Hulst wèl betrokken bij kinderporno' 'Hamerman' blijft hoofdverdachte Binnen tien weken méér dan twee miljoen Vriendinnen het met ons mee! |,25 I I' I JetrelHd Onze Top 10 van deze week. Misdaad op huiskamerniveau t mmm X Zondagskind Hoe snel is stapvoets rijden Maak'ns wat Anders! JS \3 'Squish-movies' in Nederland onbekend o 0 o 69 1.39 1.99 1.39 99 M*r 6.95 75 69 4.39 Topper van de week BINNENLAND A3 Informant deed jarenlang onderzoek naar pedofilienetwerk vanuit België en Nederland 4 Vierde dag van proces tegen Etiënne U. [Caïyéj kan het noc lekkerder? Videoband veldslag Beverwijk mag geen rol spelen tijdens proces Twintigduizend mensen opgelicht door relatiebureau AM E R IC AH AL APELDOORN O O O 0 CU Goudse oude kaas a aa fwli 48+, kiio xm y.yu u I 3ER 1997 A2 I DE STEM I I I DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 [annië en Ierland: pewolkt en van tijd paar buien. Mid- jituur rond 9 gra. Luxemburg: Soms par ook wolkenvel- bral in het westen In. Middagtempera- 10 graden. Midden-Frankrijk: veel bewolking en t tijd buien; hier en i buien met kans op jMiddagtemperatuur It van 10 graden. \krijk: Aanhoudend |g met vooral in het |n tijd tot tijd fikse ■en onweersbuien. Middellandse Zee- |er en toe zon. Mid- fratuur tussen 10 en Bewolkt en buiig. 1 het noorden stevige I soms veel wind. In en droger en vooral llgarve af en toe zon. pan zee uiteenlopend faden in het noorden het zuiden. iHalf tot zwaar be- 1 buien, in het noorden rtselijk veel neerslag. Imgs de Golf van Bis- ren dan veel wind. In posten droger en voor de oostelijke Costa's |emperatuur uiteenlo- een graad of 12 in Idwesten tot 20 in het (zuidoosten, che Eilanden: Dinsdag (s op een bui. Daarna i flinke zonnige perio- Iddagtemperatuur om- |25 graden. :a en Ibiza: Zonnige pe- 1 en vooral woensdag een fikse (onweers- liddagtemperatuur iets |0 graden. |Zeer wisselvallig met tot tijd enkele forse |soms ook onweer, veel i veel neerslag. Tussen- en toe zon. Middag atuur van 13 graden in plakte tot 22 op Sicilië, nland en Kreta: Flinke |e perioden; in het wes- noorden meer bewol- enkele buien, mogelijk Iweer. Maxima tussen 18 raden, and: Wolkenvelden en loe regen; dinsdag vooral westen en woensdag i. Dinsdag in het oosten riien nog wat zon. Gelei- iets frisser met maxima i 5 en 10 graden, erland: Overwegend be en van tijd tot tijd re- L'ooral aan de zuidflank le Alpen; aan de noord- look opklaringen. Dins- de bergen veel wind. agtemperatuur om- ks 10 graden. (nrijk: Veel bewolking en toe (veel) regen. In het doosten eerst nog zonnige ■den. lagtemperatuur ongeveer (aden. ui| 'tooq 'spptaj >||om 'jajaujpos^ E-E-T -L-'V-tr O-A'T j-£ T-/-E-N M-A-& B-A-P-E-N f Door Harold de Puysseleijr Herentals (B) - Een inwoner van Hulst speelt wel degelijk een rol in een wijdvertakt in ternationaal pedofilienetwerk vanuit België en Nederland, dat zich al jarenlang bezig houdt met het maken en ver spreiden van kinderporno, kinderhandel en kinderprosti tutie. Dat beweert Marcel Ver- vloesem van de werkgroep Morkhoven uit het Belgische Herentals. Verder zou de Hulstenaar een aantal jaren geleden verantwoor delijk zijn geweest voor de door voer van vermiste Belgische kin deren naar een opname-studio in Utrecht. De man is tot op de dag van vandaag nog steeds betrok ken bij het netwerk. Het afgelopen weekeinde bracht het televisieprogramma Nova een reportage over kinderporno aan de hand van de gegevens die Ver- vloesem met zijn werkgroep de afgelopen tien jaar verzamelde over het netwerk. De activiteiten van deze misdadigersbende strekken zich uit tot België, Ne derland, Duitsland, Thailand, Portugal, Groot-Brittannië en de Filipijnen, zegt Vervloesem. Hij is zeker van het bestaan van een pedofilienetwerk, waar een groep ex-rijkswachters uit het Antwerpse bij betrokken zou zijn. Een van de kopstukken van deze bende zou verder een eige naar van sexhuizen in Amster dam en Rotterdam zijn. Daar naast onderhoudt de bende vol- Marcel Vervloesem aan de telefoon met een Duitse journalist. „De telefoon heeft de afgelopen dagen niet stilgestaan.foto cor viveen gens Vervloesem onder meer con necties met twee beruchte Britse kinderhandelaren. De werkgroep Morkhoven helpt mensen die kampen met sociale problemen in de meest ruime zin van het woord. Tien jaar geleden stuitte de groep op het pedofilie netwerk, naar aanleiding van de verdwijning van de toen 14-jari- ge Jan-Nicolas Poncelet uit Ant werpen. „Samen met de Duitse politie ontdekten wij dat hij in een sexcub in Hamburg zat. Toen kwam de hele affaire aan het rol len." Vervloesem en de zijnen gingen dieper op die verdwijningszaak in en ontdekten dat er rond het Antwerpse kinderziekenhuis AKA een groep oud-rijkswach ters actief was, die een resem van nepfirma's had opgericht. Via een van die zaken werden bijvoor beeld Poolse vrouwen verhan deld, anderen in dat netwerk hielden zich bezig met kinder handel, kinderprostitutie en kinderporno, aldus Vervloesem. Tijdens de verdere naspeuringen naar deze tak van de bende leidde het spoor naar twee cafés in Tem- se, in de buurt van Sint Niklaas. In het ene café werden volgens Vervloesem twee vermiste kinde ren aangetroffen. „De uitbater van het andere café bracht ver miste Belgische tieners vanuit Sint Niklaas en Temse over naar zijn privé-adres in Hulst. Van daaruit werden de kinderen ver volgens overgebracht naar een studio in Utrecht. Soms werden kinderen daar met drugs be dwelmd om ze gemakkelijker mee te laten werken aan de por no-opnamen. Een van de contacten van de Hul stenaar was een man uit Temse. Die stond op zijn beurt weer in verbinding met de Amsterdam mer, die kinderen in zijn sexclubs in Amsterdam en Rotterdam vol gens Vervloesem tot prostitutie dwong. Bij een huiszoeking die de Bel gische politie vijf jaar geleden bij de Temsenaar deed, zijn volgens de werkgroep Morkhoven zo'n tachtig videobanden, waarop on der meer kinderporno, en een adressenlijst van het pedofilie netwerk in beslag genomen. Daaruit bleek verder dat de ben de ook porno-opnamen met kin deren maakte in Funchal op het Portugese eiland Madeira. Bij de Hulstenaar is in 1992 huis zoeking gedaan door de Zeeuws- Vlaamse politie. Ook daar kwam toen een videoband met belas tend materiaal, opgenomen op Madeira, boven water. De Zeeuwse justitie droeg de gege vens indertijd over aan de Bel gische collega's. „Die hebben er niets mee gedaan. Op de banden waren de kopstukken van de ben de te zien terwijl ze kinderen misbruikten. Maar het materiaal werd gedumpt in de kelders van een Belgisch gerechtshof." Vervloesem baseert zijn uitspra ken over het pedofilienetwerk op 'heel voorzichtig onderzoek' door de werkgroep in het milieu van kinderhandel, -porno en prosti tutie. „Wij zijn geïnfiltreerd in hun eigen kringen, omdat de Bel gische justitie verzuimde iets te doen." De werkgroep beschikt over een dik dossier aan bewijs materiaal. Zo bezit Vervloesem een nota van de Belgische minis ter van Justitie uit september 1992, waar in staat dat justitie op de hoogte is van 'een pornocircuit dat vanuit België over Hulst naar Utrecht loopt'. Woordvoerder J. van Mourick van de Zeeuwse politie bevestigt Vervloesem's uitlatingen over de huiszoeking in Hulst. De infor matie is indertijd overgedragen aan de Belgische autoriteiten, omdat het om een onderzoek van de zuiderburen ging, aldus Van Mourick. De Zeeuwse politie be schouwt de hele affaire echter voorlopig als een oude zaak. „Pas op het moment dat zich nieuwe feiten voordoen, is dat voor ons reden er weer aan te gaan wer ken." De werkgroep Morkhoven rust niet voor alle leden van de bende achter slot en grendel zitten. Een Portugees die erbij betrokken was, is dankzij de inspanningen van de werkgroep volgens Ver vloesem inmiddels in eigen land veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Tegen de man uit Temse en de Amsterdammer lopen inmiddels internationale opsporingsbevelen. Ook de Duit se justitie neemt het speurwerk van de werkgroep Morkhoven se rieus op en brengt het netwerk in verband met de verdwijning van het 13-jarige jongetje Manuel Schadwald. Terwijl Etiënne U. wordt verdacht van hasjtrans porten die wereldwijd reiken, praat de Amster damse rechtbank vooral over misdaad op huiska merniveau. Door Céline Rutten In de Amsterdamse rechtszaal, waar in het weekend de tempera tuur tot ijskastniveau is gedaald, eist mr. A. Moszkowicz het woord, omdat zijn cliënt Etiënne U. erg onrustig is geworden van twee helikopters die in het week einde nogal nadrukkelijk boven de penitentiaire inrichting van Almere hebben gehangen. Ze werden gezien als een mogelijke ontvluchtingspoging en aange zien U. absoluut geen zin heeft om preventief naar de Vughtse ebi te moeten verhuizen, zegt Moszkowicz: „Mijn cliënt heeft een bijzonder drukke agenda de ze maand, en hij heeft geen enke le reden hier te schitteren door afwezigheid. Als sportvliegers de behoefte hebben boven zijn cel te vliegen, heeft dat niets met hem te maken." Ook bleek U. zich te hebben opgewonden over het WD-Kamerlid Korthals dat hem op de televisie had afgeschilderd als 'een grote crimineel'. File Op deze vierde dag begint de zit ting opnieuw meer dan een uur te laat, omdat een van de verdach ten in een file is blijven steken. Via het voorlezen van stukken uit de dossiers die in de afgelopen maanden zijn gegroeid tot me terslang, zet de rechtbank de eer ste penseelstrepen van het plaatje dat straks een helder beeld moet opleveren van de criminele orga nisatie van U. en zes andere lei ders. Maar aangezien er door een on volkomenheid in het uitleve ringsverzoek van het Openbaar Ministerie aan Frankrijk, waar Etiënne U. na zijn arrestatie bij Parijs vast zat, niet over interna tionale drugstransport werd ge sproken, mag hij daar nu in Ne derland niet voor vervolgd wor den. En dus beschrijven die eer ste schetsen vooral kleinschalig heid: drugs die meestal met be stelbusjes werden rondgereden binnen Amsterdam. Soms pasten ze in plastic tassen achterop een bagagedrager. 's Middags zorgde commissaris O. Dros, die het gigantische on derzoek heeft geleid, ook voor weinig opwinding. De verdedi ging wilde weten of hij er zeker van was dat er daarbij geen ge bruik was gemaakt van informa tie die door het opgeheven IRT- team op ongeoorloofde manieren was verzameld. Commissaris Dros antwoordde braaf met ja. Olifantenmoeder Yuzin heeft zondagavond in het Noorder Dierenpark in Emmen een fikse baby op de wereld gezet. Moe der en kind maken het uitstekend. Het zondagskind, een wolk van een baby, heeft al voor het eerst gedronken. Vader Naing Thein zorgt voor een ware geboortegolf. Emmen is de komen de maanden in blijde verwachting van nog drie baby-olifan tjes. foto ANP (ADVERTENTIES) Tl F» 3 INDONESISCH Leg aardappelschijfjes in een ovenschaal. Meng door Aardappel Anders Champignon-Ui een beetje sambal en een eetlepel ketjap en doe dit over de aardappelschijfjes. Bereid de aardappelschotel volgens de instructies op de pot. Roerbak diverse groentes, zoals paprika, prei, ui, taugé. Serveren met kipfilet. Is dat even lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tip? Kijk volgende week dinsdag. Van onze verslaggever Dordrecht/Den Haag - De politie in Dordrecht gaat binnenkort vrij willekeurig enkele be stuurders van motorvoertuigen op een woonerf een proces-verbaal opleggen, omdat ze niet 'stapvoets' hebben gereden. De politie hoopt op een proefproces om voor eens en altijd meer duidelijkheid te krijgen over de maxi mumsnelheid in zo'n afgeperkt woongebied. Dat heeft de politie in Dordrecht gisteren bevestigd. In de verkeerswetgeving (art. 45 van RW 1990) staat dat op woonerven 'stapvoets' moet worden ge reden, maar de rijksoverheid heeft nimmer een maximumsnelheid genoemd. Daarom moet de rech ter, aldus de Dordtse politie, maar aangeven hoe snel 'stapvoets' is. De aanleiding voor het uitlokken van het proefpro ces ligt in de Dordtse wijk Stadspolders. Sommige bewoners van woonerven in deze wijk voelen zich al enige tijd onveilig op straat door te snel rijdende automobilisten. De politie verklaart ze over het al gemeen geen proces-verbaal te kunnen opleggen in verband met het ontbreken van een wettelijk om schreven en met borden aangegeven snelheidsli miet. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ver klaart niet op de hoogte zijn van problemen rondom de handhaving van de snelheid op woonerven. 1)mèin T 1 J IDELIJK PAAR HEB JE 'N VRIENDIN VOOR Van onze verslaggever Haarlem Frankie L., de Feyenoord-hooligan uit Gen nep, blijft hoofdverdachte in de zaak van de dood van Ajax-supporter Carlo Picor- nie. Volgens de Haarlemse rechtbank zijn er teveel aan wijzingen tegen de 'hamer man', die met een grote klauwhamer op zondag 23 maart het slagveld van rivali serende voetbalsupporters bij Beverwijk onveilig maakte: hij moet in voorlopige hechte nis blijven. In zijn proces mag de door een camera van Rijkswaterstaat ge maakte video-opname van een deel van de dodelijke vechtpartij in de akker geen rol spelen. Gis teren werd een toevallig terugge vonden, aanzienlijk duidelijker kopie van de videoband in de rechtszaal gepresenteerd. De rechtbank heeft echter opnieuw besloten de band te laten voor wat die is. Verzoeken van de verdediging om de band door deskundigen beter te laten analyseren, werden afge wezen. Wel wil de rechtbank nieuwe getuigen horen om de doodsoorzaak bij Picornie pre ciezer vast te stellen. Met name willen de Haarlemse rechters we ten of Picornie mogelijk (mede) overleden is aan hamerslagen op zijn hoofd. Tegenover vrienden had Frankie L. (23) na de veldslag lopen snoe ven dat hij, de 'hamerman', Carlo Picornie met zijn klauwhamer neergeslagen had: „Ik ging met mijn hele gewicht vol op z'n kop." Bij de latere verhoren had hij dat afgedaan als opschepperij. Hij zei toen dat hij de klauwha mer, aangekomen op de akker, meteen weggegooid had, uit schrik voor de heftigheid van de vechtpartij. In de serie processen rondom het 'bijna Middeleeuwse' gevecht heeft de Haarlemse rechtbank in september al straffen uitgespro ken tegen Feyenoord- en Ajax- supporters van 6 maanden (met een stadionverbod van twee jaar) en vier jaar. De zaak tegen de Gennepse 'hamerman' was aan gehouden, omdat er meer duide lijkheid moest komen over de wijze waarop de politie omge sprongen was met de klauwha mer met zijn naam op de steel, die na de veldslag bij een controle in de kofferbak was aangetroffen en waar zo bleek uit dna-onder- zoek bloedsporen van Picornie op zaten. Met de hamer, belang rijk bewijsmateriaal, was knullig omgegaan. Deze was niet secuur 'veiliggesteld', maar had een paar dagen in een ME-busje gelegen, was daarna in een gereedschaps bak gelegd en pas later terugge vonden. Deskundigen van het Gerechte lijk Laboratorium moesten toe geven dat niet uit te sluiten is dat de sporen modder en bloed via overdracht op de hamer terecht waren gekomen. De officier van justitie bestreed dat. Gisteren leek de videoband van de veldslag alsnog een belangrij ke rol te gaan spelen. De camera van Rijkswaterstaat blijkt heel duidelijk te hebben vastgelegd dat Picornie nog in leven is, als de eerste groep Feyenoorders zege vierend van het slagveld terug loopt naar de snelweg bij de Wij- In mijn kennissenkring moet er ergens een video-opna me zijn waarop ik met een vliegenmepper een wesp hal veer. Dat is een linke opname aan het worden, want die band zou wel eens voor grof geld in het illegale Engelse circuit te koop kunnen worden aangeboden. Niet alleen verdien ik er dan zelf niets aan, maar boven dien zullen de Britten me zien als een meedogenloze wes penmoordenaar, want inderdaad beleef ik zichtbaar ge noegen aan die doods klap. Dat genoegen zat 'm vooral in het feit dat, in een niet gefilmd voordien, die wesp me meerdere malen had ge treiterd en belaagd, maar dat kan ik dus achteraf niet bewijzen. Complicerende factor is dat ik op die video een jurk en naaldhakken draag, want de opname is in mijn vrije tijd gemaakt en dan hul ik me graag in makkelijk zittende kledij. Waarbij ik ter verdediging nog wil aanvoeren dat het op naaldhakken achtervolgen van een wesp beslist geen pretje en eerder nog een bewijs van doorzettingsvermo gen is. Maar je zult zien dat het gerucht over zo'n wespen-video op een heel oneigenlijke manier rond gaat zoemen. MERIJN Rijswijk (anp) - Videofilms waarin dieren worden mishandeld en gedood, zijn in Nederland nog een onbekend verschijnsel. Zowel de Dierenbescherming als de videobranche heeft geen enkele aanwijzing dat deze films in Nederland worden ver huurd of aangeboden. Van onze verslaggever Eindhoven - „De grootste consumentenoplichting uit de wereldgeschiedenis." Zo noemt advocaat J. de Jong van Lier de werkwijze van het re latie-bemiddelingsbureau To gether. In Nederland zijn ongeveer 20.000 mensen gedupeerd van wie enige honderden uit Brabant en Limburg. Gisteren hebben ge dupeerden een belangenvereni ging opgericht. Wereldwijd (met name in Canada en de VS) heeft Together zo'n 720.000 mensen in totaal twee miljard gulden laten betalen zonder enige tegenpres tatie te leveren. Samen met ande re schades wordt er ruim 24 mil jard gulden van Together gevor derd. Together had in Nederland tot voor enkele weken vier kanto ren, Amsterdam, Arnhem, Rot terdam en Eindhoven. In een mailing via de PTT,werden men sen volgens De Jong van Lier val selijk voorgelicht. Zo was er sprake van een slagingspercenta ge van 75 tot 80 procent terwijl er hooguit 7,5 procent succescolle bemiddelingen waren. Dat Toge ther nooit zijn beloftes waar kon maken, blijkt uit het feit dat in bepaalde leeftijdsgroepen per in geschreven vrouw bijna veertig mannen waren ingeschreven. „De computer van Together was zo ingesteld dat die bij het zoeken van partners geen enkele reke ning hield met voorkeuren van de ingeschreven. Alles was erop ge richt om zo veel mogelijk geld te verdienen met zo min mogelijk werk. De klanten zijn op een in zeker opzicht briljante manier genaaid." In Groot-Brittannië trekken deze zogeheten 'squish-movies' wel publiek. De Britse politie heeft het afgelopen jaar tientallen van deze video-banden als 'obsceen materiaal' in beslag genomen, zo meldde de Sunday Telegraph. In de videofilms worden dieren op gruwelijke wijze mishandeld en gedood. Volgens een producent vinden met name mannen deze banden 'opwindend'. De films zijn moeilijk op te spo ren. Zo werd een aantal squishscènes aangetroffen mid den op een opname van een Bat- man-film. Veel films zijn ge maakt door het Californische filmbedrijf Squish Productions, onder titels als'Miss Tiffany en haar schoenenverzameling'. De banden kosten tot tweehonderd gulden per stuk. Directeur J. Vilencia van Squish Productions wuift klachten over dierenmishandeling weg. „Ik zeg altijd tegen mijn modellen dat ze alles in de dierenwinkel mogen doodpletten, zolang het maar deel uitmaakt van de voedselke ten." Illegale producenten in Duitsland en Groot-Brittannië gaan volgens hem veel verder. Een geschokte woordvoerder N. Dorland van de Dierenbescher ming heeft nog nooit van het fe nomeen gehoord. Omdat hij de films niet kent, vindt hij het moeilijk in te schatten of zulke films verboden zijn. „Het is net als seksfilms met dieren. Die zijn ook niet verboden. Het gaat erom in hoeverre je dieren schade be rokkent. Dat lijkt me bij squish- movies wel het geval." Directeur W. van Teeseling van de Nederlanders Video Detaillis ten Organisatie (NVDO), waarbij 700 van de 1000 videoverhuurbe drijven zijn aangesloten, meldt dat hij nog niet gehoord heeft dat zulke films in omloop zijn. „Ik denk ook niet dat dit zal gebeu ren, want de branche heeft strik te afspraken met de Raad van Toezicht Videovoorlichting (RvTV). Video's worden strikt ge controleerd." (ADVERTENTIES) DECORATION FAIR '97 De Nationale Najaarsbeurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs Laan van Erica 50 Openingstijden: alle dagen van 13.00 tot 22.00 uur behalve 2a. en zo. van 11.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs: ƒ22,50 p.p., Inch luxe catalogus EEN RIT NAAR DE DECORATION FAIR 1997 IS MÉÉR DAN DE MOEITE WAARD kerstunnel. Hij wordt even later bijgestaan door twee mannen. Een derde man met donkerblauw jack en lichte spijkerbroek, die aan komt lopen, dient Picornie mogelijk een paar steken toe. Maar daarvoor moeten de bewe gingen op de band door deskun digen beter geanalyseerd worden. Volgens de advocaat van Frankie L., mr. A. van der Biezen, kan dat in Amerika, door deskundigen die de videobeelden geanalyseerd hebben waarop agenten Rodney King dodelijk mishandelen. Uiteindelijk besloot de rechtbank verder onderzoek naar wat op de band te zien zou kunnen zijn af te wijzen. Picornie was immers, voordat de bandopname begon, al 'tot moes geslagen, gestoken en geschopt'. De zaak gaat pas op 3 februari verder. Tot schrik van Frankie L. en zijn op de publieke tribune aanwezige Molukse vrienden en familie uit Gennep moet hij, na zeven maanden in de cel, al die tijd verder in voorlopige hechte nis blijven, hoeveel aanwijzingen er volgens zijn advocaat ook zijn die hem vrijpleiten. 0 Prei, kort afgesneden, 500 gram Magere varkenslappen, 500 grarru7?5 4.25, Ch Voorgebakken Kaas-uien- ikSS' 2.99 of Frans stokbrood, per stuk kilo ]A98 7.98 Bolletje Kanelly's JM9[, Chonelly's of Almonelly's, per pak Yogho Yogho, alle smaken, pak 1 liter Appelsientje Herfstzon, Bij aankoop van 1 pak Appelsientje, 1 pak Appelsientje Herfstzon Martini Extra Dry, Bianco of Rosso, fles 0.75 liter Ch Groenteconserven, diverse soorten, o.a. Doperwten extra fijn, blik 400 g JET" Uit de diepvries; Ch Spinazie, pak 450 gram Ü5r' Nieuw; CU Maxi tissue toiletpapier, pak 6 rollen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 november as.

de Stem | 1997 | | pagina 11