Ps stel .79 .39 Clinton wil ^krachtige actie' tegen Saddam 'OP ibonen ïsiroop 'Watersnood treft 800.000 Somaliërs' Jongeren in Brussel weer slaags met politie 'Algerijnse geheime dienst zat achter bomaanslagen Parijs' 'Bibi heeft geen alibi voor moord Rabin' Sudanezen praten over vrede, maar hebben liever oorlog ÏATIS DE STEM BUITENLAND A4 tes ipak iey video 313016 IndeiJiutp 1040 Deventer DE STEM COMMENTAAR Ambtenarenmacht BUITENLAND KORT Weer sterke nabeving in Italië Adams biedt excuses aan voor IRA-aanslag Bijna honderd doden in Koerdische strijd Turkse mensenrechtenactivist vrijgelaten Junta Sudan wil geen confederatie 8.00 UUR. I I I I I MAANDAG 10 NOVEMBER 1997 In voorbehouden. Door Bert Ummelen Washington - President Clin ton heeft de VN gevraagd om <zeer krachtige en ondubbel zinnige actie' tegen de Iraakse leider Saddam Hussein. Van daag buigt de Veiligheidsraad zich over de vraag wat te doen, nU Irak blijft weigeren Ameri kanen te accepteren als leden van de VN-teams die zijn mili taire programma's controle ren. Een diplomatieke interventie van secretaris-generaal Kofi Annan beeft geen resultaat opgeleverd. In een interview, dat het tv-actu- aliteitenprogramma 'Meet the Press' gisteren uitzond, zei Clin ton: „Ik verwacht dat de VN zeer krachtige en ondubbelzinnige ac tie ondernemen om volstrekt dui delijk te maken dat hij (Saddam - red.) zich te onderwerpen heeft." Het interview was zaterdag opge nomen, direct nadat de Ameri kaanse president zijn topadvi seurs op buitenlands politiek ter rein had geraadpleegd. Vanuit Londen kreeg Clinton gis teren bijval van de Britse premier Tony Blair. In een brief aan de Amerikaanse president schreef Blair er 'niet aan te twijfelen dat de wereld, net als in het verleden, pal moet staan tegenover Irak'. Het kabinet van de Britse premier gaf gisteren ook de tekst van een speech vrij, die Blair vandaag tijdens een banket in Londen aan de Iraakse crisis zal wijden. Daarin waarschuwt hij Saddam 'niet weer de fatale misrekening te maken' die hij eer der heeft gemaakt. De krachtige taal uit Londen heeft tot speculaties geleid over de bereidheid van de Britten met de Amerikanen mee te doen aan eventuele militaire vergeldings acties, mocht Irak zijn dreige ment waarmaken en VN-spiona- gevliegtuigen aanvallen. De spio- nagevluchten, uitgevoerd in het kader van de inspecties van Iraaks militaire potentieel, wor den vandaag hervat. Voor de zevende achtereenvol gende dag blokkeerde Irak giste ren de inspectie van militaire fa ciliteiten door Amerikaanse leden van de teams de toegang te ont zeggen. Onder het bestandsak koord dat iri 1991 een eind maak te aan de Golfoorlog moet Irak de VN-inspeeties toestaan. Die zijn bedoeld om na te gaan of het regi me van Saddam zich houdt aan zijn verplichting zijn massa-ver nietigingswapens en lange-af- standsraketten te elimineren. Dat is een voorwaarde voor het ophef fen van de internationale sancties tegen Irak, waaronder een olie embargo. Bagdad zegt dat het aan zijn verplichting heeft voldaan en beschuldigt de VS ervan de in specties welbewust te rekken, omdat Washington uit zou zijn op de val van Saddam. Iraks vice-premier Tariq Aziz reist vandaag naar de VN in New York om voor de zaak van zijn land te pleiten. Onduidelijk was gisteren of hij de voltallige Veilig heidsraad zal toespreken of privé met sommige leden zal spreken. Tegenover CNN herhaalde Aziz gisteren dat Iraakse strijdkrach ten klaar staan om U2-spionage- vliegtuigen neer te halen als de VN de inspectievluchten vandaag volgens plan hervat. Washington heeft gewaarschuwd in dat geval prompt tot militaire vergelding te zullen overgaan. Volgens bronnen bij de VN zal de Veiligheidsraad vandaag, on danks de krijgshaftige taal uit Washington en Londen, niet tot militaire actie besluiten. Gere kend wordt op nieuwe sancties: uitsluiting van Iraakse functiona rissen van internationale reizen en verdere beperking van Bag- dads mogelijkheden om appara tuur in te voeren die zowel civiele als militaire doelen kan dienen. Rusland en Frankrijk, beide per manente leden van de V-raad, verzetten zich tegen gewapend optreden. Nairobi (rtr) - In het zuiden van Somalië zijn volgens Unicef 800.000 mensen dakloos geworden door overstromingen. Ze worden bedreigd door honger, ziektes en de verdrinkingsdood. Zeker 23 mensen zijn al om het leven gekomen. .Als we niet meteen helikopters m boten krijgen, hoeven we al leen nog maar te helpen bij het begraven van doden," aldus I Agostino Paganini, die een Uni- I cef-hulpoperatie moet coördine ren. Hij zei gisteren dat de Wereld I Yoedselorganisatie, het Rode Kruis en andere organisaties voldoende hulpgoederen en voedsel ter plekke hebben, maar bet niet naar het getroffen ge bied kunnen krijgen. De jaren lange afwezigheid van een cen trale overheid maakt de hulp operatie nog moeilijker. De afgelopen maand is het oos ten van Afrika getroffen door overvloedige regenval, die het gevolg zou zijn van het natuur verschijnsel El Nino, een meteo rologisch verschijnsel dat door een warme zeestroming in de Stille Oceaan wordt veroor zaakt. In buurland Kenia zijn als gevolg van overstromingen zeker 35 mensen omgekomen. Er is daar voor miljoenen guldens schade aangericht. Algiers (afp/rtr/dpa) - In de Britse zondagskrant The Observer werd gisteren gemeld dat niet de GIA, maar de Algerijnse ge heime dienst verantwoordelijk is voor de bomaanslagen die in de zomer van 1995 in Parijs acht levens eisten. Oproerpolitie blokkeerde gisteren de straten in het centrum van Brussel. Daar demonstreerden allochtone jongeren voor de derde op eenvolgende dag, nadat de politie vrijdag een Marokkaanse man doodschoot. foto anp Irtstraat 32,7411 HS Deventer, 1 Tel.; 0570 - 611 899 De Britse Observer baseert zijn mededelingen over de betrokken heid van de Algerijnse geheime dienst bij de bomaanslagen op de uitspraken van een voormalig I medewerker van die dienst, die I wordt aangeduid als Yussuf. Vol- gens hem was het doel van de slagen de publieke opinie in Frankrijk te mobiliseren tegen de erijnse islamieten. Yussuf j heeft politiek asiel aangevraagd m Groot-Brittannië. In afgelegen gebieden in het wes- ten van Algerije hebben met mes- I sen en bijlen gewapende mannen, I vermoedelijk moslim-extremis- i van de Gewapende Islamiti- I sche Groepen (GIA), vrijdag en zaterdag tientallen mensen afge maakt. De meeste slachtoffers vielen in en bij het dorp Tajmout, zo meldt de Algerijnse zondagspers. De grootste moordpartij was in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen twee groepen gewapende mannen - in totaal ongeveer twintig - 22 mensen de keel af sneden of onthoofdden. De zes grote oppositiepartijen in Algerije hebben iedereen in de hoofdstad Algiers opgeroepen woensdag te gaan staken om ui ting te geven aan het protest te gen de uitslagen van de lokale verkiezingen van 23 oktober, waarbij zou zijn gefraudeerd. De autoriteiten hebben alle betogin gen, waarvoor van tevoren geen toestemming is gegeven, verbo den. Door Bert Schampers Brussel - Het is oorlog in An- derlecht. Sinds vrijdagavond bekogelen Marokkaanse jon geren politie en rijkswacht met straatstenen. Gisteren kwam het ook in Schaarbeek tot rellen tussen allochtonen en de mobiele eenheid. Volgens minister Vande Lanotte (Binnenlandse Zaken) zitten drugsbendes achter de opstand. Hulpverleners denken dat er vooral sprake is van frustraties en onvrede. Aanleiding voor de ongeregeldhe den is de dood van een jonge Ma rokkaan. Hij werd vrijdagavond door de rijkswacht doodgescho ten, nadat hij met zijn auto was ingereden op een groepje politie mensen. Het slachtoffer kreeg een kogei in de borst en overleed in het ziekenhuis. De 24-jarige Ma rokkaan werd al een tijd gescha duwd door de politie en werd ver dacht van drugshandel, Het incident had plaats in een mi grantenwijk in de Brusselse ge meente Anderlecht. Onmiddellijk gingen groepen allochtonen de straat op om hun ongenoegen te uiten over de afloop van de schietpartij. Volgens sommige ge tuigen schoot de rijkswacht het slachtoffer in koelen bloede neer. De rijkswacht zelf spreekt van zelfverdediging. Videobeelden van beveiligingscamera's in de buurt moeten daarover duidelijk heid verschaffen. In Anderlecht bleef het vrijdag avond urenlang onrustig. De be togers vernielden auto's en gooi den ruiten in van winkels en hui zen. Zaterdagavond begonnen de rellen opnieuw. Een paar honderd jongeren speelden een kat-en- muis-spel met de mobiele een heid. Ook de brandweer werd aangevallen. Verschillende poli tiemensen en betogers raakten gewond. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Vande La notte was het protest zaterdaga vond georganiseerd door drugs bendes, op wie de politie het sinds enige maanden heeft gemunt. Hij kondigde hardere maatregelen aan om de onruststokers aan te pakken. Hulpverleners menen echter dat het incident van vrij dagavond met het dodelijke slachtoffer de druppel is geweest voor jongeren die gefrustreerd zijn omdat ze geen werk hebben en in verpauperde wijken wonen met veel criminaliteit. In veel wijken rond het centrum van Brussel is van integratie nau welijks sprake. Ook Schaarbeek is een gemeente met een grote mi grantenpopulatie. Gisteren liep daar een demonstratie van de marxistische Partij van de Arbeid volledig uit de hand. De betoging was georganiseerd om de dood te herdenken van een Marokkaanse jongen die in 1992 door de rijks wacht werd neergeschoten. Al gauw voegden zich gistermiddag gemaskerde jongeren bij de de monstranten. Ruiten van het ge meentehuis werden ingegooid en auto's vernield. De politie arres teerde meer dan 120 relschoppers. Door Dora Rovers Tel Aviv - Meer dan tweehon- I derdduizend Israëliërs zijn za- I ierdag samengestroomd op het I plein waar premier Yitzhak I Rabin twee jaar geleden dode- I Ijk werd verwond. I Zij herdachten er niet alleen de 1 vermoorde premier, maar gaven I-et hun massale aanwezigheid I wk het politieke signaal af dat de I vredesakkoorden die Rabin on- I «riekende, uitgevoerd moeten I worden. De grootste manifestatie I ooit in de geschiedenis van Israël I werd daardoor tevens een demon- I stratie tegen het beleid van pre- mier Netanyahu die erop uit lijkt te zijn de vredesafspraken terug te draaien. „Als Rabin nog in leven zou zijn geweest, hadden we nu misschien al vrede met de Palestijnen en met Syrië. Degenen die de vrede willen breken, zuilen zelf worden gebro ken," zei voormalig premier Peres onder luid gejuich van de massa. Peres die minister van Buiten landse Zaken in Rabins kabinet was, haalde fel uit naar rechtse politici die onlangs beweerden dat hij de Israëlische geheime dienst opdracht zou hebben gegeven Ra bin te doden. De Israëlische pre mier werd op 4 november 1995 tij dens een vredesmanifestatie neer geschoten door Yigal Amir, een religieuze jood die een einde wilde maken aan de Israëliseh-Pales- tijnse vredesakkoorden. 'Wij willen vrede' en 'Houd de vrede in stand', viel er op de vele spandoeken in de menigte te le zen. Er waren echter ook teksten als 'Bibi (koosnaam voor Neta nyahu) heeft geen alibi', die de huidige premier aanvielen. Deze scherpe kritiek op de rol die Neta nyahu speelde in de maanden voorafgaand aan de moord, werd gedeeld door de leider van de link se Meretz-partij, Yossi Sarid. Die zei dat het niet zo is dat de linkse partijen alle rechtse Israëliërs of alle religieuzen verantwoordelijk houden voor de moord op Rabin. „We beschuldigen expliciet diege nen die Rabin een moordenaar en een verrader noemden," aldus Sa rid. Hij hield een foto omhoog van een demonstratie waarop Neta nyahu aanwezig was en waar be togers een doodskist voor Rabin droegen. „Ik vraag u, zag Netanyahu dit of zag hij dit niet?" 'Hij zag het', klonk het als uit een mond uit de menigte. De manifes tatie was een uiting van de diepe controverse tussen links en rechts die aan de moord op Rabin vooraf ging en nog steeds voortduurt. Dat bracht gastspreker rabbijn Yoel Bin-Nun er toe op te merken dat de Israëliërs niet alleen met de Pa lestijnen en de Arabische buren, maar ook onderling vredesbespre kingen moeten voeren. DE ECHO van de debatten over de Iraanse asielzoekers galmt nog na in Den Haag. De staatssecretarissen Patijn van Buitenlandse Zaken en Schmitz van Justitie bleven op hun bewindszetel zitten, ondanks het feit dat ze de Tweede Kamer onjuist en onvolledig hadden geïnfor meerd over het lot van teruggestuurde Iraanse asielzoekers. Cruciaal in de discussie was de rol die ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gespeeld. Zij hebben de bewindslie den op het verkeerde been gezet. Ministers en staatssecretarissen kun nen dit nooit als geldig excuus gebruiken. Ze zijn en blijven eindverant woordelijk. Wanneer de ambtenaren falen, faalt de minister. Wanneer de affaire de geloofwaardigheid heeft aangetast, dan moet hij of zij opstappen. Ten tijde van de kabinetten Lubbers gebeurde dat met regelmaat. Paars - een kabinet dat zegt politieke zuiverheid en vernieuwing voor te staan - is aanzienlijk vergevingsgezinder ten opzichte van de be windslieden. Een oude politieke wijsheid zegt dat in een dergelijk soe pele politiek ook ambtenaren de grenzen van hun macht aftasten. Ze communiceren minder met hun minister dan noodzakelijk is. De laatste tijd zijn er (te) veel voorbeelden geweest van onvoldoende geïnformeerde bewindslieden. Telkens bleek dat topambtenaren hun minister niet adequaat hadden ingelicht over brandende kwesties. Mi nister Sorgdrager van Justitie heeft reeds meerdere malen die vernede rende ervaring meegemaakt. De minister zal zich binnenkort weer in de Tweede Kamer moeten ver antwoorden. Tijdens een Kamercommissie van Justitie op 23 oktober zei de minister dat er een digitaal archief van kinderporno is opgezet. Het hoofd van de Dienst Recherche Advisering en Ontwikkeling van de CRI zei zaterdag in Nova dat de CRI nog niet over een dergelijk systeem beschikt. Het VVD-Kamerlid Van der Stoel heeft zich verbaasd over de tegenstrijdigheid in de uitspraken van de CRI en minister Sorgdrager. Van der Stoel wil uitleg van de minister. De veelgeplaagde Sorgdrager heeft afgelopen week haar begroting bekwaam verdedigd. In Den Haag werd al gesproken over een sterke come back van de brekebeen van het kabinet. Wanneer de CRI gelijk heeft, blijkt er weer een informatiegat te bestaan tussen Sorgdrager en haar ambtelijke top. Dat zijn onduldbare situaties. Ministers besturen en ambtenaren zijn hun dienaren. Voor functionarissen die zich bij willekeur aan het gezag van de bewindslieden trachten te onttrekken, moet geen plaats zijn. 'Bibi' Netanyahu foto reuter Perugia - In Midden-Italië is gisteravond kort na acht uur een zware aardschok gevoeld, met een kracht van 4,5 tot 5 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag op de grens van de pro vincies Umbrië en Marche. Volgens de politie van Perugia heeft de schok geen schade aange richt. Niemand liep letsel op. De aarde in Midden-Italië is sinds de beving van 26 september - toen elf mensen om het leven kwa men - niet meer tot rust gekomen. In het weekeinde zijn in totaal wel veertig lichtere nabevingen gevoeld. Sinds eind september zijn zes zware naschokken geregistreerd. Volgens deskundigen komt het zelden voor dat na een aardbeving zo lang naschokken worden gevoeld. De toestand van de ongeveer 40.000 daklozen in het getroffen gebied wordt steeds moeilijker. Hoewel het hevig regent en erg koud is, moeten ze nog steeds in tenten, caravans en containers wonen. Belfast - Tien jaar na een van de meest gruwelijke aanslagen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft Gerry Adams, leider van de politieke arm van de IRA, Sinn Fein, verontschuldigingen aangeboden aan overlevenden en nabestaanden. Bij de aanslag kwamen op 8 november 1987 elf mensen om en raakten 60 men sen gewond. De bom ontplofte destijds tijdens een herdenkings bijeenkomst voor slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Over levenden en nabestaanden herdachten het drama zaterdag in En- niskillen door bloemen en kransen te leggen. In een interview met de BBC-radio zei Adams dat de aanslag nooit had mogen plaats vinden. Ankara - Bij gevechten tussen rivaliserende Koerdische facties in het noorden van Irak zijn bijna honderd strijders omgekomen. Volgens de radiozender van de Democratische Partij Koerdistan (DPK) van de Iraakse Koerden-leider Massud Barzani hebben zijn mannen 67 strijders van de Patriottische Unie Koerdistan (PUK) van Jalal Tabani gedood. Aan de kant van de DPK zouden dertig doden zijn gevallen. Ankara - In Turkije is gisteren de blinde mensenrechtenactivist Esber Yagmurdereli vrijgelaten. Yagmurdereli (52) werd 19 okto ber in de gevangenis gezet om een indertijd voorwaardelijk opge legde straf van 22 jaar wegens separatistische activiteiten uit te zitten, ondanks protesten van westerse mensenrechtenorganisa ties. Yagmurdereli is officieel vrijgelaten op medische gronden. Hij werd in september 1991 na een bijeenkomst over mensenrech ten veroordeeld tot tien maanden cel voor het propageren van een eigen Koerdische staat. Die veroordeling betekende dat hij ook de resterende 22 jaar moest uitzitten van de levenslange gevangenisstraf die hij in 1978 kreeg en waaruit hij in 1991 voorwaardelijk werd vrijgelaten op grond van nieuwe wetgeving. Het vonnis werd afgelopen septem ber nogmaals bevestigd. De Duitse minister van Buitenlandse Za ken Klaus Kinkel zei toen dat zulke straffen de Turkse aspiraties voor het lidmaatschap van de Europese Unie kunnen schaden. Door Paul de Schipper „Ze wilden mij naar de oorlog sturen." Zwarte Jo seph staat op het fietspad in Rijsbergen. Hij schudt het hoofd, spreekt in losse zinnen: «Vrienden hebben mij gehol pen. Ik wil niet dood. Waar is „Het Aanmeldcentrum? baar!" Er scheurt een brom mer voorbij, en vrouw zeemt deramen. k'seph komt uit Sudan, het meest gekwelde land van Afrika. In een Plastic zak draagt hij een broek een paar shirts, zijn hoofd zit tne'; beelden: de demonstre erde moeders van Omdurman, e vechtpartijen op de universi- i ^aar soldaten studenten pro eerden te ronselen. Joseph het des achter, gaf zijn wereld op en ram de alleen de angst voor oor- derg®6 naar het fietspad bij Rijs- Toen ze op 27 juli al in de barak- Z™ Jebel al Marhhyat bij ^durman zaten, beet een schor- denterTri °PSePakte stu" vnJa 1 was het sein naar i opstand' omdat niemand d lfe,JOngenomkeek- Destu- Dakv fagden er 111 wapens te ^en te krijgen. Er brak een vuurgevecht uit met de bewakers. Twaalfhonderd van de nieuwe dienstplichtigen wisten te ont snappen. Sudan is een land van oorlog. Maar niet het enige. Op het fietspad in Rijsbergen weet je zo waar het slecht gaat in Afrika. Honderden asielzoekers, gevlucht uit oorden van onrust, melden zich er dagelijks aan de port van Fort Europa. De Sudanezen sco ren hoog in de top tien van asiel- zoekende nationaliteiten. Eigenlijk heeft Sudan sinds de onafhankelijk in 1956 nooit vrede gekend. In het land vindt een haast klassieke confrontatie plaats van de Arabische en Afri kaanse wereld. Een gewelddadige ontmoeting die zich afspeelt langs religieuze lijnen: islam ver sus christendom, maar ook langs de etnische lijnen van blank en zwart, elk verbonden met hun ei gen invloedssferen. Inzet van het conflict is een ver gaande vorm van zelfstandigheid voor het zuiden, zonder invloed van Arabische sharia-wetgeving. De aartsvijanden Iran en de Vere nigde Staten ontmoeten elkaar in de Sudanese hoofdstad Khar toum. Voor de VS is Sudan een kweekplaats van terroristen, de ayatollahs zien het land als een nieuw Iran aan de Nijl. De echte strijd werd, tot voor kort, uitgevochten in het zwarte zuiden van het land. Het funda- mentalitische regime van gene raal Omar Hassan al Beshir stond er tegenover de door zwarte christenen gedomineerde bevrij dingsbeweging SPLA. Tussen die twee tegenstanders beweegt zich in een al jaren wis selende alliantie een aantal strijdgroepen die zich bij het be palen van voorkeuren laat leiden door de waan van de dag. Het zijn vaak niet meer dan bendes, aan gevoerd door een roverhoofdman die al plunderend, moordend en verkrachtend zijn territorium af bakent. Zuid-Sudan biedt daar alle ruim te voor. Het land is ontoeganke lijk, wegen zijn er nauwelijks. Al jaren driften er honderdduizen den mensen vluchtend heen en weer. Hoeveel geraamten van on- schuldigen in de Zuid-Sudanese bush liggen te verbleken, weet niemand. Voor het hulpverleners- leger is Zuid-Sudan een soort Vietnam. Ze vliegen er 's och tends in, laten op vliegveldjes voedsel en medicamenten achter en zitten 's avonds weer achter een gin-tonic op de invasiebases in het noorden van Kenia. Ameri kaanse senatoren toeren er af en toe rond voor inspectie-missies en een Zwitserse religieuze organi satie koopt er regelmatig honder den zwarte slaven vrij van Arabi sche handelaren. Zo gaat het al jaren. De laatste maanden is er echter iets veran dert. De rust elders in Afrika biedt de internationale politiek ruimte om oog te hebben voor Su dan. Die aandacht loopt parallel met een aantal interne ontwikke lingen. Het begon met en bruiloft in april. Oud-premier Sadeq al Mahdi, onder huis-arest in Khar toum zou het huwelijk van een schoonzus bezoeken, daartoe uit genodigd door een andere fami lielid dr. Hassan al Turabi. Tura- bi is de grote fundamentalistische ideoloog achter het regime van Beshir en in feite de sterke man van Sudan. De Amerikanen be schouwen hem bovendien als de grote inspirator en gangmaker van het internationaal islamitisch terrorisme. Nairobi (ap) - De militaire re gering van Sudan heeft het voorstel van het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) om van het land een confedera tie te maken afgewezen, zo blijkt uit een document dat cir culeert bij het vredesoverleg in Nairobi. De zuidelijke rebellen zien in de opdeling van Sudan, het grootste land van Afrika, de enige mogelijkheid om een einde te maken aan de al jaren slepende strijd. Het SPLA nam in 1983 de wa pens op. De strijd heeft sinds dien aan zeker 1,3 miljoen mensen het leven gekost. De afgezette oud-premier Sadeq al Mahdi kwam niet op de brui loft, maar ging er vermomd van door, bereikte Ethiopië en voegde zich daar bij de Nationaal Demo cratische Alliantie (NDA), een nieuwe, zwakke coalitie van Su danese groeperingen in balling schap. De komst van Al Mahdi zorgde voor de opening van een tweede front in Sudan. Momenteel be dreigen oprukkende troepen van de NDA de stuwdam die in de Blauwe Nijl de elektriciteitsvoor ziening van Khartoum verzorgt. De NDA krijgt daarbij minimale logistieke steun van Etiopië en Eritrea. Tegelijkertijd rukt in het zuiden de SPLA op, openlijk ge steund door Uganda. Tijd voor Khartoum om letterlijk alle reserves naar het front te stu ren. Op 22 juni moesten alle man nelijke middelbare scholieren in Khartoum zich bij het leger mel den. Hun ouders hielden protest betogingen en ook in het parle ment klónken verontwaardigde stemmen, maar 65.000 scholieren kregen twee maanden militaire basistraining en werden daarna naar het front in het zuiden ge stuurd. „Voor verdere trainig," zoals chef-staf generaal Ibrahim Suleyman dat op 2 oktober uit drukte. Kanonnenvoer, want voor minstens 3000 van deze tienersol daten is geen 'training' meer no dig. Zij sneuvelden bij de inname van de zuidelijke garnizoensstad Yei door de rebellen van de SP LA. De afgelopen week zijn op neu traal terrein in de Keniaanse hoofdstad Nairobi voor de zo veelste keer vredesbesprekingen begonnen. „Of die de langst sle pende oorlog van Afrika beëindi gen, is zeer de vraag," zegt Jan Gruijters, Afrika-seeretaris van Pax Christi Nederland, „het idee- fixe dat politieke problemen met militair geweld zijn op te lossen, wint in Afrika terrein. De voor beelden hebben we met Zaïre, Rwanda en Congo-Brazzaville bij de hand." Het geloof in een mili taire oplossing leeft volgens hem vooral sterk bij de Sudanese op positie. Nadrukkelijker dan tevoren be moeit het buitenland zich nu met Sudan. De Verenigde Staten ga ven vorig jaar al 20 miljoen dollar aan Eritrea, Ethiopië en Uganda om zich te 'beschermen' tegen Su danese agressie. Iran en funda mentalistische Saoedische miljo nairs steunen Khartoum met geld en wapens. Volgens Gruijters wil de Sudane se regering met deelname aan de vredesbesprekingen vooral tijd winnen. De verenigde oppositie toont van haar kant een goede wil, maar ziet geweld als enige oplossing. De internationale gemeenschap heeft tot nu toe niet veel anders gedaan dan met de collectezak de lijdende Sudanese burgers in le ven houden. Volgens Gruijters is er meer nodig: „Diplomatieke druk op alle betrokken partijen is noodzakelijk om tot een verzoe ning te komen. Internationale druk die leidt tot een duurzaam vredesakkoord." De vredesbesprekingen zijn gaande, maar eigenlijk zitten de betrolrken partijen in Nairobi een toneelstuk op te voeren. Het klinkt pessimistisch, maar bij de stichting Mensen in Nood kunnen ze nog wel een gironummer in re serve houden en op het fietspad in Rijsbergen zullen ze nog wel een paar Joseph's uit Sudan voorbij zien wandelen.

de Stem | 1997 | | pagina 5