'Langzaam en snel verkeer scheiden' DE STEM Megabrunch voor Hulster basiliek levert kwart ton op erken markt Presentatie cd 'Samen' uit Sluiskil Een zwarte dag voor Adriaan Driedijk Hulst Reynaertstad wil beter pr-beleid Vreedzaam protest rond kerk Nieuw-Namen Spaarsysteem Loko slaat goed aan in Hulst Duurzaam Veilig houdt vol: ul Ricard erleden Bijenziekte treft Zeeland A6 AI 3300 regionale deelnemers Keuken uitgebrand in Westdorpe Inbrekers opgepakt Politie houdt extra verlichtingscontrole Zwerver opgepakt Duur plasje I I het onheil te be- paste de reactie des in het patroon ker voordoet bij he- rlernemingen in cri- gebeurtenissen. ft de 'niks-aan-de- I, dan de aarzeling Ins de herstelopera- li is de imagoschade |aeer uit te deuken. lende ster ercedes Jde levensmiddelen- Is het tegenwoordig meer, om niet te Jdieus, om bij de min- Iringste ongerechtig- llikjes erwten of de isterd terug te halen lippen. Niettemin zijn Inog ondernemingen lallen door zo'n inci- ft tijd verliezen met vie er gelijk heeft al- ^t een adequate reac- komen. Heeft die autojournalist het loverdreven met zijn |ef' met de Mercedes Mercedes zijn ex- J vijf miljoen testkilo- Jet die wagen af laten ■onder dat ze op hun pden? hadden ze in Stutt- |r moeten kijken naar lallen van Shell met de lar. Het gaat niet over jbben. De Brent Spar bodem van de oceaan Jvas misschien wel de lossing maar het zag er j niet goed uit. Zo'n er plus dubieuze in zinken, dat kan toch fer zijn voor het milieu gevaarte netjes ont et ook gesteld met de ts A. De ingenieurs |met hun beste bewij- nen, maar die wissen Ibeeld weg van een bij Jeperend autootje. Op Itaat een bekende ster. [veel tijd kosten voor- I beeld gesleten is. En trken. Zeeland i i i i i Van onze correspondente Hulst - De megabrunch giste ren in de noordhal van ge meenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst leverde voor de Stichting Redt de Basiliek een kwart ton op. In een schemerige ruimte, die door Termenieke was ingericht en waarin de tafels waren versierd door het Katholiek Vrouwengilde, «enoten 165 mensen van allerlei visgerechten. Tongstrelende zalm, Hollandse Nieuwe en garnalen glommen tus sen fijngesneden plakjes ast en rauwe ham. De schotels met aller lei kaassoorten werden pas in de tweede ronde van het lopend buf fet op de borden geschept en de koffie met gebak vormde een zoet eindpunt van een maaltijd die niet alleen lekker, maar ook gezellig was. „Toen we eenmaal besloten had den deze megabrunch te organise ren hadden we binnen de drie uur het voedsel en de drank voor de gasten", vertelt vice-voorzitter Toon Biesbroeck van de stichting Redt de Basiliek. „De midden stand van Hulst levert alles voor niets en voor de andere kostenpos ten hebben we sponsors gevonden. De brunch, de loterij en de ver koop van alles wat los en vast staat in de zaal moeten samen 25.000 gulden in het laatje bren gen." Restaurant 't Hemelrijk ver zorgde de dis geholpen door colle ga restauranthouders. „Ze hebben mij altijd verteld dat je in het he melrijk rijstepap met gouden le peltjes krijgt, maar ik heb hier vandaag heel wat anders gekre gen," verklaarde Biesbroeck. Tussen de gangen door werd er zwoel gedanst en de Lou Nielsen Band speelde op het sfeervol ver lichte podium, terwijl de gasten zich te goed deden aan culinaire geneugten. De stichting moet vóór eind okto ber 1998 (als de basiliek gerestau reerd wordt opgeleverd) één mil joen gulden bijeen brengen. Nu de eindstreep nadert, wordt het steeds moeilijker om iets nieuws te verzinnen. De brunch werd door de aanwezigen als een sma kelijk idee ervaren. „De stand vanmorgen was 748.000 gulden met de ruim 25.000 erbij en nog enkele acties Van onze verslaggever Oostburg - Het bestuurlijk overleg Duurzaam Veilig West Zeeuws-Vlaanderen blijft de hoofdlijnen van het project Duur zaam Veilig onderschrijven. Te weten het scheiden van lang zaam en snel verkeer op de doorgaande routes en het daartus sen creëren van verkeersluwe gebieden. .bezig met een bezinning Ivan de vrije markt. De l-markthouding' verval- pkker vrijdag in Nijkerk de liberalisering van de [s H. Schelhaas, lid van de •oep kerken en landbouw Raad, moeten de kerken fweerstellen tegen de 'lok- Jan de vrije-markt-ideolo- ie verdere liberalisering r landbouw bepleiten. Een vrije markt is volgens lesastreus voor de kleine n degradeert de landbouw ngewest'. ïaas nam het op voor de ge le boerenstand die aan de i van de wereldmarkt is ïleverd. De kerken moeten rolgens hem inzetten voor 'aardige prijzen op de land markt en instandhouding verheidssteun. le-Kamervoorzitter P. BuK- oud-minister van Land- vond dat Schelhaas de i te veel afschilderde als offers van 'boze machten agrarische sector bedrei- Bovendien ziet hij geen we- ijde ontwikkeling naar ee lig vrije markt in de land- eille (afp/rtr) - Paul Lotus us Ricard, uitvinder va sen grondlegger van het oe e Franse drankconcern, ag in Zuid-Frankrijk overte Hij werd 87 jaar. rd maakte in 1932 v°°,)e_ zijn pastis, een aperatiet met anijszaad. jn restigde zijn ondernemi g Euid-Franse havenstad M e en bracht zijn TÖ®"* vare pastis uit Marse ian. p0fi drankonderneming de grootste in FrankriJK- Dat is de conclusie van de extra vergadering die het bestuurlijk overleg zaterdag heeft gehouden over de wijze waarop het project het best kan worden voortgezet. Tegen het scheiden van langzaam en snelverkeer via de aanleg pa rallelwegen is nogal wat kritiek gekomen. Daarbij gaat het vooral om de vrees dat er gevaarlijke si tuaties zullen ontstaan als land- bouwverkeer en fietsers over de zelfde smalle parallelwegen moe ten. „Willen we onze slachtofferdoel stelling halen," zegt voorzitter J. Hennekeij van het bestuurlijk overleg, „dan moeten we gewoon de scheiding tussen langzaam en snelverkeer handhaven." Hij wijst er op dat het in de praktijk maar weinig zal voorkomen dat fietsers en landbouwvoertuigen elkaar te gen komen. Voor enkele wegen, zoals Eede-Draaibrug en Oost- burg-Cadzand, wordt nog ge broed op 'slimme ontwerpen' om de scheiding tussen het verkeer extra veilig te maken. Bij de aanpassing van de wegen zal goed overleg worden gevoerd met inwoners en belanghebben den. „Daar waar een afzonderlijk fietspad niet reëel is zal in overleg met burgers en belanghebbenden naar verantwoorde oplossingen worden gezocht," aldus het be stuurlijk overleg. Het overleg kon digt ook aan regelmatig de maat schappelijke organisaties te zullen raadplegen over de voortgang van het totale project. Per soort pro ject (kernen, buitengebieden, pro vinciale- en rijkswegen) zal wor den bezien hoe de inspraak het beste kan worden georganiseerd. Binnen de bebouwde kommen wordt de zogenaamde casco-plan ning gehandhaafd. Dat betekent dat het overleg naar de bewoners komt met een 'leeg velletje', dat dan samen met de bewoners wordt ingevuld. Voor de projecten buiten de bebouwde kom wil het overleg de insprekers alvast wat mogelijke oplossingen aanreiken, om de discussie sneller te laten verlopen. Het overleg neemt zich verder voor de communicatie rond het project te verbeteren. Zo zal actie ver met de pers worden omgegaan en zullen de inwoners van het ge bied beter worden geïnformeerd over de uitvoering van projecten en over de gevolgen voor de weg gebruiker. Ook heeft het bestuur lijk overleg stilgestaan bij de pro jectorganisatie. Er zullen nadere afspraken worden gemaakt om de coördinatie, planning en commu nicatie te verbeteren. Sluiskil- Met spetterend vuurwerk en bijpassende muziek werd zaterdag de cd 'Samen' ten doop gehouden in het Meulengat in Sluiskil. De cd is tot stand gekomen onder de naam Frodo pro ductions en is een samenwerking tussen Het Talent, Bonte j Avond Club en het Sociaal Kultureel Initiatief uit Sluiskil en kinderkoor Sjarim uit Hoek. Bat Sluiskil op zanggebied in de regio zeer actief is, werd zaterdag J andermaal bewezen in de grote zaal van het Meulengat. Honderd I zanglustigen waren aanwezig om 250 bezoekers vocaal de hele avond aangenaam bezig te hou- "i- Het Talent bracht voor de ap van de cd enkele oude liedjes j® gehore, waaronder het beken de Bed Roses, wat eigenlijk de Van onze verslaggever Terneuzen - In Zeeuws- Vlaanderen is de besmettelij ke bijenziekte Amerikaans Vuilbroed uitgebroken. Be ziekte is geconstateerd bij wee imkers in de omgeving van Terneuzen en de ver wachting is dat ziekte zich verder over Zeeuws-Vlaan deren zal uitbreiden. ™t ministerie van Land ouw kondigt vandaag met onmiddellijke ingang een vervoersverbod af van bijen m net besmette gebied. Dat v °d kan wel tot het voor- jaar van kracht blijven. Alle Mjenvolken in een straal van kilometer van de getrof- imkers worden op grond v® de Dierenwelzijnswet vernietigd. De schade die de ®kers daardoor leiden wordt vergoed. aanleiding was voor de cd. Gert Jansen: „Het Talent zong wel vaker met veel succes het nummer Bed Roses. Velen vroegen om dit eens op cd te zetten. Een cd uit brengen kost echter 40 mille. Een te grote onderneming voor een kleine stichting. Daarom hebben we vier participanten gezocht en gevonden. Onder de naam Frodo, de naam van mijn hond, is er een nieuwe stichting opgericht met als doel het uitbrengen van een cd. Het is allemaal voorspoedig verlo pen. De voorverkoop loopt zo goed dat dit voor Sluiskil zelfs een recordverkoop is. De cd is in een oplage van 500 stuks uitgebracht. Verder zijn er 200 muziekcassettes te koop." Het publiek reageerde enthousiast op de liedjes gezongen door het Talent, de BAC en Sja rim. De vrijwilligers van het SKI zongen een lied voor en door vrij willigers. Wethouder A. Sta- hl-Hemelsoet van Welzijn prees de samenwerking tussen Hoek en Sluiskil. „In Sluiskil is door sa menwerking alles mogelijk." Vervolgens onthulden vier kinde ren op een grote cd de logo's van de deelnemende groepen. Hierna ging het licht uit in de zaal en werd met spetterend vuurwerk en opzwepende muziek de naam van de cd zichtbaar. Het publiek ap plaudisseerde luid voor deze pre sentatie. Alle zangers en zangeres sen betraden daarop het podium en zongen uit volle borst het lied 'Everybody'. Zondagmiddag werd de presentatie nog eens dunnetjes overgedaan. In de rouwstoet tegen de verhuizing van de kerkdiensten naar de nieuwe gebedsruimte in het voormalige Kruisgebouw liepen on geveer 80 mensen mee. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Het is gis teren niet gekomen tot een harde confrontatie tussen actievoerders voor het be houd van de parochiekerk in Nieuw-Namen en sympathi santen van het kerkbestuur. Sommigen hadden zo'n con frontatie verwacht, omdat er opnieuw verschillende pam fletten huis-aan-huis door het dorp waren verspreid. Wel had een onbekende het slot van de nieuwe gebedsruimte in het Kruisgebouw volgespoten met siliconenkit. Het goedje kon echter worden verwijderd. Actievoerders en kerkgangers hielden elkaar gisteren in even wicht. In de rouwstoet tegen de verhuizing van de kerkdiensten naar de nieuwe gebedsruimte in het voormalige Kruisgebouw liepen ongeveer 80 mensen mee. Eenzelfde aantal parochianen bezocht de eerste eucharistie viering in de nieuwe gebeds ruimte. Enkele vaste kerkgangers ont braken, blijkbaar afgeschrikt door de perikelen rond de paro chiekerk. Andere vaste bezoe kers liepen mee in de demon stratie. In de optocht, die werd vastge legd door een team van de VPRO-televisie, werden actie borden en zwarte vlaggen mee gevoerd. Een mevrouw droeg een oude foto van de met slui ting bedreigde parochiekerk mee. De stoet, die stond opge steld bij de kerk, zette zich in beweging toen de klokken voor de dienst in het Kruisgebouw begonnen te luiden. Afbraakploeg „Daar loopt de afbraakploeg voorbij," voegde een sympathi- Een deelneemster draagt een oude foto van de met sluiting bedreigde parochiekerk mee. foto camile schelstraete sant van het kerkbestuur de de monstranten toe. „Alleen af breken, niks opbouwen." „Ik ben benieuwd wie er aan de de kerkbalans hebben betaald," riep een ander. De deelnemers aan de optocht lieten zich ech ter niet verleiden tot een weer woord. Zaterdag nog was er onder de inwoners een anoniem rond schrijven verspreid, waarin werd gepoogd de nodige stem ming te maken. „Kiest u voor het Wit Gele Kruisgebouw dan wordt het kerkgebouw afgebro ken," meldde het pamflet onder meer. Voorlopig De gelovigen die de dienst in het Kruisgebouw bezochten konden gisteren vernemen dat het zover nog lang niet is. Pas tor L. Verver benadrukte tij dens de dienst dat de nieuwe gebedsruimte voorlopig is en dat er nog helemaal niets be slist is. Er komt een bouwkun dige beoordeling van het kerk gebouw, waaruit moet blijken of er mogelijkheden zijn om de kerk te behouden. Dan pas neemt het kerkbestuur een de finitief besluit. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Voor de 76-jarige Adri aan Driedijk uit Nieuw-Namen was het gisteren een zwarte dag. Voor het eerst sinds zeventig jaar miste hij vrijwillig de zondagse heilige mis. „Tja, de kerk is gesloten," aldus Driedijk, „en die nieuwe gebedsruimte interesseert me niet. Daar wil ik niet naar toe. Hier", wijst hij op de parochiekerk, hebben wij al tijd voor betaald. En nu wordt die zonder overleg met de mensen zomaar gesloten. Nee, ik heb er geen woorden voor." Adriaan Driedijk is een van de vele parochi anen die met pijn in het hart het besluit van het kerkbestuur ervaren om uit te wijken naar een alternatieve gebedsruimte. De pa rochiekerk is namelijk vanwege de hoge kosten niet meer te handhaven, meent het kerkbestuur. „Kletskoek," vindt Driehuis. „Ze zeggen dat het anderhalf miljoen gul den kost om de kerk op te knappen, maar de vrijwilligerswerkgroep heeft berekend dat het maar enkele tienduizenden guldens hoeft te kosten. Dus ik neem die uitspraken met flinke korreltjes zout." De kwestie rond de parochiekerk verscheurt niet alleen het dorp, maar ook gezinnen, zo blijkt. Adriaan Driedijk en zijn vrouw gaan al vijfenveertig jaar elke zondag hand in hand naar de kerk. Mevrouw Driedijk zit in het zangkoor en wil dat beslist niet opgeven. Zo kon het gebeuren dat zij gisteren met het koor de dienst in het Kruisgebouw opluis terde, terwijl Adriaan buiten stond te wach ten tot de dienst klaar was. Om samen de ge bruikelijke wandeling naar huis te maken. Het echtpaar Driedijk poetst al zestien jaar het koper in de parochiekerk. Kandelaars, kelken en dergelijke. Een keer of vijf per jaar zijn ze er wel een hele dag mee bezig. „Maar denk je dat er ooit eens iemand van het kerkbestuur heeft gezegd: wat blinkt dat koper mooi? Nooit." Voor Adriaan staat het vast. Hij volgt voor taan de eucharistieviering op de televisie. Hij zegt er 'weinig moed' op te hebben dat de actie voor het behoud van de parochie kerk succes zal hebben. „Maar ik ben hier naar toe gekomen om te laten zien dat ik het er niet mee eens ben." Adriaan Driedijk uit Nieuw-Namen volgt voortaan de eucharistieviering op de televisie. foto camile schelstraete MAANDAG 10 NOVEMBER 1997 denk ik dat we 1998 in gaan met acht ton. De laatste twee ton ho pen we te krijgen met een bijdrage van een groot landelijk bedrijf en een huis-aan-huis-actie in het voorjaar. Voor de megabrunch zijn alle kosten gesponsord en om dat de bedrijven met name de prijs per couvert (125 gulden) hebben betaald, verwachten we dat de eters straks flink in de portemon nee gaan voor de loterij en de ver koop," aldus Toon Biesbroeck. Van onze verslaggever Hulst - De inwoners van Hulst en omgeving hebben een veel grotere spaarzin dan gedacht. Al zo'n 3300 mensen doen mee aan het pas geïntroduceerde spaarprogramma Loko-Hulst Rey- naertstad. „Een geweldige start," zegt coö rdinator E. van Kasteren van de Rabobank Hulst Nieuw-Namen. „Ons streven was om eind dit jaar tussen 2500 en de 3000 spaarpasjes kwijt te raken, maar daar zitten we dus nu al over heen." Hulst is sinds een maand de eer ste plaats in Zeeland met een ei gen spaarprogramma. Met een zogenaamd lokopasje kunnen mensen bij deelnemende winke liers en bedrijven elektronisch loko's sparen. Iedere 2500 loko's levert een waardebon van 25 gulden op die dan weer bij een van de deelnemende onderne mers besteed kan worden. De achterliggende gedachte is om het winkelend publiek meer aan de eigen woonplaats te bin den. Bovendien hoeven de klan ten met het loko-systeem geen boekhouding meer bij te houden van allerlei zegeltjes en spaar punten die men in verschillende winkels krijgt. Sparen doe je voortaan op één pasje, dat tegen eenmalige betaling van vijf gul den bij alle deelnemende onder nemers te krijgen is. Elders in Nederland lopen ook al loko-programma's. „Gemiddeld doet daar zo'n 40 procent van de huishoudens mee," weet Van Kasteren. „In Hulst zitten we daar nu al bijna aan. Dat is bo ven verwachting. We hebben 6000 pasjes ingekocht in de hoop die ooit kwijt te raken, maar ik denk dat we ons daar geen zor gen om hoeven maken." Om het spaarprogramma voort durend onder de aandacht te brengen komt er binnenkort een speciale Loko Promotie Com missie, waarin naast Van Caste ren nog vier Hulster onderne mers zitting nemen. De verkie zing voor die commissie is op 20 november. De commissie gaat verschillende acties voorberei den, te beginnen met de Kerst. Het snelle beginsucces van het Hulster loko-programma heeft volgens Van Kasteren te maken met deelname van ondernemers op een heel breed gebied. „De brancheverdeling is ontzettend goed. Van supermarkt tot benzi nestations en kledingzaken." Op dit moment doen 41 winkeliers en bedrijven mee aan het loko- programma. „Maar er komen er zeker nog heel wat bij," voorspelt Van Kasteren. „Het hopen is op tus sen de 50 en 60 deelnemers uit te komen." Door Jeanette Vergouwen Hulst - 'Een streek zonder verleden is een streek zonder toe komst', was de boodschap die gelanceerd werd bij de presenta tie van het boek Frontier Steden en Sterckten van Paul Stock man en Peter Everaers, zaterdag in de hal van het stadhuis in Hulst. Voorzitter Theo Matteeuws van de stichting Hulst Reynaertstad hield een vurig pleidooi om in Hulst een structureel pr-beleid te gaan voeren en daar nu eens geld voor uit te trekken. „Wij moeten meer investeren in de pr. De drie boeken die Paul en Peter over Hulst, de historie en de ves tingwerken hebben geschreven zijn pure pr voor Hulst." Wethouder Paul Weemaes on derstreepte dat zowel het tweede (Vliegende Vaendels) als het der de boek van grensoverschrijden de waarde zijn. „Deze uitgave past binnen de doelstelling van de gemeente Hulst om ons cultu reel erfgoed te restaureren en het exploiteren van verschillen de auto-, fiets- en wandelroutes. De projectie van het verleden op Van onze verslaggever Westdorpe - In Westdorpe is za terdagmiddag aan de Lindenlaan een keuken van geheel uitge brand. De brand brak rond één uur uit en ontstond omdat de 82- jarige bewoonster was vergeten het gas onder de frituurpan uit te doen. De keuken brandde geheel uit. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Van onze verslaggever Terneuzen - Twee 17-jarige in brekers uit Terneuzen zagen za terdagmiddag hun snode plannen voortijdig stranden. Ze drongen rond het middaguur een woning aan de Zeldenrustlaan binnen terwijl de 12-jarige dochter van de bewoners thuis was. Die hoorde dat er kennelijk vreemden in de woning waren en belde snel een kennis van haar ouders. Die kwam net op tijd om één van de dieven in de kraag te grijpen. De andere werd enige tijd later door de politie thuis aangehouden. Beiden zijn inge sloten in het politiebureau. Van onze verslaggever Terneuzen - De afgelopen dagen zijn tijdens verlichtingscontroles enkele tientallen bestuurders van fietsen, bromfietsen en auto's op de bon geslingerd vanwege on deugdelijke of kapotte verlich ting. Ook de komende tijd, zo laat de politie weten, zullen herhaal delijk verlichtingscontroles wor den gehouden. het heden kan als ondersteuning dienen voor de verschillende routes." De wethouder vertelde daarna dat de restauratie van de drie monumenten (basiliek, woon huis Grote Markt 14 en de Bolle- werck Poorte) op kort termijn doorgaan. Verder meldde hij dat het Reynaert Platform er naar streeft om tot één Reynaertroute te komen en dat de onderhande lingen hierover per 1 december starten. Paul Stockman benadrukte dat meer respect voor het verleden in het algemeen en de vesting bouw in het bijzonder welkom zou zijn en stelde dat de aanlei ding tot het schrijven van het boek was: „De door Nicolaes Visscher uitgegeven kaart uit 1650. Deze kaart vormt het de cor waarop de strijdende par tijen in de 80-jarige oorlog, maar ook in de eeuwen hierna, elkaar bevochten hebben. De beheer sing van de Scheldeoevers was de inzet van de strijd en de ge volgen van de strijd zijn in de vorm van forten, linies, dijken, vestingsteden, kreken en wielen nog duidelijk in het landschap herkenbaar." Het boek be schrijft al die vestingwerken en door de duidelijke kaarten, gra vures en foto's krijgt de lezer een goed beeld van historie en he den. Frontier, Steden en Sterck ten kan gebruikt worden als ves tingbouwkundige reisgids. Het eerste exemplaar werd over handigd aan burgemeester A. Kessen van Hulst. Van onze verslaggever Hulst - De politie heeft vrijdag avond in Hulst een zwerver opge pakt. Toen politiesurveillanten voorbij het oude Milock-gebouw reden zagen ze dat er licht brand de. Binnen werd een 41-jarige man aangetroffen. Hij bleek het ge bouw te zijn binnengedrongen en had geen vaste woon- of verblijf plaats. Uit een controle bleek dat de man nog een boete van 500 gulden had openstaan die hij niet kon voldoen. De man werd hierop ingesloten. Van onze verslaggever Terneuzen - Een 21-jarige inwo ner van Terneuzen deed in de nacht van zaterdag op zondag een duur plasje. Hij werd door de politie betrapt toen hij in de Ter- neuzense binnenstad stond te urineren. Het leverde hem een boete op van 60 gulden.

de Stem | 1997 | | pagina 7