Lsten Hoofdstad Bakoe drijft op olie 'IFEX :ommunicatie :ialist Onaangeroerde bronnen spelen grote rol in de energievoorziening van de 21e eeuw Elke nationale vlag die er wat toe doet krijgt een deel van de koek BUITENLAND VAN HOOF ïg en selectie. Shell AZERBAJDZJAISJ Spoorweg km 100 GEORGIË •TBILISI RUSLAND Zakataly Chaömas' iSumgait: .enkoran' iZwarie: Ardabil DESTBM ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 eiend bedrijf; limte voor eigen inbreng; [ijkheden en toekomstper- pakket. I uitgebreid curriculum vitae advies, werving en selectie, Bezoekadres: Charles Stule- Laar). Voor nadere informa- opnemen: (013) 468 66 69. kan deel uitmaken van de Azerbeidzjan wordt nieuw Koeweit yan onze relaties zijn wij direct op kandidaten voor de functie van lUnicatie-specialist. aamheden gaan bestaan uit het in •lien van telefooncentrales, <et oplossen van storingen in zowel als ook datanetwerken. Kennis en net ISDN is een pré. ling MTS telecommunicatie en jaren concrete werkervaring zijn taarloonregeling. telefoon 0168-477788. [o afstemmen op regelt het voor u, /e rompslomp. Stuur dan onder- lijvende offerte of ering _M V Door Wierd Duk Bakoe-Zij had de njkste Luw van Bakoe kunnen fain maar Sofia Tagijeva Loont in een armoedige Lyeekamer-flat en kan jiauwelijks rondkomen van haar pensioen. Mi klaagt ze niet. Het enige be- kwaar dat bij de 81-jarige Azer beidzjaanse over de lippen komt k 'dat er geen echte mannen meer Bin' Een 'echte man' zou de vele Uien en bejaarden van Bakoe, die van een paar tientjes per Wand moeten rondkomen, hel- L Net als haar grootvader Chadzji Tagijev, de legendarische oliebaron en filantroop, dat een eeuw geleden deed. van de miljoenen die Chadzji Ta- giev verdiende in de olie-indus- lrie liet hij moskeeën en kerken heerzetten, hij financierde scho- m, bouwde musea, ziekenhuizen In 'theaters, hij richtte de lokale irandweer op en introduceerde paardentram. De familie (toonde zelf in één van de archi- iKtonische pronkstukken uit Ta- pjev's verzameling: een ruim, ba- lok pand in het centrum van de 'stad. Het in verval geraakte ge- bouw doet nu dienst als histo- tisch museum. Bakoe, de hoofdstad van de voor malige Sovjet-republiek Azer beidzjan, drijft op olie. Rond de eeuwwisseling kwam maar liefst de helft van de wereldoliepro- ductie uit deze regio, ondermeer via de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij. De j bronnen aan land zijn in de afge lopen anderhalve eeuw bijna leeggepompt. Maar enkele kilo- toeters verderop, in de Kaspische j!ee, liggen onmetelijke, onaan geroerde rijkdommen, die bepa lend zullen zijn voor de wereld energievoorziening in de 21e eeuw. De voormalige Sovjet-republiek I Azerbeidzjan is een 'nieuw Koe weit', fluisteren ze in Bakoe hoopvol. Westerse oliemaat- 1 Ichappijen stormden na de onaf hankelijkheid in 1991 het land binnen en sloten met de Azer- peidzjanen lucratieve productie- Cerdelingscontracten. Nog steeds js het gemiddelde salaris in dit deel van de Kaukasus, dat tot Voor kort werd geteisterd door oorlog en rebellie, slechts vijftig gulden per maand. Maar dat zal Snel veranderen. „Over tien jaar Is dit een welvarend land," ver wacht een Amerikaanse oliema- tager. „Dit is een plek waar je hog in een etmaal miljonair kunt Worden." 01ie-6oom Sofia Tagijeva's opa, de ongelet terde Chadzji, die op z'n zesde al kerkte als stratenmaker en nooit (eerde lezen of schrijven, was zo slim om een stuk grond te kopen Soordat de eerste olie-boom in Azerbeidzjan rond 1870 losbarst te. Toen hij begon te graven, tpoot de olie letterlijk de grónd i Uit. Uit dankbaarheid voorizoveel onverwacht geluk overlaadde de gelovige moslim zijn stad met ca- feiu's. Bakoe, de 'Stad der Win- jteri, waar het Westen de Orient bntmoet, heeft een groot deel van gijn 19e eeuwse kosmopolitische Sllure te danken aan Chadzji Ta- Eiev. Hij was een goed mens," zegt de I bude Sofia Tagijeva spijtig. „De I hieuwe rijken denken helaas al leen aan zichzelf." Sofia heeft uit hrmoede zelf maar een fonds voor de behoeftigen opgericht. Het ka pitaal bedraagt 100 dollar. Opnieuw is Bakoe een boomtown. j Waren het vroeger de Tagijevs, de pweedse broers Nobel en de Rot- jchild-familie die hier fortuinen haakten, tegenwoordig tref je op Se brede boulevards en in de nau- fve straatjes waar theehuizen, Minaretten, tapijtwinkeltjes en fumoerige binnenplaatsen elkaar Mwisselen, medewerkers aan van machtige internationale olie- maatschappijen. Enkele duizenden zijn het er in middels, werkzaam voor bedrij- jen als British Petroleum, Amo- 5°. het Noorse Statoil en het Rus- i sische Lukoil. In korte tijd is voor die expats een infrastructuur uit de grond gestampt van westerse Supermarkten, kledingzaken en |iidruchtige Turkse eetcafés. Er wordt verwacht dat de olie-export veel werkgelegenheid zal opleveren. Stewardessen van de KLM zeg gen met veel plezier in de Azer beidzjaanse hoofdstad te 'shop pen'. „De Kaspische Zee is geen tweede Perzische Golf," relati veert Art McHaffie, van AIOC (Azerbaijan International Opera ting Company), de hooggespan nen verwachtingen. „De hoeveel heid olie hier is te vergelijken met twee braai de reserves in de Noordzee. Velden van een derge lijke omvang tref je nog maar zel den aan." AIOC sloot in 1994 met Bakoe het 'contract van de eeuw'. Deze overeenkomst, waarmee investe ringen van acht miljard dollar zijn gemoeid, betreft de oliewin ning in drie velden in de Kaspi sche Zee. Gezamenlijk hebben deze velden een bewezen reserve van vier miljard barrels (1 barrel is 159 liter). De Azerbeidzjanen, die door de staatsoliemaatschap pij SOCAR worden vertegen woordigd, rekenen de komende drie decennia op dertig miljard dollar aan inkomsten. De eerste 'vroege' olie gaat een dezer dagen stromen. In de tussentijd heeft SOCAR alweer negen nieuwe contracten afgesloten voor de productie in andere olievelden. Het Nederlands-Britse concern Shell werd hierbij, ondanks de pogingen van de onderneming om in de regio een voet aan de grond te krijgen, telkens opvallend ge passeerd. Dat laatste heeft on der meer te maken met het feit dat de Azerbeidzjaanse president Gejdar Alijev, de onbetwiste lei der in het land, politiek listig ma noeuvreert. Deze regio is eeu wenlang Russisch terrein ge weest. Nog altijd beschouwt het Kremlin de Kaukasus en Cen- traal-Azië als zijn invloedssfeer. Met lede ogen hebben de Russen toegezien hoe het Westen hier in ijltempo haar oliebelangen pro beert veilig te stellen. De 75-jari- ge Alijev, beducht om Moskou te zeer tegen de haren in te strijken, zorgt ervoor alle belangrijke lan den dus ook Rusland in zijn za- kendeals te betrekken. „Elke nationale vlag die ertoe doet krijgt een deel van de koek," aldus Jean-Louis Teurlai, de ver tegenwoordiger van Shell in Ba koe. Alleen Shell, dat geen noe menswaardige politieke dekking krijgt, vist achter het net. De hui dige olie-boom heeft de contras ten in Bakoe aangescherpt. 'Nieuwe Azerbeidzjanen' schaf fen zich, net als hun rijke buren in Rusland, Mercedessen en Au di's aan en winkelen zij aan zij met buitenlanders in luxe super markten, terwijl op de verlaten olievelden aan de rand van de stad vluchtelingenfamilies on derdak hebben gezocht in zelfge bouwde noodwoningen en afge dankte treinwagons. In de zeven jaar durende oorlog met het christelijke buurland Ar menië om de enclave Nagorno Karabach is een miljoen Azer beidzjanen op de vlucht geslagen. Er heerst nu een staakt-het-vu- ren, maar Armeense troepen hou den twintig procent van het Azerbeidjaanse grondgebied be zet en voeren in die rayons, vol gens de Azerbeidz janen, etnische zui- veringen door. „Wij hebben in 1993 bin nen een uur onze spullen gepakt en zijn gevlucht," ver telt Natik Elalijev, die met drie fami lies van in totaal dertien mensen in een verlaten kanti ne op de vervuilde kustvlakte bij Ba koe woont. „En ik heb weinig hoop dat ik binnenkort kan terugkeren." Natik woont in het Woud van IJzer. Het troosteloze zand landschap bestaat hier uit ingezakte, verroeste boortorens en grote zwarte plas sen; her en der borrelt olie naar de oppervlakte. De oliearbeiders die hier ooit werkten trokken verder, de zee in, en zij lieten hun werktuigen, de machines en de rommel gewoon achter. Tussen de lekkende pijpleidingen en de boortorens spelen Natik's kinde ren, die veel te klein zijn voor hun leeftijd, verstoppertje. „Alles doet pijn," vertelt Natik's verma gerde moeder. „Wij hebben voortdurend last van onze keel en longen. En ik heb altijd hoofd pijn." Amerikanen, Fransen en Russen bemiddelen in het con flict dat de twee buurlanden vol ledig heeft uitgeput. Deze week reageerden de Armeense presi dent Lev Ter-Petrosjan gematigd positief op een nieuw vredesvoor stel van Bakoe. „Maar met de Ar meniërs weet je het nooit," zegt Moerat Gaidarov, een jonge amb tenaar van Buitenlandse Zaken, die namens Bakoe bij de onder handelingen zit. „Ze zeggen geen ja en geen nee". De strijd om Ka rabach is niet het enige conflict in de regio. De afgelopen jaren hebben in de Kaukasus verschil lende oorlogen gewoed, met als dieptepunt het Russische fiasco in Tsjetsjenië. De partijen die betrokken zijn bij de productie van de Kaspische olie, zijn gebaat bij stabiliteit. Onrust en rebellie zou de veilig heid van pijpleidingen, die de olie Ondanks de olie-industrie blijft de armoede van de slachtoffers van de oorlog tussen Azerbeidzjan en Armenië schrijnend. moeten afvoeren naar westerse markten, bedreigen. Rond de pijpleidingen heeft zich een waar diplomatiek schaakspel ontwik keld. Moskou wil dat de olie via bestaande Russische leidingen wordt getransporteerd. Zo kan het Kremlin indien gewenst druk uitoefenen op producerende en afnemende landen. Door de grote hoeveelheden olie die in de nabije toekomst gaan vloeien zal het Russische leidingennetwerk ech ter onder druk komen te staan. Westerse oliemaatschappijen en regeringen, die beducht zijn voor Russische chantagepraktijken, zien een alternatief in een kortere, goedko pere route die Rus land omzeilt. De bulk van de olie zal in dat geval uiteindelijk via Georgië en Turkije in de Middellandse Zee uitkomen. „Voor ons is maar een vraag be langrijk," zegt Art McHaffie van AIOC nuchter. „Welke lei ding is commercieel het aantrekkelijkst?" De Azerbeidzjanen, die decennia naar Moskou moesten bui gen, begrijpen de symboliek van de te rugkeer van de wes terse oliemannen. De bijeenkomst van het AIOC-op- richtingscomité werd daarom ge houden in het oude huis van de Tagijevs, om aan te geven dat de draad van de geschiedenis weer werd opgepikt. Help mij Sofia Tagieva heeft van Gejdar Alijev, de president, in het fami liehuis een etage gekregen. „In het theater ben ik op een zeker moment op de president afge stapt," vertelt Sofia. „Het enige wat ik zei was 'Help mij', en ik overhandigde hem een brief. Twee uur later had ik die etage. Maar ik kan er niets mee, want er is wel 100.000 dollar nodig om de boel daar op te knappen." Toch is de gift een teken, vindt Sofia, dat Bakoe haar grootvader respec teert. „De mensen weten nog dat hij één was met het volk. Wij, de kinderen en kleinkinderen, leef den ook heel eenvoudig. Toen in de stad twee families een auto hadden, de Nobels en wij, liet hij ons nooit met de wagen ergens naar toe gaan. We gingen te voet. Ik werkte ook gewoon op de dats- ja\ eieren rapen en de tuin doen. Tagijev was niet zozeer een vriendelijke man. Hij was streng en principieel." De bolsjewieken durfden de fa milie pas aan te pakken nadat Chadzji Tagijev in 1924 op 101- jarige leeftijd was overleden. „Binnen een week stond de ge heime politie op de stoep: 'Zo, nu wegwezen'.. Ik heb elke kamer vaarwel gezegd." Sofia Tagieva verloor haar vader en grootmoeder tijdens de stali nistische zuiveringen. Zelf werd ze verbannen. Sofia bracht haar verdere leven ver buiten Bakoe door. Pas in 1990 keerde de be jaarde Azerbeidzjaanse vanuit Turkmenistan naar haar geboor testad terug. Dat ze daar moet wonen in een vervuild flatje zon der toilet deert haar niet, zegt ze. Ze zou alleen willen dat die nieu we oliebaronnen een voorbeeld namen aan haar grootvader. „Ze geven nog geen kopeke aan de oudjes en de bedelaars. Een 'ech te man' zou zich de ogen uit het hoofd schamen."

de Stem | 1997 | | pagina 7