Ex-minister Guy Coëme in het nauw GOD in Nederland autydag Fel debat rond dna-test op stoffelijke resten Yves Montand Temmen Gele Rivier zwaar omstreden VN-gezanten krijgen Irak niet in gareel Russen herdenken revolutie met wisselende gevoelens Kro mmentaar VN houden vast aan sancties tegen Libië Kijkt u vanavond? JIEUWS KORT ;lft treedt af lten in Rijnmond stroomstoring j*gvuldig' ever vervolgen icht weer vrij BESTEM BUITENLAND A5 Dassault-affaire Decoration fair '97 AMERICAH AL APELDOORN Qroot jubileumonderzoek Kruispunt-tv Congres-tv zaterdag 15.00 u Ned I Kruispunt-tv zondag 22.1 7 u Ned I BUITENLAND KORT Arrestatie in Portugese kinderpornozaak Vlaanderen sluit vuilverbranders 'Nederzettingenbouw non-issue' 'Bestand Ulster houdt stand' Sudanese onderhandelingen mislukt EMBER 1997 A4 litiek een incidenten-onder r weer eens gebleken. Een de dood bij vechtpartijen die s geweld' werden onderqe- kan zijn. en politiek Den Haag schoof oor opzij. Er werden piëteits- gd om bezinning en de roep d ook. Niets nieuws onder de losie van geweld voordoet is namelijk geen typisch ver- n. t geweld in de samenlevinq ling, waar de politiek zich te- n na de debatten vast te stel- genomen cq. wil nemen, ministerie van Justitie is zo'n dat de oogst mager is. Minis- dat ze haar voornemen om il uitvoeren. straat in de uitgaansuren kan ieuw is haar plan om samen eenten te kijken of er een lan- kan worden geroepen, de alles oplossende middelen ie van mentaliteit en daarmee ens wijst ze min of meer be- die zij een tweeslachtige rol ld. mee is het gegeven dat een asseerd. Op de cruciale vraag d moet komen, is geen spoor eer daar niet aan wordt ge- de volgende explosie van ge- orgdheid uiten en vragen om jidraad van de Technische I. Hij heeft onoverkomelij- ;er van het college van be ginnen de Delftse universi- wendraad komt krap twee Tiendaal uit het collegebe- le haar functie neer omdat lies van de rest van het be ten in de regio Rijnmond un 1996. Eind oktober wa- Keld dan het eindtotaal van fde de milieudienst Rijn- l tweehonderd meer dan in tetankklachten van januari i op 8286. I in Midden-Nederland van >st als enkele zwakke plek- Igsnet tijdig waren aange- figenvereniging voor groot- gjven zich daarom niet ver- isatie wil dat energiebedrij- bar de zwakke plekken zit- Peter R. de Vries heeft on- bmo's aankondigde onthul- uptieschandaal binnen de fen van een opgenomen tele- ekelenburg uitgezonden. In rel zorgvuldig met de gege id voor de Journalistiek gis- )e Vries had aangespannen. In Utrecht gaat een muziek- ïtale prijsbinding. Volgens let om Wegener-dochter Ar- afnemers - de winkeliers - jbepaalde prijs te verkopen, lelier naar de Economische en voorgelegd aan Justitie, fging over te gaan. Horizon- Vet op de economische me- fder deze week is aangehou- een driejarig kind, is giste- Ins justitie geen redenen hem ierder van de politie wil niet ;eeft afgelegd. De politie zet TEE) heeft het Kuur- en Beauty- por de donkere wintermaanden sm èn voor haar: -Romeinse saunalandschap den en fitnessruimte in or uw handen eze speciale aanbieding is geldig t/m maart 1998) dagen per week geopend is o geopend is atis aan te vragen zijn CENTRUM VAN DOMBÜP0 I I I I I ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Door Wilko Voordouw Parijs - In Frankrijk is een landelijk debat ontstaan na- dat een Parijse rechtbank donderdag besloot om het stoffelijk overschot van acteur en zanger Yves Montand op te graven. Dat gebeurt op verzoek van de 22-jarige Aurore Drossard, die zegt dat ze zijn dochter is. Een la boratorium zal wat dna van Mon- tands resten nemen. Daarmee kan het wetenschappelijke be wijs van zijn eventuele vader schap worden aangetoond. Dit onderzoek - het is voor het eerst dat een vaderschapstest wordt genomen bij een overlede ne - heeft in Frankrijk voor een felle discussie gezorgd. „Mon tand wilde geen vaderschapstest toen hij nog leefde. Daartoe had hij het volste recht. Ik vind dat de Parijse rechtbank zijn laatste wens met voeten treedt," aldus Axel Kahn, een vooraanstaand lid van het Franse comité voor de ethiek. De beroemde geneticus vreest dat door dit onderzoek het hek van de dam is. Dat vreest ook het populaire dag blad France-Soir. De voorpagina van die krant sprak gisteren boekdelen. Een enorme foto van Montand (zeker driekwart van de pagina) met een titel van choco ladeletters: „Laat Montand met rust!" In het commentaar op een binnenpagina noemt de hoofdre dactie het opgraven 'ongelooflijk en schokkend'. De familie van Montand - zijn laatste levensge zellin Carole Amiel, moeder van Montands zoon Valentin en Ca therine Allégret, de dochter van Simone Signoret - vindt het be sluit van de rechtbank pijnlijk. Terwijl de bevlogen filosoof Ber nard-Henry Lévy radicaal de zij de van de familie kiest door Au rore Drossard ('zij die preten deert Montands dochter te zijn') een 'mythomane' te noemen. Mi nister van Volksgezondheid Ber nard Kouchner vindt het betreu renswaardig dat 'om het grote geld' het dna-onderzoek wordt gedaan. De advocaat van Aurore Dros sard is gelukkig met het besluit van de rechtbank. „Het is nor maal dat het belang van een le vende boven dat van een dode „Aurore heeft het recht om met zekerheid te weten of zij de doch ter is van Montand. En als dat zo is, dan heeft ze ook recht op haar part van de erfenis," aldus Gil bert Collard. Maar de 22-jarige werkloze Drossard - die inderdaad als twee druppels water lijkt op de zes jaar geleden overleden acteur - houdt vol dat het haar helemaal niet om het geld te doen is. „Ik heb contact met Yves Montand opgenomen toen hij nog leefde. Ik wilde gewoon dat hij me erkende. Dat heeft hij altijd geweigerd. En ik werd nog meer vastbesloten toen Valentin in 1988 werd gebo ren. Bij die gelegenheid verklaar de Montand dat hij voor het eerst vader was." Voor Drossard was die opmer king 'een slag in mijn gezicht'. Ze begon een erkenningsprocedure. In 1990 vroeg de Franse justitie aan Montand om zich te onder werpen aan een bloedproef. Maar dat weigerde hij. Een jaar later overleed de acteur en nam zijn geheim - zo dat er is - mee het graf op de Parijse begraafplaats Père Lachaise in. Waar het bin nenkort uit vandaan zal worden gehaald. Want volgens alle gene tici is de dna-test voor 99,9 pro cent betrouwbaar. Door Bert Schampers Brussel De vroegere Belgische defensieminister Guy Coëme moet zich waarschijnlijk voor de hoogste rechtbank in België verantwoorden wegens corruptie en valsheid in geschrifte. De procureur-generaal bij het hof van cassatie zegt over voldoende aanwijzingen te beschikken om de socialistische politicus voor de rechter te dagen. Guy Coëme, al eerder meege sleurd in het Agusta-schandaal over de omstreden aankoop van 46 gevechtshelicopters, zou zich in 1989 ook persoonlijk hebben be moeid met de modernisering van F-16 straaljagers door het Franse bedrijf Dassault. Uit het 32 pagina's tellende rap port van procureur-generaal Lie- kendael blijkt onder meer dat twee nauwe medewerkers van Coëme de leiding van de lucht macht onder druk hebben gezet om te kiezen voor het Franse luchtafweersysteem van Dassault. Experts gaven de voorkeur aan een reeds beproefd, technisch be ter en goedkoper Amerikaans sys teem. Achteraf is gebleken dat Dassault dertig miljoen frank commissieloon had betaald aan de Franstalige socialisten voor hun bemiddeling. Het Belgische kabinet besloot op 28 april 1989 om de order te gun nen aan Dassault. Precies 27 mi nuten na de beslissing hing minis ter van defensie Coëme aan de lijn met grote baas Serge Dassault om hem persoonlijk het goede nieuws te vertellen. Procureur-generaal mevrouw Liekendael van het Hof van Cassatie meent daarin een aanwijzing te zien dat er sprake zou kunnen zijn van opgezet spel en corruptie. Volgens de topmagistraat was Coëme ook op de hoogte van het (ADVERTENTIE) De Nationale Najaarsbeurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs taan van Erica 50 openingstijden: alle dagen van 13.00 tot 22.00 uur behalve za. ei zo. van 11.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs; 22,60 p.p., incl. luxe catalogus feit dat zijn directe medewerkers de luchtmacht bestookten met het dwingende advies om te kiezen voor het Franse electronische af weersysteem Carapace. Met de aanpassing van de straaljagers was een bedrag gemoeid van 6,5 miljard frank. De militairen op hun beurt spreken van pure chan tage. Dassault kon het geld goed gebruiken om het afweersysteem verder te ontwikkelen. Overigens is gebleken dat Das sault ook bij andere contracten in België met miljoenen heeft ge zwaaid. Er is zelfs sprake van zes honderd miljoen frank. Waar dat allemaal naar toe is gegaan, blijft voorlopig onduidelijk. Zowel de Vlaamse als Franstalige socialis ten in België hebben geld gekre gen. Guy Coëme wordt volgende week over het rapport en de modernise ring van de F-16's qan de tand ge voeld door een speciale kamer commissie. Daarna zal worden beslist of de oud-minister, die eer der al zijn politieke functies neer legde na de Agusta-zaak en ande re affaires, in staat van beschuldi ging wordt gesteld. Coëme zelf be weert van niets te weten en zegt dat zijn medewerkers op eigen houtje hebben gehandeld. Indien Coëme wordt doorverwe zen moet hij volgend jaar, net als de voormalige Navo-baas Willy Claes, voor de rechter verschijnen. Claes werd door de kamer twee jaar geleden al doorverwezen naar het hof van cassatie, wegens cor ruptie in de Agusta- én Dassault- zaak. Steden die moeten f Gebied dat uiteindelijk worden geëvacueerd onder water komt te staan; een 600 km lang stuwmeer Ondergelopen gebied Sjanghai Jangtsekiang Start project: 1994 .j/ Einde: 2009 Bouwkosten: ca. ƒ60 miljard 4.-rt Yunyang Zhongxian Changsiou Chongqing 100 km Rijswijk (anp) - China legt dit weekein de de laatste hand aan de omleiding van de Yangtse, de Gele Rivier. Daarmee staat niets meer de bouw in de weg van de Drie Kloven-dam, die een stuwmeer van ruim zeshonderd kilometer lengte in bedwang zal moeten houden. De bouw is de eerste stap in een veelomvat tend en fel omstreden waterbouwkundig project, dat naar verwachting in 2009 zal zijn voltooid. Doel is allereerst de Gele Ri vier te temmen. Alleen al in deze eeuw kost ten overstromingen aan naar schatting drie honderdduizend mensen het leven. Daarnaast hoopt de regering het achterge bleven Chinese binnenland economisch tot ontwikkeling te brengen. Peking oefent gro te druk uit op bedrijven om zich er te vesti gen en plaatselijke arbeiders in dienst te ne men. In ruil hiervoor krijgen zij belasting voordelen. Maar Peking ziet meer voordelen, en niet al leen voor het binnenland. Zo zullen zesen twintig waterkrachtcentrales met een geza menlijke capaciteit van 18,2 miljoen kilo watt in eenzevende van de totale huidige Chinese energiebehoefte kunnen voorzien. Daarmee kan de luchtvervuiling door wal mende kolencentrales omlaag. Tot dusver is China voor driekwart van zijn energiebehoefte afhankelijk van deze vervuilende energiebron. Het project van de Drie Kloven-dam is zeer omstreden. De gevolgen voor de plaatselijke bevolking zijn enorm. Ongeveer tachtigdui zend mensen hebben hun huizen al moeten verlaten. In totaal zal het project naar schatting 1,3 miljoen mensen van huis en haard verdrijven. Het water zal zo'n 1600 fabrieken, twee complete steden, ruim hon derd dorpen en (zevenhonderd scholén vér zwelgen. Critici'zeggen dat de schadever goedingen bij lange na niet voldoende zijn. Bovendien moeten veel boeren vruchtbare landbouwgronden verruilen voor hoger ge legen, arme grond. Voorts zijn de kosten van het project im mens. Deskundigen ramen die op basis van het prijsniveau in 1993 op ruim twintig mil jard gulden. Met inflatiecorrectie en rente zou dit in 2009 uitkomen op bijna zestig miljard gulden. Critici houden echter reke ning met het dubbele bedrag. Maar de grootste angst bij miljoenen Chine zen is dat er iets mis zal gaan. Een aanval op de dam in geval van oorlog, constructiefou ten of een aardbeving zouden een vloedgolf kunnen veroorzaken. De gevolgen van zoiets gaan het bevattingsvermogen teboven. Stroomafwaarts zouden miljoenen mensen omkomen. O Waterkrachtcentrales (met in totaal 26 turbines) met een gezamenlijk vermogen van 18,2 miljoen kilowatt Sluizenstelsel Q Scheepslift anp-bron: krt/afp Ook het milieu zal grote klappen krijgen. Behalve cultureel erfgoed verdwijnen ook vuilnisbelten en fa brieksterreinen onder de waterspiegel. Het ecologisch evenwicht in de hele regio wordt in een klap verwoest. Milieu-activisten vre zen bijvoorbeeld voor het voortbestaan van de Yangtse-dolfijnen, waarvan er nog zo'n tweehonderd in de huidige rivier leven. De stroomsnelheid van de Gele Rivier zal flink afnemen, waarmee ook het zelfreini gend vermogen dramatisch zal zakken. Cri tici verwachten dat vooral het gedeelte tus sen de steden Chongqing en Yichang zal veranderen in een stinkend riool. Volgens officiële schattingen wordt nu al jaarlijks een miljard ton afval in de rivier gedumpt. Als de economische activiteit in het gebied toeneemt, zal dit het probleem zo mogelijk verergeren. De al jaren geleden in gang gezette voorbe reidingen voor het mega-project blijken niet in alle gevallen even succesvol. Zo deed Pe king een dringend en niet te negeren beroep op het patriottisme van het Oost-Chinese bedrijf Wahaha om te investeren in het pro ject. Het bedrijf vormde na lang aandringen een oude snoepfabriek om tot een moderne frisdrankproducent. Het bedrijf blijkt ech ter met de komst van de dam onder water te komen liggen. New York (dpa/afp) - De sinds 31 maart 1992 van kracht zijnde VN- sancties tegen Libië blijven onveranderd van kracht, ondanks bemid delingspogingen van de Zuid-Afrikaanse president Mandela. De Vei ligheidsraad achtte gisteren na de routinematige kwartaalbeoorde ling dat verlichting van de straf niet aan de orde is. Het betekent dat het (wapen)handelsembargo en het verbod op vlieg verkeer met Libië in stand blijven en dat alle Libische tegoeden in het buitenland bevroren blijven. Via de sancties wil de internationale gemeenschap proberen af te dwingen dat Libië twee mannen uitlevert, die verdacht worden van betrokkenheid bij de aanslag op een verkeersvliegtuig van PanAm in 1988. Dat stortte na een explosie neer op het Schotse plaatsje Locker bie. 270 mensen kwamen om het leven. Libië is bereid de mannen te laten terechtstaan in het buitenland, maar niet in de VS of Groot- Brittannië. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Lissabon - De Portugese politie heeft sterke vermoedens dat een Portugees die donderdag werd opgepakt omdat hij in ver band wordt gebracht met kinderporno, banden heeft met een in ternationaal netwerk waar ook Belgen en Nederlanders toe be horen. De zeventigjarige Portugees werd gearresteerd op Porto Santo, een van de tot Madeira behorende eilanden, nadat de Portugese televisie een dag eerder delen van een videofilm had vertoond waarop te zien zou zijn hoe hij seks bedreef met kinderen. De politie denkt dat de man samen met twee Nederlanders deel uit maakt van een internationaal kinderpornonetwerk. De twee Ne derlandse mannen zijn op Madeira in staat van beschuldiging gesteld wegens seks met minderjarigen en het filmen van kinde rporno, maar de zaak tegen het tweetal is in maart voor onbe paalde tijd uitgesteld omdat de mannen tot drie keer toe niet zijn komen opdagen voor de rechtbank. Brussel - De Vlaamse regering heeft gisteren opdracht gegeven tot onmiddellijke sluiting van vijf zeer vervuilende verbran dingsinstallaties waar huisvuil wordt verwerkt. De uitstoot van het kankerverwekkende dioxine door de ovens overschrijdt 'in zeer ernstige mate' de geldende normen. Een van de installaties, in Edegem, is al stilgelegd, de andere moeten binnen enkele we ken volgen. Het gaat om verbrandingsovens in Wilrijk, Oostende, Sint- Ni klaas en Houthalen, niet ver van de Nederlandse grens. De in stallatie in Houthalen, met een capaciteit van 75.000 ton, wordt uit voorzorg gesloten, omdat de exploitant heeft verzuimd de af gelopen jaren dioxinemetingen te verrichten. In de vijf ovens wordt bijna eenvijfde van het Vlaamse huisafval verwerkt. Een groot deel hiervan zal nu worden afgevoerd naar stort plaatsen. Tel Aviv - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gisteren de uitbreiding van joodse nederzettingen in door de Pa- lestijnen opgeëiste gebieden een 'non-issue' genoemd en daar mee wederom duidelijk gemaakt zich niets aan te trekken van de Amerikaanse regering, die herhaaldelijk om een 'time-out' in de bouw heeft gevraagd. Netanyahu maakte zijn opmerkingen op een moment dat Israëlische en Palestijnse onderhandelaars in Washington een week van overleg afsloten. Over de resulta ten verschilden de twee partijen van mening. Belfast - Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA), heeft gisteren tegengesproken dat het huidige bestand in Noord-Ierland in gevaar is, nadat enkele kopstukken de IRA hadden verlaten. Door hun stap ontstond de vrees dat zij van plan waren zich bij radicale splintergroeperingen aan te sluiten of op eigen houtje door te gaan. Sinn Fein-voorzitter Mitchel McLaughlin zei te gen de BBC dat 'er geen bewijs is dat het staakt-het-vuren van de IRA wordt bedreigd'. Nairobi - De onderhandelingen tussen de Sudanese regering en rebellen uit het zuiden van het land zijn gisteren in de Keniaan- se hoofdstad Nairobi mislukt. Na tien dagen van gesprekken tussen het centralistische en fundamentalistische regime in Khartum en de niet-islamitische zuiderlingen, die een federatie beogen, zijn de onderhandelingen afgebroken. Het waren de eerste vredesgesprekken sinds 1994 Door Bert Ummelen Washington - De diplomaten die secretaris-generaal Kofi An nan van de VN naar Irak had gestuurd, zijn gisteren onverrich ter zake teruggekeerd. Zij hebben het regime van Saddam Hus sein er niet van kunnen overtuigen zijn verzet tegen Ameri kaanse wapeninspecteurs op te geven. Terwijl Bagdad opnieuw dreigde U2-spionagevliegtuigen neer te halen, kreeg het Amerikaanse vliegkampschip Nimitz met zijn escorteschepen opdracht af te zien van een gepland havenbe- zoek en binnen aanvalsbereik van Irak te blijven. Eerder had Kofi Annan van Bag dad een 'onmiddellijk positief signaal' geëist. Anders, aldus zijn boodschap, zou hij zijn persoon lijke bemoeienis moeten staken en de kwestie in handen geven van de leden van de Veiligheids raad. Maandag rapporteren de drie di plomaten die op verzoek van An nan naar Bagdad reisden aan VN-autoriteiten. Op die dag wil len de VN ook hun U2-spionage- vluchten in het kader van de wa peninspecties hervatten. De vluchten werden opgeschort voor de duur van de besprekingen in Bagdad. President Clinton zei gisteren op een persconferentie geen tekenen te zien dat Saddam Hussein buigt voor het dreigement van sancties of militaire actie. Op de vraag of de VN militair moeten reageren, antwoordde de Amerikaanse pre sident: „Het zou verkeerd zijn op dit moment welke vorm van actie dan ook in of uit te sluiten." Hij klonk optimistisch over de kans dat de leden van de Veiligheids raad het eens worden over de ma nier waarop Irak als het op zijn confrontatie-koers blijft, moet worden aangepakt. Eerder hebT ben Rusland, Frankrijk en Egyp te zich uitgesproken tegen gewa pende actie. Clinton sprak kort nadat het Iraakse regime opnieuw eiste dat de VN hun U2-vluchten over zijn grondgebied staken en dreigde de Amerikaanse vliegtuigen neer te halen. Het Pentagon reageerde onmiddellijk furieus. Elke poging een VN-vIiegtuig neer te halen, zal worden beschouwd als een oorlogsdaad en militair worden vergolden, aldus een woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van Defensie. Vanavond op RTL4 vanaf 20.00 uur "STERREN VOOR KINDEREN 1997" en morgen vanaf 11.00 uur "KOFFIETIJD". De jubileumprogamma's in verband met 60 jaar ostcr arents Plan, waarin kinderen van de wereld centraal staan. Met medewerking van o.a. i leke Alberti, Mireille Bekooy, Mies Bouwman, Robert ten Brink, Mary Dresselhuys, Viola 0 T Henny Huisman, Paul de Leeuw, Ivo Niehe, Mathilde anting, Caroline Tensen, Hans van Willigenburg en vele anderen, tunt ons het hele weekend bellen! Bel nu 0900-0000 (44ct./m in.). eze act*e mede mogelijk gemaakt door de Rabobank. Foster Parents Plan Plan International Nederland De mooiste manier om een kind te helpen. Moskou (ap) - Russische communisten hebben giste ren de 80e verjaardag van de Russische Revolutie herdacht met een optocht, maar presi dent Boris Jeltsin riep zijn landgenoten op de slachtof fers van het bloedige conflict te gedenken en in het reine te komen met hun verleden. „Vandaag zijn we gewoon ver plicht al diegenen te herdenken die in de burgerstrijd zijn omge komen. Ook moeten we begrip opbrengen voor de mensen die de fatale vergissing hebben ge maakt een utopisch idee boven mensenlevens te stellen en hen vergeven," zei Jeltsin in een te levisierede. Oud-president Michail Gor- batsjov verweet de communisten achterhaalde doelen na te stre ven en daardoor kostbare tijd verloren te laten gaan. In het sovjettijdperk werd de Oktoberrevolutie van 1917 - vol gens de huidige kalender 7 no vember - opgeluisterd met mas sale optochten en militaire para des op het Rode Plein. De oude communistische garde probeert die traditie hoog te houden, maar het lijkt een verloren zaak. De optochten die in Moskou, St. Petersburg en andere steden werden gehouden trokken voor namelijk ouderen met een hang naar het verleden. De jongere mensen beleefden de herdenking meer als een dag vrij van school en werk. De mars in St. Petersburg, het vroegere Leningrad en de 'wieg van de revolutie', trok vijftig duizend deelnemers. Een dubbel zo groot aantal marcheerde met rode vlaggen door de natte sneeuw in het centrum van Mos kou, terwijl uit luidsprekers ou de sovjetliederen klonken. Som mige deelnemers droegen por tretten van Lenin en Stalin bij zich, of borden waarop Jeltsins regering werd aangeklaagd. „De idealen van de Oktober revolutie zullen zegevieren," zei de Communistische-Partij- leider Gennadi Zjoeganov. „Lang leve de 80e verjaardag van de Grote Oktoberrevolutie," zei de leider van de Moskouse afdeling van de partij, Aleks- andr Koevajev, tegen een menig te op het Loebjanka-plein, te genover het voormalige hoofd kantoor van de inlichtingen dienst KGB. „Laat een nieuwe revolutie komen." De gepensioneerde generaal Lev Rochlin, een parlementariër die aan het hoofd staat van een mili taristische beweging, riep de aanwezigen op 'het gehate regi me' omver te werpen, 'hoe eer der, hoe beter'. Andere steden waar herden kingsbijeenkomsten plaatsvon den waren Chabarovsk en Vla divostok in het verre oosten, Ke merovo in de gelijknamige Sibe rische mijnstreek en Kazan in Midden-Rusland. Alleen in de West-Oekraïense stad Lviv kwam het tot ongeregeldheden, toen communistische demon stranten slaags raakten met pro testerende nationalisten. Tien mensen raakten gewond, onder wie een plaatselijke communis tische leider. In Wit-Rusland, waar president Aleksandr Loekasjenko zijn voorliefde voor het oude systeem niet onder stoelen of banken steekt, liepen ongeveer zeven duizend mensen mee in een her denkingsoptocht. Gorbatsjov noemde de commu nisten een 'achterhaalde partij' die 'tijd voor vernieuwing' ver spilt in plaats van een 'werkelij ke linkse oppositie' op poten te zetten. Hij zei dat veel commu nisten nog altijd de sovjetme thode koesteren om de mensheid gelukkig te maken, 'door middel van dwang en repressie - wat niet is gelukt en niet moet wor den herhaald'. „De communis ten hebben de weg bereid voor de desintegratie van het land, die voltooid wordt door Jeltsin en zijn team," zei Gorbatsjov. „Ik kan deze mensen niet ver trouwen." Jeltsin zei in zijn toespraak dat sommige mensen de herdenking van de revolutie helemaal willen afschaffen, maar dat deze kan dienen als historische les die zo wel aan de verworvenheden van de Sovjet-Unie herinnert als aan het bloedvergieten dat op de re volutie is gevolgd. „Oktober 1917 was de geboorte van een heel tijdperk. Wat we er ook van denken, dit tijdperk is deel van ons leven." Jeltsin riep in zijn rede op tot verzoening tussen de politieke stromingen. „We kunnen niet al leen botsen, maar ook met el kaar instemmen," zei hij. „We kunnen niet alleen ruziën en el kaar beschuldigen, maar ook nader tot elkaar komen". Jeltsin maakte bekend dat hij een decreet had uitgevaardigd om een monument te bouwen voor de slachtoffers van de bur geroorlog - zowel de 'roden' als de 'witten'. „Het wordt een mo nument voor geloof en fouten, voor de moed en het lijden van de mensen," zei hij. „Het zal een passend symbool zijn van onze wil tot verzoening."

de Stem | 1997 | | pagina 5