op de lijst Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer zal staatssecretaris GmelichMe- ijling (VVD, Defensie) vandaag aan de tand voelen over de aan schaf van de Gulfstream, het door pech achtervolgde zaken- vliegtuig van de regering. Links wil tekst en uitleg va» Gmelich. Kamerlid Van Gelder (PvdA): „Hij droeg destijds argu menten aan waarom we voor de Gulfstream moesten kiezen. Die blijken niet te kloppen. Toch lijkt de omstreden aankoop geen politieke gevolgen te krijgen voor Gmelich Meijling. „Dat hij advies van zijn ambtenaren naas zich neer heeft gelegd, is geen probleem", zegt Kamerlid va Gelder. „Dat recht heeftee staatssecretaris nu eenmaal De Gulfstream kwam de afgelo pen tijd regelmatig in het nieuws door technische problemen, "r mier Kok strandde vorige maan na een bezoek aan Tanzania, het Egyptische Luxor. Gmelich Meijling moet de Kamer uitleggen waarom hij ondanks een negatief advies van zijn amb tenaren in 1995 de voorkeur gaf aan de Gulfstream. Dit weekein de lekte uit dat ambtenaren de aankoop van de 43 miljoen gul den kostende Gulfstream hebben afgeraden. De ambtenaren gaven de voorkeur aan een goedkoper toestel, de Challenger. De staats secretaris koos toch voor de Gulf stream omdat dit toestel vijf pas sagiers meer zou kunnen vervoe ren. Dat blijkt echter niet te kloppen. De Gulfstream biedt ruimte aan elf passagiers, de Challenger aan tien. Een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA, D66 en Groen- Door Wierd Duk Moskou - De topontmoetin tussen de Beer en de Draa ziet er, volgens een Russisch nieuwslezer, 'bijna idylliscl uit. Inderdaad lijkt er tusse Rusland en China geen vuilt] meer aan de lucht. President Boris Jeltsin, op dri< daags staatsbezoek in China, on helsde zijn ambtgenoot Jiang Z< min, die Russisch spreekt, gisti ren voor de Grote Hal van b Volk uitbundig. In een gezamei lijke verklaring putten de tw< leiders zich uit in opgewekte b< leefdheden. „Wij zijn al ouc Door Wierd Duk Moskou - Ondanks eerdere compacte 'atoomkoffers' zo autoriteiten nu impliciet toe wel degelijk bestaan en dat De Moskouse milieu-speciali professor Aleksej Jablokov door het Kremlin gevraagd om helpen te 'atoomkoffers' op sporen, hen in veiligheid te bre gen en te vernietigen. „Mij is aa geboden om deel te nemen aan voorbereiding van een preside' tieel decreet dat de belangrijks problemen wat betreft de contr le over compacte kernwape moet oplossen," aldus Jablokov Premier Viktor Tsjernomyrd noemde kort geleden de onth ling van Jablokov - die aanslot op uitspraken van de voormali Russische veiligheidschef Ale sandr Lebed - nog 'absoluut a" surd'. Volgens Jablokov, die m Lebed samenwerkte in de Rus sche Veiligheidsraad, zouden de Sovjet-tijd in totaal 7 'atoomkoffers' zijn gebouwd opdracht van de KGB en buit medeweten van het ministe van Defensie. Enkele tientall daarvan zouden zijn 'vermist'. Palestijnse Bevrijdings Organis tie (PLO) heeft tot twee maal t beweerd 'atoomkoffers' in R Den Haag (anp/ap) - De me vastzitten op verdenking va zijn inmiddels bezocht. De a van de mensenrechtenorgan 25 arrestanten gezien. Eerder waren Nederlandse Amerikaanse diplomaten al zes arrestanten langs gega Twee daarvan zijn opnieuw do de raadsman van Moiwana bezocht, zodat nu in totaal ac' tien verdachten in hun cel cont roet diplomaten of raadslied hebben gehad, aldus een woor voerder van het ministerie v Buitenlandse Zaken in Den H gisteren. Raadsman Marica van Moiwa 86 heeft de verdachten on meer juridisch advies gegev Voorzover bij Buitenlandse ken bekend, zijn de verdachten naar omstandigheden goed a °e. „Het is goed dat er voorn §ang zit in de rechtsgang en e Surinaamse autoriteiten nu vulling geven aan de garanties zij Nederland en de Verenig «aten hebben gegeven," aldus zegsman van Buitenlandse ken De Verenigde Staten en oeriand kregen van Paramari fe verzekering dat alle arrest en een goede rechtsgang zou tjgen voordat de twee verda ten die in hun ambassades ond aak hadden gezocht zich meld. J e Surinaamse autoriteiten. Van onze verslaggever lama - Een verdwaalde fil n,°ag Z0U in de iungle van vllrUïneshebbengevon Eldora etZmd-Amerikaanse 'go' Voor H Taar bet edelmet voor het oprapen zou ligge denv?\de drie overlevende Peru w jeatn'onder wie d C»01*%cheornit om M n de Coninck> gaat Ze zei Stóng van de eeu 'stenen vestig Va" voorraden' Jph kk gr°te g°~ fen. hebben aangetr De avonturiers, die erop uit r uwe vogelsoorten te o

de Stem | 1997 | | pagina 12