Unilever versnelt reorganisatie Boeren investeren in beter imago DE STEM Zalm wil coderekeningen registreren Philips moet interne stukken vrijgeven 'Beursgatebeheerst Dag van het Aandeel 'HAPJES Concern ziet netto-winst in derde kwartaal met 29 procent stijgen 7,/J-10,/l% Me jaar durende pr-campagne LTO-Nederland kost jaarlijks miljoenen ECONOMIE KORT Nieuwe directeur Jardin Rijen HCI versterkt positie in VS Slachterijen bundelen krachten Philips verkoopt delen Klagenfurt BAM neent Nelis in Haarlem over Staking bij chauffeurs Douwe Egberts Taal en kennis allochtonen probleem bouw Boonstra: West-Europa niet onder vuur eraar ben voor leavanceerde lollectieve cermediair. t een unieke i wij voor het lij een middel- met korte i een gezond |goede f en onder- i met lllega's. 1 ontwikkelen [tager en brede ngsvak op te bbied van songeschikt- primaire en i een brief met aelding van eersteklas materialen: ahout, Belgische hard- elein, etc. Daarnaast sheuvel een Italiaanse i Cuccina Italia, lingen. In vele frisse, IARTE WELKOM Dm van 9 tot en met ld zoek te brengen aan Dotmoeders sfeer kunt vrijdag koopavond)- Economie ^sterdam (anp) - Minister Zalm van Financiën wil de zo eten coderekeningen, die een belangrijke rol spelen in M beursschandaal dat de af- n weken boven tafel javam, beter laten controle- ten. lij wil de coderekeningen ver licht laten registreren bij toe- ichthouders, zoals De Neder- jndsche Bank als het om bank- tkeningen gaat of de Stichting Zoezicht Effectenverkeer bij ef- ctenrekeningen. salin zei dat gisteren bij de ne- jentiende Dag van het Aandeel in ïsterdam. Hij stelde dat de fi- iciële markten 'clean' moeten zijn. Het toezicht moet wat hem betreft nog verder worden ver scherpt. Het is de vraag of het voorstel van Zalm om coderekeningen te laten registeren mogelijk is bin nen de huidige wet- en regelge ving. Als dat niet het geval is, gaat Zalm een wetswijziging voorstellen. „Ik wil hom of kuit," zegt hij. Volgens de bewindsman is er in de jongste affaire niet alleen sprake van beursfraude, maar ook van ordinaire belastingfrau de. Dat er nu zoveel zaken aan het licht komen, is volgens hem te danken aan het sterkere toezicht. „De beleidslijn van versterking van het toezicht en de regelge ving van de afgelopen jaren is door deze affaire gerechtvaar digd." Hij zou het eerder treurig vinden als ondanks het scherpere toe zicht geen grote slag zou zijn ge slagen. Op de vraag of er nog veel meer fraudezaken komen, antwoordde Zalm: „Er komt nog meer." Bij de pensioenfondsen is mo menteel geen bestuurderstoets, zoals dat wel bij het bank- en ef fectenwezen gebruikelijk is. Dat wordt meegenomen in de herzie ning van de Spaar- en Pensioen- fondsenwet. Deze herziening valt onder het ministerie van Sociale Zaken. Het onderzoek in de beursfraude zaak breidt zich uit als een olie vlek. Naar eerst nu blijkt, heeft de Economische Controledienst (ECD) eerder deze week ook on derzoeken gedaan bij verzeke ringsbedrijven als Delta-Lloyd en AXA. Een woordvoerster van AXA in Den Haag bevestigt dat er maan dagochtend door twee mensen van de ECD onderzoek is gedaan naar effectentransacties van de verzekeraar met verdachte effec tenkantoren. Bij AXA maakt men zich niet ongerust over de zaak, in de wetenschap niet de enige te zijn die op deze manier door Jus titie onder de loep wordt geno- mek Directeur G. Möller van de Am sterdamse beurs vindt dat er een systeem moet komen van per- soonlijkie licenties voor beurs handelaren. Mocht een handelaar zich niet aan de regels houden, dan kan een dergelijke vergun ning eenvoudig worden ingetrok ken. Möller zei dat gisteren eveneens op de Dag van het Aandeel. Het verstrekken van persoonlijke li centies ziet Möller als één van de middelen om omvangrijke frau deschandalen in de toekomst te voorkomen. De beursdirecteur vindt de toe gang tot de beurs momenteel 'te laagdrempelig'. Möller pleitte er tevens voor dat werknemers van effectenbedrijven voortaan ver plicht worden onregelmatighe den bij hun werkgever te melden aan de Stichting Toezicht Effec tenverkeer. Jan onze verslaggever Rotterdam - Was- en voedingsmiddelenconcern Unilever gaat ineen versneld tempo herstructureren. In het vierde kwartaal van dit jaar zal daartoe ruim één miljard gulden worden uitge trokken. Dit deelde Unilever gisteren mee tij de bekendmaking van de re sultaten over het derde kwar- De netto-winst bedroeg in tet derde kwartaal 1,66 miljard gulden. Dit is 29 procent meer in dezelfde periode vorig jaar. Unilever (bekend van merken als Omo, Unox en Calvin Klein) is flink aan het herstruc tureren. Vooral in Europa is een jroces gaande waarbij kleine fa- irieken dicht gaan en grote een- heden gaan produceren voor meerlanden. Ook worden onder delen afgestoten die niet tot kernactiviteiten horen of niet goed renderen. ïxtra slinger ,Er is in de resultaten een dui delijk effect te zien van de her structureringen. Dat heeft de raad van bestuur aangemoedigd er dit jaar nog een extra slin ger aan te geven," aldus een woordvoerder van Unilever. Waar de herstructureringen plaatsvinden is niet bekend. Vol- s de woordvoerder betreft een wereldwijde aanpak. Unilever neemt zijn activiteiten roortdurend onder de loep. Het toncem gaat er vanuit dat ge middeld ruim 600 miljoen gul den per jaar aan herstructure ren wordt uitgegeven. Dit aar za! het proces echter zo'n 1,6 miljard kosten. Daarvan fflmt 541 miljoen gulden ten las- van de eerste drie kwartalen. In het vierde kwartaal zal de winst dus met ruim één miljard gulden gedrukt worden. Daar komt bij dat er een onder zoek is geweest naar overtollige en verouderde productiemidde len die niet langer in gebruik zijn. Verwacht wordt dat hier voor in het vierde kwartaal een bijzondere post van 550 miljoen gulden als verlies op afstoting ten laste van het resultaat wordt gebracht. Tegenover de extra lasten staat dat Unilever dit jaar fors ver diend heeft op de verkoop van de chemische sector. De winst over de eerste negen maanden steeg mede daardoor met 255 procent tot 10,8 miljard gulden. De winststijging van 27 procent in het derde kwartaal is onder andere te danken aan de hogere koersen van het pond en de dol lar. Zonder die effecten blijft nog altijd een groei van 18 pro cent over tot ruim 1,5 miljard gulden. Unilevers omzet daalde in het derde kwartaal met vier procent naar 21,6 miljard gulden. Dit heeft te maken de verkoop van de chemische divisie. Wordt die divisie buiten beschouwing gela ten, dan waren de verkopen vier procent hoger. Alle activiteiten van Unilever boekten het derde kwartaal betere resultaten. In Europa liet ijs een aanmerkelijk betere verkoop zien. Ook waren er goede resultaten in margarine en olijfolie. In Noord- Amerika bleven de verkopen in de meeste voedingssegmenten wat achter, maar de winsten ste gen. Meer winst was er ook in de categorie huishoudelijke verzor ging. Goed deed Unilever het verder in Azië en Latijns-Ameri- ka. Deze zomer draaiden Unilevers Ola-ijsfabrieken op volle toeren om aan de vraag te kunnen voldoen. foto victor van leeuwen Unilevers resultaten zijn hoger op de beurs, waar de koersen dan de meeste analisten voor- over een brede linie daalden. Het speld hadden. Unilever was gis- aandeel Unilever sloot 30 cent teren dan ook een uitzondering hoger op 106,80 gulden. "an onze redactie economie fcn Haag - Burgers, boeren ^buitenlui moeten dichter- >ij elkaar komen. De steeds Stoter wordende kloof tussen Wgers en boeren moet wor- gedicht. Daarom start de werenstandsorganistie LTO Nederland komend voorjaar— drie jaar durende pr-cam- Pagne die enkele miljoenen Jildens per jaar kost. "'e kosten worden door de boe- en het agrarisch bedrijfsleven 'eoagen. Bedrijven en organisa- s als Rabobank Nederland, ir verzekeringsdochter Inter- j f' Cebeco Handelsraad, acbterij Dumeco en de stichting land- en tuinbouw werken er- mee- Uit een prijsvraag tus- reclamebureaus is B.S.U.R. Mimunications als winnaar te- voorschijn gekomen, tang nog pleitte emeritus gleraar public relations Anne der Meiden in het CBS-blad «tot voor een beter beeld van de ,„ïr'"®oeren boeren communi- j n«t goed," betoogde hij. Jens Van der Meidenis het nentieke boerenbeeld van de S ge onverzettelijke boer, stm V00r Personeel en kinderen, ol»,g overtuigd van zijn ,jj ln ^e wereld en bewust van dêrd 0nrn^s^,aar^leid snel veran- boerenK11 ja/el? zeventiSis het y. j efgebrokkeld, aldus ontdif ^ffiden' toen burgers dekten 'dat Nederland agra- de ,jWaar hoog scoorde in eiormü l maar dat hiermee 0116 subsidiestromen waren De vele boerenacties van de laatste jaren hebben hun imago niet altijd goed gedaan. foto anp (ADVERTENTIE) gemoeid. We ontdekten verder dat het boeren het milieu danig vervuilden'. Kistkalveren, be strijdingsmiddelen, protesteren de boeren op trekkers, stiekem gebruik van groeipreparaten en ontduiking van de mestboekhou- ding zorgden voor verdere afta keling. De boer zelf bleef, ont hutst door zoveel tegenstand, on begrepen achter. Varkensvoorman Wien van den Brink is, meent Van der Meiden, de belichaming geworden van boerenleed. Zijn aanblik op de televisie roept automatisch de verwachting op 'van een nieuwe golf leed en klachten over onbe grip bij overheid en politiek'. Daarom wordt het tijd eens te ho ren hoe goed de boeren het eigen lijk doen. Van der Meiden: „Maar dan wel in de vorm van een agrarisch hooglied en even geen klaagliede- Cjnoeivoob GMF^pinanz \q Henrit Pifri-Strassi 19 - CH-40SI Basal Tal. 00 41/61 279 92 80 Fax 00 41/61 279 92 81 „Ik prijs de organisatoren van de ze dag dat ze vele maanden gele den sprekers wisten te strikken die vandaag geen verstek hoefden te laten gaan omdat ze gearres teerd waren." Bestuursvoorzitter Wim Dik van KPN was gisteren, op de negentiende Dag van het Aandeel, een van de sprekers die niet voorbij wilde gaan aan het beursfraudeschandaal, inmiddels ook al wel het Nederlandse beurs- gate genoemd. Eigenlijk zou het over allerlei an dere onderwerpen gaan zoals 'De waarde van het aandeel', 'De rela tie tussen de raad van bestuur en de aandeelhouders' en 'Het aan deel van de politiek'. Zelfs op grond van deze wervende thema's was de grootste zaal van het RAI Congrescentrum nog te klein om alle belangstellende particuliere beleggers onderdak te bieden. „Twee weken geleden was ik nog van plan in te gaan op de enorm toegenomen belangstelling voor het beleggen en op de drukke han del op de beurzen van Amster dam," bekende president-direc teur Möller van Amsterdam Ex changes. In korte tijd heeft het fraudeschandaal echter zodanig om zich heen gegrepen, dat hij al zijn tijd nodig had om op de actu ele ontwikkelingen in te gaan. „Onze hele markt dreigt het ver trouwen en haar reputatie te ver liezen. Om te zorgen dat onze markt weer brandschoon is, moet justitie deze zaak tot op de bodem uitzoeken," bepleitte hij. Dat justitie daarmee bezig is, blijkt wel uit het nieuws dat de Economische Controledienst eer der deze week ook onderzoeken heeft gedaan bij verzekeringsbe drijven als Delta-Lloyd en AXA. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Door Jos van Rijsingen Den Haag - Philips moet interne stukken ter inzage geven die betrekking hebben op de winstval die het concern op 3 mei 1990 volslagen onverwacht bekendmaakte. Dit blijkt uit het ar rest van de Hoge Raad dat gisteren is gewezen. wachten wij overigens wel dat het bedrijf met een algemene re geling zal komen." Voorzitter P. de Vries van de VEB was gisteren, nota op de Dag van het Aandeel, erg in zijn nopjes met de uitspraak. De vereniging' probeert al sinds 1991 inzage te krijgen in de stukken. Philips wilde deze niet geven omdat het om concurrentiegevoelig materi aal zou gaan. De VEB vermoedt dat Philips de winstval al eerder had zien aankomen. Op 10 april 1990 kondigde de toenmalige topman van Philips Van der Klugt een hogere winstverwach ting aan, maar slechts enkele we ken later presenteerde Philips een rampzalig resultaat over het eerste kwartaal. Van der Klugt kon gaan. Zijn opvolger Timmer kreeg het concern met de ingrij pende operatie Centurion weer op de been. Hoe groot de schade voor Philips uit kan pakken, is volgens de VEB, nog niet te zeggen. De Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) kan op grond van deze uitspraak de schadevergoedings actie voor gedupeerde aandeel houders voortzetten. Aan de hand van de door Philips be schikbaar te stellen stukken zal in het vervolg van de procedure over de schadeclaim eerst moeten worden vastgesteld of er inder daad sprake van is dat Philips in formatie heeft achtergehouden. Volgens juridisch medewerkster F. van 't Groenewout van de VEB kan het nog wel een paar maan den duren voor die duidelijkheid er is. Een tweede belangrijke uit spraak is, volgens de VEB, dat de Hoge Raad heeft uitgesproken dat de vereniging wel mag optre den namens particuliere beleg gers die zich nog niet als bena deelde partij hebben gemeld. „Dat betekent dat iedere particu liere belegger die zich benadeeld voelt, straks bij Philips aan kan kloppen. Als het zover komt, ver- Door Jos van Rijsingen Amsterdam - De negentiende Dag van het Aandeel stond giste ren vooral in het teken van de beursfraude. Ondanks alle fraaie thema's die waren bedacht, kon geen van de sprekers heen om wat al het Nederlandse beursgate wordt genoemd. Woordvoerders van de bedrijven benadrukken wel dat er niks ge vonden is, maar minister Zalm van financiën voorspelde dat nog meer boven water wordt gehaald. Justitie heeft in ieder geval succes met het kraken van coderekenin gen. Handelen met voorweten schap kan ermee worden gerecon strueerd en ook zwart-geldtrans- acties zijn er door aan het licht ge komen. Uiteindelijk zal er veel be ter toezicht moeten komen, en als daar extra geld voor is zal de mi nister van Financiën daar niet voor terugschrikken. Reiniging Rabo-topman Herman Wijffels die eigenlijk gekomen was om te praten over de waarde van het aandeel constateerde dat op dit moment 'een grote schaduw over de beurs hangt'. „Maar waar schaduw is, moet ook zon zijn. Dit is bij uitstek de gelegenheid voor een grondige reiniging van het wereldje van de beurs." Uitiende- lijk moet dat leiden tot een hoger normbesef bij alle betrokkenen. Een politiek forum onder voorzit terschap van Paul Witteman - 'Wat ik hier verdien leest u wel in de bladen' - kreeg de reservestel ling nu als eerste voorgeschoteld: „Het toezicht op handel met voor kennis moet worden verscherpt." Dit schot voor open doel werd niet alleen door het publiek eensge zind ingekopt, ook de Tweede- Kamerleden, inclusief die van de oppositie, leken deze mening al ja ren toegedaan. Volgens Kamerlid Rik van der Ploeg valt nog veel te leren van de Angelsaksische con trolemethoden. „Daar heb je echte bulldogs die geen pardon ken- Rijen - Bij Jardin Netherlands (kunsstof tuinmeubelen) in Rijen is Eric de Griauw benoemd tot algemeen directeur. Hij is afkomstig van Moss Kunststof Produkten te Bergeyk en werkte daarvoor on der andere bij GE Plastics in Bergen op Zoom. De Graauw volgt C. Duivenvoorden op die directeur is geworden bij het bedrijf DSI. Bij Jardin in Rijen werken ruim tachtig mensen. Amsterdam - Holland Chemical International (HCI), heeft twee Amerikaanse distributeurs van chemicaliën overgenomen. Het gaat om Coastal Chemical Company en Baychem. De overgeno men bedrijven hebben een gezamenlijke omzet van 300 miljoen gulden en zijn volgens HCI goed renderend. De onderneming telt voor beide overnames in totaal 100 miljoen neer. Doetinchem - De slachterijen Sturkomeat in Doetinchem en de Jansen Group in Apeldoorn gaan samenwerken. Hierdoor onstaat een onderneming die 20 procent van de Nederlandse markt voor varkensvlees in handen heeft. De samenwerking zal er toe leiden dat de activiteiten op het gebied van vers vlees van Jansen bij Sturko worden ondergebracht. Bij Jansen werken ongeveek 350 mensen in vestigingen in Apel doorn, Wesepe en Twello. Sturkomeat heeft ongeveer 850 mensen in dienst die werken in Doetinchem, Lichtenvoorde, Eindhoven, Leeuwarden en Utrecht. Eindhoven - Philips gaat de onderdelen Professional Elektronics en Factor Automation van Philips Klagenfurt verkopen aan Busi ness Creation Europe. De 120 werknemers van beide bedrijfson derdelen gaan mee naar de nieuwe eigenaar. Professional Elektronics concentreert zich op producten voor de telecommunicatiemarkt. Het gaat daarbij vooral om versterkers voor kabel-tv-netwerken en snelle modems. Factory Automation houdt zich bezig met projecten voor fabrieksautomatisering. Bunnik - Bouwer BAM uit Bunnink neemt collega Nelis in Haar lem over. De bedrijven van Nelis hebben 500 mensen in dienst en een omzet van 175 miljoen gulden per jaar. De overneming van Nelis past goed in de strategie van BAM, die is gericht op versterking van het concern in onder meer de infra structuur. Van de omzet van Nelis zit 80 miljoen in die sector. Vo rige maand kondigde BAM al de overneming aan van wegenbou wer Verlaat in Hardinxveld-Giessendam. Utrecht - Onder de chauffeurs van Douwe Egberts in Utrecht, Rotterdam en Beverwijk is gisteren een staking uitgebroken. Het personeel is woedend over een mededeling van de directie dat zij vóór april volgend jaar geen duidelijkheid kan verschaffen over een eventuele uitbesteding van de distributie. De actie begon in de ochtend als een wilde staking. De Industrie- en Voedingsbonden van FNV en CNV namen de staking in de loop van de dag over. Amsterdam - Ruim 90 procent van bedrijven die allochtonen in dienst hebben gehad, wil deze mensen weer aannemen. Maar dan moeten die wel het Nederlands voldoende beheersen en goed zijn opgeleid. Dat blijkt uit onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Goede kennis van het Nederlands is volgens 85 procent van de on dernemingen noodzakelijk voor het doorgeven van werkinstruc ties. Ruim 70 procent vindt zelfs dat het gebrek aan kennis van de Nederlandse taal een bedreiging kan zijn van veiligheid op de bouwplaats. De bouw blijkt volgens het EIB niet in staat de al lochtonen langdurig aan zich te binden, want jaarlijks stromen er evenveel in als uit: tussen de 1500 en 2000. Begin dit jaar waren er 4700 allochtonen werkzaam in de bouw. Dat was ongeveer 2 pro cent van het totale aantal bouwvakkers. Eindhoven - Wat Philips betreft liggen Noord-Brabant, Neder land en West-Europa niet per definitie onder vuur. Sommige acti viteiten doen het daar beter dan elders, andere daarentegen heb ben pas een groter marktaandeel verworven nadat ze zijn ver plaatst naar elders. Dat zei Philips-president C. Boonstra gisteren in Eindhoven op een jubileumbijeenkomst van de Frencken Group. Hij zei de com motie met betrekking tot de verhuizing van het hoofdkantoor naar Amsterdam te begrijpen. Boonstra bendrukte echter dat Einhoven ook in de toekomst het technologische hart get Philips-concern blijft. Hij benadrukte echter andermaal dat Eindhoven het technolo gisch hart van de onderneming blijft. „Bij alles wat is gezegd over de psychologische gevolgen van de verhuizing, wordt bijna uit het oog verloren dat vele duizenden hoog opgeleide mensen in deze re gio blijven werken." Volgens Boonstra brengt de verhuizing Eindhoven geen schade toe.

de Stem | 1997 | | pagina 9